Skip to main content

Scholarships

Scholarship Programme

If you are currently competing for your county or country then you could be eligible to apply for a sports scholarship at the University of Warwick. The programme is designed to help elite athletes continue with their sporting careers whilst studying at the University. The scholarships are categorised as follows:

  • Gold: Senior International/National level e.g. Senior GB or England squad
  • Silver: Junior International/National level e.g. Junior GB or England squad
  • Bronze: Senior County Level, representing British Universities or ranked top 3 in British University Sport

Benefits

  • Weekly 1 hour 1-1 personal training session (gold scholarship holders only)
  • Free gym membership (gold and silver scholarship holders only)
  • Exclusive scholarship group strength and conditioning or fitness session
  • Design of a personal training programme, with reviews throughout the year
  • Fitness testing Free workshops; nutrition, sports psychology plus more
  • Financial support to be used directly towards the cost of training and competing
  • Sports scholarship kit

Please note that decisions are at the discretion of the scholarship panel and not all eligible applicants will receive a scholarship

Gold Scholars

2016/17

Troy Dixon (Tennis), Hector Simpson (Sailing), Tom Hall (Archery)

2015/16

Troy Dixon (Tennis), Hector Simpson (Sailing)

2014/15

Georgie Craven (Tennis), Jonny May (Taekwondo), Hector Simpson (Sailing)

2013/14

Dani Caverzaschi Arzola (Wheelchair Tennis), Georgia Craven (Tennis), Caroline Bonner (Sledge Hockey)

2012/13

Caroline Bonner (Sledge Hockey), Dani Caverzaschi Arzola (Wheelchair Tennis)

2011/12

Amy Martin (Lacrosse), Daniel Caverzaschi Arzola (Wheelchair Tennis), Hugo McAuley-Diamond (Squash), Frances Peters (Sailing)

Silver Scholars

2016/17

Katrina Feklistova (Fencing), Megan Surman (Gymnastics/Tumbling), Dan Venables (Sailing)

2015/16

Chris Woodgate (Archery), Alice Cobb (Cycling), James Brosnan (Fencing), Dawid Roj (Karate), John McLaughlin (Lacrosse), Eleanor Jones (Track Cyclist), Tom Hall (Archery), Katrina Feklistova (Fencing), Alex Brecker (Athletics - Middle distance)

2014/15

Alice Cobb (Cycling), Charlotte Taylor (Triathlon), Andrew Reay (Swimming), Kung Cookson (Snooker), David Banwell-Clode (Athletics), Eloise du Lart (Triathlon), Charles Roe (Athletics/Decathlon), Cheng Jing Ong (Waterpolo)

2013/14

Robert Neave (Canoe Slalom), Jonny May (Tae Kwon Do), David Banwell-Clode (Athletics 800m), Rytias Jasiunas (Windsurfing), Charlotte Taylor (Triathlon), Sophie Connor (Athletics & CC), Eloise du Luart (Triathlon & Duathlon), Kung Ching Cookson Chiu (Snooker)

2012/13

Ruth Leong-Scanlan (Swimming), Robert Neave (Canoe Slalom), Gareth Davies (Target Rifle Shooting), Xavier Edmonds-Allen (Swimming)

2011/12

Claire Hansell (Triathlon & Road Cycling), Hermione Helena Rose Stanley (Sailing), Sarah Jane White (Rowing), Caroline Jane Bonner (Sledge Hockey), Alexander Ryan (Basketball), Carmel Smith (Rowing), Robert William Neave (Canoe Slalom)

Bronze Scholars

2016/17

Kung Ching Cookson (Snooker), James McCarthy (Athletics Middle Distance), Tom Butterworth (Golf), Chris Woodgate (Archery), Jane Wackett (Hockey)

2015/16

Polly Watson (Trampolining), James McCarthy (Athletics Middle Distance), Maddie Meatyard (Archery), Sarah Gray (Badminton), Jane Wackett (Hockey), Danny Launchbury (Golf), Stewart Ball (Snooker), William Spencer (Tennis), Alexandre Locci (Tennis)

2014/15

Polly Watson (Trampolining), Mark Sadler (Badminton), Matthew Blackmore (Canoe Polo), Tom Hall (Archery), Luke Reiman (Archery), Sam Phillips (Badminton), Sarah Gray (Badminton), Jane Wackett (Hockey), Sarah King (Cycling)

2013/14

Polly Watson (Trampolining), Manuele Leonelli (Volleyball), Francesco Atzeni (Volleyball), Benjamin Li (Badminton), Mark Sadler (Badminton), Lydia Furse (Women's Rugby), Jorge Lindley (Archery), Tom Hall (Archery), Alice Cobb (Cycling), Charles Smith (Pole Vault), Mark Phillips (Floorball), David Boyles (American Football), Matt Blackmore (Canoe Polo), Katherine Rumsey (Hockey), Andy Reay (Swimming)

2012/13

Charles Smith (Pole Vault), Charlotte Taylor (Athletics & CC), Dan Banwell-Clode (Athletics 800m), Jonny May (Tae Kwon Do), Sophie Connor (Athletics & CC), Benjamin Li (Badminton), Deborah Willis (Athletics 400m), Eloise Du Lart (Distance Running/Triathlon), Rhys Hill (Distance Running/Triathlon), Mitchel Kirby (Triple Jump)

2011/12

Ahmend Razzaq (Floorball), Andrew Lovell (Floorball), Luke Hart (Rowing), Sophie Connor (Athletics & CC), Sarah Louise King (Cycling), David Banwell-Clode (Athletics - Track & Field), Robyn Anne Le Friec (Swimming), Deborah Willis (Athletics), Ruth Leong-Scanlan (Swimming), Gemma Onalin Praditngam (Tennis), Rachel Eleanor Wood (Athletics), Tanika Morjaria (Lacrosse), Benjamin Pui Hun Li (Badminton)