Skip to main content

Committees

General Chair

Chang-Tsun Li

University of Warwick, UK


Advisory Chairs

Anil K.Jain

Michigan State University, US

Tieniu Tan

Chinese Academy of Sciences, China

Chin-Chen Chang

Feng Chia University, China


Programme Chairs

Victor Sanchez

University of Warwick, UK

Alex Kot

Nanyang Technology University, Singapore

Mark Nixon

University of Southampton, UK


Special Session Chairs

Hector Perez Meana

Instituto Politecnico Nacional - ESIME, Mexico

Gabriel Sanchez Perez

Instituto Politecnico Nacional - ESIME, Mexico

Mariko Nakano
Instituto Politecnico Nacional - ESIME, Mexico

Programme Committee

Fernando Alonso-Fernandez, Halmstad University, Sweden
Ahmed Bouridane, Northumbria University, UK
Christoph Busch, Norwegian University of Science and Technology, Norway
Jana Dittmann, Otto-von-Guericke Universität Magdeburg, Germany
Jean-Luc Dugelay, EURECOM, France
Michael Fairhurst, University of Kent, UK
Fernando Pérez González, Universidade de Vigo, Spain
Yu Guan, University of Newcastle, UK
Anthony Ho, University of Surrey, UK
Yiongjian Hu, South China University of Technology, China
Xiangui Kang, Sun Yat-Sen University, China
Ajay Kumar, Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong
Andreas Lanitis, Cyprus University of Technology, Cyprus
Chang-Tsun Li, University of Warwick, UK
Alan Wee-Chung Liew, Grifffith University, Australia
Xufeng Lin, University of Warwick, UK
Feng Liu, Chinese Academy of Sciences, China
Gian Luca Marcialis, University of Cagliari, Italy
Alessandro Piva, University of Florance, Italy
Anderson Rocha, University of Campinas, Brazil
Fabio Roli, University of Cagliari, Italy
Josep Lluis de la Rosa i Esteva, Universitat de Girona, Spain
Yun-Qing Shi, New Jersey Institute of Technology, USA
Richa Singh, Indraprastha Institute of Information Technology (Delhi), India
Massimo Tistarelli, University of Sassari, Italy
Nicolas Tsapatsoulis, Cyprus University of Technology, Cyprus
Andreas Uhl, University of Salzburg, Austria
Claus Vielhauer, Technische Hochschule Brandenburg, Germany
Liang Wang, Chinese Academy of Science, China
Dong Xu, University of Sydney, Australia
Weiqi Yan, Auckland University of Technology, New Zealand
Pong Chi Yuen, Hong Kong Baptist University
Paulo Lobato Correia, Universidade de Lisboa, Portugal
Christophe Champod, Université de Lausanne, Switzerland
Constantine Kotropoulos, Aristotle University of Thessaloniki, Greece
Joanna Vella, University of Malta, Malta
Andrzej Drygajlo, EPFL, Lausanne, Switzerland
Bjoern Schuller, University of Passau, Germany
Christian Rathgeb, Darmstadt University, Germany
Daniel Ramos, Universidad Autonoma de Madrid, Spain
Emilio Mordini, Responsible Technology SAS, Italy
Josef Bigun, University of Halmstadt, Sweden
Julian Fierrez, Universidad Autonoma de Madrid, Spain
Luis Soares, IT / ISCTE-IUL, Portugal
Matteo Ferrara, Università di Bologna, Italy
Matus Pleva, Technical University of Kosice, Slovakia
Patrick Bours, Gjøvik University College, Norway
Peter Larsen, University of Copenhagen, Denmark
Ruben Vera-Rodriguez, Universidad Autonoma de Madrid, Spain
Sotirios Chatzis, Cyprus University of Technology, Cyprus
Vitomir Struc, University of Ljubljana, Slovenia
Hector Perez Meana, Instituto Politecnico Nacional, Mexico
Gabriel Sanchez, Instituto Politecnico Nacional, Mexico
Mariko Nakano, Instituto Politecnico Nacional, Mexico
Tanveer Zia, Charles Sturt University, Australia
Aldo Mattei, Arma dei Carabinieri, Italy
Xingjie Wei, University of Cambridge, UK

Gabriel Bugár, Technical University of Košice, Slovakia