Skip to main content

workshopfinaljuly03

Tentative Schedule of Talks

Geometric Aspects of Dynamical Systems (21-25 July 2003)

All talks in GLT1 except where stated otherwise


Monday 21 July

9:30-10:20 Misiurewicz: Area preserving attractors


    10:20-10.50 (coffee: common room)

    10:50-11:40 Gutierrez: Closing lemma problems for flows on surfaces I (Mini Course)

    11:50-12:40 Bialy: Geometric and variational properties of orbits of twist maps


      12:40-14:00 LUNCH

      14:00-14:50 Gutierrez: Closing lemma problems for flows on surfaces (Mini Course II)


        14:50-15:30 (tea: common room)
        Room MI1 Room MI2
        15:30-16:00 Vlasensko: Strange attractors in complex dynamics
        15.30-16.00 Kahng: The singularity structure of symmetric piecewise toral isometries with rational rotation


        16:15-16:45 Bis: Dynamics of distributions


        16.15-16.45 Choe: Simulations of the first return time for the Henon mapping


        17:00-17:30 Zajtz:Flows on convenient manifolds


        17:00-17:30 Dufraine: Homotopy classes of non-singular Morse-Smale flows on Seifert manifolds


        17.45-18.15 Koltsova: On Existence of Homoclinic Orbits To Invariant Diophantine Tori And Some Problem of Symplectic Geometry


        17.45-18.15 Skorulski: Metric properties of some family of transcendental meromorphic functions



        Tuesday 22 July

        9:30-10:20 Urbanski: Fractal properties and ergodic theory of elliptic functions


          10:20-10.50 (coffee: common room)

          10:50-11:40 Shen: Density of Axiom A for real polynomials with real critical points (Mini Course)

          11:50-12:40 Smania: Renormalization theory (Mini Course)


            12:40-14:00 LUNCH

            14:00-14:50 Shen: Density of Axiom A for real polynomials with real critical points (Mini Course II)


              14:50-15:30 (tea: common room)

              15:30-16:00 Comerford:A survey of results in random iteration of rational maps

              16:15-16:45 Vargas: Decay of Geometry and Invariant Measures for Cubic Polynomials

              17:00-17:30 Rempe: On a Question of Herman, Baker and Rippon Concerning Siegel Disks

              17.45-18.15 Pinto: TBA


                18.30 - 21.00 Buffet

                21.00-???? Problem session (room 26 of common room; chaired by Kolyada and Misiurewicz)


                Wednesday 23 July

                9:30-10:20 Liverani: Strong statistical properties of Anosov maps and flows - a functional analytic approach (Mini Course I)

                  10:20-10.50 (coffee: common room)

                  10:50-11:40 Buzzi:Piecewise affine surface homeomorphisms with positive entropy

                  11:50-12:40 Avila: Reducible and non-uniformly hyperbolic quasiperiodic Schrodinger cocycles (joint with Raphael Krikorian)


                    12:40-14:00 LUNCH

                    14:00-14:50 Hasselblatt: Computing dimensions of hyperbolic sets from those of stable and unstable slices (joint with Schmeling)



                      14:50-15:30 (tea: common room)

                      15:30-16:00 Vasquez: Gibbs cu-states and SRB measures

                      16:15-16:45 Oliveira: Equilibrium states for nonuniformly dynamical systems

                      17.00-17.30 Sands: Negative Schwarzian derivative everywhere

                      17.45-18.15 J\"ager: Quasiperiodically forced interval maps with negative Schwarzian derivative


                      Thursday 24 July

                      9:30-10:20 Smania: Renormalization Theorey (Mini Course II)

                        10:20-10.50 (coffee: common room)

                        10:50-11:40 Vaienti: Invariant measures for multidimensional non-uniformly expanding maps

                        11:50-12:40 Schmeling: Lyapunov exponents applied

                          12:40-14:00 LUNCH

                          14:00-14:50 Kolyada: Minimal maps and minimal spaces


                            14:50-15:30 (tea: common room)
                            Room MI1 Room MI2
                            15.30-16:00 Collins: Hyperbolisation Techniques


                            15.30-16:00 Hu: Equilibriums of some non-H\"older potentials
                            16.15-16:45 Baranski: Hausdorff dimension of the limit sets of some geometric constructions


                            16.15-16:45 Hric: Minimal sets: topological characterization and nonhomogeneity
                              17.00 Bus to Stratford

                              Friday 25 July

                              9:30-10:20 Velani: Measures on Cantor sets and a problem of W.M. Schmidt

                                10:20-10.50 (coffee: common room)

                                10:50-11:40 Navas: Groups of diffeomorphisms of the circle

                                11:50-12:40 Paternain: Minimal entropy and geometric structures of compact complex surfaces


                                  12:40-14:00 LUNCH

                                  14:00-14:50 Sharkovski: Ideal turbulence


                                    14:50-15:30 (tea: common room)

                                    15:30-16:20 Liverani: Strong statistical properties of Anosov maps and flows - a functional analytic approach (Mini Course II)