Skip to main content

Workshop Programme

Monday, January 11, 2010

 

 

Time

Speaker

Location

First Morning Session, Chair: Robert Mackay

09:40-09:45


Welcome from the organisers

 

09:45-10:25


Eli Ben Naim (LANL),

Strong Mobility in Disordered Systems

 

CANCELLED DUE TO ILLNESS

Nikolai Brilliantov (Leicester),

Aggregation and fragmentation kinetics: Application to planetary rings

 

10:30-11:00

Coffee Break

Common Room

Second Morning Session, Chair: Robert Mackay

11:00-11:40

Alain Comtet (Paris-Sud),

Capture of Particles and Distribution of the Maximum of a One-Dimensional Random Walk

 

 11:45-12:25

Stefan Grosskinsky (Warwick, UK)

Zero-range condensation at criticality

 

17:30-18:45

Malte Henkel (Nancy, France),

Local scale-invariance and ageing phenomena: where do we stand

 

12:30-14:00

Lunch

Common Room

First Afternoon Session, Chair: Satya Majumdar

14:00-14:40

R. Rajesh (IMS Chennai),

Coarsening in Cooling Granular Gases

 

14:45-15:25

Claude Godreche (CEA Saclay, France),

Nonequilibrium stationary states and phase transitions in directed ising models

 

15:30-16:00

Tea Break

Common Room

Second Afternoon Session, Chair: Deepak Dhar

16:00-16:40

Ronald Dickman (Universidade Federal de Minas Gerais, Brazil),

Contact Process with Mobile Disorder

 

16:45-17:25

David Mukamel (Weizmann),

Effective Long-Range Interactions in Driven Systems with Local Dynamics

 

17:30-18:00

Free Discussion

 

18:30

Dinner

Common Room

 

 

Tuesday, January 12, 2010

 

 

Time

Speaker

Location

First Morning Session, Chair: Eli Ben Naim

09:00-09:40

Satya Majumdar (Orsay),

Convex Hull of N Planar Brownian Motions: Exact Results and an Application to Ecology

 

09:45-10:25

Sergey Petrovskii (Leicester),

Statistical Mechanics of Population Dynamics and Animal Movement

 

10:30-11:00

Coffee Break

Common Room

Second Morning Session, Chair: Ronald Dickman

11:00-11:40

Mauro Mobilia (Leeds),

Modelling Biodiversity and Pattern Formation in Communities Exhibiting Cycle Dominance

 

11:45-12:25

Uwe C. Tauber (Virginia Tech)

Stochastic Predator-Prey Models: Population Oscillations, Spatial Correlations, and the Effect of Randomized Rates

 

12:30-14:00

Lunch

Common Room

First Afternoon Session, Chair: Colm Connaughton

14:00-14:40

Martin Howard (John Innes Centre, Norwich),

Modelling Noisy Concentration Gradients in Developmental Biology

 

14:45-15:25

Martin Evans (Edinburgh),

Growth of Population in Catastrophic Environments

 

15:30-16:00

Tea Break

Common Room

Second Afternoon Session, Chair: Stefan Grosskinsky

16:00-18:00

Short presentations and Discussion

 

18:30

Dinner

Common Room

 

 

Wednesday, January 13. 2010

 

 

Time

Speaker

Location

First Morning Session, Chair: Henrik Jensen

09:00-09:40

Deepak Dhar,

Growing sandpiles: A model of Proportionate Growth

 

09:45-10:25

Beate Schmittman (Virginia Tech, USA),

From asymmetric exclusion processes to protein synthesis

 

10:30-11:00

Coffee Break

Common Room

Second Morning Session, Chair: Sergey Petrovskii

11:00-11:40

Federico Vazquez (Palm de Mallorca),

Microscopic Dynamics to Macroscopic Behaviour in Systems With Two Symmetric Absorbing States

 

11:45-12:25

Thierry Bodineau (ENS Paris),

On long range correlations in non-equilibrium systems

 

12:30-14:00

Lunch

Common Room

Special Talk (Jointly with Applied Maths Seminar). Chair: Charlie Elliot

14:00-15:00

Henrik Jensen (Imperial),

Cluster geometry and survival probability in systems driven by reaction-diffusion dynamics

 

15:00-16:00

Tea Break

Common Room