Skip to main content

Programme

Monday

09:00-11:30 Registration
11:30-12:30 S. Crovisier Dynamics of C1-diffeomorphisms and their perturbations I  Download slides of lectures
12:30-14:00 Lunch
14:00-15:00 F. Rodriguez Hertz Rigidity of higher rank abelian actions I
15:15-16:00 S. Kadyrov Entropy and escape of mass in Hilbert modular spaces
16:00-16:30 Tea
16:30-17:15 D. Burguet Symbolic extensions on surfaces in intermediate smoothness
18:00-18:30 Reception

Tuesday



09:00-10:00 B. Kra Multiple ergodic averages I
10:00-10:30 Coffee
10:30-11:30 S. Gouezel Ergodic properties of the Teichmüller geodesic flow I
11:45-12:30 C. Matheus Some examples of cocycles with wild central Oseledets bundle
12:30-14:00 Lunch
14:00-15:00 F. Rodriguez Hertz Rigidity of higher rank abelian actions II
15:15-16:00 F. Ramirez Higher-degree cohomology for Anosov actions
16:00-16:30 Tea
16:30-17:15 E. Roy Prime Poisson suspensions

Wednesday

09:00-10:00 B. Kra Multiple ergodic averages II
10:00-10:30 Coffee
10:30-11:15 A. Ferguson The dimension of some sets generated by systems with holes
11:30-12:15 D. Schnellmann Viana-like maps with singularities in the base dynamics
12:15-14:00 Lunch
14:00-15:00 S. Crovisier Dynamics of C1-diffeomorphisms and their perturbations II
15:15-16:00 V. Pit Symbolic coding for hyperbolic surfaces of finite volume
16:00-16:30 Tea
16:30-17:15 T. Kempton Densities of Bernoulli convolutions
18:00-20:30 Conference Dinner

Thursday


09:00-10:00 B. Kra Multiple ergodic averages III
10:00-10:30 Coffee
10:30-11:30 S. Gouezel Ergodic properties of the Teichmüller geodesic flow II
11:45-12:30 T. Eisner Large values of the Gowers-Host-Kra seminorms
12:30-14:00 Lunch
14:00-15:00 S. Crovisier Dynamics of C1-diffeomorphisms and their perturbations III
15:15-16:00 Y. Coudene Ergodic invariant measures in nonpositive curvature

16:00-16:30 Tea
16:30-17:15 A. Teplinsky Linear-fractional renormalization related to circle diffeomorphisms with multiple breaks

Friday

09:00-10:00 F. Rodriguez Hertz Rigidity of higher rank abelian actions III
10:00-10:30 Coffee
10:30-11:30 S. Gouezel Ergodic properties of the Teichmüller geodesic flow III
12:30-14:00 Lunch