Skip to main content

Schedule

Monday 19th March

9:30-10:00 Jinho Baik (Michigan) Maximal crossing and nesting of random matchings
10:00-10:30 Brian Rider (Colorado) Spiking the hard edge
10:30-11:30 Coffee
11:30-12:00 Piotr Sniady (Wroclaw) Second class particles and random Young tableaux
12:00-12:30 Timo Seppäläinen (Madison) Fluctuation exponents for directed polymers in the intermediate disorder regime (work in progress)
12:30-14:00 Lunch
14:00-15:00 Poster session/ Discussion
15:00-16:00 Tea
16:00-16:30 Daniel Remenik (Toronto) Variational problems for the Airy2 process
16.30-17:00 Alan Hammond (Oxford) The multi-line Airy process and its Brownian-Gibbs property
17:00-17:30 Oleg Zaboronski (Warwick) Pfaffian formulae for one dimensional coalescing and annihilating systems
18:30 Dinner

Tuesday 20th March

9:30-10:00 Patrik Ferrari (Bonn) Non-intersecting random walks in the neighborhood of a symmetric tacnode
10:00-10:30 Kurt Johansson (KTH) The Brownian tacnode
10:30-11:00 Pierre van Moerbeke (Louvain) Double Aztec diamond and the tacnode process
11:00-11:30 Coffee
11:30-12:00 Gregory Schehr (Orsay) Extremes of N vicious walkers for large N: application to the directed polymer and KPZ interfaces
12:00-12:30 Miguel Tierz (Lisbon) Random matrices and vicious walkers in gauge theory problems
12:30-14:00 Lunch
14:00-15:00 Poster session/ Discussion
15:00-16:00 Tea
16:00-16:30 Hirofumi Osada (Kyushu) Infinite-dimensional stochastic differential equations related to random matrices
16.30-17:00 Hideki Tanemura (Chiba) Stochastic differential equations related to soft-edge scaling limit
17:00-17:30 Vadim Gorin (MSRI/IITP) Infinitely many non-intersecting random walks

Wednesday 21st March

9:30-10:00 Philippe Biane (Marne-la-Vallee) Duistermaat-Heckman measure and Brownian motion on matrices
10:00-10:30 Reda Chhaibi (Paris VI) Geometric Littelmann crystals, Whittaker functions and Brownian motion
10:30-11:00 Makoto Katori (Chuo) Vicious Brownian motion, O'Connell's process, and equilibrium Toda lattice
11:00-11:30 Coffee
11:30-12:00 Benoit Collins (Ottawa) Norm convergence for unitary random matrices
12:00-12:30 Anthony Metcalfe (KTH) Universality properties of Gelfand-Tsetlin patterns
12:30-13:30 Lunch
14:00-22:00 Excursion

Thursday 22nd March

9:30-10:00 Ivan Corwin (Microsoft/MIT) Directed random polymers and Macdonald processes I
10:00-10:30 Alexei Borodin (MIT) Directed random polymers and Macdonald processes II
10:30-11:00 Leonid Petrov (IITP)Uniformly random lozenge tilings of polygons on the triangular lattice
11:00-11:30 Coffee
11:30-12:00 Herbert Spohn (Munich) The KPZ scaling theory applied to the semi-discrete directed polymer model
12:00-12:30 Tomohiro Sasamoto (Chiba) Stationary two-point correlation for the KPZ equation
12:30-13:30 Lunch
14:00-15:00 Poster session/ Discussion
15:00-16:00 Tea
16:00-16:30 Benedek Valkó (Madison) Point processes and carousels
16:30-17:00 Stephanie Jacquot (Cambridge) Bulk scaling limit of the Laguerre ensemble
17:00-17:30 Bálint Virág (Toronto) GOE minors and beads
18:30 Dinner

Friday 23rd March

9:30-10:00 Sasha Gnedin (Utrecht) Coherent permutation growth models
10:00-10:30 Pierre-Loic Méliot (Zurich) Fluctuations of random partitions under central measures
10:30-11:00 Marek Bozejko (Wroclaw) Deformed Fock spaces, Hecke operators and monotone Fock space of Muraki
11:00-11:30 Coffee
11:30-12:00 Alex Bloemendal (Harvard) Continuum limits of spiked random matrices and linear PDEs at the soft edge
12:00-12:30 Friedrich Götze (Bielefeld) Local universality of repulsive particle systems and global approximations for random matrices
12:30-13:30 Lunch
14:00-15:00 Poster session/ Discussion
15:00-16:00 Tea