Skip to main content

Schedule

All lectures will be held in Room D1:07

Tuesday 29th April
08:30 onwards Registration in Room B1:37
15.00-15.50 S. Alpern (Warwick Business School) Search Games (1st lecture)
16.00-16.50 P. Saint Pierre (Paris-Dauphine) Viability Theory (1st lecture)
17.00-17.45 P. Bernhard (INRIA-Sophia Antipolis) Sexual selection: the Handicap Principle and adaptive dynamics
18.00-20. 00 Reception/wine + buffet + Posters in the Mathematics Institute Common Room

Wednesday 30th April
9.00-9.50 P. Saint Pierre (Paris-Dauphine) Viability Theory (2nd Lecture)
10.00-10.30 Tea & coffee in the Mathematics Institute Common Room
10.30-11.20 S. Alpern (Warwick Business School) Search Games (2nd lecture)
11.30-12.20 D. Sornette (ETH, Zurich) Econophysics (1st lecture)
12.30-14.00 Lunch in the Mathematics Institute Common Room
14.00-14.50 P. Saint Pierre (Paris-Dauphine) Viability Theory (3rd lecture)
14.55-15.35 S. Van Strien (Imperial) Some interesting dynamics associated to games: properties of fictitious play
15.35-16.05 Coffee in the Mathematics Institute Common Room
16.05-16.40 W. Yang (Strathclyde) Inspection game in mean-field setting
16.45-17.20 R. Belavkin (Middlesex): Fitness-Distance Information in Stochastic Landscapes
17.20-18.00 M. Kirkilionis (Warwick): Games and Socio-Economic Structures
18:00 Free Time (Suggestion: Maths/Stats public lecture at 18.15: Prof De Freitas: ‘Data and the Brain’)

Thursday 1st May
9.00-9.50 M. Kilgour (Wilfrid Laurier University, Canada) Inspection, Negotiation and Election (1st lecture)
10.00-10.30 Tea & coffee in the Mathematics Institute Common Room
10.30-11.20 D. Sornette (ETH, Zurich) Econophysics (2nd lecture)
11.30-12.20 M.Kilgour (Wilfrid Laurier University, Canada) Inspection, Negotiation and Election (2nd Lecture)
12.45-14.00 Lunch in the Mathematics Institute Common Room
14.15-15.05 D. Sornette (ETH, Zurich) Econophysics (3rd lecture)
15.10-15.50 J. Engwerda (Tilburg University) Hedging in Interval Models
15.50-16.20 Coffee in the Mathematics Institute Common Room
16.25-17.00 A. Ostaszewski (London School Economics) Filtering and valuation given intermittent voluntary disclosures
17.05-17.40 Yu. Averboukh (Yekaterinburg) Minimax Approach to First-Order Mean Field Games
17.45-18.20 B. Oliveira (University of Porto) Cournot duopolies with R&D investment 
18.25-19.00 G. Zaccour (GERAD and HEC Montréal) Node-Consistent Solutions in Cooperative Dynamic Games Played on Event Trees
19.30-21.30 Conference Dinner (Scarman House)

Friday 2nd May
9.00-9.50 M. Kilgour (Wilfrid Laurier University, Canada) Inspection, Negotiation and Election (3rd lecture)
10.00-10.30 Tea & coffee in the Mathematics Institute Common Room
10.30-11.05 V. Mazalov (Karelia Research Center) Competetive services in queueing system with transportation costs
11.10-11.45 R. Malhame (Polytechnique Montréal) A Class of Mean Field Control Based Collective Target Tracking Problems in Energy Systems
11.50-12.25 D. Bauso (Italy) Robust mean-field games and two-point boundary value problems
12.30-13.05 A. Pinto (University of Porto) A Linear Hoteling town with uncertainty
13.05 Closure