Skip to main content

Speakers and Program

Confirmed Speakers

  • Blanca Ayuso de Dios (Hamburg)
  • John Barrett (Imperial College)
  • Peter Bastian (Heidelberg)
  • Chris Budd (Bath)
  • Eric Burman (University College, London)
  • Claudio Canuto (Torino)
  • Chistian Engwer (Muenster)
  • Alexandre Ern (Universite Paris-Est, Cermics, ENPC)
  • Jan Giesselmann (Stuttgart)
  • Emmanuel Georgoulis (Leicester)
  • Matteo Icardi (Warwick)
  • Max Jensen (Sussex)
  • Tobias Kies (FU Berlin)
  • Angela Kunoth (Köln)
  • Siddartha Mishra (ETH, Zurich)
  • John Pearson (Kent)
  • Ilaria Perugia (University of Vienna)
  • Tristan Pryer (Reading)
  • Tom Ranner (Leeds)
  • Spencer Sherwin (Imperial College, London)
  • Rob Stevenson (KdV Institute, Amsterdam)
  • Bjoern Stinner (Warwick)
  • Vanessa Styles (Sussex)
  • Stefan Turek (Dortmund)
  • Kris Van Der Zee (Nottingham)

Program

The workshop will start Monday at noon and close Friday around lunch time.

Here is a preliminary program:

Monday
12:00-13:45 Registration and lunch in common room
13:45-14:00 Opening
14:00-14:45 Eric Burman,
Title: Stabilised finite element methods for ill-posed problems with conditional stability
14:50-15:35 Vanessa Styles,
Title: Numerical approximations of a tractable mathematical model for tumour growth
15:35-16:15 Tea in common room
16:15-17:00 Jan Giesselmann
Title: Dynamic model adaptation in compressible flows
17:05-17:50 John Pearson
Title: Fast numerical solution of PDE-constrained optimization problems
Tuesday
09:15-10:00 Rob Stevenson
Title: Adaptive wavelet methods for space-time variational formulations of evolutionary PDEs
10:00-10:45 Coffee in common room
10:45-11:30 Peter Bastian
Title: Efficient Implementation of Spectral Discontinuous Galerkin methods
11:35-12:20 Tom Ranner
Title: tba
12:20-14:00 Lunch break
14:00-14:45 Matteo Icardi
Title: Computing spectral properties of differential operators for the upscaling of flow through porous media
14:50-15:35 Spencer Shervin
Title: Understanding the scale resolving nature of spectral/hp element methods with application to high Reynolds numbers complex geometry flows
15:35-16:15 Tea in common room
16:15-17:00 Ilaria Perugia
Title: Trefftz approximation of time-dependent wave equations
Wednesday
09:15-10:00 Alexandre Ern
Title: Polynomial-degree-robust liftings for potentials and fluxes
10:00-10:45 Coffee in common room
10:45-11:30 Christian Engwer
Title: Bridging the gap betweeen numerical analysis and brain research
11:35-12:20 Stefan Turek
Title: Simulation of "Extreme Fluids" - Some Examples, Challenges and Simulation Techniques for Flow Problems with Complex Rheology
12:20-14:00 Lunch break
14:00-14:45 Max Jensen
Title: convergent semi-Lagrangian methods for the Monge-Ampère equation on unstructured grids
14:50-15:35 Blanca Ayuso de Dios
Title: tba
15:35-16:15 Tea in common room

19:00 Conference Dinner

Thursday
09:15-10:00 Sandra Boschert
Title: Multigrid methods based n high order B-Splines for the valuation of American
opions with stochastic volatility and their Greeks
10:00-10:45 Coffee in common room
10:45-11:30 Siddartha Mishra
Title: What are we computing with numerical methods for hyperbolic systems of conservation laws ?
11:35-12:20 Emmanuil Georgoulis
Title: Adaptive discontinuous Galerkin methods for interface problems
12:20-14:00 Lunch break
14:00-14:45 John Barrett
Title: Finite element approximation of the Fene-P Model
14:50-15:35 Kris van der Zee
Title: The nonlinear Petrov-Galerkin method: Quasi-optimal discretization in Banach spaces
15:35-16:15 Tea in common room
16:15-17:00 Tobias Kies
Title: Unfitted finite element methods for the simulation of membrane-mediated particle interaction
Friday
09:15-10:00 Chris Budd
Title: Solving equations of Monge-Ampere type on the sphere, with applications to mesh generation
10:00-10:45 Coffee in common room
10:45-11:30 Tristan Pryer
Title: Variational problems in $L^{\infty}$ and applications
11:35-12:20 Bjoern Stinner
Title: On finite element schemes for geometric equations with lateral processes
12:20-12:30 Closing
12:30-14:00 Lunch