Skip to main content

Seminars 2000-2001

Monday, 9 October, 2000 1:30 pm Room MI1
Applied Maths
Various
Introducing the Applied Maths group

Monday, 9 October, 2000 2:00 pm Room MI2
Dynamics
Nikolai Nekhoroshev (Visiting Isaac Newton Institute, Cambridge)
Strong stability in the nonlinear wave equation near the fundamental linear mode

Monday, 9 October, 2000 3:30 pm Room MI1
Applied Maths
Popovic and Zhang (Engineering Dept - Warwick)
Long-term dynamics and control of voltage behaviour in power systems

Monday, 9 October, 2000 4:00 pm Room 123
Lie Theory
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Introduction to Geometric Crystals - Part 1

Monday, 9 October, 2000 4:30 pm Room MI2
Algebraic Geometry
Yura Zahrin (Penn State)
Superelliptic jacobians, their endomorphism algebras and Hodge groups

Wednesday, 11 October, 2000 9:30 am Room 123
John H Maddocks (Lausanne)
Open problems of Statistics and Stochastics in Modelling DNA

Friday, 13 October, 2000 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Lara Alcock (Warwick)
The new Analysis course - is it worth the money?

Monday, 16 October, 2000 2:00 pm Room MI 1
Applied Maths
G. James (Warwick)
Internal travelling waves in the limit of a discontinuous density profile

Monday, 16 October, 2000 3:30 pm Room MI1
Applied Maths
J. Robinson (Warwick)
A rigorous theory of 'experimental' measurements for the Navier-Stokes equations

Monday, 16 October, 2000 4:00 pm Room 123
Lie Theory
D Rumynin (Warwick)
Introduction to Geometric Crystals

Tuesday, 17 October, 2000 2:00 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Omri Sarig (Warwick)
'Phase transitions' for countable Markov shifts

Friday, 20 October, 2000 1:50 pm Room GLT3
Isaac Newton Institute for Mathematical Sciences & Warwick MRC & MIR@W Workshop
R S MacKay, X He, S Nazarenko & R Pelz (Organisers)
Singularities in Classical, Quantum and Magnetic Fluids 4 day workshop

Friday, 20 October, 2000 2:00 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
Richard Pelz (Newton Inst and Rutgers University)
On the Hydrodynamic Blowup Problem

Friday, 20 October, 2000 2:00 pm Room MI2
Hyperbolic Geometry
Max Forester (Warwick)
Ridgidity and flexibility of group actions on trees

Friday, 20 October, 2000 2:45 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
E.A. Kuznetsov and V. P. Ruban (Landau Inst)
Collapse of vortex lines in hydrodynamics

Friday, 20 October, 2000 4:00 pm Room GLT3
Colloquium
HK Moffatt (Newton Institute - Cambridge)
Finite-Time Singularities in Fluid Mechanics

Saturday, 21 October, 2000 10:00 am Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
H. Okamoto (Kyoto)
Interior layers arising in inviscid limit of Kolmogorov flows

Saturday, 21 October, 2000 11:15 am Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
R. Grauer and K. Germaschewski (Dusseldorf)
Adaptive mesh refinement as a tool for studying singular structures in fluids, plasmas and nonlinear optics

Saturday, 21 October, 2000 12:00 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
X. He (Warwick)
A class of weak solutions of the 3d Euler equations with finite-time singularities

Saturday, 21 October, 2000 2:00 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
J D Gibbon (Imperial)
Singularity formation in a class of solutions of the incompressible 3D Euler equations

Saturday, 21 October, 2000 2:45 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
S. Malham (Heriot-Watt)
Collapse of a class of 3d Euler vortices

Saturday, 21 October, 2000 4:45 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
J. C. Vassilicos and A. Wonhas (Cambridge)
The relation between dissipative and geometrical properties of singular fields

Saturday, 21 October, 2000 4:45 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
J.C. Vassilicos and A. Wonhas (Cambridge)
The relation between dissipative and geometrical properties of singular fields

Sunday, 22 October, 2000 10:00 am Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
JT Stuart (Imperial)
Singularities in the solution of the Euler equations

Sunday, 22 October, 2000 11:15 am Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
SJ Cowley
Singularity formation and the development of small-scales in thin shear

Sunday, 22 October, 2000 12:00 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
A. Shnirelman (Tel Aviv)
Weak solutions of incompressible Euler equations

Sunday, 22 October, 2000 2:00 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
Robert M Kerr (Arizona)
Simulations and bounds for Euler

Sunday, 22 October, 2000 2:45 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
Yoshi Kimura (Nagoya)
Reality of complex time singularity

Sunday, 22 October, 2000 3:40 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
Posters and S. Turitsyn

Sunday, 22 October, 2000 4:15 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
A. Bhattacharjee (Iowa)
Vortex and Current Singularities

Sunday, 22 October, 2000 5:00 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
Sergei K. Turitsyn and Vladimir K. Mezentsev (Aston)
Wave guided propagation and self-focusing of light beam in air-hole fibers

Monday, 23 October, 2000 10:05 am Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
Jens Juul Rasmussen (Riso)
Energy localization and collapse dynamics in discrete nonlinear Schr\"{o}dinger equations

Monday, 23 October, 2000 11:10 am Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop
G. E. Vekstein (UMIST)
Energy release and dissipation by magnetic reconnection

Monday, 23 October, 2000 1:30 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop & MIR@W day
Steven C. Cowley (Imperial, and UCLA)
Explosive disruptions in Plasmas

Monday, 23 October, 2000 2:15 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop & MIR@W day
Carlo F. Barenghi (Newcastle)
Vortex reconnections in superfluid helium

Monday, 23 October, 2000 4:00 pm Room GLT3
Singularities in Fluids Workshop & MIR@W day
Vladimir Zakharov and Alexander Dyachenko (Landau Inst)
On formation of singularities on the surface of ideal fluid

Monday, 23 October, 2000 4:00 pm Room 123
Lie Theory
Bruce Westbury (Warwick)
Exceptional series of Lie algebras

Tuesday, 24 October, 2000 2:00 pm Room MI2
Dynamics
James Meiss (Colorado)
Drift by Coupling to an Anti-Integrable Limit

Monday, 30 October, 2000 3:10 pm Room MI2
Junior Geometry Seminar
Diego Matessi (Warwick)
A very sketchy introduction to mirror symmetry

Monday, 30 October, 2000 4:00 pm Room 123
Lie Theory
Roger Carter (Warwick)
Symmetric functions

Tuesday, 31 October, 2000 2:00 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Shaun Bullett (Queen Mary, University of London)
Mating quadratic maps with Kleinian groups via quasiconformal surgery

Wednesday, 1 November, 2000 3:00 pm Room MI2
Hypebolic Geometry
George Skelton (Warwick)
Variation of geodesic length

Thursday, 2 November, 2000 2:00 pm Room MI2
Ring Theory
Nick Collier (Warwick)
The Artin-Rees Property for Jacobson Radicals

Friday, 3 November, 2000 2:00 am Room MI2
Hyperbolic Geometry
Athanase Papadopoulos (Strasbourg)
On the geometry of the space of measured foliations of a surface

Friday, 3 November, 2000 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Yann Brenier (Paris VI, Nice)
Volume preserving maps, particle labelling and Hydrodynamics

Monday, 6 November, 2000 4:00 pm Room 123
Lie Theory Seminar
Robert Marsh (Leicester)
The canonical basis of a quantum group and the preprojective algebra

Tuesday, 7 November, 2000 2:00 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Rob Ghrist (Georgia/Cambridge)
Morse theory on the space of braids with applications to lagrangian dynamics

Wednesday, 8 November, 2000 3:00 pm Room MI2
Hyperbolic Geometry
Yusuke Okuyama (Kyoto University)
The Gieseking manifold and a group invariant sphere filling Peano curve

Friday, 10 November, 2000   Room MI1
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
David Elworthy, Andrew Stuart & Roger Tribe (Organisers)
Functional Stochastic Differential Equations 2 day mini-session

Friday, 10 November, 2000 2:00 pm Room MI1
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
S. Mohammed (Carbondale)
Stochastic differential systems with memory - The dynamic programming approach

Friday, 10 November, 2000 2:00 pm Room MI2
Hyperbolic Geometry
Graham Niblo (Southampton)
Stallings' theorem and the singularity obstruction to group splittings

Friday, 10 November, 2000 3:45 pm Room MI1
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
B Oksendal (Oslo)
A maximum principle for controlled stochastic delay systems and applications to finance - The dynamic programming approach

Friday, 10 November, 2000 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Fran Burstall (Bath)
Harmonic maps in conformal geometry

Saturday, 11 November, 2000 9:30 am Room MI2
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
S. Mohammed (Carbondale)
Stochastic differential systems with memory - The stochastic maximum principle approach

Saturday, 11 November, 2000 11:15 am Room MI2
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
B. Oksendal (Oslo)
A maximum principle for controlled stochastic delay systems and applications to finance - The stochastic maximum principle approach

Saturday, 11 November, 2000 1:15 pm Room MI2
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
T. Shardlow (Durham)
Weak approximation of sdde's

Saturday, 11 November, 2000 2:30 pm Room MI2
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
X. R. Mao (Strathclyde)
Attraction for solutions of sfde's

Saturday, 11 November, 2000 4:15 pm Room MI2
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
H Lisei (Berlin)
Conjugation of flows for stochastic delay-equations

Monday, 13 November, 2000 1:00 pm Room MI 1
MIR@W Day - Coupled Oscillators and Neurophysiology
Juergen Kurths (Physics, Potsdam)
Phase synchronization in coupled complex model systems and in experimental data

Monday, 13 November, 2000 1:40 pm Room MI 1
MIR@W Day - Coupled Oscillators and Neurophysiology
Nick Dale (Biological Sciences, Warwick)
Mechanisms underlying rhythm generation in the Xenopus tadpole

Monday, 13 November, 2000 2:20 pm Room MI 1
MIR@W Day - Coupled Oscillators and Neurophysiology
Michael Breakspear (Brain Dynamics Centre, Westmead Hospital Sydney)
Perception of microscopic odours in a model of the olfactory bulb

Monday, 13 November, 2000 3:30 pm Room MI 1
MIR@W Day - Coupled Oscillators and Neurophysiology
Steve Coombes (Mathematics, Loughborough)
Dendrites with active spines

Monday, 13 November, 2000 4:00 pm Room 123
Lie Theory Seminar
Robert Marsh (Leicester)
The canonical basis of a quantum group and the preprojective algebra - part 2

Monday, 13 November, 2000 4:10 pm Room MI 1
MIR@W Day - Coupled Oscillators and Neurophysiology
Peter Roper (Babraham Institute, Cambridge)
Synchronized bursting in the rat hypothalamus: modelling the single neuron activity

Monday, 13 November, 2000 4:50 pm Room MI 1
MIR@W Day - Coupled Oscillators and Neurophysiology
Roger Traub (Pharmacology, Birmingham)
A novel form of interaction between neurons, underlying the generation of ultrafast oscillations in the brain

Wednesday, 15 November, 2000 2:30 pm Room 100
Stochastic Analysis
A. Daletskii (Bonn)
Analysis and geometry of configuration spaces

Wednesday, 15 November, 2000 3:00 pm Room MI2
Hyperbolic Geometry Seminar
Yusuke Okuyama (Kyoto University)
The Gieseking manifold and a group invariant sphere filling Peano curve (continued)

Wednesday, 15 November, 2000 4:00 pm Room Mi1
Stochastic Analysis
J. Mattingly (Stanford)
Navier Stokes equation with white noise

Friday, 17 November, 2000   Room TBA
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
David Elworthy, Andrew Stuart & Roger Tribe (Organisers)
Schrödinger Equations with random forcing 2 day mini-session

Friday, 17 November, 2000 3:00 pm Room MI2
Hyperbolic Geometry Seminar
Adam Epstein (Warwick)
Algebraic and Geometric Limits of Conformal Dynamical Systems

Friday, 17 November, 2000 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Jens Marklof (Bristol)
Equidistribution, exponential sums and quantum chaos

Monday, 20 November, 2000 2:00 pm Room MI1
MIR@W - Complex Dynamics in Economics
Gerhard Sorger (Queen Mary & Westfield College)
Chaos in optimal growth models: a survey

Monday, 20 November, 2000 3:30 pm Room MI1
MIR@W - Complex Dynamics in Economics
Robin de Vilder (DELTA, Paris & University of Amsterdam)
Business cycle models: closing the gap between the different approaches

Monday, 20 November, 2000 4:00 pm Room 123
Lie Theory
Iain Gordon (Glasgow)
Representations of Lie algebras in characteristic P

Monday, 20 November, 2000 4:30 pm Room MI1
MIR@W - Complex Dynamics in Economics
Guido Cazzavillan
Indeterminacy and Endogenous Fluctuations with Arbitrarily Small Externalities

Wednesday, 22 November, 2000 2:00 pm Room 68
Midlands Probability Seminar
Mark Davis (Imperial)
Installment options

Friday, 24 November, 2000 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Jerry Marsden (Caltech)
Variational and Multisymplectic Integration

Monday, 27 November, 2000 3:00 pm Room MI1
Applied Maths Seminar
Anna Litvak-Hinenzon (Warwick)
Resonant tori and instabilities in Hamiltonian systems

Monday, 27 November, 2000 3:10 pm Room MI2
Junior Geometry Seminar
Balazs Szendroi (Warwick)
The unbearable lightness of deformation theory

Monday, 27 November, 2000 4:00 pm Room 123
Lie Theory Seminar
D Rumynin (Warwick)
W-algebras

Tuesday, 28 November, 2000 2:00 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Phil Boyland (University of Florida)
Semiconjugacies to toral automorphisms with applications to 2D fluid flows

Tuesday, 28 November, 2000 3:45 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Stefano Luzzato (Imperial College)
Persistent hyperbolicity in one-dimensional maps

Wednesday, 29 November, 2000 2:00 pm Room 26
Stochastic Analysis
Peter Ashwin (Exeter)
Bifurcations of random dynamical systems; connections to deterministic bifurcation of chaotic sets

Wednesday, 29 November, 2000 3:00 pm Room MI2
Hyperbolic Geometry Seminar
Raquel Diaz (Madrid)
Ends of rational lines of minima

Wednesday, 29 November, 2000 3:30 pm Room 26
Stochastic Analysis
Jerzy Zabczyk (Warwick)
Stochastic Volterra equations with homogeneous noise

Friday, 1 December, 2000   Room MI1
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
D. Elworthy, A. Stuart, R. Tribe, Y. Kondratiev & J. Zabczyk (Speakers)
Ergodicity for Spatial Dynamics 2 day mini-session

Friday, 1 December, 2000 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Geoffrey Burton (Bath)
Rearrangements of functions and steady vortices

Monday, 4 December, 2000 1:00 pm Room MI 1
MIR@W - Spatially extended dynamics
Mike Proctor (DAMPT, Cambridge)
Wall modes, internal fronts and noise-sustained structures for travelling-wave instabilities

Monday, 4 December, 2000 1:30 pm Room MI 1
MIR@W - Spatially extended dynamics
Eddie Wilson (Bristol)
Dynamics of continuum and car-following models of highway traffic

Monday, 4 December, 2000 2:00 pm Room MI 1
MIR@W - Spatially extended dynamics
Sergey Nazarenko (Warwick)
Is intermittency THAT nonlinear

Monday, 4 December, 2000 2:30 pm Room MI 1
MIR@W - Spatially extended dynamics
Peter Carpenter (Engineering - Warwick)
Global behaviour corresponding to the absolute instability of the rotating-disk boundary layer

Monday, 4 December, 2000 3:10 pm Room MI2
Junior Geometry Seminar
Daniel Ryder (Warwick)
Affine algebraic geometry, with a view towards schemes.

Monday, 4 December, 2000 3:30 pm Room MI 1
MIR@W - Spatially extended dynamics
Jon Pitchford (Leeds)
Small-scale prey patchiness and the recruitment of larval fish

Monday, 4 December, 2000 4:00 pm Room MI 1
MIR@W - Spatially extended dynamics
David Sanders (Mathematics - Warwick)
Diffusion in a periodic 3D Lorentz gas

Monday, 4 December, 2000 4:00 pm Room 123
Lie Theory Seminar
R Carter (Warwick)
Symmetric functions with one parameter

Monday, 4 December, 2000 4:30 pm Room MI 1
MIR@W - Spatially extended dynamics
Sandra Chapman (Physics - Warwick)
Sandpiles, fusion plasma tokamaks and blobs in the earth's aurora

Thursday, 7 December, 2000   Room TBA
Mark Gross & Mario Micallef (Organisers)
Analytic Approaches to Kähler Geometry 6 day workshop

Friday, 8 December, 2000 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Adrien Kent (Cambridge)
Recent Developments in Quantum Cryptography

Tuesday, 2 January, 2001 1:00 pm Room Room 100
Graduate Seminar
Colm Connaughton (Warwick)
Magnetic Levitation for Beginners

Wednesday, 10 January, 2001 4:00 pm Room 26
Fluid Dynamics Seminar
Andrew Gilbert (Exeter)
Growth of magnetic flux in complex flows

Friday, 12 January, 2001 1:00 pm Room 26
Warwick Hyperbolic Geometry Seminar
Alexander Mednykh (Novosibirsk University)
Trigonometric identities and isperimetric inequalities for knot and link orbifolds

Friday, 12 January, 2001 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Nick Trefethen (Oxford)
Group velocity and pseudospectra

Monday, 15 January, 2001 3:10 pm Room MI2
Junior Geometry Seminar
Rui De Albuquerque (Warwick)
Twistor Spaces

Tuesday, 16 January, 2001   Room BSR5
MIR@W /MiMI Workshop
G Gomes, S Gupta, S Levin, R MacKay, G Medley, J Nokes (Organisers)
Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations

Tuesday, 16 January, 2001 10:30 am Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Sunetra Gupta
Evolution of Strain Structure in Pathogen Populations

Tuesday, 16 January, 2001 11:30 am Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Marc Lipsitch
Population dynamics of antimicrobial resistance: Models and data, questions and answers?

Tuesday, 16 January, 2001 2:00 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Viggo Andreasen & Juan Lin
Mathematical models of a drifting strain of Influenza A

Tuesday, 16 January, 2001 2:00 pm Room MI 2
Dynamics Seminar
Anna Litvak-Hinenzon (Warwick)
Resonant tori and instabilities in Hamiltonian systems

Tuesday, 16 January, 2001 2:00 pm Room MI1
Frobenius
Ignacio de Gregorio (Warwick)
Definition and Examples of Frobenius Manifolds

Tuesday, 16 January, 2001 3:00 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Alan Hay
Antigenic and genetic drift among Influenza A and B viruses

Tuesday, 16 January, 2001 3:20 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Maria Zambon
Evolution of the M genes of influenza A and relationship to amantadine susceptibility

Tuesday, 16 January, 2001 4:10 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Neil Furguson
Antigenic diversification and disease persistence: Modelling influenza and helminth transmission

Tuesday, 16 January, 2001 4:30 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Julia Gog
Shape-space: Can it take the strain?

Tuesday, 16 January, 2001 4:50 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Pat Cane
Molecular epidemiology of human respiratory syncytial virus

Tuesday, 16 January, 2001 5:10 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Wayne Sullender
Mechanisms of change in respiratory syncytial virus: Implications for epidemiology

Tuesday, 16 January, 2001 5:30 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
James Nokes (Biological Sciences - Warwick)
Re-infection patterns in relation to RSV genotype: A communtiy study in Kenya

Wednesday, 17 January, 2001 10:30 am Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Gabriela Gomes (Biological Sciences - Warwick)
Emergence of population structure in multi-strain pathogens: Mathematical models

Wednesday, 17 January, 2001 10:30 am Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Gabriela Gomes (Biological Sciences - Warwick)
Emergence of population structure in multi-strain pathogens: Mathematical models

Wednesday, 17 January, 2001 10:50 am Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Lisa White
A multi-species model for the transmission of mastitis in dairy cows

Wednesday, 17 January, 2001 11:30 am Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Paul Rainey
Ecological causes of strain dynamics

Wednesday, 17 January, 2001 11:50 am Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Angus Buckling
Host-parasite coevolution: the effect on host diversity

Wednesday, 17 January, 2001 2:00 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Daren Austin
tba

Wednesday, 17 January, 2001 3:00 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Matthew Samore
Resistant pneumococcal strains in rural populations: Longitudinal trends and antibiotic associations

Wednesday, 17 January, 2001 4:10 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Ben Cooper
Antibiotic use and the spread of vancomycin-resistant enterococci (VRE): Fitting models to data

Wednesday, 17 January, 2001 4:30 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Megan Murray
Determinants of cluster distributions in tuberculosis epidemics

Wednesday, 17 January, 2001 4:50 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Chris Dowson
Population structure of Streptococcus pneumonia isolated from nasopharyngeal carriage and invasive disease

Wednesday, 17 January, 2001 5:10 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Ian Stewart (Warwick)
Sympatric Speciation as Symmetry Breaking

Wednesday, 17 January, 2001 5:30 pm Room BSR5
MIR@W /MiMI Evolutionary Epidemiology of Strain Structure in Pathogen Populations
Simon Levin
Summary Discussion

Thursday, 18 January, 2001 5:00 pm Room MI2
Leverhulme Lectures
Jerzy Zabczyk (IM PAN Warsaw)
Stochastic evolution equations and applications

Friday, 19 January, 2001   Room TBA
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
D. Elworthy, A. Stuart, R. Tribe, F. Flandoz & S. Kuksin (Speakers)
Stochastic Fluid Equations 2 day mini-session

Friday, 19 January, 2001 10:00 am Room MI 2
Complex Dynamics and Ergodic Theory
J Aaronson
Sums without Maxima

Friday, 19 January, 2001 11:15 am Room MI 2
Complex Dynamics and Ergodic Theory
A Avila
Statistical properties of unimodal maps

Friday, 19 January, 2001 2:45 pm Room MI 2
Complex Dynamics and Ergodic Theory
V Baladi
Floquet spectrum of weakly coupled analytic maps

Friday, 19 January, 2001 4:00 pm Room GLT1
Colloquium
Simon Levin (Princeton)
Ecosystems and the biosphere as complex adaptive systems: From microscopic to macroscopic

Friday, 19 January, 2001 4:00 pm Room MI 2
Complex Dynamics and Ergodic Theory
S Levin
Ecosystems and Biosphere as complex adaptive

Saturday, 20 January, 2001 10:00 am Room MI 2
Complex Dynamics and Ergodic Theory
M Zinsmeister
Continuity with respect to thephase of Hausdorff Dimension of Julia-Lavaurs sets

Saturday, 20 January, 2001 11:15 am Room MI 2
Complex Dynamics and Ergodic Theory
M Mori
Low discrepancy sequences generated by piecewise linear transformations

Saturday, 20 January, 2001 1:45 pm Room MI 2
Complex Dynamics and Ergodic Theory
X Bressaud
Expending interval maps with intermittent-like behaviour, Physical measures and scales of time

Saturday, 20 January, 2001 3:00 pm Room MI 2
Complex Dynamics and Ergodic Theory
D Feibig
Pressure and equilibrium states for countable state Markov shifts

Saturday, 20 January, 2001 4:15 pm Room MI 2
Complex Dynamics and Ergodic Theory
D Sands
Metric attractors for smooth unimodal maps

Sunday, 21 January, 2001 10:00 am Room MI 2
Complex Dynamics and Ergodic Theory
N Anantharaman
Counting geodesics optimal in homology

Sunday, 21 January, 2001 11:15 am Room MI 2
Complex Dynamics and Ergodic Theory
R Sharp
A Local limit theorem for closed geodesics and homology

Monday, 22 January, 2001 4:00 pm Room 123
Quantisation Seminar
John Rawnsley (Warwick)
Kontsevich's explicit formula for R^n

Tuesday, 23 January, 2001 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Yurii Suhov (Cambridge)
Convergence to equilibrium for hyperbolic equations and related problems

Wednesday, 24 January, 2001 4:00 pm Room 26
Fluid Dynamics Seminar
Oleg Zaboronski (Warwick)
tba

Wednesday, 24 January, 2001 4:00 pm Room MI2
Algebraic Geometry Seminar
Bernd Siebert (Paris VI and Bochum)
Logarithmic geometry and mirror symmetry

Thursday, 25 January, 2001 2:00 pm Room MI1
Algebra
Ashley Covington (Warwick)
Primary Decompostion in Non commutative Noetherian Rings

Thursday, 25 January, 2001 5:00 pm Room MI2
Leverhulme Lectures
Jerzy Zabczyk (IM PAN Warsaw)
Stochastic evolution equations and applications

Friday, 26 January, 2001 2:30 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
Paul Boddington (Warwick)
Finite Dimensional Semisimple Hopf Algebras and Ribbon Categories.

Friday, 26 January, 2001 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Guy Nason (Bristol)
Wavelets

Monday, 29 January, 2001 3:10 pm Room MI2
Junior Geometry Seminar
Colm Connaughton (Warwick)
Geometric Discretisation of Abelian Field Theories

Monday, 29 January, 2001 4:00 pm Room 123
Quantisation Seminar
John Rawnsley (Warwick)
The passage from local to global in Kontsevich's deformation quantisation

Tuesday, 30 January, 2001 2:00 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Vadim Kaloshin (AIM and Courant)
Superexponential growth of the number of periodic points is Baire generic but of measure zero

Thursday, 1 February, 2001 2:00 pm Room MI 2
Warwick Hyperbolic Geometry Seminar
Caroline Series (Warwick)
Kerckhoff lines of minima and pleating varieties near Fuchsian space.

Thursday, 1 February, 2001 5:00 pm Room MI2
Leverhulme Lectures - Stochastic evolution equations and applications
Jerzy Zabczyk (IM PAN Warsaw)
Stochastic PDE's in Finance

Friday, 2 February, 2001   Room MI1
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
David Elworthy, Andrew Stuart & Roger Tribe (Organisers)
Homogenization 2 day mini-session

Friday, 2 February, 2001 2:30 pm Room MI2
Lie Theory
Paul Boddington (Warwick)
Finite Dimensional Semisimple Hopf Algebrasand Ribbon Categories - part 2.

Friday, 2 February, 2001 4:00 pm Room MI2
Colloquium
David Mond (Warwick)
Sandwiched simplices and the topology of the space of explanations

Monday, 5 February, 2001 2:00 pm Room MI1
Applied Maths Seminar
Stuart Townley (University of Exeter)
Adaptive feedback control - Concepts and Counter-examples

Monday, 5 February, 2001 3:10 pm Room MI2
Junior Geometry Seminar
Gabriela Frias Villegas (Warwick)
A combinatorial study of Pascal's mystical hexagon

Monday, 5 February, 2001 4:00 pm Room MI1
Applied Maths Seminar
Martijn van Noort (Mathematics, Groningen)
The parametrically forced pendulum: a case study in $1\half$ degree of freedom

Tuesday, 6 February, 2001 2:00 pm Room MI 1
Frobenius Manifolds Seminar
David Mond (Warwick)
Frobenius manifolds from deformations of hypersurface singularities

Tuesday, 6 February, 2001 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Guillaume Havard (Warwick)
Thermodynamic Formalism and variations of the Hausdorff dimension of quadratic Julia sets

Tuesday, 6 February, 2001 4:00 pm Room MI2
Symposium
V.P. Belavkin (Nottingham University)
Quantum Stochastic Evolutions

Wednesday, 7 February, 2001 2:00 pm Room Room 68
Midlands probability Seminars
Gareth Roberts (Lancaster)
Bayesian inference for discretely obeserved diffusions.

Wednesday, 7 February, 2001 2:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry Seminar
Caroline Series (Warwick)
Kerckhoff lines of minima and pleating varieties near Fuchsian space, continued

Wednesday, 7 February, 2001 3:30 pm Room Room 68
Midlands probability Seminars
Wilfrid Kendall (Warwick)
Markov Chains and small sets

Thursday, 8 February, 2001 2:00 pm Room MI1
Algebra
Ronnie Brown (Bangor)
A nonabelian tensor product of groups

Thursday, 8 February, 2001 2:00 pm Room MI 2
Warwick Hyperbolic Geometry Seminar
Cliff Earle (Cornell University)
Extremal quasiconformal mappings and Schwarz's lemma

Thursday, 8 February, 2001 2:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry Seminar
Cliff Earle (Cornell University)
Extremal quasiconformal mappings and Schwarz's lemma

Thursday, 8 February, 2001 5:00 pm Room MI2
Leverhulme Lectures
Jerzy Zabczyk (IM PAN Warsaw)
Stochastic evolution equations and applications

Friday, 9 February, 2001 2:30 pm Room MI2
Lie Theory
Roger Carter (Warwick)
Symmetric functions with 2 parameters

Friday, 9 February, 2001 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Ben Andrews (Australian National University)
Applications of nonlinear heat equations to 3-manifolds

Monday, 12 February, 2001 2:00 pm Room MI1
Applied Maths Seminars
Richard Cushman (Utrecht) (joint work with L. Bates)
A dynamical systems view of Picard-Lefschetz theory

Monday, 12 February, 2001 3:05 pm Room MI2
Junior Geometry Seminar
Adrian Varley (Warwick)
Global Theory of Singularities of Differential Mappings

Monday, 12 February, 2001 3:30 pm Room MI1
Applied Maths Seminars
Christiane Tretter (Leicester)
Spectral theory of block operator matrices and applications in mathematical physics

Tuesday, 13 February, 2001 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Edson Vargas (Sao Paulo)
Non-trivial wandering domains and homoclinic bifurcations

Wednesday, 14 February, 2001 4:00 pm Room 123
Fluid Dynamics Seminar
Sergey Nazarenko (Warwick)
Is intermittency THAT nonlinear?

Wednesday, 14 February, 2001 4:00 pm Room MI 2
Algebraic Geometry Seminar
V Balaji` (Madras & Liverpool)
Moduli Spaces of G-bundles

Thursday, 15 February, 2001 2:00 pm Room MI 2
Hyperbolic Geometry Seminar
Irene Scorza (Warwick)
The Picard group and continued fractions in C

Thursday, 15 February, 2001 2:30 pm Room Room 26
Symposium
Y. Otobe (Tokyo University)
SPDE's with reflection and Gibbs measure with hand-well potentials

Thursday, 15 February, 2001 5:00 pm Room MI2
Leverhulme Lectures
Jerzy Zabczyk (IM PAN Warsaw)
Parabolic equations with infinte number of variables

Thursday, 15 February, 2001 5:00 pm Room MI 2
Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Graded rings, II

Friday, 16 February, 2001   Room TBA
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
David Elworthy, Andrew Stuart & Roger Tribe (Organisers)
Approximation Methods for SPDEs 2 day mini-session

Friday, 16 February, 2001 2:30 pm Room MI2
Lie Theory
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Differential operators and D-modules in positive characteristic

Friday, 16 February, 2001 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Neil Trudinger (Australian National University)
Affine maximal hypersurfaces and the Bernstein problem

Saturday, 17 February, 2001 11:15 am Room tba
Brussels-Warwick Differential Geometry/Geometry of Brackets Seminar
John C Wood (Leeds)
Harmonic morphisms and circle actions

Saturday, 17 February, 2001 1:30 pm Room tba
Brussels-Warwick Differential Geometry/Geometry of Brackets Seminar
Jenya Ferapontov (Loughborough)
Nonlocal Hamiltonian structures of hydrodynamic type

Saturday, 17 February, 2001 2:45 pm Room tba
Brussels-Warwick Differential Geometry/Geometry of Brackets Seminar
Kirill Mackenzie (Sheffield)
Aspects of Lie bialgebras

Saturday, 17 February, 2001 4:15 pm Room tba
Brussels-Warwick Differential Geometry/Geometry of Brackets Seminar
Robin Hudson (Nottingham)
Calculus in enveloping algebras

Monday, 19 February, 2001 3:05 pm Room MI2
Junior Geometry Seminars
Irene Scorza (Warwick)
Continued fractions and hyperbolic space

Tuesday, 20 February, 2001 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Nikita Sidorov (UMIST)
Unique representations of real numbers in non-integer bases and one-dimensional maps with gaps

Wednesday, 21 February, 2001 2:00 pm Room MI 1
Hyperbolic Geometry Seminar
Marc Lackenby (Oxford)
TBA

Wednesday, 21 February, 2001 2:00 pm Room Room 100
Frobenius Manifolds Seminar
Simone Pavanelli (Warwick)
Associativity in quantum cohomology

Wednesday, 21 February, 2001 4:00 pm Room MI 1
Hyperbolic Geometry Seminar
Rostislav Grigorchuk (Steklov Institute)
Automata, Groups, Dynamics & Spectra

Wednesday, 21 February, 2001 4:00 pm Room MI 2
Algebraic Geometry Seminar
Gentiana Danila (Warwick)
Punctual Hilbert schemes of points on surfaces

Thursday, 22 February, 2001 2:00 pm Room MI1
Algebra Seminar
Andrey Lazarev (Bristol University)
Homotopy of highly structured ring spectra

Thursday, 22 February, 2001 3:30 pm Room 26
Stochastic Seminar
Antoine LeJay (Oxford)
(Forward) - Backward Stochastic Differential Equations

Thursday, 22 February, 2001 5:00 pm Room MI2
Stochastic Seminar
Andrey Piatnitski (Moscow)
Ground State Asymptotics in Rapidly Oscillating Media

Friday, 23 February, 2001 2:30 pm Room MI2
Lie Theory
Robert Marsh (Leicester)
Application of the chamber ansatz to the computation of Euler characteristics in algebraic groups

Friday, 23 February, 2001 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Alexander Grigoryan (Imperial College)
Heat kernels on manifolds with ends

Monday, 26 February, 2001 3:00 pm Room MI2
Junior Geometry Seminar
Jonathan Munn (Warwick)
Lorentzian Spinors and Twistors

Tuesday, 27 February, 2001 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Frederic Paccaut (Imperial College)
Conformal measures for some non invertible dynamical systems

Thursday, 1 March, 2001 3:30 pm Room MI1
Stochastic Analysis
A. Piatnitski (Moscow)
Large Deviations for diffusions with rapidly oscillating coefficients

Thursday, 1 March, 2001 5:00 pm Room MI2
Stochastic Analysis
F.Russo (Paris)
Stochastic Integration via regularisation I

Friday, 2 March, 2001 10:30 am Room 26
Applied Maths Seminar
Marcel Oliver (Tubingen)
Lagrangian averaging with applications to numerical analysis and geophysical fluid dynamics

Friday, 2 March, 2001 1:00 pm Room 100
Graduate Seminar
David Gomez (Warwick)
A number- and group-theoretic approach to the study of microtonal musical scales

Friday, 2 March, 2001 2:00 pm Room 26
Climate Change Seminar (organiser: David Mond)
(Discussion group leaders) Robert MacKay and Caroline Series (Warwick)
To discuss the book by Houghton, ``Climate Change, the Complete Briefing''; however, reading it is not an essential condition for participation.

Friday, 2 March, 2001 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Tony Carbery (Edinburgh)
On L^q norms of polynomials over high-dimensional convex bodies

Monday, 5 March, 2001 3:00 pm Room MI2
Junior Geometry Seminar
Jonathan Munn (Warwick)
Lorentzian Spinors and Twistors II

Monday, 5 March, 2001 4:15 pm Room MI1
Applied Maths Seminar
Emmanuel Risler (Nice)
Global convergence towards fronts in spatially extended gradient-like systems

Tuesday, 6 March, 2001 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Walter Bergweiler (Kiel)
Complex dynamics and Ahlfors theory

Tuesday, 6 March, 2001 3:45 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Yusuke Okuyama (Kyoto, visiting Warwick)
Finiteness of non-repelling cycles for finite type meromorphic functions

Tuesday, 6 March, 2001 4:00 pm Room MI 1
Stochastic Symposium
Remi Leandre (Nancy)
Stochastic Zumino Wess-Novikov-Witten model on a torus

Wednesday, 7 March, 2001 4:00 pm Room 26
Fluid Dynamics Seminar
Ian Kogan (Oxford)
Two-fluid model of a stock market

Thursday, 8 March, 2001 2:00 pm Room MI1
Algebra
M. Edjvet (Nottingham)
Cyclic Presentations of the Trivial Group

Thursday, 8 March, 2001 3:30 pm Room MI1
Stochastic Analysis
T. Zhang (Manchester)
On the small time large deviations of diffusion processes on Hilbert spaces

Thursday, 8 March, 2001 5:00 pm Room MI2
Stochastic Analysis
F. Russo (Paris)
Stochastic Integration via regularisation II

Friday, 9 March, 2001 2:30 pm Room MI1
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
H Crauel (Exeter)
Random Dynamical Systems 2 day mini-session

Friday, 9 March, 2001 4:00 pm Room MI 1
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
B Schmalfuss (Merseburg)
Qualitative questions of SPDEs and climate theory

Friday, 9 March, 2001 5:15 pm Room MI 1
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
K Khanin (Newton Institute)
Random Dynamical systems and Burgers turbulence

Saturday, 10 March, 2001 9:30 am Room MI 2
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
J Robinson (Warwick)
A stochastic pitchfork bifurcation in a reaction-diffusion equation

Saturday, 10 March, 2001 11:15 am Room MI 2
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
J Langa (Seville)
Attractors for stochastic partial differential inclusions

Saturday, 10 March, 2001 1:15 pm Room MI 2
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
H Crauel (Exeter)
Random set attractors vs random point attractors

Saturday, 10 March, 2001 2:30 pm Room MI 2
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
P Imkeller (Berlin)
Stochastic DEs as RDSs via random co-ordinate changes

Saturday, 10 March, 2001 4:15 pm Room MI 2
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
I Chueshov (Berlin)
Equilibria and attractors for co-operative systems of semilinear parabolic PDEs

Saturday, 10 March, 2001 5:15 pm Room MI 2
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
S Peszat (Krakow)
Lagrangian dynamics for a passive tracer in a class of Gaussuan Markovian flows

Monday, 12 March, 2001 1:00 pm Room MI 1
MIR@W Day
Organiser: Hugo van den Berg (Mathematics Department)
Modelling Nutrient Limitation: Liebig and Beyond

Monday, 12 March, 2001 1:10 pm Room MI 1
MIR@W - Modelling Nutrient Limitation: Liebig and Beyond
Bas Kooijman (Free University of Amsterdam)
Multiple nutrient limitation and dynamic energy budgets

Monday, 12 March, 2001 2:05 pm Room MI 1
MIR@W - Modelling Nutrient Limitation: Liebig and Beyond
Tom Anderson (University of Southampton)
Stoichiometric models as a means to understanding nutrition of marine heterotrophs

Monday, 12 March, 2001 3:00 pm Room MI2
Junior Geometry Seminar
Eivind Eriksen (Warwick)
Cyclic Quotient Singularities

Monday, 12 March, 2001 3:30 pm Room MI 1
MIR@W - Modelling Nutrient Limitation: Liebig and Beyond
Dave Scanlan (University of Warwick)
Assessing the P status of marine picoplankton using molecular probes

Monday, 12 March, 2001 4:00 pm Room 123
GSA
D.Applebaum (Nottingham Trent)
Levy Processes in Lie Groups and Manifolds

Monday, 12 March, 2001 4:20 pm Room MI 1
MIR@W - Modelling Nutrient Limitation: Liebig and Beyond
Kevin Flynn (University of Wales Swansea)
Multi-nutrient models of phytoplankton - from the sublime to the ridiculous

Tuesday, 13 March, 2001 2:05 pm Room MI2
Claudia Wulff (Freie Universitaet Berlin)
Stability of Poisson Equilibria

Wednesday, 14 March, 2001 3:00 pm Room 123
Wilhelm Huisinga (Free University - Berlin)
Metstability in Markov Chains

Thursday, 15 March, 2001 5:00 pm Room MI2
GSA
Theo Sturm (Bonn)
A semigroup approach to harmonic maps in manifolds and metric spaces

Friday, 16 March, 2001 2:30 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Differential Operators and D-modules in Positive Characteristic - part 2

Saturday, 17 March, 2001 10:30 am Room tba
Noncommutative Geometry and Quantum Groups
Robert Marsh (Leicester)
Regions of the canonical basis of a quantum group

Saturday, 17 March, 2001 11:40 am Room tba
Noncommutative Geometry and Quantum Groups
Bruce Westbury (Warwick)
Universal Simple Lie Algebra

Saturday, 17 March, 2001 2:00 pm Room tba
Noncommutative Geometry and Quantum Groups
Tomasz Brzezinski (Swansea)
Bialgebroids vs XR-bialgebras

Saturday, 17 March, 2001 3:30 pm Room tba
Noncommutative Geometry and Quantum Groups
Sasha Premet (Manchester)
Deformations of function algebras on special transverse slices

Monday, 19 March, 2001    
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
David Elworthy & Roger Tribe (Organiser)
Discrete and Continuous Stochastic Evolutions (19-24 March 2001)

Monday, 19 March, 2001 3:00 pm Room 26
Applied Maths Seminar
Gene Golub (Stanford University)
tba

Thursday, 22 March, 2001 2:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry
Yue Ping Jiang (Durham)
Jorgensen's inequality for complex hyperbolic space

Monday, 26 March, 2001    
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
Andrew Stuart (Organiser)
Computational Stochastic Differential Equations (26-31 March 2001)

Monday, 26 March, 2001 9:30 am Room tba
Spitalfields Day - Random Partial Differential Equations
Alexandre Chorin (Mathematics, Berkeley)
Prediction, irreversibility and computability

Monday, 26 March, 2001 11:15 am Room tba
Spitalfields Day - Random Partial Differential Equations
Jerzy Zabczyk (Polish Academy of Sciences, Warsaw)
An introduction to stochastic evolution equations

Monday, 26 March, 2001 1:45 pm Room tba
Spitalfields Day - Random Partial Differential Equations
Arnaud Debussche (ENS Cachan-Bretagne)
Nonlinear dispersive waves perturbed by noise

Monday, 26 March, 2001 2:45 pm Room tba
Spitalfields Day - Random Partial Differential Equations
Boris Rozovskii (University of South California)
Wiener chaos and stochastic numerics

Monday, 26 March, 2001 4:30 pm Room tba
Spitalfields Day - Random Partial Differential Equations
Andrew Majda (Courant Institute, NYU)
Mathematical strategies for stochastic modelling in climate and other disciplines

Monday, 2 April, 2001   Room TBA
Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
David Appelbaum (Organiser)
Levy Processes 6 day workshop

Thursday, 26 April, 2001 2:00 pm  
Homotopy Theory Seminar
Alan Robinson (Warwick)
Lie representations and stable homotopy of gamma modules - Goldilocks and the free Lie algebras

Thursday, 26 April, 2001 2:00 pm Room 26
Dynamics Seminar
Adam Epstein (Warwick)
Matings of quadratic polynomials

Thursday, 26 April, 2001 3:30 pm Room MI 2
Symposium
F Russo (Paris)
White Noise Driven S.P.D.E's: Triviality and Non-Triviality

Thursday, 26 April, 2001 5:00 pm Room MI2
Symposium
S. Peszat (Polish Academy of Sciences, Krakow)
Stochastic heat and wave equations with a homogeneous wiener process.

Friday, 27 April, 2001 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Andrei Zelevinsky. (Northeastern University, Boston)
An introduction to cluster algebras

Monday, 30 April, 2001   Room MI 1
MIR@W Day
Organiser: Myrna Wooders (Economics Department)
Networks in Application

Monday, 30 April, 2001 9:00 am Room MI 1
MIR@W Day - Networks in Application
Bhaskar Dutta (Economics Department and Indian Statistical Institute - Warwick)
A broad overview of the recent literature on networks in game theoretic and economic models

Monday, 30 April, 2001 10:40 am Room MI 1
MIR@W Day - Networks in Application
Sayantan Ghosal (Economics Department)
Networks, hierarchies and economic performance: an analytical narrative (with Stephen Broadberry)

Monday, 30 April, 2001 11:15 am Room MI 1
MIR@W Day - Networks in Application
Kaylan Chatterjee (Pennsylvania State University)
How Communication Links Influence Coalition Bargaining; A laboratory Investigation (with Gary Bolton)

Monday, 30 April, 2001 1:00 pm Room MI 1
MIR@W Day - Networks in Application
Alan Kirman (GREQAM, EHESS and Universite d'Aix-Marseille 111, Institut Universitaire de France)
Learning to Trade and Communicate

Monday, 30 April, 2001 2:05 pm Room MI 1
MIR@W Day - Networks in Application
Frank Kelly (Cambridge University, Department of Pure Mathematics)
Internet congestion control: fairness, pricing and stability

Monday, 30 April, 2001 3:40 pm Room MI 1
MIR@W Day - Networks in Application
Sverrir Olafsson (BT Laboratories)
Spatial Dynamics of Data Networks

Monday, 30 April, 2001 4:50 pm Room MI 1
MIR@W Day - Networks in Application
Sylvie Thoron (University of Toulon)
Conjectures in Coalition Formation

Tuesday, 1 May, 2001 2:00 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Mary Rees (Liverpool)
Geodesic Triangles in Teichmuller Space

Wednesday, 2 May, 2001 2:00 pm Room MI 2
Warwick Hyperbolic Geometry Seminars
Jim Anderson (Southampton)
The minimal entropy problem for 3-manifolds with zero simplicial volume

Wednesday, 2 May, 2001 4:00 pm Room Room 26
Applied Maths Seminar
Keith Briggs (Complexity Research Group, BTexaCT)
Exact Real Artithmetic

Wednesday, 2 May, 2001 4:00 pm Room 26
Fluid Dynamics Seminar
Bob Kerr (University of Arizona)
The role of singularities in turbulence

Thursday, 3 May, 2001 2:00 pm Room MI 2
Warwick Hyperbolic Geometry Seminars
Edward Crane (Cambridge)
Convergence to invariant measures for random iteration of analytic self-maps of the disc

Tuesday, 8 May, 2001 2:00 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Mark Holland (Warwick)
Slowly mixing dynamical systems and maps with indifferent fixed points.

Wednesday, 9 May, 2001 2:30 pm Room Room 26
Applied Maths Seminar
Mike Mesterton-Gibbons (Applied Maths, Florida State)
On the evolution of winner and loser effects: a game theoretic model

Thursday, 10 May, 2001 9:30 am Room 123
Breather Group Seminar
Fabian Essler (Department of Physics, University of Warwick)
Application of the Sine-Gordon model to quasi one dimensional antiferromagnets

Thursday, 10 May, 2001 11:00 am Room 123
Breather Group Seminar
Xiaoping Yuan (CMAF, Universidade De Lisboa, Portugal)
Quasi-periodic breathers

Friday, 11 May, 2001 2:00 pm Room 26
Climate Change Seminar (Organiser: David Mond)
Greg King (Warwick)
CO2, Ozone and the Temperature structure of the atmosphere

Friday, 11 May, 2001 3:00 pm Room GLT1
Persi Diaconis (Stanford University & The 2001 Hardy Fellow of the London)
What do We Know About the Metropolis Algorithm?

Friday, 11 May, 2001 4:30 pm Room MI2
Colloquium
Arun Ram (University of Wisonsin at Madison)
Searching for Lie groups where they don't belong

Monday, 14 May, 2001 12:00 pm Room 123
Moduli spaces of sheaves study group
(Langer, Szendroi) (Warwick)
tba

Monday, 14 May, 2001 1:00 pm Room 68
MIR@W Day
Organisers: Bärbel Finkenstädt & Sebastian van Strien (Statistics) & (Mathematics Department)
Some New Approaches to the Analysis of Economic Time Series

Monday, 14 May, 2001 1:00 pm Room 68
MIR@W Day - Some New Approaches to the Analysis of Economic Time Series
Cees Diks (University of Amsterdam)
Tests for conditional independence based on correlation integrals

Monday, 14 May, 2001 2:30 pm Room 68
MIR@W Day - Some New Approaches to the Analysis of Economic Time Series
Uwe Hassler (Free University of Berlin)
Testing fractional cointegration

Monday, 14 May, 2001 3:00 pm Room MI2
Junior Geometry Seminar
Stavros Papadakis (Warwick)
Elementary aspects of classical projective geometry

Monday, 14 May, 2001 4:00 pm Room 68
MIR@W Day - Some New Approaches to the Analysis of Economic Time Series
Mike Pitt (University of Warwick)
Smoothing and filtering for financial time series

Tuesday, 15 May, 2001 2:00 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Guillaume James
Existence of breathers on FPU lattices

Tuesday, 15 May, 2001 2:00 pm Room MI 1
Workshop on rings
C Hajarnavis (Warwick)
Non-commutative symbolic powers

Wednesday, 16 May, 2001 2:00 pm Room Room 123
Applied Maths Seminar
Carl Dettman (Bristol)
Recycling noisy chaos

Wednesday, 16 May, 2001 3:00 pm Room MI1
Frobenius Manifolds Seminar
Ignacio de Gregorio (Warwick)
F-Manifolds and discriminants

Thursday, 17 May, 2001 2:00 pm Room MI2
Hyperbolic Geometry Seminar
David Epstein (Warwick)
Angle doubling

Friday, 18 May, 2001 1:00 pm Room MI 2
Special Analysis Seminar
David Drasin (Purdue)
The precise set of asymptotic values of a meromorphic function of finite order

Friday, 18 May, 2001 2:00 pm Room 26
Climate Change Seminar (Organiser: David Mond)
A. Tompkins (ECMWF, Reading)
Representation of clouds in large-scale models

Friday, 18 May, 2001 3:00 pm Room 123
Breather Group Seminar
Gero Friesecke (Mathematics Institute, University of Warwick)
Existence proof and profile prediction of solitary waves in the Fermi-Pasta-Ulam lattice via renormalization group analysis

Friday, 18 May, 2001 3:00 pm Room 100
Moduli spaces of sheaves study group
(Langer, Szendroi) (Warwick)
tba

Friday, 18 May, 2001 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Walter Hayman (Imperial College)
The growth of meromorphic solutions of linear differential equations

Monday, 21 May, 2001 1:00 pm Room MI 1
MIR@W Day
Organiser: Clemens Utzny (Mathematics Institute)
Molecular Motors in Experiment and Theory

Monday, 21 May, 2001 1:00 pm Room MI 1
MIR@W Day - Molecular Motors in Experiment and Theory
Organiser: Clemens Utzny (Warwick)
Welcome and Introduction

Monday, 21 May, 2001 1:10 pm Room MI 1
MIR@W Day - Molecular Motors in Experiment and Theory
Rob Cross (Marie Curie Research Institute, Surrey)
Recent progress on the stepping mechanism of kinesin

Monday, 21 May, 2001 2:10 pm Room MI 1
MIR@W Day - Molecular Motors in Experiment and Theory
Linda Amos (Molecular Biology Lab, Cambridge)
The way that Kinesins Interact with Microtubules, as Revealed by 3D Electron Microscopy

Monday, 21 May, 2001 3:00 pm Room MI2
Junior Geometry Seminar
Sven Porst (Warwick)
Elementary Projective Geometry from a different Viewpoint

Monday, 21 May, 2001 3:30 pm Room MI 1
MIR@W Day - Molecular Motors in Experiment and Theory
Peter McClintock (University of Lancaster)
Transport in Brownian ratchets

Monday, 21 May, 2001 4:30 pm Room MI 1
MIR@W Day - Molecular Motors in Experiment and Theory
Tom Duke (Cavendish Lab, Cambridge)
Molecular motors working together

Tuesday, 22 May, 2001 2:00 pm Room MI1
Workshop on Rings
Charu Hajarvavis (Warwick)
Non-commutative symbolic powers

Tuesday, 22 May, 2001 2:00 pm Room MI 2
Dynamics Seminar
Marc Kesseboehmer (St Andrews)
A multifractional formalism for growth rates with applications to geometrically finite groups

Tuesday, 22 May, 2001 3:00 pm Room MI 1
Interest Rate Models: from parametric statistics to infinite dimensional stochastic analysis
Rene Carmona (Princeton)
The Mechanics of the Fixed Income Markets

Tuesday, 22 May, 2001 3:45 pm Room MI 2
Dynamics Seminar
Michael Todd (Warwick)
Structurally sensitive points

Tuesday, 22 May, 2001 4:30 pm Room MI 1
Interest Rate Models: from parametric statistics to infinite dimensional stochastic analysis
Rene Carmona (Princeton)
Analysis of the data, and first mathematical models

Wednesday, 23 May, 2001 1:30 pm Room MI 1
Matthew Keeling (Cambridge)
The Effects of Space, Stochasticity and Non-Linearities on Population Dynamics

Wednesday, 23 May, 2001 3:00 pm Room Room 26
Applied Maths Seminar
Gero Friesecke (Warwick)
A quantitative rigidity theorem for isometries in R^3, bending of paper, and crystallization in atomic force models

Wednesday, 23 May, 2001 3:00 pm Room MI 1
Interest Rate Models: from parametric statistics to infinite dimensional stochastic analysis
Rene Carmona (Princeton)
Infinite Dimensional (Stochastic Analysis)

Wednesday, 23 May, 2001 4:30 pm Room MI 1
Interest Rate Models: from parametric statistics to infinite dimensional stochastic analysis
Rene Carmona (Princeton)
Back to the Interest Rate Models: the Generalised HJM Models

Thursday, 24 May, 2001 2:00 pm Room MI2
Hyperbolic Geometry Seminar
Jack Button (Cambridge)
Mobius groups and transcendental numbers

Thursday, 24 May, 2001 2:00 pm Room MI1
Algebra
Ronnie Brown (University of North Wales, Bangor)
A non abelian tensor product of groups

Thursday, 24 May, 2001 2:00 pm Room MI 2:
Warwick Hyperbolic Geometry Seminar
Jack Button (Cambridge)
Mobius Groups and Transcendental Numbers

Thursday, 24 May, 2001 2:30 pm Room GLT1
Infinite Dinensional Models in Mathematical Finance
Yuri Kabanov I (Besancon)
tba

Thursday, 24 May, 2001 4:00 pm Room MI 2
Geometry/Analysis Seminar
Huai-Dong Cao (Newton Institute, Texas)
The Ricci flow on Kaehler manifolds

Thursday, 24 May, 2001 4:15 pm Room GLT 1
Infinite Dinensional Models in Mathematical Finance
Damir Filipovic (ETH Zurich)
Consistency problems for Heath-Jarrow-Morton interest rate models

Thursday, 24 May, 2001 5:30 pm Room GLT 1
Infinite Dinensional Models in Mathematical Finance
Bent Christensen (AARHUS)
tba

Friday, 25 May, 2001 9:30 am Room GLT 1
Infinite Dinensional Models in Mathematical Finance
Rama Cont (Ecole Poly)
Term structure dynamics and parabolic SPDEs

Friday, 25 May, 2001 11:30 am Room GLT 1
Infinite Dinensional Models in Mathematical Finance
Bernt Oksendal (Oslo)
Optimal control of systems described by SPDEs and applications to optimal consumption and portfolio problems with parttial observation

Friday, 25 May, 2001 1:00 pm Room 100
Graduate Seminar
David Sanders (Warwick)
Diffusion and Chaos

Friday, 25 May, 2001 1:30 pm Room GLT 3
Infinite Dinensional Models in Mathematical Finance
Yuri Kabanov II
tba

Friday, 25 May, 2001 2:30 pm Room GLT £
Infinite Dinensional Models in Mathematical Finance
Damir Filipovic II
Consistency problems for Heath-Jarrow-Morton interest rate models

Friday, 25 May, 2001 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Cris Rogers (Bath)
Monte Carlo valuation of American options

Saturday, 26 May, 2001 9:30 am Room GLT 1
Infinite Dinensional Models in Mathematical Finance
Dariusz Gatarek (Warsaw)
tba

Saturday, 26 May, 2001 11:30 am Room GLT 1
Infinite Dinensional Models in Mathematical Finance
Josef Teichmann (Vienna)
Interest rate models and infinite dimensional geometry - the classification result

Saturday, 26 May, 2001 12:30 pm Room GLT 1
Infinite Dinensional Models in Mathematical Finance
Valdo Durlemann (Princeton)
Implied correlation and spread options

Saturday, 26 May, 2001 1:45 pm Room GLT !
Infinite Dinensional Models in Mathematical Finance
Saul Jacka (Stats Warwick)
tba

Saturday, 26 May, 2001 3:00 pm Room GLT 1
Infinite Dinensional Models in Mathematical Finance
Marek Musiela (Paribas)
tba

Tuesday, 29 May, 2001 2:00 pm Room MI2
Dynamical Systems Seminar
Oliver Jenkinson (Queen Mary)
Computational Strategies for Dynamical and Geometric Invariants

Tuesday, 29 May, 2001 4:15 pm Room MI1
Frobenius Manifolds Seminar
David Mond (Warwick)
Tuorina number equals milnor number in space curves singularities

Wednesday, 30 May, 2001 11:00 am Room MI2
Junior Geometry Seminar
Jan-Mark Imiotakis (Warwick)
Generalizing hyperbolicity (previously @ 3.00 pm)

Wednesday, 30 May, 2001 2:00 pm Room 26
Applied Maths Seminar
M. Feckan (Comenious University-Bratislava, Slovakia)
On Topologically Transversal Homoclinic Sets.

Thursday, 31 May, 2001 2:00 pm Room MI2
Hyperbolic Geometry Seminar
Yohei Komori (Osaka City University and Warwick)
The tame plumbing construction of Riemann surfaces

Thursday, 31 May, 2001 4:00 pm Room MI 1
Analysis Seminar
Vladimir. Markovic (Warwick)
Harmonic diffeomorphisms and conformal distortion of Riemann surfaces (previously Rm 100 @ 2.00 pm)

Friday, 1 June, 2001 1:00 pm Room Room 26
Climate Change Seminar
David Mond (Organiser)
Lunch time video show: Daisy World (Gaia model) Rapid Climate Change (recommended by Greg King)

Friday, 1 June, 2001 3:00 pm Room 123
Breather Group Seminar
Jonathan Wattis (Division of Theoretical Mechanics, School of Mathematical Sciences, The University of Nottingham)
The shape of breathers in discrete sine-Gordon (DSG)

Friday, 1 June, 2001 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Shreeram S. Abhyankar (Purdue University)
Nice equations for nice groups

Monday, 4 June, 2001 3:15 pm Room MI2
Junior Geometry Seminar
Ignacio De Gregorio (Warwick)
Frobenius manifolds

Tuesday, 5 June, 2001 2:00 pm Room MI 1
Geometry/Computer Science/Biology
Jonathan Ingram (Warwick)
Computing geodesics in the space of trees

Tuesday, 5 June, 2001 2:00 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Juan Rivera-Letelier (Stony Brook)
Rational maps with decay of geometry

Tuesday, 5 June, 2001 3:00 pm Room MI 1
Geometry and Topology Seminar
Stavros Garoufalidis (Georgia Tech / Warwick)
A rational noncommutative invariant of boundary links

Tuesday, 5 June, 2001 3:00 pm Room MI1
Frobenius Manifolds Seminar
David Mond (Warwick)
Mu=Tau for Space Curves II: Deformation Theory

Tuesday, 5 June, 2001 4:15 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Marianne Freiberger (Queen Mary)
Mating a Kleinian group and a polynomial

Wednesday, 6 June, 2001 11:00 am Room MI2
Ring Theory Seminar
Eivind Eriksen (Warwick)
Coherent Rings (and modules) II

Wednesday, 6 June, 2001 2:00 pm Room 123
Applied Maths Seminar
M. S. Ruderman (Sheffield)
Nonlinear slow resonant mhd waves

Wednesday, 6 June, 2001 4:00 pm Room MI2
Hyperbolic Geometry
Yohei Komori (Osaka City University and Warwick)
The tame plumbing construction of Riemann surfaces, continued.

Thursday, 7 June, 2001 2:00 pm Room MI2
Hyperbolic Geometry Seminar
Makoto Sakuma (Osaka University and Warwick)
Combinatorial and geometrical aspects of punctured tori and 2-bridge knots

Thursday, 7 June, 2001 2:00 pm Room 26
Analysis
Sergio Conti (Max Planck Institute, Leipzig)
Energy scaling and blistering in compressed thin films

Friday, 8 June, 2001 2:00 pm Room MI1
Dynamics Seminar
Juan Rivera-Letelier (Stony Brook, visiting Warwick)
Complex and p-adic dynamics of rational maps

Friday, 8 June, 2001 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Alan Newell (Warwick)
Convection in an ellipse: A nontrivial minimization challenge.

Monday, 11 June, 2001 1:00 pm Room 123
Dynamics Seminar
Juan Rivera-Letelier (Stony Brook, visiting Warwick)
Complex and p-adic dynamics of rational maps (second talk)

Monday, 11 June, 2001 2:00 pm Room MI1
Applied Mathematics Seminar
Chris Jones (Brown)
Creating Stability out of Instability

Monday, 11 June, 2001 3:00 pm Room MI 2
Junior Geometry Seminar
Andrew Stacey (Warwick)
A Construction of Semi-Infinite de Rham Cohomology

Monday, 11 June, 2001 4:00 pm Room 26
Analysis Seminar
Denis Labutin (ETH Zurich)
Potential theoretic estimates for nonlinear equations

Tuesday, 12 June, 2001 2:00 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Omri Sarig (Warwick)
Sub-exponential decay of correlations

Tuesday, 12 June, 2001 3:00 pm Room MI1
Frobenius seminar
David Mond (Warwick)
Mu=Tau for functions on space curves III: T^1 and T^2

Tuesday, 12 June, 2001 4:00 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Daniel Smania (IMPA)
Renormalization theory for multimodal maps

Wednesday, 13 June, 2001 2:00 pm Room 123
Applied Maths Seminar
Christian Beck (QMW)
Generalized statistical mechanics approach to fully developed turbulence

Friday, 15 June, 2001 1:00 pm Room Room 123
Graduate Seminar
Uli Sommers (Warwick)
The Hyperreals - an Introduction to Nonstandard Analysis

Friday, 15 June, 2001 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Frances Kirwan (Oxford)
Group valued moment maps

Monday, 18 June, 2001 3:00 pm Room MI 2
Junior Geometry Seminar
John Hopkinson (Warwick)
The topology of the orthogonal group

Tuesday, 19 June, 2001 3:00 pm Room MI1
Symposium
M. Kleptsyna (Moscow)
Fractional Brownian Motion: An Elementary Introduction

Tuesday, 19 June, 2001 4:30 pm Room MI1
Symposium
Jerzy Zabczyk (Warsaw & Warwick)
Stochastic Control in Discrete Time I

Wednesday, 20 June, 2001 10:30 am Room MI2
Junior Geometry Seminar
Jonathan Munn (Warwick)
The ADHM construction and HyperKahler reduction

Wednesday, 20 June, 2001 3:30 pm Room MI1
Symposium
M. Kleptsyna (Moscow)
Fractional Brownian Motion: An Elementary Introduction - Part II

Thursday, 21 June, 2001 1:00 pm Room 123
Dynamics Seminar
Dmitriy Treschev (Moscow State University)
Drift of action variables in a priori un-stable near-integrable Hamiltonian systems

Thursday, 21 June, 2001 2:05 pm Room 123
Dynamics Seminar
Sergey Bolotin (Moscow State University)
Variational approach to symbolic dynamics near hyperbolic invariant tori of Hamiltonian systems

Friday, 22 June, 2001 12:00 pm Room 123
Breather Group Seminar
Richard Giles (Loughborough)
Chaotic transients in the switching of roto-breathers in Josephson ladders

Friday, 22 June, 2001 1:00 pm Room MI1
Applied maths seminar: SPDEs
Carmen Molina (Paris, CSIC/INTA, Madrid)
Effective Action for Stochastic Partial Differential Equations: reaction-diffusion systems

Friday, 22 June, 2001 2:00 pm Room 26
Analysis Seminar
Alice Chang (UCLA / ETH Zurich)
A fully non-linear equation and Ricci curvature

Monday, 25 June, 2001 3:30 pm Room MI1
Symposium
M.Kleptsyna (Moscow)
Cameron-Martin Theorem for general Gaussian Processes:the filtering approach

Monday, 25 June, 2001 5:00 pm Room MI1
Symposium
N.Ikeda
Quadratic Wiener functionals and dynamics on Grassmannians

Tuesday, 26 June, 2001 5:00 pm Room MI2
Symposium
J. Zabczyk (Warwick and Poland)
Stochastic control in discrete time,II

Monday, 2 July, 2001 2:30 pm Room MI2
Stochastic Analysis
M.Freidlin (Maryland)
Stochastic Resonance

Monday, 2 July, 2001 4:00 pm Room MI2
Stochastic Analysis
N.Ikeda
Quadratic Wiener functionals and dynamics on Grassmannians II

Tuesday, 3 July, 2001 2:30 pm Room MI2
Stochastic Analysis
M.Freidlin (Maryland)
Averaging principle for deterministic and stochastic perturbations

Tuesday, 3 July, 2001 4:00 pm Room MI2
Stochastic Analysis
J.Zabczyk (Warwick and Poland)
Stochastic control in discrete time,III

Tuesday, 10 July, 2001 2:00 pm Room MI1
Ring Theory Seminar
Nick Collier (Warwick)
ASYMPTOTIC STABILITY OF PRIME DIVISORS

Tuesday, 10 July, 2001 2:30 pm Room MI2
SPDE talks
B.Ferrario (Pavia)
Some results on the Kolmogorov equation for a 2D- Navier -Stokes equation

Tuesday, 10 July, 2001 4:00 pm Room MI2
SPDE talks
A.Yip (Purdue)
Continuum Limits of Epitaxial Thin Film Growth

Friday, 13 July, 2001 2:30 pm Room MI2
SPDE & Related talks
I. Simao (Lisbon)
Essential seff-adjointness for perturbed Ornstein -Uhlenbeck operators

Friday, 13 July, 2001 4:00 pm Room MI2
SPDE & Related talks
C.Mueller (Rochester)
Regularity for stochastic wave equations

Monday, 16 July, 2001    
Symposium on Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
D. Elworthy, A. Stuart & R. Tribe (Organisers)
Workshop on Stochastic Partial Differential Equations (16-27 July 2001)

Tuesday, 17 July, 2001 2:00 pm Room MI1
Ring Theory Seminar
Nick Collier (Warwick)
ASYMPTOTIC STABILITY OF PRIME DIVISORS - PART II

Monday, 23 July, 2001 2:00 pm Room MI1
Frobenius Structures Seminar
Marta Mazzocco (Oxford)
Isomonodromic Deformations and Frobenius Structures

Tuesday, 31 July, 2001 2:00 pm Room MI2
Ring Theory Seminar
Richard Lissaman (Warwick)
The Goodearl Stafford Lemma

Wednesday, 8 August, 2001 2:30 pm Room MI2
(Russia)
Yuri Gliklikhs
Viscous Hydrodynamics via stochastic processes on diffeomorphism groups

Monday, 20 August, 2001 2:00 pm Room MI2
Algebraic Geometry
Stavros Papadakis (Warwick)
Computational aspects of Kustin-Miller unprojection

Wednesday, 29 August, 2001 4:00 pm Room MI2
Topology
Desmund Sheiham
Cobordism of High-dimensional Knots and Boundary Links

Sunday, 2 September, 2001   Room TBA
Symposium on Geometric Mechanics and Symmetry
Mark Roberts (Organiser)
Summer School on Mechanics and Symmety, Peyresq, France (2-15 September 2001)

Tuesday, 11 September, 2001   Room GLT1
Workshop on Kleinian Groups and Hyperbolic 3-Manifolds
Caroline Series (Organiser)
(11-15 September 2001)

Tuesday, 18 September, 2001 2:00 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Pascale Roesch (Lille)
Holomorphic dynamics

Wednesday, 26 September, 2001 2:30 pm Room 26
Applied Maths Seminar
Yuri Kiselev (Moscow State University)
Applying Pontryagin's Principle to Non-linear Optimal Control Problems