Skip to main content

Seminars 2002-2003

Tuesday, 1 October, 2002 2:05 pm Room MI2
Dynamics
Tom Ward (UEA)
Entropy geometry and disjointness

Wednesday, 2 October, 2002 2:00 pm Room MI1
Ring theory
Eivind Eriksen (Warwick)
Iterated extensions of modules and uniserial categories-with application to uniserial rings.

Friday, 4 October, 2002 2:00 pm Room MI1
 
Des Higham (University of Strathclyde)
Greedy Pathlengths and Small World Networks

Friday, 4 October, 2002 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Alexander Mielke (University of Stuttgart)
Convergence to a self similar profile in a coarsening model

Monday, 7 October, 2002   Room MI1
MIR@W - Multiscale phenomena in plasticity
Organised by Florian Theil (Warwick)

Monday, 7 October, 2002 1:05 pm Room MI1
MIR@W
Norman Fleck (Cambridge)
The physical basis of size effects in plasticity

Monday, 7 October, 2002 1:40 pm Room MI1
MIR@W
John Willis (Cambridge)
Scale-dependence in Nickel Alloys

Monday, 7 October, 2002 2:15 pm Room MI1
MIR@W
Valery Smychlyaev (Bath)
Crystal and polycrystal plasticity with 'higher-gradient' effects

Monday, 7 October, 2002 2:50 pm Room MI1
MIR@W
Alexander Mielke (Stuttgart)
Relaxation and Young measures in rate-independent material models

Monday, 7 October, 2002 4:20 pm Room MI1
MIR@W
Carsten Carstensen (Vienna)
Nonconvex minimisation models in phase transitions and plasticity: A challenge in numerical analysis

Monday, 7 October, 2002 4:50 pm Room MI1
MIR@W
Martin Brokate (Munich)
On uniqueness in evolution quasivariational inequalities

Monday, 7 October, 2002 5:25 pm Room MI1
MIR@W
Antonia DeSimone (Leipzig/Bari)
Multiscale modeling of soft elasticity in nematic elastomers

Tuesday, 8 October, 2002 2:05 pm Room MI2
Dynamics
Omri Sarig (Warwick)
Cohomological equations for non-Markov maps and stochastics properties of beta expansions

Thursday, 10 October, 2002 2:00 pm Room MI2
Algebra Seminar
Bruce Westbury (Warwick)
Universal Dimension Formulae

Friday, 11 October, 2002 2:00 pm Room MI2
Lie Theory
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Derived Category of Coherent Sheaves-1

Friday, 11 October, 2002 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Marianne Csornyei (University College London)
Can one squash the space into the plane without squashing?

Monday, 14 October, 2002   Room MI1
MIR@W
Organised by Hugo van den Berg (Warwick)
Woeful self: Mechanisms of T-cell tolerance

Tuesday, 15 October, 2002 2:05 pm Room MI2
Dynamics seminar
Siddartha Battachariya (TATA)
Isomorphism rigidity of algebraic $Z^d$-actions

Tuesday, 15 October, 2002 4:00 pm Room MI1
Algebra Seminar
Joseph Landsberg (Georgia Institute of Technology)
Series of Lie Groups, after Freudental, Deligne and Vogel

Wednesday, 16 October, 2002 3:00 pm Room 100
Quantum Theory Seminar
Rajesh Ravindran (Oxford)
Off-critical exponents of directed percolation

Wednesday, 16 October, 2002 4:00 pm Room MI1
Dynamics seminar
Vincent Lynch (Warwick)
Decay of correlations for non-Holder observables

Wednesday, 16 October, 2002 5:00 pm Room MI2
Analysis Seminar
Frank Pacard (Paris XII)
Connected sum for Poincare-Einstein metrics

Thursday, 17 October, 2002 2:00 pm Room MI2
Algebra Seminar
Eivind Eriksen (Warwick)
Non-commutative deformations of modules

Thursday, 17 October, 2002 2:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry Seminar
Cliff Earle (Cornell/Warwick)
Contraction in asymptotic Teichmuller spaces

Thursday, 17 October, 2002 2:00 pm Room MI26
Algebraic Geometry
Jorge Neves (Warwick)
Gonality and subcanonical rings on algebraic curves

Thursday, 17 October, 2002 3:30 pm Room MI123
Stochastic Analysis
O. Pugachev (Moscow)
Capacities and surface measures in Poisson space

Thursday, 17 October, 2002 4:30 pm Room MI2
|Stochastic Analysis
E. Krugova (Moscow)
Differentiability of log-concave measures

Friday, 18 October, 2002 2:00 pm Room MI2
Lie Theory
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Derived Category of Coherent Sheaves-2

Friday, 18 October, 2002 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Philippe Biane (Paris ENS)
Free probability and random matrices

Monday, 21 October, 2002 4:00 pm Room MI1
Applied and Computational Mathematics
Grigorios Pavliotis (Warwick)
Homogenized transport by a spatiotemporal mean flow with small-scale periodic fluctuations

Tuesday, 22 October, 2002 2:05 pm Room MI2
Dynamics
Jeff Steif (Chalmers University of Technology & Georgia Institute of Technology
The wide range of behavior of the generalized T T^{-1} processes

Thursday, 24 October, 2002 2:00 pm Room MI2
Algebra seminar
Daniel Groves (Oxford)
The Geometry of free-by-cydic group

Thursday, 24 October, 2002 4:00 pm Room MI2
Stochastic Analysis Seminar
Jon Warren (Warwick)
An example of a non-cosy filtration

Friday, 25 October, 2002 2:00 pm Room MI1
Hamiltonian mechanics
Vladimir Ten (Moscow)
Normal Distribution in Velocities

Friday, 25 October, 2002 2:00 pm Room MI2
Workshop on Rings
Henning Krause (Leeds)
Cotilting modules for tame hereditary algebras

Friday, 25 October, 2002 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Martin Bridson (Imperial College)
The Geometry of Decision Problems

Friday, 25 October, 2002 4:00 pm Room MI1
Workshop on Rings
Vladimir Bavula (Sheffield)
Dixmier's Problem 6; associative and Poisson algebras that admit the Dixmier partition

Tuesday, 29 October, 2002 2:00 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Vladimir Ten (Moscow)
Topological Obstructions to Integrability

Tuesday, 29 October, 2002 3:30 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Luis Felipe Gonzalez (Warwick)
Continued fractions transformation with restricted digits and the Laplace-Mellin transform

Tuesday, 29 October, 2002 5:00 pm Room MI2
Singularities/Frobenius Seminar
David Mond (Warwick)
Introduction to Hurwitz Spaces

Thursday, 31 October, 2002 2:00 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
Paul Boddington (Warwick)
Preprojective Algebra-1

Thursday, 31 October, 2002 2:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry Seminar
Hideki Miyachi (Osaka City University)
Semiconjugacies between actions of topologically tame Kleinian free groups with bounded geometry

Thursday, 31 October, 2002 4:00 pm Room MI2
Analysis Seminar
Alexander Grigoryan (Imperial College)
Isoperimetric properties of higher eigenvalues of elliptic operators

Friday, 1 November, 2002 2:00 pm Room MI1
Geometric Analysis
S.Rosenberg (Boston University)
Characteristic classes for pseudo-differential operator bundles

Friday, 1 November, 2002 4:00 pm Room GLT1
Colloquium
Daryl Cooper (University of California Santa Barbara)
Orbifolds and symmetry

Monday, 4 November, 2002 4:00 pm Room MI1
Applied and Computational Mathematics
Paul Dellar (Oxford)
Lattice Boltzmann models for general quations of state

Tuesday, 5 November, 2002 2:00 pm Room MI2
Dynamics seminar
Weixiao Shen (Warwick)
Milnor's attractors for unimodal maps revisited

Tuesday, 5 November, 2002 5:00 pm Room MI2
Singularities/Frobenius Seminar
Daan Krammer (Warwick)
Hurwitz spaces and mapping class groups

Thursday, 7 November, 2002 2:00 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
Tim Honeywill (Warwick)
Induced Cells

Thursday, 7 November, 2002 3:00 pm Room MI2
Quantum Stochastic Processes
R.Hudson (Nottingham Trent)
Introduction to Quantum Stochastic Processes - Part 1

Thursday, 7 November, 2002 4:00 pm Room MI2
Analysis Seminar
Bernd Kirchheim (Oxford)
Geometric measure theory from the metric point of view

Thursday, 7 November, 2002 4:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry Seminar
Daryl Cooper (UC Santa Barbara)
Trees, surfaces & 3-manifolds

Thursday, 7 November, 2002 4:00 pm Room 123
Quantum Stochastic Processes
R.Hudson (Nottingham Trent)
Introduction to Quantum Stochastic Processes - Part 2

Friday, 8 November, 2002 2:00 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Derived Category of Coherent Sheaves-3

Monday, 11 November, 2002 4:00 pm Room MI1
Applied and Computational Mathematics
Bob Kerr (Mathematics and Engineering, Warwick)
Transient vortex events in the initial value problem for turbulence

Tuesday, 12 November, 2002 2:00 pm Room MI2
Dynamics seminar
Charles Walkden (Manchester)
Statistical properties for iterated maps that contract on average

Tuesday, 12 November, 2002 5:00 pm Room MI2
Singularities/Frobenius Seminar
David Mond (Warwick)
Hurwitz Spaces II

Thursday, 14 November, 2002 2:00 pm Room MI2
Algebra seminar
Gerhard Roehrle (Birmingham)
Generalised Steinberg Varieties

Thursday, 14 November, 2002 2:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry Seminar
Jason Manning (UC Santa Barbara)
Bushy pseudocharacters and quasi-actions on trees

Thursday, 14 November, 2002 4:00 pm Room MI2
Quantum Stochastic Processes
J.Stoyanov (Newcastle)
Moment determinacy of distributions of random variables and stochastic processes

Friday, 15 November, 2002 2:00 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
Roger Carter (Warwick)
Clusters of finite type

Friday, 15 November, 2002 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Vared Rom-Kedar (Weizmann Institute)
Boltzmann hypothesis, steep potentials and nearly chaotic billiards

Monday, 18 November, 2002 4:00 pm Room MI1
Applied and Computational Mathematics
David Kay (Sussex)
A finite element approximation of a variational formulation of Bean's model for superconductivity

Tuesday, 19 November, 2002 2:00 pm Room MI2
Dynamics seminar
Oliver Jenkinson (QMW)
Ergodic optimization: Maximizing orbits and maximizing measures.

Tuesday, 19 November, 2002 5:00 pm Room MI2
Singularities Seminar
Ignacio de Gregorio (Warwick)
Frobenius structure on Hurwitz spaces: a baby-example.

Wednesday, 20 November, 2002 3:00 pm Room 100
Quantum Theory Seminar
E. Strahov and Y.V.Fyodorov (Brunel University)
On correlation functions of spectral determinants of random Hermitian matrices

Thursday, 21 November, 2002 2:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry Seminar
Dragomir Saric (U Southern California)
Liouville's currents and Teichmuller spaces

Thursday, 21 November, 2002 2:00 pm Room MI2
Algebra Seminar
Alexander Baranov (Leicester)
Irreducible Lie Algebras containing elements of small rank

Thursday, 21 November, 2002 3:00 pm Room 123
Stochastic Analysis Seminar
Wendolin Werner (Orsay)
Conformal Restriction,Representations, and Schramm-Loewner Evolution

Thursday, 21 November, 2002 4:10 pm Room MI2
Analysis Seminar
Dietmar Salamon (ETH-Zürich)
Gromov-Witten invariants and the symplectic vortex equations

Friday, 22 November, 2002 2:00 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Derived Category of Coherent Sheaves-4

Friday, 22 November, 2002 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Dietmar Salamon (ETH Zurich)
Wall crossing and quantum cohomology

Monday, 25 November, 2002 4:00 pm Room MI1
Applied and Computational Mathematics
Arno Berger (Warwick)
Benford's law and dynamical systems

Tuesday, 26 November, 2002 2:05 pm Room MI2
Dynamics seminar
Robert MacKay (Warwick)
Anosov parameter values for Thurston's triple linkage and a physical example of a uniformly chaotic attractor

Tuesday, 26 November, 2002 5:00 pm Room MI2
Singularities/Frobenius Seminar
David Mond (Warwick)
Deformations of non-linear sections of hypersurfaces and multiplication of the tangent bundle.

Wednesday, 27 November, 2002 3:00 pm Room 100
Quantum Theory Seminar
Boris Muzykantskii (Warwick)
Scattering approach to counting statistics

Thursday, 28 November, 2002 3:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry Seminar
Jeremy Gray (Open University and Warwick)
Poincare and differential equations

Thursday, 28 November, 2002 3:00 pm Room MI1
COW Seminar
Elizabeth Gasparim (New Mexico)
Moduli of bundles on surfaces and birational transformations

Thursday, 28 November, 2002 4:00 pm Room MI2
Stochastic Analysis Seminar
Martin Hairer (Geneva/Warwick)
Stochastic Differential Equations driven by Fractional Brownian Motions

Thursday, 28 November, 2002 4:30 pm Room MI1
COW Seminar
Marc Nieper-Wisskirchen (Cologne)
Hirzeburch-Riemann-Roch formula on compact hyperKaehler manifolds and Rozansky-Witten invariants

Friday, 29 November, 2002 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Jean-Pierre Bourguignon (Director of IHES)
Kählerian Geometry a crossroad of Geometries

Monday, 2 December, 2002 2:00 pm Room MI1
MIR@W Day
Organised by Oleg Zaboronski (Warwick)
New trends in non-equilibrium statistical physics

Tuesday, 3 December, 2002 2:05 pm Room MI2
Dynamics seminar
Adrien Douady (Orsay)
Geometry in the complement of a compact set in C.

Tuesday, 3 December, 2002 3:00 pm Room MI1
Quantum Theory Seminar
Benjamin Vollmayr-Lee (Bucknell)
Field-theoretic approach to reaction-diffusion systems

Tuesday, 3 December, 2002 3:45 pm Room MI2
Dynamics seminar
Phil Rippon (Open University)
How do iterates of a transcendental entire function tend to infinity?

Tuesday, 3 December, 2002 5:00 pm Room MI2
Singularities/Frobenius Seminar
Ignacio de Gregorio (Warwick)
Critical points of functions on complete intersections: another case of mu=tau

Wednesday, 4 December, 2002 2:00 pm Room GLT1
Dynamical Systems
Yue-Xian Li (University of British Columbia, Vancouver)
A minimal model of Quadrupedal Locomotion based on Symmetry and Stability

Thursday, 5 December, 2002 2:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry Seminar
Jim Anderson (Southampton)
Limits of Kleinian groups

Thursday, 5 December, 2002 4:00 pm Room MI2
Analysis Seminar
Stefan Müller (Max-Planck, Leipzig)
Dimension reduction, Gamma-convergence and domain patterns in soft ferromagnetic films

Friday, 6 December, 2002 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Stefan Muller (Max Plank Institute-Leipzig)
Solving nonlinear pde by linear algebra

Monday, 9 December, 2002    
Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
Organised by Oleg Kozlovski and Sebastian van Strien (Warwick)
Real and Complex One-dimensional Dynamics 5-day Workshop

Thursday, 12 December, 2002 2:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry Seminar
Asli Yaman (Southampton)
Relatively hyperbolic groups and convergence groups

Monday, 6 January, 2003 4:00 pm Room MI1
Applied/Computational Mathematics Seminar
P. Houston (Leicester)
Adaptive Finite Element Approximation of Hyperbolic Problems

Thursday, 9 January, 2003 10:00 am Room GLT1
UK-Japan Winter School
J.O. Keating (Bristol)
Surveys on Random matrix theory and some of its applications (2)

Thursday, 9 January, 2003 12:00 pm Room 26
Applied Analysis Seminar
Robert Pego (University of Maryland)
Dynamical scaling in coagulation equations

Thursday, 9 January, 2003 2:00 pm Room MI2
UK-Japan Winter School
H. Nakada (Keio, Japan)
On metric diophantine approximations-archimedean and non-archimedean cases

Thursday, 9 January, 2003 3:00 pm Room MI2
UK-Japan Winter School
S. Ishiwata (Tohoku, Japan)
A Berry-Esseen type theorem on a nilpotent covering graph

Thursday, 9 January, 2003 4:20 pm Room LWMS
UK-Japan Winter School
J. Marklof (Bristol)
Geometric Approach to the distribution of n2\alpha mod 1

Thursday, 9 January, 2003 5:20 pm Room GLT1
UK-Japan Winter School
T. Lyons (Oxford)
Surveys on 'Differential equations driven by rough paths' (2)

Thursday, 9 January, 2003 11:40 pm Room GLT1
UK-Japan Winter School
T. Lyons (Oxford)
Surveys on 'Differential equations driven by rough paths' (1)

Friday, 10 January, 2003 10:00 am Room GLT 3
UK-Japan Winter School
J. O. Keating (Bristol)
Surveys on Random matrix theory and some of its applications (2)

Friday, 10 January, 2003 11:40 am Room MI2
UK-Japan Winter School
T. Lyons (Oxford)
Surveys on 'Differential equations driven by rough paths' (3)

Friday, 10 January, 2003 1:40 pm Room GLT 3
UK-Japan Winter School
T. Miyokawa (Kyoto, Japan)
Equivalence of Lp-norms related to Schrödinger operator

Friday, 10 January, 2003 2:40 pm Room GLT 3
UK-Japan Winter School
J. Rawnsley (Warwick)
A model for the universal cover of the Symplectic Group

Friday, 10 January, 2003 4:00 pm Room LWMS
Colloquium
Michel Ledoux (Universite Paul-Sabatier - Toulouse)
The concentration of measure phenomenon

Saturday, 11 January, 2003 10:00 am Room GLT1
UK-Japan Winter School
J.O. Keating (Bristol)
Surveys on Random matrix theory and some of its applications (3)

Saturday, 11 January, 2003 11:40 am Room GLT1
UK-Japan Winter School
Z. Qian (Toulouse, France)
Holomorphic Dirichlet forms on Complex manifolds

Saturday, 11 January, 2003 2:00 pm Room GLT1
UK-Japan Winter School
K. Yasuda (Kyushu, Japan)
Stochastic approach to the p-adic prime geodesic theorem

Saturday, 11 January, 2003 3:00 pm Room GLT1
UK-Japan Winter School
N. O'Connell (Warwick)
Random matrices and Brownian motion

Saturday, 11 January, 2003 4:20 pm Room GLT1
UK-Japan Winter School
H. Takahashi (Keio, Japan)
One dimensional diffusion processes in semi-selfsimilar random environments

Saturday, 11 January, 2003 5:20 pm Room GLT1
UK-Japan Winter School
T. Zhang (Manchester)
Large deviations via rough paths

Monday, 13 January, 2003 10:00 am Room MI2
UK-Japan Winter School
J. O. Keating (Bristol)
Surveys on Random matrix theory and some of its applications (4)

Monday, 13 January, 2003 11:40 am Room MI2
UK-Japan Winter School
T. Lyons (Oxford)
Surveys on 'Differential equations driven by rough paths' (4)

Monday, 13 January, 2003 2:00 pm Room MI1
UK-Japan Winter School
K. Kuwata (Kyoto, Japan)
Sample path large derivations for a class of random currents

Monday, 13 January, 2003 3:00 pm Room MI1
UK-Japan Winter School
N. Victoir (Oxford)
tba (related to rough paths and computation)

Monday, 13 January, 2003 4:00 pm Room 100
Applied /Computational Mathematics Seminar
D. Vvedensky (Imperial College)
Stochastic Differential Equations for Driven Lattice Systems

Monday, 13 January, 2003 4:20 pm Room MI1
UK-Japan Winter School
A. Eberle (Oxford)
Local Poincare inequalities on loop spaces

Monday, 13 January, 2003 5:20 pm Room MI1
UK-Japan Winter School
J. Jones (Warwick)
String homology

Tuesday, 14 January, 2003 10:00 am Room MI2
UK-Japan Winter School
J. O. Keating (Bristol)
Surveys on Random matrix theory and some of its applications (5)

Tuesday, 14 January, 2003 12:00 pm Room MI2
UK-Japan Winter School
Terry Lyons (Oxford)
Surveys on ' Differential equations driven by rough paths' (5)

Tuesday, 14 January, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Colin Sparrow (Warwick)
Geometry and Dynamics in Continuous Time Games

Wednesday, 15 January, 2003 5:00 pm Room MI2
General
A. Atsuji (Keio)
Nevanlinna Theory and Brownian motion I

Thursday, 16 January, 2003 4:00 pm Room MI2
Analysis Seminar
Vassili Gelfreich (Warwick)
Analytic maps near a parabolic fixed point

Thursday, 16 January, 2003 5:00 pm Room MI1
General
A. Atsuji (Keio)
Nevanlinna theory and Brownian motion II

Friday, 17 January, 2003 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Richard Thomas (Imperial College)
How to become a millionaire: nodes and the Hodge conjecture

Tuesday, 21 January, 2003 1:15 pm  
MOAC
Dr. Mike Khan (Warwick)
c-Myc friend or friendly fire: regulating growth and regeneration in pancreatic islets

Tuesday, 21 January, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Lev. M. Lerman (University of Nizhny Novgorod, Russia)
Slow-fast Hamiltonian dynamics near a slow manifold.

Wednesday, 22 January, 2003 10:00 am Room MI100
Quantum Theory Seminar
Stefan Teufel (Muenchen)
Effective quantum dynamics in periodic potentials: Peierls substitution and beyond

Thursday, 23 January, 2003 2:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry Seminar
Michihiko Fujii (Kyoto University)
Deformations of hyperbolic 3-manifolds and Gaussian hypergeometric functions

Thursday, 23 January, 2003 5:15 pm Room MI1
Stochastic Analysis Seminar
D. Blomker (Aachen/Warwick)
Amplitude Equations for SPDE

Friday, 24 January, 2003 2:00 pm Room MI2
Lie Theory
Tim Honeywill (Warwick)
Cells in Affine groups of type A

Friday, 24 January, 2003 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Sir Michael Berry (University of Bristol)
Singularity-dominated strong fluctuations

Monday, 27 January, 2003 4:00 pm Room MI1
Applied/Computational Mathematics Seminar
S. Reich (Imperial College)
The Geometry of Fluid Dynamics from a Particle Perspective

Monday, 27 January, 2003 4:00 pm Room 100
Singularities/Frobenius Seminar
David Mond (Warwick)
Intersection indices of vanishing cycles, the Morse-Witten complex and an {\it ansatz} of Vafa

Tuesday, 28 January, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Radhakrishnan Nair (Liverpool)
Strong Uniform Distribution

Thursday, 30 January, 2003 2:00 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
Tim Honeywill (Warwick)
Cells in affine weyl group of type An II

Thursday, 30 January, 2003 4:00 pm Room MI2
Analysis Seminar
John Toland (Bath)
The convexity of Stokes highest wave

Thursday, 30 January, 2003 4:00 pm Room GLT1
ABC-KLM Fifth Network Meeting
Werner Nahm (Bonn Univ. and DIAS Dublin)
Conformal Field Theory and the Bloch Group

Thursday, 30 January, 2003 5:15 pm Room MI2
Stochastic Analysis Seminar
Marco Romito (Florence)
On the long-time behaviour of the 3D Navier-Stokes equations

Friday, 31 January, 2003 11:00 am Room MI2
ABC-KLM Fifth Network Meeting
Patrick Dorey (Durham)
Intertwiners and the Geometry of Root Systems

Friday, 31 January, 2003 12:00 pm Room MI2
ABC-KLM Fifth Network Meeting
José M.C. Mourão (Lisbon)
Coherent State Transforms and Generalized Theta Functions

Friday, 31 January, 2003 2:30 pm Room GLT 3
ABC-KLM Fifth Network Meeting
Bernard Julia (Paris)
M-theory compactifications and del Pezzo surfaces share Borcherds' superalgebras

Friday, 31 January, 2003 4:00 pm Room GLT2
Colloquium
Nigel Hitchin (University of Oxford)
Transverse Calabi-Yau manifolds

Saturday, 1 February, 2003 10:30 am Room GLT1
ABC-KLM Fifth Network Meeting
Gérard Watts (King's College London)
Boundary perturbations of minimal models

Saturday, 1 February, 2003 12:00 pm Room GLT1
ABC-KLM Fifth Network Meeting
Gustav Delius (York)
Twisted Yangians and Quantum Affine Reflection Algebras in Boundary Quantum Field Theory

Saturday, 1 February, 2003 2:30 pm Room GLT1
ABC-KLM Fifth Network Meeting
Wolfgang Lerche (CERN Geneva)
Superpotentials, N=1 Special Geometry and Mirror Symmetry

Saturday, 1 February, 2003 4:00 pm Room GLT1
ABC-KLM Fifth Network Meeting
Shahn Majid (Queen Mary College London)
Noncommutative Ricci Curvature and Dirac Operator on C_q[SL_2] at Roots of Unity

Sunday, 2 February, 2003 10:30 am Room GLT1
ABC-KLM Fifth Network Meeting
Jose Figueroa-O'Farrill (Edinburgh)
Chiral Six-dimensional Supergravity and Lorentzian Lie Groups

Sunday, 2 February, 2003 12:00 pm Room GLT1
ABC-KLM Fifth Network Meeting
Edwin Beggs (Swansea)
Non-commutative Vector Fields

Monday, 3 February, 2003 4:00 pm Room MI100
Singularities Seminar
Thomas Keilen (Warwick & Kaiserslautern)
Equisingular Families of Curves on Projective Surfaces

Tuesday, 4 February, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Bahman Honary (Iran National University)
The proof of Moreira & Yoccoz for a conjecture by J. Palis on the differences of regular Cantor sets

Wednesday, 5 February, 2003 3:00 pm Room 100
Quantum Theory Seminar
Yan Kogan (Oxford)
Matter-ghost mixing, Logarithmic CFT and C=0 strings

Thursday, 6 February, 2003 2:00 pm Room MI2
Algebra Seminar
Dan Nakano (Georgia)
Support Varieties, Nilpotent Orbits and the Restricted Nullcone

Thursday, 6 February, 2003 2:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry Seminar
Yohei Komori (Osaka City University)
Some remarks on pleating rays in the 1 dimensional Bers slices

Thursday, 6 February, 2003 4:00 pm Room MI2
Analysis Seminar
Constantine Dafermos (Brown University, USA)
A new approach to the Riemann problem for hyperbolic conservation laws

Thursday, 6 February, 2003 5:15 pm Room MI1
Stochastic Analysis Seminar
Alain Sznitman (Zurich)
On diffusive and ballistic random walks in random environment

Friday, 7 February, 2003 2:00 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
Dan Nakano (Georgia)
Cohomology of finite groups of Lie type

Friday, 7 February, 2003 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Tony Scholl (University of Cambridge)
Special Values of L-functions

Monday, 10 February, 2003 2:00 pm Room MI1
MIR@W Day - Mathematical Challenges in Quantum Chemistry
Peter Taylor (Chemistry/Scientific Computing, Warwick)
Do we really need wave functions?

Monday, 10 February, 2003 2:45 pm Room MI1
MIR@W Day - Mathematical Challenges in Quantum Chemistry
Andreas Savin (Chemistry, Paris)
Ambiguity in density functional theory

Monday, 10 February, 2003 4:00 pm Room MI1
MIR@W Day - Mathematical Challenges in Quantum Chemistry
David Clary FRS (Chemistry, Oxford)
Quantum molecular dynamics

Monday, 10 February, 2003 4:00 pm Room 100
Singularities Seminar
Adrian Varley (Warwick)
Controlling Tangencies from a Global viewpoint

Monday, 10 February, 2003 4:45 pm Room MI1
MIR@W Day - Mathematical Challenges in Quantum Chemistry
Folkmar Bornemann (Scientific Computing/Mathematics, Munich)
Energy level crossings: is there a (mathematical) passage?

Tuesday, 11 February, 2003 2:05 pm Room MI.2
Dynamics Seminar
Bahman Honary (Iran National University & visiting Warwick)
On the arithmetic differences of Affine Cantor sets

Thursday, 13 February, 2003 4:00 pm Room MI2
Applied & Computational Seminar
Cedric Villani (Ecole Normale Superieure de Lyon)
Recent progress in the qualitative study of the Boltzmann equation

Thursday, 13 February, 2003 5:15 pm Room MI1
Stochastic Analysis Seminar
Wilfrid Kendall (Warwick)
Ising models and multiresolution quad-trees

Friday, 14 February, 2003 2:00 pm Room MI2
Lie Theory
Roger Carter (Warwick)
Cells in affine quantum groups of type A

Friday, 14 February, 2003 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Robert Kerr (Warwick)
A new effort to understand vortex collapse

Monday, 17 February, 2003 1:00 pm Room MI1
MIR@W Day
Organiser: A. Litvak Hinenzon & R.S. MacKay (Mathematics, Warwick)
Energy Localisation and Transfer

Monday, 17 February, 2003 1:10 pm Room MI1
MIR@W Day
Victor Fleurov (Tel-Aviv)
Quantum discrete breathers. Tunnelling of excited states.

Monday, 17 February, 2003 1:45 pm Room MI1
MIR@W Day
J. Chris Eilbeck (Heriot-Watt)
Exact solutions of some 2-quanta Hubbard models in D dimensions

Monday, 17 February, 2003 2:00 pm Room MI2
Algebraic Geometry
Miles Reid (Warwick)
Graded rings over K3s (informal intro.)

Monday, 17 February, 2003 2:20 pm Room MI1
MIR@W Day
Rudolf A. Römer (Warwick)
Electron localization, metal-insulator transition and all that

Monday, 17 February, 2003 2:55 pm Room MI1
MIR@W Day
David M. A. Stuart (DAMTP, Cambridge)
Energy concentration in nonlinear wave equations on manifolds

Monday, 17 February, 2003 3:00 pm Room MI2
Algebraic Geometry
Gavin Brown (Warwick)
Hilbert functions of K3s

Monday, 17 February, 2003 4:00 pm Room GLT2
Singularities Seminar
CTC Wall (Liverpool)
When does the monodromy have finite order?

Monday, 17 February, 2003 4:00 pm Room MI1
MIR@W Day
Jerome Dorignac (Heriot-Watt)
Exponential localisation of discrete quantum breathers in translationally invariant systems conserving the number of particles

Monday, 17 February, 2003 4:30 pm Room MI1
MIR@W Day
Anna Litvak-Hinenzon (Warwick)
How to model dynamics of molecular crystals? - Some specific attempts

Monday, 17 February, 2003 4:55 pm Room MI1
MIR@W Day
Arno Berger (Warwick)
On the persistence of travelling breathers for perturbations of the Albowitz-Ladik lattice

Tuesday, 18 February, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Katrin Gelfert (Max Planck)
Lower bounds of the topological entropy

Wednesday, 19 February, 2003 3:00 pm Room 100
Quantum Theory Seminar
Rudolf Roemer (Warwick, Physics)
Applications of percolation real-space RG to statistical properties at the quantum Hall transition

Thursday, 20 February, 2003 2:00 pm Room MI1
Hyperbolic Geometry Seminar
Jane Gilman (Rutgers-Newark)
Word sequences in PSL (2, C)

Thursday, 20 February, 2003 2:00 pm Room MI2
Ring Theory Seminar
Eivind Eriksen (Warwick)
Introduction to rings of differential operators

Thursday, 20 February, 2003 4:00 pm Room MI2
Analysis Seminar
David Pearson (Hull)
Weyl operators and spectral theory for the Schrödinger equation

Thursday, 20 February, 2003 5:15 pm Room MI1
Stochastic Analysis Seminar
David Elworthy (Warwick)
Introduction to stochastic flows

Friday, 21 February, 2003 2:00 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
Roger Carter (Warwick)
Cells in affine quantum groups of type A, part 2

Friday, 21 February, 2003 4:00 pm Room MI.2
Colloquium
Peter Donnelly (Oxford)
Modelling Genes

Monday, 24 February, 2003 1:20 pm Room MI1
MIR@W Day
Susan Blackmore (Writer & Lecturer on social policy & evolution, author of The Meme Machine)
The Evolution of Meme Machines: From human brains to the World Wide Web

Monday, 24 February, 2003 2:00 pm Room MI2
Algebraic Geometry Seminar
Magda Sebestean (Warwick)
G-Hilb for 1/15 (1, 2, 4, 8)

Monday, 24 February, 2003 2:20 pm Room MI1
MIR@W Day
Edward Cartwright (Economics, Warwick)
A game theoretic model of imitation; is imitation consistent with game-theoretic Nash equilibrium?

Monday, 24 February, 2003 3:00 pm Room MI1
MIR@W Day
Nick Chater (Psychology, Warwick)
Speed limits on evolution by meme selection: Some speculations

Monday, 24 February, 2003 3:05 pm Room MI2
Algebraic Geometry Seminar
Oskar Kedzierski (Warwick)
Intro to derived categories and McKay correspondence

Monday, 24 February, 2003 3:50 pm Room MI1
MIR@W Day
David Rand (Mathematics, Warwick)
The dynamics of games in structured populations: correlations, invasions and enhanced cooperation.

Monday, 24 February, 2003 4:30 pm Room MI1
MIR@W Day
David MacKay (Physics, Cambridge)
Hands Free Writing

Monday, 24 February, 2003 5:10 pm Room MI1
MIR@W Day
Susan Hurley (Politics and International Studies, Warwick)
Imitation, Media Violence and Freedom of Speech

Tuesday, 25 February, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Neil O'Connell (Warwick)
Two-sided version of the 2M-X transformation

Tuesday, 25 February, 2003 3:00 pm Room 26
Project Students' Seminar
Duncan Thacker (Warwick)
The Borcea-Voisin Construction

Wednesday, 26 February, 2003 2:00 pm Room 26
Informal Seminar
Victor Shrira (Keele)
Proof of regularity for the 3d Euler equations

Wednesday, 26 February, 2003 2:00 pm Room MI1
Singularities/Frobenius Seminar
Etienne Mann (Strasbourg)
An example of mirror symmetry in terms of Frobenius manifolds

Thursday, 27 February, 2003 2:00 pm Room MI2
Ring Theory Seminar
Eivind Eriksen (Warwick)
Holonomic modules over filtered rings

Thursday, 27 February, 2003 4:00 pm Room MI2
Analysis Seminar
Des Evans (Cardiff)
Quaternions and the kernels of Pauli operators

Thursday, 27 February, 2003 5:15 pm Room MI.1
Stochastic Analysis Seminar
Grigorios Pavliotis (Warwick)
Ito to Stratonovich phase transition

Monday, 3 March, 2003 11:05 am Room GLT 3
Differential Geometry related to Inverse Problems
Gerard Besson (Grenoble)
Margulis Lemma without curvature

Monday, 3 March, 2003 1:05 pm Room 26
Differential Geometry related to Inverse Problems
Matti Lassas (Helsinki)
Geometric convergence of manifolds with boundary and Gel'fand inverse problem

Monday, 3 March, 2003 1:20 pm Room MI1
MIR@W Day
Susan Crosthwaite (Manchester, Biological Sciences)
The circadian clock in the fungus, Neurospora crassa

Monday, 3 March, 2003 2:00 pm Room MI2
Algebraic Geometry Seminar
James Smith (Warwick)
Polyhedral Groups and Pencils of K3-Surfaces

Monday, 3 March, 2003 2:05 pm Room 26
Differential Geometry related to Inverse Problems
Michael Singer (Edinburgh)
Continued Fractions and Complete Einstein Metrics

Monday, 3 March, 2003 2:05 pm Room MI1
MIR@W Day
Evelyn Bain (Warwick, Physics)
Linear models of the Frq-less Oscillator in Neurospora

Monday, 3 March, 2003 2:30 pm Room MI1
MIR@W Day
Albert Goldbeter (Universite Libre de Bruxelles, Chronobiology)
Mathematical models of circadian oscillators

Monday, 3 March, 2003 3:00 pm Room MI2
Algebraic Geometry Seminar
Dani Hernandes (Warwick)
Infinite Grassmannian and Determinant Bundle

Monday, 3 March, 2003 3:20 pm Room 26
Differential Geometry related to Inverse Problems
Mario Micallef (Warwick)
One dimensional surgery on manifolds with almost positive isotropic curvature

Monday, 3 March, 2003 3:45 pm Room MI1
MIR@W Day
Denis Noble (Oxford, Physiology)
Biomechanical model for cardiac rhythms

Monday, 3 March, 2003 4:00 pm Room 100
Singularities Seminar
Gerhard Pfister (Kaiserslautern)
A problem in group theory solved by algebraic geometry and computer algebra

Monday, 3 March, 2003 4:30 pm Room MI1
MIR@W Day
David Rand (Warwick, Mathematics)
The mathematical architecture of biological rhythms

Monday, 3 March, 2003 5:15 pm Room MI1
MIR@W Day
Andrew Millar (Warwick, Biological Sciences)
Linking experimental and theoretical chronobiology

Tuesday, 4 March, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Luca Sbano (Surrey)
Relative periodic orbits, choreographies and patterns: new aspects in the study of regular motions

Tuesday, 4 March, 2003 3:10 pm Room MI1
PROJECT STUDENTS' SEMINAR
Steven Cunnane (Warwick)
The Rationality of a Cubic Surface Over a Given Field

Thursday, 6 March, 2003 11:00 am Room 26
Differential Geometry Seminar
Brendan Owens (Imperial College)
Constraints on four-manifolds bounded by lens spaces

Thursday, 6 March, 2003 1:00 pm Room 26
Differential Geometry Seminar
Diego Matessi (Imperial College)
Adding structures to topological mirror symmetry

Thursday, 6 March, 2003 2:00 pm Room 26
Differential Geometry Seminar
Elisabeta Nedita (Warwick)
Deformation of holomorphic curves as (n-1)-isotropic minimal surfaces

Thursday, 6 March, 2003 4:00 pm Room MI2
Differential Geometry Seminar
Claudio Arezzo (Parma)
Minimal surfaces in algebraic manifolds with c_1 > 0

Friday, 7 March, 2003 2:00 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
Roger Carter (Warwick)
Cells in affine quantum groups of type A, part 3

Friday, 7 March, 2003 4:00 pm Room MI2
Colloquium
C.A.Jones (Exeter)
Planetary dynamos

Monday, 10 March, 2003 2:00 pm Room MI2
Algebraic Geometry
James Smith (Warwick)
Pencils of K3 surfaces, etc. Part II

Monday, 10 March, 2003 2:10 pm Room MI1
MIR@W Day
Dwight Barkley (Warwick)
The Need for Adaptive Methods

Monday, 10 March, 2003 2:40 pm Room MI1
MIR@W Day
Spencer Sherwin (Imperial)
3D Unstructured Spectral/hp Element Methods and Meshing

Monday, 10 March, 2003 3:00 pm Room MI2
Algebraic Geometry
Gentiana Danila (Warwick)
A vanishing theorem on the Hilbert scheme of points of a surface

Monday, 10 March, 2003 4:00 pm Room MI1
MIR@W Day
Carsten Carstensen (Vienna University of Technology)
Averaging Techniques for a Posteriori Finite Element Error Control are Efficient and Reliable

Monday, 10 March, 2003 4:50 pm Room MI1
MIR@W Day
Tony Arber (Warwick)
Block Adaptive Mesh Refinement MHD codes

Monday, 10 March, 2003 5:15 pm Room MI2
Stochastic Analysis Seminar
Jonathan Warren (Warwick)
A criterion for a potential to be of class D

Tuesday, 11 March, 2003 12:00 pm Room MI1
Quasiconformal Maps
Gero Friesecke (Warwick)
Failure of rigidity in elliptic partial differential relations

Tuesday, 11 March, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Andrew Torok (Houston)
Stable ergodicity for smooth compact Lie group extensions of hyperbolic basic sets, and stable mixing for hyperbolic flows

Tuesday, 11 March, 2003 3:00 pm Room 26
Algebraic Geometry
Kevin Savage (Warwick)
Small nontoric curve singularities and the genus formula

Wednesday, 12 March, 2003 11:00 am Room 123
Quasiconformal Maps
Gero Friesecke (Warwick)
Rigidity in elliptic differential relations

Thursday, 13 March, 2003 2:00 pm Room MI2
Ring Theory Seminar
Nick Collier (Warwick)
Prime Divisors of I^n in Noetherian PI Rings

Thursday, 13 March, 2003 4:00 pm Room 26
Algebraic Geometry
Ben Martin (Hebrew University, Jerusalem)
Representation growth of finitely generated groups

Friday, 14 March, 2003 2:00 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Coherent Sheaves on Nilpotent Cone

Friday, 14 March, 2003 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Sergei Kuksin (Edinburgh)
Mathematics of 2D statistical hydrodynamics

Friday, 14 March, 2003 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Sergei Kuksin (Edinburgh)
Mathematics of 2D Statistical Hydrodynamics

Tuesday, 18 March, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics
Tanya Schmah (Warwick)
Symmetric Hamiltonian Systems on Cotangent Bundles

Tuesday, 18 March, 2003 3:30 pm Room WS 205 Westwood Science Bldg
Research Seminar
Lara Alcock (Rutgers University)
Teaching Mathematical Reasoning

Monday, 7 April, 2003   Room GLT1
Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
Organised by Adam Epstein (Warwick)
Holomorphic Dynamics 6-day Workshop

Thursday, 10 April, 2003 4:00 pm Room MI1
Stochastic Analysis / SPDE
Stanislaus Maier-Paape (Aachen)
Spinodal Decomposition for the Cahn-Hilliard-Cook Equation

Tuesday, 15 April, 2003 3:00 pm Room 521A (Physics)
Applied and Computational Mathematics Seminar
Jian-Guo Liu (Maryland)
A Class of Numerical Methods Based on Local Vorticity Boundary Conditions and Local Pressure Boundary Conditions.

Thursday, 24 April, 2003 5:15 pm Room MI1
Stochastic Analysis Seminar
Yan Doumerc (Toulouse)
Random rotations and the Jacobi ensemble

Monday, 28 April, 2003 4:00 pm Room 100
Singularities Seminar
David Mond (Warwick)
Mu and Tau for Families of Symmetric/Skew/General Matrices

Monday, 28 April, 2003 4:00 pm Room MI1
Applied and Computational Mathematics
Tiffany Walsh (Chemistry/Scientific Computing, Warwick)
Application of exact exchange within Kohn-Sham density functional theory

Tuesday, 29 April, 2003 2:05 pm Room MI1
Dynamics Seminar
Michael Blank (Moscow)
Direct operator approach for simple dynamical systems

Thursday, 1 May, 2003 5:15 pm Room MI1
Stochastic Analysis Seminar
Francesco Russo (Paris)
m-order Integrals, N-covariation and Fractional Brownian Motion with any Hurst Index

Friday, 2 May, 2003 9:30 am Room MI1
Stochastic Analysis-Fractional Brownian Motion Workshop
D. Nualart (Barcelona)
Planar fractional Brownian motion

Friday, 2 May, 2003 11:30 am Room MI1
Stochastic Analysis-Fractional Brownian Motion Workshop
C. Landim (Rouen)
Hydrodynamic behavior of interacting particle systems

Friday, 2 May, 2003 1:45 pm Room MI1
Stochastic Analysis-Fractional Brownian Motion Workshop
B. Oksendal (Oslo)
Malliavin calculus for fractional Brownian motion and applications

Friday, 2 May, 2003 2:00 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
 
Public Discussion on Lusztig's Conjecture

Friday, 2 May, 2003 3:00 pm Room MI1
Stochastic Analysis-Fractional Brownian Motion Workshop
S. Assing (Edinburgh)
Weak convergence of generators of asymmetric exclusion processes

Friday, 2 May, 2003 4:00 pm Room GLT1
Colloquium
Bill Hirst (Amsterdam)
Between Image and Understanding

Saturday, 3 May, 2003 9:30 am Room MI1
Stochastic Analysis-Fractional Brownian Motion Workshop
M. Hairer (Warwick)
Ergodicity of SDE's driven by fractional Brownian motion

Saturday, 3 May, 2003 11:30 am Room MI1
Stochastic Analysis-Fractional Brownian Motion Workshop
C. Landim (Rouen)
The asymptotic behavior of a tagged particle in interacting particle systems

Saturday, 3 May, 2003 2:00 pm Room MI1
Stochastic Analysis-Fractional Brownian Motion Workshop
L. Coutin (Toulouse)
Fractional Brownian motion and rough paths

Saturday, 3 May, 2003 3:45 pm Room MI1
Stochastic Analysis-Fractional Brownian Motion Workshop
B. Maslowski (Prague)
On large time behavior of solutions to fBm driven SPDE's

Saturday, 3 May, 2003 5:00 pm Room MI1
Stochastic Analysis-Fractional Brownian Motion Workshop
X. Li (Oxford)
Smoothness of Ito maps and simulated annealing on path spaces

Tuesday, 6 May, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Anthony Manning (Warwick)
The volume entropy of a surface decreases along the Ricci flow

Tuesday, 6 May, 2003 5:00 pm Room MI1
Non-Commutative Geometry
Devraj Basu (WBS)
The L2 Index Theorem

Wednesday, 7 May, 2003 11:00 am Room MI1
Algebraic Geometry Seminar
James Smith (Warwick)
Picard groups of pencils of K3 surfaces

Wednesday, 7 May, 2003 3:00 pm Room MI2
Quantum Theory Seminar
Martin Howard (Imperial College)
Statistical mechanics of accurate cell division in bacteria

Thursday, 8 May, 2003 11:00 am Room MI1
Postgraduate Seminar (open to pg's and 4th's only)
Billy Donegan, Ranjiva Munasinghe, Martyn Parker (Warwick)
Dynamics of Taylor Green Flow Reaction-Diffusion Systems A + A - > Theta Pattern-Formation

Thursday, 8 May, 2003 3:00 pm Room GLT1
COW (Cambridge Oxford Warwick) Algebraic geometry seminar
Brent Doran (Princeton & Oxford)
Moduli spaces as ball quotients via hypergeometric functions

Thursday, 8 May, 2003 4:00 pm Room MI2
Analysis Seminar
Edgar Reich (Minneapolis)
The Capacity of the Circular Plate Condenser and/or the Danger of Trusting Mathematics Software

Thursday, 8 May, 2003 4:30 pm Room GLT1
COW (Cambridge Oxford Warwick) Algebraic geometry seminar
Sebastien Boucksom (Grenoble & Imperial)
Moving intersections of divisors and currents

Thursday, 8 May, 2003 5:15 pm Room MI1
Stochastic Analysis Seminar
David Elworthy (Warwick)
Invariant Diffusions

Friday, 9 May, 2003 2:00 pm Room MI2
Lie Theory Seminar
D. Rumynin (Warwick)
Hamiltonian Reduction and W-algebras

Friday, 9 May, 2003 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Henry Wynn (LSE)
An introduction to computational algebraic statistics

Monday, 12 May, 2003 4:00 pm Room MI1
Applied and Computational Mathematics
Christof Schuette (Free University, Berlin)
Biomolecular conformations: theory, algorithms, simulation, experiements and control

Tuesday, 13 May, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Roland Zweimueller (Warwick)
Occupation times of sets of infinite measure - a ratio ergodic theorem

Tuesday, 13 May, 2003 3:00 pm Room Computer Science Bldg Rm 104
Markov Chain Seminar
Mark Jerrum (Edinburgh)
Elementary bounds on Poincare and log-Sobolev constants for decomposable Markov chains

Tuesday, 13 May, 2003 3:00 pm Room MI1
Singularities Seminar
Bill Bruce (Liverpool)
Families of symmetric matrices

Tuesday, 13 May, 2003 5:00 pm Room MI1
Non-Commutative Geometry
Devraj Basu (WBS)
The Index Theorem for Foliations I

Wednesday, 14 May, 2003 2:00 pm Room MI1
Algebraic Geometry Seminar
Marco Lo Giudice (Bath)
Introduction to Jacobians and Pryms

Wednesday, 14 May, 2003 4:00 pm Room MI1
Algebraic Geometry Seminar
Jorge Neves (Warwick)
A new construction of regular surfaces of general type with $p_g=4$ and $K^2=7$

Thursday, 15 May, 2003 11:00 am Room GLT 3
Calculus of Variations Workshop
Mariano Giaquinta (Scuola Normale Superiore Pisa)
About limits of sequences of maps into Riemannian manifolds with equibounded energies

Thursday, 15 May, 2003 11:00 am Room MI1
Postgraduate Seminar (open to pg's and 4th's only)
Jon Ingram (Warwick)
Phylogenetics and distance between trees

Thursday, 15 May, 2003 2:00 pm Room MI2
Ring Theory Seminar
C. Hajarnavis (Warwick)
R-sequences in non-commutative rings

Thursday, 15 May, 2003 2:00 pm Room GLT 3
Calculus of Variations Workshop
Jan Maly (Charles University-Prague)
Fine properties of Sobolev functions related to the co-area formula

Thursday, 15 May, 2003 3:30 pm Room GLT 3
Calculus of Variations Workshop
Vagn Luundsgaard Hansen (Technical University-Denmark)
The component problem in mapping spaces

Thursday, 15 May, 2003 5:00 pm Room GLT 3
Calculus of Variations Workshop
Bernd Kirchheim (Oxford)
Multi-well problems and shape memory materials

Thursday, 15 May, 2003 5:15 pm Room MI1
Stochastic Analysis Seminar
Jean Mairesse (Paris)
Random Walks on some Artin Groups

Friday, 16 May, 2003 11:00 am Room GLT 3
Calculus of Variations Workshop
Paul Rabinowitz (Wisconsin)
On some results of Moser and of Bangert

Friday, 16 May, 2003 1:30 pm Room GLT 3
Calculus of Variations Workshop
Frank Duzaar (Erlangen)
$p$-Harmonic Approximation

Friday, 16 May, 2003 2:30 pm Room GLT 3
Calculus of Variations Workshop
Tristan Riviere (ETH Zurich)
The singular set of almost complex cycles

Friday, 16 May, 2003 4:00 pm Room GLT 3
Calculus of Variations Workshop + Colloquium
Tadeusz Iwaniec (Syracuse)
Weakly differentiable mappings between manifolds

Saturday, 17 May, 2003 10:00 am Room GLT1
Calculus of Variations Workshop
Michael Struwe (ETH Zurich)
Convergence of the Yamabe flow for 'large' energies

Saturday, 17 May, 2003 11:30 am Room GLT1
Calculus of Variations Workshop
Charles Stuart (EPF Lausanne)
Global bifurcation using the degree for Fredholm maps

Saturday, 17 May, 2003 2:00 pm Room GLT1
Calculus of Variations Workshop
Jan Kristensen (Heriot-Watt)
Uniform and mean oscillation estimates for minimizers of multi-well energies

Saturday, 17 May, 2003 3:30 pm Room GLT1
Calculus of Variations Workshop
Qing Han (Notre Dame/MPI Leipzig)
Harmonic functions and several complex variables

Saturday, 17 May, 2003 5:00 pm Room GLT1
Calculus of Variations Workshop
Ernst Kuwert (Freiburg)
Removability of point singularities of Willmore surfaces

Sunday, 18 May, 2003 10:00 am Room GLT1
Calculus of Variations Workshop
Yanyan Li (Rutgers)
On some conformally invariant fully nonlinear equations: Liouville, Yamabe and Harnack

Sunday, 18 May, 2003 11:30 am Room GLT1
Calculus of Variations Workshop
Jey Sivaloganathan (Bath)
Singular weak solutions and modelling fracture in nonlinear elasticity

Sunday, 18 May, 2003 2:00 pm Room GLT1
Calculus of Variations Workshop
Sergei Kuksin (Heriot-Watt)
Perturbed harmonic map equations and elliptic PDEs on manifolds

Sunday, 18 May, 2003 3:30 pm Room GLT1
Calculus of Variations Workshop
Hans Triebel (Jena)
The fractal Laplacian; multifractal quantities

Monday, 19 May, 2003 4:00 pm Room MI1
Applied and Computational Mathematics
Sergey Chernyshenko (Southampton)
The mechanism determining streak spacing in near-wall turbulent flows

Monday, 19 May, 2003 4:00 pm Room MI2
Singularities Seminar
P. Pushkar (Moscow Independent University)
Relative Morse-type estimates

Tuesday, 20 May, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Lasse Rempe (Warwick)
Topology of Julia Sets of Exponential Maps

Wednesday, 21 May, 2003 2:00 pm Room MI1
Algebraic Geometry Seminar
Dani Hernandez Serrano (Warwick)
Moduli space of pointed curves and infinite Grassmannian

Wednesday, 21 May, 2003 4:00 pm Room MI1
Algebraic Geometry Seminar
Gavin Brown (Warwick)
Fibrations of cubic surfaces

Thursday, 22 May, 2003 11:00 am Room MI1
Postgraduate Seminar (open to pg's and 4th's only)
Tim Honeywill (Warwick)
Cells in the affine Weyl group

Thursday, 22 May, 2003 1:30 pm Room GLT1
MIR@W/MiMI-Interdisciplinary meeting on Channels, Receptors & Signalling
Christopher Rudd (Immunology, Imperial College)
tba

Thursday, 22 May, 2003 2:15 pm Room GLT1
MIR@W/MiMI-Interdisciplinary meeting on Channels, Receptors & Signalling
Janak Wedagedera (Warwick)
Queues in TCR phosphorylation

Thursday, 22 May, 2003 2:45 pm Room GLT1
MIR@W/MiMI-Interdisciplinary meeting on Channels, Receptors & Signalling
Dennis Bray (Zoology, Cambridge)
Computer-based analysis of a simple signalling pathway

Thursday, 22 May, 2003 4:00 pm Room GLT1
MIR@W/MiMI-Interdisciplinary meeting on Channels, Receptors & Signalling
Martin Bootman (Babraham Institute)
tba

Thursday, 22 May, 2003 4:45 pm Room GLT1
MIR@W/MiMI-Interdisciplinary meeting on Channels, Receptors & Signalling
Frank Ball (Statistics, Nottingham)
Modelling burst properties of multiconductance single ion channels

Thursday, 22 May, 2003 5:15 pm Room MI1
Stochastic Analysis Seminar
Marc Yor (Paris)
Wishart Processes and Hartman-Watson Laws

Tuesday, 27 May, 2003 2:05 pm Room MI1
Dynamics Seminar
Alistair Windsor (Manchester)
Spectral Dichotomy for some Special Flows

Tuesday, 27 May, 2003 5:00 pm Room MI1
Non-commutative Geometry
Devraj Basu (WBS)
The Index Theorem for Foliations II

Wednesday, 28 May, 2003 2:00 pm Room MI123
Lie Theory Seminar
Zongzhu Lin (Kansas)
Geometric Construction of generic subalgebras of Hall algebras

Wednesday, 28 May, 2003 3:00 pm Room GLT 3
Quantum Theory Seminar
Alexandre Orlov (LMS visiting Brunel)
New solvable matrix integrals

Thursday, 29 May, 2003 11:00 am Room MI1
Postgraduate Seminars
Three Overviews
tba

Thursday, 29 May, 2003 2:00 pm Room MI2
Ring Theory Seminar
C. Hajarnavis (Warwick)
R-sequences in non-commutative rings III

Thursday, 29 May, 2003 4:00 pm Room MI2
Analysis Seminar
Gilles Francfort (Paris 13)
Stabilization of the wave equation on a thin domain

Thursday, 29 May, 2003 5:15 pm Room MI1
Stochastic Analysis Seminar
Stas Volkov (Bristol)
A Simple PDE, a martingale and a vertex-reinforced jump process

Monday, 2 June, 2003 1:30 pm Room MI1
MIR@W Day - Mathematical Analysis of Metabolic Networks
C. Hodgeman (GlaxoSmithKline)
Applications of systems biology and bio-mathematics to pharmaceutical research and development

Monday, 2 June, 2003 2:15 pm Room MI1
MIR@W Day - Mathematical Analysis of Metabolic Networks
David Fell (Oxford)
Functional analysis of metabolic networks using elementary modes

Monday, 2 June, 2003 3:00 pm Room MI1
MIR@W Day - Mathematical Analysis of Metabolic Networks
Santiago Schnell (Oxford)
A problem in the reduced description of biochemical networks: Applying the Quasi-Steady-State Approximation to an open reaction

Monday, 2 June, 2003 4:00 pm Room MI2
Singularities Seminar
Katrin Wendland (Warwick)
Geometric Interpretation of Conformal Field Theories: A (degenerate) example

Monday, 2 June, 2003 4:15 pm Room MI1
MIR@W Day - Mathematical Analysis of Metabolic Networks
Karin Gatermann (ZIB, Berlin)
Sparse polynomials with mass action kinetics

Monday, 2 June, 2003 5:00 pm Room MI1
MIR@W Day - Mathematical Analysis of Metabolic Networks
Laurence Calzone (Virginia Tech)
Mathematical modelling of cell cycle control in budding yeast

Monday, 2 June, 2003 5:45 pm Room MI1
MIR@W Day - Mathematical Analysis of Metabolic Networks
Discussion
Future trends in the Mathematical Analysis of Metabolic Networks

Tuesday, 3 June, 2003 2:05 pm Room MI1
Dynamics Seminar
David Sauzin (Paris)
Wandering domains and random walks in Gevrey near-integrable systems

Wednesday, 4 June, 2003 9:30 am Room GLT1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
T. Kamae (Osaka)
1/2-Selfsimilar process with 0 entrophy

Wednesday, 4 June, 2003 10:50 am Room GLT1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
A. Carey (Canberra)
Analytic formulae for spectral flow and noncommutative geometry

Wednesday, 4 June, 2003 2:00 pm Room GLT1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
J-P. Thouvenot (Paris)
Some new results on transformations with strictly positive entrophy

Wednesday, 4 June, 2003 2:00 pm Room MI1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
T. Lyons (Oxford)
Vector Fields on Spaces of Paths

Wednesday, 4 June, 2003 3:00 pm Room MI2
Algebraic Geometry Seminar
Oskar Kedzierski (Warwick and Warsaw)
Introduction to BKR

Wednesday, 4 June, 2003 3:30 pm Room GLT1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
O. Sarig (Warwick)
Equivalence relations, cocycles and horocycle flows on geometrically infinite surfaces

Wednesday, 4 June, 2003 3:30 pm Room MI1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
W. Werner (Paris)
TBA

Wednesday, 4 June, 2003 4:00 pm Room MI2
Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Calculations on orbidfold curves

Wednesday, 4 June, 2003 4:30 pm Room GLT1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
J. Serafin (Wroclaw)
Weak Bernoullicity of Random Walk in Random Scenery

Wednesday, 4 June, 2003 4:30 pm Room MI1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
K. Mackenzie (Sheffield)
TBA

Thursday, 5 June, 2003 9:30 am Room GLT1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
N. T. Zung (Montpelier)
Torus actions and integrable systems

Thursday, 5 June, 2003 10:50 am Room GLT1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
T. Tracy (Davis)
A system of Differential equations for the Airy Process

Thursday, 5 June, 2003 11:00 am Room MI1
Postgraduate Seminar (open to pg's and 4th's only)
Stuart Price (Warwick)
Matings of Quadratic Polynomials

Thursday, 5 June, 2003 2:00 pm Room MI1
Analysis Seminar
Sumio Yamada (Alabama)
On harmonic maps into Teichmuller spaces

Thursday, 5 June, 2003 2:00 pm Room GLT1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
M. Noumi (Kobe)
Cremona transformations, elliptic Painleve equation and elliptic hypergeometric functions

Thursday, 5 June, 2003 2:00 pm Room GLT 3
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
J. Berndt (Hull)
Projective planes and Serveri varieties

Thursday, 5 June, 2003 2:00 pm Room MI2
Ring Theory Seminar
Hashem Koohy (Iran)
On minimal prime submodules

Thursday, 5 June, 2003 3:30 pm Room GLT1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
T. Ratiu (Lausanne)
On infinite dimensional Poisson geometry

Thursday, 5 June, 2003 3:30 pm Room GLT 3
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
T. Voronov (Manchester)
TBA

Thursday, 5 June, 2003 4:00 pm Room MI2
Analysis Seminar
P. Le Floch (Ecole Polytechnique)
Nonclassical shock waves of hyperbolic conservation laws

Thursday, 5 June, 2003 4:30 pm Room GLT1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
E. Sklyanin (York)
TBA

Thursday, 5 June, 2003 4:30 pm Room GLT 3
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
J. Rawnsley (Warwick)
Symmetries of star products

Thursday, 5 June, 2003 5:15 pm Room MI1
Stochastic Analysis Seminar
Terence Chan (Edinburgh)
The KPZ equation: existence and scaling of solutions

Thursday, 5 June, 2003 5:30 pm Room GLT1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
M. Guest (Tokyo)
A new point of view on quantum cohomology

Thursday, 5 June, 2003 5:30 pm Room GLT 3
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
H. Moriyoshi (Yokohama)
Eta invariant, the Godbillon-Vey class and foliation index theorem

Friday, 6 June, 2003 9:30 am Room GLT1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
J. Aaronson (Tel Aviv)
Some probability theory for beta expansions

Friday, 6 June, 2003 10:50 am Room GLT1
Hayashibara Forum 2003-Mathematical aspects of determinism & randomness
N. Reshetikhin (Berkeley)
TBA

Friday, 6 June, 2003 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Shaun Bullet (Queen Mary)
Mating polynomial maps with Kleinian groups

Monday, 9 June, 2003 4:00 pm Room MI1
Applied and Computational Mathematics
Jack Carr (Heriot-Watt)
Spatial pattern formation in a model of vegetation-climate feedback

Monday, 9 June, 2003 4:00 pm Room MI2
Singularities Seminar
Thomas Keilen (Kaiserslautern and Warwick)
Irreducibility of ESF

Tuesday, 10 June, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Lasse Rempe (Warwick)
A Landing Theorem for Exponential Maps

Friday, 13 June, 2003 1:00 pm Room MI1
Ring Theory Seminar
Nicholas Collier (Warwick)
Conditions for stability of prime divisors

Friday, 13 June, 2003 4:00 pm Room MI2
Colloquium
J. Hofbauer (Vienna)
Unpredictability in population dynamics

Monday, 16 June, 2003 4:00 pm Room MI1
Applied and Computational Mathematics
Graeme Ackland (Physics, Edinburgh)
Shape memory alloys - where is the memory?

Monday, 16 June, 2003 4:00 pm Room MI2
Singularities Seminar
Andrew Roer (Warwick)
Vector fields on algebraic surfaces

Tuesday, 17 June, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Sebastian Van Strien (Warwick)
Density of Axiom A for real polynomials with real critical points

Tuesday, 17 June, 2003 4:00 pm Room MI1
Applied and Computational Mathematics Seminars
M. Luskin (Minnesota)
Metastability and Microstructure in Structural Phase Transformations

Thursday, 19 June, 2003 4:00 pm Room MI1
Analysis Seminar
Felix Otto (Bonn)
Bounds on the Kuramoto--Shivashinsky equation

Friday, 20 June, 2003 9:30 am Room MI1
Discrete Models for Materials Workshop
L. Truskinovski (Paris)
Kinetic relations generated by a lattice model

Friday, 20 June, 2003 10:00 am Room MI1
Discrete Models for Materials Workshop
J. Chapman (Oxford)
Exponential asymptotics and critical phenomena in differential-difference equations

Friday, 20 June, 2003 11:00 am Room MI1
Discrete Models for Materials Workshop
A. Carpio (Lisbon)
Discrete traveling waves: Defects in crystals

Friday, 20 June, 2003 11:30 am Room MI1
Discrete Models for Materials Workshop
K. Matthies (Berlin)
Atomic-scale localization of lattice waves

Friday, 20 June, 2003 2:00 pm Room MI1
Discrete Models for Materials Workshop
P. Purohit (Pasadena)
Discrete model for propagating phase boundaries in solids

Friday, 20 June, 2003 2:30 pm Room MI1
Discrete Models for Materials Workshop
C. Baesens (Warwick)
Overdamped inertial dynamics of Frenkel-Kontorova models

Friday, 20 June, 2003 4:00 pm Room MI1
Discrete Models for Materials Workshop + Colloquium
C. Radin (Austin, Texas)
Overview of the ground state problem

Saturday, 21 June, 2003 9:30 am Room MI1
Discrete Models for Materials Workshop
R. Kotecky (Prague)
Elastic Crystals at nonzero temperature: an application of gradient Gibbs measure

Saturday, 21 June, 2003 11:00 am Room MI1
Discrete Models for Materials Workshop
A. Yip (Purdue)
Continuum Limits of Step Flow Models for Epitaxial Thin Film Growths

Saturday, 21 June, 2003 11:30 am Room MI1
Discrete Models for Materials Workshop
X. Blanc (Paris)
From Molecular model to nonlinear elasticity

Saturday, 21 June, 2003 1:30 pm Room MI1
Discrete Models for Materials Workshop
M. Cicalese (Naples)
Continuum variational limits of discrete energies: an integral representation result

Saturday, 21 June, 2003 2:00 pm Room MI1
Discrete Models for Materials Workshop
A. Chua (Imperial College)
Stochastic integration of Epitaxial System

Saturday, 21 June, 2003 2:30 pm Room MI1
Discrete Models for Materials Workshop
O. Zaboronski (Warwick)
Stochastic rate equations with imaginary noise in reaction-diffusion systems

Monday, 23 June, 2003 4:00 pm Room MI1
Applied and Computational Mathematics
Michael Cullen (Reading & Met Office)
A mathematical theory of large-scale atmosphere/ocean flow

Monday, 23 June, 2003 4:00 pm Room 100
Singularities Seminar
Ignacio de Gregorio (Warwick)
A generalisation of the Gauss-Manin system

Tuesday, 24 June, 2003 2:05 pm Room MI2
Dynamics Seminar
Karoly Simon (TU Budapest)
Dimension Theory for Fractal Sets

Thursday, 26 June, 2003 5:15 pm Room MI1
Stochastic Analysis Seminar
Zorana Najdanovic (Warwick)
Conditioning a Markov chain and its additive functional

Friday, 27 June, 2003 4:00 pm Room MI2
Colloquium
Graeme Segal (Oxford)
Locality in quantum field theory

Monday, 7 July, 2003 10:00 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
W. Kreiger (Heidelberg)
Presentations of subshifts by Sannon Graphs and Lambda Graph Systems

Monday, 7 July, 2003 11:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
Z.Coelho (York)
Asymptotic measure of cylinders in symbolic dynamics

Monday, 7 July, 2003 2:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
A.Berger (TU Vienna)
On the structure and Ergodic Properties of Almost Automorhic Symbolic Lattices

Monday, 7 July, 2003 3:45 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
M.Boyle (Maryland)
Classification of SFT's 1

Monday, 7 July, 2003 5:15 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
M.Boyle (Maryland)
Classification of SFT's 2

Tuesday, 8 July, 2003 9:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
J. Buzzi (Ecole Polytechnique)
On subshifts of quasi-finite type

Tuesday, 8 July, 2003 11:00 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
K. Simon (Budapest)
Hausdorff dimension of hyperbolic invariant sets

Tuesday, 8 July, 2003 1:30 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
M. Das (Louisville)
Iterated Function Systems of finite-type

Tuesday, 8 July, 2003 3:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
M. Boyle (Maryland)
Classification of SFT's 3

Tuesday, 8 July, 2003 4:45 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
M. Sullivan (S.Illinois)
G-weighted flow equivalence, joint with Mike Boyle

Wednesday, 9 July, 2003 9:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
J. Aaronson (Tel Aviv)
Exchangeable measures for subshifts

Wednesday, 9 July, 2003 11:00 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
R. Plykin (Obninsk)
The topological classification of hyperbolic attractors of codimension one, and the structure of the centralizer of unimodal matrices

Wednesday, 9 July, 2003 1:30 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
M. Gordin (St. Petersburg)
Probabilistic perturbative extensions and limit theorems for dynamical systems

Wednesday, 9 July, 2003 3:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
M. Smorodinsky (Tel Aviv)
Brownian motion and Ergodic theory

Wednesday, 9 July, 2003 4:45 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
V.Kaimanovich (Rennes)
Ergodicity of Gibbs measures on negatively curved manifolds

Thursday, 10 July, 2003 9:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
D. Volny (Rouen)
On the ergodicity of Weyl sum cocycles (joint with M. Nerurkar)

Thursday, 10 July, 2003 11:00 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
D. Greschonig (Vienna)
Distribution, recurrence and ergodicity of cocycles

Thursday, 10 July, 2003 1:30 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
M. Kesseböhmer (Bremen)
Multifractal spectra for homological growth rates for Kleinian groups

Thursday, 10 July, 2003 2:00 pm Room MI2
 
Hasem Koohy (Ahwaz)
Prime and semiprime modules and P-rings

Thursday, 10 July, 2003 3:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
S. Katok (Pennsylvania)
Geometrically Markov geodesics on the modular surface (joint with I. Ugarcovici)

Thursday, 10 July, 2003 4:30 pm Room GLT1
General Talk
E. B. Dynkin (Cornell)
Probability and analysis: history and recent progress

Friday, 11 July, 2003 9:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
M. Lemanczyk (Nicolaus Copernicus, Poland)
On the problem of mulipliers of the class W M

Friday, 11 July, 2003 11:00 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
Dong Pyo Chi (Seoul National)
Strurmian numbers and Transcendence

Friday, 11 July, 2003 11:30 am Room MI2
Stochastic Analysis
A. Veretnnenikov (Leeds)
Diffusion processes and ergodicity

Friday, 11 July, 2003 1:30 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
K. Nakaishi (Toyko)
Strong Convergence of non-classical Multidimensional Continued Fraction Algorithms

Friday, 11 July, 2003 2:00 pm Room MI2
Stochastic Analysis
E.B.Dynkin (Cornell)
Superdiffusions and positive solutions of semilinear partial differential equations

Friday, 11 July, 2003 3:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
Sataev (Obninsk)
Ergodic properties of symplectic maps on the boundary of Anosov ones (with L. M. Lerman)

Friday, 11 July, 2003 4:45 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
A. Katok (Pennsylvania)
Some remarks on the Warwick School of Dynamics and the contributions of K.Schmidt and P.Walters

Monday, 14 July, 2003 9:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
S. Ferenczi (Luminy)
Structure of three interval exchange transformations I

Monday, 14 July, 2003 11:00 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
S. Stimac (Zagreb)
Topological classification of generalized Knaster continua with finitely many endpoints

Monday, 14 July, 2003 1:30 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
H. Bruin (Groningen)
Minimal Cantor systems within unimodal maps

Monday, 14 July, 2003 3:00 pm Room GLT 3
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
E. Polulyakh (NAS Ukraine)
On the projections onto odometers of dynamical systems with compact Hausdorff phase space

Monday, 14 July, 2003 4:45 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
K. Petersen (North Carolina)
Dynamics of the Pascal adic transformation

Tuesday, 15 July, 2003 9:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
S. Ferenczi (Luminy)
Structure of three interval exchange transformations II

Tuesday, 15 July, 2003 11:00 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
Kolyada (Kiev)
On various definitions of chaos & Li-Yorke sensitivity

Tuesday, 15 July, 2003 1:30 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
N. Sidorov (Manchester)
Bernoulli convolutions: dynamical and analytical properties

Tuesday, 15 July, 2003 3:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
V. Baladi (Jussieu)
Dynamical zeta functions for analytic surface diffeomorphisms with dominated splitting

Tuesday, 15 July, 2003 4:45 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
T. Ward (East Anglia)
Ergodic theory of group automorphisms

Wednesday, 16 July, 2003 9:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
S. Ferenczi (Luminy)
Structure of three interval exchange transformations III

Wednesday, 16 July, 2003 11:00 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
S. Gouëzel (Orsay)
Speed in the central limit theorem and local limit theorem for non-uniformly expanding dynamics

Wednesday, 16 July, 2003 1:30 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
I. Melbourne (Surrey)
Stable mixing for smooth hyperbolic flows

Wednesday, 16 July, 2003 3:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
S. Kalikow (Memphis)
Independent processes are completely extremal 1

Wednesday, 16 July, 2003 4:45 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
S. Kalikow (Memphis)
Independent processes are completely extremal 2

Wednesday, 16 July, 2003 6:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
J. Marklof (Bristol)
Randomness in lattice point problems and dynamical systems

Thursday, 17 July, 2003 9:00 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
J. Thouvenot (Paris)
An extension of the notion of 2-simplicity with applications to disjointness and to mixing properties

Thursday, 17 July, 2003 10:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
S. Kalikow (Memphis)
Independent processes are completely extremal 3

Thursday, 17 July, 2003 11:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
B. Begun (Toronto)
Partitions with Independent Iterates

Thursday, 17 July, 2003 1:45 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
M. Lenci (Stevens Institute)
Infinite-measure billiards

Thursday, 17 July, 2003 3:45 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
M. Denker (Göttingen)
Poisson limit laws for stationary processes

Friday, 18 July, 2003 9:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
N. Haydn (S.California)
TBA

Friday, 18 July, 2003 11:00 am Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
F. Ledrappier (Notre Dame)
The Dimension of the Projection of an invariant measure (joint with E. Lindenstrauss)

Friday, 18 July, 2003 1:30 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
R. Sharp (Manchester)
Pair correlations of closed geodesics (joint with M. Pollicott)

Friday, 18 July, 2003 3:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
H. Weiss (Pennsylvania)
Free Energy as a Dynamical and Geometric Invariant (Can You Hear the Shape of a Potential?)

Friday, 18 July, 2003 4:45 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
M. Pollicott (Manchester)
TBA

Monday, 21 July, 2003 9:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
M. Misiurewicz (IUPUI)
Area preserving attractors

Monday, 21 July, 2003 10:50 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical System
C. Gutierrez (ICMC-Sao Paulo)
Closing lemma problems for flows on surfaces I (Mini Course)

Monday, 21 July, 2003 11:50 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
M Baily (Tel Aviv)
Geometric and variational properties of orbits of twist maps

Monday, 21 July, 2003 2:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical SystemS
V. Gutierrez (ICMC-Sao Paulo)
Closing lemma problems for flows on surfaces (Mini Course II)

Monday, 21 July, 2003 3:30 pm Room MI1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
V. Bakhtin (Belarusian State)
Legendre Analysis and Thermodynamic Formalism

Monday, 21 July, 2003 3:30 pm Room MI2
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
B. Kahng (Williamsburg)
The singularity structure of symmetric piecewise toral isometries with rational rotation

Monday, 21 July, 2003 4:15 pm Room MI1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
A. Bis (Lodz)
Dynamics of distributions

Monday, 21 July, 2003 4:15 pm Room MI2
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
G. Choe (Korea)
Simulations of the first return time for the Henon mapping

Monday, 21 July, 2003 5:00 pm Room MI1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
A. Zajtz (Pedagogical)
Flows on convenient manifolds

Monday, 21 July, 2003 5:00 pm Room MI2
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
A. Arkhipov (Moscow)
Application of methods of ordinary differential equations to the Kuramoto-Sivashinsky equation and its generalisations

Monday, 21 July, 2003 5:45 pm Room MI1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
O. Koltsova (Nizhny Novgorod)
Homoclinic Orbits in Hamiltonian system with loop to a saddle-center

Monday, 21 July, 2003 5:45 pm Room MI2
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
J. Kotus (Warsaw)
Walters thermodynamic formalism in the theory of iteration of transcendental meromorphic

Tuesday, 22 July, 2003 9:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
M. Urbanski (North Texas)
Fractal properties and ergodic theory of elliptic functions

Tuesday, 22 July, 2003 10:50 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
W. Shen (Warwick)
Density of Axiom A for real polynomials with real critical points (Mini Course)

Tuesday, 22 July, 2003 11:50 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
D. Smania (IMPA)
Renormalization theory (Mini Course)

Tuesday, 22 July, 2003 2:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
W. Shen (Warwick)
Density of Axiom A for real polynomials with real critical points (Mini Course II)

Tuesday, 22 July, 2003 3:30 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
M. Comerford (California-Riverside)
A survey of results in random iteration of rational maps

Tuesday, 22 July, 2003 4:15 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
E. Vargas (Sao Paulo)
TBA

Tuesday, 22 July, 2003 5:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
L. Rempe (Kiel/Warwick)
TBA

Tuesday, 22 July, 2003 5:45 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
A. Pinto (Porto)
TBA

Wednesday, 23 July, 2003 9:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
C. Liverani (Rome)
Strong statistical properties of Anosov maps and flows - a functional analytic approach (Mini Course I)

Wednesday, 23 July, 2003 10:50 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
J. Buzzi (Ecole Polytechnique-Palaiseau)
Piecewise affine surface homeomorphisms with positive entropy

Wednesday, 23 July, 2003 11:50 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
A. Avila (College de France)
Reducible and non-uniformly hyperbolic quasiperiodic Schrodinger cocycles (joint with Raphael Krikorian)

Wednesday, 23 July, 2003 2:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
B. Hasselblatt (Tufts)
Computing dimensions of hyperbolic sets from those of stable and unstable slices (joint with J. Schmelling)

Wednesday, 23 July, 2003 3:30 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
E.C.H. Vasquez (IMPA)
Gibbs cu-states and SRB measures

Wednesday, 23 July, 2003 4:15 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
K. Oliveira (IMPA)
Equilibrium states for nonuniformly dynamical systems

Wednesday, 23 July, 2003 5:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
A.V. Lebedev (Belarusian State)
Thermodynamics and Spectral Radius

Wednesday, 23 July, 2003 5:45 pm Room GLT1
Symposium on Geometric & Probabilistic Aspects of Dynamical Systems
H. Hu (Pennsylvania)
Equilibriums of some non-Holder potentials

Wednesday, 23 July, 2003 5:45 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
H. Hu (Pennsylvania)
Equilibriums of some non-Hölder potentials

Thursday, 24 July, 2003 9:30 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
D. Smamia (IMPA)
Renormalization Theory (Mini Course II)

Thursday, 24 July, 2003 10:50 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
S. Vaienti (Physique Theorique)
Invariant measures for multidimensional non-uniformly expanding maps

Thursday, 24 July, 2003 11:50 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
J. Schmeling (Lund-Sweden)
Lyapunov exponents applied

Thursday, 24 July, 2003 2:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
A. Tahzibi (IMPA)
Robust properties in dynamical systems

Thursday, 24 July, 2003 2:00 pm Room MI2
 
Hasem Koohy (Ahwaz)
Prime and semiprime modules and P-rings (continued)

Thursday, 24 July, 2003 3:30 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
P. Collins (Centrum voor Wiskunde en Informatica)
Hyperbolisation Techniques

Thursday, 24 July, 2003 4:15 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
K. Baranski (Warsaw)
Hausdorff dimension of the limit sets of some geometric constructions

Friday, 25 July, 2003 10:50 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
A. Navas (Lyon)
Groups of diffeomorphisms of the circle

Friday, 25 July, 2003 11:50 am Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
G. Paternain (Cambridge)
Minimal entrop and geometric structures of compact complex surfaces

Friday, 25 July, 2003 2:00 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
A.N. Sharkovski (NAS-Ukraine)
Ideal turbulence

Friday, 25 July, 2003 3:30 pm Room GLT1
Symposium on Geometric Aspects of Dynamical Systems
C. Liverani (Rome)
Strong statistical properties of Anosov maps and flows - a functional analytic approach (Mini Course II)

Thursday, 31 July, 2003 2:00 pm Room MI2
 
Hasem Koohy (Ahwaz)
Prime and semiprime modules and P-rings (contined)

Monday, 4 August, 2003   Room TBA
Workshop on Stochastic Partial Differential Equations & Related Topics
Organised by: D. Bloemker, D. Elworthy, M. Hairer, A. Stuart, R. Tribe (Warwick)

Monday, 1 September, 2003   Room TBA
Noncommutative Algebra and its Applications Symposium
Organised by: D. Rumynin (Warwick)
Derived Categories in Algebra and Geometry

Monday, 8 September, 2003   Room TBA
Noncommutative Algebra and its Applications Workshop
Organised by: C. R. Hajarnavis (Warwick)
Ring Theory

Wednesday, 17 September, 2003 2:00 pm Room 100
Singularities Seminar
A.N. Sergeev (Balakovo, Russia)
Generalised discriminants and Jack polynomials

Wednesday, 24 September, 2003 2:00 pm Room MI2
Algebraic Geometry Seminar
Madeeha Khalid (Warwick)
K3 Correspondences

Tuesday, 30 September, 2003 1:10 pm Room MI26
IPCR (Interdisciplinary Programme for Cellular Regulation)
David Rand (Warwick)
tba

Tuesday, 30 September, 2003 2:00 pm Room MI26
IPCR (Interdisciplinary Programme for Cellular Regulation)
Andrew Millar (Warwick)
Circadian clocks drive the daily rhythm of life

Tuesday, 30 September, 2003 4:00 pm Room MI26
 
John H. Maddocks (Bernoulli Institute)
Ideal Shapes, Global Radius of Curvature and Biarcs