Skip to main content

Seminars 2003-2004

Thursday, 2 October, 2003 2:00 pm Room MI 2
Algebra Seminar
Jamshid Moori (Natal)
Clifford-Fischer matrices and representations of group extensions

Monday, 6 October, 2003 4:00 pm Room MI 1
Applied and Computational Methematics Seminar
Will Casey (Warwick)
Coupled oscillators and anti-phase stability in cellular circadian Unmatched Clocks

Tuesday, 7 October, 2003 10:20 am Room MI 26
Otal's Hyperbolization Reading Seminar
Organised by E. DuFraine & Y. Choi (Warwick)
The Hyperbolization Theorem for Fibered 3-Manifolds-Chptr 1

Tuesday, 7 October, 2003 12:00 pm Room MI 26
IPCR (Interdisciplinary Programme for Cellular Regulation)
Mike Khan (Warwick)
Linking mathematical and biological models in cancer research

Tuesday, 7 October, 2003 3:00 pm Room MI 123
Quantum Theory Seminar
Oleg Zaboronski (Warwick)
Kolmogorov scaling and intermittency in stochastic aggregation

Wednesday, 8 October, 2003 2:00 pm Room MI 2
Algebraic Geometry Seminar
Mark Gross (Warwick)
Intro to mirror symmetry

Wednesday, 8 October, 2003 5:00 pm Room MI 2
Stochastic Analysis Seminar
S. Brassesco (Warwick)
Some results on front fluctuation for the stochastic Cahn-Hilliard equation

Thursday, 9 October, 2003 2:00 pm Room MI 2
Algebra Seminar
John Cannon (Sydney)
Constructing modular representations for finite groups

Friday, 10 October, 2003 2:00 pm Room MI 2
Lie Theory
D. Rumynin (Warwick)
Dominant Weights, Nilpotent Orbits and Quasiexceptional Collections

Friday, 10 October, 2003 4:00 pm Room MI 2
Colloquium
Katrin Wendland (Warwick)
A story of K3

Monday, 13 October, 2003 2:05 pm Room MI 1
Socio-Dynamics MIR@W Day
E. Cartwright (Warwick-Economics)
Social conformity in games with many players

Monday, 13 October, 2003 2:45 pm Room MI 1
Socio-Dynamics MIR@W Day
N. Chater & N. Stewart (Warwick-Psychology and Institute for Applied Cognitive Science)
The decision-by-sampling model of human decision making under risk

Monday, 13 October, 2003 3:45 pm Room MI 1
Socio-Dynamics MIR@W Day
G. Grimalda (Warwick-Centre for the Study of Globalisation and Regionalisation)
The Replicator Dynamics and Learning in Social Environments

Monday, 13 October, 2003 4:00 pm Room MI 2
Singularities Seminar
Madeeha Khalid (Warwick)
K3 correspondences

Monday, 13 October, 2003 4:20 pm Room MI 1
Socio-Dynamics MIR@W Day
R. MacKay (Warwick-Mathematics)
Untapped potential for mathematics in the social sciences?

Monday, 13 October, 2003 4:55 pm Room MI 1
Socio-Dynamics MIR@W Day
P. Elias (Warwick-Institute for Employment Research)
Too many graduates?

Tuesday, 14 October, 2003 10:20 am Room MI 26
Otal's Hyperbolization Reading Seminar
Organised by E. DuFraine & Y. Choi (Warwick)
The Hyperbolization Theorem for Fibered 3-Manifolds-Chptr 2 (Dan Goodman to present about 'real trees')

Tuesday, 14 October, 2003 1:00 pm Room MI 123
Reading Seminar on Stochastic Analysis
Andrew Stuart (Warwick)
Geometre bounds for eigenvalues of Markov chains

Tuesday, 14 October, 2003 1:15 pm Room MI 26
IPCR
Daniel Davis (Imperial)
Imaging Immune Surveillance by Natural Killer cells and T cells

Tuesday, 14 October, 2003 2:00 pm Room MI 26
IPCR
Nigel Burroughs (Warwick)
Modelling and quantification of the immunological synapse

Tuesday, 14 October, 2003 2:05 pm Room MI 2
Dynamics Seminar
Genadi Levin (Hebrew Univ.)
Hausdorff dimension of Feigenbaum-like attractors

Wednesday, 15 October, 2003 2:00 pm Room MI 2
Algebraic Geometry Seminar
Mark Gross (Warwick)
Intro to mirror symmetry (cont'd)

Wednesday, 15 October, 2003 3:30 pm Room MI 2
Algebraic Geometry Seminar
Jon Pridham (Cambridge)
Deformation theory via simplicial deformation complexes

Wednesday, 15 October, 2003 5:00 pm Room MI 2
Stochastic Analysis Seminar
X.M. Li (Nottingham Trent)
Gross-Sobolev spaces on path manifolds: uniqueness and intertwining by Itô maps

Thursday, 16 October, 2003 4:00 pm Room MI 2
Analysis Seminar
Mark Haskins (Johns Hopkins, USA & IHES, France
The geometric complexity of special Lagrangian T2-cones

Friday, 17 October, 2003 4:00 pm Room MI 2
Colloquium
Colin Ingalls (New Brunswick & Warwick)
Non-commutative algebraic curves and surfaces

Monday, 20 October, 2003 1:20 pm Room MI 1
MIR@W Day-Multiscale Analysis for Stochastic Dynamics
G. Rowlands (Warwick-Physics)
Stochasticity in the solar wind magnetic field

Monday, 20 October, 2003 2:10 pm Room MI 1
MIR@W Day-Multiscale Analysis for Stochastic Dynamics
A. Stuart (Warwick-Mathematics)
Homogenization for Inertial Particles in a Periodic Velocity Field

Monday, 20 October, 2003 3:30 pm Room MI 1
MIR@W Day-Multiscale Analysis for Stochastic Dynamics
G. Lythe (Leeds-Applied Mathematics)
Dynamic bifurcations: length-scales from noise

Monday, 20 October, 2003 4:00 pm Room MI 2
Singularities Seminar
Colin Ingalls (Warwick)
Non-commutative resolution of singularities

Monday, 20 October, 2003 4:30 pm Room MI 1
MIR@W Day-Multiscale Analysis for Stochastic Dynamics
N. Stocks (Warwick-Engineering)
Why are sensory neurones so noisy? From suprathreshold stochastic resonance to cochlear implants

Monday, 20 October, 2003 5:20 pm Room MI 1
MIR@W Day-Multiscale Analysis for Stochastic Dynamics
T. Shardlow (Manchester-Mathematics)
Stochastic PDEs and spirals

Tuesday, 21 October, 2003 1:00 pm Room MI 26
IPCR
Jim Smith (Warwick)
Informal talk on Bayes Nets

Tuesday, 21 October, 2003 3:00 pm Room MI 123
Quantum Theory Seminar
Nicholas d'Ambrumenil (Warwick)
Why are the observed fractional quantum Hall gaps not what they are supposed to be?

Tuesday, 21 October, 2003 4:00 pm Room MI 2
Applied and Computational Mathematics
Claude LeBris (CERMICS Ecole Nationale des Ponts et Chaussees)
Multiscale stochastic models for complex fluids: mathematics and numerics

Tuesday, 21 October, 2003 5:00 pm Room MI 2
Stochastic Analysis Seminar
F. Baudoin (Vienna)
On the geometry of the stochastic differential equations driven by loops in Carnot groups

Wednesday, 22 October, 2003 2:00 pm Room MI 2
Algebraic Geometry Seminar
John Pridham (Cambridge)
Deformation theory via simplicial deformation complexes (cont'd)

Wednesday, 22 October, 2003 3:30 pm Room MI 2
Algebraic Geometry Seminar)
Sergei Anisov (Moscow & Utrecht)
Matveev-Piergallini theorem on spines of 3-manifolds, and singularities of the cut locus

Wednesday, 22 October, 2003 5:00 pm Room MI 2
Algebraic Geometry Seminar
Jakob Stix (Nottingham)
Log geometry

Thursday, 23 October, 2003 4:00 pm Room MI 2
Analysis Seminar
Maciej Zworski (Berkeley)
Distribution of zeros of dynamical zeta functions and dimensions of limit/Julia sets

Friday, 24 October, 2003 2:00 pm Room MI 2
Lie Theory Deminar
D.Rumynin (Warwick)
Gluing t-stuctures

Friday, 24 October, 2003 4:00 pm Room MI 2
Colloquium
Maciej Zworski (Berkeley)
Eigenfunctions for billiards

Monday, 27 October, 2003 1:15 pm Room MI 1
Bayesian Networks and Microarray Analysis MIR@W Day
Philip Dawid (University College London)
Bayesian Networks for Forensic Identification

Monday, 27 October, 2003 2:00 pm Room MI 1
Bayesian Networks and Microarray Analysis MIR@W Day
Madhuchhanda Bhattacharjee (Helsinki)
Bayesian Integrated Functional Analysis of Microarray Data

Monday, 27 October, 2003 2:45 pm Room MI 1
Bayesian Networks and Microarray Analysis MIR@W Day
Chris Holmes (Imperial College London)
Bayesian clustering of time course microarray data

Monday, 27 October, 2003 4:00 pm Room MI 1
Bayesian Networks and Microarray Analysis MIR@W Day
Graeme Ambler (Bristol)
Bayesian two-way clustering for gene expression data

Monday, 27 October, 2003 4:00 pm Room MI 2
Singularities Seminar
John Moody (Warwick)
Hilbert series and graded rings associated with the Nash process

Monday, 27 October, 2003 4:45 pm Room MI 1
Bayesian Networks and Microarray Analysis MIR@W Day
Lorenz Wernisch (Birkbeck)
Learning Gene Regulatory Networks from high-through-put experimental Data

Tuesday, 28 October, 2003 10:20 am Room MI 26
Otal's Hyperbolization Reading Seminar
W. Shen (Warwick)
Measured Geodesic Laminations

Tuesday, 28 October, 2003 1:10 pm Room MI 26
IPCR
Reidun Twarock (City University)
Novel approaches to the protein stoichiometry of viral capsids and the packing of the viral genome

Tuesday, 28 October, 2003 2:00 pm Room MI 26
IPCR
Andrew Easton (Warwick)
The molecular biology of respiratory syncytial virus - a major childhood pathogen

Tuesday, 28 October, 2003 2:00 pm Room MI 2
Ergodic Theory & Dynamical Systems
Lasse Rempe (Warwick and Kiel)
Failure of local compactness for laminations associated to rational maps

Wednesday, 29 October, 2003 1:00 pm Room MOAC Centre-Engineering
MOAC
Mike Allen (CSC/Physics)
Billiard Balls to Biology - Can you count on Computers?

Wednesday, 29 October, 2003 4:00 pm Room 26
Ronnie Sircar (ORFE Dept, Princeton)
Fractional Brownian Motion Approximation of Financial Markets with Inert Investors

Wednesday, 29 October, 2003 5:15 pm Room MI 2
Stochastic Analysis
T.Funaki (Tokyo)
Hydrodynamic limit and fluctuations for interfaces on a wall

Thursday, 30 October, 2003 2:00 pm Room MI 2
Algebra Seminar
Jamshid Moori (Natal)
Designs and codes from finite simple groups

Thursday, 30 October, 2003 4:00 pm Room MI 2
Analysis Seminar
Giovanni Alberti (Pisa)
Sobolev maps with prescribed topological singularities

Friday, 31 October, 2003 2:00 pm Room MI 2
Lie Theory Seminar
Bruce Westbury (Warwick)
Tensor Product of Graphs

Monday, 3 November, 2003 4:00 pm Room MI 1
Applied and Computational Mathematics
Markus Kirkilionis (Warwick)
Monotone differential equations and their application

Monday, 3 November, 2003 4:00 pm Room MI 2
Singularities Seminar
Susumu Tanabe (Moscow & Paris)
The period integrals associated to the affine complete intersection as generalized hypergeometric functions.

Tuesday, 4 November, 2003 1:05 pm Room MI 26
IPCR - Membrane Day - An Afternoon on Lipids
Daniel Smith (Warwick)
Protein toxins and the intracellular transport of these toxins with respect to lipid rafts

Tuesday, 4 November, 2003 1:30 pm Room MI 26
IPCR - Membrane Day - An Afternoon on Lipids
Alison Rodger (Warwick)
Linear dichroism studies of proteins and small molecules flow oriented in liposomes

Tuesday, 4 November, 2003 1:55 pm Room MI 26
IPCR - Membrane Day - An Afternoon on Lipids
Terese Pinheiro (Warwick)
Lipid induced structural changes in prions

Tuesday, 4 November, 2003 2:00 pm Room MI 2
Ergodic Theory and Dynamical Systems
M. Nicol (Surrey)
Livsic theorems for non-uniformly hyperbolic systems

Tuesday, 4 November, 2003 2:20 pm Room MI 26
IPCR - Membrane Day - An Afternoon on Lipids
Matthew Turner (Warwick)
Inclusions on (and in) fluid membranes

Tuesday, 4 November, 2003 3:00 pm Room 123
Quantum Theory
Dr. Andrew Ho (Birmingham)
Deconfinement in a 2D optical lattice of coupled 1D boson systems

Tuesday, 4 November, 2003 3:10 pm Room MI 26
IPCR - Membrane Day - An Afternoon on Lipids
Stephan Bon (Warwick)
Design of Synthetic Membranes

Tuesday, 4 November, 2003 3:35 pm Room MI 26
IPCR - Membrane Day - An Afternoon on Lipids
Nigel Burroughs (Warwick)
Image analysis of cell membrane florescence and receptor patterning

Tuesday, 4 November, 2003 3:55 pm Room MI 26
IPCR - Membrane Day - An Afternoon on Lipids
Andreas Kukol (Warwick)
Infrared Spectroscopy and modelling of membrane proteins

Tuesday, 4 November, 2003 10:20 pm Room MI 26
Hyperbolisation Theorem
Emmanuel Dufraine (Warwick)
Geodesic Laminations and Real Trees

Wednesday, 5 November, 2003 2:00 pm Room MI 2
Algebraic Geometry Seminar
Marco Kuehnel (Warwick)
The Kaehler cone of Calabi--Yau manifolds

Wednesday, 5 November, 2003 3:30 pm Room MI 2
Algebraic Geometry Seminar
Frank Schreyer
Existence and unirationality proofs with computer algebra

Wednesday, 5 November, 2003 5:00 pm Room MI 2
Stochastic Analysis
P. Wiberg (Warwick)
About parameter estimation for partially observed SDE's

Thursday, 6 November, 2003 2:00 pm Room MI 2
Algebra Seminar
Yuri Bazlov (QM University of London)
q-Multiplicity of the adjoint representation of a simple Lie algebra in its exterior algebra

Thursday, 6 November, 2003 4:00 pm Room MI 2
Analysis Seminar
Shen Yuliang (Warwick)
Some constants attached to quasidiscs and quasimetric homeomorphisms

Friday, 7 November, 2003 2:00 pm Room MI 2
Lie Theory Seminar
Yuri Bazlov (QM University of London)
A Clifford algebra analogue of the of the Harish-Chandra map

Friday, 7 November, 2003 3:00 pm Room MI 1
Frank Schreyer (Saarbruecken)
Existence and unirationality proofs with computer algebra

Friday, 7 November, 2003 4:00 pm Room MI 2
Colloquium
Alexander Veselov (Loughborough)
Variations on a theme of Coxeter

Monday, 10 November, 2003 4:00 pm Room MI 1
Applied and Computational Mathematics
Ben Leimkuhler (Leicester)
Building a better Nosé thermostat: improved algorithms for sampling and dynamics

Monday, 10 November, 2003 4:00 pm Room MI 2
Kevin Houston (Leeds)
Whitney Equisingularity and Disentanglements

Tuesday, 11 November, 2003 1:00 pm Room MI 26
IPCR (Interdisciplinary Programme for Cellular Regulation)
Robert MacKay (Warwick)
Ergodic pumping: a proposed mechanism for the power stroke of myosin

Tuesday, 11 November, 2003 2:00 pm Room MI 2
Ergodic Theory & Dynamical Systems
A. Vershik (St Petersberg & Newton Institute)
Classification of measurable functions of several arguments and invariant measures on the space of matrices

Wednesday, 12 November, 2003 1:00 pm Room MOAC (Engineering)
Matthew Turner
Describing fluid membranes theorectically

Wednesday, 12 November, 2003 5:00 pm Room MI 2
Stochastic Analysis
E. Bolthausen (ETH Zurich)
tba

Thursday, 13 November, 2003 2:00 pm Room MI 2
Algebra Seminar
Colva Roney-Dougal (St Andrews)
On primitive permutation groups of degree up to 1000

Thursday, 13 November, 2003 4:00 pm Room MI 2
Analysis
Cliff Earle (Cornell and Warwick)
A new proof of Royden's theorem about isometries between spaces of quadratic differentials on Riemann surfaces of finite type

Friday, 14 November, 2003 4:00 pm Room MI 2
Colloquium
K. Khanin (Heriot-Watt)
tba

Monday, 17 November, 2003 4:00 pm Room MI 1
Applied and Computational Mathematics
David Sanders (Warwick)
Deterministic diffusion in some billiard models

Tuesday, 18 November, 2003 10:20 am Room MI 26
Hyperbolisation
Akira Ushijima
Geodesic Laminations and the Gromov Topology

Tuesday, 18 November, 2003 2:00 pm Room MI 2
Ergodic Theory and Dynamical Systems
M. Pollicott (Manchester)
Dynamically defined measures and their fourier transforms

Tuesday, 18 November, 2003 3:00 pm Room 123
Quantum Theory
Robert Mackay FRS (Warwick)
Sensitivity analysis for networks of Markov processes

Wednesday, 19 November, 2003 3:00 pm Room MI 2
Hyperbolic geometry
M. Mateljevic (Belgrade)
Harmonic mappings, trajectory structure and related problems

Wednesday, 19 November, 2003 4:00 pm Room MI 1
Stochastic Analysis
J. Xiong (Tennessee)
A stochastic log-Laplace equation with applications

Wednesday, 19 November, 2003 5:00 pm Room MI 2
Stochastic Analysis
G. Pavliotis (Warwick)
Periodic Homogenization for second order dynamics

Thursday, 20 November, 2003 4:00 pm Room MI 2
Analysis
Mario Micallef (Warwick)
Area Minimization and Holomorphicity

Friday, 21 November, 2003 2:00 pm Room MI 2
Lie Theory
Dmitriy Rumynin (Warwick)
From coherent sheaves to constructible sheaves

Friday, 21 November, 2003 4:00 pm Room MI 2
Colloquium
John Gibbon (Imperial)
Intermittency & the regularity problem in 3D-Navier-Stokes turbulence

Sunday, 23 November, 2003 2:00 pm Room B3.03
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminars
TBA
TBA

Monday, 24 November, 2003 4:00 pm Room MI 1
Applied and Computational Mathematics
Ivan Graham (Bath)
Finite elements on degenerate meshes: Inverse estimates and applications

Monday, 24 November, 2003 4:00 pm Room MI 2
Singularities
Mauricio Garay (Paris -Jussieu and Mainz)
Deformations of singular Lagrangian varieties as the study of holonomic P.D.E. in the h->0 limit

Tuesday, 25 November, 2003 1:10 pm Room MI 26
IPCR (Interdisciplinary Programme for Cellular Regulation)
David Laurie (John Innes Centre)
The regulation of flowering time in barley by day length and vernalization

Tuesday, 25 November, 2003 2:00 pm Room MI 26
IPCR
Steven Adams (Horticulture Research International)
Modelling the effects of photo-thermal environment on flowering time in ornamentals

Wednesday, 26 November, 2003 5:00 pm Room MI 2
Stochastic Analysis
R. Schilling (Sussex)
On symbols of Feller processes and exits from balls

Thursday, 27 November, 2003 2:00 pm Room L5 (Science Concourse)
COW Algebraic Geometry Seminar
Gavin Brown + Sasha Pukhlikov (Warwick)

Friday, 28 November, 2003 2:00 pm Room MI2
Lie Theory
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Central sheaves and Wakimoto sheaves

Monday, 1 December, 2003 4:00 pm Room MI 1
Applied and Computational Mathematics
John Norbury (Oxford)
Perturbed Ginzburg-Landau equations

Monday, 1 December, 2003 4:00 pm Room MI2
Painleve analysis
McKenzie Y. Wang (McMaster)
Hyperelliptic curves and Special Holonomy

Tuesday, 2 December, 2003 10:20 am Room MI 26
Hyperbolisation reading seminar
Caroline Series (Warwick)
Chapter 5 of the book about 'The Double Limit Theorem'

Tuesday, 2 December, 2003 1:10 pm Room MI 26
IPCR
A Roth (Imperial)
Dendrites: bug or feature?

Tuesday, 2 December, 2003 2:00 pm Room MI 26
IPCR)
Kurt Saetzler (Ulster)
3-D reconstructions from serial sections

Tuesday, 2 December, 2003 2:00 pm Room MI 2
Ergodic Theory and Dynamical Systems
E. Gutkin (Newton)
Billiards and Security

Tuesday, 2 December, 2003 3:00 pm Room 123
Joint Applied Maths-QT
Prof. Roman Kotecky (Universita Karlova), Prague
Formation/dissolution of equilibrium droplets

Monday, 8 December, 2003    
Noncommutative Algebra and its Applications Workshop
Organised by: S. Konig & D. Rumynin (Warwick)
Representations of Finite Dimensional Algebras

Monday, 8 December, 2003 4:00 pm Room MI 1
Applied and Computational Mathematics
Tim Palmer (ECMWF-Bracknell)
Representing model uncertainty in weather and climate prediction

Wednesday, 17 December, 2003 2:30 pm Room B1.01
Algebra and Topology seminar
Roger Fenn (Sussex)
The equation [ B, (A-1) (A,B) ] = 0 and virtual knots and links

Friday, 9 January, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Henrik Jensen (Imperial College)
Time dependent extinction rate and species abundance in a tangled-nature model of biological evolution

Monday, 12 January, 2004 4:00 pm Room B1.01
Singularities Seminar
Marta Mazzocco (DPMMS, Cabridge)
Introduction to Painleve equations and their hierarchies

Tuesday, 13 January, 2004 3:00 pm Room B0.14
QT Seminar
Pr. D Khmel'nitski (Cambridge)
Tunneling across magnetic field

Wednesday, 14 January, 2004 2:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Dr. Elham Izadi (Georgia)
On the Hodge conjecture for abelian varieties

Thursday, 15 January, 2004 2:00 pm Room B0.14
Hyperbolic Geometry Seminar
Caroline Series (Warwick)
Chapter 6 : The Hyperbolisation for Fibred Manifolds

Friday, 16 January, 2004 2:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Alexander Stasinski (Nottingham)
Representations of reductive groups over finite rings

Friday, 16 January, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
James Norris (Cambridge)
Coagulation of Brownian particles

Monday, 19 January, 2004 4:00 pm Room B0.14
Singularities Seminar
V.Zakalyukin (Moscow and Liverpool)
Stable Lagrange and Legendre Varieties

Monday, 19 January, 2004 4:00 pm Room B3.02
Applied and Computational Mathematics Seminar
Florian Theil (Warwick)
Mathematical analysis of elastoplastic microstuctures

Tuesday, 20 January, 2004 1:05 pm Room B1.01
Interdisciplinary Programme in Cellular Regulation Seminars
Dave Broomhead (UMIST)
Random Probes of Chemical Networks

Wednesday, 21 January, 2004 1:15 pm Room MOAC centre
MOAC
Dr. Mike Khan
c-Myc friend or friendly fire:regulating growth and regeneration in pancreatic islets

Wednesday, 21 January, 2004 2:00 pm Room B3:01
Algebraic Geometry Seminar
Stavros Papadakis (Saarbruecken)
Calculating unprojections

Wednesday, 21 January, 2004 3:30 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Constucting surfaces of general type using commutative algebra

Wednesday, 21 January, 2004 5:00 pm Room B1.01
Stochastic Analysis
J Warren (Warwick)
Interlacing Brownian motions and Interwinings

Thursday, 22 January, 2004 2:00 am Room B0.14
Hyperbolic Geometry Seminar
Young Choi (Warwick)
Chapter 6 : The Hperbolisation for Fibred Manifolds

Thursday, 22 January, 2004 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Michiel van den Berg (Bristol)
Area versus capacity and solidification in the crushed ice model

Friday, 23 January, 2004 2:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Roger Carter (Warwick)
An example of Bezrukavnikov's bijection

Friday, 23 January, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Yuri Tschinkel (University of Illinois at Chicago)
Unipotent Flows

Monday, 26 January, 2004 4:00 pm Room B3.02
Applied and Computational Mathematics Seminar
Richard Baxter (Dept of Materials, Oxford University)
Importance of the interband contribution to the magnetorefractive effect in Co/Cu multilayers

Monday, 26 January, 2004 4:00 pm Room B1.01
Singularities Seminar
Gavin Brown (Warwick)
A deformation of a configuration of surface quotient singularities

Tuesday, 27 January, 2004 2:00 pm Room B3.02
Dynamics Seminar
Laura DeMarco (Chicago)
The boundary of the space of rational maps

Tuesday, 27 January, 2004 3:00 pm Room B0.14
Quantum Theory Seminar
Dr. Fabian Essler (Oxford)
Itineracy effects on spin-correlations in 1D Mott insulators

Wednesday, 28 January, 2004 2:00 pm Room B3.01
Algebraic geometry seminar
Francesco Polizzi (Roma, Tor Vergata)
Surfaces with p_g = q = 1.

Wednesday, 28 January, 2004 5:00 pm Room B1.01
Stochastic analysis
J Trashorras (Warwick)
The Hopfield model of spin glasses

Thursday, 29 January, 2004 2:00 pm Room B0.14
Hyperbolic Geometry Seminar
Kentaro Ito (Japan) Nagoya University
Bumping of components of Quasi-Fuchsian projective stuctures

Friday, 30 January, 2004 2:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Tim Honeywell (Warwick)
Investigating an Algorithm by Shi for Classifying Left Cells in Afiine Weyl Groups

Friday, 30 January, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Roger Grimshaw (Loughborough)
Internal solitary waves

Monday, 2 February, 2004 4:00 pm Room B3.02
Applied and Computational Mathematics Seminar
James M. Greenberg (ONR Office London & Carnegie Mellon University, Pittsburgh)
Congestion Redux

Monday, 2 February, 2004 4:00 pm Room B3.02
Applied and Computational Mathematics Seminar
James M. Greenberg (ONR Office London and Carnegie Mellon University, Pittsburgh
Congestion Redux

Monday, 2 February, 2004 4:00 pm Room B1.01
Singularities Seminars
Mark Gross (Warwick)
Hunting for special Lagrangian vanishing cycles

Tuesday, 3 February, 2004 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Professor J Demongeot (La Tronche France)
The problem of systems decomposability: an example of gradient-hamiltonian decomposition for the biological n-switches systems and for Lienard equations

Wednesday, 4 February, 2004 1:15 pm  
MOAC
D Whitworth (Warwick)
Two-Component System Signalling Networks in Myxobacteria: Social Development and Predatory Swarming

Wednesday, 4 February, 2004 5:00 pm Room B1.01
Stochastic analysis
J Martin (Paris V11)
Interacting particle systems and geodesics in percolation

Thursday, 5 February, 2004 3:00 pm Room B3.02
Hyperbolic Geometry
Emmanuel Dufraine (Warwick)
'Actions of Surface Groups on Real Trees -- Skora's Theorem'

Friday, 6 February, 2004 2:00 pm Room B3.03
Analysis
Prof. A Shnirelman (Tel Aviv and Hull)
Inverse Cascade for 2-d flows

Friday, 6 February, 2004 2:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Tim Honeywell (Warwick)
'Investigating an Algorithm by Shi for Classifying Left Cells in Affine Weyl Groups', part 2

Monday, 9 February, 2004 4:00 pm Room B3.02
Applied and Computational Mathematics Seminar
Bao Zhang (Coventry)
Finite Difference Methods for the Time-Dependent Maxwell Equations in Different Types of Geometries

Monday, 9 February, 2004 4:00 pm Room B1.01
Singularities Seminar
Mark Gross (Warwick)
Hunting for special Lagrangian vanishing cycles

Tuesday, 10 February, 2004 1:00 pm Room B1.01
IPCR
Dr Dirk-Jan Scheffers Martin Howard (Oxford) & (Imperial)
Subcellular protein localization in bacteria: diverse mechanisms for precise positional targeting

Tuesday, 10 February, 2004 2:00 pm Room B3.02
Dynamics seminars
Jeroen S.W Lamb (Imperial College London)
Symmetric homoclinic tangles in reversible systems

Tuesday, 10 February, 2004 3:00 pm Room B0.14
Quantum Theory
Pr. Alan Bray (Manchester)
Asymptotics of the Trapping Reaction - A soluble Reaction-Diffusion problem

Wednesday, 11 February, 2004 1:00 pm Room MOAC
MOAC
Tim Bugg (Warwick)
'Multiple Catalytic Function in the Alpha/Beta Hydrolase Family of Enzymes'

Wednesday, 11 February, 2004 4:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
James Smith
K3s as quotients of symmetric surfaces

Wednesday, 11 February, 2004 5:00 pm Room B3.03
Stochastic Analysis Seminar
S Assing (Warwick)
On ergodic properties of exclusion processes

Friday, 13 February, 2004 2:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Kaneda Masaharu (Osaka City)
Arithmetic D-modules on the flag variety

Friday, 13 February, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Terry Lyons (Oxford)
From rough paths to free groups and back

Monday, 16 February, 2004 1:30 pm Room B3.02
MIR@W - Numerical analysis of transport phenomena in complex domains
Organiser: Markus Kirkilionis (Mathematics, Warwick)
Introduction

Monday, 16 February, 2004 1:50 pm Room B3.02
MIR@W - Numerical analysis of transport phenomena in complex domains
D. Wang (Swansea)
Next Generation of Unstructured Meshing and Applications to Large-scale Engineering Simulations

Monday, 16 February, 2004 2:30 pm Room B3.02
MIR@W - Numerical analysis of transport phenomena in complex domains
R. Scheichl (Bath)
Parallel preconditioning for 3D sedimentary basin simulations

Monday, 16 February, 2004 3:30 pm Room B3.02
MIR@W - Numerical analysis of transport phenomena in complex domains
P. Bastian (Heidelberg)
Simulation of flow and transport in heterogeneous porous media

Monday, 16 February, 2004 4:10 pm Room B3.02
MIR@W - Numerical analysis of transport phenomena in complex domains
A. Wathen (Oxford)
Simulation of pattern formation on growing domains

Monday, 16 February, 2004 4:50 pm Room B3.02
MIR@W - Numerical analysis of transport phenomena in complex domains
K. Mikula (Bratislava)
Image segmentation by the Riemannian mean curvature flow

Tuesday, 17 February, 2004 2:00 pm Room B3.02
Dynamics Seminars
Richard Oudkerk (Manchester)
'The dynamics of modular functions from the half plane to the plane'

Wednesday, 18 February, 2004 5:00 pm Room B1.01
Stochastic Analysis
E Zhizhina (Moscow)
Glauber-type dynamics for continuous particle systems. One-particle subspaces of the generator

Thursday, 19 February, 2004 2:00 pm Room B0.14
Hyperbolic Geometry
Cyril Lecuire (Warwick)
Convex Cores of Hyperbolic 3- Manifolds and Bending Geodesic Laminations

Thursday, 19 February, 2004 2:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Kaneda Masaharu (Osaka City)
Arithmetic D-modules on the flag variety, part 2

Thursday, 19 February, 2004 3:00 pm Room B3.03
Dynamics Seminar
Dierk Schleicher (IU-Bremen)
Exponential maps with escaping singular orbits: an approach using infinite dimensional Teichmueller theory

Friday, 20 February, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Steffen Koenig (Leicester)
Schur algebras - structure and applications

Monday, 23 February, 2004 10:10 am Room B3.02
MIR@W - Wave Turbulence
Sergey Nazarenko (Warwick)
Welcome and opening remarks

Monday, 23 February, 2004 10:15 am Room B3.02
MIR@W - Wave Turbulence
Colm Connaughton (ENS, Paris)
Non-stationary solutions of wave turbulence

Monday, 23 February, 2004 10:45 am Room B3.02
MIR@W - Wave Turbulence
Sebastien Galtier (IAS, Saclay)
Weak electron MHD turbulence

Monday, 23 February, 2004 11:15 am Room B3.02
MIR@W - Wave Turbulence
Yuri Lvov (RPI, Troy)
Wave turbulence and the spectrum of the internal waves in the ocean

Monday, 23 February, 2004 11:45 am Room B3.02
MIR@W - Wave Turbulence
Laura Biven (Max Plank Institute)
Wave turbulence breakdown and intermittency

Monday, 23 February, 2004 2:00 pm Room B3.02
MIR@W - Wave Turbulence
Peter Janssen (ECMWF, Reading)
Four-wave interactions and freak waves

Monday, 23 February, 2004 2:30 pm Room B3.02
MIR@W - Wave Turbulence
German Kolmakov (Landau Institute)
Weak turbulence of capillary waves on the charged surface of liquid hydrogen

Monday, 23 February, 2004 3:30 pm Room B3.02
MIR@W - Wave Turbulence
Sergey Nazarenko (Warwick)
Evolution of high-order moments in wave turbulence

Monday, 23 February, 2004 4:00 pm Room B3.02
MIR@W - Wave Turbulence
Miguel Onorato (Torino)
Non-gaussian statistics in random sea surface gravity waves

Monday, 23 February, 2004 4:00 pm Room B1.01
Singularities Seminar
Ignacio de Gregorio (Oslo)
Deformations of functions on isolated singularities

Monday, 23 February, 2004 5:00 pm Room B3.02
MIR@W - Wave Turbulence
Victor Shrira (Keele)
Direct numerical simulation of nonlinear evolution of random wave fields

Tuesday, 24 February, 2004 2:00 pm Room B1.01
Dynamics Seminar
Amadeu Delshams (Barcelona)
A geometric method for instability in Hamiltonian systems

Tuesday, 24 February, 2004 3:00 pm Room B3.03
Quantum Theory
Dr. Chris Hooley (Birmingham)
The Kondo problem out of equlibrium: surprises from Schwinger-Keldysh

Tuesday, 24 February, 2004 4:00 pm Room B3.02
IPCR
A Mulholland (Bristol ) and J Essex (Southampton)
Mulholland - Computational enzymology: insights into catalysis from molecular modelling Essex - The role of computer simulations in drug design

Wednesday, 25 February, 2004 5:00 pm Room B3.03
Stochastic Analysis
N O'Connell (Warwick)
Some reflections on Brownian motion

Thursday, 26 February, 2004 2:00 pm Room B0.14
Hyperbolic Geometry Seminar
Cyril Lecuire (Warwick)
Convex cores of hyperbolic 3-manifolds and bending measured geodesic laminations (continued)

Friday, 27 February, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Ben Hambly (Oxford)
Listening to fractal drums

Monday, 1 March, 2004 2:00 pm Room B3.02
MIR@W - Approaches to Socio-dynamics
Fernando Vega-Redondo (Economics, Alicante)
Search and network dynamics in volatile environments

Monday, 1 March, 2004 2:45 pm Room B3.02
MIR@W - Approaches to Socio-dynamics
Frank Page (Commerce & Business Administration, U Alabama)
Networks and Farsighted Stability

Monday, 1 March, 2004 4:00 pm Room B3.02
MIR@W - Approaches to Socio-dynamics
Nicholas Vriend (Economics, Queen Mary University London)
Schelling's Spatial Proximity Model of Segregation Revisited (joint with Romans Pancs)

Monday, 1 March, 2004 4:45 pm Room B3.02
MIR@W - Approaches to Socio-dynamics
Edward Cartwright (EUREQua, Paris 1)
TBA

Tuesday, 2 March, 2004 1:05 pm Room B1.01
IPCR
Peter Ruoff (Stavanger)
The Neurospora Circadian Clock: Models and Experiments

Wednesday, 3 March, 2004 5:00 pm Room B1.01
Stochastic Analysis
K. Duffy (CNRI, Dublin)
Useful functions for functional large deviations

Thursday, 4 March, 2004 2:00 pm Room B0.14
Hyperbolic Geometry
Cyril Lecuire (Warwick)
Bending laminations and algebraic convergence

Thursday, 4 March, 2004 4:00 pm Room B3.02
Analysis seminar
Camillo de Lellis (ETH-Zurich)
'A special class of hyperbolic systems of conversation laws in more than one space dimension'

Friday, 5 March, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Yan Fyodorov (Brunel)
Complexity of random energy landscapes, glass transition & absolute value of spectral determinant of random matrices

Tuesday, 9 March, 2004 1:05 pm Room B1.01
IPCR
Claus-Dieter Mayer (Aberdeen)
LTS normalisation and other statistical aspects of microarray data

Tuesday, 9 March, 2004 2:00 pm Room B3.02
Dynamics Reading Seminar
Lasse Rempe (Warwick)
'Upper bounds for the size of quadratic siegel disks: A theorem of Buff and Cheritat'.

Tuesday, 9 March, 2004 3:00 pm Room B3.03
Quantum Theory Seminar
Pr. A S Alexandrov (Loughborough)
Polarons in Complex Oxides and Molecular Nanowires

Wednesday, 10 March, 2004 5:00 pm Room B1.01
Stochastic Analysis Seminar
O Bohigas (Orsay)
TBA

Thursday, 11 March, 2004 1:30 pm Room B0.14
Hyperbolic Geometry Seminar
Cyril Lecuire (Warwick)
Bending laminations and convergence of metrics

Thursday, 11 March, 2004 4:00 pm Room B3.02
Analysis seminar
H Schwetlick (Max-Planck, Leipzig)
'Convergence of Yamabe flow'

Friday, 12 March, 2004 2:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Paul Boddington (Warwick)
Subregular representations of modular Lie algebras of simply-laced type

Friday, 12 March, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Jeroen Lamb (Imperial College)
The geometry of Penrose tilings: projection and substitution

Thursday, 18 March, 2004 2:00 pm Room B0.14
Hyperbolic Geometry Seminar
Al Marden (University of Minnesota)
On PSL (2,C)-representation varieties for Kleinian groups

Friday, 19 March, 2004 2:00 pm Room B3:02
Lie Theory Seminar
Roger Carter (Warwick)
Propagation in cluster algebras

Wednesday, 24 March, 2004 — Friday, 26 March, 2004   Room MS04
LMS Post Graduate Conference
Organised by: David Webdale, Matt Owens (Warwick)
Group Theory

Thursday, 25 March, 2004 2:00 pm Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Cliff Earle (Cornell University)
A dynamical approach to the conformal barycenter

Monday, 29 March, 2004 — Saturday, 3 April, 2004    
Noncommutative Algebra and its Applications Workshop
Organised by: K. Brown & D. Rumynin (Warwick)
Geometric Methods in Algebra and Representation Theory

Thursday, 15 April, 2004 1:00 pm Room B3.03
Computation for Multiscale Problems in Physics
Julia Yeomans (Oxford)
The hydrodynamics of complex fluids: from cholesteric liquid crystals to superhydrophobic substrates

Thursday, 15 April, 2004 2:00 pm Room B3.03
Computation for Multiscale Problems in Physics
Tony Lelievre (CERMICS-ENPC) France
Mathematical and numerical analysis of micro-macro models for polymeric fluids

Thursday, 15 April, 2004 3:30 pm Room B3:03
Computation for Multiscale Problems in Physics
Michael Allen (Warwick)
Molecular simulation of liquid crystal defects and colloids

Friday, 16 April, 2004 10:00 am Room B3:03
Computation for Multiscale Problems in Physics
Michel Rappaz (EPFL) Switzerland
Is the multi-phase field approach well adapted to describe triple points?

Friday, 16 April, 2004 11:00 am Room B3:03
Computation for Multiscale Problems in Physics
Andrew Mullis (Leeds)
The challenge of using phase-field methods to simulate low anisotropy structures

Friday, 16 April, 2004 11:00 am Room B3:01
IPCR Seminar
Pasquale Caianiello (Italy)
Algorithms for Haploid Identification and Mutual Information Clustering

Friday, 16 April, 2004 1:00 pm Room B3:03
Computation for Multiscale Problems in Physics
Axel Voigt (CAESER ) Germany
Surface diffusion on stepped surfaces

Friday, 16 April, 2004 2:00 pm Room B3:03
Computation for Multiscale Problems in Physics
Dimitri Vvedensky (Imperial College)
Stochastic equations of motion for driven lattice models

Friday, 16 April, 2004 2:00 pm Room B3:02
Lie Theory Seminar
Andrei Zelevinsky (Northeastern)
Quantum cluster algebras

Friday, 16 April, 2004 3:30 pm Room B3:03
Computation for Multiscale Problems in Physics
Mark Rodger (Warwick)
Clathrates: clusters and crystals. (Crystal nucleation on a computer)

Saturday, 17 April, 2004 10:00 am Room B3:03
Computation for Multiscale Problems in Physics
Marco Picasso (EPFL ) Switzerland
Numerical computation of dendritic growth and coalescence for binary alloys using adaptive finite elements with high aspect ratio

Saturday, 17 April, 2004 11:00 am Room B3:03
Computation for Multiscale Problems in Physics
Patrick Penzler, Tobias Rump (Bonn)
Discretisation and numerical tests of a phase-field model with Ehrlich-Schwoebel barrier

Monday, 19 April, 2004 4:00 pm Room B3:02
Applied & Computational Math Seminar
Robert Kerr (Warwick)
LES Modelling

Tuesday, 20 April, 2004 1:05 pm Room B3.02
IPCR Day - Pattern formation on growing domains
(Organiser) Marcus Kirkilionis (Warwick)
Eamonn Gaffney (Birmingham) Helen Byrne (Nottingham) Markus Kirkilionis (Warwick) Takashi Miura (Oxford)

Tuesday, 20 April, 2004 3:00 pm Room B3.03
Quantum Theory Seminar
Prof. Gregory Falkovich (Weizmann Institute - Rehovot, Israel)
Rain, fractal measures and entropy production

Thursday, 22 April, 2004 2:00 pm Room B3.03
Singularities Seminar
V.D.Sedykh (Moscow)
Resolution of singularities of the image of a stable smooth mapping of corank 1 in the preimage

Thursday, 22 April, 2004 2:00 pm Room B3.02
Algebr Seminar
Alex Ulyanov (Novosibirsk)
Combinatorial conjectures of diagonal coinvariants

Friday, 23 April, 2004 — Saturday, 24 April, 2004 10:00 am Room B3.01
Workshop 'Combinatorial Methods in Complex Dynamics'
Jan Kiwi, Adam Epstein, Phil Rippon, Sebastian van Strien, Artur Avila, Richard Oudkerk, Lasse Rempe.

Friday, 23 April, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Boris Zilber (Oxford)
Zariski Geometries: from classical to quantum

Monday, 26 April, 2004   Room B3.02
MIR@W
Organisers: M. Kirkilionis, David Rand & Santiago Domingo (Mathematics and CSC, Warwick)
POSTPONED

Monday, 26 April, 2004 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Johan Paulsson (Cambridge)
Towards a Stochastic Systems Biology

Thursday, 29 April, 2004 2:00 pm Room B0.14
Hyperbolic Geometry Seminar
Caroline Series (Warwick)
Thurston's bending measure conjecture for once punctured torus groups

Tuesday, 4 May, 2004 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Robert Insall (Nottingham) / John King (Birmingham)
Insall - Eukaryotic chemotaxis - how do real cells move up real gradients, and what does it tell us about the mechanics of cell movement? / King - Thin cell models of active cell motion

Tuesday, 4 May, 2004 2:00 pm Room B1.01
Dynamics Seminar
David Epstein (Warwick)
Extending quasisymmetric homeomorphisms

Friday, 7 May, 2004 2:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Singular Localization

Friday, 7 May, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Brian Conrey (American Institute of Mathematics)

Monday, 10 May, 2004 1:00 pm Room B3.02
MIR@W
Organiser: F. Theil (Mathematics, Warwick)
Dislocation patterns in plastic materials

Tuesday, 11 May, 2004 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Zoubin Ghahramani (UCL) / Sylvia Richardson (Imperial)
Ghahramani - Inferring Genetic Regulatory Networks using Bayesian State-Space Models / Richardson - Bayesian modelling of gene expression data

Tuesday, 11 May, 2004 2:00 pm Room B1.01
Dynamics Seminar
David Epstein (Warwick)
'Extending quasisymmetric homeomorphisms'

Tuesday, 11 May, 2004 4:00 pm Room B1.01
ACM
Jose Carlos Bellido (Oxford)
A new approach to optimal design based on quasiconvexity

Wednesday, 12 May, 2004 5:00 pm Room B3.02
Stochastic analysis seminar
Z. Brzezniak (Hull)
Stochastic beam equation: existence and stability of solutions

Thursday, 13 May, 2004 2:00 pm Room MS:04
Hyperbolic Geometry Seminar
Mary Rees (Liverpool)
The Geometric model and coarse Lipschitz equivalence direct from Teichmuller geodesics

Friday, 14 May, 2004 12:00 pm Room B3.02
IPCR Seminar
Tony Magee (Imperial), Kaushik Choudhuri (Oxford) & Nigel Burroughs (Warwick)
Discussion day on kinase-phosphatase dynamics: signalling and segregation.

Friday, 14 May, 2004 2:00 pm Room B3.03
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Singular Localization - II

Friday, 14 May, 2004 4:00 pm Room B3.03
Colloquium
Simon Salamon (Imperial College)
Complex structures and 2 x 2 matrices

Monday, 17 May, 2004 4:00 pm Room B3.02
MIR@W
Organiser: R. Wilson (Computer Science, Warwick)
Image Processing

Tuesday, 18 May, 2004 — Friday, 21 May, 2004   Room B3.03
Random Matrices and Probability
Organiser: Neil O'Connell (Warwick)
Random Matrix Approaches in Number Theory

Tuesday, 18 May, 2004 9:30 am Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Freidrich Goetze (Bielefeld)
Asymptotic Spectral Approximations

Tuesday, 18 May, 2004 10:15 am Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Kurt Johansson (Stockholm)
Determinantal processes with number variance saturation

Tuesday, 18 May, 2004 11:45 am Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Harld Widom (UC Santa Cruz)
Differential equations for Dyson processes

Tuesday, 18 May, 2004 12:00 pm Room B3.01
Dynamics Seminar
David Epstein (Warwick)
TBA

Tuesday, 18 May, 2004 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Santiago Schnell (Oxford)
What are the kinetic laws that describe intracellular reactions?

Tuesday, 18 May, 2004 2:00 pm Room B3.03
INI Satellite Workshop, 'Random Matrices and Probability'
Phillippe Biane (ENS Paris)
Brownian motion in a weyl chamber and GUE

Tuesday, 18 May, 2004 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Christos Vassilicos (Imperial College)
Turbulent pair diffusion

Tuesday, 18 May, 2004 4:00 pm Room B3.03
INI Satellite Workshop, 'Random Matrices and Probability'
Boris Khuruzhenko (QMUL)
Moments of spectral determinants of random complex matrices

Tuesday, 18 May, 2004 4:45 pm Room B3.03
INI Satellite Workshop, 'Random Matrices and Probability'
Martin Zirnbauer (Koln)

Wednesday, 19 May, 2004 9:30 am Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Francesco Mezzadri (Bristol)
Entanglement in Fermionic Chains and Random Matrix Averages

Wednesday, 19 May, 2004 10:15 am Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Benoit Collins (Kyoto)
Integration over classical compact groups with applications to free probability and matrix integrals

Wednesday, 19 May, 2004 11:45 am Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Jens Marklof (Bristol)
Weyl's law and quantum ergodicity for maps

Wednesday, 19 May, 2004 2:00 pm Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Ofer Zeitouni (Minneapolis)
Central Limit theorems for traces - a combinatorial and concentration approach

Wednesday, 19 May, 2004 4:00 pm Room MS.01
Hardy Lecture
Terence Tao (UCLA)
Honeycombs and sums of Hermitian matrices

Thursday, 20 May, 2004 9:30 am Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Catherine Donati-Martin (ParisVI)
Some properties of Wishart processes

Thursday, 20 May, 2004 10:15 am Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Jonathan Warren (Warwick)
Dyson's Brownian motion, Interlacing and Intertwining

Thursday, 20 May, 2004 11:45 am Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Denes Petz (Budapest)
Free transportation cost inequalities via random matrix approximation

Thursday, 20 May, 2004 2:00 pm Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Ilya Goldsheid (QMUL)

Thursday, 20 May, 2004 2:00 pm Room MS.05
Hyperbolic Geometry Seminar
Reza Chamanara (Indiana)
Simultaneous bending of projectively convex piecewise circular

Thursday, 20 May, 2004 4:00 pm Room B3.03
INI Satelitte Workshop 'Random Matrices and Probability
Robin Hudson (Nottingham Trent)
Some noncommutative central limit theorems

Thursday, 20 May, 2004 4:45 pm Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Michael Stolz (Bochum)
Examples of dual pairs in random matrix theory

Friday, 21 May, 2004 9:30 am Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Takashi Imamura (Tokyo)
Fluctuations of the 1D polynuclear growth model with external sources

Friday, 21 May, 2004 10:00 am Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Julia Reffy (Budapest)
Asymptotics of Haar unitaries and their truncation

Friday, 21 May, 2004 10:30 am Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Yan Doumerc (Toulouse)
Exit problems associated with finite reflection groups

Friday, 21 May, 2004 11:45 am Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability'
Yan Fyodorov (Brunel)
Complexity of Random Energy Landscapes, Glass Transition and Absolute Value of Spectral Determinant of Random Matrices

Friday, 21 May, 2004 2:00 pm Room B3.03
INI Satellite Workshop 'Random Matrices and Probability
Alexander Gamburd (Stanford)
Random Matrices, Magic Squares and Matching Polynomials

Friday, 21 May, 2004 2:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Roger Carter (Warwick)
Cluster algebras with constants

Friday, 21 May, 2004 4:00 pm Room B3.03
Colloquium
Kurt Johansson (Stockholm)
Universality of distributions from random matrix theory

Monday, 24 May, 2004 — Wednesday, 26 May, 2004 10:00 am Room MS.02 & MS.04
IPCR Conference
Various Speakers
Space and Time in Cells

Tuesday, 25 May, 2004 2:00 pm Room B3.03
Dynamics Seminar
Peter Walters (Warwick)
'Cohomology for shifts'

Wednesday, 26 May, 2004 5:00 pm Room B3.02
Stochastic analysis seminar
G. Lord (Edinburgh)
A post-processing numerical scheme for stochastic PDEs

Thursday, 27 May, 2004 2:00 pm Room MS.05
Hyperbolic Geometry Seminar
Reza Chamanara (Indiana)
Simultaneous bending of projectively convex piecewise circular Jordan arcs (CONTINUED)

Monday, 31 May, 2004 5:00 pm Room B3.03
Stochastic Analysis Seminar
A Bendikov (Cornell)
TBA

Thursday, 3 June, 2004 2:00 pm Room MS.05
Hyperbolic Geometry Seminar
Javier Aramayona (Southampton)
The Weil-Petersson geometry of the five-times punctured sphere

Tuesday, 8 June, 2004 2:00 pm Room B3.02
Dynamics seminar
David Sanders (Warwick)
'Statistical properties of some billiard models'

Wednesday, 9 June, 2004 2:30 pm Room B3.03
'East Midlands Stochastic Analysis Seminar'
T. Sturm (Bonn)
Optimal mass transportation and nonlinear diffusions on manifolds

Wednesday, 9 June, 2004 4:00 pm Room B3.03
'East Midlands Stochastic Analysis Seminar'
E.Lytvynov (Swansea)
Glauber dynamics of continuous particle systems

Wednesday, 9 June, 2004 5:15 pm Room B3.03
'East Midlands Stochastic Analysis Seminar'
E.Zabey (Geneva)
Lyapunov modes in hard-disk systems

Wednesday, 16 June, 2004 5:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
J.Voss (Warwick)
Large deviations for diffusions with strong drift

Monday, 21 June, 2004 4:00 pm Room B3.02
ACM
Alastair Rucklidge (Leeds)
Quasipatterns in surface waves

Thursday, 24 June, 2004 11:00 am Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
O.Raymond (Orsay)
TBA

Thursday, 24 June, 2004 2:00 pm Room B3.02
Analysis seminar
Dan Knopf (Iowa)
'Precise asymptotics of the Ricci flow neckpinch'

Thursday, 24 June, 2004 4:00 pm Room B3.02
Analysis seminar
Klaus Ecker (Berlin)
'Local mean value formulas for geometric flow equations'

Monday, 28 June, 2004 1:00 pm Room B3.02
Workshop-Mathematics in Biology and Medicine Joint Research Group
Philip Maini (Oxford)
'Whole organ modelling of tumour growth'

Monday, 28 June, 2004 2:00 pm Room B3.02
Workshop-Mathematics in Biology and Medicine Research Group
Markus Owen (Loughborough)
'Macrophages as a drug-delivery system'

Monday, 28 June, 2004 3:30 pm Room B3.02
Workshop-Mathematics in Biology and Medicine Research Group
Becca Asquith (Imperial College London)
'How important is the CD8+ lymphocyte response in persistent retroviral infection?'

Monday, 28 June, 2004 4:20 pm Room B3.02
Workshop-Mathematics in Biology and Medicine Joint Research Group
Ingeborg Van Leeuwen (Amsterdam)
'The embedded tumour'

Monday, 5 July, 2004 — Friday, 16 July, 2004    
Noncommutative Algebra and its Applications Workshop
Organised by: C.R. Hajarnavis & D. Rumynin (Warwick)
Noncommutative Algebra

Tuesday, 13 July, 2004 2:00 pm Room MS03
Hyperbolic Geometry Special Seminar
Kasara Rafi (UC Santa Barbara)
Geometry of Teichmuller space and the complex of curves

Monday, 23 August, 2004 — Saturday, 28 August, 2004    
Symposium on the Mathematics of Quantum Systems
Organiser: Gero Friesecke (Warwick)
Workshop on Large Many-body Systems

Monday, 6 September, 2004 — Friday, 10 September, 2004    
Symposium on the Mathematics of Quantum Systems
Organiser: Gero Friesecke (Warwick)
Workshop on Quantum Dynamics and Quantum Transport

Monday, 13 September, 2004 3:00 pm Room B3.02
Applied & Computational Maths
Kuni Kaneko (Tokyo)
Problems of Dynamical Systems inspired by Biology

Tuesday, 14 September, 2004 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Kuni Kaneko (Tokyo)
Complex Systems Biology: Universal Statistics in Gene Expression

Friday, 24 September, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Willi Jaeger (Heidelberg)
Multi-scale analysis and its applications