Skip to main content

Seminars 2004-2005

Monday, 4 October, 2004   Room B3.02
MIR@W
Organiser: Mike Pitt (Economics, Warwick)
Monte Carlo methods

Tuesday, 5 October, 2004 1:05 am Room B1.01
IPCR
O Ackman, S Tang, D Marrenduzzo, P Anderson, Z Najdanovic, M Eigel (Warwick)
Second Year 'Kick off talks'

Tuesday, 5 October, 2004 2:00 pm Room B3.03
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminars
Anthony Manning (Warwick)
A map of the tetrahedron that represents taking the pedal triangle

Wednesday, 6 October, 2004 4:00 pm Room B3.03
Quantum Theory Seminar
Volker Betz (National Research Centre for enviroment and health, Munich)
Adiabatic quantum transitions: Asymptotics beyond all orders

Thursday, 7 October, 2004 2:00 pm Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Akira Ushijima (Warwick) (Kanazawa University in Japan)
Decorated Teichm\"uler space and its cell decomposition

Friday, 8 October, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
David Epstein (Warwick)
Snapshots to movies

Monday, 11 October, 2004   Room B3.02
MIR@W
Organisers: Petr Plechac & Oleg Zaboronski (Mathematics, Warwick)
Applied Mathematics Day

Monday, 11 October, 2004 3:15 pm Room B3.01
Differential Geometry Seminar
John Rawnsley (Warwick)
Smooth maps of generalised manifolds

Tuesday, 12 October, 2004 1:10 pm Room B3.02
IPCR
David Sansom (Birmingham) & Hugo van den Berg (Canterbury)
Role of CTLA-4 in controlling T lymphocyte function (Sansome) Differential affinity signalling in T cell costimulation (v d Berg)

Tuesday, 12 October, 2004 2:00 pm Room B3.03
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminars
Henk Bruin (Surrey)
Renormalization for interval translation maps

Tuesday, 12 October, 2004 2:00 pm Room B3.03
Dynamics Seminar
Henk Bruin (Surrey)
Renormalization for interval translation maps

Thursday, 14 October, 2004 2:00 pm Room B3.02
COW (Cambridge Oxford Warwick Algebraic geometry seminar)
Richard Thomas (Imperial)
Stability of algebraic varieties

Thursday, 14 October, 2004 2:00 pm Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Javier Aramayona (Warwick)
The pants complex and mapping class groups

Thursday, 14 October, 2004 3:30 pm Room B3.03
COW (Cambridge Oxford Warwick Algebraic Geometry Seminar)
Nick Shepherd-Barron (Cambridge)

Thursday, 14 October, 2004 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Gerasim Kokarev (Heriot-Watt University)
Some results related to the Morse-Bott theory for elliptic differential equations

Thursday, 14 October, 2004 5:00 pm Room MS.03
COW (Cambridge Oxford Warwick Algebraic geometry seminar)
Miles Reid (Warwick)
A 3-torsion element of the Brauer group of PP^2

Friday, 15 October, 2004 2:15 pm Room B1.01
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Introduction to Hecke Algebras with unequal parameters

Friday, 15 October, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Nina Snaith (Bristol)
Every moment brings a treasure: Applying random matrix theory in number theory

Monday, 18 October, 2004   Room B3.02
MIR@W
Organisers: Robert Kerr, James Robinson, and Xinyu He (Mathematics, Warwick)
Singular Euler Dynamics

Monday, 18 October, 2004 3:15 pm Room B3.01
Differential Geometry Seminar
Martin Kilian (Bath/UMass Amherst)
Constant mean curvature surfaces

Tuesday, 19 October, 2004 1:05 pm Room BSR5 (Bio Sci)
IPCR
Steve Thornton (Warwick)
Oxtocin, labour and gene expression

Tuesday, 19 October, 2004 2:00 pm Room B3.03
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminars
Steve Kalikow
Does twofold mixing imply threefold mixing.

Tuesday, 19 October, 2004 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Franck Barthe (Toulouse)
Isoperimetric inequalities for product measures

Wednesday, 20 October, 2004 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Bogomolov instability

Wednesday, 20 October, 2004 4:00 pm Room B3.02
Algebraic geometry seminar
Stephen Coughlan
Surfaces with p_g=4 and K^2=6

Thursday, 21 October, 2004 1:30 pm Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Ken Shackleton (Southampton)
Computing distances in the curve complex

Thursday, 21 October, 2004 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Gerhard Roerhle (Birmingham)
Serre's notion of complete reducibility, geometric invariant theory and buildings.'

Friday, 22 October, 2004 2:15 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Introduction to Hecke Algebras with unequal parameters, part 2.

Friday, 22 October, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Peter J. Giblin (Liverpool)
Symmetry and local symmetry in mathematics and computer vision

Monday, 25 October, 2004 1:30 pm Room B3.02
MIR@W / Business School
Organiser: Mark Salmon (Warwick Business School)
Interacting Agents

Monday, 25 October, 2004 3:15 pm Room B1.01
Differential Geometry Seminar
Dominic Joyce (Oxford)
Abelian categories and stability conditions

Tuesday, 26 October, 2004 1:10 pm Room BSR4 (Bio Sci)
IPCR
Irina Mihalcescu (University Joseph Fourier)
Single cell oscillator : the circadian clock in bacteria

Tuesday, 26 October, 2004 2:00 pm Room B3.03
Ergodic Theory and Dynamical Systems seminar
Bas Lemmens (Warwick)
Dynamics of sup-norm non-expansive maps

Wednesday, 27 October, 2004 4:00 pm Room B3.02
Algebraic geometry seminar
John Moody (Warwick)
A Finite-generation result related to finding smooth models, with some easy toric examples

Wednesday, 27 October, 2004 4:00 pm Room B3.01
Stochastic Analysis Seminar
Martin Hairer (Warwick)
Coupling Markov processes

Thursday, 28 October, 2004 12:00 pm Room B3.02
Calf Postgraduate Algebraic Geometry Seminar
James Smith (Warwick)
Introduction to K3 surfaces

Thursday, 28 October, 2004 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
David Webdale (Warwick)
'Observations on the structure of affine Weyl groups'

Thursday, 28 October, 2004 3:00 pm Room B3.03
Calf Postgraduate Algebraic Seminar
Marco Lo Giudice (Bath)
Introduction to schemes

Thursday, 28 October, 2004 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Bjoern Standstede (Surrey)
Sobolev maps with prescribed topological singularities

Thursday, 28 October, 2004 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Bjoern Sandstede (Surrey)
'Dynamics of coherent structures in oscillatory media'

Friday, 29 October, 2004 2:15 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Anna Osinovskaya (Minsk)
The restrictions of modular representations of simple algebraic groups to subgroups of type A_1

Friday, 29 October, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Vladimir Markovic (Warwick)
The lifting problem for groups of homeomorphisms on low dimensional spheres

Monday, 1 November, 2004 3:15 pm Room B3.01
Differential Geometry Seminar
Dan Popovici (Warwick)
A simple proof of a Theorem by Uhlenbeck and Yau

Monday, 1 November, 2004 4:00 pm Room B3.02
ACM
Edgar Knobloch (Physics, Berkeley)
Nearly inviscid Faraday waves: relaxation oscillations and canards

Tuesday, 2 November, 2004 1:10 pm Room B3.02
IPCR
Mark Chaplain (Dundee)
Mathematical Modelling of Tumour Growth

Tuesday, 2 November, 2004 2:00 pm Room B3.03
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Mike Field (Houston)
Stability of rapid mixing for hyperbolic flows

Wednesday, 3 November, 2004 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Bogomolov instability, Part II

Wednesday, 3 November, 2004 4:00 pm Room B3.01
Stochastic Analysis Seminar
Alexei Daletskii (Nottingham Trent)
Traces of semigroups associated with interacting particle systems

Wednesday, 3 November, 2004 4:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Dan Popovici (Warwick)
Effective methods in algebraic geometry, Part III

Thursday, 4 November, 2004 1:30 pm Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Dan Goodman (Warwick)
Spirals in slices of quasifuchsian space

Thursday, 4 November, 2004 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Tom Hadfield (Queen Mary University of London)
'Twisted homology of quantum groups'

Thursday, 4 November, 2004 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Bernd Schmidt (MPI Leipzig)
On the passage from Atomic to Continuum Theory for Thin Films

Thursday, 4 November, 2004 4:00 pm Room B3.03
CSC
R Kerr (Warwick)
What role for the helicity in vortex reconnection?

Friday, 5 November, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Alexander P. Veselov (Loughborough)
Coincident root loci and integrable systems

Monday, 8 November, 2004 3:15 pm Room B3.01
Differential Geometry Seminar
Mario Micallef (Warwick)
Isotropic minimal surfaces and holomorphic curves in flat tori

Monday, 8 November, 2004 4:00 pm Room B3.02
ACM
Gareth Roberts (Statistics, Lancaster)
Exact simulation of diffusions

Tuesday, 9 November, 2004 9:00 am Room B3.03
David Fowler - A memorial symposium
Organiser: Jeremy Gray, Eleanor Robson and Miles Reid (Warwick)

Wednesday, 10 November, 2004 2:00 pm Room B1.01
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
David Sauzin (CNRS-Toulouse)
Resurgence of parabolic curves in ^2

Wednesday, 10 November, 2004 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
James Smith
'Picard-Fuchs equations for K3 surfaces'

Wednesday, 10 November, 2004 4:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Bogomolov instability, Part III

Thursday, 11 November, 2004 1:00 pm Room B3.02
ACM
Chris Jones (Chapel Hill)
'The impact of perturbing a fluid flow on the (Lagrangian) invariant manifolds and transport'

Thursday, 11 November, 2004 1:30 pm Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Alastair Fletcher (Warwick)
'Local rigidity of infinite dimensional Teichm\'uller spaces'

Thursday, 11 November, 2004 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Victoria Gould (York)
'Independence algebras and basis algebras'

Thursday, 11 November, 2004 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Mario Pulvirenti (Rome)
From the Schroedinger equation to the nonlinear Boltzman equation: a challenging problem

Friday, 12 November, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Tim Bedford (Strathclyde)
Decision making using partial information, maximum entropy and dependency modelling

Monday, 15 November, 2004   Room B3.02
MIR@W
Organiser: Markus Kirkilionis (Mathematics, Warwick)
Genetic Networks

Monday, 15 November, 2004 3:15 pm Room B3.01
Differential Geometry Seminar
John Wood (Leeds)
Jacobi fields along harmonic maps

Tuesday, 16 November, 2004 1:05 pm Room B3.02
IPCR Seminar
Dorothy Buck (Imperial)
The Topology of DNA-Protein Interactions

Tuesday, 16 November, 2004 2:00 pm Room B3.03
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminars
S.G.Dani (Tata)
Asymptotic behaviour under application of random linear transformations

Wednesday, 17 November, 2004 4:00 pm Room B3.01
Stochastic Analysis Seminar
James Robinson (Warwick)
Bounding the box-counting dimension of random attractors

Thursday, 18 November, 2004 1:30 pm Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Cyril Lecuire (Warwick)
'Doubly incompressible measured laminations are binding'

Thursday, 18 November, 2004 2:00 pm Room B3.02
Alegbra Seminar
Delaram Kahrobaei (St Andrews)
Residual Solvability of Groups

Thursday, 18 November, 2004 3:00 pm Room B3.03
CSC Seminar
Dr Philip Davies (Warwick)
Development of the Seawater Greenhouse

Thursday, 18 November, 2004 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Victor Galaktionov (Bath)
Very Singular Similarity Solutions of Higher-Order Semilinear Parabolic Equations

Friday, 19 November, 2004 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Prof William Crawley-Boevey (Leeds)
What is the conjugacy class of a product of matrices?

Monday, 22 November, 2004 3:15 pm Room B3.01
Differential Geometry Seminar
David Calderbank (Edinburgh)
Extremal Kaehler metrics on projective bundles

Monday, 22 November, 2004 4:00 pm Room B3.02
ACM
Peter McLintock (Physics, Lancaster)
Oscillatory dynamics and quantum turbulence in superfluid helium

Tuesday, 23 November, 2004 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Jonathan Swinton (AstraZeneca)
The use of a model of EGF signalling in drug discovery

Tuesday, 23 November, 2004 2:00 pm Room B3.03
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Phil Rippon (Open University)
Singularities of meromorphic functions with Baker domains

Wednesday, 24 November, 2004 4:00 pm Room B1.01
Stochastic analysis seminar
P.Morters, B.Tsirelson
TBA

Wednesday, 24 November, 2004 4:00 pm Room B3.03
Quantum Theory Seminar
Marcel Griesemer (Alabama, Birmingham)
Towards and adiabatic theorem for quantum electrodynamics

Thursday, 25 November, 2004 1:30 pm Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Norbet Peyerimhoff (Durham)
'Isoperimetric and extremal properties of regular polyhedra in hyperbolic space'

Thursday, 25 November, 2004 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
John Conway (Princeton)
TBA

Thursday, 25 November, 2004 4:00 pm Room A1.01
Analysis Seminar
Alexei Ilyin (Moscow)
Recent results in attractors for the Navier-Stokes equations

Thursday, 25 November, 2004 5:00 pm Room MS.02
Colloquium
John Conway (Princeton)
NTBA (sic)

Monday, 29 November, 2004 4:00 pm Room B3.02
ACM
John Thuburn (Meterology, Reading)
Climate sensitivities via a Fokker-planck adjoint approach

Tuesday, 30 November, 2004 1:10 am Room B3.02
IPCR
Jim Griffin (Warwick)
Bayesian approaches to variable selection for very many more variables than observations

Tuesday, 30 November, 2004 2:00 pm Room B3.03
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Ian Melbourne (Houston)
A C^\infty Diffeomorphism with Infinitely Many Intermingled Basins

Wednesday, 1 December, 2004 3:00 pm Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Kirill Krasnov
Towards the quantum geometry of hyperbolic 3-manifolds

Wednesday, 1 December, 2004 4:00 pm Room B3.01
Stochastic Analysis Seminar
A.Berkaoui
The density of asymptotically maximal claims in a financial market setting

Thursday, 2 December, 2004 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Michael Hoffman (Leicester)
TBA

Thursday, 2 December, 2004 2:00 pm Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Mark Pollicott (Warwick)
Some applications of dynamical systems to problems in hyperbolic geometry

Thursday, 2 December, 2004 2:00 pm Room A1.01
Analysis Seminar
Panagiota Daskalopoulos (Columbia University)
Vanishing Behaviour of maximal Solutions to the Ricci Flow on R^2.

Thursday, 2 December, 2004 3:00 pm Room B3.03
CSC Seminar
Olaf Schenk (Basel, Switzerland)
Symmetric Weighted Matchings and their applications to Symmetric Indefinite Linear Systems

Thursday, 2 December, 2004 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Luigi Ambrosio (Pisa)
The Cauchy problem for the ODE and the transport equation with $BV$ vectorfields and its applications

Monday, 6 December, 2004 — Saturday, 11 December, 2004    
Workshop on Holomorphic dynamics
Organisers: Adam Epstein, Lasse Rempe and Sebastian Van Strien (Warwick)

Monday, 6 December, 2004 4:00 pm Room B3.02
ACM
Stefan Teufel (Warwick)
Effective quantum dynamics in perturbed periodic potentials

Wednesday, 8 December, 2004 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Dmitriy Gurevich (France)
Quantum algebras in non-commutative geometry

Monday, 13 December, 2004 — Wednesday, 15 December, 2004    
Symposium on the Mathematics of Quantum Systems
Organiser: Gero Friesecke (Warwick)
Workshop on Mathematical Challenges in Quantum Chemistry

Monday, 13 December, 2004 — Monday, 13 December, 2004    
One Day Ergodic Theory Meeting
Organisers: Mark Pollicott (Warwick)

Monday, 13 December, 2004 2:00 pm  
Roger Fenn
'Pauli matrices, generalised quaternions and knot invariants'

Wednesday, 15 December, 2004 — Wednesday, 15 December, 2004    
One day meeting Mixing and its Application
Organisers: Andrew Stuart (Warwick)

Wednesday, 5 January, 2005 5:00 pm Room B3.01
Stochastic Analysis Seminar
Stefan Adams (MPG)
TBA

Friday, 7 January, 2005 2:00 pm Room B3.03
Differential Geometry
Martin Guest (Tokyo Metropolitan University)
Integrable systems aspects of quantum cohomology

Friday, 7 January, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Toshikazu Sunada (Meiji)
Geometric theory of lattice vibrations (In centennial commemoration of Einstein's great achievements in 1905)

Saturday, 8 January, 2005 4:00 pm Room B3.03
Quantum Theory Seminar
Professor Alan Sokal (New York University)
Chromatic polynomials, Tutte polynominals, Potts models, and all that.

Monday, 10 January, 2005 1:15 pm Room B3.02
MIR@W
Organisers: Wilfrid Kendall & Jim Griffin (Statistics, Warwick)
Brief encounters in all probability

Tuesday, 11 January, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR Seminar
Heiko Muller (FIRC Institute of Molecular Oncology)
Computational identification of novel target genes of the p16-pRB-E2F pathway and experimental evidence for their role in oncogenesis

Wednesday, 12 January, 2005 4:00 pm Room B3.03
Complex systems and quantum forum
Stefan Adams (Leipzig, Germany)
On probabilistic approaches to the Gross-Pitaevskii theory for dilute systems of Bosons

Thursday, 13 January, 2005 1:30 pm Room B3.02
Hyperbolic Geometry Seminar
Ian Short (Cambridge)
'Continued Fractions, Mobius Transformations and Hyperbolic Geometry'

Thursday, 13 January, 2005 2:00 pm Room B1.01
Differential Geometry
Motoko Kotani (Tohoku)
Geometrical Aspects of Large Deviation of a Crystal Lattice

Thursday, 13 January, 2005 5:00 pm Room B1.01
Stochastic Analysis Seminar
J-P Eckmann (Geneva)
Dynamics of triangulations of the sphere

Friday, 14 January, 2005 1:30 pm Room B3.02
East Midland Stochastic Analysis
A.Atsuji (Keio)
Nevanlinna theory on completek\'ahler manifolds

Friday, 14 January, 2005 2:30 pm Room B3.02
East Midland Stochastic Analysis
Kondrative, Y. (Bielefeld)
TBA

Friday, 14 January, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Jean-Pierre Eckmann (Geneva)
Heat and particle transport in some Hamiltonian (and stochastic) models

Monday, 17 January, 2005 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Jared Tanner (Stanford, Statistics)
Resolution of Gibbs' phenomenon, from global to semi-global

Tuesday, 18 January, 2005 11:00 am Room B3.02
Postgrad Seminar
Mark Stather (Warwick)
Computing in Groups

Tuesday, 18 January, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR Seminar
Enrico Coen (John Innes Centre, Norwich)
From weeds to wormholes

Tuesday, 18 January, 2005 2:00 pm Room B3.03
Dynamics Seminar
Thomas Prellberg (Queen Mary)
Cluster Approximation for the Farey Fraction Spin Chain

Wednesday, 19 January, 2005 4:00 pm Room B1.01
Stochastic Analysis Seminar
Terence Chan (Heriot-Watt)
TBA

Wednesday, 19 January, 2005 4:00 pm Room B3.03
Quantumn Theory
Yurii Suhov (Cambridge)
Anderson localisation for multi-particle systems

Thursday, 20 January, 2005 1:00 pm Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Adam Epstein (Warwick)
Simultaneous Uniformization and Limits, for Kleinian Groups and Rational Maps

Thursday, 20 January, 2005 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Ross Lawther (Cambridge)
2F-modules and Abelian Sets of Roots

Friday, 21 January, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Stanislav Smirnov (Geneva)
Fractals and conformal invariance

Monday, 24 January, 2005 1:15 pm Room B3.02
MIR@W
Organisers: Robert MacKay (Mathematics, Warwick) and Graham Room (Social Policy, Bath)
Complexity in social dynamics

Monday, 24 January, 2005 2:00 pm Room B3.01
Diffferential Geometry
Ted Voronov (Manchester)
The Berezinian of matrices, exterior powers and recurrence relations

Tuesday, 25 January, 2005 1:05 am Room B3.02
IPCR Genomes Day
1. M Smith (Aberdeen) 2. S Bentley (Sanger Inst) 3. B Audit (EBI Lyon)
1. Bacteriophage genomes; small but perfectly formed 2. Prokaryote Genome Structure 3. From genomic sequences to the large scale organisation of chromosomes

Tuesday, 25 January, 2005 11:00 am Room B3.02
Postgrad Seminar
Ranjiva Munasinghe (Warwick)
Higher Order Correlation Functions in A+A->0 reaction-diffusion system

Tuesday, 25 January, 2005 2:00 pm Room B3.03
Dynamics Seminar
David Chillingworth (Southampton)
Geometry of bifurcation from a manifold (with application to coupled oscillators)

Wednesday, 26 January, 2005 2:00 pm Room B0.14
Algebraic Geometry Seminar
Oliver Gray (Warwick)
An introduction to Quantum Field Theory

Wednesday, 26 January, 2005 4:00 pm Room B1.01
Stochastic Analysis Seminar
Jiang-Lun Wu (Swansea)
TBA

Thursday, 27 January, 2005 1:00 pm Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Giannis Platis (Durham)
'Complex Hyperbolic Quasifuchsian Groups'

Thursday, 27 January, 2005 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Derek Holt (Warwick)
'Computation of conjugacy classes and character tables in finite groups'

Friday, 28 January, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Imre Leader (Cambridge)
Partition regular equations

Monday, 31 January, 2005 4:00 pm Room B3.02
Applied Computational Mathematics Seminar
Kevin Burrage (Queensland)
Modelling and simulation issues in computational cell biology

Tuesday, 1 February, 2005 11:00 am Room B3.02
Postgrad Seminar
Matt Owens (Warwick)
Linguistics and Algebraic Structures

Tuesday, 1 February, 2005 2:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Roger Carter (Warwick)
Introduction to Kac-Moody algebras

Tuesday, 1 February, 2005 2:00 pm Room B3.03
Ergodic Dynamical Systems Seminar
Lasse Rempe (Warwick)
On a question of Eremenko concerning escaping sets of entire functions

Wednesday, 2 February, 2005 2:00 pm Room B0.14
Algebraic Geometry Seminar
Caucher Birkar (Warwick)
Log termination conjecture: shokurov programme

Thursday, 3 February, 2005 1:30 pm Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Brent Everitt (York)
Coxeter Groups and Hyperbolic Manifolds

Thursday, 3 February, 2005 3:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Matt Owens (Warwick)
Linguistics and Algebraic Structures

Friday, 4 February, 2005 1:30 pm Room B0.14
Algebra Seminar
Adam Piwocki (Warsaw)
The word problem in the braid group.

Friday, 4 February, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Richard Thomas (Imperial London)
Symmetry reduction in geometry and physics

Monday, 7 February, 2005 12:00 pm Room B1.01
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Introduction to quantum groups

Monday, 7 February, 2005 1:15 pm Room B3.02
MIR@W
Organisers: Nigel Burroughs & Amit Chattopadhyay (Mathematics, Warwick)
Cytoskeletons and polymers

Tuesday, 8 February, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR Day
1) M Paget (Sussex) 2) S Bryan (Warwick) 3) D Whitworth (Warwick)
1) tba 2) Regulation of antibitic production and sporulation in Streptomycetes 3) Two-component systems of myxobacteria: signalling networks in a social predator.

Tuesday, 8 February, 2005 2:00 pm Room B1.01
Differential Geometry Seminar
Nigel Hitchin (Oxford)
Instantons and Bihermitian Metrics

Tuesday, 8 February, 2005 2:00 pm Room B3.03
Dynamics Seminar
Eleanor Clifford (Loughborough)
'Recent results in normal families'

Tuesday, 8 February, 2005 4:00 pm Room B3.03
Quantum Theory Seminar
Professor Alan Sokal (New York University_
Chromatic polynominals, Tutte polynomials, potts models, and all that.

Wednesday, 9 February, 2005 2:00 pm Room B0.14
Algebraic Geometry Seminar
Caucher Birkar (Warwick)
The theory of complements

Wednesday, 9 February, 2005 2:00 pm Room A1.01
Stochastic Analysis Seminar
Andreas Kyprianou (Utrecht-Manchester-Heriot Watt)
Quasi-stationary distributions for Levy processes Joint work with Z.Palmowski

Wednesday, 9 February, 2005 3:15 pm Room A1.01
Stochastic Analysis Seminar
Benedicte Hass (Oxford)
Genealogy of self-similar fragmentations with negative index as a continuum random tree Joint work with G. Miermont

Wednesday, 9 February, 2005 4:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Ivan Fesenko (Nottingham)
Green Zeta Function of surfaces

Wednesday, 9 February, 2005 4:45 pm Room B1.01
Stochastic Analysis Seminar
Paul Baxter (Leeds)
Wavelet simulation of stationary and non-stationary Gaussian processes

Thursday, 10 February, 2005 2:00 pm Room B1.01
Algebra Seminar
Mark Stather (Warwick)
Sylow Subgroups of the Classical Groups

Friday, 11 February, 2005 1:00 pm Room B1.01
Postgrad Seminar
TBA

Friday, 11 February, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Dominic Welsh (Oxford)
The Whitney-Tutte polynomial: its specialisations and computation

Monday, 14 February, 2005 9:00 am Room B3.02
MIR@W
Organiser: Rudolf Roemer (Physics, Warwick)
Transport in and computing with DNA

Monday, 14 February, 2005 2:00 pm Room B3.01
Differential Geometry
Fran Burstall (Bath)
Curved flats and conformal geometry

Tuesday, 15 February, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR Seminar
Peter Cook (Oxford)
Transcription factories - functional organizers of the genome

Tuesday, 15 February, 2005 2:00 pm Room B1.01
Lie Theory Seminar
Andrew Kresch (Warwick)
Introduction to quiver varieties

Tuesday, 15 February, 2005 2:00 pm Room B3.03
Dynamics Seminar
Marianne Freiberger (Queen Mary)
'A family of matings between entire transcendental functions and a Fuchsian group'

Wednesday, 16 February, 2005 4:00 pm Room B1.01
Stochastic Analysis Seminar
Dave Applebaum (Sheffield)
TBA

Thursday, 17 February, 2005 1:00 pm Room B3.02
Hyperbolic Geometry Seminar
Brian Bowditch (Southampton)
TBA

Thursday, 17 February, 2005 1:30 pm Room B3.02
Hyperbolic Geometry Seminar
Brian Bowditch (Southampton)
'Hyperbolic 3-manifolds and the geometry of the curve complex'

Thursday, 17 February, 2005 2:00 pm Room B1.01
Algebra Seminar
Rick Thomas (Leicester)
'Groups, Formal Languages and String Rewriting.'

Friday, 18 February, 2005 1:00 pm Room B1.01
Postgrad Seminar
TBA

Friday, 18 February, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Mike Field (Houston and Imperial)
Geometry, symmetry and Bifurcation

Monday, 21 February, 2005 2:00 pm Room B3.01
Differential Geometry
David Wraith (NUI Maynooth)
New surgery techniques for positive Ricci curvature

Tuesday, 22 February, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR Seminar
Nancy Hogg (The Beatson Institute for Cancer Research)
How T lymphocytes use LFA-1 tp adhere and migrate

Tuesday, 22 February, 2005 2:00 pm Room B1.01
Lie Theory Seminar
Andrew Kresch (Warwick)
Introduction to quiver varieties - II

Tuesday, 22 February, 2005 2:00 pm Room B3.03
Dynamics Seminar
Luca Sbano (Warwick)
Choreographic motions in molecular potentials

Wednesday, 23 February, 2005 2:00 pm Room B0.14
Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Diptych varieties and C^* covers of Mori flips of type A

Wednesday, 23 February, 2005 4:00 pm Room B1.01
Stochastic Analysis Seminar
Geoffrey Grimmett (Cambridge)
'On Random Triangles'

Thursday, 24 February, 2005 2:00 pm Room B1.01
Algebra Seminar
Sandro Mattarei (Trento)
'Narrow groups and Lie algebras'

Friday, 25 February, 2005 11:00 am Room B1.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Ruth Kellerhals (Fribourg)
'Polylogarithms, Hyperbolic Volume and Mahler Measure'

Friday, 25 February, 2005 1:00 pm Room B1.01
Postgrad Seminar
TBA

Friday, 25 February, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Ruth Kellerhals (Fribourg)
Hyperbolic Coxeter groups and space forms

Monday, 28 February, 2005 1:15 pm Room B3.02
MIR@W
Organiser: Zorana Lazic (Mathematics, Warwick)
Spatial Stochastic Processes

Monday, 28 February, 2005 2:00 pm Room B 3.01
Differential Geometry
Vladimir Matveev (Freiburg)
Proof of projective Lichnerowicz-Obata conjecture

Tuesday, 1 March, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR Seminar
Richard Boys (Newcastle)
Bayesian inference for simple genetic regulatory networks

Tuesday, 1 March, 2005 2:00 pm Room B0.14
Lie Theory Seminar
Bruce Westbury (Warwick)
Introduction to Kirillov-Reshetikhin conjecture

Tuesday, 1 March, 2005 2:00 pm Room B3.03
Dynamics Seminar
Samuel Lelievre (Ecole Polytechnique)
Square-tiled surfaces in genus two

Tuesday, 1 March, 2005 3:00 pm Room B3.03
Quantum Theory Seminar
Colm Connaughton (ENS and CNLS LANL)
Constant Flux Relations in Non-Equilibrium Statistical Mechanics

Wednesday, 2 March, 2005 2:00 pm Room B0.14
Algebraic Geometry Seminar
Adam Epstein (Warwick)
Infinitesimal Thurston rigidity and the Fatou-Shishikura inequality

Thursday, 3 March, 2005 1:30 pm Room B3.03
COW Cambridge Oxford Warwick algebraic geometry seminar
Nikolai Tyurin (Dubna and Bonn)
Geometric quantization and algebraic Lagrangian geometry

Thursday, 3 March, 2005 2:00 pm Room B1.01
Algebra Seminar
Sarah Rees (Newcastle)
Are hyperbolic groups star-free

Thursday, 3 March, 2005 3:00 pm Room B3.03
COW Cambridge Oxford Warwick algebraic geometry seminar
Tom Bridgeland (Sheffield)
Drived categories and Frobenius manifolds

Thursday, 3 March, 2005 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Miles Simon (Freiburg, Germany)
'Ricci flow on the three torus.'

Thursday, 3 March, 2005 5:00 pm Room B3.03
COW Cambridge Oxford Warwick algebraic geometry seminar
Ivan Cheltsov (Edinburgh)
Local inequalities and birational rigidity of higher-dimensional varieties

Friday, 4 March, 2005 1:00 pm Room B1.01
Postgrad Seminar
TBA

Friday, 4 March, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Alex Wilkie (Oxford)
Real polynomials and o-minimal structures

Monday, 7 March, 2005 1:15 pm Room B3.02
MIR@W - UniNet initialisation event
Organiser: Markus Kirkilionis (Mathematics & CSC, Warwick)
POSTPONED

Monday, 7 March, 2005 2:00 pm Room B3.01
Differential Geometry
Katrin Wendland (Warwick)
On the `very attractive' relatives of the Fermat quartic and their associated CFTs

Tuesday, 8 March, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR Seminar
Jean-Philippe Vert (ENSMP France)
Supervised reconstruction of gene networks from heterogeneous data

Tuesday, 8 March, 2005 2:00 pm Room B3.01
Lie Theory Seminar
Tim Honeywill (Warwick)
Finite cells of affine Weyl groups

Tuesday, 8 March, 2005 2:00 pm Room B3.03
Dynamics Seminar
Edward Crane (Oxford)
Invariant and balanced measures for holomorphic correspondences

Wednesday, 9 March, 2005 2:00 pm Room B0.14
Algebraic Geometry Seminar
Alessandro Chiodo (Nice)
Compactifying the stack of higher spin curves without ramifications

Wednesday, 9 March, 2005 4:00 pm Room B1.01
Stochastic Analysis Seminar
Franco Flandoli (Pisa)
Statistics of Turbulence from random vortex filament models

Thursday, 10 March, 2005 1:30 pm Room B3.02
Hyperbolic Geometry Seminar
Ser Peow Tan (Singapore)
Generalized Markoff maps and McShane's identity

Thursday, 10 March, 2005 2:00 pm Room B1.01
Algebra Seminar
Graham Oliver (Leicester)
Automatic presentations of groups and semigroups

Thursday, 10 March, 2005 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Haim Brezis (Paris VI + Rutgers NJ)
New results and new open problems about the topological degree

Thursday, 10 March, 2005 5:00 pm Room B3.02
Hyperbolic Geometry Seminar
John Parker (Durham)
Euclidean cone metrics on the sphere and lattices in complex hyperbolic space

Friday, 11 March, 2005 1:00 pm Room B1.01
Postgrad Seminar
TBA

Friday, 11 March, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
S J Patterson (Göttingen)
Squaring circles and circling squares - Gauss' Circle problem

Tuesday, 15 March, 2005 — Wednesday, 16 March, 2005    
Symposium on the Mathematics of Quantum Systems
Organiser: Gero Friesecke (Warwick)
Workshop on Quantum Lattice Models

Tuesday, 29 March, 2005 2:00 pm Room B3.02
Singularities
Javier Fernandez de Bobadilla (Madrid)
Topology of non-isolated singularities

Monday, 4 April, 2005 — Saturday, 9 April, 2005   Room B3.03
Symposium on the Mathematics of Quantum Systems
Organiser: Gero Friesecke (Warwick)
Workshop on Spectral Theory Organisers: E Brian Davies (King's College London), W Des Evans (Cardiff)

Thursday, 7 April, 2005 2:00 pm Room B3.01
Algebraic Number Theory
Alfred Weiss (Alberta)
Refining Iwasawa's main conjecture

Monday, 11 April, 2005 — Wednesday, 13 April, 2005   Room B1.01
Symposium on the Mathematics of Quantum Systems
Organiser: Gero Friesecke (Warwick)
Workshop on Random Matrices and Random Schrödinger Operators Organisers: G Friesecke (Warwick), J Keating (Bristol)

Thursday, 14 April, 2005 — Saturday, 16 April, 2005   Room MS.04
IPCR Conference
Organiser: Markus Kirkilionis (Warwick)
Cellular Protein Translocation. Experiments and Theory.

Thursday, 14 April, 2005 — Saturday, 16 April, 2005   Room B3.03
Workshop
Edwin Beggs (Swansea)
ABC-KLM Tenth Network Meeting

Monday, 18 April, 2005 4:00 pm Room B3.02
Applied and Computational Mathematics Seminar
Greg Pavliotis (Mathematics, Imperial)
A Multiscale approach to Brownian motors

Tuesday, 19 April, 2005 4:00 pm Room B1.01
Anke Sensse (Berlin)
Convex and toric geometry to analyse chemical reaction systems

Wednesday, 20 April, 2005 3:00 pm Room B3.02
Anke Sensse (Berlin)
Chaos in activator-inhibitor systems

Thursday, 21 April, 2005 1:30 pm Room B3.02
Hyperbolic Geometry Seminar
Bas Lemmens (Warwick)
Hilbert's geometry and dynamics of cone maps

Friday, 22 April, 2005 4:00 am Room B3.02
Colloquium
Dr Ser Peow Tan (Singapore)
Circle packings on Riemann surfaces

Monday, 25 April, 2005 1:10 pm Room B3.02
MIR@W Day
Organiser: Nick Dale (Biological Sciences, Warwick)
Mathematical Neurosciences: Network Analysis

Monday, 25 April, 2005 2:00 pm Room B3.03
MIR@W Day
Organiser: Sergei Nazarenko (Mathematics, Warwick)
Turbulence Prelude

Monday, 25 April, 2005 2:00 pm Room 3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Dimiti Vvedensky (Imperial College)
Multiscale Theory of Fluctuating Interfaces

Tuesday, 26 April, 2005 12:00 pm Room B3.03
Roger Porkess (Chief Executive MEI)
Is there life before Warwick? (The present and future of A-level Mathematics)

Tuesday, 26 April, 2005 2:00 pm Room B3.03
Algebra Seminar
Bruce Westbury (Warwick)
The Sextonions

Thursday, 28 April, 2005 1:00 pm Room B3.02
Hyperbolic Geometry Seminar
Jim Anderson (Southampton)
Conformal measures associated to ends of hyperbolic manifolds

Friday, 29 April, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
David Corfield (Tubingen)
Revitalising the Special Relationship between Mathematics and Philosophy

Tuesday, 3 May, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR Seminar
Peter Diggle (Lancaster)
Model-based analysis of factorial experiments on microarrays

Tuesday, 3 May, 2005 2:00 pm Room B3.03
Dynamical Systems Seminar
Mark Holland (Surrey)
"Stable manifolds and hyperbolic systems"

Tuesday, 3 May, 2005 2:00 pm Room B1.01
Differential Geometry Seminar
Domingo Toledo (IHES)
Volume of the moduli space of real polynomials of degree 6

Wednesday, 4 May, 2005 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
Ben Hambly (Oxford)
"Heavy tailed last passage directed percolation"

Thursday, 5 May, 2005 1:30 pm Room B3.02
Hyperbolic Geometry Seminar
Daan Krammer (Warwick)
Still more lattices for braid groups

Friday, 6 May, 2005 10:00 am Room MS01
40th Birthday Party
Corrado de Concini (Rome)
Subspace arrangements: Topology and combinatorics

Friday, 6 May, 2005 2:00 pm Room MS01
40th Birthday Party
Nigel Hitchin (Oxford)
Einstein and geometry

Friday, 6 May, 2005 5:00 pm Room MS01
40th Birthday Party
Sir Christopher Zeeman (Warwick)
From Cambridge to Catastrophe

Saturday, 7 May, 2005 11:00 am Room MS01
University's 40th Anniversary
Sir Christopher Zeeman (Warwick)
Application of Catastrophe Theory to Darwinian Evolution

Monday, 9 May, 2005 — Wednesday, 11 May, 2005    
MIR@W Day
Organisers: Robert MacKay (Mathematics, Warwick), Myrna Wooders, (Economics, VanderBilt), Mark Salmon (Warwick Business School), Markus Kirkilionis (Mathematics/CSC, Warwick)
Socio-Dynamics, Networks and Markets (University of Warwick's London Office)

Monday, 9 May, 2005 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Jonathon Doye (Cambridge)
Energy Landscapes, scale-free networks and Apollonian packings

Tuesday, 10 May, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR Seminar
Guenther Gerisch (Max-Planck-Institut fuer Biochemie)
Actin dynamics in cell motility and chemotaxis

Thursday, 12 May, 2005 1:30 pm Room B3.02
Hyperbolic Geometry Seminar
Vivien Easson (Oxford)
Handlebody surgery of 3-manifolds via the Y knotted graph

Thursday, 12 May, 2005 3:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry
Alastair Craw (SUNY, Stonybrook)
Moduli spaces of representation of quivers and toric geometry

Thursday, 12 May, 2005 4:30 pm Room B3.02
Algebraic Geometry
Sasha Kuznetsov (Moscow)
Homological projective duality

Friday, 13 May, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
David MacKay (Cambridge)
Fountain Codes

Monday, 16 May, 2005 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Sofia Olhede (Imperial)
Frequency Domain Analysis of Periodic Long-Memory

Tuesday, 17 May, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Julian Griffin (Cambridge)
Mathematical challenges in metabolomics ...... and maybe systems biology?

Tuesday, 17 May, 2005 2:00 pm Room B3.03
Dynamical Systems Seminar
Oscar Bandtlow (Nottingham)
Bounded distortion versus decaying derivatives

Tuesday, 17 May, 2005 3:15 pm Room B3.03
Complex Systems and Quantum Theory Seminar
Roman Kotecky (Prague)
Phase Transitions as viewed in finite systems

Thursday, 19 May, 2005 1:30 pm Room B3.02
Hyperbolic Geometry Seminar
James Giblin (Warwick)
Sullivan manifolds, stable homeomorphisms and simplicity

Friday, 20 May, 2005 11:00 am Room B3.02
Algebra/Hyperbolic Geometry Seminar
Martin Bridson (Imperial)
Balanced presentations of groups and problems of Andrews-Curtis and Grothendieck

Friday, 20 May, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Martin Bridson (Imperial)
Limit groups: logic, group theory and non-positive curvature

Monday, 23 May, 2005 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Simon Godsill (Cambridge)
Bayesian inference for discretely observed Gaussian and non-Gaussian continuous time ARMA models

Tuesday, 24 May, 2005 11:30 am Room B3.02
IPCR
Immanuel Leuscher, Ed Palmer, Facundo Batista & Marco Purbhoo
Lymphocyte Activation workshop

Tuesday, 24 May, 2005 2:00 pm Room B3.03
Dynamical Systems Seminar
Thomas Ward (East Anglia)
Entropy and topological rigidity

Wednesday, 25 May, 2005 2:00 pm Room B1.01
Algebraic Geometry Seminar
Mario Micallef (Warwick)
Minimizing area in K3

Thursday, 26 May, 2005 — Tuesday, 31 May, 2005   Room MS.01
Workshop
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Algebras and Representation Theory

Friday, 27 May, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Jens Eggers (Bristol)
A catalogue of singularities

Tuesday, 31 May, 2005 2:00 pm Room B3.03
Dynamical Systems Seminar
Konstantin Khanin (Herriot-Watt)
Renormalizations, multi-dimensional continued fractions and KAM theory

Tuesday, 31 May, 2005 2:00 pm Room MS.05
Algebra Seminar
Chris Parker (Birmingham)
Progress on the classification of groups of local characteristic p

Wednesday, 1 June, 2005 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
Simon Harris (Bath)
TBA

Thursday, 2 June, 2005 3:00 pm Room B3.03
Dynamical Systems Seminar
Oksana Koltsova (Nizhnii Novgorod)
Homoclinic Behaviour in Hamiltonian Systems with an Equilibrium of Elliptic-Hyperbolic Type

Monday, 6 June, 2005 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Teijo Arponen (Warwick)
Tensor invariants in geometrical numerical integration

Tuesday, 7 June, 2005 2:00 pm Room B3.03
Dynamical Systems Seminar
Michael Todd (Surrey)
Good invariant measures on the Julia set of some polynomials

Tuesday, 7 June, 2005 2:00 pm Room MS.05
Algebra Seminar
Charles Leedham-Green (Queens Mary's)
Writing Matrix groups over smaller fields

Friday, 10 June, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Sir Peter Swinnerton-Dyer (Cambridge)
Counting rational points on varieties and the Manin Conjecture

Monday, 13 June, 2005 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Alexander Gorban (Leicester)
Model reduction and dissipativity preservation in physical kinetics

Tuesday, 14 June, 2005 4:00 pm Room B3.03
Numerical Analysis
Nicolas Neuss (Heidelberg)
Modeling and numerical approximation of interior and boundary layers

Friday, 17 June, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Alessio Corti (Cambridge)
Fano 3-folds, K3s and mirrors

Monday, 20 June, 2005 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Mohammed Ghaffari (Newcastle)
On the Dynamic Behaviour of a Biped Robot on a Curved Surface

Tuesday, 21 June, 2005 2:00 pm Room B3.03
Dynamical Systems Seminar
Simon Lloyd (Warwick)
The C^r closing problem for vector fields on the torus

Tuesday, 21 June, 2005 5:00 pm Room WS204
Mathematics & Science Education Research Seminar
Uri Leron (Israel)
The rationality debate: applications of cognitive psychology to mathematics and science education.

Tuesday, 21 June, 2005 6:00 pm Room B3.02
Research in Undergraduate Teaching
Organizer: David Mond
5 years of the MMath project (Informal meeting with wine and light buffet)

Friday, 24 June, 2005 2:00 pm Room B3.02
Convex Dynamics
Tomasz Nowicki (IBM, Heighttown)
Properties of invariant sets

Monday, 22 August, 2005 — Friday, 26 August, 2005   Room MS 01
Workshop
Organisers: Derek Holt, Gavin Brown and John Cannon (Sydney)
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry

Monday, 22 August, 2005 — Friday, 26 August, 2005   Room B3.02
Workshop
Organisers: Adam Epstein, Lasse Rempe and Sebastian van Strien
Holomorphic Dynamics

Monday, 22 August, 2005 9:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Jon Carlson (Georgia)
Homological algebra and group algebras

Monday, 22 August, 2005 10:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
John Cremona (Nottingham)
Solving conics over function fields

Monday, 22 August, 2005 11:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Gavin Brown (Warwick/Kent)
Complexes, unprojection and Fano 3-folds (TUTORIAL)

Monday, 22 August, 2005 2:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Derek Holt (Warwick)
Computing conjugacy class representatives in a finite group

Monday, 22 August, 2005 2:30 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Bill Unger (Sydney)
Computing the character table of a finite group

Monday, 22 August, 2005 3:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
John Bray (Queen Mary)
Constructing the 124-dimensional representation of Sz(32) in characteristic zero

Monday, 22 August, 2005 4:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Mark Watkins (Bristol)
Loci of curves with prescribed automorphism group

Monday, 22 August, 2005 4:30 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Nils Bruin (Simon Fraser)
Finding the rational points on curves

Tuesday, 23 August, 2005 9:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Florian Hess (Berlin)
An algorithm for computing isomorphisms and automorphism groups of function fields of algebraic curves

Tuesday, 23 August, 2005 10:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Tom Fisher (Cambridge)
Computing the discriminant of a genus one curve

Tuesday, 23 August, 2005 11:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Bill Unger (Sydney)
Computing with groups in Magma (TUTORIAL)

Tuesday, 23 August, 2005 2:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
John Cannon (Sydney)
Constructing modular representations

Tuesday, 23 August, 2005 2:30 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Goetz Wiesend (Essen)
Algorithmic investigation of the boundary of a Hurwitz space

Tuesday, 23 August, 2005 3:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Bernardo Rodrigues (Durban)
Permutation decoding for codes from designs and graphs

Tuesday, 23 August, 2005 4:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Steve Linton (St Andrews)
Canonical representatives of orbits of sets

Tuesday, 23 August, 2005 4:30 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Eamonn O'Brien (Auckland)
Algorithms for large degree matrix groups

Wednesday, 24 August, 2005 12:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Sergei Haller (Giessen)
Galois cohomology: Some aspects of computation and applications

Wednesday, 24 August, 2005 9:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Miles Reid (Warwick)
Around the McKay correspondence

Wednesday, 24 August, 2005 10:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
R. James Shank (Kent)
SAGBI bases, Magma and modular invariant theory

Wednesday, 24 August, 2005 11:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Scott Murray (Eindhoven)
Computing in groups of Lie type with Lie algebras

Wednesday, 24 August, 2005 2:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Peter Brooksbank (Bucknell)
Implementing constructive recognition algorithms for finite classical groups

Wednesday, 24 August, 2005 2:30 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Henrik Baarnhielm (QMUL)
Finding elements of even order in the Big Ree groups

Wednesday, 24 August, 2005 3:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Mark Stather (Warwick)
Computing in matrix groups

Wednesday, 24 August, 2005 4:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Bettina Eick (Braunschweig)
Computing with rational matrix groups

Wednesday, 24 August, 2005 4:30 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Mike Vaughan-Lee (Oxford)
The groups of order p^7

Thursday, 25 August, 2005 9:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Hans-Christian Graf v. Bothmer (Hannover)
Counting components heuristically

Thursday, 25 August, 2005 10:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Joesef Schicho (Linz)
Computation of adjoints and the parametrization problem

Thursday, 25 August, 2005 11:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Michael Stoll (Bremen)
Rational points on curves in Magma (TUTORIAL)

Thursday, 25 August, 2005 2:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Willem de Graaf (Trento)
Classifying solvable Lie algebras with Magma

Thursday, 25 August, 2005 2:30 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Michael Harrison (Sydney)
Rational parametrisations via Lie algebras I

Thursday, 25 August, 2005 3:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Janka Pilnikova (Linz)
Rational parametrisations via Lie algebras II

Thursday, 25 August, 2005 4:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Dimitri Leemans (Brussels)
Exploring incidence geometries with Magma

Thursday, 25 August, 2005 4:30 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Samir Siksek (Omam/Warwick)
The Lebesgue-Nagell-Ramanujan equation

Friday, 26 August, 2005 9:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Peter Fleischmann (Kent)
Algorithmic and structural aspects of modular invariant theory

Friday, 26 August, 2005 10:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Colva Roney-Dougal (St Andrews)
Computing with maximal subgroups

Friday, 26 August, 2005 11:00 am Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Derek Holt (Warwick)
Computing in large finite groups (TUTORIAL)

Friday, 26 August, 2005 2:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Tim Dokchitser (Edinburgh)
Computing motivic L-series

Friday, 26 August, 2005 2:30 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Steven Galbraith (Royal Holloway)
A survey of computational problems in cryptography

Friday, 26 August, 2005 3:00 pm Room MS.01
MAGMA Workshop on Group Theory and Geometry
Don Taylor (Sydney)
Magma and finite subgroups of Lie groups over algebraic number fields

Friday, 26 August, 2005 4:00 pm Room MS.01
MS.01
John Coates (Cambridge)
Heegner-like phenomena for elliptic curves in non-commutative p-adic Lie extensions

Thursday, 8 September, 2005 12:00 pm Room B3.03
One day meeting on Dynamical Systems
Henk Bruin (Surrey)
Monotonicity of topological entropy for multimodal polynomial families

Thursday, 8 September, 2005 2:30 pm Room B3.03
One day meeting on Dynamical Systems
Richard Sharp (Manchester)
Growth rates on covers of negatively curved manifolds

Thursday, 8 September, 2005 4:00 pm Room B3.03
One day meeting on Dynamical Systems
Carlangelo Liverani (Rome)
Statistical properties of almost product dynamics

Thursday, 8 September, 2005 5:00 pm Room B3.02
Analysis
Christoph Ortner (Oxford)
Gradient flows as a selection criterion for equilibria of non-convex material models

Friday, 9 September, 2005 — Saturday, 17 September, 2005    
Symposium Workshop
Organisers: Bob Kerr, Sergey Nazarenko, Xinyu He and Oleg Zaboronski
Singularities, coherent structures and their role in intermittent turbulence

Friday, 9 September, 2005 11:00 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Uriel Frisch (Nice)
Complex singularities for Euler flow I

Friday, 9 September, 2005 1:30 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Eugene Benilov (Limerik)
A new type of instability: singular solutions in a linear system with a complete set of stable eigenmodes

Friday, 9 September, 2005 2:15 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Walter Pauls (Nice)
Complex Lagrangian singularities of steady flows

Friday, 9 September, 2005 3:00 pm Room B3.02
Joint Complex Systems and MOAC Seminar
Richard D. James (Minnesota)
A mathematical description of the invasion of bacteriophage T4

Friday, 9 September, 2005 4:00 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Yves Pomeau (Arizona and ENS- Paris)
Constraints on Leray singularities in incompressible 3D Euler

Saturday, 10 September, 2005 9:00 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Koji Okhitani (Kyoto)
A blow-up problem of class of axisymmetric Navier-Stokes flows and Fujita equation

Saturday, 10 September, 2005 10:30 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
James Robinson (Warwick)
Regularity and singularity in the 3d Navier-Stokes equations I

Saturday, 10 September, 2005 11:30 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Victor Shrira (Keele)
On blow-up in incompressible inviscid fluid dynamics

Monday, 12 September, 2005 9:00 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
James Robinson (Warwick)
Regularity and singularity in the 3d Navier-Stokes equations II.

Monday, 12 September, 2005 10:30 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Tom Hou (CalTech)
Dynamic generation and depletion of small scales in 3D incompressible flows and turbulent modeling

Monday, 12 September, 2005 11:30 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Peter Constantin (Chicago)
Dissipation and Regularity for Nonlinear Fokker-Planck-Navier-Stokes Systems

Monday, 12 September, 2005 2:00 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Uriel Frisch (Nice)
Complex singularities for Euler flow II

Monday, 12 September, 2005 3:45 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Jens Eggers (Bristol)
Free surface singularities

Monday, 12 September, 2005 4:45 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Evgenii Kuznetsov (Landau)
Breaking of vortex lines in the hydrodynamic type models

Tuesday, 13 September, 2005 9:00 am Room MS01
Israel
Arkady Tsinober (TAU)
Turbulence Symposium Workshop

Tuesday, 13 September, 2005 10:00 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Robert Kerr (Warwick)
A framework for velocity and length in collapsing Euler vortices

Tuesday, 13 September, 2005 11:30 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Takeshi Matsumoto (Kyoto)
Complex singularities of Euler flows

Tuesday, 13 September, 2005 2:00 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
John Gibbon (Imperial College)
3D Euler & quaternions: a way of looking at the growth & direction of vorticity

Tuesday, 13 September, 2005 4:00 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Edriss Titi (Weizmann)
Mathematical Study of Certain Geophysical Models

Tuesday, 13 September, 2005 5:00 pm Room MS01
Dongho Chae (Sungkyunkwan University-Korea)
On the enstrophy estimates and singularity problems for the 3D Euler equations

Wednesday, 14 September, 2005 9:00 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Vladimir Zakharov (Landau and Arizona)
Singularities in nonlinear optics and hydrodynamics I

Wednesday, 14 September, 2005 10:30 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Sergei Turitsin and Vladimir K. Mezentsev (Aston)
Modern developments in optical applications of NLSE

Wednesday, 14 September, 2005 11:15 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Carlo Barenghi (Newcastle)
Interactions of vortices and dissipation of kinetic energy in superfluid turbulence

Wednesday, 14 September, 2005 2:00 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Sergey Nazarenko (Warwick)
Waves and Vortices in NLS turbulence

Wednesday, 14 September, 2005 4:00 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Renzo Ricca (Milan)
Measures of structural complexity of vortex tangles

Thursday, 15 September, 2005 9:00 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Norman Zabusky (Rutgers)
Richtmyer-Meshkov flows: Shock accelerated vortex deposition

Thursday, 15 September, 2005 10:30 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Sergei Chernyshenko (Southampton)
Origin of streaky pattern in near-wall turbulent flow.

Thursday, 15 September, 2005 11:15 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Christos Vassilicos (Imperial College)
Multiple-scale coherent flow structure of isotropic turbulence.

Thursday, 15 September, 2005 1:30 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Marc Brachet (ENS Paris)
Can truncated Euler dynamics reproduce turbulent scaling?

Thursday, 15 September, 2005 2:30 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Igor Rogachevskii (Ben-Gurion)
Formation of Coherent Structures in Turbulent Convection: Observations

Thursday, 15 September, 2005 4:00 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Misha Chertkov (Los Alamos)
Effects of surface tension on immiscible Rayleigh-Taylor turbulence

Thursday, 15 September, 2005 4:45 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Eduardo Wesfreid (PMMH-ESPI Paris)
Forced wakes.

Friday, 16 September, 2005 9:00 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Vladimir Zakharov (Landau and Arizona)
Singularities in nonlinear optics and hydrodynamics II

Friday, 16 September, 2005 10:30 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Zhen-Su She (Peking and UCLA)
Classification of turbulent structures based on interated function system

Friday, 16 September, 2005 11:15 am Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Colm Connaughton (Los Alamos)
Finite size effects in 2 dimensional turbulence

Friday, 16 September, 2005 1:30 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Alan Newell (Arizona)
Singularities and the formation of Kolmogorov spectra in wave turbulence

Friday, 16 September, 2005 2:30 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
TBA

Friday, 16 September, 2005 4:00 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Aime Fournier (NCAR)
Dynamically adaptive simulation of coherent structures in hydrodynamic turbulence using GASpAR

Friday, 16 September, 2005 4:45 pm Room MS01
Turbulence Symposium Workshop
Demosthenes Kivotides (Newcastle)
Vortex dynamics of a structured turbulence concept

Wednesday, 21 September, 2005 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis seminar
Y.Maeda (Keio)
Deformation quantizations and gerbes

Friday, 23 September, 2005 11:00 am Room B3.02
UniNet Launch Event joint with MIR@W
Organiser: Markus Kirkilionis (Mathematics, Warwick)
1st UniNet Workshop: Networks as Complex Systems

Friday, 23 September, 2005 11:00 am Room B3.02
UniNet Launch Event joint with MIR@W
Introduction to UniNet - M Kirkilionis (Mathematics, Warwick)
Theoretical Approaches to Investigate Networks

Friday, 23 September, 2005 11:30 am Room B3.02
UniNet Launch Event joint with MIR@W
U Kummer (Heidelberg)
Metabolic networks - A lively challenge

Friday, 23 September, 2005 11:30 am Room B3.02
UniNet Launch Event joint with MIR@W
M Kirkilionis (Warwick)
Metabolic Network Modularity

Friday, 23 September, 2005 2:00 pm Room B3.02
UniNet Launch Event joint with MIR@W
D Hansel (Paris)
Rate models with delays and the dynamics of large networks of spiking neurons

Friday, 23 September, 2005 2:00 pm Room B3.02
UniNet Launch Event joint with MIR@W
German Mato (Bariloche)
A new network model for short term memory

Friday, 23 September, 2005 3:30 pm Room B3.02
UniNet Launch Event joint with MIR@W
J Saldaña (Girona)
Complexity in Ecology

Friday, 23 September, 2005 3:30 pm Room B3:02
UniNet Launch Event joint with MIR@W
A McKane (Manchester)
Evolving complex food webs

Friday, 23 September, 2005 4:30 pm Room B3.02
UniNet Launch Event joint with MIR@W
B Moldovanu (Bonn)
Two-sided signalling and assortative matching

Friday, 23 September, 2005 4:30 pm Room B3.02
UniNet Launch Event joint with MIR@W
M Wooders (Vanderbilt & Warwick)
Evolutionary vs Strategic Network Formation with a Club Formation Example

Tuesday, 27 September, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR Seminar
Gianluca Lattanzi
Modelling motor proteins and the roads upon which they move

Wednesday, 28 September, 2005 11:00 am Room B3.02
Differential Geometry Seminar
Robert Bartnik (Monash)
Phase space for Einstein equations

Wednesday, 28 September, 2005 2:00 pm Room B3.02
Differential Geometry Seminar
Michael Anderson (Stony Brook)
Dehn surgery and Einstein metrics in higher dimensions

Wednesday, 28 September, 2005 4:00 pm Room B3.02
Stochastic analysis seminar
A.Papavasiliou (Warwick)
Parameter Estimation and Asymptotic Stability in Stochastic Filtering

Wednesday, 28 September, 2005 4:00 pm Room B1.01
Differential Geometry Seminar
Dan Pollack (Washington)
Constructing solutions to the Einstein constraint equations

Thursday, 29 September, 2005 11:00 am Room B3.02
Algebra (1-day Conference)
D Rumynin (Warwick)
Kazhdan-Lusztig Cells and Lie Algebra Representations

Thursday, 29 September, 2005 1:30 pm Room B1.01
Geometry Seminar
Cliff Earle (Cornell)
The genus two Jacobians that are isomorphic to a product of elliptic curves

Thursday, 29 September, 2005 2:00 pm Room B3.02
Algebra (1-day Conference)
D Parashar (Warwick)
Coloured Yang-Baxter operators

Thursday, 29 September, 2005 4:00 pm Room B3.02
Algebra (1-day Conference)
R Marsh (Leicester)
Cluster-tilted algebras