Skip to main content

Seminars 2005-2006

Monday, 3 October, 2005   Room B3.02
MIR@W DAY
Organisers: Nick Gould and Petr Plechac (Rutherford Appleton Lab) and (Mathematics, Warwick)
Optimisation

Monday, 3 October, 2005 1:00 pm Room B3.02
MIR@W DAY Optimization
Nick Gould (Rutherford Appleton Lab)
Welcome and introduction

Monday, 3 October, 2005 1:00 pm Room B3.01
Singularities Seminar
Ignacio de Gregorio (Warwick)
Functions on free divisors and the semi-classical limit in quantum cohomology

Monday, 3 October, 2005 1:15 pm Room B3.02
MIR@W DAY Optimization
Andy Keane (Southampton)
Design Search & Optimisation for Aerospace Applications

Monday, 3 October, 2005 2:00 pm Room B3.02
MIR@W DAY Optimization
Shaun Forth (Cranfield University)
Automatic Differentiation for Optimization

Monday, 3 October, 2005 2:45 pm Room B3.02
MIR@W DAY Optimization
Nancy Nichols (Reading)
Very Large Inverse Problems in Atmosphere and Ocean Modelling

Monday, 3 October, 2005 4:00 pm Room B3.02
MIR@W DAY Optimization
Danny Ralph (Cambridge)
Electricity: What can complementarity modelling tell us about the efficiency of deregulated markets?

Monday, 3 October, 2005 4:45 pm Room B3.02
MIR@W DAY Optimization
Estelle Shale (Warwick)
Application issues in performance assessment using Data Envelopment Analysis

Tuesday, 4 October, 2005 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory & Dynamical Systems Seminar
Karoly Simon (Warwick)
The difference of random Cantor-sets

Wednesday, 5 October, 2005 12:30 pm  
Staff Photo
 
Staff photo to be taken prior to staff meeting, outside the Zeeman Building (weather permitting)

Wednesday, 5 October, 2005 2:00 pm Room A1.01
Marc Yor (Paris)
Penalisations of Brownian Motion

Thursday, 6 October, 2005 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Kirill Krasnov (Nottingham)
Equidistant foliations and volumes of co-compact hyperbolic 3-manifolds

Thursday, 6 October, 2005 3:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
P Ruffino (Unicamp)
Product of harmonic mappings is harmonic

Friday, 7 October, 2005 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Stephen Donkin (York)
Some representation theory of Hall's universal group

Friday, 7 October, 2005 2:00 pm Room A1.01
Marc Yor (Paris)
Penalisations of Brownian Motion

Friday, 7 October, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Cliffe Earle (Cornell)
Holomorphic families of hyperbolic Riemann surfaces

Monday, 10 October, 2005 4:00 am Room B3.02
Applied and Computational Mathematics
S. Ghosh (Leeds)
Aerosol activation in a multi-component domain: cloud microphysical applications

Monday, 10 October, 2005 11:00 am Room A1.01
Marc Yor (Paris)
Penalisations of Brownian Motion

Monday, 10 October, 2005 1:00 pm Room B3.01
Singularities Seminar
D Mond (Warwick)
Free divisors from Dynkin quivers

Monday, 10 October, 2005 3:15 pm Room B3.03
Differential Geometry Seminar
Jim Isenberg (Oregon)
Strong Cosmic Censorship (Understanding the nature of Cosmological Singularities)

Monday, 10 October, 2005 4:30 pm Room B3.03
Differential Geometry
Greg Galloway (Miami)
Rigidity and positivity of mass for asymptotically hyperbolic manifolds

Tuesday, 11 October, 2005 2:00 pm Room B1.01
Ergodic Theory & Dynamical Systems Seminar
Dmitry Turaev (Ben Gurion)
Positive metric entropy in maps with elliptic islands

Wednesday, 12 October, 2005 2:00 pm Room A1.01
Marc Yor (Paris)
Penalisations of Brownian Motion

Wednesday, 12 October, 2005 2:00 pm Room B1.01
Algebraic Geometry Seminar
Dan Popovici (Warwick)
Effective local finite generation of multiplier ideal sheaves

Wednesday, 12 October, 2005 4:00 pm Room B3.02
Stochastic analysis Seminar
M.Ledoux (Toulouse)
Markov operators and spectral measure of orthogonal polynominals ensembles

Thursday, 13 October, 2005 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Samuel Lelievre (Warwick)
Square-tiled surfaces and moduli spaces of abelian differentials

Friday, 14 October, 2005 2:00 pm Room A1.01
Marc Yor (Paris)
Penalisations of Brownian Motion

Friday, 14 October, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Darryl Holm (Imperial College)
Soliton Dynamics and Computational Anatomy

Monday, 17 October, 2005 1:00 pm Room B3.01
Singularities Seminar
D Mond (Warwick)
Free divisors from Dynkin quivers II: how finite type implies freeness

Monday, 17 October, 2005 4:00 pm Room B3.02
Applied and Computational Mathematics
C. Cotter (Imperial College)
The Particle-Mesh Approach to Discrete Variational Fluid Dynamics

Tuesday, 18 October, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR Seminar
TBA
TBA

Tuesday, 18 October, 2005 2:00 pm Room B1.01
Ergodic Theory & Dynamical Systems Seminar
Gabriel Paternain (Cambridge)
Rigidity properties of Anosov optical hypersurfaces

Wednesday, 19 October, 2005 4:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
D Popovci (Warwick)
Effective local finite generation of multiplier ideal sheaves, part II

Thursday, 20 October, 2005   Room B3.02
MIR@W DAY
Organiser: Andrew Blanks (Biological Sciences, Warwick)
Uterus Day

Thursday, 20 October, 2005 9:30 am Room B1.01
Interview presentations for Systems Biology & Mathematics
H Zhang (Manchester)
Development of biophysically detailed mathematical model of cardiac system - from cell to bedside

Thursday, 20 October, 2005 10:15 am Room B1.01
Interview presentations for Systems Biology & Mathematics
T Nye
Analysing and predicting domain contacts in interacting proteins

Thursday, 20 October, 2005 11:00 am Room B3.02
MIR@W DAY - Uterus
S Thornton (Warwick)
Labour at term/preterm medical aspects

Thursday, 20 October, 2005 11:00 am Room B1.01
Interview presentations for Systems Biology & Mathematics
D Marenduzzo (Warwick)
Modelling cytoskeleton dynamics and actin ratchets

Thursday, 20 October, 2005 11:45 am Room B3.02
MIR@W DAY - Uterus
A Blanks (Warwick)
Labour, scientific aspects from animal & human studies (including introduction to tissue architecture and heterogeneity)

Thursday, 20 October, 2005 2:00 pm Room B3.02
MIR@W DAY - Uterus
M Taggart (Manchester)
Myocyte architecture and ultrastucture, signalling, contractility and scaffolding

Thursday, 20 October, 2005 2:45 pm Room B3.02
MIR@W DAY - Uterus
A. Shmygol (Warwick)
Calcium signalling, the sarcoplasmic reticulum and possible role of ICC's

Thursday, 20 October, 2005 4:00 pm Room B1.01
MIR@W DAY - Uterus
H Zhang (Manchester)
Modelling temporal patterns of uterine cell electrical activity

Thursday, 20 October, 2005 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Chris Larsen (WPI)
Some problems in the modeling and analysis of quasi-static evolution in brittle fracture

Thursday, 20 October, 2005 4:45 pm Room B1.01
MIR@W DAY - Uterus
A. Holden (Leeds)
Modelling spatio-temporal patterns of uterine electro-mechanical activity

Friday, 21 October, 2005 9:15 am Room B3.02
Interview Presentations for Systems Biology & Mathematics
D Drasdo
TBC

Friday, 21 October, 2005 10:15 am Room B3.02
Interview presentation for Systems Biology & Mathematics
O. De Feo
Dynamical Modelling of Multivariate Measurements with Application to Neuroscience Investigations

Friday, 21 October, 2005 11:00 am Room B3.02
Interview Presentations for Systems Biology & Mathematics
M Richardson
From the properties of neurons to the states of cortical networks

Friday, 21 October, 2005 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Simon Goodwin (Oxford)
Good grading polytopes

Friday, 21 October, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Samir Siksek (Warwick)
A Multi-Parameter Family of Thue Equations

Monday, 24 October, 2005 1:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Stavros Papadakis (Heraklion)
Non-Gorenstien unprojection

Monday, 24 October, 2005 4:00 pm Room B3.02
Applied and Computational Mathematics
Aitor Elizondo (Kaiserslautern)
Simulation of crack propagation using Molecular Dynamics

Tuesday, 25 October, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Jim Beynon (Warwick)
The evolutionary arms race between a plant and a pathogen

Tuesday, 25 October, 2005 2:00 pm Room B1.01
Ergodic Theory & Dynamical Systems
Daniel Peralta-Salas (Madrid)
Any knot can be limit cycle of a polynominal vector field

Wednesday, 26 October, 2005 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Orbifold Riemann-Roch and plurigenera

Wednesday, 26 October, 2005 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Orbifold Riemann-Roch and plurigenera

Wednesday, 26 October, 2005 4:00 pm Room B3.02
Stochastic analysis seminar
M.Gubinelli (Pisa)
Rough evolution equations

Wednesday, 26 October, 2005 4:00 pm Room B1.01
Algebraic Geometry Seminar
Yukinobu Toda (Tokyo & Sheffield)
Deformations and Fourier-Mukai transforms

Thursday, 27 October, 2005 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Marc Lackenby (Oxford)
Counting covering spaces and subgroups in dimension three

Friday, 28 October, 2005 4:00 pm Room MS.03
Colloquium
Charles Sheppard (Biology Sciences, Warwick)
Climate models: forecast changes to tropical marine systems

Monday, 31 October, 2005 — Wednesday, 2 November, 2005    
Symposium Workshop
Organiser: Dwight Barkley
Dynamical Systems, Fluids and Turbulence

Monday, 31 October, 2005   Room B3.02
MIR@W DAY
Organiser: Dwight Barkley (Mathematics, Warwick)
Dynamical Systems, Fluids and Turbulence

Monday, 31 October, 2005 4:10 pm Room B3.02
Applied Mathematics Seminar
David Quere (College de France)
Water repellency: a few new facts

Tuesday, 1 November, 2005 1:05 pm Room B1.01
IPCR
Michael Stumpf
Evolutionary analysis of protein interaction netorks

Tuesday, 1 November, 2005 2:40 pm Room B3.02
Dynamical Systems and Ergodic Theory Seminar
Ian Melbourne (Surrey)
Mixing and rates of mixing for flows

Wednesday, 2 November, 2005 2:00 pm Room B1.01
Algebraic Geometry Seminar
Karin Baur (Leicester)
Higher secant varieties of minimal orbits

Wednesday, 2 November, 2005 4:00 pm Room B3.01
Stochastic analysis seminar
J. Feng (Warwick)
TBA

Thursday, 3 November, 2005 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Thierry Monteil (IML, Marseille)
Finite blocking property on polygonal billiards and translation surfaces

Thursday, 3 November, 2005 3:00 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Hideki Miyachi (Tokio Denki)
On the image of the asymptotic map

Thursday, 3 November, 2005 4:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Eric Sharpe (Utah)
Deformation theory, mirror symmetry,stacks, and physics

Friday, 4 November, 2005 2:15 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Sarah Perkins (Birkbeck)
Commuting Involution graphs

Friday, 4 November, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Michael McQuillan (Oxford and Glasgow)
Liber accusationis

Monday, 7 November, 2005 1:00 pm Room B1.01
IPCR
Jens Timmer (Freiburg, Germany)
Design Principles of a Bacterial Signalling Network

Monday, 7 November, 2005 4:00 pm Room B3.02
Applied and Computational Mathematics
Robert Nuernberg (Imperial College)
Finite Element Approximation of a Phase Field Model for Multicomponent Surface Diffusion

Tuesday, 8 November, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Nick Luscombe
TBA

Tuesday, 8 November, 2005 2:00 pm Room B3.02
IPCR
Georgy Koentges (UCL)
TBA

Tuesday, 8 November, 2005 2:00 pm Room B1.01
Ergodic Theory & Dynamical Systems Seminar
Carl Dettmann (Bristol)
Open circular billiards and the Riemann hypothesis

Wednesday, 9 November, 2005 11:00 am Room B1.01
Peter Roper (National Institute for Health USA)
Building a bridge between in vivo and in vitro experiments with mathematical models: modelling the milk ejection burst in rat supraoptic neurones

Wednesday, 9 November, 2005 4:00 pm Room B3.02
Stochastic analysis seminar
Y. Inahama (Osaka)
TBA

Wednesday, 9 November, 2005 4:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Etienne Mann (SISSA)
Orbifold cohomology of weighted projective spaces

Wednesday, 9 November, 2005 5:00 pm Room B3.02
MWTC Event
Richard Lissaman (Warwick)
A-Level Maths today: what our students know when they arrive here.

Thursday, 10 November, 2005 1:05 pm Room B0.13
Postdoc training seminar
David Marenduzzo (Warwick)
On the form of growing strings

Thursday, 10 November, 2005 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Samuel Lelievre (Warwick)
Square-tiled surfaces: telling orbits apart and counting

Thursday, 10 November, 2005 1:30 pm Room B1.01
Calf Algebraic Geometry Seminar
Alvaro Nolla de Celis (Warwick)
Introduction to cyclic quotient singularities

Thursday, 10 November, 2005 3:00 pm Room B3.02
Calf Algebraic Geometry Seminar
Stephen Coughlan (Warwick)
Introduction to graded rings and varieties

Friday, 11 November, 2005 2:15 pm Room B1.01
Algebra Seminar
Matt Owens (Warwick)
Constructing Automatic Structures

Friday, 11 November, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
David Miller (Philosophy, Warwick)
A Refined Geometry of Logic

Monday, 14 November, 2005 1:00 pm Room B1.01
IPCR
David Wild (Claremont)
Graphical Models and Bayesian Methods in Bioinformatics: From Structural to Systems Biology

Tuesday, 15 November, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR Seminar
Francoise Livolant (Paris)
Self-assembling properties of DNA and nucleosome core particles

Tuesday, 15 November, 2005 2:00 pm Room MS.05
Ergodic Theory & Dynamical Systems Seminar
Bob Rink (Imperial)
Near-integrability of the Fermi-Pasta-Ulman lattice and the reversal of quasiperiodic rotating waves

Wednesday, 16 November, 2005 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Stephen Coughlan (Warwick)
Unprojection and surfaces with p_g=1, K^2=2

Wednesday, 16 November, 2005 4:00 pm Room B3.02
Stochastic analysis seminar
C. Goldschmidt (Cambridge)
Random recursive trees and the Bolthausen-Sznitman coalescent

Thursday, 17 November, 2005 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Jens Marklof (Bristol)
Geometric aspects of the distribution of n^2 alpha mod 1.

Friday, 18 November, 2005 2:15 pm Room B3.02
Algebra Seminar
David Webdale (Warwick)
Star-freeness in Coxeter Groups

Friday, 18 November, 2005 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Artur Ekert (DAMPT, Cambridge)
Ciphers, quanta and computers

Monday, 21 November, 2005 4:00 pm Room B3.02
ACM
Nikita Kuksin (Heriot Watt)
Dynamics and General Equilibrium: an Application of Convection-Reaction-Diffusion Equations

Tuesday, 22 November, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Alan Ward (Newcastle)
Lumpy evolution of streptomycete species - Streptomyces violaceorubes ('S. coelicolor')

Tuesday, 22 November, 2005 2:00 pm Room B3.02
IPCR
Jan Kormanec (Dubravska)
The role of sigma factors of RNA polymerase in differentiation of streptomyces

Tuesday, 22 November, 2005 2:00 pm Room B1.01
Ergodic theory and dynamical systems seminar
Stefano Luzzatto (Imperial)
A computer-assisted proof in hyperbolic dynamics

Tuesday, 22 November, 2005 3:30 pm Room B3.02
IPCR
Klas Fardh (Lund)
Cytoskeletal proteins involved in growth and differentiation of streptomyces

Tuesday, 22 November, 2005 4:30 pm Room B3.02
IPCR
Eirko Takano (Tubingen/Groningen)
Small signalling molecules which regulate antibiotic production in Streptomyces coelicolor

Wednesday, 23 November, 2005 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Quasi-Gorenstein unprojection

Wednesday, 23 November, 2005 6:00 pm Room B3.02
Teaching and learning forum
David Mond (Warwick)
An Evening discussion between staff and undergraduates on what students want from lectures and tutors - vice versa.

Thursday, 24 November, 2005 1:30 pm Room B3.02
Geometry
Bertrand Deroin (IHES)
Random 1-dimensional dynamical systems

Thursday, 24 November, 2005 3:15 pm Room B3.02
Geometry
Andreas Arvanitoyeorgos (Patras)
Riemannian flag manifolds with homogeneous geodesics

Thursday, 24 November, 2005 4:30 pm Room B3.02
Geometry
Toshihiro Shoda (Kyushu)
Minimal Surfaces in Flat Tori

Friday, 25 November, 2005 11:00 am Room B3.02
Algebra Seminar
Marcus du Sautoy (Oxford)
Through the looking glass: groups from a number theoretic perspective

Friday, 25 November, 2005 3:00 pm Room B1.01
Algebraic Geometry Seminar
Bal'azs Szendr'oi (Oxford)
The amazing partition function of local P^1

Friday, 25 November, 2005 5:10 pm Room MS.02
Colloquium
Marcus du Sautoy (Oxford)
The Music of the Primes

Monday, 28 November, 2005 4:00 pm Room B3.02
Applied and Computational Mathematics joint with CSC
S. Chandler-Wilde (Reading)
High frequency integral equation methods for scattering problems

Tuesday, 29 November, 2005 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Hugh Robinson (Cambridge)
The noisy dynamics of firing cortical neurons

Tuesday, 29 November, 2005 2:00 pm Room B1.01
Ergodic Theory Dynamical systems seminar
Claudia Wulff (Surrey)
Numerical Continuation of Symmetric Periodic Orbits

Wednesday, 30 November, 2005 4:00 pm Room B3.02
Stochastic analysis seminar
Florian Theil (Warwick)
Linear Boltzmann equations for tracers in hard-sphere systems

Wednesday, 30 November, 2005 5:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
J Mattingly (Duke)
Surprisingly simple models with anomalous dissipation

Thursday, 1 December, 2005 12:45 pm Room The Street
Christmas Carols
 

Thursday, 1 December, 2005 1:05 pm Room The Common Room
Christmas Carols
 

Thursday, 1 December, 2005 2:00 pm Room B1.01
COW Seminar
Dmitri Panov (Imperial)
Polyhedral Kaehler manifolds

Thursday, 1 December, 2005 3:30 pm Room B3.02
COW Seminar
Frank Sottile (Texas A&M & TU Munich)
The Horn recursion in the Schubert calculus

Friday, 2 December, 2005 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Karin Erdmann (Oxford)
Tensor products for GL(3)-modules over characteristic 2

Friday, 2 December, 2005 4:00 pm Room B3.02
 
Pay and Grading Proposal

Monday, 5 December, 2005 — Tuesday, 10 May, 2005    
Symposium Workshop
Joint conference with COSLAB co-organised by Grisha Volovik (Landau and Helsinki)
Universal features in turbulence: from quantum to cosmological scales

Monday, 5 December, 2005 — Friday, 9 December, 2005    
Symposium Workshop jointly with COSLAB
Organisers Peter McClintock, (Lancaster) Sergey Nazarenko (Warwick) Grisha Volovik (Landau and Helsinki) and Martin Wilkens (Potsdam)
Universal features in turbulence: from quantum to cosmological scales

Monday, 5 December, 2005 11:30 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Joe Vinen (Physics and Astronomy, Birmingham)
An Introduction to Quantum Turbulence

Monday, 5 December, 2005 1:30 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Kyo Yoshida (Tsukuba)
Direct Numerical Simulation of Gross-Pitaevskii Turbulence

Monday, 5 December, 2005 2:10 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Natalia Berloff (DAMTP, Cambridge)
Turbulence and coherent structures in Bose gases

Monday, 5 December, 2005 2:50 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Roland Combescot (ENS, Paris)
Ultra-cold Fermi gases: the BEC-BCS crossover

Monday, 5 December, 2005 4:00 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Alexander Fetter (Physics, Stanford)
Rapidly Rotating Bose-Einstein Condensates

Monday, 5 December, 2005 4:40 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Brian Jackson (Newcastle)
Persistent Currents and Hysteresis in Bose-Einstein Condensates

Monday, 5 December, 2005 5:20 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Stefania Residori (Institut Non-Linéaire de Nice, CNRS)
Turbulent-like Behaviour in Non-Linear Optical Systems

Tuesday, 6 December, 2005 9:00 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Vladimir Lebedev (Landau Institute for Theoretical Physics)
Passive Scalar Evolution in Peripheral Region

Tuesday, 6 December, 2005 9:40 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Yves Pomeau (ENS Paris)
Dynamical BE-condensation and creation of long-range order

Tuesday, 6 December, 2005 10:50 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulencec
Vladimir Eltsov (Helsinki University of Technology)
Propagation of Vortex Front in Rotating Superfluid

Tuesday, 6 December, 2005 11:30 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Wim van Saarloos (Instituut-Lorentz, Leiden University)
Front Propagation into Unstable States

Tuesday, 6 December, 2005 1:30 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Peter McClintock (Lancaster University)
Quantum Turbulence, Oscillating Grids, and Where We Go Next

Tuesday, 6 December, 2005 2:10 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Demosthenes Kivotides (University of Newcastle)
Turbulence in Thermal Superfluids

Tuesday, 6 December, 2005 2:50 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Makoto Tsubota (Osaka City University)
Numerical Study of Quantum Turbulence

Tuesday, 6 December, 2005 4:10 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Carlo Barenghi (Newcastle)
Flow Visualisation and the Motion of Small Particles in Liquid Helium

Tuesday, 6 December, 2005 4:50 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Gary Ihas (University of Lancaster)
How to Make and Detect Turbulence in a Quantum Fluid

Wednesday, 7 December, 2005 9:00 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Victor L'Vov (Weizmann Institute of Science)
Asymptotical universality of drag reduction in Wall Bounded Turbulence

Wednesday, 7 December, 2005 9:40 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Konstantin Turitsin (Landau Institute) Polymer Dynamics in Chaotic Flows
Polymer Dynamics in Chaotic Flows

Wednesday, 7 December, 2005 11:00 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Polina Landa (Physics, Moscow State University)
What is Turbulence from Oscillatory Point of View?

Wednesday, 7 December, 2005 11:40 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Gregory Falkovich (Weizmann Institute of Science)
Conformal Invariance in Turbulence

Wednesday, 7 December, 2005 1:30 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Eleftherios Gkioulekas (University of Washington)
The Nastrom-Gage Energy Spectrum of the Atmosphere, Proposed Theoretical Explanations, and Comparison with the Predicted Energy Spectrum of Superfluid Turbulence

Wednesday, 7 December, 2005 2:10 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Tom Mullin (Manchester)
Transition to Turbulence in Pipe Flow

Wednesday, 7 December, 2005 2:50 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Aneta Stefanovska (Faculty of Electrical Engineering, University of Ljubljana)
Hydrodynamics, Turbulence, and Oscillatory Processes in Blood Flow

Wednesday, 7 December, 2005 4:00 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Sebastien Galtier (Institut d'Astrophysique Spatiale)
Solar Wind Turbulence

Wednesday, 7 December, 2005 4:40 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Igor Kolokolov (Landau Institute for Theoretical Physics)
Kinematic Dynamo: Space Structure

Thursday, 8 December, 2005 9:00 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Vladimir Zakharov (University of Arizona)
Wave Turbulence in Finite Systems

Thursday, 8 December, 2005 9:40 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Sergey Lukashuk (Hull University)
Clustering and Mixing of Floaters by the Surface Waves

Thursday, 8 December, 2005 11:00 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
German Kolmakov (Lancaster University)
Wave Turbulence at the Surface and in the Bulk of Quantum Fluids

Thursday, 8 December, 2005 11:40 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Sergey Nazarenko (Warwick)
Wave Turbulence beyond Spectra

Thursday, 8 December, 2005 1:30 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Sergio Rica (LPS CNRS, France)
Weak Turbulence for an Elastic Plate

Thursday, 8 December, 2005 2:10 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Elena Kartashova (RISC, J.Kepler University Linz)
Wave Turbulence Theory of Discrete Systems

Thursday, 8 December, 2005 3:30 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Oleg Zabaronski (Warwick)
Constant flux relation in non-equilibrium statistical physics.

Thursday, 8 December, 2005 4:10 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Stephan Fauve (LPS ENS, France)
Fluctuations of energy flux in wave turbulence

Friday, 9 December, 2005 9:00 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Igor Tkachev (CERN)
Turbulence in the Early Universe

Friday, 9 December, 2005 9:45 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Grigory Volovik (Helsinki)
Black-Hole and White-Hole Horizons for Capillary-Gravity Waves in Superfluids

Friday, 9 December, 2005 11:00 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Andrei Golov (Manchester)
Quantised Vortices in Cold Superfluid 4He

Friday, 9 December, 2005 11:45 am Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Ladislav Skrbek (Inst. of Physics ASCR and Charles University)
Quantum Turbulence in Helium Superfluids

Friday, 9 December, 2005 1:30 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Matti Krusius (Helsinki)
Vortex Formation, Propagation, and Turbulence in Superfluid 3He-B

Friday, 9 December, 2005 2:15 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
George Pickett (Lancaster)
Turbulence: From Quantum to Cosmological Scales

Friday, 9 December, 2005 3:30 pm Room MS01
Symp W'shop on Universal Features in Turbulence
Victor Efimov (Lancaster)
Experimental Study of Non-Linear Second Sound Waves in He-II

Wednesday, 4 January, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis
R Tribe (Warwick)
Two parameter phase diagram for a noisy system

Thursday, 5 January, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Chris Jones (North Carolina)
Assimilating and Assessing Lagrangian Data in Ocean Models

Thursday, 5 January, 2006 ? Room PS1.28
Theoretical Physics Group Seminar
David Thouless (UW Seattle)
Dynamics of quantized vortices in superfluids and superconductors

Friday, 6 January, 2006 4:00 pm Room B3.02
Special Analysis Seminar
Daniel Ueltschi (Tucson)
On the sum of Eigenvalues of the Laplacian

Monday, 9 January, 2006 — Tuesday, 10 January, 2006 12:50 pm Room B3.02
MIR@W Mathematics of Biomolecules
G. Friesecke, D. Marenduzzo, F. Theil (Warwick)
Introduction and presentation

Monday, 9 January, 2006 — Tuesday, 10 January, 2006 1:00 pm Room B3.02
MIR@W Mathematics of Biomolecules
A. Maritan (Padua)
What determines the native fold of a protein?

Monday, 9 January, 2006 — Tuesday, 10 January, 2006 2:00 pm Room B3.02
MIR@W Mathematics of Biomolecules
P. D. Olmsted (Leeds)
What can we really learn from mechanical unfolding of proteins ?

Monday, 9 January, 2006 — Tuesday, 10 January, 2006 3:00 pm Room B3.02
MIR@W Mathematics of Biomolecules
C. Schuette (Berlin)
Mathematic approaches to conformation changes

Monday, 9 January, 2006 — Tuesday, 10 January, 2006 4:30 pm Room B3.02
MIR@W Mathematics of Biomolecules
R. Podgornik (Ljubljana)
Quenched disorder and Coulomb interaction

Monday, 9 January, 2006 — Tuesday, 10 January, 2006 5:30 pm Room B3.02
MIR@W Mathematics of Biomolecules
C. Liu (Penn State)
TBA

Tuesday, 10 January, 2006 — Tuesday, 10 January, 2006 8:45 am Room B1.01
MIR@W Mathematics of Biomolecules
O. Gonzalez (Austin)
Parameterization of basepair models of DNA from molecular dynamics

Tuesday, 10 January, 2006 — Tuesday, 10 January, 2006 9:40 am Room B1.01
MIR@W Mathematics of Biomolecules
M. S. Turner (Warwick)
Semiflexible biopolymers, their kinetics and interactions

Tuesday, 10 January, 2006 — Tuesday, 10 January, 2006 10:35 am Room B1.01
MIR@W Mathematics of Biomolecules
J. H. Maddocks (EPFL)
Helices

Tuesday, 10 January, 2006 11:30 am Room B3.02
IPCR
Malcolm McCrae (Warwick)
Molecular characterisation of Rotaviruses

Tuesday, 10 January, 2006 12:00 pm Room B3.02
IPCR
Chris Dowson (Warwick)
Cell wall biosynthesis and antibiotic resistance

Tuesday, 10 January, 2006 — Tuesday, 10 January, 2006 12:55 pm Room B1.01
MIR@W Mathematics of Biomolecules
G. Friesecke, D. Marenduzzo, F. Theil (Warwick)
Conclusion and discussion

Tuesday, 10 January, 2006 2:30 pm Room B3.02
IPCR
Hans-Gerhard Burgert (Warwick)
E3 proteins: weapons of Adenoviruses to subvert antigen presentation, apoptosis and lymphocytes

Tuesday, 10 January, 2006 3:00 pm Room A1.01
Complexity and Quantum Forum
Ben Simons (Cavendish Labs)
Pattern Formation in Exciton Systems near Quantum Degeneracy

Tuesday, 10 January, 2006 3:40 pm Room B3.02
IPCR
Hugo van den Berg (Warwick)
Mathematical models of viral evasion and detection

Wednesday, 11 January, 2006 2:00 pm Room A1.01
Midlands Probability Theory Seminar and the Stochastic analysis seminar
A Barbour
Regenerative composition structures: the case of slow variation

Wednesday, 11 January, 2006 3:00 pm Room A1.01
Midlands Probability Theory Seminar and the Stochastic analysis seminar
M.Grothaus
Strong Feller properties for distorted Brownian motion with reflecting boundary condition and an application to continuous N-particle systems with singular interactions

Wednesday, 11 January, 2006 4:30 pm Room B3.02
The Midlands Probability Theory seminar and the Stochastic analysis seminar
D Crisan
McKean-Vlasov representations for a class of SPDEs

Thursday, 12 January, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis seminar
Bernd Schmidt (MPI Leipzig)
A Derivation of continuum nonlinear plate theory from atomistic models

Thursday, 12 January, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Miklos Laczkovich (Eotvos University Budapest)
Equidecomposability under groups of isometries in R^d

Friday, 13 January, 2006 1:00 pm Room B1.01
Dynamical Systems Seminar
Mark Holland (Surrey)
Mixing properties of Lozenz maps and flows

Friday, 13 January, 2006 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Peter Cameron (Queen Mary)
Tutte polynomial and orbit counting

Friday, 13 January, 2006 2:30 pm Room B1.01
Dynamical Systems Seminar
Jon Aaronson (Tel Aviv)
Exchangeable and Gibbs measures for subshifts

Friday, 13 January, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Peter Cameron (Queen Mary)
The random graph and the Urysohn space

Monday, 16 January, 2006 3:15 pm Room B3.02
Complexity Forum
David Sumpter (Oxford)
The collective behaviour of animals: from locusts, ants, chickens, pigeons to humans

Tuesday, 17 January, 2006 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Tim Bugg (Warwick)
Quantitative assays for bacterial cell wall peptidoglycan biosynthesis: towards a systems analysis of bacterial cell division and antibiotic resistance

Tuesday, 17 January, 2006 2:00 pm Room B1.01
Dynamical systems & ergodic theory seminar
Thomas Jordan (Warwick)
Multifractal analysis and the varaince of Gibbs' measures

Wednesday, 18 January, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
S Peszat (PAN)
Properties of stochastic convolutions

Thursday, 19 January, 2006   Room B3.02
MIR@W Day
Organiser: Myrna Wooders (Economics, Warwick & Vanderbilt)
Coalition theory and networks

Thursday, 19 January, 2006 1:30 pm Room B3.01
Hyperbolic Geometry Seminar
Cormac Long (Southampton)
Some dodecahdral tessellations associated with Coxeter group $[5,3,5]$

Friday, 20 January, 2006 11:00 am Room B0.13
Algebra Seminar
Nicholas Jackson (Warwick)
Homology theories for racks and quandies

Friday, 20 January, 2006 4:15 pm Room B3.03
Colloquium - please note change of speaker, time and place
Myrna Wooders (Vanderbilt and Warwick)
TBA

Tuesday, 24 January, 2006 1:00 pm Room B3.02
IPCR
Birgitta Norling (Stockholm)
Proteomics in Cyanobacteria

Tuesday, 24 January, 2006 2:00 pm Room B3.02
IPCR
Conrad Mullineaux (Queen Mary)
Dynamics of thylakoid membranes in cyanobacteria

Tuesday, 24 January, 2006 2:00 pm Room B1.01
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Robert Devaney (Boston)
Parameter Plane Structures for Singularly Perturbed Rational Maps

Tuesday, 24 January, 2006 3:30 pm Room B3.02
IPCR
Nigel Robinson (Newcastle)
Metallochaperones/metal sensors in Cyanobacteria

Tuesday, 24 January, 2006 4:30 pm Room B3.02
IPCR
Nick Mann (Warwick)
The impact of phages on cyanobacteria in the oceans

Thursday, 26 January, 2006 11:00 am Room Comp Sci 1.01
Computer Science/Biology/Maths
Tim Nattkemper (Bielefeld)
TBA (treatment of multichannel image data from biology)

Thursday, 26 January, 2006 12:00 pm Room B1.01
Singularities seminar
Caucher Birkar (Warwick)
Singularities in birational geometry

Thursday, 26 January, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Bas Lemmens (Warwick)
How many points at the same distance

Thursday, 26 January, 2006 2:00 pm Room B1.01
Singularities seminar
Michael Loenne (Liverpool)
Braid monodromy and fundamental groups of discriminant complements

Thursday, 26 January, 2006 3:30 pm Room B1.01
Singularities seminar
Christian Sevenheck (Mannheim)
Nilpotent orbits of polarized integrable twistor structures

Friday, 27 January, 2006 5:10 pm Room MS02
Colloquium
Robert L. Devaney (Boston)
Chaos Games and Fractal Images

Monday, 30 January, 2006 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Roy Mathias (Birmingham)
Monotonicity Principles in Quadratic Eigenvalue Problems

Tuesday, 31 January, 2006 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Peter Andrews (Sheffield)
Self renewal and culture adaptation of human Embryonic Stem cells

Tuesday, 31 January, 2006 2:00 pm Room B1.01
Dynamical Systems and ergodic theory seminar
Lars Olsen (St Andrews)
Distribution of digits in integers

Tuesday, 31 January, 2006 4:00 pm Room B1.01
Analysis seminar
Francis Nier
Lowest Landau Level functional and Bargmann spaces

Thursday, 2 February, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Moon Duchin (Davis)
Curvature and dynamics in Teichmüller space

Thursday, 2 February, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Nikolaos Bournaveas (Edinburgh)
Velocity averages over spheres for solutions of the kinetic transport equation.

Friday, 3 February, 2006 1:30 pm Room B0.13
follow up talk on the Geometry Seminar
Moon Duchin (UC Davis)
Curvature and dynamics in Teichmeller space (continued)

Friday, 3 February, 2006 2:30 pm Room B1.01
Stochastic Analysis Seminar
A Beskos (Warwick)
Exact simulation of diffusions

Friday, 3 February, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Thomas Ransford (Université Laval Quebec)
Capacity

Friday, 3 February, 2006 4:00 pm Room B3.02
Applied and Computational Seminar
Miguel Bustamante (Paris)
Navier-Stokes in Weber-Clebsch variables: study of vortex reconnection

Monday, 6 February, 2006 4:00 pm Room B3.02
Applied and Computational Seminar
Miguel Bustamante (Paris)
Navier-Stokes in Weber-Clebsch variables: study of vortex reconnection

Tuesday, 7 February, 2006 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Ernst Wit (Lancaster)
Optimal design of microarray experiments using simulated annealing

Tuesday, 7 February, 2006 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Vassilis Mersinias (Surrey)
Time course expression profiling of developmental and metabolic transitions in Streptomyces using DNA microarrays

Tuesday, 7 February, 2006 2:00 pm Room B1.01
Ergodic theory and dynamical systems seminar
Gwyneth Stallard (Open University)
Multiply connected wandering domains

Wednesday, 8 February, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
T Bodineau (Paris)
Current fluctuations in non-equilibrium diffusive systems

Thursday, 9 February, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Mikhail Belolipetsky (Durham)
Finite groups and hyperbolic manifolds

Thursday, 9 February, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis seminar
Gero Friesecke (Warwick)
Minimum energy configurations of classical charges in the potential of an atomic nucleus: Large N asymptotics

Friday, 10 February, 2006 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Colva Roney-Dougal
Maximal subgroups of finite simple groups

Tuesday, 14 February, 2006 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Dirk Husmeier (BioSS - Edinburgh)
Predicting mosaic structures in DNA sequence alignments with factorial hidden Markov models

Tuesday, 14 February, 2006 2:00 pm Room B1.01
Dynamical systems and ergodic theory seminar
Richard Oudkerk (Warwick)
Stability of Baker domains and wandering components

Wednesday, 15 February, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
E Bolthausen (Zurich)
TBA

Thursday, 16 February, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis seminar
Valeriy Slastikov (Warwick)
Critical points of Onsager model of nematic phase transition

Friday, 17 February, 2006 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Robert A Wilson (QMUL)
Involution centralizers in matrix group algorithms

Friday, 17 February, 2006 4:00 pm Room B3.03
Colloquium
Peter Cooper and David Youdan (LMS and IMA)
Discussion meeting: The IMA-LMS Frameworks Study Initiative

Tuesday, 21 February, 2006 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Anne Ridley (UCL)
How cells move: intracellular signalling networks underlying cell migration

Tuesday, 21 February, 2006 2:00 pm Room B1.01
Dynamical systems and ergodic theory seminar
Anders Oberg (Uppsala)
Countable State shifts and uniqueness of g-Measures

Wednesday, 22 February, 2006 11:00 am Room B3.02
MWTC
Juan Pablo Mejia Ramos (Warwick Institute of Education)
Workshop on the teaching and learning of Proof in University Mathematics

Wednesday, 22 February, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
S Grosskinsky (Cambridge)
Equivalence of ensembles for zero-range invariant measures

Wednesday, 22 February, 2006 4:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Prof V.V. Nikulin (Liverpool)
Real K3 Surfaces

Wednesday, 22 February, 2006 5:10 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Jose Rodrigo (Yale)
Making rigorous sense of sharp fronts for the surface quasi-geostrophic equation

Thursday, 23 February, 2006 9:00 am Room B1.01
Presentations
Patrik Ferrari (Technische Universität München)
Determinantal point processes in mathematics and physics

Thursday, 23 February, 2006 9:35 am Room B1.01
Presentations
Samuel Lelievre (University of Warwick)
Square-tiled surfaces and moduli spaces

Thursday, 23 February, 2006 10:15 am Room B1.01
Presentations
Jose L Rodrigo (Yale)
Sharp fronts, contour dynamics and vortex lines

Thursday, 23 February, 2006 10:50 am Room B1.01
Presentations
Daniel Ueltschi (University of Arizona)
Bose-Einstein condensation and Feynman cycles

Thursday, 23 February, 2006 11:35 am Room B1.01
Presentations
Danijela Damjanovic (IHES, France)
Higher -rank abelian actions and rigidity

Thursday, 23 February, 2006 12:10 pm Room B1.01
Presentations
Damien Challet (Oxford)
Mathematical methods for complex heterogeneity

Thursday, 23 February, 2006 1:40 pm Room B1.01
Presentations
Alexandros Alexakis (National Centre for Atmospheric Research/Advanced Study Program)
Energy Cascade in MHD turbulence

Thursday, 23 February, 2006 2:15 pm Room B1.01
Presentations
Niels Jorgensen (Leeds)
Interactions between algebra and topology

Thursday, 23 February, 2006 2:50 pm Room B1.01
Presentations
Andrey Lazarev (Bristol)
Feynman diagrams, homotopy algebras and moduli spaces of complex curves

Thursday, 23 February, 2006 3:45 pm Room B1.01
Presentations
Ronald Van Luijk (MSRI, Berkeley, USA)
Rational points on K3 surfaces

Friday, 24 February, 2006 2:00 pm Room B3.03
Dynamical systems and ergodic theory seminar
Ken Falconer (St Andrews)
Fractual aspects of stochastic processes

Friday, 24 February, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Ken Falconer (St Andrews)
Symmetry and enumeration of self-similar fractals

Monday, 27 February, 2006 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
David Kay (Sussex)
Finite element approximation of the Navier-Stokes Cahn-Hilliard system

Tuesday, 28 February, 2006 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Jeff Cole (Birmingham)
Micro-array analysis of gene regulation as E. coli adapts from aerobic to anaerobic growth: sense, nonsense, lists and new insights into microbial physiology

Tuesday, 28 February, 2006 2:00 pm Room B1.01
Dynamical Systems & Ergodic Theory Seminar
Richard Sharp (Manchester)
Directions in homology for Anosov flows

Tuesday, 28 February, 2006 3:00 pm Room B3.02
Complexity and Quantum Forum
Neil Johnson (Oxford)
Two's company, Three's a crowd: from Traders to Terrorists

Wednesday, 1 March, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
A Debussche (Cachan)
A Stochastic Cahn-Hilliard equation with reflexion

Thursday, 2 March, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
James Giblin (Warwick)
Classification of continuously transitive Circle Groups

Friday, 3 March, 2006 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Ryan Budney (Max Planck Institute for Mathematics, Bonn)
Spaces of knots and bundle constructions

Friday, 3 March, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
David Preiss (University College London)
Three of many flavours of real analysis

Monday, 6 March, 2006 11:00 am Room B3.02
Geometry Seminar
Brian Bowditch (Southampton)
The Ending Lamination Conjecture I

Monday, 6 March, 2006 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Bruce Turkington (Massachusetts, Amherst)
Statistical equilibrium models, geostrophic turbulence and Jupiters jets and spots

Tuesday, 7 March, 2006 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Martin Lochner (Warwick)
Ligand-gated ion channels - fast macromolecular machines

Wednesday, 8 March, 2006 9:30 am Room B1.01
Presentation
Fabian Torres-Ardila (Boston)
Traces and Chern-Simons classes in Loop Spaces

Wednesday, 8 March, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
T Komorowski (Lublin)
Asymptotic behavior of a particle in a random force field

Wednesday, 8 March, 2006 4:00 pm Room B3.01
Geometry Seminar
Brian Bowditch (Southampton)
The Ending Lamination Conjecture II

Thursday, 9 March, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Brian Bowditch (Southampton)
The Ending Lamination Conjecture III

Thursday, 9 March, 2006 4:00 pm Room B3.02
Geometric Analysis Seminar
Fabian Torres-Ardilla (Boston University)
Traces and Chern-Simons classes in Loop Spaces

Friday, 10 March, 2006 2:00 pm Room B1.01
Ergodic theory and dynamical systems seminar
Vincent Naudot (Warwick)
Local versus global dynamics: an application

Friday, 10 March, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Brian Bowditch (Southampton)
Hyperbolic 3-manifolds and curves complexes

Monday, 13 March, 2006 — Saturday, 18 March, 2006    
Turbuence Symposium Workshop
Organisers: I Castro, D Holm, S Nazarenko, R Kerr & C Vassillicos
Environmental and Geophysical Turbulence

Monday, 13 March, 2006   Room B3.02
MIR@W Day
Organiser: Robert Kerr and Sergey Nazarenko (Warwick)
Joint with the Turbulence Symposium Workshop

Monday, 13 March, 2006 12:30 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
C V Tran (St Andrews)
Vanishing enstrphy dissipation in 2DNS

Monday, 13 March, 2006 1:20 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
P Bartello (McGill)
Theoretical and computational issues in geophysical turbulence

Monday, 13 March, 2006 2:10 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
V Zeitlin (Paris)
Parametric excitation and nonlinear dynamics of equatorial waves

Monday, 13 March, 2006 3:40 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
B Dubrulle (Saclay)
A Les-Langevin model for turbulence

Tuesday, 14 March, 2006 9:30 am Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
L Collins (Cornell)
Clustering or particles in turbulence: early cloud development

Tuesday, 14 March, 2006 11:00 am Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
J Hunt (UCL)
Very inhomogeneous turbulence and interfaces

Tuesday, 14 March, 2006 11:35 am Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
R Shaw (Michigan Tech)
Turbulence and clouds: a measurement perspective

Tuesday, 14 March, 2006 2:00 pm Room B1.01
Ergodic Theory & Dynamical Systems Seminar
Anthony Manning (Warwick)
Subadditive pressure and Hausdorff dimension for expanding maps: estimating the shape of a cylinder

Tuesday, 14 March, 2006 2:00 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
A Fouxon (Israel)
Role of cloud turbulence in the formation of rain

Tuesday, 14 March, 2006 2:35 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
B Devenish (Met Office)
Acceleration statistics in turbulence

Tuesday, 14 March, 2006 4:00 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
S Malinowski (Warsaw)
Small-scale mixing in clouds

Wednesday, 15 March, 2006 9:30 am Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
P K Taylor (Southampton)
The structure of the marine cloud topped boundary layer

Wednesday, 15 March, 2006 11:00 am Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
K Melville (Scripps)
Wave-Induced Turbulence in the Upper Ocean

Wednesday, 15 March, 2006 1:30 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
S Belcher (Reading)
Wind-wave interactions

Wednesday, 15 March, 2006 2:00 pm Room A1.01
Stochastic Analysis Seminar
M.Davis (Imperial College)
Aplications of the Bismut-Elworthy formula in mathematical

Wednesday, 15 March, 2006 2:05 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
M Stiassnie (Technion)
Temporal and spatial growth of wind waves

Wednesday, 15 March, 2006 2:30 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
G Levina (Perm, Russia)
Theoretical and experimental modelling of intensive atmospheric vortices

Wednesday, 15 March, 2006 3:00 pm Room A1.01
Stochastic Analysis Seminar
P Graczyk (Angers)
Poisson Kernel for hyperbolic Brownian motion

Wednesday, 15 March, 2006 4:30 pm Room B1.01
Stochastic Analysis Seminar
D Bakry (Toulouse)
From Logarithmic Sobolev inequelites to Li-Yau's parabolic Harnack

Thursday, 16 March, 2006 9:30 am Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
J Marshall (MIT)
Mixing and restratification in the upper ocean

Thursday, 16 March, 2006 11:00 am Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
J Simpson (Bangor)
Measurements and models of turbulence in shelf seas

Thursday, 16 March, 2006 1:30 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
A Martin (Southampton)
Stirring vegetable soup

Thursday, 16 March, 2006 2:05 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
P Berloff (Cambridge)
Midlatitude ocean-atmosphere model: decadal variability and dynamics

Thursday, 16 March, 2006 2:40 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
D Acreman (Met Office)
Tuning and validation of ocean mixed layer models

Thursday, 16 March, 2006 4:00 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
G P King (Lisbon/Warwick)
Variability of surface circulation

Friday, 17 March, 2006 9:30 am Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
R Hallberg (GFDL)
Representing gravity current entrainment in large-scale ocean models

Friday, 17 March, 2006 11:00 am Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
S Legg (Princeton)
Making practical progress in representing turbulent processes in ocean models

Friday, 17 March, 2006 1:30 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
P Korn (Hamburg)
Development of an ocean-atmosphere model on icoahedral grids - the first steps

Friday, 17 March, 2006 2:05 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
M Piggott (Imperial)
Modelling environmental flows at a range of scales using adaptive methods

Friday, 17 March, 2006 2:40 pm Room B3.02
Turbulence Symposium Workshop
V Shrira (Keele)
Non-traditional Coriolis terms and mixing in the deep ocean

Monday, 20 March, 2006 — Friday, 24 March, 2006   Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Organiser: Charudatta Hajarnavis
Recent Advances in Noncommutative Ring Theory

Monday, 20 March, 2006 11:05 am Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Peter Vamos (Exeter)
Matrix Type of rings

Monday, 20 March, 2006 2:00 pm Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Alberto Facchini (Padova)
Additive functors that describe direct-sum decompositions

Monday, 20 March, 2006 4:00 pm Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Patrick Smith (Glasgow)
Compressible and related modules

Tuesday, 21 March, 2006 9:30 am Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Surender Jain (Ohio)
Essential extensions of semisimple modules

Tuesday, 21 March, 2006 11:00 am Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Syed Tariq Rizvi (Ohio-State)
Essential extensions with ring structure

Tuesday, 21 March, 2006 2:00 pm Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Vladimir Bavula (Sheffield)
The rings of differential operators in prime characteristic

Tuesday, 21 March, 2006 4:00 pm Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Adnan Tercan (Hacettepe)
Generalisations of CS-modules

Tuesday, 21 March, 2006 5:00 pm Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Ahmed Haghany (Esfahan)
Retractable modules and related results

Wednesday, 22 March, 2006 9:30 am Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Stephane Launois (Edinburgh)
Automorphisms of quantum algebras

Wednesday, 22 March, 2006 11:00 am Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Tom Lenagan (Edinburgh)
Quantum algebras with a straightening law

Wednesday, 22 March, 2006 2:00 pm Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Hashem Koohy (Warwick)
Multiplication modules and ue-rings

Wednesday, 22 March, 2006 2:30 pm Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Alex Woodward (Glasgow)
On finitely annihilated modules and Artinian rings

Wednesday, 22 March, 2006 4:00 pm Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Fatih Karabacak (Anadolu)
Extending modules

Thursday, 23 March, 2006 9:30 am Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Hidetoshi Marubayashi (Naruto)
Ore extensions which are unique factorization rings

Thursday, 23 March, 2006 11:00 am Room MS02
Goldie Memorial Meeting
David A Jordan (Sheffield)
Reversible automorphisms and rings of invariants

Thursday, 23 March, 2006 2:00 pm Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Arthur Chatters (Bristol)
Noetherian rings of injective dimension one and their quotient rings

Thursday, 23 March, 2006 4:00 pm Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Efraim PArmendariz (Texas)
Weakly regular rings

Friday, 24 March, 2006 9:30 am Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Yuval Ginosar (Haifa)
Homogeneous deformations of crossed products

Friday, 24 March, 2006 11:00 am Room MS02
Goldie Memorial Meeting
Louis Rowen (Bar-Ilan)
Recent developments in the theory of PI-rings

Friday, 24 March, 2006 2:00 pm Room MS.02
Goldie Memorial Meeting
Agata Smoktunowicz (Edinburgh)
Some results and examples on algebras with small GK dimension

Friday, 24 March, 2006 4:00 pm Room MS.02
Goldie Memorial Meeting
Chris Robson (Leeds)
HNP Rings

Tuesday, 28 March, 2006 1:05 pm Room B3.02
IPCR
Roy Goodacre (Manchester)
Making sense of the metabolome using explanatory machine learning

Thursday, 30 March, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Pascal Hubert (Marseille)
Veech groups and the dynamics of flat surfaces

Thursday, 30 March, 2006 3:00 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Emmanuel Royer (Montpellier)
Quasimodular forms and applications

Monday, 3 April, 2006 — Wednesday, 5 April, 2006    
Systems Biology
Organiser: David Rand (Warwick)
BioSim Workshop

Thursday, 20 April, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry seminar
Jack Button (Cambridge)
3-manifold groups, the BNS invariant and the Alexander polynomial

Friday, 21 April, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Reidun Twarok (York)
Mathematical Virology: Structure and assembly of viruses based on group theory and tiling theory

Monday, 24 April, 2006 — Wednesday, 26 April, 2006   Room B3.02
Workshop
Organiser: Petr Plechac (Warwick)
Coarse-grained Multiscale Models: Mathematical analysis and applications.

Monday, 24 April, 2006 1:00 pm Room B3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Gunilla Kreiss (Royal Institute of Technology, Sweden)
Interface Capturing methods for multi-phase flows

Monday, 24 April, 2006 2:00 pm Room B3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Mattias Sandberg (Royal Institute of Technology, Sweden)
Phase transition of a thermally driven Allen-Cahn equation, and solution of the associated optimal control problem

Monday, 24 April, 2006 3:00 pm Room B3.03
Mathematical Biology
Ian MacKenzie (Queen Mary University)
Stem cell behaviour in cancer cell lines - a candidate for mathematical systems biology?

Monday, 24 April, 2006 4:00 pm Room B3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Greg Pavliotis (Imperial College)
Parameter estimation for multiscale diffusions

Monday, 24 April, 2006 5:00 pm Room B3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Chun Lui (Penn State)
Closure procedures for Micro-Macro FENE Models for Polymeric Fluids

Tuesday, 25 April, 2006 10:00 am Room B3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Anders Szepessy (Royal Institute of Technology, Sweden)
Stochastic Hydrodynamical limits for phase changes

Tuesday, 25 April, 2006 11:00 am Room B3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Nicolas Dirr (Max-Planck Institute, Leipzig)
Contour techniques applied to variational problems

Tuesday, 25 April, 2006 1:00 pm Room 3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Claude Le Bris (CERMICS, Paris)
Some mathematical issues in molecular dynamics

Tuesday, 25 April, 2006 2:00 pm Room B3.02
Coarse-grained Multiscale Models
MichaelLoulakis (Crete)
Mobility of tracer particles and Einstein relation

Tuesday, 25 April, 2006 2:00 pm Room B1.01
Dynamical systems and ergodic theory seminar
Tom Ward (East Anglia)
Periodic points and subdynamics in rank one

Tuesday, 25 April, 2006 4:00 pm Room B3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Dimitri Vvedensky (The Blackett Laboratory, Imperial College)
Multiscale Theory of Fluctuating Interfaces

Tuesday, 25 April, 2006 5:00 pm Room B3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Roman Kotecky (Warwick)
Collapse of supersaturation at phase coexistence

Wednesday, 26 April, 2006 10:00 am Room B3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Mattias Roussett (Nice)
Computation of free energy using nonequilibrium projected dynamics caused by switched reaction coordinates

Wednesday, 26 April, 2006 11:00 am Room B3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Jose Trashorras (CEREMADE, Paris)
On block-spin dynamics

Wednesday, 26 April, 2006 1:00 pm Room B3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Omas Lakkis (Sussex)
White noise regularisation for the stochastic Allen-Cahn problem

Wednesday, 26 April, 2006 2:00 pm Room B3.02
Coarse-grained Multiscale Models
Ping Lin (National University of Singapore)
An analysis of the quasi-continuum Approximation for 1D and 2D Materials

Thursday, 27 April, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Etienne Ghys (ENS Lyon)
Rotation numbers for surface automorphisms

Thursday, 27 April, 2006 3:00 pm Room B3.02
Singularity Seminar
Ignacio de Gregorio (Warwick)
Some computations on the Gauss-Manin system of functions on quasihomogeneous curves

Thursday, 27 April, 2006 4:00 pm Room B3.03
Special Lecture
Odo Diekmann (Utrecht)
The delay equation approach to physiologically structured population models

Thursday, 27 April, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Ben Weinkove (Harvard)
The Calabi-Yau equation on almost-Kähler four-manifolds

Friday, 28 April, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Etienne Ghys (ENS Lyon)
The geodesic flow of the modular surface

Tuesday, 2 May, 2006 10:30 am Room B3.01
Systems Biology
Organiser: Nigel Burroughs (Warwick)
Transcription/Translation Workshop

Tuesday, 2 May, 2006 2:00 pm Room B1.01
Ergodic theory and dynamical systems seminar
Dong Han Kim (Warwick)
The recurrence time of ergodic systems for infinite measures

Wednesday, 3 May, 2006   Room Computer Science
Computer Science Meeting
Organiser: Leslie Goldberg
Combinatorics, Algorithms and Statistical Physics

Wednesday, 3 May, 2006 10:30 am Room B3.02
MWTC Workshop
Lara Alcock (Essex)
Teaching and Learning of Analysis

Wednesday, 3 May, 2006 2:00 pm Room Computer Science
Computer Science Meeting
Martin Dyer (Leeds)
Generating random colourings

Wednesday, 3 May, 2006 3:50 pm Room Computer Science
Computer Science Meeting
Fabio Martinelli (Rome)
Kinetically constrained spin models

Wednesday, 3 May, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis seminar
N Shephard (Oxford)
Designing realised kernels to measure the ex-post variation of equity prices in the presence of noise

Wednesday, 3 May, 2006 5:00 pm Room Computer Science
Computer Science Meeting
Boguslaw Zegarlinski (Imperial College)
Coercive Inequalities for Large Interacting Systems

Thursday, 4 May, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Vladimir Bozin (Warwick) (Warwick)
Quasiconformally homogenous surfaces

Friday, 5 May, 2006 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Vitaliy Kurlin (Liverpool)
Solving expenential equations in Lie algebra

Friday, 5 May, 2006 2:00 pm Room B1.01
Applied Maths Seminar
Igor Chueshov (Kharkov)
Ladyzhenskaya's theorem on dimension of invariant sets: generalizations and applications

Friday, 5 May, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Stephen Cook (Toronto)
Computational complexity and proofs of combinatorial principles

Tuesday, 9 May, 2006 2:00 pm Room B1.01
Dynamical systems and ergodic theory seminar
Vassili Gelfreich (Warwick)
Stokes phenomenon near a parabolic fixed point of a holomorphic map in C2

Wednesday, 10 May, 2006 2:00 pm Room B3.02
Systems Biology
Lorenzo Frigerio (Warwick)
Biogenesis of protein storage vacuoles in plant seeds

Thursday, 11 May, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Greg McShane (Toulouse)
The Hitchin component, higher Teichmueller space and shear coordinates (joint work with Francois Labourie)

Thursday, 11 May, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Ernst Kuwert (Freiberg)
Closed surfaces with bounds on their Willmore energy

Friday, 12 May, 2006 12:00 pm Room B3.01
Systems Biology
Kah-Tong Seow (Merck KGaA, Germany)
Deciphering complex biology from OMIC data

Friday, 12 May, 2006 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Mark Stather (Warwick)
The Matrix Group Recognition Project

Friday, 12 May, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Rosemary Bailey (Queen Mary London)
Block designs for experiments: from microarrays to orthogonal arrays

Monday, 15 May, 2006 4:00 pm Room B3.02
Applied & Computational Math Seminar
David Wright (Physics, Exeter)
Modelling of phase-change alloys for applications in ultra-high density data storage

Tuesday, 16 May, 2006 2:00 pm Room B1.01
Dynamical systems and ergodic theory
Jens Marklof (Bristol)
Escape of measures and quantum unique ergodicity

Tuesday, 16 May, 2006 3:00 pm Room B1.16
UNINETComplex Systems Network Theory Seminar Series
Thomas Gall (Economics Dept. Bonn)
The Timimg of Education: Mismatches and Sequencing of Investment

Wednesday, 17 May, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
M. Romito (Florence)
Markov solutions and their regularity for the 3D Navier-Stokes equations driven by random forces

Thursday, 18 May, 2006 1:30 pm Room B3.02
Joint Algebra / Geometry seminar
Susan Hermiller (University of Nebraska - Lincoln)
Almost convexities and tame combings for groups

Thursday, 18 May, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Nicolas Burq (Orsay)
Restriction of the Laplace Beltrami eigenfunctions on submanifolds

Friday, 19 May, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Xavier Buff (Toulouse)
Quadratic Julia sets with positive area

Monday, 22 May, 2006 — Wednesday, 24 May, 2006   Room B3.03, MS.05
MIR@W
Organiser: Andrew Stuart (Warwick)
Mathematics of Data Assimilation

Wednesday, 24 May, 2006 11:00 am Room B1.01
UNINET Neuronal Networks
J. Feng (Computer Science, Warwick)
Optimal control of neuronal networks

Wednesday, 24 May, 2006 11:30 am Room B1.01
UNINET Neuronal Networks
D. Battaglia (UNINET, Paris)
Oscillations in rate models with explicit delay: from periodicity to quasi-periodic and chaotic behaviour

Wednesday, 24 May, 2006 1:00 pm Room B1.01
UNINET Neuronal Networks
E. Rossoni
Moment neuronal networks and hormone control

Wednesday, 24 May, 2006 1:30 pm Room B1.01
UNINET Neuronal Networks
J. Lister
Spiking neural networks: topological and connectivity issues

Wednesday, 24 May, 2006 2:00 pm Room B1.01
UNINET Neuronal Networks
J. Wu
Hierarchical multivariate analysis of variance for electrophysiological data

Wednesday, 24 May, 2006 2:30 pm Room B1.01
UNINET Neuronal Networks
D. Vavoulis
Computational modeling of the feeding central pattern generator of the pond snail /lymaea stagnalis

Thursday, 25 May, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Martin Bridson (Imperial College)
Snowflake groups, Perron-Frobenius exponents, and isoperimetric spectra

Thursday, 25 May, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
A Stuart (Warwick)
Parameter Estimation for Multiscale Diffusions

Friday, 26 May, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Angus Macintyre (Queen Mary London)
Generic automorphisms and nonstandard Frobenius

Tuesday, 30 May, 2006 2:00 pm Room B1.01
Ergodic Theory & Dynamical Systems seminar
Andrew Moss (Manchester)
Stable Transitivity of a class of Skew Products

Wednesday, 31 May, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
C. Odasso (Cachan)
Markov flows for 3D Stochastic Navier Stokes Equations

Thursday, 1 June, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Hugo Parlier (Geneva)
Gaps left by simple closed geodesics on surfaces

Thursday, 1 June, 2006 2:00 pm Room MS.03
Analysis Seminar
Frédéric Robert (Nice)
Compactness issues and asymptotic estimates for fourth order equations

Thursday, 1 June, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Sylvia Serfaty (Courant)
Vortex-dynamics in the Ginzburg-Landau heat flow

Friday, 2 June, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Karoly Simon (Budapest and Warwick)
On the set of the iterates of continuous functions.

Monday, 5 June, 2006 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Johnathon Crofts (Leicester)
Numerical detection of unstable periodic orbits

Tuesday, 6 June, 2006 2:00 pm Room B1.01
Ergodic Theory & Dynamical Systems Seminar
Tomasz Downarowicz (Wroclaw University of Technology)
The Law of Series

Wednesday, 7 June, 2006 2:30 pm Room B3.02
Gavril Farkas (Austin, Texas)
The global geometry of moduli space of curves

Wednesday, 7 June, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
S.Adams (Leipzig)
Probabilistic approaches to large systems of Bosons

Thursday, 8 June, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Robert Silhol (Montpellier)
Hyperbolic Lego, translation surfaces and uniformization

Thursday, 8 June, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
André Neves (Princeton)
Singularities of Lagrangian mean curvature flow

Friday, 9 June, 2006 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Peter Brooksbank (Bucknell, Pennsylvania)
Testing Modules for Isomorphism

Friday, 9 June, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Mario Micallef (Warwick)
Minimal Surfaces, a happy marriage of differential geometry, calculus of variations and complex analysis.

Monday, 12 June, 2006 2:00 pm Room B3.01
Systems Biology
Organiser: Volker Betz (Warwick)
IBB Seminar

Monday, 12 June, 2006 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Rudolf Roemer (Warwick)
Large scale Diagonalization Techniques for the Anderson Model of Localization

Tuesday, 13 June, 2006 2:00 pm Room B1.01
Dynamical Systems & Ergodic Theory Seminar
Chris Penrose (Queen Mary)
Entirely resolvable holomorphic correspondences

Wednesday, 14 June, 2006 3:00 pm Room B3.01
Computing in the Undergraduate Maths Degree
Discussion chaired by Petr Plechac
Aim: to review and inform on what we do now, and consider proposals for change

Wednesday, 14 June, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
R.Fernandez (Rouen)
Non-Gibbsian distributions in spin lattices

Thursday, 15 June, 2006 1:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Frank Herrlich (Karlsruhe)
Equations for Teichmuller curves: some examples.

Friday, 16 June, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Jan Krajicek (Czech Academy)
Hardness assumptions in complexity theory

Monday, 19 June, 2006 4:00 pm Room B3.02
ACM Seminar
Frederic Legoll (Paris)
Sampling the canonical measure: comparison of several methods and application to molecular dynamics

Tuesday, 20 June, 2006 2:00 pm Room B1.01
Dynamical Systems and Ergodic Theory Seminar
Francois Ledrappier (Notre Dame)
Invariant measures for the stable foliation

Thursday, 22 June, 2006 1:00 pm Room B3.01
Geometry Seminar
Anthony O'farrell (Maynooth)
Reversibilty and it's connections

Thursday, 22 June, 2006 2:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Laszio Szekelyhidi (ETH Zuerich)
Tartar's conjecture and localization of quasiconvex hulls

Thursday, 22 June, 2006 4:30 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Robert McCann (Toronto)
Free Boundaries in Optimal Transport

Monday, 26 June, 2006 — Saturday, 1 July, 2006    
Symposium Workshop and Graduate Summer School
Organisers: Sergei Molokov, Sergey Nazarenko, Andre Thess, Thierry Alboussiere and Mike Proctor
Instabilities and Turbulence in MHD flows

Monday, 26 June, 2006 11:30 am Room MS.01
Turbulence Symposium School
H.K. Moffatt
An Introduction to Magnetohydrodynamics

Monday, 26 June, 2006 2:00 pm Room MS.01
Turbulence Symposium School
A.D. Gilbert
Introduction to Dynamo Theory

Monday, 26 June, 2006 3:00 pm Room MS.01
Turbulence Symposium School
A. Shukurov
Introduction to galactic dynamos

Monday, 26 June, 2006 4:30 pm Room MS.01
Turbulence Symposium Workshop
A.D. Gilbert
Dynamo action in flows posessing cat's eyes

Monday, 26 June, 2006 5:10 pm Room MS.01
Turbulence Symposium Workshop
J. Burguete
Kinematic dynamo, slow effects of experimental highly turbulent flows

Tuesday, 27 June, 2006 12:00 am Room MS.01
Turbulence Symposium Workshop
F. Daviaud
MHD results in VKS experiment

Tuesday, 27 June, 2006 9:00 am Room MS.01
Turbulence Symposium School
A. Thess
Introduction to instabilities and turbulence in liquid metal MHD

Tuesday, 27 June, 2006 10:00 am Room MS.01
Turbulence Symposium School
A. Tsinober
Experimental observations of MHD turbulence

Tuesday, 27 June, 2006 11:30 am Room MS.01
Turbulence Symposium School
P.A. Davidson
The role of angular momentum in MHD turbulence

Tuesday, 27 June, 2006 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Yakov Pesin (Penn State)
Existence of hyperbolic Bernoulli flows on compact manifolds

Tuesday, 27 June, 2006 2:10 pm Room MS.01
Turbulence Symposium Workshop
Alban Potherat
Bounds on the attractor dimension for wall bound low-Rm Turbulence

Tuesday, 27 June, 2006 5:00 pm Room MS.01
Turbulence Symposium School
Led by A.D. Gilbert
Student discussion seminar

Wednesday, 28 June, 2006 12:00 am Room MS.01
Turbulence Symposium Workshop
J.A. Domaradzki
Large Eddy Simulation Techniques for Physically Complex Flows

Wednesday, 28 June, 2006 9:00 am Room MS.01
Turbulence Symposium School
B. Dubrulle
The influence of turbulence onto the dynamo threshold

Wednesday, 28 June, 2006 10:00 am Room MS.01
Turbulence Symposium School
A. Schekochihin
MHD turbulence in space and interstellar plasmas

Wednesday, 28 June, 2006 11:30 am Room MS.01
Turbulence Symposium Workshop
R. Kerr
Ultra-fast initiation of reconnection in observations and a numerical model.

Wednesday, 28 June, 2006 2:10 pm Room MS.01
Turbulence Symposium School
S. Chapman
Solar wind turbulence, modelling and data issues

Wednesday, 28 June, 2006 3:10 pm Room MS.01
Turbulence Symposium Workshop
I. Rogachevskii
New mechanism of generation of large-scale magnetic fields in turbulent flows with large-scale shear

Wednesday, 28 June, 2006 4:20 pm Room MS.01
Turbulence Symposium Workshop
D. Kivotides
Magnetic field generation by coherent turbulence structures

Wednesday, 28 June, 2006 5:00 pm Room MS.01
Turbulence Symposium Workshop
Greg Eyink
Kelvin's Theorem and Alfven's Theorem in Turbulent Flow

Thursday, 29 June, 2006 9:00 am Room MS.01
Turbulence Symposium School
G. Gerbeth
MHD turbulence in electromagnetic processing of materials

Thursday, 29 June, 2006 10:00 am Room MS.01
Turbulence Symposium
S. Molokov
Modes of interfacial instability in aluminium reduction cells: uniform vs nonuniform magnetic fields

Thursday, 29 June, 2006 11:20 am Room MS.01
Turbulence Symposium
Thierry Alboussiere
DTS: Results of an MHD spherical Couette flow experiment

Thursday, 29 June, 2006 12:00 pm Room B3.02
Singularity Day
Alexei Gorinov (Nijmegen)
Division theorems for the cohomology of discriminant complements and applications to enumerative geometry

Thursday, 29 June, 2006 1:30 pm Room MS.01
Turbulence Symposium School
P. Diamond
Introduction to Drift Wave Turbulence in Plasma

Thursday, 29 June, 2006 2:00 pm Room B3.02
Singularity Day
Jonathon Woolf (Liverpool)
Witt groups of constructible sheaves

Thursday, 29 June, 2006 2:30 pm Room MS.01
Turbulence Symposium School
Rainer Hollerbach
The Magneto-rotational Instability

Thursday, 29 June, 2006 2:30 pm Room B1.01
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Omri Sarig (Penn State)
Generalized laws of large numbers for horocycle flows

Thursday, 29 June, 2006 3:30 pm Room B3.02
Singularity Day
Farid Tari (Durham)
TBA

Thursday, 29 June, 2006 4:00 pm Room MS.01
Turbulence Symposium Workshop
Wolf-Christian Müller
Rotating MHD turbulence

Friday, 30 June, 2006 12:00 am Room MS.01
Turbulence Symposium
A. Shukurov
"Contour statistics, depolarization canals and interstellar turbulence"

Friday, 30 June, 2006 9:00 am Room MS.01
Turbulence Symposium School
F. Sahraoui
Measuring and understanding space plasma turbulence

Friday, 30 June, 2006 10:00 am Room in Computer Science CS1.04
Computer Science Seminar
Donald Knuth (Stanford)
Boolean Footprints

Friday, 30 June, 2006 10:00 am Room MS.01
Turbulence Symposium School
R. von Fay-Siebenburgen
MHD waves and oscillations in solar waveguides

Friday, 30 June, 2006 11:30 am Room MS.01
Turbulence Symposium School
V. Nakariakov
MHD waves and oscillationsin the solar corona

Friday, 30 June, 2006 3:30 pm Room MS.01
Turbulence Symposium
P. Diamond
MHD Turbulence on a Beta-Plane and Confinement of the Solar Tachocline

Friday, 30 June, 2006 4:10 pm Room MS.01
Turbulence Symposium
S. Vergeles
Lorenz force statistics in kinematic dynamo at high Prandtl number

Friday, 30 June, 2006 4:50 pm Room MS.01
Turbulence Symposium
S. Nazarenko
Weak MHD turbulence

Saturday, 1 July, 2006 10:00 am Room MS.01
Turbulence Symposium School
 
Student Revision Seminar

Friday, 7 July, 2006 — Friday, 7 July, 2006    
Warwick Research Festival
Organiser: Miles Reid (Warwick)
Mathematics and beyond

Friday, 7 July, 2006 10:00 am Room MS.01
Warwick Research Festival
Caroline Series (Warwick)
Indra's pearls - geometry and symmetry

Friday, 7 July, 2006 11:30 am Room MS.01
Warwick Research Festival
Ian Stewart FRS (Warwick)
All the world's a network

Friday, 7 July, 2006 2:00 pm Room B3.02
East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Neil O'Connell (UC Cork)
Interlaced random walks on the circle

Friday, 7 July, 2006 2:00 pm Room B3.02
East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Neil O'Connell (UC Cork)
Interlaced random walks on the circle

Friday, 7 July, 2006 2:00 pm Room MS.01
Warwick Research Festival
Samir Siksek (Warwick)
Beyond Fermat's last theorem

Friday, 7 July, 2006 3:30 pm Room B3.02
East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Martin Ondrejat (Prague)
Integral representations of martingales

Friday, 7 July, 2006 3:30 pm Room B3.02
East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Martin Ondrejat (Prague)
Integral representations of martingales

Friday, 7 July, 2006 4:00 pm Room MS.01
Warwick Research Festival
David Rand (Warwick)
Systems biology and its mathematical challenges

Friday, 7 July, 2006 4:40 pm Room B3.02
East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Andreas Eberle (Bonn)
Convergence of sequential MCMC methods.

Friday, 7 July, 2006 4:40 pm Room B3.02
East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Andreas Eberle (Bonn)
Convergence of sequential MCMC methods

Monday, 10 July, 2006 — Friday, 14 July, 2006    
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC Short Course
Organisers: by Sergey Nazarenko and Oleg Zaboronski
Non-equilibrium statistical mechanics and turbulence

Monday, 10 July, 2006 9:30 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
John Cardy
Field Theory and Non-Equilibrium Statistical Mechanics - Lecture 1

Monday, 10 July, 2006 11:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
Gregory Falkovich
Turbulence theory as part of statistical physics - Lecture 1

Monday, 10 July, 2006 12:00 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
Krzysztof Gawedzki
Soluble models of turbulent transport - Lecture 1

Tuesday, 11 July, 2006 9:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
Krzysztof Gawedzki
Soluble models of turbulent transport - Lecture 2

Tuesday, 11 July, 2006 10:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
John Cardy
Field Theory and Non-Equilibrium Statistical Mechanics - Lecture 2

Tuesday, 11 July, 2006 11:00 am Room B3.02
Cambridge Oxford Warwick Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Ice cream and Dedekind sums

Tuesday, 11 July, 2006 11:30 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
Gregory Falkovich
Turbulence theory as part of statistical physics - Lecture 2

Tuesday, 11 July, 2006 12:00 pm Room B3.02
Cambridge Oxford Warwick Algebraic Geometry Seminar
V.V. Nikulin (Liverpool)
Correspondences of K3 surfaces via moduli of sheaves

Tuesday, 11 July, 2006 2:00 pm Room B3.02
Cambridge Oxford Warwick Algebraic Geometry Seminar
Nam-Hoon Lee (KIAS, Seoul)
Tyurin constructions of Calabi-Yau 3-folds

Tuesday, 11 July, 2006 3:30 pm Room B3.02
Cambridge Oxford Warwick Algebraic Geometry Seminar
Nikolai Tyurin (JINR Dubna)
The Maslov class of Lagrangian submanifolds (in some cases when it can be defined)

Tuesday, 11 July, 2006 5:00 pm Room B3.02
Cambridge Oxford Warwick Algebraic Geometry Seminar
Victor Batyrev (Tübingen)
Constructing new Calabi-Yau 3-folds and their mirrors via conifold transitions

Wednesday, 12 July, 2006 — Wednesday, 12 July, 2006   Room B3.02
Andrei Tyurin - A memorial celebration
Organiser: Miles Reid (Warwick)

Wednesday, 12 July, 2006 9:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
Gregory Falkovich
Turbulence theory as part of statistical physics - Lecture 3

Wednesday, 12 July, 2006 10:00 am Room MS.02
Andrei Tyurin - A memorial celebration
Nick Shepherd-Barron (Cambridge)
Some moduli spaces in algebraic geometry

Wednesday, 12 July, 2006 10:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
Krzysztof Gawedzki
Soluble models of turbulent transport - Lecture 3

Wednesday, 12 July, 2006 11:30 am Room MS.02
Andrei Tyurin - A memorial celebration
Fedya Bogomolov (Courant Institute)
On algebraic hyperbolicity of surfaces (provisional title)

Wednesday, 12 July, 2006 11:30 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
John Cardy
Field Theory and Non-Equilibrium Statistical Mechanics - Lecture 3

Wednesday, 12 July, 2006 2:00 pm Room MS.02
Andrei Tyurin - A memorial celebration
Simon Donaldson (Imperial)
The scalar curvature of toric surfaces

Wednesday, 12 July, 2006 4:00 pm Room MS.02
Andrei Tyurin - A memorial celebration
Yuri Manin (MPI, Bonn & Northwestern)
Quantum tori with real multiplication: algebraic models.

Thursday, 13 July, 2006 9:30 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
Krzysztof Gawedzki
Soluble models of turbulent transport - Lecture 4

Thursday, 13 July, 2006 11:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
Gregory Falkovich
Turbulence theory as part of statistical physics - Lecture 4

Thursday, 13 July, 2006 12:00 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
John Cardy
Field Theory and Non-Equilibrium Statistical Mechanics - Lecture 4

Friday, 14 July, 2006 9:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
John Cardy
Field Theory and Non-Equilibrium Statistical Mechanics - Lecture 5

Friday, 14 July, 2006 10:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
Krzysztof Gawedzki
Soluble models of turbulent transport - Lecture 5

Friday, 14 July, 2006 11:30 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
Gregory Falkovich
Turbulence theory as part of statistical physics - Lecture 5

Friday, 14 July, 2006 4:40 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium, LMS/EPSRC School
Charles Doering
Stirring up trouble: Multi-scale mixing efficiencies for steady scalar sources

Saturday, 15 July, 2006 — Friday, 21 July, 2006    
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Organisers: Sergey Nazarenko and Oleg Zaboronski
Non-equilibrium statistical mechanics and turbulence

Saturday, 15 July, 2006 11:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Evgeniy Kuznetsov
Spectra of turbulence generated by singularities

Saturday, 15 July, 2006 12:00 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Itamar Procaccia
Drag Reduction by Polymers or Bubbles In WallBounded Turbulence

Saturday, 15 July, 2006 2:00 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Pavel Luzhnikov
How much laser power can propagate through fusion plasma?

Saturday, 15 July, 2006 3:30 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
John Cardy
An introduction to SLE

Monday, 17 July, 2006 9:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Jeremy Bec
Clustering of heavy particles in the inertial range of turbulence

Monday, 17 July, 2006 9:40 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Massimo Cencini
Inertial particles in turbulent and stochastic flows

Monday, 17 July, 2006 11:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Martins Alfonso Marco
Inhomogeneous passive scalars: the point-source problem

Monday, 17 July, 2006 11:40 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Alain Pumir
Collision of heavy particles in a turbulent flow

Monday, 17 July, 2006 12:20 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Christos Vasillicos
Clustering of inertial particles and critical points in inertial range turbulence

Monday, 17 July, 2006 2:00 pm Room B3.02
Dynamical systems and ergodic theory seminar
Alex Gorodnik (Cal Tech)
Ergodic theory of semisimple groups and lattices

Monday, 17 July, 2006 2:10 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Agnese Seminara
Large-scale anisotropy in passive scalar advection

Monday, 17 July, 2006 2:50 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Konstantin Turitsyn
Non-equilibrium dynamics of the distribution of inertial particles in a turbulent flow

Monday, 17 July, 2006 4:00 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Dario Vincenzi
Dynamical slowdown of polymer in laminar and random flow

Monday, 17 July, 2006 4:40 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Willem van der Water
Writing in turbulent air

Tuesday, 18 July, 2006 9:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Guido Boffetta
Conformal invariance in two-dimensional turbulence

Tuesday, 18 July, 2006 9:40 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Antonio Celani
Inverse cascades and conformally invariant curves

Tuesday, 18 July, 2006 10:20 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Michael Shats
Comparative experimental study of quasi-2D turbulence in fluids and plasma

Tuesday, 18 July, 2006 11:30 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Sergey Nazarenko
Differential equation model for 2D turbulence

Tuesday, 18 July, 2006 12:10 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Nicholas Kevlahan
The number of space-time modes needed to represent two-dimensional decaying turbulence

Tuesday, 18 July, 2006 2:00 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
R. Rajesh
Constant flux relation in cluster aggregation

Tuesday, 18 July, 2006 2:40 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Peter Horvai
Kinetic of coalescence for gravitationally settling bubbles and droplets

Tuesday, 18 July, 2006 4:00 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Oleg Zaboronski
Kolmogorov scaling and multi-scaling in cluster-cluster aggregation

Tuesday, 18 July, 2006 4:40 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Alexander Fouxon
Hydrodynamic singularities in freely cooling granular media

Wednesday, 19 July, 2006 9:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Alan Newell
Wave Turbulence

Wednesday, 19 July, 2006 9:40 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Sergey Lukaschuk
Turbulence of gravity waves in laboratory experiments

Wednesday, 19 July, 2006 10:20 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Colm Connaughton
Constant flux states in wave turbulence models

Wednesday, 19 July, 2006 11:30 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Petr Denissenko
Turbulence in the system of two immiscible liquds

Wednesday, 19 July, 2006 12:10 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Francesco Fedele
Explaining freak waves by a stochastic theory of wave groups

Wednesday, 19 July, 2006 2:00 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Vladimir Zakharov
Turbulence in integrable systems

Wednesday, 19 July, 2006 2:40 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Bogdan Hnat
Scaling properties and stochastic modelling of solar wind turbulence

Wednesday, 19 July, 2006 4:00 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Frank Jenko
Charged test particles in turbulent magnetoplasmas

Wednesday, 19 July, 2006 4:40 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Kyo Yoshida
Energy spectrum of isotropic magnetohydrodynamic turbulence in the Lagrangian renormalized approximation

Thursday, 20 July, 2006 9:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Itamar Procaccia
Mapping of the problem of anomalous scaling in nonlinear models to a linear problem

Thursday, 20 July, 2006 9:40 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Toshihico Arimitsu
Multifractal PDF Analysis of Turbulence

Thursday, 20 July, 2006 10:20 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Eleftherios Gkioulekas
On the elimination of the sweeping interactions from theories of hydrodynamic turbulence

Thursday, 20 July, 2006 11:30 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Nicholas Leprovost
Statistical mechanics of axisymetric flows

Thursday, 20 July, 2006 12:10 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Romain Monchaux
Statistical approach of turbulent axisymmetric flows

Thursday, 20 July, 2006 2:00 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Nigel Goldenfeld
Roughness-induced criticality in turbulence

Thursday, 20 July, 2006 2:40 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Dhrubaditya Mitra
Dynamic multi-scaling in turbulence

Thursday, 20 July, 2006 4:00 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Victor Yakhot
Asymptotic exponents in turbulence. Role of the dissipation range

Thursday, 20 July, 2006 4:40 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Panagiotis Stinis
Mori- Zwanzig models for the Euler equations

Friday, 21 July, 2006 9:00 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Michael Chertkov
Fluctuation theorem and entropy production is statistical mechanics and turbulence

Friday, 21 July, 2006 9:40 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Benjamin Devenish
On exit times and the generalised dispersion problem

Friday, 21 July, 2006 10:20 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Beno Rumpf
Growth and decay of coherent structures in disordered wave fields

Friday, 21 July, 2006 11:40 am Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Bruce Turkington
Best-fit quasi-equilibrium ensembles: A general approach to closure for complex Hamiltonian dynamics

Friday, 21 July, 2006 1:30 pm Room MS.01
2005/06 Turbulence Symposium Workshop
Massimo Vergassola
Infotaxis: searching without gradients

Thursday, 27 July, 2006 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
George Havas (Queensland)
Some computations with infinite groups

Monday, 31 July, 2006 2:00 pm Room B3.02
Special Algebraic Geometry lecture
Mark Gross (UCal San Diego)
Complex manifolds from affine manifolds: instanton corrections as tropical disks

Tuesday, 29 August, 2006 2:00 pm Room B3.02
Dynamical systems and ergodic theory seminar
Michel Dekking (Delft)
Stability in random boolean cellular automata

Monday, 4 September, 2006 — Saturday, 9 September, 2006    
Symposium Workshop
Organisers: Samuel Lelievre, Vlad Markovic & Caroline Series
Analytic aspects of low dimensional geometry

Monday, 4 September, 2006 11:15 am Room B3.03
Symposium Workshop
Francis Bonahon (University of Southern California)
The quantum Teichmuller space and its representations, 1

Monday, 4 September, 2006 2:00 pm Room B3.03
Symposium Workshop
Anton Zorich (Rennes)
Flat surfaces and Teichmüller dynamics, 1

Monday, 4 September, 2006 3:45 pm Room B3.03
Symposium Workshop
Maryam Mirzakhani (Clay Institute/Princeton)
Simple curves and the volume of moduli space, 1

Tuesday, 5 September, 2006 9:30 am Room B3.03
Symposium Workshop
Francis Bonahon (University of Southern California)
The quantum Teichmuller space and its representations, 2

Tuesday, 5 September, 2006 11:15 am Room B3.03
Symposium Workshop
Anton Zorich (Rennes)
Flat surfaces and Teichmüller dynamics, 2

Tuesday, 5 September, 2006 2:00 pm Room B3.03
Symposium Workshop
Francis Bonahon (University of Southern California)
The quantum Teichmuller space and its representations, 3

Tuesday, 5 September, 2006 3:00 pm Room B1.01
R.A. Wilson (Queen Mary London)
Finite simple groups after the classification

Tuesday, 5 September, 2006 3:45 pm Room B3.03
Symposium Workshop
Maryam Mirzakhani (Clay Institute/Princeton)
Simple curves and the volume of moduli space, 2

Wednesday, 6 September, 2006 9:30 am Room B3.03
Symposium Workshop
Francis Bonahon (University of Southern California)
The quantum Teichmuller space and its representations, 4

Wednesday, 6 September, 2006 11:00 am Room B3.03
Symposium Workshop
Stephane Baseilhac (Grenoble)
Quantum hyperbolic geometry

Wednesday, 6 September, 2006 12:00 pm Room B3.03
Symposium Workshop
Jean-Marc Schlenker (Universite Paul Sabatier)
Hyperbolic and AdS manifolds with "particles"

Thursday, 7 September, 2006 9:30 am Room B3.03
Symposium Workshop
Maryam Mirzakhani (Clay Institute/Princeton)
Simple curves and the volume of moduli space, 3

Thursday, 7 September, 2006 11:00 am Room B3.03
Symposium Workshop
Tan Ser Peow (Singapore)
End invariants for SL(2,C) characters of a one-holed torus

Thursday, 7 September, 2006 12:00 pm Room B3.03
Symposium Workshop
Greg McShane (Toulouse)
Cross ratio and identities for higher Thurston theory

Thursday, 7 September, 2006 2:20 pm Room B3.03
Symposium Workshop
Athanase Papadopoulos (Strasbourg)
The complex of domains of a surface

Thursday, 7 September, 2006 4:10 pm Room B3.03
Symposium Workshop
Cliff Earle (Cornell, USA)
Some classical applications of complex function theory to the topology of surfaces

Friday, 8 September, 2006 9:30 am Room B3.03
Symposium Workshop
Anton Zorich (Rennes)
Flat surfaces and Teichmüller dynamics, 3

Friday, 8 September, 2006 11:00 am Room B3.03
Symposium Workshop
Kasra Rafi (Connecticut)
Closed geodesics that are contained in the thin part of moduli space

Friday, 8 September, 2006 12:00 pm Room B3.03
Symposium Workshop
Kirill Krasnov (Nottingham)
On renormalized volume of hyperbolic 3-manifolds

Friday, 8 September, 2006 2:20 pm Room B3.03
Symposium Workshop
Christopher Judge (Indiana)
Spectral geometry within moduli spaces

Friday, 8 September, 2006 4:10 pm Room B3.03
Symposium Workshop
Makoto Sakuma (Osaka)
Geometry and topology of 2-bridge knots

Saturday, 9 September, 2006 9:30 am Room B3.03
Symposium Workshop
Maryam Mirzakhani (Clay Institute/Princeton)
Simple curves and the volume of moduli space, 4

Saturday, 9 September, 2006 11:15 am Room B3.03
Symposium Workshop
Anton Zorich (Rennes)
Flat surfaces and Teichmüller dynamics, 4

Monday, 11 September, 2006 — Sunday, 17 September, 2006    
EPSRC Training School
Main Organiser: Jeffrey Johnson (Open University)
Mathematics in the Science of Complex Systems

Monday, 11 September, 2006 — Friday, 15 September, 2006 4:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry pre-term session
Miles Reid (Warwick)
Intro to constructing algebraic varieties

Monday, 11 September, 2006 4:00 pm Room B3.03
Algebraic Geometry
Miles Reid (Warwick)
Introduction to constructing algebraic varieties

Tuesday, 12 September, 2006 11:00 am Room B3.02
Algebraic Geometry pre-term session
Gavin Brown (Kent)
Unprojection and applications

Tuesday, 12 September, 2006 11:00 am Room B3.03
Algebraic Geometry
Gavin Brown (Kent)
Unprojection and applications

Tuesday, 12 September, 2006 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory
Benoit Saussol (Brest)
Recurrence rate in rapidly mixing dynamical system

Tuesday, 12 September, 2006 4:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry pre-term session
Alvaro Nolla (Warwick)
Intro to Quotient singularities

Tuesday, 12 September, 2006 4:00 pm Room B3.03
Algebraic Geometry
Alvaro Nolla (Warwick)
Introduction to Quotient singularities

Tuesday, 12 September, 2006 4:00 pm Room B3.03
Geometry/Analysis
Rafe Mazzeo (Stanford)
Spectral degeneration, iterated singularities, and generalized Laplacians on Quasi Asymptotically Locally Euclidean (QALE) spaces

Wednesday, 13 September, 2006 11:00 am Room B3.02
Algebraic Geometry pre-term session
Alastair Craw (Glasgow)
Quiver representations in algebraic geometry

Wednesday, 13 September, 2006 11:00 am Room B3.03
Algebraic Geometry
Alastair Craw (Glasgow)
Quiver representations in algebraic geometry

Wednesday, 13 September, 2006 4:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry pre-term session
Balazs Szendroi (Oxford)
TBA

Wednesday, 13 September, 2006 4:00 pm Room B3.03
Algebraic Geometry
Bal‡zs Szendr∫i (Oxford)
TBA

Thursday, 14 September, 2006 11:00 am Room B3.02
Algebraic Geometry pre-term session
Stephen Coughlan (Warwick)
Key varieties and surfaces with pg =1, K^2=2

Thursday, 14 September, 2006 11:00 am Room B3.03
Algebraic Geometry
Stephen Coughlan (Warwick)
"Key varieties and surfaces with pg=1, K2=2"

Thursday, 14 September, 2006 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry pre-term session
Alessio Corti (Imperial)
Higher dimensional flips

Thursday, 14 September, 2006 2:00 pm Room B3.03
Algebraic Geometry
Alessio Corti (Imperial)
Higher dimensional flips

Thursday, 14 September, 2006 3:30 pm Room B3.02
Algebraic Geometry pre-term session
Cristina Lopez (Salamanca)
Fourier-Mukai transforms for singular schemes

Thursday, 14 September, 2006 3:30 pm Room B3.03
Algebraic Geometry
Cristina Lopez (Salamanca)
Fourier-Mukai transforms for singular schemes

Thursday, 14 September, 2006 5:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry pre-term session
Tom Coates (Imperial)
The quantumn orbifold cohomology of weighted projective spaces

Thursday, 14 September, 2006 5:00 pm Room B3.03
Algebraic Geometry
Tom Coates (Imperial)
"The quantum orbifold cohomology of weighted projective spaces, 1."

Friday, 15 September, 2006 11:00 am Room B3.02
Algebraic Geometry pre-term session
Miles Reid (Warwick)
Diptych varieties

Friday, 15 September, 2006 11:00 am Room B3.03
Algebraic Geometry
Miles Reid (Warwick)
Diptych varieties

Friday, 15 September, 2006 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry pre-term session
Tom Coates (Imperial)
Gromov-Witten invariants of weighted projective hypersurfaces

Friday, 15 September, 2006 2:00 pm Room B3.03
Algebraic Geometry
Tom Coates (Imperial)
Gromov-Witten invariants of weighted projective hypersurfaces, 2.

Monday, 18 September, 2006 — Thursday, 21 September, 2006    
IMA Conference
Main Organiser: Jeffrey Johnson (Open University)
Mathematics in the Science of Complex Systems

Monday, 18 September, 2006 9:30 am Room B1.01
Presentation
Urs Frauenfelder (LMU, Germany)
Very negative line bundles and the Arnold conjecture

Monday, 18 September, 2006 10:15 am Room B1.01
Presentation
Wolfgang Staubach (Chicago)
$\Psi$-pseudodifferential operators and some of their applications

Monday, 18 September, 2006 10:50 am Room B1.01
Presentation
Saul Schleimer (Rutgers)
TBC

Monday, 18 September, 2006 11:35 am Room B1.01
Presentation
J Fernandez de Bobadilla (Madrid)
TBC

Monday, 18 September, 2006 12:10 pm Room B1.01
Presentation
V Kurlin (Liverpool)
Compressed Baker-Campbell-Hausdorff formula

Monday, 18 September, 2006 1:40 pm Room B1.01
Presentation
I Korchagina (Birmingham)
Classification of finite Simple Groups. Generation-2.

Monday, 18 September, 2006 2:10 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of Complex Systems
Ian Stewart (Warwick)
Pattern Formation in Networks

Monday, 18 September, 2006 3:00 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of Complex Systems
Peter Grindrod (Warwick)
Unravelling complex networks?

Monday, 18 September, 2006 4:05 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of Complex Systems
Robert MacKay (Warwick)
Four examples of how mathematics is useful, even essential for complex systems

Monday, 18 September, 2006 4:30 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of Complex Systems
Frank McGonigal
Direct democracy for complex decision making using ICT

Monday, 18 September, 2006 4:55 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of Complex Systems
M Kirkilionis (Warwick)
From static to dynamical networks - The goal of UniNet research

Tuesday, 19 September, 2006 9:00 am Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Dieter Armbruster

Tuesday, 19 September, 2006 9:50 am Room MS.01
Mathemtaics in the Science of complex systems
Henrik Jeldtoft Jenson
Biological evolution and dynamics of complex systems

Tuesday, 19 September, 2006 10:15 am Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
M.Stumpf, T.Thorne, T.Hinkley
Inferences from biological networks etc

Tuesday, 19 September, 2006 11:20 am Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Peter Allen
Modelling Multi-Level Evolution in Complex Systems: total flux, evolutionary modelling and non-linear dynamics

Tuesday, 19 September, 2006 11:45 am Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Robert Beardmore
Evolutionary biology

Tuesday, 19 September, 2006 12:10 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
A.Egry-Nagy, C.Nehaniv:
Algebraic hierarchical decomposition of genetic regulatory networks

Tuesday, 19 September, 2006 2:00 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Christian Maes
New Trends in Interacting Particle Systems

Tuesday, 19 September, 2006 2:50 pm Room MS.01
Mathematics in the Sciences of complex systems
Nathalie Peyrard
Improving the understanding of the influence of network structure on epidememic

Tuesday, 19 September, 2006 3:15 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Ted Theodosopoulos
Path Dependence in Cororate Finance

Tuesday, 19 September, 2006 4:20 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Jurgen Jost
On the Mathematical Analysis of Complex Networks

Tuesday, 19 September, 2006 5:10 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of Complex systems
Gordon Burt
Adding complexity to game theory

Wednesday, 20 September, 2006 9:00 am Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Norman Packard
Dynamics of interacting Geometries

Wednesday, 20 September, 2006 9:50 am Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Marianne Delorme
Cellular automata and complexities: algebraic hierarchies

Wednesday, 20 September, 2006 10:15 am Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Rama Cont & Emily Tanimura
A mathematical framework for the study of small world networks

Wednesday, 20 September, 2006 11:20 am Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Chris Budd, Cathryn Mitchell, Paul Spencer
Modelling complexity in the upper atmosphere using GPS data

Wednesday, 20 September, 2006 11:45 am Room MS.01
Mathematics in the sciences in complex systems
Jefferey Johnson
Multilevel Hypernetworks in the science of complex systems

Wednesday, 20 September, 2006 12:10 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
G.Ergun
Application of Random Matrix Theory to Complex Systems

Wednesday, 20 September, 2006 2:00 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Geofferey Grimmet

Wednesday, 20 September, 2006 2:50 pm Room MS.01
Mathematics in rhe Science of complex systems
Annelies Kamran
Structure of a transnational network: response to the Indian Ocean Tsunami of 26-12-04

Wednesday, 20 September, 2006 3:15 pm Room MS.01
Mathematics in the Sciences of complex systems
P.Sibani
Aging, intermittency and record-dynamics in spin-glass dynamics

Wednesday, 20 September, 2006 4:20 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Nathalie Peyrard
Mean field approximation of the policy iteration algorithms for graph-based Markov Decision Processes

Wednesday, 20 September, 2006 4:45 pm Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Sandra Chapman, B Hnat, K Kiyani, R Wicks
Extracting quantitative measures from finite times series Igor Mezic

Thursday, 21 September, 2006 9:15 am Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Igor Mezic
Physical Structure, Graph Structure and Uncertainty in Complex Systems

Thursday, 21 September, 2006 10:05 am Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Silviu-Iulian Niculescu
Delay Effects on the Asymptotic Stability of Various Fluid Models in High Performance Networks. A Robust Control Approach

Thursday, 21 September, 2006 11:10 am Room MS.01
Mathematics in the Science of complex systems
Niall MacKay
On the Mathematic of Conflict

Thursday, 21 September, 2006 12:25 pm Room MS.01
Mathematics of the Science of complex system
Reiner Huber & Jens Romer
Deployment and force Planning under uncertainty

Saturday, 23 September, 2006 — Saturday, 23 September, 2006   Room B3.02
Birthday Workshop
Organisers: Mark Pollicott, Sebastian van Strien and Peter Walters
Anthony Manning 60th Birthday Celebration

Saturday, 23 September, 2006 11:00 am Room B3.02
Birthday Workshop
Karoly Simon (Budapest)
Dimension theory for hyperbolic diffeomorphisms

Saturday, 23 September, 2006 12:00 pm Room B3.02
Birthday Workshop
Kenneth Falconer (St Andrews)
Dimensions of the self-affine sets and measures

Saturday, 23 September, 2006 2:15 pm Room B3.02
Birthday Workshop
Michel Zinsmeister (Orleans and Ecole Polytechnique)
Variations of the dimension of Julia sets of quadratic polynomials

Saturday, 23 September, 2006 4:00 pm Room B3.02
Birthday Workshop
Keith Burns (Northwestern)
Security and insecurity in Riemannian manifolds