Skip to main content

Seminars 2006-2007

Tuesday, 3 October, 2006 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems and Ergodic Theory Seminar
Mike Todd (Surrey)
Equilibrium States for Interval Maps

Tuesday, 3 October, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
Y Aida (Keio)
Semi-classical limit of the bottom of spectrum of a Schroedinger operator on a path space over a compact Riemannian manifold

Monday, 9 October, 2006 3:30 pm Room MS.05
COW Seminar
Alexei Skorobogatov (Imperial)
Del Pezzo surfaces and representation theory

Monday, 9 October, 2006 5:00 pm Room MS.04
COW Seminar
Gavin Brown
Graded rings over sarkisov links

Tuesday, 10 October, 2006 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Seminar
Oliver Jenkinson (Queen Mary)
A partial order on 2x-invariant measures

Tuesday, 10 October, 2006 2:00 pm Room B3.01
Singularities Seminar
Javier Fernandez de Bobadilla (UNED, Madrid & Warwick)
Topological equisingularity for parametrised surfaces in 3-space

Wednesday, 11 October, 2006 4:30 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
I.Gyongy (Edinburgh)
On nonlinear filtering, Stochastic PDEs and their approximations

Thursday, 12 October, 2006 1:00 pm Room B3.02
Lie Theory & Algebra Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Introduction to abelian categories, algebra and coalgebras

Thursday, 12 October, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Ben Green (Cambridge)
Spectral norm of boolean functions

Thursday, 12 October, 2006 5:00 pm Room B3.01
 
Richard Lissaman (Warwick)
What our beginning students know - and don't know: hands on session on A-level maths

Friday, 13 October, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloqium
Ben Green (Cambridge)
Linear equations in primes

Tuesday, 17 October, 2006 2:00 pm Room B1.01
 
Chris K.R.T. Jones (North Carolina - Chapel Hill US)
Stability of Equilibria in Multi-Dimensions and the Morse Index Theorem

Tuesday, 17 October, 2006 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems and Ergodic Theory Seminar
Dan Jane (Cambridge)
An Example of how the Ricci Flow can increase topological entropy

Tuesday, 17 October, 2006 3:00 pm Room B3.01
Singularities/Geometry Seminar
Shyuichi Izumiya (Hokkaido)
Horospherical geometry of submanifolds in hyperbolic space

Wednesday, 18 October, 2006 3:30 pm Room Common Room
 
Organisers: Mark Pollicott and Peter Walters
A memorial gathering for Bill Parry, FRS

Thursday, 19 October, 2006 1:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
D Rumynin (Warwick)
Comodules, contramodules, functors, Tate linear algebra

Thursday, 19 October, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Roger Moser (Bath)
Energy concetration for the Landau-Lifshitz equations

Friday, 20 October, 2006 2:00 pm Room MS.05
Dynamical Systems and Ergodic Theory Seminar
Dmitry Anosov (Moscow)
On Hyperbolic diffeomorphisms of the 2-dimensional torus

Friday, 20 October, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Igor Rodnianski (Princeton)
Mathematical problems in General Relativity

Monday, 23 October, 2006 1:15 pm Room B3.02
MIR@W Day
Organiser: Robert MacKay (Warwick)
Complexity Science

Tuesday, 24 October, 2006 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Leo Butler (Edinburgh)
Topology, entropy and integrable dynamical systems

Wednesday, 25 October, 2006 1:30 pm Room B3.03
Special Dynamics Seminar
Roland Roeder (Toronto)
Newtons Method in two complex variables: Indeterminant points and the topology of basins of attraction

Wednesday, 25 October, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
B.Zegarlinski (Imperial)
Coercive inequalities for Hormander type generators in infinite dimensions

Thursday, 26 October, 2006 1:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Functors

Friday, 27 October, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Roland Roeder (Toronto)
Combinatorial aspects of Andreev's classification of hyperbolic polyhedra

Monday, 30 October, 2006 9:30 am Room CS101
DIMAP TALKS
Hu Zhang (Computer Science Building)
Approximation algorithms and applications

Monday, 30 October, 2006 10:00 am Room CS101
DIMAP TALKS
Vadim Lozin (Computer Science Building)
Between 2- and 3- colorability

Monday, 30 October, 2006 11:00 am Room B3.03
DIMAP TALKS
Bhalchandra Thatte
Combinatorial problems in biology

Monday, 30 October, 2006 11:30 am Room B3.03
DIMAP TALKS
Arie Koster
How to avoid communication on the same wavelength?

Monday, 30 October, 2006 12:00 pm Room B3.03
DIMAP TALKS
Janka Chlebikova
Approximation hardness of combinatorial optimization problems

Monday, 30 October, 2006 1:15 pm Room B3.02
MIR@W Day
Organisers: Xinyu He & Robert Kerr (Warwick)
Navier-Stokes data analysis

Monday, 30 October, 2006 2:00 pm Room CS101
DIMAP TALKS
Jiong Guo (Computer Science Building)
Fixed-parameter algorithums for graph and matrix modification problems

Monday, 30 October, 2006 2:30 pm Room CS101
DIMAP TALKS
Philipp Woelfel (Computer Science Building)
Efficient hashing with simple functions

Monday, 30 October, 2006 3:30 pm Room CS101
DIMAP TALKS
Harald Raecke (Computer Science Building)
Oblivious network design

Monday, 30 October, 2006 4:00 pm Room CS101
DIMAP TALKS
Adil Erzin (Computer Science Building)
Global routing problem in VLSI design

Tuesday, 31 October, 2006 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Todd Young (Ohio) ( Warwick)
Bifurcations in Dynamical Systems with Bounded Random Perturbations

Tuesday, 31 October, 2006 3:15 pm Room B3.02
Warwick Complexity Forum
Keith Briggs (BT)
Some hard graph problems in telecoms

Thursday, 2 November, 2006 1:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Derived Functors and Categories

Thursday, 2 November, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Martin Dindos (Edinburgh)
L^p Dirichlet problem for elliptic operators with rough coefficients.

Friday, 3 November, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Marc Lackenby (Oxford)
"Property tau"

Tuesday, 7 November, 2006 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Paul Glendinning (Manchester)
Chaos and Strange Nonchaotic Attractors

Tuesday, 7 November, 2006 3:10 pm Room B3.02
Complexity Science Forum
Robert MacKay (Warwick)
"More complexity science at Warwick"

Wednesday, 8 November, 2006 — Thursday, 9 November, 2006    
CPT2006 Conference
Organiser: Markus Kirkilionis
Cellular Protein Translocation

Wednesday, 8 November, 2006 4:00 pm Room B3.01
Stochastic Analysis Seminar
H.Kawabi (Kyushu)
Essential self-adjointness of Dirichlet operators on a path space with Gibbs measures via an SPDE approach

Thursday, 9 November, 2006 1:30 pm Room B1.01
COW Seminar
Alastair King (Bath)
Dimers and non-commutative resolutions: an introduction

Thursday, 9 November, 2006 3:30 pm Room MS.05
COW Seminar
Alexei Skorobogatov (Imperial)
Del Pezzo surfaces and representation theory

Thursday, 9 November, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Adriana Garroni (Universita' di Roma "La Sapienza")
Variational models for plasticity by homogenization of discrete dislocations

Thursday, 9 November, 2006 5:00 pm Room MS.04
COW Seminar
Gavin Brown
Graded rings over Sarkisov links

Friday, 10 November, 2006 — Saturday, 11 November, 2006    
NMCD2006 Conference
Organisers: P. Bastian (Stuttgart), M. Kirkilionis and P. Plechac (Warwick)
Numerical Methods for Computations on Complex Domains

Friday, 10 November, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Gerd Dziuk (Freiburg)
Finite elements on evolving surfaces

Monday, 13 November, 2006 1:15 pm Room B3.02
MIR@W Day
Organiser: Volker Betz (Warwick)
Mathematical challenges in quantum chemistry

Monday, 13 November, 2006 5:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Stavros Papadakis (Lisboa)
Quasi-Gorenstein unprojection

Tuesday, 14 November, 2006 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Jeroen Lamb (Imperial)
Homoclinic Bifircation with Symmetry

Wednesday, 15 November, 2006 5:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Anne-Sophie Kaloghiros (Cambridge)
Quartic 3-folds and their divisor class groups

Thursday, 16 November, 2006 1:30 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Tatiana Gateva-Ivanova (American University in Bulgaria)
Matched pairs approach to set-theoretic solutions of the Yang-Baxter equation

Thursday, 16 November, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Mihalis Dafermos (Cambridge)
The stability problem for black hole spacetimes in general relativity

Thursday, 16 November, 2006 6:00 pm Room B3.02
PCAPP Workshops
 
Personal Tutoring/Research Supervision

Friday, 17 November, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Eric Vanden-Eijnden (Courant)
Rare events in complex systems

Tuesday, 21 November, 2006 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Richard Miles (East Anglia)
Decomposing periodic point sequences

Wednesday, 22 November, 2006 11:00 am Room B1.01
Presentation
Diane Maclagan (Rutgers)
The Moduli space of genus zero curves

Wednesday, 22 November, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
I Pokern (Warwick)
TBA

Thursday, 23 November, 2006 1:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
Tate Linear Algebra

Thursday, 23 November, 2006 2:00 pm Room B3.03
Analysis Seminar
Sergiy Vasylkevych (Ecole polytechnique Federale de Lausanne)
Hamiltonian formalism for Euler equation of ideal fluid

Thursday, 23 November, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Matthias Roeger (Max Planck Institute)
On a modified conjecture of De Giorgi

Friday, 24 November, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Harold Rosenberg (Paris VII)
Entire minimal graphs in H x R and the construction of surjective harmonic diffeomorphisms from the complex plane C to the hyperbolic plane H

Monday, 27 November, 2006 1:00 pm Room B3.02
MIR@W Day
Organiser: Jianfeng Feng (Warwick)
Parkinson's (Deep Brain Stimulation)

Tuesday, 28 November, 2006 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Ale Jan Homburg (Amsterdam)
Randomly perturbed diffeomorphisms

Tuesday, 28 November, 2006 3:10 pm Room B3.02
Complexity Forum
Richard Connors (Institute for Transport Studies, Leeds)
Minimising the cost of Anarchy in Urban RoadNetworks, and Behavioural Smoothing of Traffic Network Design

Tuesday, 28 November, 2006 4:00 pm Room B1.01
Algebra/Geometry Seminar
Mehrdad Shashahani (IPM-Tehran)
The Uniformization Theorem Revisited

Wednesday, 29 November, 2006 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
Neil O'Connell (Cork)
Duistermaat-Heckman measure for Coxeter groups

Thursday, 30 November, 2006 1:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
From Tate linear algebra to BRST

Thursday, 30 November, 2006 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Isaac Chenchiah (Bristol)
Computing quasiconvex envelopes of elastic energy densities

Thursday, 30 November, 2006 6:00 pm Room B3.02
PCAPP Workshop
 
Learning and Teaching Forum

Friday, 1 December, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Jonathan Bennett (Birmingham)
A heat-flow approach to some problems in geometric combinatorics

Tuesday, 5 December, 2006 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Gavin Band (Liverpool)
When does the Burau matrix reflect the entropy of a braid?

Tuesday, 5 December, 2006 3:15 pm Room B3.02
Complexity Forum
Tim Palmer (European Centre for Medium Range Weather Forecasting)
Reliability of Projections of Climate Change

Wednesday, 6 December, 2006 4:30 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
H. Matsumoto (Nagoya)
Some Independence property of GIG and Gamma distributions

Thursday, 7 December, 2006 2:00 pm Room B3.01
Analysis Seminar
Hartmut Schwetlick (Bath)
Travelling wave solutions for Fermi Pasta Ulam models

Friday, 8 December, 2006 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Matt Gursky (Notre Dame)
Some fully nonlinear equations in geometry

Monday, 11 December, 2006 10:00 am Room Physics P520A/B
Complexity Presentations
Tobias Galla (ICTP, Trieste)

Monday, 11 December, 2006 10:30 am Room Physics P520A/B
Complexity Presentations
Mauro Mobilla (Munchen)
Correlations and Fluctuations in Complex and Stochastic many-body Systems

Monday, 11 December, 2006 11:30 am Room Physics P520A/B
Complexity Presentations
Marc Barthelemy (CEA, France)
Complex networks from topology to dynamics

Monday, 11 December, 2006 12:00 pm Room Physics P520A/B
Complexity Presentations
Mario Nicodemi (Napoli)
Statistical Mechanis of Dense Grandular Media

Monday, 11 December, 2006 1:30 pm Room B1.01
Complexity Presentations
Jochen Voss (Warwick)
Sampling Conditioned Diffusions

Monday, 11 December, 2006 2:00 pm Room B1.01
Complexity Presentations
Kevin Lin (NYU)
Computational Analysis of Complex Nonlinear Phenomena

Tuesday, 12 December, 2006 3:30 pm Room A1.01 (Statistics)
Statistics and Complexity Presentations
Alexandros Beskos (Warwick)

Tuesday, 12 December, 2006 4:10 pm Room A1.01 (Statistics)
Statistics and Complexity Presentations
Bo Wang

Tuesday, 12 December, 2006 4:50 pm Room A1.01 (Statistics)
Statistics and Complexity Presentations
Sachi Nandan Mukherjee

Monday, 8 January, 2007 — Friday, 12 January, 2007    
UK Dynamical Systems Graduate School
Organisers: Thomas Jordan, Sebastian van Strien
Multifractal dimension and low dimensional dynamics

Wednesday, 10 January, 2007 2:00 pm Room A1.01
Midlands Probability Seminar
L.Chaumont (Paris)
On the genealogy of conditioned stable Levy forests

Wednesday, 10 January, 2007 2:00 pm Room B1.12
Algebraic Geometry Seminar (meeting)
 
We will be reading "le theoreme de Riemann-Roch" by Borel and Serre

Wednesday, 10 January, 2007 3:00 pm Room A1.01
Midlands Probability Seminar
S.Foss (Heriot-Watt)
Lower bounds and equivalences for randomly stopped sums

Wednesday, 10 January, 2007 4:30 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
A. De Bouard (Paris)
A Stochastic nonlinear Schroedinger equation arising in Bose-Einstein condensation

Thursday, 11 January, 2007 2:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Eric Olson (Nevada)
Dissipativity of the Continuous Data Assimilation Equations for 2D Turbulence for any Coupling Parameter

Thursday, 11 January, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Miklos Lazckovich (Eotvos University Budapest)
Local stability, twisted sums, and the difference property

Friday, 12 January, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Miklos Laczkovich (Eotvos University Budapest)
Equidecomposability under groups of isometries in R^d

Monday, 15 January, 2007 1:00 pm Room B3.02
MIR@W Day
Organiser: Robert MacKay (Mathematics, Warwick)
Applied mathematics at Warwick

Tuesday, 16 January, 2007 2:00 pm Room B3.02
Dynamical and Ergodic Theory Seminar
Oleg Kozlovski (Warwick)
TBA

Tuesday, 16 January, 2007 3:10 pm Room B3.02
Complexity Forum
David Sumpter (Oxford)
The Collective behaviour of animals: from locusts, ants, chickens, pigeons to humans

Wednesday, 17 January, 2007 2:30 pm Room A1.01
Algebraic Geometry Seminar
 
"le Theoreme de Riemann-Roch"

Wednesday, 17 January, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
F.Baudoin (Toulouse)
Brownian Chen series and Atiyah-Singer theorem

Friday, 19 January, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Vladimir Guletskii (Liverpool)
On the continuous part of codimension two algebraic cycles on threefolds over a field

Tuesday, 23 January, 2007 2:00 pm Room B3.02
Ergodic theory and dynamical systems seminar
Jane Hawkins (University of North Carolina)
Sierpinski carpet Julia sets of Weierstrass elliptic P functions

Wednesday, 24 January, 2007 2:30 pm Room A1.01
Algebraic Geometry
Session 2
"Le theoreme de Riemann-Roch"

Wednesday, 24 January, 2007 3:00 pm Room MS.04
Learning and teaching
Keith Weber (Rutgers)
Questioning our beliefs about how students learn

Thursday, 25 January, 2007 2:00 pm Room B1.01
Algebra Seminar
Andrew Rose (Warwick)
The extended Burnside ring of centrally extended G-sets

Thursday, 25 January, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Jim Wright (Edinburgh)
A Story about Schroedinger, variational norms on Lie groups and the nonlinear Fourier transform

Friday, 26 January, 2007 10:30 am Room B3.02
One day workshop
David Mond (local organiser) (Warwick)
Mathematicians and Mathematics Educationalists - can we collaborate? Info: www.maths.warwick.ac.uk/~mond/mvme.html

Friday, 26 January, 2007 2:00 pm Room B1.01
Lie Theory Seminar
Yuri Bazlov (Warwick)
Braidings and triangular decomposition

Friday, 26 January, 2007 4:00 pm Room B3.03
Colloquium
Michael Yampolsky (Toronto)
Computability of Julia sets (joint work with Mark Braverman)

Tuesday, 30 January, 2007 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems and Ergodic Theory Seminar
A Epstein (Warwick)
Twisted Self-Matings of the Basilica

Wednesday, 31 January, 2007 2:30 pm Room A1.01
Algebraic Geometry Seminar
 
Le Theoreme de Riemann-Roch - session 3

Thursday, 1 February, 2007 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Bernhard Muhlherr (Brussels)
Presentations of Coxeter groups

Friday, 2 February, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Bernhard Muhlherr (Bruxelles)
Presentations of Chevalley groups

Monday, 5 February, 2007 1:00 pm Room B3.02
MIR@W Day
Organisers: Robert MacKay and Ian Stewart (Mathematics, Warwick)
ODEs on networks

Tuesday, 6 February, 2007 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Stephen Gin (Warwick)
TBA

Tuesday, 6 February, 2007 4:00 pm Room B3.02
Complexity Forum
Jack Cohen (Warwick)
I am not a heat engine

Wednesday, 7 February, 2007 2:30 pm Room A1.01
Algebraic Geometry Seminar
 
le Theoreme de Riemann-Roch - session 5

Wednesday, 7 February, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis
Ismael Bailleul (Orsay)
'Poisson boundary of a relativistic diffusion'

Thursday, 8 February, 2007 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Masashi Hamanaka (Nagoya University)
Noncommutative Solitons and Intergrable Systems

Tuesday, 13 February, 2007 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Oliver Butterley (Imperial)
Differentiability of SRB Measures for Anosov Flows

Wednesday, 14 February, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
R.Lefevere (Paris)
Normal heat conduction in chains of weakly anharmonic oscillators

Wednesday, 14 February, 2007 5:00 pm Room B1.01
Algebraic Geometry Seminar
Umar Hayat (Warwick)
Modular group and Pell numbers and pell-Lucas numbers

Thursday, 15 February, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Alejandro Vidal-Lopez (Complutense, Madrid)
Extremal equilbria in reaction-diffusion equations

Friday, 16 February, 2007 2:00 pm Room B1.01
 
Sir David Wallace (Newton Institute)
Presentation of Newton Institute activities

Friday, 16 February, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Viacheslav Nikulin (Liverpool)
On finiteness of the number of arithmetic groups generated by reflections in hyperbolic spaces

Monday, 19 February, 2007 1:00 pm Room B3.02
MIR@W Day
Organiser Vassili Kolokoltsov (Statistics, Warwick)
Interaction in Physics, Computing and Mathematics

Tuesday, 20 February, 2007 2:00 pm Room B3.02
Dynamical systems and ergodic theory seminar
Christian Beck (Queen Mary)
Invariant densities of weakly coupled chebyshev maps

Wednesday, 21 February, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stochastoc Analysis Seminar
A.Piatnitsky (Moscow)
Homogenization of random measures and singular structures

Thursday, 22 February, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Antonio Suarez (Seville)
On the symbiotic Lotka-Volterra model: a bifurcation approach

Friday, 23 February, 2007 2:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Jorge Vitoria (Warwick)
Coherent Sheaves on Del Pezzo Surfaces

Friday, 23 February, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Volker Bach (Mainz)
Mathematical Theory of Nonrelativistic Matter interacting with the Quantized Radiation Field.

Monday, 26 February, 2007 9:30 am Room B1.01
Presentation
Dr Stefan Friedl (Universite du Quebec a Montreal)
Symplectic 4-manifolds and subgroup separability

Monday, 26 February, 2007 10:15 am Room B1.01
Presentation
Dr Timothy Riley (Cornell, USA)
The Geometry of discs spanning loops in spaces and groups

Monday, 26 February, 2007 10:50 am Room B1.01
Presentation
Dr Vitaliy Kurlin (Liverpool)
The Kontsevich integral of knots, Drinfeld associators and zeta values

Monday, 26 February, 2007 11:25 am Room B1.01
Presentation
Valeriy Slastikov (Warwick)
A phase field model of foam

Monday, 26 February, 2007 12:00 pm Room B1.01
Presentations
Dr Stefan Adams (Max Planck, Leipzig)
Path-repellent Brownian motions in a trap

Monday, 26 February, 2007 12:35 pm Room B1.01
Presentation
Dr Stefan Grosskinsky (Cambridge)
Condensation and the equivalence of ensembles in zero-range processes

Monday, 26 February, 2007 2:15 pm Room B1.01
Presentation
Dr Thomas Jordan (Warwick)
Randomly perturbed self-affine sets

Monday, 26 February, 2007 3:00 pm Room B1.01
Singularity Theory Seminar
Ignacio de Gregorio (Warwick)
Mirror Fibrations for weighted projective spaces

Tuesday, 27 February, 2007 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical systems seminars
Steffen Winter (Karlsruhe)
Combinatorics of distance doubling maps and their relation to complex dynamics

Wednesday, 28 February, 2007 2:00 pm Room A1.01
Midlands Probability Theory Seminar
M.Barlow
Random Walk on the incipient infinite cluster for oriented percolation

Wednesday, 28 February, 2007 2:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
 
"le théorème de Riemann-Roch" session 7

Wednesday, 28 February, 2007 3:00 pm Room A1.01
Midland s Probability Theory Seminar
M.Zervos (LSE)
Ito diffusions with applications to the timing of investment decisions

Wednesday, 28 February, 2007 4:30 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
S. Cerrai (Florence)
On the averaging principle for some SPDEs

Wednesday, 28 February, 2007 4:30 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Sohail Iqbal (Warwick)
Action of modular group on cubic cyclic field

Thursday, 1 March, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Luis Vega (Bilbao)
Selfsimilar solutions of non-linear Schrodinger equations related to some geometric problems

Friday, 2 March, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Vladimir Sazonov (Liverpool)
On feasible numbers: how to formalise?

Monday, 5 March, 2007 9:00 am Room B3.02
MIR@W Day
Organiser: Thomas House (Biology/Mathematics, Warwick)
Mathematical epidemiology

Tuesday, 6 March, 2007 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems and Ergodic Theory Seminar
Carlangelo Liverani (Rome)
Fourier Law and Random Walks in Dynamical Environment

Wednesday, 7 March, 2007 3:00 pm Room B1.01
Algebraic Geometry Seminar
Sarah Davis (Warwick)
Riemann-Roch theorem in action

Wednesday, 7 March, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
V.Zagrebnov (Marseille)
Bose-Einstein condensation in random potentials

Thursday, 8 March, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Isabelle Gallagher (Paris VII)
On the global wellposedness of the Navier-Stokes equations

Friday, 9 March, 2007 10:00 am Room B3.02
Analysis Seminar
Max Lein (TUM Germany)
Piezoelectricity - beyond the fixed lattice approximation

Friday, 9 March, 2007 2:00 pm Room B3.02
Lie Theory Seminar
Jorge Vitoria (Warwick)
Coherent Sheaves on Del Pezzo Surfaces - II

Friday, 9 March, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Toshikazu Sunada (Meiji)
On the K_4 crystal

Monday, 12 March, 2007 12:00 pm Room B3.02
MIR@W Day
Organiser: Andrew Stuart (Mathematics/CSC, Warwick)
Data assimilation

Monday, 12 March, 2007 3:00 pm Room MS.02
Singularities seminar
Vitaliy Kurlin (Liverpool)
Studying knots via singularities

Tuesday, 13 March, 2007 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Oscar Bandtlow (Queen Mary)
A generalisation of the Ionescu-Tulcea Marinescu ergodic theorem and its converse

Tuesday, 13 March, 2007 3:10 pm Room B3.02
Complexity Forum
Colm Connaughton (CNLS,LANL,NM, USA)
Finite size effects in turbulent inverse cascades - a comparision of two-dimensional and quasi-geostrophic turbulence

Wednesday, 14 March, 2007 4:00 pm Room B3.02
Special Stochastic Analysis Seminar
G Eyink (Baltimore)
Turbulent Diffusion of Lines and Circulations

Thursday, 15 March, 2007 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Udo Baumgartner (Newcastle, Australia)
Totally disconnected, locally compact groups: Foundations for their theory, problems & applications

Thursday, 15 March, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Bernd Kirchheim (Oxford)
Sets of gradients of planar maps

Friday, 16 March, 2007 10:00 am Room B3.02
Analysis Seminar
Alice Chang (Princeton)
Conformal invariants and conformal covariant operators associated with a smooth measure

Friday, 16 March, 2007 3:00 pm Room B3.03
Number Theory Seminar
Professor Tarlok Shorey (Tata Institute-Mumbai)
Powers in products of integers in arithmetic progressions

Friday, 16 March, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Paul Yang (Princeton)
Conformal invariants

Monday, 19 March, 2007 11:00 am Room B3.02
MIR@W Day
Organiser: Teresa Pinheiro (Biology, Warwick)
Prions: Properties, Propagation and Pathology

Monday, 19 March, 2007 2:00 pm Room MS.05
Analysis Seminar
Bob Kohn (Courant)
Parabolic PDE and Deterministic Games

Tuesday, 20 March, 2007 11:00 am Room B3.02
Number Theory Seminar
Tarlock Shorey (Tata Institute-Mumbai)
Applications of Linear Forms in logs I

Tuesday, 20 March, 2007 2:00 pm Room MS.05
Analysis Seminar
Francois Golse (Paris)
The Navier-Stokes Limit of the Boltzmann Equation

Tuesday, 20 March, 2007 4:00 pm Room MS.05
Analysis Seminar
Ray Goldstein (Cambridge)
The Platonic Ideal of Stalacite Growth

Wednesday, 21 March, 2007 11:00 am Room MS.05
Analysis Seminar
Ray Goldstein (Cambridge)
Physical Aspects of Evolutionary Transitions to Multicellularity

Wednesday, 21 March, 2007 11:00 am Room MS.04
Number Theory Seminar
Tarlok Shorey (Tata Institute-Mumbai)
Applications of Linear Forms in logs II

Wednesday, 21 March, 2007 4:00 pm Room MS.05
Analysis Seminar
Bob Kohn (Courant)
Relaxation of crystalline surfaces

Thursday, 22 March, 2007 11:00 am Room MS.05
Analysis Seminar
Francois Golse (Paris)
The Boltzmann-Grad limit for the periodic Lorentz Gas

Thursday, 22 March, 2007 11:00 am Room B3.02
Number Theory Seminar
Tarlok Shorey (Tata Institute-Mumbai)
Applications of Linear forms in logs III

Friday, 23 March, 2007 11:00 am Room B3.02
Number Theory Seminar
Tarlok Shorey (Tata Institute-Mumbai)
Applications of Linear forms in logs IV

Monday, 26 March, 2007    
Symposium Workshop
Organiser: Peter Topping (Warwick)
Geometric flows and related topics

Monday, 26 March, 2007 10:30 am Room MS01
Symposium Workshop - Spitalfields Day
Gerhard Huisken (Max-Planck AEI, Golm)
Mean curvature type flows and isoperimetric inequalities

Monday, 26 March, 2007 11:40 am Room MS01
Symposium Workshop - Spitalfields Day
Richard Schoen (Stanford)
Recent progress on the high dimensional Yamabe problem

Monday, 26 March, 2007 2:00 pm Room MS01
Symposium Workshop - Spitalfields Day
Bruce Kleiner (Yale)
An overview of Perelman's work on geometrization

Monday, 26 March, 2007 3:45 pm Room MS01
Symposium Workshop - Spitalfields Day
William P. Minicozzi II (Johns Hopkins)
Width and finite extinction of Ricci flow

Tuesday, 27 March, 2007 9:30 am Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Andrea Malchiodi (SISSA)
A Morse theoretical approach for a scalar field equation on compact surfaces

Tuesday, 27 March, 2007 11:00 am Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Tristan Rivi¸re (ETH-ZÙrich)
Analysis aspects of Willmore surfaces

Tuesday, 27 March, 2007 2:00 pm Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Felix Schulze (FU Berlin)
Stability of Euclidean space under Ricci flow

Tuesday, 27 March, 2007 3:30 pm Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Bruce Kleiner (Yale) (x2 1hour sessions)
Perelman's treatment of surgery

Wednesday, 28 March, 2007 9:30 am Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Roger Moser (Bath)
The inverse mean curvature flow and p-harmonic functions

Wednesday, 28 March, 2007 11:00 am Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Brian White (Stanford)
TBA

Wednesday, 28 March, 2007 12:00 pm Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Andre Neves (Princeton)
Existence and uniqueness of foliations by cmc stable spheres on asymptotically hyperbolic manifolds

Thursday, 29 March, 2007 9:30 am Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Michael Struwe (ETH-ZÙrich)
Partial regularity of harmonic maps, revisited

Thursday, 29 March, 2007 11:00 am Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Lei Ni (UCSD)
Ricci solitons and conjectures of Yau and Hamilton

Thursday, 29 March, 2007 2:00 pm Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Dan Knopf (UT Austin)
Local monotone functionals for geometric evolutions

Thursday, 29 March, 2007 3:30 pm Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Natasa Sesum (Columbia)
Asymptotic behaviour of the solutions to porous medium equations on RN

Thursday, 29 March, 2007 4:30 pm Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Miles Simon (Freiburg)
Ricci flow of almost non-negatively curved three manifolds

Friday, 30 March, 2007 9:30 am Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Leon Simon (Stanford)
TBA

Friday, 30 March, 2007 11:00 am Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Ben Weinkove (Harvard)
Geometric flows and moment maps

Friday, 30 March, 2007 2:00 pm Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Guofang Wei (UCSB)
Manifolds with A Lower Bound on the Bakry-Emery Ricci Tensor

Friday, 30 March, 2007 3:30 pm Room B3.03
Geometric Flows & Related Topics
Jim Isenberg (Oregon)
Black Hole Rigidity

Thursday, 5 April, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis seminar
Stefan Teufel (Tubingen)
Effective Dynamics for Particles coupled to a Quantized Scalar Field

Monday, 16 April, 2007 — Friday, 20 April, 2007    
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
Organiser: Andrew Stuart

Monday, 16 April, 2007 9:30 am Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
A Stuart (Warwick)
Averaging and homogenization for finite dimensional systems of linear equations

Monday, 16 April, 2007 11:30 am Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
G Pavliotis (Warwick)
PDEs - Elliptic PDEs. Formal calculations and examples

Monday, 16 April, 2007 2:15 pm Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
J Willis (Cambridge)
Elastodynamics of composites

Monday, 16 April, 2007 3:00 pm Room B3.03
Algebraic Geometry Seminar
Gavin Brown (Kent)
Pencils of cubic curves and surfaces

Monday, 16 April, 2007 4:30 pm Room B3.03
Algebraic Geometry Seminar
Stephen Coughlan (Warwick)
Numerology of Hilbert series

Tuesday, 17 April, 2007 9:30 am Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
A Stuart (Warwick)
Stochastic Processes: Introduction to SDEs (Ito formula, Kolmogorov and Fokker-Planck equations; ergodicity)

Tuesday, 17 April, 2007 10:00 am Room B3.03
Algebraic Geometry Seminar
David Mond (Warwick)
The mystery of the vanishing cycles

Tuesday, 17 April, 2007 11:30 am Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
G Pavliotis (Imperial)
PDEs ù Parabolic PDEs. Formal calculations and examples

Tuesday, 17 April, 2007 11:30 am Room B3.03
Algebraic Geometry Seminar
Gavin Brown (Kent)
More on Mori fibre spaces

Tuesday, 17 April, 2007 2:15 pm Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
B Engquist (Austin)
Heterogeneous multi-scale methods

Wednesday, 18 April, 2007 9:30 am Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
A Stuart (Warwick)
Stochastic Processes: Homogenization. Formal calculations and examples

Wednesday, 18 April, 2007 11:30 am Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
G Pavliotis (Imperial)
PDEs ù Properties of the homogenized coefficients

Wednesday, 18 April, 2007 2:15 pm Room MS.03
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
A Abdulle (Edinburgh)
Numerical methods based on a macro-to-micro approach for multiscale PDEs

Thursday, 19 April, 2007 9:30 am Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
A Stuart (Warwick)
Stochastic Processes: Homogenization. Formal calculations and examples

Thursday, 19 April, 2007 11:30 am Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
G Pavliotis (Imperial)
PDEs ù Properties of the homogenized coefficients

Thursday, 19 April, 2007 2:15 pm Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
G Friesecke (Munich/Warwick)
Quantum mechanical modelling of molecules: multiscale aspects

Friday, 20 April, 2007 9:30 am Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
A Stuart (Warwick)
Stochastic Processes: Theory ù use of Poisson equations, weak and strong convergence

Friday, 20 April, 2007 11:30 am Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
G Pavliotis (Imperial)
PDEs ù Theory ù two-scale convergence; maximum principleP

Friday, 20 April, 2007 2:15 pm Room B3.02
LMS-EPSRC Short Course on Multiscale Methods
Y Efendiev (Texas A&M)
Multiscale finite element methods using limited global information

Tuesday, 24 April, 2007 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory & Dynamical Systems Seminar
Sergey Zelik (Surrey)
Dissipative dynamics in large and unbounded domains

Thursday, 26 April, 2007 2:00 pm Room B3.02
Algebra seminar
Jacqui Ramagge (Newcastle, Australia)
A totally disconnected perspective on Kac-Moody groups

Thursday, 26 April, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Antonio Cordoba (Universidad Autonoma de Madrid)
Phase transitions: convergence and regularity of the intermediate layers

Monday, 30 April, 2007 9:30 am Room B3.02
MIRaW Day
Organisers: Rudolf Roemer and H. Schulz-Baldes (Physics/CSC Warwick) and (Erlangen)
Random Schrºdinger operators and random matrices: new developments

Tuesday, 1 May, 2007 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Sarah Koch (Cornell and Marseille)
Using Teichmüller Theory to generate endomorphisms of $P^n$

Tuesday, 1 May, 2007 3:10 pm Room B3.02
Complexity Forum
Ana Sendova-Franks (University of the West of England)
Ant colonies as complex systems

Wednesday, 2 May, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
Z Ma (Beijing)
Nonlinear filtering of semi-Dirichlet processes

Friday, 4 May, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
John Ockendon (Oxford)
Some singularity problems in theoretical mechanics

Tuesday, 8 May, 2007 12:00 pm Room B3.02
Singularity Day
M Reid (Warwick)
New results and problems for canonical n-folds

Tuesday, 8 May, 2007 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Lasse Rempe (Liverpool)
Escaping dynamics of entire functions

Tuesday, 8 May, 2007 2:15 pm Room B1.01
Singularity Day
Mauricio Garay (SISSA Trieste)
Cauchy theory one step further: convergence of perturbative expansions in integrable systems.

Tuesday, 8 May, 2007 3:30 pm Room B1.01
Singularity Day
Sabir Gussein-Zade (Moscow)
Quadratic forms for a 1-form on an isolated complete intersection singularity.

Wednesday, 9 May, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
Tom LaGatta (Arizona)
Random Riemannian metrics and discrete percolation models

Thursday, 10 May, 2007 1:00 pm Room B1.01
Combinatorics, Probability and Statistical Mechanics
Leslie Ann Goldberg (Liverpool)
Matrix Norms and Rapid Mixing for Spin Systems

Thursday, 10 May, 2007 2:00 pm Room B1.01
Combinatorics, Probability and Statistical Mechanics
Martin Loebl (Prague)
Jones polynominals, q-counting, and quantum computing

Thursday, 10 May, 2007 4:00 pm Room B1.01
Combinatorics, Probability and Statistical Mechanics
Roberto Fernandez (Rouen)
Partitionability of graphs and the convergence of cluster expansions

Friday, 11 May, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Gareth Jones (Southampton)
Complete bipartite maps, factorisations of groups, and generalised Fermat curves

Tuesday, 15 May, 2007 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Parthena Avramidou
Convergence of moving averages in ergodic theory and real-variable harmonic analysis

Tuesday, 15 May, 2007 3:10 pm Room B3.02
CX - Forum
Marcel Ausloos (GRAPES, Univ. Liege, EU)
Networks of populations with degrees of freedom

Thursday, 17 May, 2007 — Friday, 18 May, 2007    
Ergodic Theory Workshop
Organisers: Mark Pollicott and Peter Walters
Ergodic Theory: topics arising from the work of William Parry, FRS

Thursday, 17 May, 2007 11:30 am Room B3.02
Ergodic Theory Workshop
Mark Pollicott (Warwick)
Zeta functions and Lyapunov exponents

Thursday, 17 May, 2007 2:00 pm Room B3.03
Ergodic Theory Workshop
Jean-Paul Thouvenot (Paris)
The Shannon entropy for absolutely continuous stationary processes

Thursday, 17 May, 2007 2:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Massimiliano Morini (SISSA)
Equilibrium congigurations of epitaxially strained crystalline films: existence and regularity results

Thursday, 17 May, 2007 4:00 pm Room B3.03
Ergodic Theory Workshop
Hillel Furstenberg (Jerusalem)
Ergodic theory in the geometry of fractals

Friday, 18 May, 2007 9:30 am Room B3.03
Ergodic Theory Workshop
Richard Sharp (Manchester)
Cogrowth and length functions on free groups

Friday, 18 May, 2007 11:00 am Room B3.03
Ergodic Theory Workshop
Francois Ledrappier (Notre Dame)
Poisson boundary and linear drift

Friday, 18 May, 2007 12:00 pm Room MS.05
Algebraic Geometry Weekend
Michael Wemyss (Bristol)
Noncommutative special McKay correspondence

Friday, 18 May, 2007 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Weekend
Alastair King (Bath)
Superpotential algebras

Friday, 18 May, 2007 2:00 pm Room B3.03
Ergodic Theory Workshop
Klaus Schmidt (Vienna)
Beta-shifts and toral automorphisms

Friday, 18 May, 2007 3:10 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Weekend
Miles Reid (Warwick)
Diptych varieties

Friday, 18 May, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Geoffrey Grimmett (Cambridge)
Classical and quantum ferromagnets via stochastic geometry

Saturday, 19 May, 2007 9:30 am Room B3.01
Algebraic Geometry Weekend
Cristina Lopez (Salamanca & Warwick)
Vector bundles on smooth elliptic curves

Saturday, 19 May, 2007 11:00 am Room B3.01
Algebraic Geometry Weekend
Elisa Tenni (Pavia & Warwick)
Genus 5 fibrations

Saturday, 19 May, 2007 12:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Weekend
Zhu Lei (Fudan Univ. Shanghai & Kent)
Canonical 3-folds

Monday, 21 May, 2007 — Wednesday, 23 May, 2007    
Workshop
Organisers: James Robinson and Jose Rodrigo
Partial differential equations and fluid mechanics

Monday, 21 May, 2007 10:00 am Room MS03
PDEs and Fluid Mechanics
John Gibbon (Imperial)
Quaternions and particle dynamics in the Euler fluid equations

Monday, 21 May, 2007 11:30 am Room MS03
PDEs and Fluid Mechanics
Witold Sadowski (Warsaw)
Numerical verification of regularity in the Navier-Stokes equations

Monday, 21 May, 2007 2:00 pm Room MS03
PDEs and Fluid Mechanics
Igor Kukavica (Southern California)
Conditional regularity and thin domain results for solutions of the Navier-Stokes equations

Monday, 21 May, 2007 3:00 pm Room MS03
PDEs and Fluid Mechanics
Darryl Holm (Imperial)
Non-linear non-local equations for aggregation of particles carrying geometrical properties

Monday, 21 May, 2007 4:30 pm Room MS03
PDEs and Fluid Mechanics
Alexander Kiselev (Wisconsin - Madison)
Global well-posedness for the critical 2D dissipative surface quasi-geostrophic equation

Tuesday, 22 May, 2007 9:30 am Room MS03
PDEs and Fluid Mechanics
Jose Rodrigo (Warwick)
Construction of almost sharp fronts for the surface quasi-geostrophic equation

Tuesday, 22 May, 2007 11:30 am Room MS03
PDEs and Fluid Mechanics
Geneviève Raugel (Paris Sud XI)
A hyperbolic pertubation of the Navier-Stokes equations

Tuesday, 22 May, 2007 2:00 pm Room MS04
PDEs and Fluid Mechanics
Ricardo Rosa (Federal of Rio de Janeiro)
Theory and applications of the statistical solutions of the Navier-Stokes equations

Tuesday, 22 May, 2007 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Seminar
Catherine Richard (Queen Mary)
Escape from a semi-circle and Sturmian maximizing measures

Tuesday, 22 May, 2007 3:00 pm Room MS04
PDEs and Fluid Mechanics
Martin Hairer (Warwick)
Long-time behaviour of the 2D stochastic Navier-Stokes equations

Tuesday, 22 May, 2007 4:30 pm Room MS04
PDEs and Fluid Mechanics
Dragos Iftimie (Lyon1)
On the vanishing viscosity limit for Navier boundary conditions

Wednesday, 23 May, 2007 9:30 am Room MS03
PDEs and Fluid Mechanics
Marco Sammartino (Palermo)
Slightly viscous fluids: Well posedness results and blow-up phenomena

Wednesday, 23 May, 2007 11:30 am Room MS03
PDEs and Fluid Mechanics
Enrique Fernández Cara (Sevilla)
Some controllability results in Fluid Mechanics

Wednesday, 23 May, 2007 2:00 pm Room MS03
PDEs and Fluid Mechanics
Grzegorz Lukaszewicz (Warsaw)
Turbulent shear flows and their attractors

Wednesday, 23 May, 2007 3:00 pm Room MS03
PDEs and Fluid Mechanics
Maria Schonbek (Santa Cruz)
Decay of Polymer equations and Poincar· estimates

Wednesday, 23 May, 2007 4:30 pm Room MS03
PDEs and Fluid Mechanics
Josef Malek (Karlova v Praze)
On incompressible Navier-Stokes-Fourier equations and some of its generalizations

Wednesday, 23 May, 2007 4:30 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
Z Brzezniak (York)
Some inequalities for stochastic convolutions

Thursday, 24 May, 2007 11:00 am Room B3.02
Algebra Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
On Positselskii's definition of semi-infinite cohomology

Thursday, 24 May, 2007 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Y.Berest (Cornell)
A dg structure on local cohomology

Thursday, 24 May, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Alexander Volverg (Edinburgh)
Some properties of 4^n cantor squares

Thursday, 24 May, 2007 4:00 pm Room B3.03
Algebra Seminar
G.Garkusha (Swansea)
Reconstructing affine and projective schemes from abelian categories with further generalizations

Friday, 25 May, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Mark Haskins (Imperial)
Soap bubbles, integrable systems and singular pertubation theory

Tuesday, 29 May, 2007 2:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Ian Morris (Manchester)
Measures of Maximum Lyapunov exponent

Thursday, 31 May, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Ibrahim Fatkullin (Arizona)
Asymptototic reduction of stochastically perturbed gradient flows

Friday, 1 June, 2007 11:30 am Room B3.03
Geometry Seminar
Cliff Earle (Cornell)
Inequalities for the poincare and Caratheodory metrics in unit balls

Friday, 1 June, 2007 1:30 pm Room B3.03
Ergodic theory and Dynamical Systems Seminar
John Hubbard (Cornell/Marseille)
Transversality for spaces of rational functions

Friday, 1 June, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
John Hubbard (Cornell and Marseille)
The Weil Conjectures and Etale Topology

Tuesday, 5 June, 2007 2:00 pm Room B3.01
 
Evrin Akalan (Warwick)
Noncommutative rings with enough invertible ideals and their divisor class group

Tuesday, 5 June, 2007 2:00 pm Room B3.03
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Samuel Lelievre (Warwick)
Multigeodesic tessellations of surfaces

Thursday, 7 June, 2007 1:45 pm Room B3.03
Geometry Seminar
Jane Gilman (Rutgers)
Finding parabolic dust and the structure of two-parabolic space

Thursday, 7 June, 2007 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
George Willis (Newcastle, Australia)
Localy Compact Totally Disconnected Groups

Thursday, 7 June, 2007 3:00 pm  
Coul Quartet and Elaine's Birthday
 
Common Room

Thursday, 7 June, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Tatiana Toro (Seattle)
Understanding McMillan's theorem in higher dimensions

Friday, 8 June, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Andrew Stuart (Warwick)
Markov Chain Monte Carlo methods in infinite dimensions

Monday, 11 June, 2007 — Friday, 15 June, 2007    
Opening conferences of EU Research Training Network CODY
Organisers: Feliks Przytycki, Sebastian van Strien and Michel Zinsmeister
Conformal Structures and Dynamics. The current state-of-art and perspectives

Monday, 11 June, 2007 — Friday, 15 June, 2007    
Workshop
Organisers: Volker Betz, Roman Kotecky and Daniel Ueltschi
Large quantum systems

Monday, 11 June, 2007 1:45 pm Room MS.03
CODY
Stanislav Smirnov
Conformal invariance in 2D lattice models

Monday, 11 June, 2007 2:00 pm Room B1.01
Large Quantum Systems
Walter Aschbacher (München)
Landauer-Büttiker formulas in systems of independent fermions

Monday, 11 June, 2007 2:40 pm Room MS.03
CODY
Kari Astala
Topics in the quasiconformal method

Monday, 11 June, 2007 3:30 pm Room B1.01
Large Quantum Systems
Tony Dorlas (IAS Dublin)
The HSW theorem for a chennal with long-term memory

Monday, 11 June, 2007 4:00 pm Room MS.03
CODY
Carsten Petersen
Quadratic polynomials as limits of renormalizations of degenerating quadratic rational maps

Monday, 11 June, 2007 4:30 pm Room B1.01
Large Quantum Systems
András Suto (Academy of Science Hungary)
Remarks on the variational quasiparticle theory for bosons

Tuesday, 12 June, 2007 9:30 am Room B1.01
Large Quantum Systems
Florian Theil (Warwick)
Towards a Mathematical Justification of Kinetic Theory

Tuesday, 12 June, 2007 9:40 am Room MS.03
CODY
Athanasios Batakis
On Brownian flights

Tuesday, 12 June, 2007 11:00 am Room B1.01
Large Quantum Systems
Jakob Yngvason (Vienna)
Rotating Bose Gases

Tuesday, 12 June, 2007 11:00 am Room MS.03
CODY
Kari Astala
Topics in the quasiconformal method

Tuesday, 12 June, 2007 11:55 am Room MS.03
CODY
Joerg Schmeling
Fractal and multifractal aspects in dynamical systems

Tuesday, 12 June, 2007 1:45 pm Room MS.03
CODY
Anna Zdunik
Maximizing measures on non-compact spaces

Tuesday, 12 June, 2007 2:00 pm Room B3.03
East Midlands Stochastic Analysis Seminars
N.Sidorova (Bath)
Parabolic Anderson model: Localisation of mass in random media

Tuesday, 12 June, 2007 2:00 pm Room B1.01
Large Quantum Systems
Stefan Adams (Max Plank Leipzig)
Probabilistic approaches to Bose-Einstein condensation

Tuesday, 12 June, 2007 2:40 pm Room MS.03
CODY
Walter Bergweiler
Dynamics of meromorphic functions with direct singularities

Tuesday, 12 June, 2007 3:00 pm Room B3.03
East Midlands Stochastic Analysis Seminar
S.Ghazali (Imperial College)
The Global Error in Weak Approximations of SDEs

Tuesday, 12 June, 2007 3:30 pm Room B1.01
Large Quantum Systems
Marco Merkli (Newfoundland)
Repeated Interaction Systems I: Deterministic

Tuesday, 12 June, 2007 4:00 pm Room MS.03
CODY
Pierre Levitz
Intermittent Brownian dynamics and first passage statistics: a physicist point of view

Tuesday, 12 June, 2007 4:30 pm Room B3.02
East Midland Stochastic Analysis Seminar
P.Fritz (Cambridge)
Malliavin Calculus and Rough Paths

Tuesday, 12 June, 2007 4:55 pm Room MS.03
CODY
Viviane Baladi
Linear response in the absence of structural stability

Tuesday, 12 June, 2007 7:30 pm Room MS.03
CODY
Magnus Aspenberg
Mating non renormalisable quadratic polynomials

Tuesday, 12 June, 2007 7:30 pm Room MS.04
CODY
Neil Dobbs
More ergodic properties of rational maps

Tuesday, 12 June, 2007 8:10 pm Room MS.03
CODY
Krzysztof Baranski
Julia sets of some hyperbolic entire maps of finite order

Tuesday, 12 June, 2007 8:10 pm Room MS.04
CODY
Samuel Lelievre
Multigeodesic tessellations of surfaces and uniformisation

Tuesday, 12 June, 2007 8:50 pm Room MS.03
CODY
Bartlomiej Skorulski
Dynamics of some class of meromorphic functions

Tuesday, 12 June, 2007 8:50 pm Room MS.04
CODY
Anja Kabelka
Quadratic rational maps: dynamical limits and disappearing limbs

Wednesday, 13 June, 2007 9:00 am Room MS.03
CODY
Nicalae Mihalache
Collet-Eckmann condition for recurrent critical orbits

Wednesday, 13 June, 2007 9:20 am Room MS.03
CODY
Jordi Taixes
Connectivity of Julia sets of transcendental functions

Wednesday, 13 June, 2007 9:30 am Room B1.01
Large Quantum Systems
Patrik Ferrari (WIAS Berlin)
A stochastic growth of an interface on a plane: fluctuations for the KPZ universality class

Wednesday, 13 June, 2007 9:40 am Room MS.03
CODY
Ruben Berenguel
Singular values and Siegel disks

Wednesday, 13 June, 2007 10:30 am Room MS.03
CODY
Joerg Schmeling
Fractal and multifractal aspects in dynamical systems

Wednesday, 13 June, 2007 11:00 am Room B1.01
Large Quantum Systems
Miloº Zahradnik (Prague)
Combinatorial approach to cluster (Mayer) expansions

Wednesday, 13 June, 2007 11:25 am Room MS.03
CODY
Nuria Fagella
Deformation of entire transcedental functions

Wednesday, 13 June, 2007 1:45 pm Room MS.03
CODY
Kari Astala
Topics in the quasiconformal method

Wednesday, 13 June, 2007 2:00 pm Room MS.05
Analysis Seminar
Dong Li (IAS, Princeton)
Complex Blowup of the 3D Navier Stokes System

Wednesday, 13 June, 2007 2:30 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
N.Ratanov (Bogota)
Branching random motions, nonlinear hyperbolic systems and traveling waves

Wednesday, 13 June, 2007 2:35 pm Room MS.03
CODY
Eva Uhre
Limits of quadratic rational maps

Wednesday, 13 June, 2007 2:50 pm Room MS.03
CODY
Nikita Selinger
Thurston's characterisation theorem

Wednesday, 13 June, 2007 3:05 pm Room MS.03
CODY
Johan Nilsson
Diadically badly approximable numbers

Wednesday, 13 June, 2007 3:20 pm Room MS.03
CODY
Yauhan Mikulich
Yoccoz Theorem

Wednesday, 13 June, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
N Berglund (Marseille)
Metastability in a system of interacting bistable diffusions

Wednesday, 13 June, 2007 4:00 pm Room MS.05
Analysis Seminar
Xavier Tolsa (Barcelona)
Riesz transforms and rectifiability

Thursday, 14 June, 2007 9:00 am Room MS0.3
CODY
Helena Mihaljevic-Brandt
Landing of dynamic rays of entire transcendental functions

Thursday, 14 June, 2007 9:25 am Room MS0.3
CODY
Dominique Fleischmann
TBA

Thursday, 14 June, 2007 9:30 am Room B1.01
Large Quantum Systems
Valentin Zagrebnov (CPT Luminy)
About Variational Principle for a Pair Hamiltonian Boson Model

Thursday, 14 June, 2007 9:40 am Room MS.03
CODY
Oleg Kozlovski
Rigidity of non renormalizable complex polynomials

Thursday, 14 June, 2007 11:00 am Room B1.01
Large Quantum Systems
Robert Seiringer (Princeton)
The Free Energy of Dilute Quantum Gases

Thursday, 14 June, 2007 11:00 am Room B1.01
Large Quantum Systems
Bruno Nachtergaele (California Davis)
A multi-dimensional Lieb-Schultz-Mattis theorem

Thursday, 14 June, 2007 11:00 am Room MS.03
CODY
Joerg Schmeling
Fractal and multifractal aspects in dynamical systems

Thursday, 14 June, 2007 11:55 am Room MS.03
CODY
Tan Lei
Combinatorics and surgeries

Thursday, 14 June, 2007 1:45 pm Room MS.03
CODY
Janina Kotus
Invariant measures for transcendental functions

Thursday, 14 June, 2007 2:00 pm Room B3.03
Geometry Seminar
Ken'ichi Ohshika (Osaka)
Divergence and exotic convergence of quasi-Fuchsian groups

Thursday, 14 June, 2007 2:00 pm Room B1.01
Large Quantum Systems
Horia Cornean (Aalborg)
Adiabatically switched-on electrical bias in continuous systems, and the Landauer-Buttiker formula

Thursday, 14 June, 2007 2:40 pm Room MS.03
CODY
Alexandre Eremenko
Direct singularities and completely invariant domains for entire functions

Thursday, 14 June, 2007 3:00 pm Room B3.03
Number Theory Seminar
Patrick Ingram (Toronto)
Primitive divisors in elliptic divisibility sequences

Thursday, 14 June, 2007 3:30 pm Room B1.01
Large Quantum Systems
Laurent Bruneau (Cergy-Pontise)
Repeated Interaction Systems II: Random

Thursday, 14 June, 2007 4:00 pm Room MS.03
CODY
Henk Bruin
Lp invariant densities for interval maps without growth conditions on critical orbits.

Thursday, 14 June, 2007 4:30 pm Room B1.01
Large Quantum Systems
Ostap Hryniv (Durham)
Birth of the critical droplet and related topics

Thursday, 14 June, 2007 5:00 pm Room MS.03
CODY
Adam Epstein
Transversality

Thursday, 14 June, 2007 7:30 pm Room MS.03
CODY
Thomas Jordan
Self-similar sets with positive measure but empty interior

Thursday, 14 June, 2007 7:30 pm Room MS.04
CODY
Gwyneth Stallard
Functions of small growth with no unbounded Fatou components.

Thursday, 14 June, 2007 8:10 pm Room MS.03
CODY
Christopher Penrose
Parameter dynamic correspondence for rotations

Thursday, 14 June, 2007 8:10 pm Room MS.04
CODY
Boguslawa Karpinska
Accessible points in the boundaries of attracting basins for some entire maps

Thursday, 14 June, 2007 8:50 pm Room MS.04
CODY
Lasse Rempe
Escaping components of transcendental entire functions

Thursday, 14 June, 2007 8:50 pm Room MS.03
CODY
Pablo Shmerkin
Sums of dynamically defined Cantor sets

Thursday, 14 June, 2007 9:30 pm Room MS.03
CODY
Agata Kwasnicka
Minimal models in dynamics

Thursday, 14 June, 2007 9:30 pm Room MS.04
CODY
Jörn Peter
Hausdorff measure of Julia sets of exponential functions

Thursday, 14 June, 2007 9:40 pm Room MS.03
CODY
Dawid Huczek
Minimal models in dynamics

Friday, 15 June, 2007 9:00 am Room MS.03
CODY
Nikolaos Atreas
Sampling expansions on MRA subspaces of LQ(0,1)

Friday, 15 June, 2007 9:15 am Room MS.03
CODY
Agnieszka Badenska
Around the rigidity theorem

Friday, 15 June, 2007 9:30 am Room B1.01
Large Quantum Systems
Valeriy Slastikov (Warwick)
Fast rotating Bose-Einstein condensates: variational approach.

Friday, 15 June, 2007 9:30 am Room MS0.3
CODY
Christophoros Mouratidis
TBA

Friday, 15 June, 2007 9:45 am Room MS.03
CODY
Ludwig Jaksztas
Hausdorff dimension of Julia sets for Z2+c, c tending to -3/4 from above

Friday, 15 June, 2007 10:30 am Room MS.03
CODY
Antonois Bisbas
Normal numbers and a class of singular probability measures

Friday, 15 June, 2007 11:20 am Room MS.03
CODY
Tan Lei
Combinatorics and surgeries

Friday, 15 June, 2007 1:40 pm Room MS.03
CODY
Keeley Dias
Complex Polynomial vector fields

Friday, 15 June, 2007 1:55 pm Room MS.03
CODY
Carlos Cabrera
Combinations in laminations associated to quadratic polynomials

Friday, 15 June, 2007 2:10 pm Room MS.03
CODY
Albert Klop
Removable sets for bounded k-quasiregular mappings

Friday, 15 June, 2007 2:30 pm Room MS.03
CODY
Manfred Denker
Polynomial skew products in C^2

Friday, 15 June, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Alastair King (Bath)
Why are moduli spaces projective varieties?

Monday, 18 June, 2007 12:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Pablo Shmerkin (Jyvaskyla)
Resonance between Cantor sets and measures

Monday, 18 June, 2007 12:00 pm Room CS 1.04
 
Yuri Matiyasevich (Steklov, St Petersburg)
Some Probabilistic Restatements of the Four Color Conjecture

Monday, 18 June, 2007 2:30 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Ian Morris (Manchester)
A survey of Ergodic optimisation

Monday, 18 June, 2007 4:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Nikita Sidorov (Manchester)
Expansions in non-integar bases and dynamics

Tuesday, 19 June, 2007 11:00 am Room B3.02
 
Professor Laszlo Erdos (University of Munich)
Gross-Pitaevskii equation for the dymanics of the Bose condensate

Thursday, 21 June, 2007 2:00 pm Room B3.03
Geometry Seminar
Daan Krammer (Warwick)
A Garside type structure on the framed mapping class group

Thursday, 21 June, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Dirk Hundertmark (Birmingham)
Decay Estimates for Dispersion Managed Solitons

Friday, 22 June, 2007 9:30 am Room B1.01
 
Dr Mauro Mobilia
Stochastic Population Dynamics and Interacting Particle Systems

Friday, 22 June, 2007 10:30 am Room B1.01
 
Jens C Claussen
Co-evolution in finite populations: Meanfield dynamics and first-order finite size corrections

Friday, 22 June, 2007 11:15 am Room B1.01
 
Colm Connaughton
Two-dimensional turbulance: inverse cascades and coherent structures

Monday, 25 June, 2007 10:00 am Room B3.02
Singularity Seminar
Ana Reguera (Valladolid)
Towards the singular locus of the space of arcs

Monday, 25 June, 2007 12:00 pm Room B3.02
Singularities Seminar
Olivier Piltant (Valladolid)
Resolution of singularities: dimension 3 and positive characteristic.

Wednesday, 27 June, 2007 11:00 am Room B3.02
 
Organizer - D Mond (Warwick)
Student passivity - what can be done about it?

Wednesday, 27 June, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stachastic Analysis Seminar
T.Kuna (Bielefeld)
Realisability of correlation functions by point processes

Thursday, 28 June, 2007 11:00 am Room B3.02
DIMAP Seminar
Vadim Lozin (Warwick)
Tree-width and Optimization in Bounded Degree Graphs

Friday, 29 June, 2007 1:45 pm Room B3.03
Geometry Seminar
Natasha Kopteva (Novosibirsk)
A two-dimensional slice through the parameter space of two-generator Kleinian groups

Thursday, 5 July, 2007 11:00 am Room B3.03
Algebra Seminar
Arkady Berenstein
Lie Algebras and Lie Groups over Noncommutative Rings

Thursday, 5 July, 2007 11:30 am Room B3.02
Geometry Seminar
Caroline Series (Warwick)
Lines of minima are Teichmuller quasi-geodesics

Thursday, 5 July, 2007 2:00 pm Room B3.03
Differential Geometry
L Alias (Universidad de Murcia )
Stability index and first stability eigenvalue of hypersurfaces with constant mean curvature in spheres

Thursday, 5 July, 2007 2:00 pm Room MS.01
Algebra Seminar
Jorge Vitoria
FZ-mutations versus Seiberg Duality

Thursday, 5 July, 2007 3:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Tan Ser Peow (Singapore)
Dynamics of the mapping class group action on the SL (2,C) charecter variety of the one-holed torus, I

Thursday, 5 July, 2007 4:30 pm Room B3.02
Geometry Seminar
Yasushi Yamashita (Nara Women's University)
Dynamics of the mapping class group action on the SL(2,C) charecter variety of the one-holed torus, II

Friday, 6 July, 2007 11:30 am Room B3.02
Geometry Seminar
Nokola Abrosimov (Novosibirsk)
Seidel problem on the volume of hyperbolic tetrahedra

Monday, 9 July, 2007 — Thursday, 12 July, 2007    
Symposium Workshop
Organisers: Marc Lackenby & Daryl Cooper
3-manifold geometry and topology

Monday, 9 July, 2007 10:15 am Room MS.01
Symposium Workshop
Alan Reid (Texas at Austin)
Heegaard genus and property t for hyperbolic 3-manifolds

Monday, 9 July, 2007 11:30 am Room MS.01
Symposium Workshop
Stephan Tillmann (Melbourne)
The Thurston norm via normal surfaces

Monday, 9 July, 2007 2:30 pm Room MS.01
Symposium Workshop
Jessica Purcell (Texas at Austin & Oxford)
Geometry under reflection

Monday, 9 July, 2007 4:15 pm Room MS.01
Symposium Workshop
Michel Boileau (Toulouse)
Tits alternative and PD(3) groups

Tuesday, 10 July, 2007 9:00 am Room MS.01
Symposium Workshop
Ian Agol (Illinois at Chicago & Berkeley)
Virtually fibering 3-orbifolds and virtually depth one taut sutured manifolds

Tuesday, 10 July, 2007 10:45 am Room MS.01
Symposium Workshop
Genevieve Walsh (Tufts)
Commensurability classes of 2-bridge knots

Tuesday, 10 July, 2007 11:50 am Room MS.01
Symposium Workshop
Steve Boyer (Quebec at Montreal)
On families of virtually fibred Montesinos link exteriors

Tuesday, 10 July, 2007 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Gretchen Ostheimer (Hofstra University, NY)
Formal languages and the word problem

Tuesday, 10 July, 2007 2:30 pm Room MS.01
Symposium Workshop
Darren Long (Santa Barbara)
The virtual Betti numbers of closed arithmetic 3-manifolds

Tuesday, 10 July, 2007 4:15 pm Room MS.01
Symposium Workshop
Shelly Harvey (Rice)
Homology and derived p-series of groups

Wednesday, 11 July, 2007 9:00 am Room MS.01
Symposium Workshop
Alex Coward (Oxford)
Detecting the bridge number of hyperbolic knots

Wednesday, 11 July, 2007 10:45 am Room MS.01
Symposium Workshop
Steve Kerckhoff (Stanford)
Reflective Dehn filling in dimension 4

Wednesday, 11 July, 2007 11:50 am Room MS.01
Symposium Workshop
Joseph Maher (Oklahoma)
Random walks and the complex of curves

Wednesday, 11 July, 2007 12:00 pm Room B3.02
 
Gene Golub (Stanford University)
Matrix Computations and the Secular Equation

Wednesday, 11 July, 2007 2:30 pm Room B3.03
Symposium Workshop
Jennifer Schultens (Davis)
The width complex for knots and 3-manifolds

Wednesday, 11 July, 2007 4:15 pm Room B3.03
Symposium Workshop
Stefan Friedl (Warwick, Quebec at Montreal)
Symplectic 4-manifolds and fibered 3-manifolds

Thursday, 12 July, 2007 9:00 am Room MS.01
Symposium Workshop
Sylvain Maillot (Strasbourg)
Sequences of metrics given by Ricci flow on aspherical 3-manifolds

Thursday, 12 July, 2007 10:45 am Room MS.01
Symposium Workshop
Joan Porti (Barcelona)
More on sequences of metrics on aspherical manifolds

Thursday, 12 July, 2007 11:50 am Room MS.01
Symposium Workshop
Martin Scharlemann (Santa Barbara)
A 3-dimensional reimbedding strategy for the 4-dimensional Schoenflies conjecture

Friday, 13 July, 2007 — Saturday, 14 July, 2007    
Symposium Workshop
Organiser: Samuel Lelievre, Vlad Markovic, Colin Rourke & Caroline Series
David Epstein 70th Birthday Celebration

Friday, 13 July, 2007 9:00 am Room MS.01
David Epstein 70th Birthday Celebration
A. Marden (Minnesota)
The view from above

Friday, 13 July, 2007 10:00 am Room MS.01
David Epstein 70th Birthday Celebration
R. Schwartz (Brown)
Unbounded orbits for outer billiards

Friday, 13 July, 2007 11:45 am Room MS.01
David Epstein 70th Birthday Celebration
B. Bowditch (Warwick)
Atoroidal surface-by-surface groups

Friday, 13 July, 2007 2:15 pm Room MS.01
David Epstein 70th Birthday Celebration
Z. Sela (Hebrew University)
Some applications of low dimensional topology in model theory

Friday, 13 July, 2007 3:15 pm Room MS.01
David Epstein 70th Birthday Celebration
D. McDuff (Stony Brook)
The structure of groups of symplectomorphisms

Friday, 13 July, 2007 5:00 pm Room MS.01
David Epstein 70th Birthday Celebration
J. Cannon (Brigham Young)
Kleinian groups and rational maps as dynamical systems

Saturday, 14 July, 2007 9:00 am Room MS.01
David Epstein 70th Birthday Celebration
G. McShane (Toulouse)
Dynamics of the modular group on the character variety

Saturday, 14 July, 2007 10:00 am Room MS.01
David Epstein 70th Birthday Celebration
D. Gabai (Princeton)
Volumes of hyperbolic 3-manifolds

Saturday, 14 July, 2007 11:45 am Room MS.01
David Epstein 70th Birthday Celebration
M. Hirsch (Wisconsin)
Nonlinear representations of Lie algebras on manifolds

Saturday, 14 July, 2007 2:15 pm Room MS.01
David Epstein 70th Birthday Celebration
D. Cooper (Santa Barbara)
Projective geometry and low dimensional topology

Saturday, 14 July, 2007 3:15 pm Room MS.01
David Epstein 70th Birthday Celebration
J. Milnor (Stony Brook)
Modeling evolution

Monday, 16 July, 2007 — Saturday, 21 July, 2007    
Symposium Workshop
Organisers: Javier Aramayona Brian Bowditch & Caroline Series
Hyperbolic structures on 3-manifolds and large scale geometry of Teichmüller space

Monday, 16 July, 2007 — Saturday, 21 July, 2007    
Workshop
Organisers: Volker Betz and Gero Friesecke
Mathematical challenges in quantum chemistry problems

Monday, 16 July, 2007 10:30 am Room MS.01
Symposium Workshop
Scott Wolpert (Maryland)
The CAT(0) geometry of Teichmüller space

Monday, 16 July, 2007 11:30 am Room MS.01
Symposium Workshop
Juan Souto (Chicago)
Rank of the fundamental group and geometry of hyperbolic 3-manifolds

Monday, 16 July, 2007 2:00 pm Room Westwood
Symposium Workshop
Ken'ichi Ohshika (Osaka)
Divergence, exotic convergence and self-bumping in quasi-Fuchsian spaces

Monday, 16 July, 2007 2:00 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Hiroki Nakamura
Zhu-Nakamura theory and its applications

Monday, 16 July, 2007 2:45 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Brian Kendrick
Quantum hydrodynamics: Applications in chemical reaction dynamics

Monday, 16 July, 2007 3:00 pm Room Westwood
Symposium Workshop
Teruhiko Soma (Tokyo Metropolitan)
Geometric limits of quasi-Fuchsian groups

Monday, 16 July, 2007 4:00 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Alain Joye
General adiabatic evolution with a gap condition

Monday, 16 July, 2007 4:45 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Stefan Teufel
Effective dynamics for constrained quantum systems

Tuesday, 17 July, 2007 9:15 am Room MS.01
Symposium Workshop
Ken Bromberg (Utah)
Grafting, drilling and the ending lamination classification

Tuesday, 17 July, 2007 9:30 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Peter Gill
Accurate computation of electronic energies via the Wigner distribution

Tuesday, 17 July, 2007 10:15 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Arne Lüchow
Electron structure calculations with quantum Monte Carlo

Tuesday, 17 July, 2007 11:00 am Room MS.01
Symposium Workshop
David Dumas (Brown)
Slicing, skinning, and grafting

Tuesday, 17 July, 2007 11:30 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Ali Alavi
Novel stochastic approaches to correlated electronic systems

Tuesday, 17 July, 2007 11:50 am Room MS.01
Symposium Workshop
Yair Minsky (Yale)
Coarse geometry of mapping class groups

Tuesday, 17 July, 2007 2:00 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Chaoyuan Zhu
Unified semiclassical theory for general nonadiabatic transition and tunneling

Tuesday, 17 July, 2007 2:45 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Gianluca Panati
The dynamical Born-Oppenheimer approximation: geometric terms and higher-order corrections

Tuesday, 17 July, 2007 3:40 pm Room MS.01
Symposium Workshop
Chris Leininger (Urbana)
The boundary of the curve complex

Tuesday, 17 July, 2007 4:00 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
David Tozer
Modeling the adiabatic connection in H2

Tuesday, 17 July, 2007 4:25 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Phil Gardner
TBA

Tuesday, 17 July, 2007 4:30 pm Room MS.01
Symposium Workshop
Kasra Rafi (Chicago)
Rigidity of the curve complex

Tuesday, 17 July, 2007 4:50 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Janos Angyan
Towards density functional flavour models of London dispersion forces

Tuesday, 17 July, 2007 5:20 pm Room MS.01
Symposium Workshop
Saul Schleimer (Warwick)
Covers and the curve complex

Wednesday, 18 July, 2007 9:15 am Room MS.01
Symposium Workshop
Sergio Fenley (Florida State)
Asymptotics of foliations and ideal boundaries of pseudo-Anosov flows

Wednesday, 18 July, 2007 9:15 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Krzysztof Szalewicz
TBA

Wednesday, 18 July, 2007 9:15 am Room B3.02
 
Krzystof Szalewicz (University of Delaware)
Dimensionality curse in quantum chemistry

Wednesday, 18 July, 2007 10:00 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Peter Knowles
Benchmark studies of variational, unitary and extended coupled-cluster methods

Wednesday, 18 July, 2007 11:00 am Room MS.01
Symposium Workshop
Ken Shackleton (Tokyo Inst. Technology)
On the coarse geometry of the Weil-Petersson metric

Wednesday, 18 July, 2007 11:15 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Rocco Martinazzo
The local Coherent-State approach to system-bath quantum dynamics and its extensions

Wednesday, 18 July, 2007 11:50 am Room MS.01
Symposium Workshop
Koji Fujiwara (Tohoku)
Hyperbolicity, quasi-homomorphisms and stable commutator length

Wednesday, 18 July, 2007 12:00 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Dmitrii Shalashilin
Multidimensional quantum mechanics with coupled coherent states

Thursday, 19 July, 2007 9:15 am Room MS.01
Symposium Workshop
Mary Rees (Liverpool)
Estimates on pleated surfaces

Thursday, 19 July, 2007 9:30 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Claude Le Bris
Multilevel domain decomposition methods for electronic structure calculations

Thursday, 19 July, 2007 10:15 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Ben Goddard
Exact eigenstates of second period atoms in an STO-2P basis and validity and failure of Hund's rules

Thursday, 19 July, 2007 11:00 am Room MS.01
Symposium Workshop
Cyril Lecuire (Toulouse)
Thurston's cracked eggshell

Thursday, 19 July, 2007 11:10 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Heinz-Jürgen Flad
Asymptotic regularity of solutions of Hartree-Fock equations with Coulomb potential

Thursday, 19 July, 2007 11:35 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Pavel Hobza
Structure and properties of DNA and proteins: stabilization energies of DNA base pairs and aminoacid pairs

Thursday, 19 July, 2007 11:50 am Room MS.01
Symposium Workshop
Hossein Namazi (Princeton)
Splittings, hyperbolic geometry and models

Thursday, 19 July, 2007 2:00 pm Room MS.01
Symposium Workshop
Dick Canary (Michigan)
Introductory bumponomics: Topology of deformation spaces of hyperbolic 3-manifolds

Thursday, 19 July, 2007 2:00 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
George Hagedorn
A new mathematical model for vibrational levels of hydrogen bonds

Thursday, 19 July, 2007 2:45 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Keith Hughes
Mixed quantum-classical dynamics from coupled hydrodynamic and phase space representations

Thursday, 19 July, 2007 3:30 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Jochen Schirmer
Is time-dependent density functional theory formally exact? Critique of the foundations of TDDFT

Thursday, 19 July, 2007 3:40 pm Room MS.01
Symposium Workshop
Yoshikata Kida (Tohoku)
Orbit equivalence rigidity for ergodic actions of mapping class groups

Thursday, 19 July, 2007 4:30 pm Room MS.01
Symposium Workshop
Yitwah Cheung (San Francisco)
Slow divergence and unique ergodicity

Thursday, 19 July, 2007 4:45 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Caroline Lasser
Single switch surface hopping through level crossings

Thursday, 19 July, 2007 5:30 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Irene Burghardt
Effective-mode models for nonadiabatic quantum dynamics

Friday, 20 July, 2007 9:15 am Room MS.01
Symposium Workshop
Ursula Hamentstädt (Bonn)
Dynamical properties of the Teichmüller flow

Friday, 20 July, 2007 9:30 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Peter Taylor
Highly accurate correlation energies using Gaussian two-electron basis functions

Friday, 20 July, 2007 10:15 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Fred Manby
TBA

Friday, 20 July, 2007 10:15 am Room B3.02
 
Fred Manby (University of Bristol)
Overview and analysis of current explicitly correlated methods

Friday, 20 July, 2007 11:00 am Room MS.01
Symposium Workshop
Moon Duchin (UC Davis)
Boundary phenomena in Teichmüller space

Friday, 20 July, 2007 11:10 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Katarzyna Pernal
Time-dependent density-matrix-functional theory

Friday, 20 July, 2007 11:35 am Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
TBA

Friday, 20 July, 2007 11:50 am Room MS.01
Symposium Workshop
Fran�ois Guéritaud (Orsay)
Delaunay triangulations of convex cores

Friday, 20 July, 2007 12:00 pm Room B3.02
Mathematical Challenges in Quantum Chemistry Problems
Richard Wheatley
Intermolecular potentials from monomer properties

Friday, 20 July, 2007 2:00 pm Room MS.01
Symposium Workshop
Sadayoshi Kojima (Tokyo Inst. Technology)
Comparison of hyperbolic volumes with other invariants

Friday, 20 July, 2007 3:00 pm Room MS.01
Symposium Workshop
Walter Neumann (Columbia)
Eigenvalue equivalence of hyperbolic manifolds

Sunday, 22 July, 2007 10:30 am Room B1.01
 
Dr Jens C Claussen
Co evolution in finite populations: Meanfield dynamics and first-order finite size corrections

Thursday, 26 July, 2007 3:00 pm Room B3.03
Geometry Seminar
Hugo Akrout (Montpellier)
Voronoi theory in Teichmuller spaces

Tuesday, 31 July, 2007 2:00 pm Room B3.02
Algebra
Eamonn O'Brien (Auckland)
Involution Centralisers and Algorithms for Linear Groups

Wednesday, 1 August, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Anna Mazzucato (Penn State)
Vanishing viscosity limit for 2D flows inside an unsteadily rotating circle

Friday, 17 August, 2007 — Sunday, 19 August, 2007    
Conference
Organisers: Keith Ball, Marianna Csörnyei (UCL) and Roman Kotecky (Warwick)
Real Analysis, Geometric Measure Theory, PDE and Banach Spaces

Friday, 17 August, 2007 10:00 am Room B3.02
Conference
Andrew Bruckner (California, Santa Barbara)
Some history behind two priceless Preiss theorems

Friday, 17 August, 2007 11:15 am Room B3.02
Conference
Miklos Laczkovich (Eotvos U. and UCL)
Spectral synthesis on Abelian groups

Friday, 17 August, 2007 12:15 pm Room B3.02
Conference
Ludek Zajicek (Prague)
Which curves in a Banach space admit a smooth parametrization?

Friday, 17 August, 2007 2:45 pm Room B3.02
Conference
Assaf Naor (Courant Institute)
Embeddings of discrete groups and the speed of random walks

Friday, 17 August, 2007 4:00 pm Room B3.02
Conference
Gideon Schechtman (Weizmann Institute)
lp strictly singular operators on Lp

Friday, 17 August, 2007 5:00 pm Room B3.02
Conference
Nicole Tomczak-Jaegermann (Alberta)
Approximate reconstruction and compressed sensing via asymptotic geometric analysis

Saturday, 18 August, 2007 10:00 am Room B3.02
Conference
Pertti Mattila (Helsinki)
Tangent measures

Saturday, 18 August, 2007 11:15 am Room B3.02
Conference
Toby O'Neil (Open)
Universal singular sets in the calculus of variations

Saturday, 18 August, 2007 12:15 pm Room B3.02
Conference
Bernd Kirchheim (Oxford)
Values of the gradient of lipschitz mappings

Saturday, 18 August, 2007 2:45 pm Room B3.02
Conference
William B. Johnson (Texas A&M)
Nine 20+ year old problems in the geometry of Banach spaces

Saturday, 18 August, 2007 4:00 pm Room B3.02
Conference
Joram Lindenstrauss (Hebrew University, Jerusalem)
Frechet differentiability of Lipschitz mappings between Banach spaces

Saturday, 18 August, 2007 5:00 pm Room B3.02
Conference
Jaroslav Tiser (Technical University, Prague)
Some topics from differentiation of integrals

Sunday, 19 August, 2007 10:00 am Room B3.02
Conference
Giovanni Alberti (Pisa)
Structure of null sets in Euclidean spaces: some results and open problems I

Sunday, 19 August, 2007 11:15 am Room B3.02
Conference
Marianna Csörnyei (UCL)
Structure of null sets in Euclidean spaces: some results and open problems II

Monday, 20 August, 2007 — Friday, 24 August, 2007    
Workshop
Organisers: Thomas Jordan and Dan Thomson (Warwick)
Chaotic Properties of Dynamical Systems: Dimension Theory, Thermodynamic Formalism and Non-uniformly Hyperbolic Dynamics

Monday, 20 August, 2007 11:00 am Room B3.02
Workshop
Karoly Simon (Budapest)
Multifractal analysis for self-affine iterated function systems

Monday, 20 August, 2007 12:00 pm Room B3.02
Workshop
Boris Solomyak (Washington)
Bernoulli convolutions and their random analogs I

Monday, 20 August, 2007 2:30 pm Room B3.02
Workshop
Peter Raith (Vienna)
Hausdorff dimension of attractors of two-dimensional skew products with a tent map in the base

Monday, 20 August, 2007 4:00 pm Room B3.02
Workshop
Oliver Jenkinson (Queen Mary)
Ergodic optimization for cones of functions

Tuesday, 21 August, 2007 9:30 am Room B3.02
Workshop
Michal Rams (Warsaw)
Lyapunov spectrum for parabolic IFS

Tuesday, 21 August, 2007 11:00 am Room B3.02
Workshop
Mariusz Urbanski (North Texas)
Conformal infinite iterated function systems I

Tuesday, 21 August, 2007 12:00 pm Room B3.02
Workshop
Ilgar Eroglu (Washington)
On the conjugacy between piecewise linear and conformal dynamics

Tuesday, 21 August, 2007 12:30 pm Room B3.02
Workshop
Jacob Steel (Queen Mary)
Majorisation ordering of periodic measures of the doubling map

Tuesday, 21 August, 2007 2:30 pm Room B3.02
Workshop
Boris Solomyak (Washington)
Bernoulli convolutions and their random analogs II

Tuesday, 21 August, 2007 4:00 pm Room B3.02
Workshop
Nikita Sidorov (Manchester)
Periodic unique beta-expansions: the Sharkovski ordering

Tuesday, 21 August, 2007 5:00 pm Room B3.02
Workshop
Dan Thompson (Warwick)
The exceptional set for maps with the specification property has full entropy

Wednesday, 22 August, 2007 9:30 am Room B3.02
Workshop
Roland Zweimuller (Vienna)
Invariance principles involving heavy tails

Wednesday, 22 August, 2007 11:00 am Room B3.02
Workshop
Mariusz Urbanski (North Texas)
Conformal infinite iterated function systems II

Wednesday, 22 August, 2007 12:00 pm Room B3.02
Workshop
Boris Solomyak (Washington)
Bernoulli convolutions and their random analogs III

Thursday, 23 August, 2007 9:30 am Room B3.02
Workshop
Ian Melbourne (Surrey)
Decay of correlations for the infinite horizon Lorentz gas

Thursday, 23 August, 2007 11:00 am Room B3.02
Workshop
Mariusz Urbanski (North Texas)
Conformal infinite iterated function systems I

Thursday, 23 August, 2007 12:00 pm Room B3.02
Workshop
Henk Bruin (Surrey)
Equilibrium states for non-uniformly hyperbolic systems

Thursday, 23 August, 2007 2:30 pm Room B3.02
Workshop
Jens Marklof (Bristol)
The Boltzmann-Grad limit of the periodic Lorentz gas

Thursday, 23 August, 2007 4:00 pm Room B3.02
Workshop
Mark Holland (Exeter)
Extreme value theory in dynamical systems

Thursday, 23 August, 2007 5:00 pm Room B3.02
Workshop
Jun Jie Miao (St. Andrews)
Exceptional sets for self-affine fractals

Thursday, 23 August, 2007 5:30 pm Room B3.02
Workshop
Vasso Anognostopoulou (Queen Mary)
Which beta shifts have a largest invariant measure

Friday, 24 August, 2007 9:30 am Room B3.02
Workshop
Richard Sharp (Manchester)
Stretch and curl for automorphisms of free groups

Friday, 24 August, 2007 11:00 am Room B3.02
Workshop
Marc Kessebohmer (Bremen)
Fractal analysis for sets of non-differentiability of Minkowski's question mark function

Friday, 24 August, 2007 12:00 pm Room B3.02
Workshop
Peter Walters (Warwick)
Some cohomology results for dynamical systems

Wednesday, 29 August, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Karsten Matthies (Bath)
Exponential estimates in averaging and homogenisation

Thursday, 30 August, 2007 2:00 pm Room B3.02
Algebra Seminar
Colva Roney-Dougal (St Andrews)
"Calculating the spinor norm".

Friday, 31 August, 2007 2:00 pm Room B3.02
EM Stochastic Analysis
A. Thalmaier (Luxembourg)
Li-Yau type gradient estimates and Harnack inequalities by Stochastic Analysis

Friday, 31 August, 2007 3:30 pm Room B3.02
EM Stochastic Analysis
J. Voss (Warwick)
Sampling conditioned diffusions

Friday, 31 August, 2007 4:30 pm Room B3.02
Stochastic Analysis
Y. LeJan (Orsay)
Markov loops

Monday, 3 September, 2007 — Friday, 7 September, 2007    
WAG Symposium Workshop
Organisers: Reid and Wisniewski
Introduction to explicit methods in algebraic geometry (XPL).

Monday, 3 September, 2007 11:00 am Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
A Craw (Glasgow)
Quiver representations in toric geometry - 1

Monday, 3 September, 2007 2:00 pm Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
D Maclagan (Warwick)
Hilbert schemes - 1

Monday, 3 September, 2007 3:00 pm Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
A Craw (Glasgow) D Maclagan (Warwick)
Problem sesssion

Monday, 3 September, 2007 5:00 pm Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
A Craw (Glasgow) D Maclagan (Warwick)
Problem sesssion

Tuesday, 4 September, 2007 9:30 am Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
D Maclagan (Warwick)
Hilbert schemes - 2

Tuesday, 4 September, 2007 11:00 am Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
A Craw (Glasgow)
Quiver representations in toric geometry - 2

Tuesday, 4 September, 2007 1:30 pm Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
A Craw (Glasgow) D Maclagan (Warwick)
Problem session

Tuesday, 4 September, 2007 3:30 pm Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
A Craw (Glasgow) D Maclagan (Warwick)
Problem session

Tuesday, 4 September, 2007 5:00 pm Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
Adrian Langer (Warsaw)
On D-affinity of quadrics

Wednesday, 5 September, 2007 9:00 am Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
A Craw (Glasgow)
Quiver representations in toric geometry - 3

Wednesday, 5 September, 2007 10:30 am Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
D Maclagan (Warwick)
Hilbert schemes - 3

Wednesday, 5 September, 2007 12:00 pm Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
A Craw (Glasgow) D Maclagan (Warwick)
Problem session

Thursday, 6 September, 2007 9:30 am Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
D Maclagan (Warwick)
Hilbert schemes - 4

Thursday, 6 September, 2007 11:00 am Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
A Craw (Glasgow)
Quiver representations in toric geometry - 4

Thursday, 6 September, 2007 1:30 pm Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
A Craw (Glasgow) D Maclagan (Warwick)
Problem session

Thursday, 6 September, 2007 3:30 pm Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
A Craw (Glasgow) D Maclagan (Warwick)
Problem session

Friday, 7 September, 2007 9:30 am Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
A Craw (Glasgow)
Quiver representations in toric geometry - 5

Friday, 7 September, 2007 11:00 am Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
D Maclagan (Warwick)
Hilbert schemes - 5

Friday, 7 September, 2007 1:30 pm Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
A Craw (Glasgow) D Maclagan (Warwick)
Problem session

Friday, 7 September, 2007 4:00 pm Room B3.02
Explicit construction of moduli and parameter spaces
Jaroslaw Wisniewski (Warsaw)
Phylogenetic trees and algebraic geometry

Friday, 7 September, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Jarek Wisniewski (Warsaw)
Phylogenetic trees and algebraic geometry

Monday, 10 September, 2007 — Friday, 14 September, 2007    
WAG Symposium Workshop
Organisers: Corti and Reid
Introductory workshop on HD MMP

Monday, 10 September, 2007 11:00 am Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Miles Reid (Warwick)
General introduction to Mori theory and flips

Monday, 10 September, 2007 2:00 pm Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Jaroslaw Buczynski (Warsaw /Kent University)
Algebraic Legendrian varieties

Monday, 10 September, 2007 4:00 pm Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Alessio Corti (Imperial College London)
Introduction to HD MMP and Shokurov algebras

Tuesday, 11 September, 2007 9:30 am Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Gavin Brown (University of Kent)
Hypersurface flips

Tuesday, 11 September, 2007 11:00 am Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Vladimir Lazic (University of Cambridge)
Shokurov algebras (1)

Tuesday, 11 September, 2007 2:00 pm Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Mirel Caibar (Ohio State University)
3-fold canonical and terminal singularities (1)

Tuesday, 11 September, 2007 4:00 pm Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Miles Reid (Warwick)
Toric and diptych varieties (1)

Wednesday, 12 September, 2007 9:00 am Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Gavin Brown (University of Kent)
Toric and diptych varieties (2)

Wednesday, 12 September, 2007 12:00 pm Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Alessio Corti (Imperial College London)
Geometry of Fano 3-folds (1)

Thursday, 13 September, 2007 9:30 am Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Vladimir Lazic (University of Cambridge)
Shokurov algebras (2)

Thursday, 13 September, 2007 11:00 am Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Miles Reid (Warwick)
Toric and diptych varieties (3)

Thursday, 13 September, 2007 2:00 pm Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Alessio Corti (Imperial College London)
Geometry of Fano 3-folds (1)

Thursday, 13 September, 2007 4:00 pm Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Caucher Birkar (Cambridge University)
HD MMP and termination (1)

Friday, 14 September, 2007 9:30 am Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
A Kaloghiros (University of Cambridge)
Geometry of Fano 3-folds

Friday, 14 September, 2007 11:00 am Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Caucher Birkar (University of Cambridge)
HD MMP and termination (2)

Friday, 14 September, 2007 2:00 pm Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Mirel Caibar (Ohio State University)
3-Fold Canonical and terminal singularities(2)

Friday, 14 September, 2007 4:00 pm Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Mark Gross (Colloqium) (San Diego)
The tropical vertex

Saturday, 15 September, 2007 9:30 am Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Masayuki Hirokado (Hiroshima City University)
Some new 3-dimensional canonical singularities in positive characteristic

Saturday, 15 September, 2007 12:00 pm Room B3.02
Topics in Higher Dimensional Minimal Model Programme
Caucher Birkar (University of Cambridge)
HD MMP and termination (3)

Monday, 17 September, 2007 — Wednesday, 19 September, 2007    
Workshop
Organiser: Sergei Nazarenko
Turbulence collaborators

Monday, 17 September, 2007 — Tuesday, 18 September, 2007    
Workshop
Organisers: Florian Theil and Tim Sullivan (Warwick)
Microscopic Models of Plastic Evolution

Monday, 17 September, 2007 10:45 am Room MS04
Turbulence Symposium Workshop - MIR@W Day
U. Frisch (OCA & Nice)
From Newtons' mechanics to Euler's equations. How the equations of fluid dynamics were born 250 years ago

Monday, 17 September, 2007 11:00 am Room B3.02
Toric Degenerations, tropical geometry and mirror symmetry
Bernd Siebert (Universität Freiburg)
Toric degenerations, tropical geometry and mirror symmetry 1

Monday, 17 September, 2007 11:40 am Room MS03
Microscopic Models of Plastic Evolution
John Willis (Cambridge)
Pair distribution function for arrays of dislocations

Monday, 17 September, 2007 11:45 am Room MS04
Turbulence Symposium Workshop - MIR@W Day
V. Zakharov (Arizona)
TBA

Monday, 17 September, 2007 12:00 pm Room MS03
Microscopic Models of Plastic Evolution
Michael Ortiz : CANCELLED (Caltech)
Energy-dissipation variational principles and microscopic plastic evolution

Monday, 17 September, 2007 2:00 pm Room B3.02
Toric degenerations, tropical geometry and mirror symmetry
Ilia Itenberg (Strasbourg)
Tropical geometry and enumeration of real rational curves

Monday, 17 September, 2007 2:00 pm Room MS04
Turbulence Symposium Workshop - MIR@W Day
A. Pouquet (NCAR)
New results stemming from a high Reynolds number numerical simulation of three-dimensional MHD turbulence: do we have evidence for weak turbulence?

Monday, 17 September, 2007 2:30 pm Room MS03
Microscopic Models of Plastic Evolution
Tim Sullivan (Warwick)
Optimal transport and dissipative systems

Monday, 17 September, 2007 3:00 pm Room MS04
Turbulence Symposium Workshop - MIR@W Day
W. van de Water (Eindhoven)
Waves above homogeneous isotropic turbulence

Monday, 17 September, 2007 3:30 pm Room B3.02
Toric Degenerations, tropical geometry and mirror symmetry
Bernd Siebert (Universität Freiburg)
Toric degenerations and mirror symmetry 3

Monday, 17 September, 2007 4:00 pm Room MS03
Microscopic Models of Plastic Evolution
Kirill Cherednichenko (Cardiff)
Plastic shear of a thin film via homogenisation of the dislocation transport

Monday, 17 September, 2007 5:00 pm Room B3.02
Toric Degenerations, tropical geometry and mirror symmetry
Alessio Corti (Imperial College London)
The quantum cohomology of weak Fano toric stacks

Tuesday, 18 September, 2007 9:30 am Room B3.02
Toric Degenerations, tropical geometry and mirror symmetry
Melissa Liu (Northwestern University)
Nekrasov's conjecture for toric surfaces

Tuesday, 18 September, 2007 9:30 am Room MS03
Microscopic Models of Plastic Evolution
Nicolas Dirr (Bath)
Gradient flow for surface energy in a rough potential

Tuesday, 18 September, 2007 9:30 am Room MS04
Turbulence Symposium Workshop
V. Lvov (Weizman Inst)
Fundamentals of wall bounded turbulence

Tuesday, 18 September, 2007 11:00 am Room B3.02
Toric Degenerations, tropical geometry and mirror symmetry
Bernd Siebert (Universität Freiburg)
Toric degenerations and mirror symmetry (2)

Tuesday, 18 September, 2007 11:00 am Room MS03
Microscopic Models of Plastic Evolution
Marisol Koslowski (Purdue)
Length scales in plastic deformation

Tuesday, 18 September, 2007 11:00 am Room MS04
Turbulence Symposium Workshop
V. Zeitlin (ENS)
Subharmonic resonance free-wave-trapped wave(s) and related nonlinear phenomena

Tuesday, 18 September, 2007 12:00 pm Room MS03
Microscopic Models of Plastic Evolution
Patrick Dondl (MPI Leipzig)
Evolution of phase boundaries in heterogeneous media

Tuesday, 18 September, 2007 12:00 pm Room MS04
Turbulence Symposium Workshop
I. Kolokolov (Landau Inst)
Diffusion effects at large distances in passive advection

Tuesday, 18 September, 2007 2:00 pm Room B3.02
Toric Degenerations, tropical geometry and mirror symmetry
Ludmil Katzarkov (University of California)
Mirror symmetry and criteria for irrationality 1

Tuesday, 18 September, 2007 2:00 pm Room MS04
Turbulence Symposium Workshop
Vladimir Lebedev (Landau Institute for Theoretical Physics RAS)
Nearley spherical vesicles in an external flow

Tuesday, 18 September, 2007 3:30 pm Room B3.02
Toric Degenerations, tropical geometry and mirror symmetry
Christian Thier (Freiburg)
The discriminant locus of Abelian fibred Hyperkaehler manifolds

Tuesday, 18 September, 2007 5:00 pm Room B3.02
Toric Degenerations, tropical geometry and mirror symmetry
Paul Seidel (MIT)
The local nature of homological mirror symmetry

Wednesday, 19 September, 2007 9:30 am Room B3.02
Toric Degenerations, tropical geometry and mirror symmetry
Tom Coates (Imperial College London)
Quantum cohomology and crepant resolutions

Wednesday, 19 September, 2007 9:30 am Room MS04
Turbulence Symposium Workshop
V. Lebedev (Landau Inst)
Advanced stage of frictionless 2d turbulence

Wednesday, 19 September, 2007 11:00 am Room B3.02
Toric Degenerations, tropical geometry and mirror symmetry
Bernd Siebert (Universität Freiburg)
Toric degenerations, tropical geometry and mirror symmetry 3

Wednesday, 19 September, 2007 11:00 am Room MS04
Turbulence Symposium Workshop
S. Fauve (ENS)
Fluctuations of energy flux in out of equilibrium systems

Wednesday, 19 September, 2007 12:00 pm Room MS04
Turbulence Symposium Workshop
C. Barenghi (Newcastle)
The visualization of superfluid turbulence

Wednesday, 19 September, 2007 2:00 pm Room B3.02
Toric Degenerations, tropical geometry and mirror symmetry
Ludmil Katzarkov (University of California)
Mirror symmetry and criteria for irrationality 2

Wednesday, 19 September, 2007 4:00 pm Room B3.02
Toric Degenerations, tropical geometry and mirror symmetry
TBA
TBA