Skip to main content

Seminars 2007-2008

Tuesday, 2 October, 2007 3:15 pm Room B3.02
Complexity Forum
Sijbren Otto (Department of Chemistry, Cambridge)
Dynamic combinatorial chemistry: adventures in thermodynamically controlled molecular networks

Monday, 8 October, 2007 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Curves, K3s and Fanos

Tuesday, 9 October, 2007 3:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Vasilli Gelfreich (Warwick)
Diffusion-like dynamics in deterministic Hamiltonian systems

Tuesday, 9 October, 2007 4:00 pm Room CS1.01 (Computer Science)
DIMAP Seminar
M.Paterson (Warwick)
Overhang Bounds

Wednesday, 10 October, 2007 2:00 pm Room MS.01
Lie Theory Semiar
D. Rumynin (Warwick)
Introduction to representation theory of finite Lie groups

Wednesday, 10 October, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
P.Bubak (Warwick)
Asymptotic Strong Feller Property for Degenerate Diffusions

Thursday, 11 October, 2007 3:00 pm Room B3.01
 
Frank Page & Myrna Woods
Networks, Clubs, and Noncooperative Stability

Friday, 12 October, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Bjorn Sandstede (Surrey)
Coherent structures in oscillatory media

Friday, 12 October, 2007 5:00 pm Room B3.01
M/S PCAPP Workshop
R. Lissaman (Warwick)
What our students know when they arrive - A-Level Maths. ( ALL WELCOME)

Monday, 15 October, 2007 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Curves, K3 and Fanos

Tuesday, 16 October, 2007 3:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Freddie Exhall (Liverpool)
An introduction to equivalent matings

Wednesday, 17 October, 2007 2:00 pm Room MS.01
Lie Theory Seminar
I. Korchagina (Warwick)
Introduction to BN-pairs and Kac-Moody groups

Wednesday, 17 October, 2007 2:00 pm Room B0.13
Basic Algebraic Geometry Seminar
Umar Hayat & Shengtian Zhou (Warwick)

Wednesday, 17 October, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
Q. Guan (Loughborough)
SLE and their generalizations

Wednesday, 17 October, 2007 4:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Alvaro Nola de Celis (Warwick)
Positivity in Algebraic Geometry

Friday, 19 October, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Boris Zilber (Oxford)
Zariski geometries and quantum deformations of classical structures

Monday, 22 October, 2007 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Curves, K3s and Fanos

Monday, 22 October, 2007 4:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Gavin Brown (Kent)
Elliptic Fibrations on cubic surfaces according to Ryder

Tuesday, 23 October, 2007 3:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Lasse Rempe (Liverpool)
"Mane's theorem and absence of line-fields for transcendental meromorphic functions."

Wednesday, 24 October, 2007 2:00 pm Room B0.13
Algebraic Geometry Seminar
Michal Lason (Krakow & Warwick)
Te Riemann-Roch theorem for curves

Wednesday, 24 October, 2007 2:00 pm Room MS.01
Lie Theory Seminar
Jorge Vittoria (Warwick)
Introduction to e'tale cohomology

Wednesday, 24 October, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
S. Vadlamani (Haifa)
Diffusion of shapes

Wednesday, 24 October, 2007 4:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Stephen Coughlan & Sohail Iqbal (Warwick)
The Classical theory of line bundles

Thursday, 25 October, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Yves Capdeboscq (Oxford)
Imaging by modification : a zero laplacian approach to electrical impedance imaging

Friday, 26 October, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Brian Bowditch (Warwick)
The angel problem

Monday, 29 October, 2007 4:00 pm Room B3.01
Stochastic Analysis Seminar
A.Van Enter (Groningen)
First-Order Transitions in the Presence of Continuous Symmetries

Tuesday, 30 October, 2007 3:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Richard Sharp (Manchester)
Lengths, quasi-morphisms and limit laws

Wednesday, 31 October, 2007 2:00 pm Room MS.01
Lie Theory Seminar
Andrew Rose
TBA

Wednesday, 31 October, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stochstic Analysis Seminar
A. Turner (Cambridge)
Stochastic flows, planar aggregation and the Brownian web

Thursday, 1 November, 2007 — Tuesday, 6 November, 2007    
WAG Symposium Activity
Organisers: Reid and Corti
Introduction to the recent breakthrough in HD MMP

Thursday, 1 November, 2007 1:00 pm Room B1.01
WAG Symposium Weekend Workshop
Miles Reid (Warwick)
(1) The general shape of the MMP

Thursday, 1 November, 2007 4:15 pm Room B3.01
WAG Symposium Weekend Workshop
Miles Reid (Warwick)
(2) The X-method: freedom, nonvanishing, the cone theorem

Friday, 2 November, 2007 10:30 am Room B3.02
WAG Symposium Weekend Workshop
Miles Reid (Warwick)
(3) First introduction to Shokurology

Friday, 2 November, 2007 12:00 pm Room B3.02
WAG Symposium Weekend Workshop
Vlad Lazic (Cambridge))
Overview of [Hacon and McKernan]

Friday, 2 November, 2007 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium Weekend Workshop
Anne-Sophie Kaloghiros (Cambridge)
The Mori-Takeuchi 2-ray game and the genus bound for Fano 3-folds

Friday, 2 November, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Andrzej Zuk (Jussieu)
Amenability

Saturday, 3 November, 2007 10:30 am Room B3.02
WAG Symposium Weekend Workshop
Alessio Corti (Imperial)
Nonvanishing etc without blowing up

Saturday, 3 November, 2007 12:00 pm Room B3.02
WAG Symposium Weekend Workshop
Miles Reid (Warwick)
"Reduction to pl flips following [Utah2, Flips and abundance], Chap 18"

Saturday, 3 November, 2007 2:30 pm Room B3.02
WAG Symposium Weekend Workshop
Vlad Lazic (Cambridge)
The existence of HD flips following Hacon and McKernan I

Saturday, 3 November, 2007 4:00 pm Room B3.02
WAG Symposium Weekend Workshop
Vlad Lazic (Cambridge)
The existence of HD flips following Hacon and McKernan II

Tuesday, 6 November, 2007 3:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Yuki Yayama (East Anglia)
Dimensions of compact invariant sets of some expanding maps

Tuesday, 6 November, 2007 3:15 pm Room B1.01
Complexity Science
Nick Watkins (Cambridge)
Some aspects of Levy flights: Natural, fractional ... and imaginary

Tuesday, 6 November, 2007 4:00 pm Room CS1.04 (Comp Science)
DIMAP Seminar
Graham Brightwell (London School of Economics)
Submodular Percolation and the Worm Order

Wednesday, 7 November, 2007 2:00 pm Room MS.01
Lie Theory Seminar
Andrew Rose (Warwick)
Deligne-Lusztig varieties

Wednesday, 7 November, 2007 4:30 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
M. von Renesse (Berlin)
Particle Approximation of the Wasserstein Diffusion on the unit interval

Thursday, 8 November, 2007 2:00 pm Room MS.04
Number Theory Seminar
Florian Luca (Universidad Nacional Autonoma de Mexico)
Diophantine equations with products of consecutive terms in lucas sequences

Thursday, 8 November, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Daniel Coutand (Edinburgh)
Analysis of some interface and free boundary problems

Thursday, 8 November, 2007 5:15 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Andras Mathe (Budapest)
The angel problem revisited

Friday, 9 November, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Ian Roulstone (Surrey)
Kaehler geometry and the Navier-Stokes equations

Tuesday, 13 November, 2007 3:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Carlos Cabrera (Warwick)
The inverse limit of z^2-1

Tuesday, 13 November, 2007 4:00 pm Room CS1.04 (Comp Science)
DIMAP Seminar
Christian Raack (Berlin)
Cut-based Inequalities for Capacitated Network Design Problems

Wednesday, 14 November, 2007 2:00 pm Room MS.01
Lie Theory Seminar
Neha Gupta (Warwick)
Hecke Algebras and Decomposition of cuspidal induced characters

Wednesday, 14 November, 2007 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis
Tony Dorlas (DIAS - Dublin/Cambridge)
The discrete Feynman integral

Thursday, 15 November, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Miroslav Chlebik (Sussex)
Blowup behaviour for some nonlinear parabolic problems

Friday, 16 November, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Pierre Vogel (Jussieu)
The universal Lie algebra

Monday, 19 November, 2007   Room B3.02
MIR@W Day
Organisers: Stuart Townley and Robert MacKay
Control Theory in memory of Tony Pritchard

Monday, 19 November, 2007 11:15 am Room B3.02
Control Theory in memory of Tony Pritchard
Ruth Curtain (Groningen)
The beginnings of the Control Theory Centre and feedback perturbations of operators

Monday, 19 November, 2007 11:55 am Room B3.02
Control Theory in memory of Tony Pritchard
Gene Ryan (Bath)
Input-to-state stability of systems of Lur'e type: a relative of Tony's work on absolute stability

Monday, 19 November, 2007 2:15 pm Room B3.02
Control Theory in memory of Tony Pritchard
Peter Crouch (Hawaii)
Tony's favorite exam questions - a soft landing on the moon and a golf ball in the hole; three decades on

Monday, 19 November, 2007 2:55 pm Room B3.02
Control Theory in memory of Tony Pritchard
Diederich Hinrichsen (Bremen
Three decades of collaboration with Tony and a glimpse into his last three papers

Monday, 19 November, 2007 4:10 pm Room B3.02
Control Theory in memory of Tony Pritchard
Stuart Townley (Exeter)
The robustness and stability radius legacy: spectral value sets and invasive population dynamics

Monday, 19 November, 2007 4:50 pm Room B3.02
Control Theory in memory of Tony Pritchard
Neil Evans (Warwick)
Drug kinetics and cancer cell cycle dynamics: a consequence of dreaming in Tony's lectures

Tuesday, 20 November, 2007 3:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Alexander I. Bufetov (Rice University)
Existence and uniqueness of the measure of maximal entropy for the Teichmueller flow on the moduli space of abelian differentials

Tuesday, 20 November, 2007 4:00 pm Room CS1.04 (Comp Science)
DIMAP Seminar
Vadim Lozin (Warwick)
From tree-width to clique-width: excluding a unit interval graph

Tuesday, 20 November, 2007 4:00 pm Room B1.01
Complexity Forum Seminar
Beata Oborny (Budapest)
Scaling laws at vegetation boundaries - a physical problem with ecological implications

Wednesday, 21 November, 2007 4:00 pm Room B3.01
The Positivity Seminar
Various
Examples

Thursday, 22 November, 2007 1:00 pm Room B3.02
Calf Seminar
Paul Cadman (Warwick)
Deformations of singularities and the intersection form.

Thursday, 22 November, 2007 2:30 pm Room B3.01
Calf Seminar
Lisema Rammea (Bath)
Construction of Non-General Type surfaces in P^4_w.

Thursday, 22 November, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Igor Verbitsky (Birmingham)
Global exponential bounds for Green's function and the conditional gauge

Thursday, 22 November, 2007 4:00 pm Room B3.01
Calf Seminar
Alan Thompson (Oxford)
Tjurina and Milnor numbers of matrix singularities.

Thursday, 22 November, 2007 6:00 pm Room B3.02
Maths/Stats PCAPP event
David Mond (Warwick)
Learning and Teaching Forum

Friday, 23 November, 2007 2:00 pm Room MS.05
CSC Presentations
Rudolf Roemer, Matt Ismail and Christopher Brady
The Centre for Scientific Computing and what it can do for you

Friday, 23 November, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Anatoly Neishtadt (Loughborough)
Separatrix crossings in slow-fast Hamiltonian systems

Monday, 26 November, 2007 9:00 am Room B1.01
MIR@W Day
Hayder Salman (DAMTP, Cambridge)
Towards Nonlinear Filtering in Lagrangian Data Assimilation: The Hybrid Grid/Particle Filter

Monday, 26 November, 2007 10:30 am Room B3.03
MIR@W Day
Amit Apte, Jochen Voss and Guillaume Vernieres
DA research at Warwick and UNC

Monday, 26 November, 2007 1:15 pm Room B1.01
MIR@W Day
Gareth Roberts (Statistics, Warwick)
Exact simulation and filtering for diffusions

Monday, 26 November, 2007 2:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Holger Brenner (Sheffield)
Geometric interpretation of tight closure and a counterexample to the localization property

Monday, 26 November, 2007 2:15 pm Room B1.01
MIR@W Day
Klaus Richter (Civil Engineering, Warwick)
Water Research: Processes of Solutes and Sediments in the Environment

Monday, 26 November, 2007 4:00 pm Room B1.01
MIR@W Day
Nancy Nichols, Sarah Dance and Amos Lawless
DA research at Reading

Tuesday, 27 November, 2007 3:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Christopher Jones (Warwick)
Measuring deviation from ergodicity

Tuesday, 27 November, 2007 3:15 pm Room B1.01
Complexity Forum
Mauro Mobillia (Warwick)
Rock-paper-sissors games and biodiversity in microbial communities with non-hierarchical interactions

Tuesday, 27 November, 2007 4:00 pm Room CS1.04 (Comp Science)
DIMAP Seminar
Mark Jerrum (Edinburgh)
An Approximation Trichotomy for Boolean # CSP

Wednesday, 28 November, 2007 2:00 pm Room MS.01
Lie Theory Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
All things affine-2

Thursday, 29 November, 2007 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Bas Lemmens (Warwick)
Non-linear generalisations of Perron-Frobenius theory

Friday, 30 November, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Philip Welch (Bristol)
The Definable Continuum Problem

Monday, 3 December, 2007    
LMS Network Workshop
Organiser: Jose Rodrigo (Warwick)
Harmonic Analysis and PDE

Monday, 3 December, 2007 10:00 am Room B3.02
LMS Network - Harmonic Analysis and PDE
Wolfgang Staubach
Decay estimates for the Schrödinger evolution on asymptotically conic surfaces of revolution

Monday, 3 December, 2007 11:30 am Room B3.02
LMS Network - Harmonic Analysis and PDE
Jose Maria Martell
Calderon-Zygmund theory in absence of kernels

Monday, 3 December, 2007 2:00 pm Room B3.02
LMS Network - Harmonic Analysis and PDE
Eugene Shargorodsky
Stokes waves, Bernoulli free boundaries, and the Riemann-Hilbert problem

Monday, 3 December, 2007 3:30 pm Room B3.02
LMS Network - Harmonic Analysis and PDE
Treven Wall
The Bellman Function Technique

Tuesday, 4 December, 2007 3:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Manjula Samarasinghe (Queen Mary)
Quasi-fuchsian Correspondences

Tuesday, 4 December, 2007 3:15 pm Room B1.01
Complexity Forum
Myrna Wooders (Vanderbilt and Warwick)
"When small groups of players are effective"

Tuesday, 4 December, 2007 4:00 pm Room CS1.04 (Comp Science)
DIMAP Seminar
Peter Bro Miltersen (Aarhus)
Strategic game playing and equilibrium refinements

Wednesday, 5 December, 2007 12:00 pm Room B1.01
Singularities Seminar
Ignacio de Gregorio (Warwick)
Linear Free Divisors and Frobenius Manifolds

Wednesday, 5 December, 2007 2:00 pm Room B1.01
Singularities Seminar
Ian Strachan (Glasgow)
Caustics, F-manifolds and the isomonodromic tau-function

Wednesday, 5 December, 2007 4:00 pm Room B1.01
Singularities Seminar
Christian Sevenheck (Mannheim)
Differential geometry of classifying spaces of Brieskorn lattices

Thursday, 6 December, 2007 4:00 pm Room MS.04
Analysis Seminar
Jim Colliander (Toronto)
The interaction Morawetz estimate for nonlinear Schrodinger equations

Friday, 7 December, 2007 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Simon Donaldson (Imperial)
Extemal metrics on complex surfaces

Tuesday, 11 December, 2007 — Thursday, 13 December, 2007    
Postgraduate School on Mathematics of Evolutionary Dynamics
Organisers: Mauro Mobilia and Robert MacKay (Warwick)

Tuesday, 11 December, 2007 11:00 am Room B3.02
Mathematics of Evolutionary Dynamics
 
Opening remarks

Tuesday, 11 December, 2007 11:15 am Room B3.02
Mathematics of Evolutionary Dynamics
Erwin Frey
(Lecture 1) Introduction to Game Theory

Tuesday, 11 December, 2007 1:55 pm Room B3.02
Mathematics of Evolutionary Dynamics
Alan McKane
(Lecture 1) Stochastic Models of Evolution in Genetics, Ecology and Linguistics

Tuesday, 11 December, 2007 3:00 pm Room B3.03
Dynamical Systems Seminar
Todd Young (Ohio )
Topological entropies of equivalent smooth flows

Tuesday, 11 December, 2007 3:30 pm Room B3.02
Mathematics of Evolutionary Dynamics
Raymond Goldstein
(Lecture 1) Collective Dynamics in Concentrated Bacterial Populations

Tuesday, 11 December, 2007 4:00 pm Room CS1.04 (Comp Science)
DIMAP Seminar
Arie Koster (Warwick)
TBA

Wednesday, 12 December, 2007 — Thursday, 20 December, 2007    
WAG Symposium
Organisers: Corti, McKernan and Reid
Higher Dimensional Minimal Model Program

Wednesday, 12 December, 2007 9:30 am Room B3.02
Mathematics of Evolutionary Dynamics
Alan McKane
(Lecture 2) Stochastic Models of Evolution in Genetics, Ecology and Linguistics

Wednesday, 12 December, 2007 11:15 am Room B3.02
Mathematics of Evolutionary Dynamics
Raymond Goldstein
(Lecture 2) Physical Aspects of Evolutionary Transitions to Multicellularity

Wednesday, 12 December, 2007 1:55 pm Room B3.02
Mathematics of Evolutionary Dynamics
Erwin Frey
(Lecture 2) Nonlinear Stochastic Systems

Wednesday, 12 December, 2007 3:00 pm Room B1.01
2007/08 WAG Symposium
Burt Totaro
Moving codimension-one subvarieties over finite fields

Wednesday, 12 December, 2007 3:30 pm Room B3.02
Mathematics of Evolutionary Dynamics
Matt Keeling
(Warwick, guest lecturer) Evolution of Infectious Diseases: the implications of contact structure and stochasticity

Wednesday, 12 December, 2007 4:30 pm Room B1.01
2007/08 WAG Symposium
Miles Reid
MMP with scaling and surfaces with involutions

Wednesday, 12 December, 2007 4:35 pm Room B3.02
Mathematics of Evolutionary Dynamics
Ian Stewart
(Warwick, guest lecturer) Networks, PODs, and Sympatric Speciation

Thursday, 13 December, 2007 9:30 am Room B3.02
Mathematics of Evolutionary Dynamics
Raymond Goldstein
(Lecture 3) Microfluidics of Cytoplasmic Streaming

Thursday, 13 December, 2007 9:30 am Room B3.03
2007/08 WAG Symposium
Jarek Buczynski
Smooth varieties in PPn with smooth dual

Thursday, 13 December, 2007 11:00 am Room B3.03
2007/08 WAG Symposium
Francesco Zucconi
The Scorza quartic for trigonal curves

Thursday, 13 December, 2007 11:15 am Room B3.02
Mathematics of Evolutionary Dynamics
Erwin Frey
(Lecture 3) Spatial Stochastic Games

Thursday, 13 December, 2007 1:55 pm Room B3.02
Mathematics of Evolutionary Dynamics
Alan McKane
(Lecture 3) Stochastic Models of Evolution in Genetics, Ecology and Linguistics

Thursday, 13 December, 2007 2:00 pm Room B3.03
2007/08 WAG Symposium
Vlad Lazic
Finite generation of Shokurov algebras

Thursday, 13 December, 2007 4:00 pm Room B3.03
2007/08 WAG Symposium
Kawakita Masayuki
On minimal log discrepancies

Friday, 14 December, 2007 9:30 am Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
James McKernan
Log canonical and beyond addition

Friday, 14 December, 2007 10:45 am Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
Ivan Cheltsov
(1) Geometry of 95 Fano 3-fold hypersurfaces

Friday, 14 December, 2007 12:00 pm Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
Florin Ambro
On log canonical singularities

Friday, 14 December, 2007 4:00 pm Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
Christopher Hacon
(1) Finite generation of the canonical ring

Saturday, 15 December, 2007 10:00 am Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
TBA

Saturday, 15 December, 2007 11:00 am Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
Thomas Eckl
Projective complex manifolds with non-positive holomorphic bisectional curvature

Saturday, 15 December, 2007 2:30 pm Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
Ivan Cheltsov
(2) Geometry of 95 Fano 3-fold hypersurfaces

Monday, 17 December, 2007 11:00 am Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
James McKernan
(2) On the existence of flips

Monday, 17 December, 2007 2:00 pm Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
Nero Budur
Local and global aspects of singularities

Monday, 17 December, 2007 4:00 pm Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
Caucher Birkar
4-dimensional minimal models

Tuesday, 18 December, 2007 10:30 am Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
Constantin Shramov
Birational self-maps of modal quartic 3-folds

Tuesday, 18 December, 2007 12:00 pm Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
Fujino Osamu
Theory of non-lc ideal sheaves

Tuesday, 18 December, 2007 2:00 pm Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
Nikos Tziolas
Q-Gorenstein deformations of nonnormal surfaces

Tuesday, 18 December, 2007 4:00 pm Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
Christopher Hacon
(2) On the existence of flips

Wednesday, 19 December, 2007 10:30 am Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
TBA James McKernan/Caucher Birkar?

Wednesday, 19 December, 2007 4:00 pm Room B3.02
2007/08 WAG Symposium
Christopher Hacon
(3) On the existence of flips

Tuesday, 1 January, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Sarah Koch (Cornell)
A new link between Teichmuller theory and complex dynamics

Monday, 7 January, 2008 — Thursday, 11 January, 2007    
UK-Japan Winter School
Organised in collaboration with Keio University COE21
Algebraic and Symplectic Geometry

Monday, 7 January, 2008 — Friday, 11 January, 2008    
Symposium Workshop
Organisers: Jurgen Berndt (Cork), John Bolton (Durham), Martin Guest (Tokyo Met), Yoshiaki Maeda (Keio), Keiji Oguiso (Keio), Miles Reid
UK-Japan Winter School: Algebraic and Symplectic Geometry In memory of Jim Eells

Monday, 7 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Alessio Corti (Imperial College)
The quantum cohomology of Fano stacks (I)

Monday, 7 January, 2008 3:30 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Daniel Huybrechts (Bonn and Imperial College)
Derived equivalences of K3 surfaces and their deformations

Tuesday, 8 January, 2008 9:30 am Room B3.02
UK-Japan Winter School
Alessio Corti (Imperial College)
The quantum cohomology of Fano stacks (II)

Tuesday, 8 January, 2008 11:00 am Room B3.02
UK-Japan Winter School
Richard Thomas (Imperial College)
Algebro-geometric counting invariants (I)

Tuesday, 8 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Yoshinori Namikawa (Osaka)
Poisson deformations and symplectic varieties

Tuesday, 8 January, 2008 3:00 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Tomoo Matsumura (Max Planck)
Stringy cohomology of the symmetric product of an orbifold

Tuesday, 8 January, 2008 3:30 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Yuji Sano (IHES)
On relationships between multiplier ideal subschemes and Futaki invariant on toric Fano manifolds

Tuesday, 8 January, 2008 4:30 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Egor Shelukhin (Tel Aviv)
The Futaki invariant and Hamiltonian dynamics

Wednesday, 9 January, 2008 9:30 am Room B3.02
UK-Japan Winter School
Nigel Hitchin (Oxford)
Generalized geometry (I): Skew torsion

Wednesday, 9 January, 2008 11:00 am Room B3.02
UK-Japan Winter School
Richard Thomas (Imperial College)
Algebro-geometric counting invariants (II)

Wednesday, 9 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Frances Kirwan (Oxford)
Non-reductive geometric invariant theory and symplectic implosion

Wednesday, 9 January, 2008 3:00 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Andrei Mustata (University College Cork)
Quantum cohomology and flops of rationally connected varieties

Wednesday, 9 January, 2008 4:20 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Toshiki Mabuchi (Osaka)
Kaehler-Ricci solitons in Sasakian geometry

Thursday, 10 January, 2008 9:30 am Room B3.02
UK-Japan Winter School
Nigel Hitchin (Oxford)
Generalized geometry (II): Generalized complex structures

Thursday, 10 January, 2008 11:00 am Room B3.02
UK-Japan Winter School
Richard Thomas (Imperial College)
Algebro-geometric counting invariants (III)

Thursday, 10 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Tom Bridgeland (Sheffield)
Stability conditions and Stokes factors

Thursday, 10 January, 2008 2:00 pm Room B3.01
Statistical Mechanics
Dimitrios Tsagkarogiannis (Max Planck Institut, Leipzig)
Coarse-graining schemes for stochastic lattice systems

Thursday, 10 January, 2008 3:00 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Daisuke Matsushita (Hokkaido)
On remarks of terminations of D-flops on symplectic manifolds

Thursday, 10 January, 2008 3:00 pm Room MS.04
Analysis Seminar
Cedric Villani (ENS - Lyon)
Regularity of optimal transport in curved geometries

Thursday, 10 January, 2008 4:20 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Takehiko Yasuda (Kyoto University)
Crepant resolution via Frobenius morphisms

Friday, 11 January, 2008 9:30 am Room B3.02
UK-Japan Winter School
Nigel Hitchin (Oxford)
Generalized geometry (III) Holomorphic Poisson manifolds

Friday, 11 January, 2008 11:00 am Room B3.02
UK-Japan Winter School
Richard Thomas (Imperial College)
Algebro-geometric counting invariants (IV)

Friday, 11 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Balàzs Szendröi (Oxford)
Enumerative invariants of non-commutative Calabi-Yau algebras

Friday, 11 January, 2008 3:00 pm Room B3.02
UK-Japan Winter School
Ryushi Goto (Osaka)
Deformations of generalized Kähler structures, Poisson structures and bihermitian structures

Friday, 11 January, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Mary Rees (Liverpool)
Counting Maps

Monday, 14 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Milena Hering (IMA)
Syzygies of toric varieties

Tuesday, 15 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Daniel Thompson (Warwick)
Topological Pressure for non-compact sets

Tuesday, 15 January, 2008 3:00 pm Room B1.01
Complexity Forum
Ole Peters (UCLA and Imperial College London)
Self organized criticality: mechanisms and applications

Tuesday, 15 January, 2008 4:00 pm Room MS.05
DIMAP Seminar
Vladimir Deineko & Alexander Tiskin (Warwick)
The Travelling Salesmen problem: Are there any Open Problems left? Part I

Thursday, 17 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
Warwick Statistical Mechanics Seminar
Stefan Adams (Warwick)
Strict convexity of the free energy for non-convex gradient models

Friday, 18 January, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Tim Dokchitser (Cambridge)
Parity conjecture for elliptic curves

Monday, 21 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Meng Chen (Fudan)
Explicit birational geometry for 3-folds of general type

Monday, 21 January, 2008 4:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Gavin Brown and Miles Reid (Kent) - (Warwick)
The quantum rational normal curve

Tuesday, 22 January, 2008 9:00 am Room MOAC Conference Room
Systems Biology
Organiser: Till Bretschneider
Actin & Cell Polarity

Tuesday, 22 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Dominique Fleischmann (Open University)
Dynamical properties of a family of entire functions

Tuesday, 22 January, 2008 3:00 pm Room B1.01
Complexity Forum
Gunter Schuetz (Forschungszentrum J¶uuml;lich)
Trapping, pumping and boundary layers in single file diffusion

Tuesday, 22 January, 2008 4:00 pm Room MS.05
DIMAP Seminar
Vladimir Deineko & Alexander Tiskin (Warwick)
The Travelling Salesmen Problem: Are there any Open Problems left? Part II

Wednesday, 23 January, 2008 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
F. Baudoin (Toulouse)
Gradient bounds for subelliptic semigroups

Thursday, 24 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
Warwick Statistical Mechanics Seminar
Gunter Schuetz (Forschungszentrum Juelich)
"Random Matrices and Current Fluctuations in the Zero Range Process"

Friday, 25 January, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Michael Stoll (Jacobs)
Rational points on curves of genus 2

Monday, 28 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry
Roberto Pignatelli (Trento)
What I know on surfaces of general type with p_g=q=1.

Monday, 28 January, 2008 4:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry
Meng Chen (Fudan)
The canonical volume of 3-folds of general type.

Tuesday, 29 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Jeremy Kahn (Stony Brook University)
Progress towards the MLC conjecture

Tuesday, 29 January, 2008 4:00 pm Room MS.05
DIMAP Seminar
Christian Sohler (Paderborn)
TBA

Wednesday, 30 January, 2008 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
F Y Wang (Swansea)
Different roles of Ricci and Hess for log-sobolev inequalities

Thursday, 31 January, 2008 1:40 pm Room B1.01
Geometry and Topology Seminar
Vladimir Kisil (Leeds)
Erlangen program at large: starting with the group SL(2,R)

Thursday, 31 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
Warwick Statistical Mechanics Seminar
Lenka Zdeborova (Universite de Paris Sud, Orsay)
TBA

Thursday, 31 January, 2008 2:00 pm Room B0.13
Algebra Seminar
Raphael Rouquier (Oxford)
"Superpotential Algebras"

Thursday, 31 January, 2008 2:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics Seminar
Lenka Zdeborova (Universite de Paris Sud, Orsay)
Phase transitions in random constraint satisfaction problems

Thursday, 31 January, 2008 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Ari Laptev (Imperial)
On some New Function and Spectral Inequalities

Friday, 1 February, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Raphael Rouquier (Oxford)
Dunkl operators, microlocalization and quantization

Monday, 4 February, 2008   Room B3.02
MIR@W Day
Organisers: Stefan Adams and Stefan Grosskinsky
Statistical mechanics, discrete maths and complexity

Monday, 4 February, 2008 1:00 pm Room B1.01
Algebraic Geometry Seminar
Sergey Yuzvinsky (University of Oregon)
Special fibers f pencils of hypersurfaces

Tuesday, 5 February, 2008 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Gwyneth Stallard (Open University)
Dynamical properties of entire functions of small growth

Tuesday, 5 February, 2008 4:00 pm Room MS.05
DIMAP Seminar
Wilfrid Kendall (Warwick)
Short-Length routes in low-cost networks via Poisson line patterns

Wednesday, 6 February, 2008 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
P.Catuogno (Campinas)
Martingales and harmonic maps on frame bundles

Thursday, 7 February, 2008 — Tuesday, 12 February, 2008    
WAG Symposium
Organisers: Alessio Corti, Gavin Brown and Miles Reid
Workshop on algebraic surfaces and symplectic 4-manifolds

Thursday, 7 February, 2008 1:40 pm Room B1.01
Geometry and Topology Seminar
Gabriele Mondello (Imperial)
Triangulated Riemann surfaces and the Weil-Petersson Poisson structure

Thursday, 7 February, 2008 2:00 pm Room B3.02
Warwick Statistical Mechanics Seminar
Bill Faris (University of Arizona)
Tree equations and lattice gas models

Thursday, 7 February, 2008 3:00 pm Room B1.01
Symposium Workshop
Stephen Coughlan (Warwick)
Key variety for surfaces with pg = 1, K2 = 2

Thursday, 7 February, 2008 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Neshan Wickramasekera (UCSD and Cambridge)
On the structure of singular sets in some geometric variational problems

Thursday, 7 February, 2008 4:30 pm Room B1.01
Symposium Workshop
Ingrid Bauer (Bayreuth)
Fundamental groups of quotients of products of curves, and some surfaces with pg = q = 0

Friday, 8 February, 2008 10:00 am Room B1.01
Symposium Workshop
Fabrizio Catanese (Bayreuth)
Moduli spaces of bidouble covers of the quadric. Deformation types, differentiable types, braid monodromy types and symplectic types (I)

Friday, 8 February, 2008 12:00 pm Room B3.02
Symposium Workshop
Christian Liedtke (Dusseldorf)
Classification of surfaces on the Noether lines in positive characteristic

Friday, 8 February, 2008 2:00 pm Room B1.01
Symposium Workshop
Mohammed Abouzaid (MIT)
Tropical geometry and the symplectic geometry of hypersurfaces in toric varieties

Friday, 8 February, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Jongil Park (Seoul National University)
New symplectic 4-manifolds and algebraic surfaces

Saturday, 9 February, 2008 10:30 am Room B3.02
Symposium Workshop
Ernesto Mistretta (Bayreuth)
Surfaces with chi=1 and isotrivial fibrations

Saturday, 9 February, 2008 12:00 pm Room B3.02
Symposium Workshop
KEUM JongHae, (IAS, Korea)
Cyclic quotients of fake projective planes

Sunday, 10 February, 2008 1:00 pm Room PS017a
CSC Lunch Seminar
Koji Ohkitani

Monday, 11 February, 2008 11:00 am Room MS04
Symposium Workshop
LEE Yongnam (So Gang-Seoul)
A simply connected surface of general type with pg=0 and K2=2, I

Monday, 11 February, 2008 12:00 pm Room B3.02
Symposium Workshop
Michael Loenne (Bayreuth)
Moduli spaces of bidouble covers of the quadric. Deformation types, differentiable types, braid monodromy types and symplectic types (II)

Monday, 11 February, 2008 2:00 pm Room B3.02
Symposium Workshop
Stavros Papadakis (IST, Lisbon)
Unprojection and surfaces with pg = 5, K2 = 12

Monday, 11 February, 2008 5:00 pm Room B3.02
Symposium Workshop
PARK Jong-Il, (Seoul National University)
A simply connected surface of general type with pg=0 and K2=2, II

Tuesday, 12 February, 2008 10:30 am Room B1.01
Symposium Workshop
Margarida Mendes Lopes (IST, Lisbon)
Fundamental group of surfaces with K2 < 3 chi

Tuesday, 12 February, 2008 12:00 pm Room B1.01
Symposium Workshop
Elisa Tenni (Warwick)
Surfaces with general pencils of genus 5 and 7

Tuesday, 12 February, 2008 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Ian Morris (Warwick)
Pythagorean triples and thermodynamic formalism

Tuesday, 12 February, 2008 3:00 pm Room B1.01
Complexity Forum
Alan McKane (Manchester)
An evolutionary model of language change

Tuesday, 12 February, 2008 4:00 pm Room MS.05
DIMAP Seminar
Vassili Kolokoltsov (Warwick)
Game theoretic Approach to Hedging of Rainbow Options

Wednesday, 13 February, 2008 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
M. Winkel (Oxford)
Fragmentation Continuum Random Trees

Thursday, 14 February, 2008 2:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics Seminar
Stefano Olla (Universite Paris Dauphine)
Energy diffusion in system of oscillators with conservative noise: weak coupling and Kinetic limits

Thursday, 14 February, 2008 2:00 pm Room B0.13
Algebra Seminar
Ivan Losev (Belarusian State University)
Quantized symplectic actions and W-algebras

Thursday, 14 February, 2008 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
John Lott (UM Ann Arbor)
Long-time behaviour of Ricci flow

Thursday, 14 February, 2008 5:10 pm Room B1.01
Geometry and Topology Seminar
Alastair Fletcher (Nottingham)
Asymptotic Teichmueller space

Friday, 15 February, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Fabrizio Catanese (Bayreuth)
A packing problem for automorphisms of Riemann surfaces and the slope of Kodaira fibrations

Monday, 18 February, 2008   Room B3.02
MIR@W Day
Organisers: Sandra Chapman (Physics) and Robert MacKay
Statistical complexity

Monday, 18 February, 2008 11:05 am Room PSO.17A
MIR@W & Complexity Science Day
D. Feldman (College of the Atlantic)
Introduction to Statistical Complexity

Monday, 18 February, 2008 1:20 pm Room B3.02
MIR@W & Complexity Science Day
D. Feldman (College of the Atlantic)
On the objective subjectivity of complexity

Monday, 18 February, 2008 2:00 pm Room B1.01
(Algebraic Geometry Seminar
Elizabeth Baldwin (Oxford)
Geometric invariant theory and moduli spaces of stable curves and stable maps

Monday, 18 February, 2008 2:15 pm Room B3.02
MIR@W & Complexity Science Day
D. Nerukh (Chemistry, Cambridge)
Statistical complexity of classical molecular dynamical systems

Monday, 18 February, 2008 3:00 pm Room B3.02
MIR@W & Complexity Science Day
N. Watkins, R. Clarke and M. Freeman (British Antarctic Survey, Cambridge)
Application of computational mechanics to the analysis of natural data, an example in geomagnetism

Monday, 18 February, 2008 4:00 pm Room B3.02
MIR@W & Complexity Science Day
W. Loehr (Leipzig)
Mathematical foundations of computational mechanics

Monday, 18 February, 2008 4:45 pm Room B3.02
MIR@W & Complexity Science Day
N. Ay (Leipzig)
An information-geometric approach to statistical complexity measures

Tuesday, 19 February, 2008 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Charles-Edouard Pfister (Ecole polytechnique federale, Lausanne)
On the topological entropy of saturated sets

Tuesday, 19 February, 2008 4:00 pm Room MS.05
DIMAP Seminar
Vassili Kolokoltsov (Warwick)
Game theoretic Approach to Hedging of Rainbow Options

Wednesday, 20 February, 2008 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
J.Ying (Shanghai)
Feynman-Kac formula and related problems

Thursday, 21 February, 2008 2:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics Seminar
Charles-Edouard Pfister (Ecole Polytechnique Federale, Lausanne)
On the nature of isotherms at first order phase transition for classical lattice models

Thursday, 21 February, 2008 2:00 pm Room B0.13
Algebra Seminar
Alexander Samokhin (Institute for Information Transmission Problems, Moscow)
Tilting bundles on some Fano varieties via the Frobenius morphism

Thursday, 21 February, 2008 3:00 pm Room A1.01
Geometry and Topology Seminar
Anna Pratoussevitch (Liverpool)
Higher spin structures on Riemann surfaces

Thursday, 21 February, 2008 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Esther Cabezas-Rivas (Valencia, Max-Planck AEI Golm and Warwick)
Volume-preserving Mean Flow in Rotationally Symmetric Spaces

Friday, 22 February, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Richard Kaye (Birmingham)
Nonstandard symmetric groups

Monday, 25 February, 2008   Room B3.02
MIR@W & Complexity Science Day
Organisers: Mario Nicodemi, Robin Ball, Ellak Somfai (Physics)
Pattern formation in particle systems

Monday, 25 February, 2008 10:00 am Room Engineering F1.10
MIR@W & Complexity Science Day
M. Swift (Nottingham)
Pattern Formation in Vibrated Granular Media

Monday, 25 February, 2008 11:10 am Room Engineering F1.10
MIR@W & Complexity Science Day
P. Richard (Rennes)
Axial Segregation and Pattern Formation in a Rotating Drum

Monday, 25 February, 2008 11:50 am Room Engineering F1.10
MIR@W & Complexity Science Day
O. Dauchot (Paris)
Clusters and dynamical heterogeneities: patterns close to jamming in granular media

Monday, 25 February, 2008 12:30 pm Room Engineering F1.10
MIR@W & Complexity Science Day
D.E. Wolf (Duisburg)
Shear zone formation in granular matter

Monday, 25 February, 2008 2:00 pm Room B3.02
MIR@W & Complexity Science Day
J.Yeomans (Oxford)
Low Reynolds number swimmers

Monday, 25 February, 2008 2:00 pm Room B1.01
Algebraic Geometry Seminar
Anca Mustata
Tautological rings of stable map spaces

Monday, 25 February, 2008 2:40 pm Room B3.02
MIR@W & Complexity Science Day
M. Pica Ciamarra (Napoli)
Shear instabilities in granular media

Monday, 25 February, 2008 3:20 pm Room B3.02
MIR@W & Complexity Science Day
P. Thomas (Warwick)
Pattern formation from particle segregation in particle-laden flow

Monday, 25 February, 2008 4:30 pm Room B3.02
MIR@W & Complexity Science Day
A. Valence (Rennes)
Dune formation

Monday, 25 February, 2008 5:10 pm Room B3.02
MIR@W & Complexity Science Day
S. Grosskinsky (Warwick)
Granular clustering and condensation

Monday, 25 February, 2008 5:50 pm Room B3.02
MIR@W & Complexity Science Day
R. Delannay (Rennes)
Shear Instabilities in Granular Flows

Tuesday, 26 February, 2008 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
John Roberts (New South Wales)
Periodic orbits of linear endomorphisms on the 2-torus and its lattices

Tuesday, 26 February, 2008 4:00 pm Room MS.05
DIMAP Seminar
Martin Dyer (Leeds)
Randomly colouring a random graph

Wednesday, 27 February, 2008 1:00 pm Room B3.02
Number Theory Seminar
Emmanuel Royer (Clermont-Ferrand)
Random matrix theory and L-functions

Wednesday, 27 February, 2008 2:00 pm Room B3.02
Midlands Probability Theory Seminar
S. Zuyev (Strathclyde)
Stochastic geometry and telecommunications modelling

Wednesday, 27 February, 2008 3:00 pm Room B3.02
Midlands Probability Theory Seminar
N. Jacobs (Swansea)
Some operators associated with multi-parameter processes

Wednesday, 27 February, 2008 4:30 pm Room B3.02
Midlands Probability Theory Seminar
T. Cass (Oxford)
Malliavin's proof of Hörmander's theorem for rough differential equations

Thursday, 28 February, 2008 2:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics Seminar
Wolfgang Koenig (Leipzig)
A variational formula for the free energy of a many-Boson system

Thursday, 28 February, 2008 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Jeff Streets (Princeton)
Ricci Yang-Mills Flow

Thursday, 28 February, 2008 4:00 pm Room B1.01
Geometry and Topology Seminar
Arthur Bartels (Imperial )
Topological rigidity and word-hyperbolic groups

Thursday, 28 February, 2008 4:00 pm Room CS104
Computer Science
Jared Tanner (Edinburgh)
How Many Random Projections Does One Need to Recover a $k$-sparse Vector?

Friday, 29 February, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Mark Roberts (Surrey)
The geometry of spacecraft attitude control

Monday, 3 March, 2008   Room B3.02
MIR@W Day
Organisers: Mike Allen and Gero Friesecke (Physics/CSC and Mathematics, Warwick)
Molecular Dynamics

Monday, 3 March, 2008 2:00 pm Room B1.01
Algebraic Geometry Seminar
Michael Wemyss (Bristol)
Calculating G-Hilb via higher superpotentials

Monday, 3 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
MIR@W Day
David Quigley (Chemistry, Warwick)
Accelerated molecular dynamics simulations of crystallisation

Monday, 3 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
MIR@W Day
Robert MacKay (Mathematics, Warwick)
What determines chemical reaction rates

Monday, 3 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
MIR@W Day
Stephen Wells (Physics, Warwick)
Rigidity and coarse-graining in proteins

Monday, 3 March, 2008 3:35 pm Room B3.02
MIR@W Day
Ben Goddard (Mathematics, Warwick)
The MCTDH method for quantum molecular dynamics

Monday, 3 March, 2008 3:35 pm Room B3.02
MIR@W Day
Mike Allen (Physics, Warwick)
Thermostats and boundary conditions for MD of flowing liquids

Monday, 3 March, 2008 3:35 pm Room B3.02
MIR@W Day
Yvo Pokern (Mathematics, Warwick)
Remarks on drift estimation for stochastic differential equations

Monday, 3 March, 2008 4:10 pm Room B3.02
MIR@W Day
Tiffany Walsh (Chemistry, Warwick)
Modelling the affinity and specificity of peptides at inorganic surfaces using molecular dynamics

Monday, 3 March, 2008 4:10 pm Room B3.02
MIR@W Day
Gero Friesecke (Mathematics, Warwick)
Mean field approximation of transfer operators in high-dimensional conformation dynamics

Monday, 3 March, 2008 4:10 pm Room B3.02
MIR@W Day
Alessandro Troisi (Chemistry, Warwick)
Semiclassical simulations for charge transport problems

Monday, 3 March, 2008 5:00 pm Room B3.02
MIR@W Day
Florian Theil (Mathematics, Warwick)
Ergodic Hoover-Langevin thermostats

Monday, 3 March, 2008 5:00 pm Room B3.02
MIR@W Day
David Cheung (Chemistry, Warwick)
Simulation of liquid crystals at surfaces

Monday, 3 March, 2008 5:00 pm Room B3.02
MIR@W Day
Tim Sullivan (Mathematics, Warwick)
An effective free energy for a heated dissipative system

Tuesday, 4 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems
Agnieszka Badenska (Warsaw University of Technology/Warwick)
Conformal and invariant measures for hyperbolic meromorphic functions - construction and some properties

Tuesday, 4 March, 2008 3:00 pm Room B1.01
Complexity Forum
Christian von Ferber (Coventry)
Metropolis Public Transport: network harness, resilience against failure and attack, and simulations

Tuesday, 4 March, 2008 4:00 pm Room MS.05
DIMAP
Nicole Immorlica (CWI)
TBA

Thursday, 6 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics
Francois Germinet (Université de Cergy-Pontoise)
Bernoulli decomposition and applications

Thursday, 6 March, 2008 2:00 pm Room B0.13
Algebra
Bertrand Remy (Lyon)
Structure of automorphism groups of buildings: flat rank and contraction groups

Thursday, 6 March, 2008 4:00 pm Room B1.01
Geometry and Topology
Jessica Purcell (Brigham Young/Oxford)
Volume change under Dehn filling

Friday, 7 March, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Anton Thalmaier (Luxemburg)
Brownian motion of Jordan curves and stochastic analysis on the diffeomorphism group of the circle

Monday, 10 March, 2008   Room B3.02
MIR@W
Organisers: Jianfeng Feng (CS), Peter Stanfield (WMS), Dimitris Vavoulis (CS)
Kinetics of single ion channels: experiments and models

Monday, 10 March, 2008 1:00 pm Room PS017a (CSC)
CSC Lunch Seminar
Prof. Koji Ohkitani (Sheffield)
Numerical study on the differential geometric approach to Euler flows

Monday, 10 March, 2008 1:30 pm Room B3.02
MIR@W
Peter Stanfield (Warwick)
An introduction to the biology of single ion channels

Monday, 10 March, 2008 2:00 pm Room B1.01
Algebraic Geometry
Igor Dolgachev (Michigan)
McKay correspondence for cocompact Fuchsian groups

Monday, 10 March, 2008 2:15 pm Room B3.02
MIR@W
David Colquhoun (UCL)
How much can you get from single ion channel experiments? Maximum likelihood fitting and the glycine receptor

Monday, 10 March, 2008 3:30 pm Room B3.02
MIR@W
Alan G. Hawkes (Swansea)
Channels with multiple conductance levels

Monday, 10 March, 2008 4:15 pm Room B3.02
MIR@W
Frank G. Ball (Nottingham)
Identifiability of aggregated Markov models of single ion channels

Monday, 10 March, 2008 5:00 pm Room B3.03
MIR@W
Denis Noble (Oxford)
Multilevel modelling of biological function

Tuesday, 11 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems
Edmund Harriss (Imperial College)
Rauzy Fractals from PV (Pisot) to Non-PV

Tuesday, 11 March, 2008 3:00 pm Room B1.01
Complexity Forum
Stuart Crampin (Edinburgh)
The New Geophysics of a crack-critical Earth

Tuesday, 11 March, 2008 4:00 pm Room MS.05
DIMAP
Paul Goldberg (LIverpool)
On Recent Progress on Computing Approximate Nash Equilibria

Thursday, 13 March, 2008 — Tuesday, 18 March, 2008    
WAG Symposium
Organiser: Miles Reid (Warwick)
Explicit methods for 3-folds

Thursday, 13 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics
Yvon Vignaud (TU Berlin)
Phase transitions for a potts model in the continuum

Thursday, 13 March, 2008 2:00 pm Room B1.01
WAG Symposium
Balazs Szendroi (Oxford)
Towards connecting the web of Calabi-Yau's with bundles

Thursday, 13 March, 2008 3:00 pm Room B0.13
Algebra Seminar
David Stern (Sheffield)
Tilting t-structures for del Pezzo surfaces

Thursday, 13 March, 2008 4:00 pm Room B1.01
WAG Symposium
Greg Sankaran (Bath)
Abelian surfaces in toric Fano 4-folds

Thursday, 13 March, 2008 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Michael Dore (Warwick)
A compact null set containing a differentiability point of every Lipschitz function

Thursday, 13 March, 2008 4:30 pm Room B0.13
Geometry & Topology
Cornelia Drutu (Oxford)
Property (T) and a-T-menability from the median spaces viewpoint, applications to the mapping class groups

Friday, 14 March, 2008 10:00 am Room B1.01
WAG Symposium
Francesco Zucconi (Udine)
On the genus 12 Fano: a generalization

Friday, 14 March, 2008 12:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Tie Luo (Arlington)
2-forms on 3-folds

Friday, 14 March, 2008 2:00 pm Room B1.01
WAG Symposium
Massimiliano Mella (Ferrara)
Tangential connections

Friday, 14 March, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Dorothy Buck (Imperial)
Predicting DNA Knot/Link Type after Protein Action

Saturday, 15 March, 2008 9:30 am Room B3.02
WAG Symposium
Yuri Prokhorov (Moscow)
On conic bundles and del Pezzo fibrations

Saturday, 15 March, 2008 10:30 am Room B3.02
WAG Symposium
Sandor Kovacs (Washington)
Extension theorems for logarithmic differentials

Saturday, 15 March, 2008 12:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Paul Hacking (Washington)
Smoothable del Pezzo surfaces with quotient singularities

Sunday, 16 March, 2008 — Wednesday, 19 March, 2008   Room WBS
DIMAP - CO 2008
Organisers: Bo Chen, Vladimir Deineko and Arie Koster (WBS and Mathematics)
International Symposium on Combinatorial Optimization

Monday, 17 March, 2008   Room B3.03
MIR@W
Organisers: Miguel Bustamante and Robert Kerr (Warwick)
Euler and High Performance Computing

Monday, 17 March, 2008 9:00 am Room A1.01
DIMAP Research Fellow Presentations
Thomas Sauerwald (University of Paderbonn)
Randomized Rumor Spreading

Monday, 17 March, 2008 10:30 am Room B3.02
WAG Symposium
Viacheslav Nikulin (Liverpool)
On classification of arithmetic hyperbolic reflection groups

Monday, 17 March, 2008 10:30 am Room A1.01
DIMAP Research Fellow Presentations
Peter Allen (LSE)
Covering the complete graph with two disjoint cycles

Monday, 17 March, 2008 11:05 am Room A1.01
DIMAP Research Fellow Presentations
Jozef Miskuf (University Pavol J Safarik)

Monday, 17 March, 2008 12:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Nick Shepherd-Barron (Cambridge)
Explicit projective geometry for Jacobians

Monday, 17 March, 2008 1:00 pm Room B3.03
MIR@W
M. Brachet (ENS Paris)
Two-fluid dynamics in Euler

Monday, 17 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Gavin Brown/Miles Reid (Kent and Warwick)
Almost homogeneous varieties and A-flips

Monday, 17 March, 2008 2:00 pm Room B3.03
MIR@W
P. Orlandi (Roma)
Energy spectra power laws and vortical structures

Monday, 17 March, 2008 3:30 pm Room B3.03
MIR@W
R. Kerr (Warwick)
3D Euler about a 2D symmetry plane

Monday, 17 March, 2008 4:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Igor Dolgachev (Michigan)
Elements of finite order in the Cremona group Cr(n,Q)

Monday, 17 March, 2008 4:30 pm Room B3.03
MIR@W
C. Barenghi (Newcastle)
Perfect or super? Euler vs. Bose-Einstein

Tuesday, 18 March, 2008 10:30 am Room B3.02
WAG Symposium
Gavin Brown (Kent)
K3s and Fanos, Tom and Jerry

Tuesday, 18 March, 2008 12:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Jan Stevens (Chalmers, Gothenburg)
PP1 as exceptional set

Wednesday, 19 March, 2008 10:00 am Room Maths institute Common Room
Mathematics and Maths Education Meeting
Arrival, Coffee
How can we Collaborate?

Wednesday, 19 March, 2008 10:40 am Room B3.02
Mathematics and Maths Education Meeting
Peter Saunders (Kings College London)
Session 1: Who and what should an undergraduate mathematics degree be for?

Wednesday, 19 March, 2008 11:20 am Room B3.02
Mathematics and Maths Education Meeting
David Tall (Warwick)
Session 2: How do Mathematicians and students think mathematically?

Wednesday, 19 March, 2008 12:00 pm Room B3.02
Mathematics and Maths Education Meeting
Alice Rogers (Kings College London)
Session 3: Aiming for the high ground: ability and achievement

Wednesday, 19 March, 2008 1:00 pm Room Maths Institute Common Room
Mathematics and Maths Education Meeting
 
Buffet Lunch

Wednesday, 19 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
Mathematics and Maths Education Meeting
Alexandre Borovik (Manchester)
Session 4: Didactic transformation

Wednesday, 19 March, 2008 2:40 pm Room B3.02
Mathematics and Maths Education Meeting
John Mason (Open University)
Session 5: Learning a Mathematical Topic: what does it mean and how can it be facilitated?

Monday, 24 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Claus Hertling (Mannheim)
tt* geometry and oscillating integrals I

Tuesday, 25 March, 2008 10:30 am Room B3.02
WAG Symposium
Marcos Marino (Geneva)
Topological Strings, Matrix Models, and Nonperturbative Effects I

Tuesday, 25 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Claus Hertling (Mannheim)
tt* geometry and oscillating integrals II

Wednesday, 26 March, 2008 10:30 am Room B3.02
WAG Symposium
Marcos Marino (Geneva)
Topological Strings, Matrix Models, and Nonperturbative Effects II

Wednesday, 26 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Boris Dubrovin (Trieste)
TBA

Wednesday, 26 March, 2008 4:15 pm Room B3.02
WAG Symposium
Claus Hertling (Mannheim)
tt* geometry and oscillating integrals III

Thursday, 27 March, 2008 10:30 am Room B3.02
WAG Symposium
Boris Dubrovin (Trieste)
TBA

Thursday, 27 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Marcos Marino (Geneva)
Topological Strings, Matrix Models, and Nonperturbative Effects III

Thursday, 27 March, 2008 4:15 pm Room B3.02
WAG Symposium
Johannes Walcher (Zurich)
B-model Fusion I

Friday, 28 March, 2008 10:30 am Room B3.02
WAG Symposium
Johannes Walcher (Zurich)
B-model Fusion II

Friday, 28 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Boris Dubrovin (Trieste)
TBA

Saturday, 29 March, 2008 10:30 am Room B3.02
WAG Symposium
Johannes Walcher (Zurich)
B-model Fusion III

Monday, 31 March, 2008 — Saturday, 5 April, 2008    
WAG Symposium
Organisers: Wendland, Donagi, Hertling and Hitchin
Geometry and topological field theories

Monday, 31 March, 2008 — Friday, 4 April, 2008    
Probability Theory Workshop
Organisers: Croydon, Elworthy, Hairer, Jacka, Kendall, Kolokoltsov, Warren
New Scaling Limits and Other Recent Developments

Monday, 31 March, 2008 9:15 am Room B3.02
WAG Symposium
Johannes Walcher (Zurich)
Mirror Symmetry and Extended Holomorphic Anomaly

Monday, 31 March, 2008 11:00 am Room B3.02
WAG Symposium
Manfred Herbst (Geneva)
Phases of N=2 theories in 1+1 dimensions with boundary

Monday, 31 March, 2008 11:30 am Room MS.02
Probability Theory Workshop
Smirnov

Monday, 31 March, 2008 12:10 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
Hambly

Monday, 31 March, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Atsushi Takahashi (Osaka)
Homological Mirror Symmetry of Isolated Hypersurface Singularities

Monday, 31 March, 2008 2:15 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
Franco Flandoli
SPDEs in fluid dynamics

Monday, 31 March, 2008 3:15 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
W Konig
Ordered Random Walks (joint work with Peter Eichelsbacher, Bochum)

Monday, 31 March, 2008 3:30 pm Room B3.02
WAG Symposium
Ludmil Katzarkov (Irvine)
Generalized HMS for Fano manifolds

Monday, 31 March, 2008 4:15 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
A Turner
Stochastic flows, planar aggregation and the Brownian web (Joint work with James Norris, Cambridge)

Monday, 31 March, 2008 4:55 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
A Kyprianou
Special, conjugate and complete scale functions for spectrally negative Levy processes

Tuesday, 1 April, 2008 9:00 am Room MS.02
Probability Theory Workshop
Scott Sheffield
Random geometry and the Schramm-Loewner evolution

Tuesday, 1 April, 2008 9:15 am Room B3.02
WAG Symposium
Masa-Hiko Saito (Kobe)
Deligne-Hitchin-Simpson's Twistor space for non-compact case and a degeneration of Painlevé equations

Tuesday, 1 April, 2008 10:00 am Room MS.02
Probability Theory Workshop
Franco Flandoli
SPDEs in fluid dynamics

Tuesday, 1 April, 2008 11:00 am Room B3.02
WAG Symposium
Duiliu Emanuel Diaconescu (Rutgers)
Local Donaldson-Thomas Theory via ADHM Sheaves

Tuesday, 1 April, 2008 11:30 am Room MS.02
Probability Theory Workshop
P Biane
Brownian motion on matrices and Pitman's theorem

Tuesday, 1 April, 2008 12:10 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
P Moerters
A tale of two cities: on the parabolic Anderson model with heavy tailed potential

Tuesday, 1 April, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Christian Sevenheck (Mannheim)
Twistor structures and singularity theory

Tuesday, 1 April, 2008 2:15 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
Jean Bertoin
Coalesence and stochastic flows of bridges

Tuesday, 1 April, 2008 3:15 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
S Cerrai
Fast diffusion asymptotics for stochastic reaction-diffusion equations with boundary noise

Tuesday, 1 April, 2008 3:30 pm Room B3.02
WAG Symposium
Hiroshi Iritani (Imperial)
Integral structures in quantum cohomology

Tuesday, 1 April, 2008 4:15 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
P Ferrari
Large time asymptotics of growth models on space-like paths

Tuesday, 1 April, 2008 4:55 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
I Goldscheid
Lingering random walks in random environments

Wednesday, 2 April, 2008 9:00 am Room MS.02
Probability Theory Workshop
Kurt Johansson
Scaling limits in random matrix theory and related models

Wednesday, 2 April, 2008 9:15 am Room B3.02
WAG Symposium
Ezra Getzler (London)
Deligne-Mumford moduli spaces and Topological Field Theory

Wednesday, 2 April, 2008 10:00 am Room MS.02
Probability Theory Workshop
Franco Flandoli
SPDEs in fluid dynamics

Wednesday, 2 April, 2008 11:00 am Room B3.02
WAG Symposium
Victor Ginzburg (Chicago)
Noncommutative Del Pezzo Surfaces

Wednesday, 2 April, 2008 11:30 am Room MS.02
Probability Theory Workshop
L Zambotti
Scaling limits of inhomogeneous polymers

Wednesday, 2 April, 2008 12:10 pm Room MS.02
 
N O'Connell (Probability Theory Workshop)
Exponential functionals of Brownian motion and class one Whittaker functions

Wednesday, 2 April, 2008 2:15 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
Scott Sheffield
Random geometry and the Schramm-Loewner evolution

Wednesday, 2 April, 2008 3:15 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
N Fournier
On giant particles in coagulation processes

Wednesday, 2 April, 2008 4:15 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
M Winkel
Regenerative tree growth

Wednesday, 2 April, 2008 4:55 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
S C Harris
Branching Brownian motion and the perils of a quadratic potential

Thursday, 3 April, 2008 9:00 am Room MS.02
Probability Theory Workshop
Kurt Johansson
Scaling limits in random matrix theory and related models

Thursday, 3 April, 2008 9:15 am Room B3.02
WAG Symposium
Sergey Shadrin (Zurich)
Applications of the Givental group action on CohFT

Thursday, 3 April, 2008 10:00 am Room MS.02
Probability Theory Workshop
Jean Bertoin
Coalescence and stochastic flows of bridges

Thursday, 3 April, 2008 11:00 am Room B3.02
WAG Symposium
Duco van Straten (Mainz)
Classical & Quantum Integrability

Thursday, 3 April, 2008 11:30 am Room MS.02
Probability Theory Workshop
V. Beffara
Isotropic embeddings

Thursday, 3 April, 2008 12:10 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
J.R. Norris
A law of large numbers for coagulating Brownian motions

Thursday, 3 April, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Andrea Brini (Trieste)
Exact results for topological strings on resolved Yp,q singularities

Thursday, 3 April, 2008 2:15 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
Scott Sheffield
Random geometry and the Schramm-Loewner evolution

Thursday, 3 April, 2008 3:15 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
A. Rouault
Spectral measures of random matrices and moment problems

Thursday, 3 April, 2008 3:30 pm Room B3.02
WAG Symposium
Vicente Cortes (Hamburg)
Aspherical Kaehler manifolds with solvable fundamental group

Thursday, 3 April, 2008 4:15 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
C Goldschmidt
TBA

Thursday, 3 April, 2008 4:55 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
J. Martin
Crossing probabilities in asymmetric exclusion processes

Friday, 4 April, 2008 9:00 am Room MS.02
Probability Theory Workshop
Kurt Johansson
Scaling limits in random matrix theory and related models

Friday, 4 April, 2008 9:15 am Room B3.02
WAG Symposium
Andrew Neitzke (Princeton)
Wall crossing in two and four dimensions

Friday, 4 April, 2008 10:00 am Room MS.02
Probability Theory Workshop
Jean Bertoin
Coalescence and stochastic flows of bridges

Friday, 4 April, 2008 11:00 am Room B3.02
WAG Symposium
Emanuel Scheidegger (Augsburg)
Topological strings on K3 fibrations

Friday, 4 April, 2008 11:30 am Room MS.02
Probability Theory Workshop
Z. Brzezniak
On the stochastic Landau-Lifshitz Equation

Friday, 4 April, 2008 12:10 pm Room MS.02
Probability Theory Workshop
Peter Friz
On some applications of Rough Paths Analysis to Stochastic Partial Differential Equations

Friday, 4 April, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Vincent Bouchard (Harvard)
Open B-model on non-compact Calabi-Yau threefolds

Friday, 4 April, 2008 3:30 pm Room B3.02
WAG Symposium
Giulio Bonelli (Trieste)
Observations on gauge/string correspondence and mirror symmetry

Saturday, 5 April, 2008 9:15 am Room B3.02
WAG Symposium
Murad Alim (Munich)
Polynomial Structure of the (Open) Topological String Partition Function

Saturday, 5 April, 2008 11:00 am Room B3.02
WAG Symposium
Yokiko Konishi (Kyoto)
Higher genus Gromov-Witten invariants of the Grassmannian, and the Pfaffian Calabi-Yau threefolds

Monday, 7 April, 2008 12:00 pm Room B3.02
Number Theory Seminar
Jonathan Reynolds (UEA)
Power-integral points on elliptic curves

Monday, 14 April, 2008 — Friday, 18 April, 2008    
WAG Symposium
Organisers: Martin Bright, Ronald van Luijk, Samir Siksek, Damiano Testa
Instructional Workshop on Surfaces: Geometry and Arithmetic

Monday, 14 April, 2008 9:20 am Room B3.02
WAG Symposium
Martin Bright (Bristol)
Picard groups, definition and simple examples

Monday, 14 April, 2008 10:50 am Room B3.02
WAG Symposium
Ronald van Luijk (Warwick)
Canonical divisor on hypersurface of degree d in Pn and on complete intersections; very ample divisors

Monday, 14 April, 2008 12:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Damiano Testa (Bremen)
Classification and the minimal model program; the Hodge diamond

Tuesday, 15 April, 2008 9:20 am Room B3.02
WAG Symposium
Martin Bright (Bristol)
Riemann-Roch on surfaces, genus and effectivity of (-1)-curves, adjunction formula

Tuesday, 15 April, 2008 10:50 am Room B3.02
WAG Symposium
Ronald van Luijk (Warwick)
Picard groups of del Pezzo surfaces

Tuesday, 15 April, 2008 12:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Damiano Testa (Bremen)
Root Lattices and their automorphism groups; Segre-Manin for del Pezzo surfaces I

Wednesday, 16 April, 2008 9:20 am Room B3.02
WAG Symposium
Damiano Testa (Bremen)
Segre-Manin for del Pezzo surfaces II

Wednesday, 16 April, 2008 10:50 am Room B3.02
WAG Symposium
Ronald van Luijk (Warwick)
Growth of rational points

Wednesday, 16 April, 2008 12:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Martin Bright (Bristol)
Explicitly computed examples of Brauer-Manin obstruction through quadratic reciprocity

Thursday, 17 April, 2008 9:20 am Room B3.02
WAG Symposium
Damiano Testa (Bremen)
Central simple algebras and Brauer groups

Thursday, 17 April, 2008 10:50 am Room B3.02
WAG Symposium
Martin Bright (Bristol)
Reformulate easy examples the enlightening way

Thursday, 17 April, 2008 12:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Ronal van Luijk (Warwick)
Galois cohomology

Friday, 18 April, 2008 9:20 am Room B3.02
WAG Symposium
Martin Bright (Bristol)
Harder Brauer-Manin obstruction examples with given algebra

Friday, 18 April, 2008 10:50 am Room B3.02
WAG Symposium
Damiano Testa (Bremen)
How to find the algebra from Galois cohomology?

Friday, 18 April, 2008 12:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Ronald van Luijk (Warwick)
Further directions. Brauer-Manin is not the only one, when is it?

Monday, 21 April, 2008 11:00 am Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminar
Evis Ieronymou (Imperial)
Brauer group of diagonal quartic surfaces, and elements of order 2

Monday, 21 April, 2008 2:00 pm Room MS.02
Arithmetic Geometry Seminar
Sir Peter Swinnerton-Dyer (cambridge)
Rational points on certain pencils of curves

Tuesday, 22 April, 2008 10:00 am Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminars
Johan Bosman (Leiden)
Galois representations of Modular Forms I

Tuesday, 22 April, 2008 12:00 pm Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminars
Johan Bosman (Leiden)
Galois representations of Modular Forms II

Tuesday, 22 April, 2008 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Renato Vitolo (Exeter)
The Hopf-saddle-node bifurcation for fixed points of 3D-diffeomorphisms: resonance 'bubbles' and the Arnold resonance web

Tuesday, 22 April, 2008 3:00 pm Room B1.01
Complexity Forum
Emma Uprichard (York)
Complex case based patterns: A response to the methodological challenge of studying complex social systems

Wednesday, 23 April, 2008 10:00 am Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminars
Johan Bosman (Leiden)
Galois Representations of Modular Forms III

Wednesday, 23 April, 2008 12:00 pm Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminar
Johan Bosman (Leiden)
Galois Represetations of Modular Forms IV

Wednesday, 23 April, 2008 2:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Sarah Davis (Warwick)
The Geometry of Syzygies: Free Resolutions

Thursday, 24 April, 2008 11:00 am Room MS.04
Sphere Theorem Lectures
Mario Micallef (Warwick)
Sphere Theorem I

Thursday, 24 April, 2008 2:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics Seminar
Jozsef Lorinczi (Loughborough)
Exponential integrability of some rough functionals

Thursday, 24 April, 2008 4:00 pm Room B3.02
Analysis Seminar
Vladimir Ryzhov (British Columbia Okanagan)
Boundary value problem as an open system: Transfer functions and Dirichlet-to-Neumann maps

Thursday, 24 April, 2008 4:00 pm Room B3.03
Geometry and Topology Seminar
Edmund Harriss (Imperial)
Some aspects of the Penrose tiling

Friday, 25 April, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Tom Fisher (Cambridge)
The Arithmetic of Plane Cubics

Monday, 28 April, 2008 12:00 pm Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminar
Wouter Castryck (Leuven)
Explicit computation of Hasse-Weil zeta functions

Monday, 28 April, 2008 3:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Roberto Pignatelli (Trento)
On surfaces of general type whose canonical map is composed with a pencil

Tuesday, 29 April, 2008 10:00 am Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminar
Tom Fisher (Cambridge)
Visibility of Tate-Shafarevich Groups I

Tuesday, 29 April, 2008 11:00 am Room B3.02
Differential Geometry Seminar
Thomas Cuschieri (Warwick)
Mean curvature of submanifolds and the problem of Plateau for CMC surfaces

Tuesday, 29 April, 2008 12:00 pm Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminar
Tom Fisher (Cambridge)
Visibility of Tate-Shafarevich Groups II

Wednesday, 30 April, 2008 10:00 am Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminar
Tom Fisher (Cambridge)
Visibility of Tate-Shafarevich Groups III

Wednesday, 30 April, 2008 4:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Diane Maclagan (Warwick)
The Geometry of Syzygies: Hilbert Syzygy Theorem

Thursday, 1 May, 2008 11:00 am Room MS04
Sphere Theorem Lectures
Mario Micallef (Warwick)
Sphere Theorem II

Thursday, 1 May, 2008 2:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics Seminar
James Martin (Oxford)
Crossing probabilities in the asymmetric exclusion process

Thursday, 1 May, 2008 4:00 pm Room B1.01
Geometry and Topology Seminar
Saul Schleimer (Warwick)
Compressed words in hyperbolic groups

Friday, 2 May, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Ezra Getzler (Northwestern)
Lie theory for differential graded Lie algebras

Monday, 5 May, 2008 2:00 pm Room B3.03
Algebra Seminar
Alina Vdovina (Newcastle)
"Triangular hyperbolic buildings and groups acting on them".

Tuesday, 6 May, 2008 2:00 pm Room B3.02
Systems Dynamical Seminar
Mark Pollicott (Warwick)
Points of non differentiability for conjugacy maps

Tuesday, 6 May, 2008 3:00 pm Room B1.01
Complexity Forum
George Rowlands (Warwick)
Lagrangian methods in non linear dynamics

Tuesday, 6 May, 2008 4:00 pm Room MS.04
DIMAP Seminar
Sergey Nazarenko (Warwick)
Diophantine Problems Arising in the Theory of Monlinear Waves

Wednesday, 7 May, 2008 10:00 am Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminar
Tim Dokchitser (Cambridge)
The Conjectures of Birch and Swinnerton-Dyer I

Wednesday, 7 May, 2008 12:00 pm Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminars
Tim Dokchitser (Cambridge)
The Conjectures of Birch and Swinnerton-Dyer II

Wednesday, 7 May, 2008 2:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Piotr Zwiernik (Warwick)
The Geometry of Syzygies : Examples of Free Resolutions

Wednesday, 7 May, 2008 3:00 pm Room A1.01
Midlands Probability Seminar
D.Applebaum (Sheffield)
Spectral Properties of semigroups of Measures on Lie

Wednesday, 7 May, 2008 4:30 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
T.Schmitz (Leipzig)
Diffusions in random environment and ballistic behaviour

Thursday, 8 May, 2008 10:00 am Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminar
Tim Dokchitser (Cambridge)
The Conjectures of Birch and Swinnerton-Dyer III

Thursday, 8 May, 2008 12:00 pm Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminar
Tim Dokchitser (Cambridge)
The Conjectures of Birch and Swinnerton-Dyer IV

Thursday, 8 May, 2008 2:00 pm Room B3.03
Algebra Seminar
Robert Curtis (Birmingham)
A survey of symmetric generation of groups

Thursday, 8 May, 2008 2:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics Seminar
Roberto Fernandez (Universite de Rouen)
Cut-off and exit trajectories: Two sides of the sames coin

Friday, 9 May, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Spiro Karigiannis (Oxford)
What are $G_2$ manifolds?

Monday, 12 May, 2008 — Wednesday, 14 May, 2008    
Systems Biology Workshop
Organisers Nigel Burroughs & Till Bretschneider
Cytoskeletal Patterns and Architectures

Monday, 12 May, 2008 9:40 am Room MS.03
Systems Biology Workshop
Anna Huttenlocher (Wisconsin)
Adhesive regulation during cell migration and chemotaxis

Monday, 12 May, 2008 10:30 am Room MS.03
Systems Biology Workshop
Guenther Gerisch (Max-Planck)
Actin Activities in the Phagocytic Pathway

Monday, 12 May, 2008 11:20 am Room MS.03
Systems Biology Workshop
Andrea Jimenez-Dalmaroni (UC London)
Physical description of mitotic spindle orientation during cell division

Monday, 12 May, 2008 12:00 pm Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminar
David Loeffler (Imperial)
Computing automorphic forms for definite unitary groups

Monday, 12 May, 2008 1:00 pm Room MS.02
Systems Biology Workshop
Alexander Verkhovsky (Lausanne)
Organization of actin/myosin II machinery in a simple motile cell

Monday, 12 May, 2008 1:50 pm Room MS.02
Systems Biology Workshop
Denis Wirtz (Johns Hopkins)
The nucleus-cytoskeleton connection in health and disease

Monday, 12 May, 2008 3:10 pm Room MS.02
Systems Biology Workshop
Ulrich Schwarz (Heidelberg)
Modelling generation, propagation and sensing of force in the actin cytoskeleton

Monday, 12 May, 2008 4:00 pm Room MS.02
Systems Biology Workshop
Yu-Li Wang (Manchester)
Mechanical Interactions outside and inside Adherent Cells - Where, How, and Why

Tuesday, 13 May, 2008 9:10 am Room B3.03
Systems Biology Workshop
Marko Kaksonen (EMBL Heidelberg)
Imaging Clathrin- and Actin-Mediated Endocytosis in Living Yeast Cells

Tuesday, 13 May, 2008 10:00 am Room B3.03
Systems Biology Workshop
Christien Merrifield (Cambridge)
Characteristic patterns of actin and clathrin coated pit deployment during Dictyostelium motility

Tuesday, 13 May, 2008 10:00 am Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminar
Bill Hart (Warwick)
Introduction to Theta Functions I

Tuesday, 13 May, 2008 11:00 am Room MS.04
Differential Geometry Seminar
Thomas Cuschieri (Warwick)
The Plateau problem at infinity for CMC surfaces

Tuesday, 13 May, 2008 11:20 am Room B3.03
Systems Biology Workshop
Cecile Sykes (CNRS, Paris)
TBA

Tuesday, 13 May, 2008 12:00 pm Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminar
Bill Hart (Warwick)
Introduction to Theta Functions II

Tuesday, 13 May, 2008 12:10 pm Room B3.03
Systems Biology Workshop
Daniel Fletcher (Berkeley)
Force generation by actin filament networks

Tuesday, 13 May, 2008 2:00 pm Room MS.01
Systems Biology Workshop
Liesbeth Huisman (Leiden)
Modelling networks of biopolymers

Tuesday, 13 May, 2008 2:00 pm Room MS.04
Differential Geometry Seminar
Thomas Cuschieri (Warwick)
Perturbation techniques and CMC Foliations

Tuesday, 13 May, 2008 2:20 pm Room MS.01
Systems Biology Workshop
Roland Wedlich-Soeldner (Max-Planck)
Soeldner Cortex organization in budding yeast

Tuesday, 13 May, 2008 3:00 pm Room B1.01
Complexity Forum
Chris Burton (Edinburgh)
Measuring complexity for clinical and social research

Tuesday, 13 May, 2008 3:40 pm Room MS.01
Systems Biology Workshop
Ken Sawin (Edinburgh)
Organizing microtubule organizers

Tuesday, 13 May, 2008 4:00 pm Room MS.04
DIMAP Seminar
Andreas Bley (Zuse Institute Berlin)
Unsplittable Shortest Path Routing: Hardness and Approximation Algorithms

Tuesday, 13 May, 2008 4:30 pm Room MS.01
Systems Biology Workshop
Jacques Prost (ESPCI)
Mesoscopic physics of cell dynamics

Wednesday, 14 May, 2008 9:00 am Room B3.02
Systems Biology Workshop
David Odde (Minnesota)
Self-organization of the budding yeast mitotic spindle

Wednesday, 14 May, 2008 9:50 am Room B3.02
Systems Biology Workshop
Damian Brunner (EMBL Heidelberg)
Organising microtubules in space and time

Wednesday, 14 May, 2008 10:00 am Room B3.03
Arithmetic Geometry Seminar
Bill Hart (Warwick)
Introduction to Theta Functions III

Wednesday, 14 May, 2008 10:40 am Room B3.02
Systems Biology Workshop
Andrew Goryachev (Edinburgh)
GTPase-based mechanism of the yeast cell early polarization

Wednesday, 14 May, 2008 11:30 am Room B3.02
Systems Biology Workshop
Orion Weiner (California)
A self-organizing circuit for neutrophil polarity

Wednesday, 14 May, 2008 12:00 pm Room B1.01
Arthimetic Geometry Seminar
Bill Hart (Warwick)
Introduction to Theta Functions IV

Wednesday, 14 May, 2008 12:20 pm Room B3.02
Systems Biology Workshop
Pablo Iglesias (Johns Hopkins)
TBA

Wednesday, 14 May, 2008 2:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Martha Bernal Guillen (Warwick)
Free resolutions of points in P^2

Wednesday, 14 May, 2008 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis
Wilfrid Kendall (Warwick)
Coupling Browian motion and its stochastic areas

Wednesday, 14 May, 2008 4:00 pm Room MS03
Algebraic Geometry Seminar
Thomas Markwig (Kaiserslautern)
The tropical j-invariant

Thursday, 15 May, 2008   Room Systems Biology
Systems Biology Workshop
Organiser: Stephen Whitelam
Models of structural biological networks, from discrete to continuous

Thursday, 15 May, 2008 11:00 am Room MS04
Sphere Theorem Lectures
Mario Micallef (Warwick)
Sphere Theorem III

Thursday, 15 May, 2008 12:00 pm Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminar
Thotsaphon Thongjunthug (Warwick)
Computing a lower bound for the canonical height on elliptic curves over number fields

Thursday, 15 May, 2008 2:00 pm Room MS04
Sphere Theorem Lectures
Mario Micallef (Warwick)
Sphere Theorem IV

Friday, 16 May, 2008 2:00 pm Room B1.01
Learning seminar on GKZ
Diane Maclagan (Warwick)
Introduction to discriminants

Friday, 16 May, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Mihai Ciucu (Georgia Tech)
The field of average tile orientations in random tilings with holes

Monday, 19 May, 2008    
MIRaW Day
Organisers: Jason Laurie and Sergey Nazarenko
Nonlinear Optics

Monday, 19 May, 2008 1:00 pm Room B3.02
MIRaW Day
Ildar Gabitov (Arizona)
Transient phenomena on the interface of optical materials with negative index of refraction

Monday, 19 May, 2008 2:00 pm Room B1.01
Algebraic Geometry Seminar
Hannah Markwig
Tropical Hurwitz numbers

Monday, 19 May, 2008 2:00 pm Room B3.02
MIRaW Day
Sergei Turitsyn (Aston)
Optical wave turbulence in ultra-long lasers

Monday, 19 May, 2008 3:30 pm Room B3.02
MIRaW Day
Jason Laurie (Warwick)
Six wave interactions in a liquid crystal cavity

Monday, 19 May, 2008 4:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Ana Christina Lopez-Martin (Salamanca)
Semistable sheaves on degenerations of elliptic curves

Monday, 19 May, 2008 4:30 pm Room B3.02
MIRaW Day
Vladimir Mezentsev (Aston)
Femtosecond laser bullets in photonic nano- and micro-fabrication

Tuesday, 20 May, 2008 9:00 am Room B3.03
Wave Turbulence Day
Miguel Onorato (Torino)
On the statistical properties of large amplitude directional ocean waves

Tuesday, 20 May, 2008 10:00 am Room B3.03
Wave Turbulence Day
Eric Falcon (Paris 7)
Experiments of wave turbulence on a fluid surface

Tuesday, 20 May, 2008 11:00 am Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminar
Ambrus Pal (Imperial)
The theory of modular parameterisations of elliptic curves over function fields

Tuesday, 20 May, 2008 11:30 am Room B3.03
Wave Turbulence Day
Sergei Lukaschuk (Hull)
Gravity wave turbulence in the laboratory flume

Tuesday, 20 May, 2008 11:30 am Room B3.03
Wave Turbulence Day
Laurent Chevillard (ENS Lyon)
Langrangian dynamics and statistical geometric structures

Tuesday, 20 May, 2008 2:00 pm Room MS.04
Dynamical Systems Seminar
Gabriel Paternain (Cambridge)
Transparent connections over negatively curved surfaces

Tuesday, 20 May, 2008 3:00 pm Room B1.01
Complexity forum
Chris Budd (Bath)
Living in a Complex World

Tuesday, 20 May, 2008 4:00 pm Room MS.04
DIMAP
Peter Key (Cambridge Systems and Networking Group)
TBA

Tuesday, 20 May, 2008 4:00 pm Room MS.05
Geometry and Topology Seminar
Adam Epstein (Warwick)
Thurston Endomorphisms of Teichmuller spaces: some worked examples arising from holomorphic dynamics

Wednesday, 21 May, 2008 2:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Stephen Coughlan (Warwick)
Hilbert-Burch Theorem and examples

Wednesday, 21 May, 2008 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
P.Carmona (Nantes)
Heat conduction Networks: existence and uniqueness of an invariant probability measure

Thursday, 22 May, 2008 2:00 pm Room B3.03
Algebra Seminar
George Wellen (Oxford)
Grigorchuk Group

Thursday, 22 May, 2008 2:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics Seminar
Mathieu Lewin (Universite de Cergy-Pontoise)
The thermodynamic limit of quantum Coulomb systems

Thursday, 22 May, 2008 3:15 pm Room B1.01
Geometry and Topolgy Seminar
Francois Gueritaud (Orsay)
Which arborescent links are hyperbolic?

Thursday, 22 May, 2008 4:30 pm Room B1.01
Geometry and Topology Seminar
Jeremy Kahn (Stony Brook)
The Ehrenpreis conjecture for punctured surfaces

Friday, 23 May, 2008 11:00 am Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminars
Samir Siksek (Warwick)
Integral points on curves of higher genus

Friday, 23 May, 2008 2:00 pm Room B3.03
East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Jacques Franchi (Strasbourg)
Relativistic diffusions. Example of Godel's universe

Friday, 23 May, 2008 2:00 pm Room B1.01
Learning seminar on GKZ
David Mond (Warwick)
Toric Varieties

Friday, 23 May, 2008 3:30 pm Room B3.03
East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Shizan Fang (Dijon)
Flows of quasi-invariant maps associated to tangent processes on the Wiener space

Friday, 23 May, 2008 4:30 pm Room B3.03
East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Elton P.Hsu (Northwestern)
Cameron-Martin theorem for complete Riemannian manifolds

Tuesday, 27 May, 2008 — Tuesday, 3 June, 2008    
WAG Symposium Workshop
Organisers: Miles Reid, Gavin Brown, David Eisenbud and Schreyer
Commutative algebra, complexes and applications of computer algebra

Tuesday, 27 May, 2008 10:00 am Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminar
Anna Morra (Bourdeaux)
Counting cubic extensions with given quadratic resolvent

Tuesday, 27 May, 2008 11:30 am Room B3.03
WAG Symposium Workshop
M Reid (Warwick)
Introduction to complexes

Tuesday, 27 May, 2008 2:00 pm Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Gunnar Floystad (Bergen)
GL(n) - equivariant construction of pure resolutions

Tuesday, 27 May, 2008 3:00 pm Room B1.01
Complexity Forum
Edmund Chattoe-Brown (Leicester)
The Complexity of Data: Computer Simulation and "Everyday" Social Science

Tuesday, 27 May, 2008 4:00 pm Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Frank Schreyer (Saarbrucken)
Introduction to Betti tables

Wednesday, 28 May, 2008 9:30 am Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Miles Reid (Warwick)
Kustin–Miller unprojection

Wednesday, 28 May, 2008 11:00 am Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Diane Maclagan and Greg Smith (Warwick) and (Queen's, Ontario)
Intro to smooth multigraded Hilbert schemes

Wednesday, 28 May, 2008 2:00 pm Room MS04
Dynamical Systems Seminar
Anatoly Neishtadt (Loughborough)
On the adiabatic perturbation theory for systems with elastic reflections

Wednesday, 28 May, 2008 2:00 pm Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Diane Maclagan and Greg Smith ((Warwick) and (Queen's, Ontario)
Intro to smooth multigraded Hilbert schemes

Wednesday, 28 May, 2008 2:00 pm Room MS.04
Dynamical System seminar
Anatoly Neishtadt (Loughborough)
On the adiabatic perturbation theory for systems with elastic reflections

Wednesday, 28 May, 2008 3:00 pm Room A1.01
Midlands Probability Theory Seminar
D.Talay (INRIA)
Representation of derivatives of solutions of semi-linear parabolic variational ineqalities with neumann boundary conditions

Wednesday, 28 May, 2008 4:00 pm Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Frank-Olaf Schreyer (Saarbrucken)
Boij-Soederberg theory

Wednesday, 28 May, 2008 4:30 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
Zeev Sobol (Swansea)
Gradient estimates for degenerate diffusion semigroups

Thursday, 29 May, 2008 9:30 am Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Stavros Papadakis (IST, Lisbon)
Unprojection with complexes

Thursday, 29 May, 2008 11:00 am Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Mats Boij (Bergen)
Betti numbers of modules up to scalar multiples

Thursday, 29 May, 2008 12:00 pm Room CS1.01
DIMAP Seminar
Eli Upfal (Brown University)
TBA

Thursday, 29 May, 2008 2:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics Seminar
Hans-Otto Georgii (LMU Munich)
Continuum models with Delaunay interaction: Gibbs measures, thermodynamic formalism, and large deviations

Thursday, 29 May, 2008 2:00 pm Room B3.03
WAG Symposium Workshop
David Eisenbud (Berkeley)
Asymptotic regularity and fibers of finite morphisms (eg projections) with Harris and Huneke

Thursday, 29 May, 2008 4:00 pm Room B1.01
Geometry and Topology Seminar
Andrew Lobb (Imperial)
Khovanov homologies and the slice genus

Thursday, 29 May, 2008 4:00 pm Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Sijeong Kwak (KAISY, Korea)
Algebra and geometry under projection and applications

Friday, 30 May, 2008 9:30 am Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Dan Grayson (Urbana Champaign)
Computing in the intersection ring of flag bundles

Friday, 30 May, 2008 11:00 am Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Gavin Brown and Jarek Buczynski (Kent)
Magma demonstration

Friday, 30 May, 2008 11:35 am Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Anne Fruehbis-Krueger (Hanover) and Hans Schoenemann (Kaiserslautern)
Singular demonstration

Friday, 30 May, 2008 2:00 pm Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Gunnar Floystad (Bergen)
The colorful Helly theorem and colorful resolutions of ideals

Friday, 30 May, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Bernd Sturmfels (Berkeley)
Powers of linear forms

Saturday, 31 May, 2008 10:30 am Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Miles Reid (Warwick)
The Gorenstein codimension 4 problem

Saturday, 31 May, 2008 12:00 pm Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Stavros Papadakis (Lisbon)
Stellar subdivisions and Stanley-Reisner rings

Monday, 2 June, 2008 9:30 am Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Umar Hayat (Warwick)
Resolution of quotients by SL (2,CC) groups and their subgroups

Monday, 2 June, 2008 11:00 am Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Brad Hovinen (Toronto)
A nonclassical formula for the classical discriminant

Monday, 2 June, 2008 2:00 pm Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Alvaro Nolla (Warwick)
Representation of quivers and resolution of dihedral orbifolds

Monday, 2 June, 2008 4:00 pm Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Mike Harrison (Sydney)
Magma demonstration

Monday, 2 June, 2008 5:00 pm Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Piotr Zwiernik
Introduction to statistics for algebraic geometers

Tuesday, 3 June, 2008 9:30 am Room B3.03
WAG Symposium Workshop
Stavros Papadakis (Lisboa)
More examples of unprojections

Tuesday, 3 June, 2008 — Tuesday, 3 June, 2008 11:00 am Room B3.03
WAG Symposium Workshop
M Reid (Warwick)
More applications of graded rings to birational geometry

Tuesday, 3 June, 2008 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminars
Omri Sarig (Pennsylvania State University)
The horocycle flow and the laplacian on hyperbolic surfaces of infimite genus*

Wednesday, 4 June, 2008 11:00 am Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminar
Jan Tuitman (Leuven)
p-adic cohomology and counting points

Wednesday, 4 June, 2008 4:00 pm Room MS.04
DIMAP Seminar
Richard Cole (New York University)
TBA

Thursday, 5 June, 2008 2:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics Seminar
Nadia Sidorova (UCL)
Phase transistions for dilute particle systems with potentials of the Lennard-Jones type

Thursday, 5 June, 2008 2:00 pm Room B3.03
Algebra Seminar
Alina Vdovina (Newcastle)
Triangular hyperbolic buildings and groups acting on them

Friday, 6 June, 2008 10:00 am Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminar
Ambrus Pal (Imperial)
The Gross-Zagier formula I

Friday, 6 June, 2008 12:00 pm Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminar
Ambrus Pal (Imperial)
The Gross-Zagier formula II

Friday, 6 June, 2008 2:00 pm Room B1.01
Learning Seminar on GKZ
Martha Bernal Guillen (Warwick)
An introduction to The Chow Quotient of P^n

Friday, 6 June, 2008 3:00 pm Room TBA
Learning Seminar on GKZ
M Dore (Warwick)
The Secondary Fan

Friday, 6 June, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Artur Czumaj (Warwick - DIMAP)
Testing expansion in bounded degree graphs really fast

Monday, 9 June, 2008 — Thursday, 12 June, 2008    
Workshop on Gradient Models and Elasticity
Organiser: Stefan Adams and Roman Kotecky (Warwick)

Monday, 9 June, 2008 — Monday, 9 June, 2008   Room B3.03
Workshop on Applied Mathematics/Statistics Interface
Organisers: Gareth Roberts, Andrew Stuart, David White, and Tristan Marshall (Warwick)

Monday, 9 June, 2008 10:00 am Room MS05
Gradient Models and Elasticity
Herbert Spohn (Munich)
Kinetic theory of the weakly nonlinear Schroedinger equation

Monday, 9 June, 2008 11:00 am Room B3.03
Postgrad - Applied Mathematics/Statistics Interface
Des Higham (Strathclyde)
Stochastic Simulation in Cell Biology

Monday, 9 June, 2008 11:30 am Room MS05
Gradient Models and Elasticity
Aernout van Enter (Groningen)
First-order transitions in the presence of continuous symmetries

Monday, 9 June, 2008 12:00 pm Room B3.03
Postgrad - Applied Mathematics/Statistics Interface
Flavio Goncalves (Warwick)
Exact Simulation of Jump Diffusions

Monday, 9 June, 2008 12:30 pm Room B3.03
Postgrad - Applied Mathematics/Statistics Interface
Warwick Dumas (Leicester)
Computing Conditional Wiener Integrals of Functionals of a General Form

Monday, 9 June, 2008 2:00 pm Room MS05
Gradient Models and Elasticity
Jean-Dominique Deuschel (Berlin)
Uniqueness of gradient component for non-convex gradient models

Monday, 9 June, 2008 2:00 pm Room B3.03
Postgrad - Applied Mathematics/Statistics Interface
Lukas Szpruch (Strathclyde)
Approximation of the Master Chemical Equation by the Chemical Langevin Equation

Monday, 9 June, 2008 2:30 pm Room B3.03
Postgrad - Applied Mathematics/Statistics Interface
Ciprian-Ionut Duduiala (Nottingham)
Simulating DNA breathing events using SDE

Monday, 9 June, 2008 3:00 pm Room B3.03
Postgrad - Applied Mathematics/Statistics Interface
Ben Taylor (Lancaster)
Adaptive Sequential Monte Carlo Methods For Static Inference in Bayesian Mixture Analysis Correlated observation errors

Monday, 9 June, 2008 3:45 pm Room MS05
Gradient Models and Elasticity
Roman Kotecky (Warwick)
Strict convexity of free energy of non-convex gradient models

Monday, 9 June, 2008 4:15 pm Room B3.03
Postgrad - Applied Mathematics/Statistics Interface
Laura Stewart (Reading)
Information content of spatially correlated observation errors in data assimilation

Monday, 9 June, 2008 4:45 pm Room B3.03
Postgrad - Applied Mathematics/Statistics Interface
Tristan Marshall (Warwick)
Adaptive Langevin Proposals for Markov Chain Monte Carlo Algorithms

Tuesday, 10 June, 2008 9:30 am Room MS05
Gradient Models and Elasticity
Georg Dolzmann (Regensburg)
Sufficient conditions for the validity of the Cauchy-Born rule close to SO(n)

Tuesday, 10 June, 2008 10:00 am Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminar
Nils Bruin (Simon Fraser)
Chabauty Methods I

Tuesday, 10 June, 2008 11:00 am Room MS05
Gradient Models and Elasticity
Frederic Legoll (Paris)
Finite temperature coarse-graining of one-dimensional atomistic systems: some simple cases

Tuesday, 10 June, 2008 12:00 pm Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminar
Nils Bruin (Simon Fraser)
Chabauty Methods II

Tuesday, 10 June, 2008 1:30 pm Room MS05
Gradient Models and Elasticity
Tadahisa Funaki (Tokyo)
Scaling limits for weakly pinned Gaussian random fields under the presence of two possible candidates

Tuesday, 10 June, 2008 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Anthony Manning (Warwick)
Curves of fixed points of trace maps

Tuesday, 10 June, 2008 2:30 pm Room MS05
Gradient Models and Elasticity
Oliver Penrose (Edinburgh)
Statistical mechanics of nonlinear elasticity for interacting hard disks

Tuesday, 10 June, 2008 4:00 pm Room MS.04
DIMAP Seminar
Jakub Marecek (University of Nottingham)
TBA

Tuesday, 10 June, 2008 4:15 pm Room MS05
Gradient Models and Elasticity
Johannes Zimmer (Bath)
From conservative lattice models for elasticity to macroscopic dissipation

Wednesday, 11 June, 2008 9:30 am Room B3.03
Gradient Models and Elasticity
Francesco Caravenna (Padova)
Pinning and wetting transition for (1+1)-dimensional fields with Laplacian interaction

Wednesday, 11 June, 2008 10:00 am Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminar
Nils Bruin (Simon Fraser)
Chabauty Methods III

Wednesday, 11 June, 2008 11:00 am Room B3.03
Gradient Models and Elasticity
Giambattista Giacomin (Paris)
Pinning phenomena in presence of quenched disorder

Wednesday, 11 June, 2008 12:00 pm Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminar
Nils Bruin (Simon Fraser)
Chabauty Methods IV

Wednesday, 11 June, 2008 1:30 pm Room B3.03
Gradient Models and Elasticity
Grigorios Pavliotis (Imperial London)
From ballistic to diffusive behaviour in periodic potentials

Wednesday, 11 June, 2008 2:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar - ""Note the unusual time""?
Bianca Viray (UC Berkeley)
Hilbert schemes of 8 points

Wednesday, 11 June, 2008 2:30 pm Room B3.02
Gradient Models and Elasticity
Dimitrios Tsagkarogiannis (Max Planck Leipzig)
Minimal cost for the forced displacement of an interface

Wednesday, 11 June, 2008 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
M.Riedle (Manchester)
The Ito-Levy decomposition for Levy processes in Banach spaces

Thursday, 12 June, 2008 9:30 am Room MS05
Gradient Models and Elasticity
Takao Nishikawa (Tokyo)
The large deviation for the Ginzburg-Landau $\nabla\phi$ interface model with a conservation law

Thursday, 12 June, 2008 11:00 am Room MS05
Gradient Models and Elasticity
Florian Theil (Warwick)
Ergodic Nose-Hoover thermostats

Thursday, 12 June, 2008 11:00 am Room MS.04
Arithmetic Geometry Seminar
Michael Stoll (Jacobs University)
Rational 6-Cycles under Quadratic Maps

Thursday, 12 June, 2008 2:00 pm Room B1.01
Algebraic Geometry Seminar
David Speyer (MIT/Clay)
Non-crossing and non-nesting bases for the coordinate ring of the Grassmannian

Thursday, 12 June, 2008 2:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics Seminar
Sabine Jansen (Max Planck Leipzig)
Thermodynamic limit for jellium on a cylinder

Friday, 13 June, 2008 11:00 am Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminar
Sir Peter Swinnerton-Dyer (Cambridge)
The Manin Conjecture I

Friday, 13 June, 2008 1:00 pm Room B1.01
Learning Seminar on GKZ
Paul Cadman (Warwick)
A-discriminants

Friday, 13 June, 2008 2:00 pm Room B3.02
Arithmetic Geometry Seminar
Sir Peter Swinnerton-Dyer (Cambridge)
The Manin Conjecture II

Friday, 13 June, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Bjorn Poonen (Berkeley)
Undecidability in number theory

Monday, 16 June, 2008 — Friday, 20 June, 2008    
WAG Symposium
Organisers: Siksek, Colliot-Thelene, Skorobogatov, Stoll
Rational points on curves and higher dimensional varieties

Monday, 16 June, 2008 9:20 am Room MS.01
WAG Symposium
Ronald van Luijk (Warwick)
Density of rational points on diagonal quartic surfaces

Monday, 16 June, 2008 9:30 am Room B1.01
DIMAP Presentations
Professor Petra Berenbrink (Simon Fraser University, Canada)
Communication Black Boxes

Monday, 16 June, 2008 10:15 am Room B1.01
DIMAP Presentations
Dr Daniela Kuehn (Birmingham)
Hamilton cycles in directed graphs

Monday, 16 June, 2008 10:50 am Room B1.01
DIMAP Presentations
Dr Deryk Osthus (Birmingham)
Probabilistic methods: applications to graph theory

Monday, 16 June, 2008 11:00 am Room MS.01
WAG Symposium
Tony Varilly (Berkeley)
Weak approxiamtion on del Pezzos of degree 1

Monday, 16 June, 2008 11:35 am Room B1.01
DIMAP Presentations
Dr Tibor Szabo (ETH Zurich)
Randomized simplex algorithms in unique sink orientation of cubes

Monday, 16 June, 2008 12:10 pm Room MS.01
WAG Symposium
Roger Heath-Brown (Oxford)
Sums and differences of 3 k-th powers

Monday, 16 June, 2008 3:30 pm Room B3.02
Discussion Meeting
Caroline Series, Andrew Stuart , James Robinson (Warwick)
What is there to learn about research supervision?

Monday, 16 June, 2008 4:00 pm Room MS.01
WAG Symposium
Tim Browning (Bristol)
Manin's conjecture for a non-singular quartic del Pezzo surface

Monday, 16 June, 2008 5:10 pm Room MS.01
WAG Symposium
Evis Ieronymou (Imperial)
Transcendental elements of the Brauer group of diagonal quartic surfaces

Tuesday, 17 June, 2008 9:20 am Room MS.01
WAG Symposium
Bjorn Poonen (Berkeley)
Insufficiency of the Brauer-Manin obstruction applied to etale covers

Tuesday, 17 June, 2008 11:00 am Room MS.01
WAG Symposium
Cyril Demarche (Orsay)
Descent obstruction and Brauer-Manin obstruction

Tuesday, 17 June, 2008 12:10 pm Room MS.01
WAG Symposium
Olivier Wittenberg (Strasbourg)
Fundamental groups and the elementary obstruction

Tuesday, 17 June, 2008 4:00 pm Room MS.04
DIMAP Seminar
Tobias Muller (Universiteit Eindhoven)
TBA

Tuesday, 17 June, 2008 4:00 pm Room MS.01
WAG Symposium
David Harari (Orsay)
The defect of strong approximation on commutative algebraic groups

Wednesday, 18 June, 2008 9:20 am Room MS.01
WAG Symposium
Minhyong Kim (UCL)
A non-abelian principle of Birch and Swinnerton-Dyer

Wednesday, 18 June, 2008 11:00 am Room MS.01
WAG Symposium
Ambrus Pal (Imperial)
Constructing rational points on genus one curves over function fields

Wednesday, 18 June, 2008 12:10 pm Room MS.01
WAG Symposium
Christian Wuthrich (Nottingham)
Computations about the Tate-Shafarevich group using Iwasawa theory

Wednesday, 18 June, 2008 12:30 pm Room MS.03
Vice-Chancellor's visit to the Department of Mathematics
Vice-Chancellor, Professor Nigel Thrift & Paul Stephenson
All staff welcome to attend

Wednesday, 18 June, 2008 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
M.Scheutzow (Berlin)
Strong completeness of solution flows of stochastic differential equations

Thursday, 19 June, 2008 9:20 am Room MS.01
WAG Symposium
Damiano Testa (Bremen)
The Rational Box Problem

Thursday, 19 June, 2008 10:00 am Room B3.02
Statistical Mechanics Seminar
Michael Allman (Warwick)
Breaking The Chain

Thursday, 19 June, 2008 11:00 am Room MS.01
WAG Symposium
Victor Flynn (Oxford)
Sha and degree 4 del Pezzo surfaces

Thursday, 19 June, 2008 12:10 pm Room MS.01
WAG Symposium
Alexei Skorobogatov (Imperial)
On the equations of universal torsors over del Pezzo surfaces

Thursday, 19 June, 2008 4:00 pm Room MS.01
WAG Symposium
Noam Elkies (Harvard)
How many points can a genus-2 curve have?

Thursday, 19 June, 2008 5:10 pm Room MS.01
WAG Symposium
Jan Steffen Mueller (Bremen)
Explicit Kummer surface theory in arbitrary characteristic

Friday, 20 June, 2008 9:20 am Room MS.01
WAG Symposium
Tim Dokchitser (Cambridge)
The parity of ranks of elliptic curves

Friday, 20 June, 2008 11:00 am Room MS.01
WAG Symposium
Tom Fisher (Cambridge)
Minimal models for genus one curves

Friday, 20 June, 2008 12:10 pm Room MS.01
WAG Symposium
Emmanuel Peyre (Grenoble)
Very free rational points

Friday, 20 June, 2008 2:00 pm Room B1.01
Learning Seminar on GKZ
Piotr Zwiernik (Warwick)
Hyperdeterminants

Friday, 20 June, 2008 4:00 pm Room B3.02
Colloquium
Nils Bruin (Simon Fraser)
Deciding existence of rational points on curves

Monday, 23 June, 2008 2:20 pm Room B3.03
East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Konstantinos Manolarrakis (Imperial)
Solving a Backward SDE with the Cubature method

Monday, 23 June, 2008 4:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Linda Chen (Ohio State)
Enumeration of plane curves and orbifold Gromov-Witten theory

Monday, 23 June, 2008 4:10 pm Room B3.03
East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Florian Theil (Warwick)
Ergodic Nose-Hoover thermosts

Monday, 23 June, 2008 5:10 pm Room B3.03
East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Jonathan Mattingly (Duke)
Trouble with a chain of Stochastic Oscillators

Tuesday, 24 June, 2008 2:00 pm Room B3.02
Dynamical Systems Seminar
Dragomir Saric (CUNY, Queens College)
Mapping Class groups can not be realized by homemorphisms

Wednesday, 25 June, 2008 3:00 pm Room B3.02
Algebraic Geometry Seminar
Ana Reguera (Valladolid)
Arc spaces and singularities

Wednesday, 25 June, 2008 4:00 pm Room B3.02
Stochastic Analysis Seminar
D.Croydon (Warwick)
Scaling Limits for simple random walks on random ordered graph trees

Thursday, 26 June, 2008 12:00 pm Room MS05
Dynamical Systems
Mauricio Peixoto (IMPA)
Focal Decomposition in Geometry, Arithmetic and Physics

Thursday, 26 June, 2008 4:00 pm Room B3.02
Statistical Mechanics Seminar
Daniel Ueltschi (Warwick)
Spatial random permutations and infinite cycles

Monday, 30 June, 2008 4:00 pm Room B3.01
Algebraic Geometry Seminar
Paul Cadman (Warwick)
Strata in the Discriminant of a Deformation of a Singularity

Monday, 7 July, 2008 — Friday, 11 July, 2008    
WAG Symposium
Organisers: Reid, Farkas, Mukai and Shepherd-Barron
Moduli spaces

Monday, 7 July, 2008 11:00 am Room B3.02
WAG Symposium Workshop
MUKAI Shigeru (RIMS, Kyoto)
Involutions of Enriques surfaces

Monday, 7 July, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Gavril Farkas (Berlin)
The enumerative geometry of the moduli space of curves with level structure.

Monday, 7 July, 2008 4:00 pm Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Robin de Jong (Leiden)
On the discriminants of hyperelliptic curves

Tuesday, 8 July, 2008 9:30 am Room B3.02
WAG Symposium Workshop
ABE Takeshi (RIMS, Kyoto)
On strange duality for symplectic bundles

Tuesday, 8 July, 2008 11:00 am Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Greg Sankaran (Bath)
Orthogonal modular varieties: general theory

Tuesday, 8 July, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Nadezhda Timofeevna (Yaroslavl)
On functorial approach to the Fitting compactification of moduli of stable vector bundles on a surface

Tuesday, 8 July, 2008 4:00 pm Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Klaus Hulek (Hanover)
Orthogonal modular varieties: applications

Wednesday, 9 July, 2008 9:30 am Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Sandro Verra (Roma 3)
On Prym moduli in very low genus

Wednesday, 9 July, 2008 10:45 am Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Cristina Lopez (Salamanca)
Moduli spaces of semistable sheaves on singular genus 1 curves

Wednesday, 9 July, 2008 12:00 pm Room B3.02
WAG Symposium Workshop
KONDO Shigeyuko (Nagoya)
Non-symplectic automorphisms of K3 surfaces and ball quotients

Thursday, 10 July, 2008 9:30 am Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Michael Wemyss (Bristol and Oxford)
Moduli phenomena in noncommutative algebra

Thursday, 10 July, 2008 11:00 am Room B3.02
WAG Symposium Workshop
MUKAI Shigeru (RIMS, Kyoto)
Polarized K3 surfaces of degree 32.

Thursday, 10 July, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Samuel Grushevsky (Harvard)
Characterizing Jacobians and Pryms by differential and difference equations

Thursday, 10 July, 2008 4:00 pm Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Nick Shepherd-Barron (Cambridge)
Spinorial square roots of theta constant on M<sub>g</sub>

Friday, 11 July, 2008 — Saturday, 12 July, 2008    
Pricing and Hedging Workshop
Organisers: Paul Clifford and Chris Cantwell
Computational methods for pricing and hedging exotic options

Friday, 11 July, 2008 9:30 am Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Sam Grushevsky (Princeton)
Intersection theory on moduli space of Abelian varieties

Friday, 11 July, 2008 10:00 am Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Jesper Andreasen (Danskebank)
Numerical Implementation of the Heston Stochastic Volatility Model

Friday, 11 July, 2008 11:00 am Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Sandro Verra (Roma 3)
Some new results on the theta map of SU(r0)

Friday, 11 July, 2008 11:30 am Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Pat Hagan (Jorgan Chase)
Practical Calibration Techniques for Exotic Options

Friday, 11 July, 2008 2:00 pm Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Nasir Afaf (Commerzbank)
Non-linearities in Finance

Friday, 11 July, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Adrian Langer (Warsaw)
On S-fundamental group scheme

Friday, 11 July, 2008 3:00 pm Room D1.07 (Complexity )
Complexity
Sidney Redner (Boston University)
Statistical Physics of Citations

Friday, 11 July, 2008 3:00 pm Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Claudio Albanese (Level3Finance)
Long-Dated Derivatives

Friday, 11 July, 2008 3:30 pm Room B3.02
WAG Symposium Workshop
Fyodor Bogomolov (Courant Inst., New York)
TBA

Friday, 11 July, 2008 4:30 pm Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Chris Kenyon (Depfa Bank)
Pricing Strongly Path-Dependent Options in Libor Market Models without Simulation

Friday, 11 July, 2008 5:00 pm Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Paul Schneider (Vienna, Economics and Business Administration)
Flexing the Default Barrier

Friday, 11 July, 2008 5:30 pm Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Anthony Neuberger (Warwick)
Robust Hedging of American Options

Saturday, 12 July, 2008 10:00 am Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Nick Webber (Warwick)
Implementing numerical methods for complex options

Saturday, 12 July, 2008 11:30 am Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Uwe Wystup (Mathfinance)
Pricing of First Generation Exotics with the Vanna-Volga Method: Pros and Cons

Saturday, 12 July, 2008 2:00 pm Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Antoine Jacquier (Imperial College)
Spectral Theory for Diffusion Process: Application to Pricing and Calibration of Stochastic Volatility Models

Saturday, 12 July, 2008 2:30 pm Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Andrea Pascucci (Bologna)
Analytic Valuation by Parametric Approximations

Saturday, 12 July, 2008 3:00 pm Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Linus Kaisajunntti (Stockholm School of Economics)
An n-Dimensional Markov-Functional Interest Rate Model

Saturday, 12 July, 2008 4:00 pm Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Matthew Dixon (Stanford)
Calibrating Spread Options using a Seasonal Commodity Forward Model

Saturday, 12 July, 2008 4:30 pm Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Tim Siu-Tang Leung (Princeton)
Employee Stock Options: Accounting for Optimal Hedging, Early Exercises and Contractual Restrictions

Saturday, 12 July, 2008 5:00 pm Room B3.03
Pricing and Hedging Workshop
Naoufel El Bachir (Reading)
Conditional Sampling for Jump Processes with Levy Copulas

Monday, 14 July, 2008 — Wednesday, 16 July, 2008    
Molecular Dynamics
Organisers: G. Friesecke, M. Allen, S. Islam, B. Leimkuhler, S. Wiggins and J. Zimmer
First Annual Conference, UK EPSRC Network Mathematical challenges in molecular dynamics

Monday, 14 July, 2008 11:10 am Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Adrian Sutton (Imperial)
Orderly and disorderly behaviour at interfaces

Monday, 14 July, 2008 12:00 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Luigi Delle Site (MPI for Polymer Research, Mainz)
The adaptive resolution simulation scheme (AdResS): Basic principles and applications

Monday, 14 July, 2008 2:00 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Ben Leimkuhler (Edinburgh)
Gentle ergodic thermostats

Monday, 14 July, 2008 2:50 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Peter Haynes (Imperial)
ONETEP: linear-scaling density-functional theory with local orbitals and plane waves

Monday, 14 July, 2008 4:15 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Andrew Stuart (Warwick)
Transition paths in molecules: gradient descent in pathspace

Monday, 14 July, 2008 4:45 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Greg Pavliotis (Imperial)
Parameter estimation for multiscale diffusions

Monday, 14 July, 2008 5:15 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Pooja Panchmatia (Bath)
Ion diffusion in complex silicate materials

Tuesday, 15 July, 2008 9:30 am Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Giovanni Ciccotti (Rome)
Some challenges confronting MD

Tuesday, 15 July, 2008 11:00 am Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Eric Vanden Eijnden (Courant)
Transition pathways of rare reactive events in molecular simulations

Tuesday, 15 July, 2008 11:50 am Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Mark Rodger (Warwick)
Finding infrequent events with MD: methods for studying crystal nucleation

Tuesday, 15 July, 2008 2:00 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Oliver Junge (TU Munich)
On a sparse discretization of transfer operators and an application to conformation dynamics of molecules

Tuesday, 15 July, 2008 2:50 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Mike Allen (Warwick)
Thermostats for soft matter simulations

Tuesday, 15 July, 2008 3:20 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Johannes Zimmer (Bath)
Computing classical trajectories: stationary action revisited

Tuesday, 15 July, 2008 4:15 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Emad Noorizadeh (Edinburgh)
Hypoelliptic thermostatting methods

Tuesday, 15 July, 2008 4:45 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Volker Betz (Warwick)
Breaking the chain

Tuesday, 15 July, 2008 5:15 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Hartmut Schwetlick (Bath)
From lattice models to macroscopic dissipation

Tuesday, 15 July, 2008 5:45 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Karsten Matthies (Bath)
Derivation of kinetic descriptions from atomistic dynamics

Wednesday, 16 July, 2008 9:30 am Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Steve Wiggins (Bristol)
Recent advances in the high dimensional Hamiltonian dynamics and geometry of reaction dynamics

Wednesday, 16 July, 2008 11:00 am Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Murthy Guddati (North Carolina State)
Coupling molecular dynamics with continuum models through perfectly matched discrete layers

Wednesday, 16 July, 2008 11:50 am Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Gero Friesecke (Warwick)
Quantum versus classical MD in the presence of electrostatic singularities and eigenvalue crossings

Wednesday, 16 July, 2008 12:20 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Guido Germano (Marburg)
Computer simulation of liquid crystals and other complex systems

Wednesday, 16 July, 2008 12:50 pm Room B3.02
Challenges of Molecular Dynamics
Alexei Likhtman (Reading)
Molecular dynamics of generic entangled polymers and multiscale approach

Monday, 21 July, 2008 — Wednesday, 25 July, 2007    
WAG Symposium
Organiser: Miles Reid
Concluding WAG 2007/08 conference

Monday, 21 July, 2008 — Friday, 25 July, 2008    
WAG Symposium
Organiser: M. Reid
Concluding WAG 2007/08 conference

Monday, 21 July, 2008 — Wednesday, 23 July, 2008    
DIMAP
Organisers: DIMAP
19th Postgraduate Combinatorial Conference

Monday, 21 July, 2008 11:00 am Room B3.02
WAG Symposium
Mark Gross (UCSD)
TBA

Monday, 21 July, 2008 3:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
TBA (TBA)
TBA

Tuesday, 22 July, 2008 11:00 am Room B3.02
WAG Symposium
Ravi Vakil (Stanford)
Re-imagining universal covers and fundamental groups in algebraic geometry

Tuesday, 22 July, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Margarida Mendes Lopes (University Tecnica d)
Campedelli surfaces with large pi_1

Tuesday, 22 July, 2008 3:00 pm Room MS03
Singularity Theory Seminar
Mathias Schulze (Oaklahoma)
b-functions for linear free divisors

Tuesday, 22 July, 2008 4:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Yoichi Miyaoka (Tokyo)
Bogomolov-Simpson inequality for stable Higgs bundles

Wednesday, 23 July, 2008 9:30 am Room B3.02
WAG Symposium
Yuri Prokhorov (Moscow)
Q-Fano threefolds of large Fano index

Wednesday, 23 July, 2008 10:45 am Room B3.02
WAG Symposium
Yukari Ito (Nagoya)
Existence of crepant resolutions

Wednesday, 23 July, 2008 12:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Yuhi Sekiya (Nagoya)
Irreducibility of Hilbert schemes and 4-dimensional crepant resolutions

Thursday, 24 July, 2008 11:00 am Room B3.02
WAG Symposium
Mark Gross (UCSD)
Mirror symmetry and tropical geometry (2)

Thursday, 24 July, 2008 2:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Alvaro Nolla (Warwick)
Dihedral G-Hilb via quiver representations

Thursday, 24 July, 2008 4:00 pm Room B3.02
WAG Symposium
Michael Wemyss (University of Bristol)
Noncommutative algebra and orbifold geometry

Friday, 25 July, 2008 10:00 am Room B3.02
WAG Symposium
Gavin Brown (University of Kent)
Tom and Jerry

Friday, 25 July, 2008 11:30 am Room B3.02
WAG Symposium
Ravi Vakil (Stanford)
(1) The equations for (PP^1)^n//Aut(PP^1), or (2) Desingularisation of the space of elliptic curves in PP^n

Friday, 25 July, 2008 11:30 am Room B3.02
WAG Symposium
TBA (TBA)
TBA

Monday, 28 July, 2008 1:15 pm Room B3.02
Ergodic Theory
Ian Morris (Warwick)
Entropy for maximizing measures of generic functions

Monday, 28 July, 2008 2:30 pm Room B3.02
Ergodic Theory
Thomas Jordan (Bristol)
Thermodynamic formalism for interval maps

Monday, 28 July, 2008 4:00 pm Room B3.02
Ergodic Theory
Karoly Simon (Budapest)
Arithmetic difference of random Cantor sets

Tuesday, 29 July, 2008 3:00 pm Room D1.07 (Complexity Sem room)
Complexity forum
Michael Small (Hong Kong Polytechnic University)
Complex network models for real epidemics

Monday, 1 September, 2008 — Monday, 31 August, 2009    
2008/9 Warwick EPSRC Symposium
Organiser: Andrew Stuart
Challenges in Scientific Computing

Thursday, 18 September, 2008 — Friday, 19 September, 2008    
MIRaW Workshop
Organisers: Vassili Kolokoltsov, and Niels Jacob (Swansea)
Fractional flows

Thursday, 18 September, 2008 9:30 am Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Artur Czumaj/Mark Smith
Opening of workshop

Thursday, 18 September, 2008 9:45 am Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Leslie G.Valiant (Harvard)
Evolvability

Thursday, 18 September, 2008 10:30 am Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Michael J.Fischer (Yale)
Analysis of Think-a Dot

Thursday, 18 September, 2008 11:30 am Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Maurice Nivat (LIAFA, Paris)
About the birth of theoretical computer science

Thursday, 18 September, 2008 12:00 pm Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Paul E. Dunne (Liverpool)
Computational complexity and algorithms in semantics of abstract argumentation frameworks

Thursday, 18 September, 2008 12:30 pm Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Graham Cormode (AT&T)
On 'Selection and sorting with limited storage'

Thursday, 18 September, 2008 1:45 pm Room B3.02
Fractional Flow Workshop
N Jacob and V Kolokoltsov
Welcome

Thursday, 18 September, 2008 1:50 pm Room B3.02
Fractional Flow Workshop
S Samko (Algarve)
On variable exponent trends in fractional calculus

Thursday, 18 September, 2008 2:40 pm Room B3.02
Fractional Flow Workshop
M Meerschaert
Fractional space-time pseudo-differential operators and applications

Thursday, 18 September, 2008 2:45 pm Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Richard M. Karp (Berkeley)
Impicit set cover problems

Thursday, 18 September, 2008 3:30 pm Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Vaughan Pratt (Stanford)
Affine algebra: numbers from geometry

Thursday, 18 September, 2008 4:00 pm Room B3.02
Fractional Flow Workshop
F Mainardi
Brownian motion revisited through a hydrdynamic approach: the fractional Langevin equation and anomalous diffusion regimes

Thursday, 18 September, 2008 4:30 pm Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Martin E.Dyer (Leeds)
TBA

Thursday, 18 September, 2008 4:50 pm Room B3.02
Fractional Flow Workshop
D Spano (Warwick)
TBA

Thursday, 18 September, 2008 5:00 pm Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Mark Jerrum (QMW)
An approximation trichotomy for Boolean #CSP

Thursday, 18 September, 2008 5:30 pm Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Mike Paterson (Warwick)
Mother's pie problem

Friday, 19 September, 2008 — Friday, 19 September, 2008    
Workshop
Organiser: Jose Rodrigo
LMS Network in Harmonic Analysis and PDE

Friday, 19 September, 2008 9:15 am Room B3.02
Fractional Flow Workshop
P Biler (Wroclaw)
Levy diffusion operators, nonlinear evolution equations, blow up of solutions

Friday, 19 September, 2008 9:30 am Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Uri Zwick
Opening of Workshop

Friday, 19 September, 2008 9:45 am Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Donald E. Knuth (Stanford)
The amazing Y functions

Friday, 19 September, 2008 10:00 am Room B3.03
LMS Network - Harmonic Analysis & PDE
Sandra Pott (Glasgow/Paderborn)
The product space of functions of logarithmic mean oscillation

Friday, 19 September, 2008 10:30 am Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Kurt Mehlhorn (MPI Saarbrucken)
Assigning papers to reviewers

Friday, 19 September, 2008 10:30 am Room B3.02
Fractional Flow Workshop
N Watkins (Cambridge)
TBA

Friday, 19 September, 2008 11:15 am Room B3.02
Fractional Flow Workshop
JL Wu (Swansea)
Solving a non-linear stochastic pseudo-differential equation of Burgers type

Friday, 19 September, 2008 11:30 am Room B3.03
LMS Network - Harmonic Analysis & PDE
Pieter Blue (MPI Golm & Edinburgh)
Decay of fields around black holes

Friday, 19 September, 2008 11:30 am Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
S. Muthukrishnan (Google Research)
String Convolutions

Friday, 19 September, 2008 12:00 pm Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Maxime Crochemore (King's, London)
Faster than Mike? Not yet done!

Friday, 19 September, 2008 12:30 pm Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Cenk S. Sahinalp (Simon Fraser)
How would you like to have your edit distance computed? Exactly or approximately?

Friday, 19 September, 2008 1:15 pm Room B3.02
Fractional Flow Workshop
R Schilling (Dresden)
(Complete) Bernstein functions : theory, guises, applications

Friday, 19 September, 2008 2:00 pm Room B3.03
LMS Network - Harmonic Analysis & PDE
Michael Cowling (Birmingham)
Regularity of quasiconformal mappings

Friday, 19 September, 2008 2:00 pm Room B3.02
Fractional Flow Workshop
R MacKay (Warwick)
Dispersion of particles in cross-sectionally mixing fluid flows

Friday, 19 September, 2008 2:45 pm Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
J.Ian Munro (Waterloo)
Succinct data structures: Techniques and lower bounds

Friday, 19 September, 2008 3:15 pm Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Josep Diaz (Catalunya)
New bounds for the phase transition of 3SAT

Friday, 19 September, 2008 3:30 pm Room B3.03
LMS Network - Harmonic Analysis & PDE
John Toland (Bath)
Steady periodic water waves under nonlinear elastic membranes

Friday, 19 September, 2008 4:15 pm Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Kazuo Iwama (Kyoto)
Big circuit reduction and network coding

Friday, 19 September, 2008 4:45 pm Room MS.01
Mike66: Workshop - DIMAP
Faith Ellen (Toronto)
Valency arguments

Monday, 29 September, 2008 — Monday, 29 September, 2008   Room B3.02
Symposium Launch MIRaW Day
Organiser: Andrew Stuart
Symposium on Challenges in Scientific Computing

Monday, 29 September, 2008 11:00 am Room B3.02
Symposium Launch MIRaW Day
Christoph Schwab (ETH)
Convergence Rates of Stochastic Galerkin FEM for sPDEs

Monday, 29 September, 2008 11:50 am Room B3.02
Symposium Launch MIRaW Day
Spencer Sherwin (Imperial)
Direct Stability Analysis for Timesteppers

Monday, 29 September, 2008 2:00 pm Room B3.02
Symposium Launch MIRaW Day
Steve Coombes (Nottingham)
Computational Challenges in Mathematical Neuroscience

Monday, 29 September, 2008 2:50 pm Room B3.02
Symposium Launch MIRaW Day
Jonathan Essex (Southampton)
Computer Simulations of Biomolecular Systems

Monday, 29 September, 2008 4:20 pm Room B3.02
Symposium Launch MIRaW Day
Christian Lubich (Tubingen)
Quantum Dynamics: Reduced Models and Numerical Analysis

Monday, 29 September, 2008 5:10 pm Room B3.02
Symposium Launch MIRaW Day
Mark Jerrum (QMW)
Rigorous Analysis of Markov Chain Monte Carlo Algorithms

Tuesday, 30 September, 2008 1:00 pm Room D1.07
Complexity Forum
Andreas Dress (Shanghai Institute for Computational Biology)
Trees, splits and nets: reconstructing history in biology, literature and language