Skip to main content

Seminars 2010-2011

Monday, 4 October, 2010, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Fred Diamond (King's)
Hilbert modular forms, Galois representations and Langlands correspondences (mod p)


Tuesday, 5 October, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems
Dalia Terhesiu (Surrey)
Mixing rates for dynamical systems with infinite measure


Wednesday, 6 October, 2010, 12:30 pm, Room B3.02

Postgraduate Seminar
Michal Jan Adamaszek (Warwick)
Three points on a circle - the story of a theorem


Wednesday, 6 October, 2010, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Matthew Turner (Warwick)
Complexity in Soft and Biological Matter


Wednesday, 6 October, 2010, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
Colin Macdonald (Oxford)
The numerical solution of partial differential equations on surfaces with the Closest Point Method


Thursday, 7 October, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
José Antonio Carrillo (ICREA - Barcelona)
Keller-Segel, Fast-Diffusion and Functional Inequalities


Friday, 8 October, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Thomas Nichols (Warwick)
Point Process Modelling of Brain Image Data


Friday, 8 October, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Yuri Latushkin (Missouri)
The Birman-Schwinger operators and the Evans functionin stability of traveling waves


Monday, 11 October, 2010, 1:30 pm, Room B3.02

MIR@W
Björn Stinner (Warwick)
Introduction


Monday, 11 October, 2010, 1:45 pm, Room B3.02

MIR@W
Matthew Turner (Warwick)
Membrane Fluctuations


Monday, 11 October, 2010, 2:45 pm, Room B3.02

MIR@W
Martin Müller (Université Paul Verlaine)
Membrane-Mediated Interactions - Entropic Forces on Curved Membranes


Monday, 11 October, 2010, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Johan Bosman (Warwick)
Computing Galois Representations Associated to Modular Forms


Monday, 11 October, 2010, 4:15 pm, Room B3.02

MIR@W
Corinne Smith (Warwick)
The Geometric Challenges of a Clathrin-Coated Vesicle


Tuesday, 12 October, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems
Anatoly Neishtadt (Loughborough)
Averaging, passages through resonances, and captures into resonance in dynamics of charged particles


Tuesday, 12 October, 2010, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Vadim Lozin (Warwick)
A decidability result for the dominating set problem


Wednesday, 13 October, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate Seminar
Vlad Moraru (Warwick)
Rigidity Involving the Scalar Curvature


Wednesday, 13 October, 2010, 3:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
K Boehmer (Marburg)
On Finite Element Methods for Fully Nonlinear Second Order Elliptic Equations


Wednesday, 13 October, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
Jie Xiong (Tennessee)
Super Brownian motion as the unique strong solution to an SPDE


Thursday, 14 October, 2010, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Andras Juhasz (Cambridge)
The decategorification of sutured Floer homology


Thursday, 14 October, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Clement Mouhot (Cambridge)
On Landau Damping


Friday, 15 October, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Sebastian Reich (Potsdam)
Ensemble Kalman Filters: A New Perspective from Gradient Dynamics


Friday, 15 October, 2010, 1:30 pm, Room S0.09 (Social Studies)

EMSA
H. Weber (Warwick)
Rough Burgers-Like Equations with Multiplicative Noise


Friday, 15 October, 2010, 2:40 pm, Room S0.09

EMSA
N. Ikeda
Eulerian Polynomials, Bernoulli Polynomials and Levy's Stochastic Area Formula


Friday, 15 October, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

EMSA / Colloquium
Jean-Michel Bismut (Paris)
The Hypoelliptic Laplacian


Monday, 18 October, 2010, 2:00 pm, Room B3.01

Algebraic Geometry Seminar
Tommaso de Fernex (Utah)
A General Framework on Singularity


Monday, 18 October, 2010, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Robert Miller (Warwick)
The Birch and Swinnerton-Dyer Conjecture for Curves of Small Conductor


Tuesday, 19 October, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Wael Bahsoun (Loughborough)
Invariant densities and escape rates: rigorous and computable approximations in the L^{\infty}-norm


Tuesday, 19 October, 2010, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Ilia Krasikov (Brunel)
Reconstruction problems and polynomials


Wednesday, 20 October, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate Seminar
Patrick O'Callaghan (Warwick)
Choice under uncertainty


Wednesday, 20 October, 2010, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Peter Olmsted (Leeds)
Dynamics and Instabilities in Entangled Polymers in Strong Flows


Wednesday, 20 October, 2010, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
Axel Voight (Dresden)
Colloidal particles on fluid-fluid interfaces - combining Cahn-Hilliard-Navier Stokes models with classical dynamic density functional theory


Thursday, 21 October, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Bruce Westbury (Warwick)
6j-symbol


Thursday, 21 October, 2010, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Jason Behrstock (CUNY)


Thursday, 21 October, 2010, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Jason Behrstock (CUNY)
Curve complex projections and the mapping class group


Thursday, 21 October, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Charles Baker (Warwick)
Mean Curvature Flow of Pinched Submanifolds to Spheres


Friday, 22 October, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
David Hutchins (Warwick)
Problems Arising from Personal Security Screening at Airports


Friday, 22 October, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Jeff Webb (Glasgow)
Positive Linear Operators and Nonlinear Boundary Value Problems


Monday, 25 October, 2010, 3:00 pm, Room MS.05

Number Theory Seminar
Marco Streng (Warwick)
Igusa Class Polynomials


Tuesday, 26 October, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems
Pablo Guarino (IMPA)
C^1 rigidity for smooth critical circle maps


Tuesday, 26 October, 2010, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Michele Zito (Liverpool)
The Empire Colouring Problem: Old and New Results


Wednesday, 27 October, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate seminar
Andrew Ferguson (Warwick)
On the dimension of the orthogonal projections of planar sets.


Wednesday, 27 October, 2010, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Paul Chleboun (Warwick)
Large Deviations and Metastability in a Zero-range Process


Wednesday, 27 October, 2010, 1:30 pm, Room D1.07

Complexity Forum
James Porter (Warwick)
Out-of-equilibrium Decentralised Exchange Dynamics


Wednesday, 27 October, 2010, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
Carlo Barenghi (Newcastle)
Velocity statistics in quantum turbulence


Wednesday, 27 October, 2010, 2:00 pm, Room B3.01

Algebraic Geometry Seminar
Nick Addington (Imperial)
Complete Intersections of Quadrics


Thursday, 28 October, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Dmitriy (Rumynin)
K3-surface is a Lie algebra


Thursday, 28 October, 2010, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Sarah Rees (Newcastle)
Artin groups: automatic structures and geodesics


Friday, 29 October, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Jonathan Rougier (Bristol)
Stochastic dynamical modelling in environmental science


Friday, 29 October, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Mihalis Dafermos (Cambridge)
The black hole stability problem in general relativity


Monday, 1 November, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

MIR@W
Andrew Lorenc (UK Met Office)
Data Assimilation for Numerical Weather Prediction


Monday, 1 November, 2010, 3:00 pm, Room B3.02

MIR@W
Mike Christie (Heriot Watt)
Techniques for Calibrating Oil Reservoir Models to Data


Monday, 1 November, 2010, 3:00 pm, Room MS.05

Number Theory Seminar
Homero Gallegos Ruiz (Warwick)
S-integral Points on Hyperelliptic Curves


Monday, 1 November, 2010, 4:30 pm, Room B3.02

MIR@W
Martin Widmann (School of Geography, Earth and Environmental Sciences, Birmingham)
Simulating past and future climate


Tuesday, 2 November, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems
Phil Rippon (Open University)
Slow escaping points of entire functions


Tuesday, 2 November, 2010, 2:00 pm, Room D1.07

Special Applied Maths/MASDOC Seminar
Piermarco Cannarsa (University of Rome II)
Control and inverse problems for degenerate parabolic equations


Tuesday, 2 November, 2010, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Artem Pyatkin (Durham)
TBA


Wednesday, 3 November, 2010, 12:00 pm, Room B3.03

Postgraduate seminar
Thomas Ranner (Warwick)
How to solve a pde on a surface?


Wednesday, 3 November, 2010, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Steven Hill (Warwick)
Dynamic Bayesian Analysis Reveals Protein Signalling Connectivity in Individual Cancers


Wednesday, 3 November, 2010, 1:30 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Marina Diakonova (Warwick)
PMI in the Logistic and Standard Maps


Wednesday, 3 November, 2010, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
Oliver Dorn (Manchester)
Level Set Methods for Structural Inversion and Image Reconstruction


Wednesday, 3 November, 2010, 2:00 pm, Room B3.01

Algebraic Geometry Seminar
Stavros Papadakis (Lisbon)
Equivariant degenerations of spherical modules


Wednesday, 3 November, 2010, 4:30 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
R.Rossignol (Paris)
Lower large deviations and laws of large numbers for maximal flows through a box in first passage percolation


Thursday, 4 November, 2010, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Albert Marden (Minnesota)
Plumbing


Thursday, 4 November, 2010, 3:00 pm, Room MS.04

Ergodic Theory & Dynamical Systems Seminar
Anders Oberg (Uppsala)
Bernoulli g-measures via joining


Thursday, 4 November, 2010, 3:00 pm, Room D1.07

DIMAP seminar
Andrew Treglown (Birmingham)
Matchings in 3-uniform Hypergraphs


Thursday, 4 November, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Marco Cannone (Université Paris-Est - Marne-la-Vallée)
Infinite Energy Solutions to the Homogeneous Boltzmann Equation


Friday, 5 November, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Chang-Tsun Li (Warwick)
Image Forensics based on Sensor Pattern Noise and Random Field Inference


Friday, 5 November, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Geoffrey Grimmett (Cambrigde)
Random embeddings


Monday, 8 November, 2010, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Andreas Langer (Exeter)
A de Rham-Witt Complex for Rigid Cohomology


Tuesday, 9 November, 2010, 7:00 am, Room MS02


Andrew D Smith (Deloitte LLP)
Banks and Insurers: Progress Together or Drifting Apart?


Tuesday, 9 November, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory & Dynamical Systems
Trevor Clarke (Warwick)
Regular or Stochastic Dynamics in Families of Unimodal Maps


Tuesday, 9 November, 2010, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Gregory Sorkin (London School of Economics)
Unsatisfiability Below the Threshold(s)


Wednesday, 10 November, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate seminar
Carlos Barros (Warwick)
On the Lebesgue-Naguell equation


Wednesday, 10 November, 2010, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Frank Ball (Nottingham)
Epidemics on Random Networks Incorporating Household Structure


Wednesday, 10 November, 2010, 2:00 pm, Room B3.01

Algebraic Geometry Seminar
Stephane Lamy (Warwick)
Birational constructions of automorphisms of affine 3-folds


Wednesday, 10 November, 2010, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics Seminar
Carola Schönlieb (Cambridge)
Domain Decomposition for Total Variation Regularized Parallel MRI


Wednesday, 10 November, 2010, 6:30 pm, Room MS.01

Maths Society
Stefan Adams (Warwick)
Smirnov's Conformal Invariance Theorem for Percolation


Wednesday, 10 November, 2010, 6:30 pm, Room MS.01

Maths Society
Mark Pollicott (Warwick)
Lindenstrauss's Applications of Ergodic Theory to Number Theory


Thursday, 11 November, 2010, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Clifford Earle (Cornell)
Some rigidity properties of analytic families of Riemann surfaces


Thursday, 11 November, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Wilhelm Schlag (Chicago)
On the Global Dynamics of Solutions of Unstable Dispersive PDEs


Friday, 12 November, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Hilmi Kurt-Elli (Rolls Royce)
The Identification of Individual Blade Vibration Properties from Bladed Disc Assembly Responses


Friday, 12 November, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Keith Ball (UCL)
The 'Second Law' of Probability; Entropy Growth in the Central Limit Theorem


Monday, 15 November, 2010, 1:30 pm, Room B3.02

MIR@W
Jon Pitchford (York)
Optimal Foraging for the Stupid


Monday, 15 November, 2010, 2:30 pm, Room B3.02

MIR@W
Alan Winfield (UWE)
Swarm Robotics: A Short Review


Monday, 15 November, 2010, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Soma Purkait (Warwick)
Eigenforms of Half Integral Weight and Some Applications


Monday, 15 November, 2010, 3:00 pm, Room B3.02

MIR@W
Adnan Ali (Warwick)
Pattern Formation through Genetic Drift at Expanding Population Fronts


Monday, 15 November, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

MIR@W
Radek Erban (Oxford)
Individual-based Models for Collective Behaviour


Monday, 15 November, 2010, 5:00 pm, Room B3.02

MIR@W
Thomas House (Warwick)
How Germs Use Us to Move Around


Tuesday, 16 November, 2010, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Nik Ruskuc (University of St Andrews)
Grid Pattern Classes


Wednesday, 17 November, 2010, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Colm Connaughton (Warwick)
Cluster-cluster Aggregation with Evaporation and Deposition


Wednesday, 17 November, 2010, 2:00 pm, Room B3.01

Algebraic Geometry Seminar
Anne-Sophie Kaloghiros (Cambridge)
Nakayama-Zariski decomposition, finite generation and other stories


Wednesday, 17 November, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
Dan Crisan (Imperial)
Conditional Distributions, Exchangeable Particle Systems, and Stochastic Partial Differential Equations


Thursday, 18 November, 2010, 3:00 pm, Room MS.03

Geomtery & Topology Seminar
TBA
TBA


Thursday, 18 November, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Giovanni Alberti (Pisa)
A Uniqueness Result for the Continuity Equation in Dimension Two


Friday, 19 November, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Rick Wilkinson (Warwick)
Exploring the approximation in ABC algorithms


Friday, 19 November, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Peter Mörters (Bath)
Random Networks with Concave Preferential Attachment


Monday, 22 November, 2010, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Alexei Skorobogatov (Imperial)
The Transcendental Brauer Group, with Special Reference to Diagonal Quartic Surfaces


Monday, 22 November, 2010, 6:15 pm, Room MS.01

Warwick Public Lectures in Mathematics & Statistics
David Spiegelhalter OBE, FRS (Cambridge)
Living with risk and uncertainty - we're all going to die (sometime)


Tuesday, 23 November, 2010, 12:00 pm, Room D1:07

PCAPP Workshop - Open to all staff
Dr Wenjuan Zhang (Warwick)
Comparison of results in analysis for Maths versus Stats and Maths-physics first years, and school and socio-economic effects.


Tuesday, 23 November, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems
Anish Ghosh (UEA)
Rational points on spheres


Tuesday, 23 November, 2010, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Bill Jackson (Queen Mary, University of London)
Boundedness, Rigidity and Global Rigidity of Direction-Length Frameworks


Tuesday, 23 November, 2010, 4:00 pm, Room B1.01

Ergodic Theory & Dynamical Systems Seminar
Omari Sarig (Weizmann Institute and Penn State)
Pseudo orbits for non uniformly hyperbolic diffeomorphisms


Wednesday, 24 November, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate seminar
Colin Mayhill (Warwick)
Permutation Graphs and Well-Quasi-Ordering.


Wednesday, 24 November, 2010, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Michael Lones (York)
AlBiNo: Artificial Biochemical Networks


Wednesday, 24 November, 2010, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
Radek Erban (Oxford)
Stochastic modelling of reaction, diffusion and taxis processes in biology


Wednesday, 24 November, 2010, 2:00 pm, Room B3.01

Algebraic Geometry Seminar
Vladimir Guletskii (Liverpool)
Transcendence Degree of Algebraic Cycles and Non-trivial Elements in Abel-Jacobi Kernels


Wednesday, 24 November, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
B.Hambly (Oxford)
The random conductor model


Wednesday, 24 November, 2010, 6:30 pm, Room MS.01

Warwick Maths Society
David Loeffler (Warwick)
The Langlands program and Ngô B o Châu's contribution in proving the Fundamental Lemma


Wednesday, 24 November, 2010, 6:30 pm, Room MS.01

Warwick Maths Society
Florian Theil (Warwick)
The importance of the work of Cédric Villani on the Boltzmann equation


Thursday, 25 November, 2010, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Marco Schlichting (Warwick)
Motivic homotopy theory and the algebraic analogue of KO


Thursday, 25 November, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Rafe Mazzeo (Stanford)
Ricci Flow on Conic Surfaces and Other Singular Heat Flows


Friday, 26 November, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Raul Tempone (KAUST Academic Council, Saudi Arabia)
Adaptive Multi-Level Monte Carlo Simulation


Friday, 26 November, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Peter Markowich (Cambridge)
OnWigner and Bohmian Measures


Monday, 29 November, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

MiR@W: Nonlinear Engineering Problems and Challenges
Stefano Beri (Vrije Universiteit Brussel)
The Stochastic and Nonlinear Dynamics of Semiconductor Ring Lasers


Monday, 29 November, 2010, 2:50 pm, Room B3.02

MiR@W: Nonlinear Engineering Problems and Challenges
Neil Evans (School of Engineering, Warwick)
Quantification of antibody binding kinetics using surface plasmon resonance


Monday, 29 November, 2010, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Anthony Flatters (UEA)
Zsigmondy Theorems


Monday, 29 November, 2010, 4:15 pm, Room B3.02

MiR@W: Nonlinear Engineering Problems and Challenges
Hin Kwan Wong (School of Engineering, Warwick)
The Jump Resonance Phenomenon in Nonlinear Feedback Systems


Monday, 29 November, 2010, 4:35 pm, Room B3.02

MiR@W: Nonlinear Engineering Problems and Challenges
Petr Denissenko (Fluid Dynamics Group, Warwick)
Engineering vs mathematical approaches illustrated with the example of runup statistics and the non-linear wave dynamics


Tuesday, 30 November, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems
Roland Zweimueller (Surrey)
Globally Coupled Ergodic Systems with Bistable Thermodynamic Limit


Tuesday, 30 November, 2010, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Simone Severini (University College London)
TBA


Wednesday, 1 December, 2010, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
Sebastian Wieczorek (Exeter)
Tipping Points in Open Systems: The Example of the Compost-bomb Instability


Wednesday, 1 December, 2010, 2:00 pm, Room B3.01

Algebraic Geometry Seminar
Kai Behrend (UBC)
The derived scheme of stable sheaves


Wednesday, 1 December, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis/Midlands Probability Seminar (joint with the Department of Statistics)
Boualem Djehiche (Stockholm)
On a system of bacward SPDEs with interacting obstacles related to optimal investment under uncertainty


Wednesday, 1 December, 2010, 3:30 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis/Midlands Probability Seminar (joint with the Department of Statistics)
Nicholas Bingham (Imperial)
TBA


Wednesday, 1 December, 2010, 4:30 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis/Midlands Probability Seminar (joint with the Department of Statistics)
J.Weare (Chicago)
Affine Invariant Markov Chain Monte-Carlo


Thursday, 2 December, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Daan Krammer (Warwick)
Convex Hulls of Partitions


Thursday, 2 December, 2010, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Alexandra Pettet (Oxford)
The fundamental group of Hom (Z^kG)


Thursday, 2 December, 2010, 3:00 pm, Room B3.03

Statistical Mechanics Seminar
Richard Pymar (Cambridge)
Effect of Scale on Large-scale Mutations


Thursday, 2 December, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Reto Müller (Scuola Normale Superiore - Pisa)
Quadratic Curvature Functionals on Three-manifolds


Friday, 3 December, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Dalia Chakrabarty (Warwick)
Non-parametric Bayesian Estimation of Gravitational Potentials of Galaxies


Friday, 3 December, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Marianna Csornyei (UCL)
Differentiability of Lipschitz Functions, Structure of Null Sets, and Other Problems


Monday, 6 December, 2010, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Jonathan Pila (Oxford)
A Model-theoretic Approach to Certain Diophantine Equations


Monday, 6 December, 2010, 7:30 pm, Room MS.01

Warwick Maths Society
José Miguel Figueroa-O'Farrill (Edinburgh)
4,000 years of ADE


Tuesday, 7 December, 2010, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems
Alexander Gorodnik (Bristol)
Mixing Properties of Commuting Automorphisms


Tuesday, 7 December, 2010, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Anders Yeo (Royal Holloway University of London)
All Ternary Permutation Constraint Satisfaction Problems Parameterized Above Average Have Kernels with a Quadratic Number of Variables


Wednesday, 8 December, 2010, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Rosalind Allen (Edinburgh)
Modelling the Growth of Bacterial Populations in Changing Environments


Wednesday, 8 December, 2010, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
Mason Porter (Oxford)
Nonlinear Waves in Granular Crystals


Thursday, 9 December, 2010, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Mark Pollicott (Warwick)
Counting circles in Apollonian circle packings


Thursday, 9 December, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Xavier Cabré (ICREA - Politècnica Barcelona)
Qualitative Properties of Saddle-shaped Solutions to Bistable Diffusion Equations


Thursday, 9 December, 2010, 4:00 pm, Room MS.03

Ergodic Theory and Dynamical Systems
Benito Pires (Sao Paolo)
On C^r-closing for flows on orientable and non-orientable two-manifolds


Friday, 10 December, 2010, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Nigel Boston (Madison)
Fermat, Galois Representations, and Belgian Chocolate


Monday, 13 December, 2010 — Friday, 17 December, 2010

Symposium Workshop
Organisers: Henk Bruin, Davoud Cheraghi and Sebatian van Strien
Final CODY meeting


Monday, 13 December, 2010, 11:00 am, Room MS.03

Final CODY
W. de Melo (IMPA)
Renormalization for Unicritical Maps, Recent Advances and Proofs 1/3


Monday, 13 December, 2010, 2:00 pm, Room MS.03

Final CODY
H. Koch (Texas)
Renormalization of Hamiltonians and Vector Fields 1/2


Monday, 13 December, 2010, 3:30 pm, Room MS.03

Final CODY
J. Rivera-Letelier (Chile)
Statistical Properties of One Dimensional Maps 1/3


Monday, 13 December, 2010, 4:50 pm, Room MS.03

Final CODY
K. Khanin (Toronto)
Critical Circle Maps and Renormalization 1/2


Tuesday, 14 December, 2010, 9:30 am, Room MS.03

Final CODY
W. de Melo (IMPA)
Renormalization for Unicritical Maps, Recent Advances and Proofs 2/3


Tuesday, 14 December, 2010, 11:00 am, Room MS.03

Final CODY
H. Koch (Texas)
Renormalization of Hamiltonians and Vector Fields 2/2


Tuesday, 14 December, 2010, 2:00 pm, Room MS.03

Final CODY
J. Rivera-Letelier (Chile)
Statistical Properties of One Dimensional Maps 2/3


Tuesday, 14 December, 2010, 3:30 pm, Room MS.03

Final CODY
K. Khanin (Toronto)
Critical Circle Maps and Renormalization 2/2


Tuesday, 14 December, 2010, 4:50 pm, Room MS.03

Final CODY
E. de Faria (IME-USP)
Boundary Values of Trans Quasi-conformal Maps


Wednesday, 15 December, 2010, 9:30 am, Room MS.03

Final CODY
W. de Melo (IMPA)
Renormalization for Unicritical Maps, Recent Advances and Proofs 3/3


Wednesday, 15 December, 2010, 11:00 am, Room MS.03

Final CODY
O. Kozlovski (Warwick)
Quasi-conformal Rigidity for Non-renormalizable Polynomials and Box Mappings 1/2


Wednesday, 15 December, 2010, 1:30 pm, Room MS.03

Final CODY
J. Rivera-Letelier (Chile)
Statistical Properties of One Dimensional Maps 3/3


Wednesday, 15 December, 2010, 2:40 pm, Room MS.03

Final CODY
M. Martens (SUNY)
Probabilistic Universality 1/2


Wednesday, 15 December, 2010, 4:00 pm, Room MS.03

Final CODY
M. Martens (SUNY)
Probabilistic Universality 2/2


Thursday, 16 December, 2010, 9:30 am, Room MS.03

Final CODY
P. Roesch (Toulouse)
Absence of Invariant Line Fields on the Boundary of Bounded Fatou Components 1/2


Thursday, 16 December, 2010, 11:00 am, Room MS.03

Final CODY
O. Kozlovski (Warwick)
Quasi-conformal Rigidity for Non-renormalizable Polynomials and Box Mappings 2/2


Thursday, 16 December, 2010, 2:00 pm, Room MS.03

Final CODY
D. Cheraghi (Warwick)
Combinatorial Rigidity in the Complex Unicritical Polynomial Family 1/2


Thursday, 16 December, 2010, 3:30 pm, Room MS.03

Final CODY
T. Clark (Warwick)
Regular or Stochastic Dynamics in Families of Unimodal Maps 1/2


Thursday, 16 December, 2010, 4:50 pm, Room MS.03

Final CODY
P. Roesch (Toulouse)
Absence of Invariant Line Fields on the Boundary of Bounded Fatou Components 2/2


Friday, 17 December, 2010, 9:30 am, Room MS.03

Final CODY
G. Levin (Hebrew University of Jerusalem)
Dynamics and Universality of One-dimensional Maps with Infinite Criticality


Friday, 17 December, 2010, 11:00 am, Room MS.03

Final CODY
S. van Strien (Warwick)
Quasi-conformal Rigidity for Real Analytic Maps


Friday, 17 December, 2010, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Henry Abarbanel (California)
Nonlinear State and Parameter Estimation in a Statistical Physics Setting


Friday, 17 December, 2010, 2:00 pm, Room MS.03

Final CODY
D. Cheraghi (Warwick)
Combinatorial Rigidity in the Complex Unicritical Polynomial Family 2/2


Friday, 17 December, 2010, 3:30 pm, Room MS.03

Final CODY
T. Clark (Warwick)
Regular or Stochastic Dynamics in Families of Unimodal Maps 2/2


Friday, 17 December, 2010, 4:50 pm, Room MS.03

Final CODY
C. Tresser (IBM)
Renormalization; Prospectives


Wednesday, 5 January, 2011, 11:30 am, Room MS.02

Networks
Thomas House (Warwick)
Introduction to network statistics I


Wednesday, 5 January, 2011, 2:00 pm, Room MS.02

Networks
Ginestra Bianconi (Boston)
Evolution of networks and biological evolution I


Wednesday, 5 January, 2011, 4:30 pm, Room MS.02

Networks
Mark Fricker (Oxford)
Biologically-inspired rules for adaptive network design


Wednesday, 5 January, 2011, 5:15 pm, Room MS.02

Networks
David Croydon (Warwick)
Scaling limit of the Erdos-Renyi random graph and associated random walk


Thursday, 6 January, 2011, 9:30 am, Room MS.02

Networks
Thomas House (Warwick)
Introduction to network statistics II


Thursday, 6 January, 2011, 11:30 am, Room MS.02

Networks
Ginestra Bianconi (Boston)
Evolution of networks and biological evolution II


Thursday, 6 January, 2011, 2:00 pm, Room MS.02

Networks
Renaud Lambiotte (Imperial)
Finding communities when lost in space


Thursday, 6 January, 2011, 2:45 pm, Room MS.02

Networks
Michael Gastner (Imperial)
Spatial networks: should we revive quantitative geography?


Friday, 7 January, 2011, 9:30 am, Room MS.02

Networks
Marc Timme (Göttingen)
Spatio-Temporal Dynamics of Complex (Neural) Networks I


Friday, 7 January, 2011, 11:30 am, Room MS.02

Networks
Eduardo López (Oxford)
Computational tools for network research: from real to random and from static to dynamic I


Friday, 7 January, 2011, 2:00 pm, Room MS.02

Networks
Amin Coja-Oghlan (Warwick)
Spectral methods and regularity


Friday, 7 January, 2011, 2:45 pm, Room MS.02

Networks
Elizabeth Leicht (Oxford)
Community structure in networks: practice and significance


Saturday, 8 January, 2011, 9:30 am, Room MS.02

Networks
Marc Timme (Göttingen)
Spatio-Temporal Dynamics of Complex (Neural) Networks II


Saturday, 8 January, 2011, 11:30 am, Room MS.02

Networks
Eduardo López (Oxford)
Computational tools for network research: from real to random and from static to dynamic II


Monday, 10 January, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Samir Siksek (Warwick)
Mordell-Weil Generators for Cubic Surfaces


Wednesday, 12 January, 2011, 12:00 pm, Room MS03

Postgraduate seminar
Robert Tang (Warwick)
A talk on the curve complex not exceeding 60 minutes.


Wednesday, 12 January, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Craig MacLean (Department of Zoology, Oxford)
Experimental Evolution of Antibiotic Resistance


Wednesday, 12 January, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry Seminar
Jeremy Blanc (Basel)
On complements of curves in the projective plane


Wednesday, 12 January, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
S.Chhita (Brown)
Particle Systems arising from Antiferromagnetic Ising Model


Thursday, 13 January, 2011, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Noemi Kurt (TU-Berlin)
Entropic repulsion of Laplacian interface models


Thursday, 13 January, 2011, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry & Topology Seminar
Michael Weiss (Aberdeen)
Vassiliev's discriminant method: some simplifications and extensions


Thursday, 13 January, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Melanie Rupflin (Warwick)
Selfsimilar Solutions of the Harmonic Map Flow


Friday, 14 January, 2011, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Richard Hobbs (Durham)
A Bayesian Approach to Quantifying Uncertainty in Complex Geophysical Models


Friday, 14 January, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
John Greenlees (Sheffield)
Hasse Squares from Algebra, Topology and Geometry


Monday, 17 January, 2011, 10:00 am, Room D1.07

Complexity Science Workshop
Organisers: Colm Connaughton and Yasmin Merali
Complexity Science in Business, Industry and Government


Monday, 17 January, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Martin Bright (Warwick)
What I did in the holidays


Tuesday, 18 January, 2011, 1:00 pm, Room D1:07 (Complexity)

PCAPP Workshops - OPEN TO ALL STAFF
Dr Ema Ushioda (Warwick)
Lectures and Tutorials to students with a range of fluency in English


Tuesday, 18 January, 2011, 1:00 pm, Room B3.01

Moduli of Curves seminar
Dianne Maclagan (Warwick)
Introduction to M_g; algebraic geometry approach


Tuesday, 18 January, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems
N Sidorov (Manchester)
On a family of explicit counterexamples to the Finiteness Conjecture


Wednesday, 19 January, 2011, 12:00 pm, Room MS03

Postgraduate seminar
Homero Renato Gallegos Ruiz (Warwick)
Numerical computation of periods of genus two curves.


Wednesday, 19 January, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Richard Blythe (Edinburgh)
TBA


Wednesday, 19 January, 2011, 3:00 pm, Room MS.04

Applied Mathematics
Martin Gander (Geneva)
Iterative Methods for Helmhotz Problems: a Fundamentally Difficult Task


Wednesday, 19 January, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
E.Priola (Turino)
CANCELLED


Wednesday, 19 January, 2011, 4:00 pm, Room B3.01

Algebraic Geometry Seminar
Milena Hering (Uconn)
Cox rings of toric vector bundles


Thursday, 20 January, 2011, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Julia Ruscher (Seattle)
Brownian motion with variable drift can have isolated zeros


Thursday, 20 January, 2011, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry & Topology Seminar
James Anderson (Southampton)
Separating geodesics in hyperbolic 3-manifolds


Friday, 21 January, 2011, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Jochen Voss (Leeds)
Stationary Distributions of Discretised SPDEs


Friday, 21 January, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Diane Maclagan (Warwick)
Tropical Geometry


Monday, 24 January, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory
Damiano Testa (Oxford)
Conics on the Fermat quintic threefold


Tuesday, 25 January, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems
Yutaka Ishii (Ecole Polytechnique)
Iterated monodromy groups for Henon maps


Wednesday, 26 January, 2011, 12:00 pm, Room MS03

Postgraduate seminar
Soma Purkait (Warwick)
Congruent Number Problem and Shimura Correspondence


Wednesday, 26 January, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Jon Doye (Oxford)
Exploring the self-assembly of complex objects


Wednesday, 26 January, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
Tibor Antal (Edinburgh)
CANCELLED


Wednesday, 26 January, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry Seminar
Arend Bayer (UConn)
Stability condition on threefolds (and why should you care)


Wednesday, 26 January, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
Vassili Kolokoltsov (Warwick)
Nonlinear Lévy processes and interacting particles


Thursday, 27 January, 2011, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry & Topology Seminar
TBA
TBA


Thursday, 27 January, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Emanuele Spadaro (Bonn)
On Almgren's center manifold: higher regularity of minimal surfaces without Schauder


Friday, 28 January, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Number Theory Seminar
Minhyong Kim (UCL)
Non-abelian cohomology and Diophantine geometry


Friday, 28 January, 2011, 4:00 pm, Room B3.03

Colloquium
Konrad Polthier (Berlin)
Branched Covering Surfaces for Surface Modeling


Monday, 31 January, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory
Graeme Taylor (Bristol)
Cyclotomic Matrices and Graphs


Tuesday, 1 February, 2011, 12:00 pm, Room D1:07 (Complexity)

PCAPP Workshop - OPEN TO ALL STAFF
Dr Peter Crompton (Leeds)
12:00 noon Professor Jane Hutton: 'Assessement & Feedback: tests and exams'13:00 Dr Crompton: 'Computer Algebra based tests: the cases for and against'.


Tuesday, 1 February, 2011, 1:00 pm, Room B3.01

Moduli of Curves seminar
Saul Schleimer (Warwick)
Introduction to moduli space: Teichmueller approach


Tuesday, 1 February, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory one day meeting
Richard Sharp (Manchester)
Spectral Triples and Gibbs Measures on Cantor Sets


Tuesday, 1 February, 2011, 3:30 pm, Room B1.01

Ergodic Theory one day meeting
Caroline Series (Warwick)
An Ergodic Theorem for Surface Groups


Tuesday, 1 February, 2011, 4:40 pm, Room B1.01

Ergodic Theory one day meeting
Anders Karlsson (Geneva)
Discrete Heat Kernels and Counting in Cayley Graphs


Wednesday, 2 February, 2011, 12:00 pm, Room MS03

Postgraduate seminar
Sebastian Helmensdorfer (Warwick)
Flow by Mean Curvature of Curves in the Plane


Wednesday, 2 February, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Kate Jones (Zoological Society of London)
TBA


Wednesday, 2 February, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
David Dritschel (St Andrews)
Jet Sharpening in Planetary Atmospheres


Wednesday, 2 February, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry Seminar
Melody Chan (UC Berkeley)
Combinatorics of the Tropical Torelli map


Wednesday, 2 February, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
N.Zygouras (Warwick)
TBA


Thursday, 3 February, 2011, 2:00 pm, Room MS04

Statistical Mechanics Seminar
David Evans (Cardiff)
Conformal field theory and subfactors


Thursday, 3 February, 2011, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry & Topology Seminar
Mary Rees (Liverpool)
The Mating Consruction in Complex Dynamics


Thursday, 3 February, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Edriss Titi (UCI)
On the Loss of Regularity for the Three-Dimensional Euler Equations


Thursday, 3 February, 2011, 4:00 pm, Room MS.05

Statistical Mechanics Seminar
Sacha Friedli (Geneva/Minas Gerais)
Percolation with defects on a line


Thursday, 3 February, 2011, 6:00 pm, Room L4

Warwick Maths Society
David Corfield (Kent)
What I wished I'd known as a mathematics student


Friday, 4 February, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Edriss S. Titi (Irvine)
On the Question of Global Regularity for Three-dimensional Navier-Stokes Equations and Relevant Geophysical Models


Monday, 7 February, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory
Tom Fisher (Cambridge)
Height bounds on coverings of elliptic curves


Tuesday, 8 February, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems
F. Ramirez (Bristol)
Smooth cohomology over higher-rank abelian group actions


Wednesday, 9 February, 2011, 12:00 pm, Room MS03

Postgraduate seminar
Sara Maloni (Warwick))
Scissor congruence and Hilbert's Third Problem.


Wednesday, 9 February, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Ole Peters (Imperial)
From ergodicity to stochastic market efficiency


Wednesday, 9 February, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
John King (Nottingham)
Wavespeed selection in non-homogeneous reaction-diffusion


Wednesday, 9 February, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry Seminar
Mingmin Shen (Cambridge)
Rational Curves on Fano threefolds of Picard number one


Wednesday, 9 February, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
N.Fournier (Paris)
Asymptotics of the one-dimensional forest fire process


Wednesday, 9 February, 2011, 4:00 pm, Room B3.01

Algebraic Geometry Seminar
Mario Chan
Kulikov surfaces form a connected component of the moduli space


Thursday, 10 February, 2011, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Martin Slowik (Bonn)
Random-field Curie-Weiss-Potts model: From average to pointwise estimates of metastable times


Thursday, 10 February, 2011, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry & Topology Seminar
Nicholas Touikan (Oxford)
Finding group splittings


Friday, 11 February, 2011, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Jonathan Carter (Imperial)
Holes in the Ground (and some of the problems of inverse problems in Earth Science)


Friday, 11 February, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Herbert Spohn (TU Munich)
The one-dimensional Kardar-Parisi-Zhang equation and its universality class


Monday, 14 February, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Adam Epstein (Warwick)
Integrality and rigidity for postcritically finite polynomials


Tuesday, 15 February, 2011, 1:00 pm, Room B3.03

Moduli of curves seminar
John Jones (Warwick)
Stabilising moduli spaces with respect to genus


Tuesday, 15 February, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems
D. Ruelle (IHES)
Can one differentiate SRB states with respect to dynamics?


Wednesday, 16 February, 2011, 12:00 pm, Room MS03

Postgraduate seminar
Thotsaphon "Nook" Thongjunthug (Warwick)
Period Lattices and Complex Elliptic Logarithms


Wednesday, 16 February, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Buddhapriya Chakrabarti (Durham)
Quantitative analysis of non-linear chromosome oscillations in mitosis


Wednesday, 16 February, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry Seminar
Jan Draisma (Eindhoven)
Finiteness results for infinite-dimensional varieties with many symmetries


Wednesday, 16 February, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry Seminar
Will Donovan (Imperial)
Mirror symmetry and Grassmannian twist functors


Wednesday, 16 February, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
M.Arisawa (Cambridge)
Strong maximum principle and ergodicity of pure jump processes


Thursday, 17 February, 2011, 12:00 pm, Room MS.05

Warwick Tropical Day
Peter Butkovic (Birmingham)
Tropical Linear Algebra


Thursday, 17 February, 2011, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Wolfgang König (Weierstrass Institute Berlin)
Upper tails of self-intersection local times


Thursday, 17 February, 2011, 2:30 pm, Room D1.07

Warwick Tropical Day
Jan Draisma (Eindhoven)
Tropical Brill-Noether theory


Thursday, 17 February, 2011, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry & Topology Seminar
Yanki Lekili (Cambridge)
Quilted Floer homology of 3-manifolds


Thursday, 17 February, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Jan Metzger (Potsdam)
Isoperimetric surfaces in asymptotically flat manifolds


Thursday, 17 February, 2011, 4:00 pm, Room D1.07

Warwick Tropical Day
Bernd Sturmfels (UC Berkeley)
The Geometry of the Restricted Boltzmann Machine


Friday, 18 February, 2011, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Arnulf Jentzen (Bielefeld)
On the Global Lipschitz Assumption in Computational Stochastics


Friday, 18 February, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Michael Farber (Durham)
Stochastic Algebraic Topology


Monday, 21 February, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Gihan Marasingha (Bristol)
Average values of shifted convolutions of d3(n)


Tuesday, 22 February, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory Seminar
Charles Walkden (Manchester)
Dynamical weierstrass functions


Wednesday, 23 February, 2011, 12:00 pm, Room MS03

Postgraduate seminar
Siu Kwan Yip (Warwick)
Annihilating random walk, coalescing random walk and Glauber model.


Wednesday, 23 February, 2011, 2:00 pm, Room MS.03

Midlands Probability Theory Seminar
L.Rey-Bellet (Amherst)
TBA


Wednesday, 23 February, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
Chandrashekar Venkataraman (Warwick)
A Fintie Element Method for Reaction-Diffusion Systems on Continuously Growing Domains: Analysis and Applications


Wednesday, 23 February, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry Seminar
Angela Gibney (UGA)
Conformal Blocks Divisors on \overline{M}_{0,n} from sl_2 and sl_n.


Wednesday, 23 February, 2011, 3:30 pm, Room MS.03

Midlands Probability Theory Seminar
Fen Yu (Bristol)
Rate of adaptation under weak selection and recombination


Wednesday, 23 February, 2011, 4:30 pm, Room MS.03

Midlands Probability Theory Seminar
Pawel Sztonyk (Wroclaw)
Asymptotics of Transition Densities of Jump Processes


Wednesday, 23 February, 2011, 7:00 pm, Room MS.01

Warwick Maths Society
Ronnie Brown
What is and What Should Be `Higher Dimensional Algebra?'


Thursday, 24 February, 2011, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Felix Otto (MPI Leipzig)
Optimal error bounds in stochastic homogenization


Thursday, 24 February, 2011, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry & Topology Seminar
Caroline Series (Warwick)
Continuous motions of limit sets


Thursday, 24 February, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
David Gerard-Varet (Paris)
Recent Results on the Prandtl Boundary Layer


Friday, 25 February, 2011, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Stefan Grosskinsky (Warwick)
Phase Transitions and Metastability in Stochastic Shape Evolutions


Friday, 25 February, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Felix Otto (Leipzig)
Pattern Formation and Partial Differential Equations


Tuesday, 1 March, 2011, 1:00 pm, Room B3.03

Moduli of curves seminar
Mario Micallef (Warwick)
A differential geometric perspective on Teichmuller theory


Tuesday, 1 March, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Thomas Kempton (Warwick)
A Growth Rate for Beta Expansions


Wednesday, 2 March, 2011, 12:00 pm, Room MS03

Postgraduate seminar
Janosch Ortmann (Warwick)
Random Matrices, interacting particle systems and surface growth


Wednesday, 2 March, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
Robert Nürnberg (Imperial)
Parametric approximation of elastic flow for closed and open curves


Wednesday, 2 March, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry Seminar
Artan Sheshmani
Higher rank stable pairs and virtual localization


Wednesday, 2 March, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
E.Priola (Turino)
Pathwise uniqueness for singular SDEs driven by stable processess


Wednesday, 2 March, 2011, 4:15 pm, Room B1.01

OPEN TO ALL STAFF
Professor W Kendall (Statistics, Warwick)
How to be a good (quantative) citizen. Wine and Cheese in Maths Common Room at 17:30


Thursday, 3 March, 2011, 2:00 pm, Room D1.07

Statistical Mechanics Seminar
Georg Menz (MPI Leipzig)
LSI for Kawasaki dynamics with superquadratic single-site potential


Thursday, 3 March, 2011, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry & Topology Seminar
Juan Souto (michigan)
Homomorphisms between mapping class groups


Thursday, 3 March, 2011, 3:30 pm, Room D1.07

Statistical Mechanics Seminar
Dimitrios Tsagkarogiannis (Roma Tor Vergata)
Current reservoirs in the simple exclusion process


Friday, 4 March, 2011, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Francois-Xavier Vialard (Imperial)
A second order point of view for deterministic and stochastic shape evolutions


Friday, 4 March, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Frances Kirwan (Oxford)
Symplectic Implosion


Monday, 7 March, 2011, 12:00 pm, Room B3.02

MIR@W: Monte Carlo Methods
Gareth Roberts (Warwick)
Introduction to adaptive Markov Chain Monte Carlo


Monday, 7 March, 2011, 12:40 pm, Room B3.02

MIR@W: Monte Carlo Methods
Mike Allen (Warwick)
Lattice peptide simulations using the Wang-Landau Monte Carlo method


Monday, 7 March, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

MIR@W: Monte Carlo Methods
David Wild (Warwick)
Exploring the energy landscapes of protein folding simulations with Bayesian computation


Monday, 7 March, 2011, 2:40 pm, Room B3.02

MIR@W: Monte Carlo Methods
Adam Johansen (Warwick)
Monte Carlo Solution of Integral Equations (of the Second Kind)


Monday, 7 March, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory
Christian Wuthrich (Nottingham)
Parity conjectures for elliptic curves in positive characteristic


Monday, 7 March, 2011, 3:50 pm, Room B3.02

MIR@W: Monte Carlo Methods
David Cheung (Warwick)
Monte Carlo simulations of interfaces and surfaces


Monday, 7 March, 2011, 4:30 pm, Room B3.02

MIR@W: Monte Carlo Methods
Markus Kraft (Cambridge)
Stochastic numerics for the gas-phase synthesis of nanoparticles


Monday, 7 March, 2011, 5:10 pm, Room B3.02

MIR@W: Monte Carlo Methods
Anthony Lee/Chris Holmes (Oxford)
On the utility of graphics cards to perform massively parallel simulation with advanced Monte Carlo methods


Monday, 7 March, 2011, 5:50 pm, Room B3.02

MIR@W: Monte Carlo Methods
Dan Barker (Warwick)
Tempering Algorithm for Large-sample Network Inference


Monday, 7 March, 2011, 6:10 pm, Room B3.02

MIR@W: Monte Carlo Methods
Peter Man (Cambridge)
Bayesian inference for expensive computer models in chemical engineering


Tuesday, 8 March, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Richard Sharp (Manchester)
Fluctuation theorems and shrinking intervals


Tuesday, 8 March, 2011, 3:00 pm, Room B1.01

EMSA seminar
Marc Arnaudon (Poitiers)
Stochastic algorithms for computing means of probability measures


Tuesday, 8 March, 2011, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Michel Deza (École Normale Supérieure, Paris)
Elementary Polycycles and Applications


Tuesday, 8 March, 2011, 4:30 pm, Room B3.01

EMSA seminar
Mohammud Foondun (Loughborough)
On stochastic heat equation with spatially colored random forcing


Tuesday, 8 March, 2011, 5:30 pm, Room B3.01

EMSA seminar
Mikhail Urusov (Ulm)
On a martingale property of exponential martingales


Wednesday, 9 March, 2011, 12:00 pm, Room MS03

Postgraduate seminar
Luke Hartley (Warwick)
The structure of surfaces and three-manifolds.


Wednesday, 9 March, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Gunnar Pruessner (Imperial)
The mean field theory of the contact process revisited


Wednesday, 9 March, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
Rob Douglas (Aberdeen)
Error decomposition using rearrangements of functions


Wednesday, 9 March, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Singularity Day
David Mond (Warwick)
Saito matrices of Coxeter groups


Wednesday, 9 March, 2011, 3:00 pm, Room B3.02

Singularity Day
Gergely Berczi (Oxford)
Thom polynomials of singularities and the Green-Griffiths conjecture


Wednesday, 9 March, 2011, 3:00 pm, Room D1.07

Statistical Mechanics Seminar
Ron Peled (Tel Aviv)
Homomorphism height functions and 3-coloring of $\Z^d_n $


Wednesday, 9 March, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
O.Lakkis (Sussex)
Strong L^p error estimates in computing the stochastic Allen-Cahn equation


Wednesday, 9 March, 2011, 5:00 pm, Room B3.02

Singularity Day
Richard Rimanyi (UNC Chapel Hill)
Thom series of singularities via equivariant classes in Hilbert schemes


Thursday, 10 March, 2011, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Pierluigi Falco (IAS Princeton)
Fermion RG approach to 2D Lattice Models


Thursday, 10 March, 2011, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry & Topology Seminar
Adam Epstein (Warwick)
Transversality principles in holomorphic dynamics


Thursday, 10 March, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Tobias Lamm (Frankfurt)
Parabolic Equations with Rough Initial Data


Friday, 11 March, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Richard Sharp (Manchester)
Distortion and entropy for automorphisms of free groups


Monday, 14 March, 2011, 9:00 am, Room B3.02

Presentations
John E Andersson (Warwick)
TBA


Monday, 14 March, 2011, 9:40 am, Room B3.02

Presentations
Peter Hornung
The Willmore Functional on isometric immersions and related problems


Monday, 14 March, 2011, 10:20 am, Room B3.02

Presentations
David Loeffler (Warwick)
Galois representations and automorphic forms


Monday, 14 March, 2011, 11:00 am, Room B3.02

Presentations
Damiano Testa (Oxford)
Rational points and rational curves on surfaces


Monday, 14 March, 2011, 11:40 am, Room B3.02

Presentations
Henry Segerman (Melbourne)
Geometric Structures on Triangulated 3-Manifolds


Monday, 14 March, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Presentations
Emanuele N Spadaro (Bonn)
Regularity issues in geometric and variational problems


Monday, 14 March, 2011, 2:40 pm, Room B3.02

Presentations
Piotr Nowak (Texas A & M)
On analytic and geometric properties of groups


Monday, 14 March, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory
Jan Tuitman (Oxford)
Effective bounds for Frobenius structures on connections


Monday, 14 March, 2011, 3:20 pm, Room B3.02

Presentations
Stefan Wenger (Illinois)
Isoperimetric inequalities and the structure of metric spaces


Tuesday, 15 March, 2011, 1:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry Seminar
Samir Siksek (Warwick)
Moduli of Curves seminar


Tuesday, 15 March, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Georg Ostrovski (Warwick)
Fictitious play dynamics


Wednesday, 16 March, 2011, 12:00 pm, Room MS03

Postgraduate seminar
David Moxey (Warwick)
The onset of turbulence in pipe flow.


Wednesday, 16 March, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Sir David Baulcombe (Cambridge)
TBA


Wednesday, 16 March, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
Timo Betcke (UCL)
Spectral Properties of Boundary Integral Operators in High-frequency Acoustic Scattering


Wednesday, 16 March, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry Seminar
Will Donovan (Imperial)
Mirror symmetry and Grassmannian twist functors


Wednesday, 16 March, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
G.Peccati (Luxembourg)
Universality of Wiener chaos


Thursday, 17 March, 2011, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry & Topology Seminar
Owen Cotton-Barratt (Oxford)
Detecting geometry in finite quotients


Thursday, 17 March, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Felix Schulze (FU Berlin)
On Short Time Existence of the Network Flow


Friday, 18 March, 2011, 12:00 pm, Room B3.02

AMSTAT
Tim Sullivan (Caltech)
Optimal Uncertainty Quantification


Monday, 4 April, 2011 — Thursday, 7 April, 2011

DIMAP Workshop
Organisers: Konrad Dabrowski, Vadim Lozin and Bernard Ries
Combinatorics and Graph Theory


Monday, 4 April, 2011, 9:00 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Jaroslav Nesetril (Charles University)
Asymptotic Counting of Subgraphs in Sparse Graphs


Monday, 4 April, 2011, 10:30 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Sergey Kitaev (Reykjavik/Strathclyde)
On (2+2)-free Posets and Equinumerous Objects


Monday, 4 April, 2011, 10:50 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Vitaliy Koshelev (Steklov Mathematical Institute)
On the Erd s-Szekeres Problem for Colored Sets with Various Numbers of Internal Points


Monday, 4 April, 2011, 11:10 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Andrei Raigorodskii (Moscow State University)
From Combinatorial Geometry to Ramsey Theory


Monday, 4 April, 2011, 11:40 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Demetres Christofides (Charles University)
Guessing Numbers of Graphs


Monday, 4 April, 2011, 12:00 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Eric Sopena (Université Bordeaux 1)
CGT Inspired Tools for Studying the Game Chromatic Number of Trees


Monday, 4 April, 2011, 12:15 pm, Room B3.02

MIR@W Opinion Dynamics
Antony Mayfield (Brilliant Noise)
Living in Networks: Questions from Business and Society


Monday, 4 April, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

MIR@W Opinion Dynamics
Andreas Flache (Groningen)
Comparing two theories of opinion differentiation in continuous opinion dynamics


Monday, 4 April, 2011, 2:00 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Richard Mycroft (Queen Mary, University of London)
Perfect Matchings and Packings in Hypergraphs


Monday, 4 April, 2011, 2:20 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Frantisek Kardos (Pavol Jozef Safarik University in Kosice)
Exponentially Many Perfect Matchings in Cubic Graphs


Monday, 4 April, 2011, 2:40 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Clemens Heuberger (TU Graz)
The Number of Maximum Matchings in a Tree


Monday, 4 April, 2011, 2:45 pm, Room B3.02

MIR@W Opinion Dynamics
Tobias Galla (Manchester)
Effects of noise and confidence thresholds in nominal and metric Axelrod dynamics of social influence


Monday, 4 April, 2011, 3:30 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
David Hartman (Charles University)
Homomorphism-homogeneous Edge-colored Graphs


Monday, 4 April, 2011, 3:50 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Florian Pfender (Universität Rostock)
Complete Subgraphs in Multipartite Graphs


Monday, 4 April, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

MIR@W Opinion Dynamics
Federico Vazquez (Dresden)
The dynamics of group formation in adaptive social networks


Monday, 4 April, 2011, 4:10 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Teresa Sousa (FCT-UNL and CMA-UNL)
Minimum Weight H-decompositions of Graphs


Monday, 4 April, 2011, 4:40 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Robert Brignall (The Open University)
Infinite Antichains: From Permutations to Graphs


Monday, 4 April, 2011, 4:45 pm, Room B3.02

MIR@W Opinion Dynamics
Duncan Robertson (Oxford/Warwick)
Collaborative Network Dynamics and the Rise of Academic Fields: The Case of Strategic Management


Monday, 4 April, 2011, 5:00 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Tobias Müller (CWI)
The Smallest Grid Needed to Represent a Geometric Intersection Graph


Monday, 4 April, 2011, 5:10 pm, Room B3.02

MIR@W Opinion Dynamics
Anthony Woolcock (Warwick)
Linked and Weighted Opinions: Extensions to the Axelrod Model


Monday, 4 April, 2011, 5:35 pm, Room B3.02

MIR@W Opinion Dynamics
Alistair Tucker (Warwick)
Retweet Waves: Contagion in a Social Network


Tuesday, 5 April, 2011, 9:00 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Carsten Thomassen (Technical University of Denmark)
The Weak 3-flow Conjecture and Graph Decomposition


Tuesday, 5 April, 2011, 10:30 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Carol Zamfirescu (TU Dortmund)
(2)-pancyclic Graphs


Tuesday, 5 April, 2011, 10:50 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Dieter Rautenbach (University of Ulm)
The Potential of Greed for Independence


Tuesday, 5 April, 2011, 11:10 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Vadim Levit (Ariel University)
A Set and Collection Lemma


Tuesday, 5 April, 2011, 11:40 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Martin Milanic (University of Primorska)
Towards a Combinatorial Characterization of Equistable Graphs - Partial Results on a Conjecture of Orlin


Tuesday, 5 April, 2011, 12:00 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Matthias Hamann (Universität Hamburg)
On the Tree-likeness of Hyperbolic Graphs


Wednesday, 6 April, 2011, 9:00 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Michael Fellows (Charles Darwin University)
Inside FPT: Kernelization Lower Bounds


Wednesday, 6 April, 2011, 10:30 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Matthias Mnich (International Computer Science Institute)
Domination When the Stars Are Out


Wednesday, 6 April, 2011, 10:50 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Petr Golovach (Durham)
Algorithmic Bounds for Problems Parameterized by Clique-width


Wednesday, 6 April, 2011, 11:10 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Igor Razgon (Leicester)
A New Upper Bound on the Number of Important Separators and an Alternative Parameterization of the Multiway Cut Problem


Wednesday, 6 April, 2011, 11:40 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Marcin Kaminski (Université Libre de Bruxelles)
Deciding (More) Containment Relations in Planar Graphs in FPT Time


Wednesday, 6 April, 2011, 12:00 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Pim van 't Hof (Bergen)
Edge Contractions in Subclasses of Chordal Graphs


Wednesday, 6 April, 2011, 2:00 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Chinh Hoang (Wilfrid Laurier University)
Finding and Listing Induced Paths


Wednesday, 6 April, 2011, 2:20 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Daniel Paulusma (Durham)
Coloring Graphs Without a Fixed Induced Linear Forest


Wednesday, 6 April, 2011, 2:40 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Marc Demange (Essec Business School)
On Some Coloring Problems on Grids


Wednesday, 6 April, 2011, 3:30 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Michel Habib (Universite Paris 7)
An O(mn^2) Algorithm for Computing All Maximal Homogeneous Pairs in a Graph


Wednesday, 6 April, 2011, 3:50 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Dieter Kratsch (Universite Paul Verlaine - Metz)
Counting in AT-free Graphs: Independence and Domination


Wednesday, 6 April, 2011, 4:10 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Christophe Picouleau (CEDRIC-CNAM)
Minimum Transversals for the Maximum Stable Set Problem in Weighted Bipartite Graphs


Wednesday, 6 April, 2011, 4:40 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Ross Kang (Durham)
Improper Choosability and Property B


Wednesday, 6 April, 2011, 5:00 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Frank Gurski (Heinrich-Heine-University Düsseldorf)
Binary Linear Programming Formulations and Hardness for Control Problems in Voting Systems


Thursday, 7 April, 2011, 9:00 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Reinhard Diestel (Universität Hamburg)
Infinite Graphs with Ends: A Topological Approach


Thursday, 7 April, 2011, 10:30 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Michal Adamaszek (Warwick)
Clique Complexes of Cycle Powers


Thursday, 7 April, 2011, 10:50 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Jayme Szwarcfiter (Universidade Federal do Rio de Janeiro)
On Hull Sets of Graphs: A Short Survey


Thursday, 7 April, 2011, 11:10 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Jan Foniok Laboratoire d'Informatique de l'Ecole Polytechnique (LIX)
Cherlin-Shelah-Shi Classes are Ramsey


Thursday, 7 April, 2011, 11:40 am, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Oleg Verbitsky (Institute for Applied Problems of Mechanics and Mathematics)
Canonical Representations of Interval and Circular-arc Hypergraphs


Thursday, 7 April, 2011, 12:00 pm, Room MS.02

Combinatorics and Graph Theory
Jessica Enright (Alberta)
Only the Important Bits of the Tree


Monday, 11 April, 2011 — Friday, 15 April, 2011

Symposium Workshop
Organisers: Mark Pollicott and Tom Ward (UEA)
Ergodic Theory and Number Theory


Monday, 11 April, 2011, 2:00 pm, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Manfred Einsiedler (Zurich)
Equidistribution of closed geodesics on SL_2(Z)\SL_2(R)


Monday, 11 April, 2011, 3:00 pm, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Corinna Ulcigrai (Bristol)
Ergodic properties of infinite extensions of area-preserving flows


Monday, 11 April, 2011, 4:30 pm, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Hillel Furstenberg (Jerusalem)
Solving diophantine equations in weak mixing sets


Tuesday, 12 April, 2011, 9:00 am, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Tanja Eisner (Tübingen)
On rigidity sequences


Tuesday, 12 April, 2011, 10:30 am, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Jean-Francois Quint (Paris XIII)
Recurrence in the space of lattices


Tuesday, 12 April, 2011, 11:30 am, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Shahar Mozes (Jerusalem)
Invariant measures and divisibility


Tuesday, 12 April, 2011, 2:00 pm, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Richard Miles (UEA)
Synchronization points and associated dynamical invariants


Tuesday, 12 April, 2011, 3:00 pm, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Yves Guivarc'h (Rennes)
Spectral gap properties for large groups of automorphisms acting on tori and nilmanifolds


Tuesday, 12 April, 2011, 4:30 pm, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Michael Hochman (Princeton)
Measure rigidity without commutation


Wednesday, 13 April, 2011, 9:00 am, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Charlene Kalle (Vienna)
Symbolic coverings for general Pisot beta-transformations


Wednesday, 13 April, 2011, 10:30 am, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Karma Dajani (Utrecht)
Two special invariant measures for random beta-transform


Wednesday, 13 April, 2011, 11:30 am, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Arnaldo Nogueira (Luminy)
The Rauzy induction of interval exchange transformations is exact


Wednesday, 13 April, 2011, 2:00 pm, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Bryna Kra (Evanston)
Higher order correlations


Wednesday, 13 April, 2011, 3:00 pm, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Emmanuel Lesigne (Tours)
Pointwise convergence of multiple averages


Wednesday, 13 April, 2011, 4:30 pm, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Vitaly Bergelson (Ohio)
Amenable Groups and Ergodic Ramsey Theory


Thursday, 14 April, 2011, 9:00 am, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Nalini Anantharaman (Paris-Sud XI)
Semiclassical measures for the Schrodinger equation on the torus


Thursday, 14 April, 2011, 10:30 am, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Alex Gorodnik (Bristol)
Arnold's question and infinite-measure ergodic theory


Thursday, 14 April, 2011, 11:30 am, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Amos Nevo (Haifa)
Ergodic theorems and diophantine approximation on homogeneous varieties


Thursday, 14 April, 2011, 2:00 pm, Room MS.03

YRM: Keynote lectures Combinatorics
Prof. Peter Cameron (Queen Mary, London)
Synchronization


Thursday, 14 April, 2011, 2:00 pm, Room MS.04

YRM: Mathematical Biology
Prof. Raymond Goldstein (DAMTP, Cambridge)
Fluid Dynamics and the Evolution of Biological Complexity


Thursday, 14 April, 2011, 2:00 pm, Room MS.02

YRM: Mathematical Physics
Prof. Sandra Chapman, FInstP (Physics Department)
Scaling laws, emergence and statistical descriptions of systems that are out of equilibrium: what we can model and measure


Thursday, 14 April, 2011, 2:00 pm, Room MS.03

YRM: Differential Geometry
Prof. Nigel Hitchin, FRS (Oxford)
Generalized geometry and Poisson geometry


Thursday, 14 April, 2011, 2:00 pm, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Michael Baake (Bielefeld)
Mathematical diffraction theory of deterministic and stochastic structures


Thursday, 14 April, 2011, 3:00 pm, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Jens Marklof (Bristol)
Diameters of random circulant graphs and ergodic theory


Thursday, 14 April, 2011, 4:30 pm, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Elon Lindenstrauss (Jerusalem/Princeton)
Orbit closures for higher rank actions and topological joinings


Thursday, 14 April, 2011, 5:30 pm, Room MS.03

YRM: Complexity
Prof. Jeff Johnson (Open University)
Hypernetworks for modelling multilevel complex systems


Friday, 15 April, 2011, 9:00 am, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Richard Sharp (Manchester)
Pair correlations and length spectra


Friday, 15 April, 2011, 10:30 am, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Linglim Liao (Paris XIII)
Dynamical properties of the negative beta-transformation


Friday, 15 April, 2011, 11:30 am, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Anish Ghosh (UEA)
Geodesic flows on quotients of Bruhat-Tits buildings


Friday, 15 April, 2011, 2:00 pm, Room MS.01

Ergodic Theory and Number Theory
Doug Lind (Seattle)
Periodic points and entropy


Friday, 15 April, 2011, 3:00 pm, Room MS.05

YRM: Algebra
Prof. Martin R. Bridson (Oxford)
The universe of finitely presented groups


Friday, 15 April, 2011, 3:00 pm, Room MS.04

YRM: Financial Mathematics
Prof. David Hand, FBA (Imperial College)
Evaluating consumer credit scoring models


Friday, 15 April, 2011, 3:00 pm, Room MS.02

YRM: Statistics and Probability
Prof. Saul Jacka (Department of Statistics)
Stochastic Control and Applications


Friday, 15 April, 2011, 3:00 pm, Room MS.03

YRM: Topology
Prof. Caroline Series (Mathematics Institute)
Limits of limit sets


Saturday, 16 April, 2011, 10:15 am, Room MS.02

YRM: Algebraic Geometry
Prof. Burt Totaro, FRS (DPMMS, Cambridge)
Algebraic geometry from a topological point of view


Saturday, 16 April, 2011, 11:30 am, Room MS.02

YRM: Number Theory
Prof. Kevin Buzzard (Imperial College)
Future directions in the Langlands program


Saturday, 16 April, 2011, 11:30 am, Room MS.03

YRM: Analysis and PDEs
Sir John Ball, FRS (Oxford)
Variational problems for solid and liquid crystals


Saturday, 16 April, 2011, 11:30 am, Room MS.04

YRM: Dynamical Systems
Prof. Mary Rees, FRS (Liverpool)
Topological models in complex dynamics


Saturday, 16 April, 2011, 12:30 pm, Room MS.02

YRM Plenary Lecture
Prof. Robin C. Ball (Department of Physics and Centre for Complexity Science)
Optimisation under Uncertainty


Monday, 18 April, 2011 — Thursday, 21 April, 2011

Symposium Workshop
Organisers: Kenneth Falconer (St Andrews) and Mark Pollicott
Dynamical Systems and Dimension Theory


Monday, 18 April, 2011, 11:00 am, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
M. Hochman (Princeton)
Sumset phenomena and convolutions of measures on Euclidean space


Monday, 18 April, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
A.-H. Fan (Picardy)
Riesz products and multiplicative Gibbs measures


Tuesday, 19 April, 2011, 9:15 am, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
J. Fraser (St Andrews)
The horizon problem for prevalent surfaces


Tuesday, 19 April, 2011, 9:45 am, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
M. Todd (St Andrews)
Transience in dynamical systems


Tuesday, 19 April, 2011, 11:00 am, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
M. Urbanski (Texas)
Regularity properties of Hausdorff dimension


Tuesday, 19 April, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
F. Przytycki (Warsaw)
Geometric pressure for topologically transitive maps of interval


Wednesday, 20 April, 2011, 9:15 am, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
X. Jin (St Andrews)
The graph and range singularity spectra for random wavelet series built from Gibbs measures


Wednesday, 20 April, 2011, 9:45 am, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
T. Jordan (Bristol)
Bernoulli convolutions and local dimensions


Wednesday, 20 April, 2011, 11:00 am, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
M. Kessebohmer (Bremen)
Lyapunov spectra for alpha-Farey and alpha-Luroth maps - new types of phase transitions


Wednesday, 20 April, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
J. Robinson (Warwick)
Assouad dimension, cube slicing, and the dynamics on finite-dimensional attractors


Thursday, 21 April, 2011, 9:15 am, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
P. Shmerkin (Manchester)
The dimension of projections and convolutions, and a variant of Marstrand's projection theorem


Thursday, 21 April, 2011, 9:45 am, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
A. Kaenmaki (Jyvaskyla)
Local homogeneity and dimensions of measures


Thursday, 21 April, 2011, 11:00 am, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
Z. Buczolich (Budapest)
Non-L^1 functions with rotation sets of Hausdorff dimension one


Thursday, 21 April, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Dynamical Systems and Dimension Theory
K. Simon (Budapest)
The dimension of slices for some self-similar sets


Wednesday, 27 April, 2011, 11:00 am, Room D1.07

ias-2011
Andriy Zapechelnyuk (Queen Mary, University of London)
Regret-based learning and fictitious play: survey


Wednesday, 27 April, 2011, 12:00 pm, Room MS04

Postgraduate seminar
Robert Fryer (Warwick)
Quasiregular dynamics and the K,theta-Mandelbrot set.


Wednesday, 27 April, 2011, 1:30 pm, Room D1.07

ias-2011
Ken Binmore (UCL, ELSE)
The Orthodoxy in Rational Decision Theory


Wednesday, 27 April, 2011, 2:30 pm, Room D1.07

ias-2011
Vincent Crawford (Oxford)
Strategic Thinking


Wednesday, 27 April, 2011, 4:00 pm, Room D1.07

ias-2011
Ken Binmore (UCL, ELSE)
Inequity Aversion: A Case Study in Bad Science


Wednesday, 27 April, 2011, 5:00 pm, Room D1.07

ias-2011
Vincent Crawford (Oxford)
Level-k Mechanism Design


Thursday, 28 April, 2011, 9:30 am, Room D1.07

ias-2011
Andriy Zapechelnyuk (Queen Mary, University of London)
Regret-based learning and fictitious play


Thursday, 28 April, 2011, 11:00 am, Room D1.07

ias-2011
Ken Binmore (UCL, ELSE)
Social Norms or Social Preferences?


Thursday, 28 April, 2011, 1:30 pm, Room D1.07

ias-2011
Jerker Denrell (Oxford)
Interdependent search and learning


Thursday, 28 April, 2011, 2:30 pm, Room D1.07

ias-2011
Jerker Denrell (Oxford)
Interdependent search and learning


Tuesday, 3 May, 2011, 12:30 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Jane Gunn (University of Melbourne)
Mapping the patterns of depression in an Australian Primary Care Cohort


Wednesday, 4 May, 2011, 12:00 pm, Room MS04

Postgraduate seminar
Yuxin Yang (Warwick)
Commutation Formula and Weitzenbock Identity.


Wednesday, 4 May, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis
Samy Tindel (Nancy)
Concentration properties for rough differential equations


Wednesday, 4 May, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
Samy Tindel (Nancy)
Concentration properties for rough differential equations


Thursday, 5 May, 2011, 9:00 am, Room MS.03


Dr Christoph Ortner (Oxford)
Numerical Analysis of Atomistic/Continuum Hybrid Models


Thursday, 5 May, 2011, 10:00 am, Room MS.03


Dr Arnulf Jentzen (Princeton)
Convergence of the stochastic Euler scheme for locally Lipschitz coefficients


Thursday, 5 May, 2011, 11:00 am, Room MS.03


Dr Oleg Pikhurko (Carnegie Mellon)
Stability Method in Extemal Combinatorics


Thursday, 5 May, 2011, 3:00 pm, Room TBA

Geometry & Topology Seminar
Francis Bonahon (USC)
Eigenvalue Functions


Thursday, 5 May, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

PDEs and Geometry
Giuseppe Tinaglia (KCL)
The geometry of constant mean curvature surfaces embedded in R^3


Friday, 6 May, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Balazs Szegedy (Toronto)
Higher order Fourier analysis


Monday, 9 May, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Antonio Lei (Monash University)
Elementary divisors and Iwasawa theory for modular forms


Tuesday, 10 May, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Short course
Eric Kolaczyk (Boston University)
Statistical analysis of network data


Wednesday, 11 May, 2011, 11:00 am, Room B3.02

Midlands Probabilty Theory Seminar
M.Urusov (Ulm)
Convergence of integral functionals of diffusions and the loss of the semimartinagle property


Wednesday, 11 May, 2011, 12:00 pm, Room MS.04

Postgraduate seminar
Taro Sano (Warwick)
Smoothing of singular algebraic varieties by flat deformation.


Wednesday, 11 May, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
John Dearing (Southampton)
Complex socio-ecological systems: bridging the gap between theory and reality


Wednesday, 11 May, 2011, 2:00 pm, Room D1.07

Short course
Eric Kolaczyk (Boston University)
Statistical analysis of network data


Wednesday, 11 May, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Midlands Probability Theory Seminar
M.Zervos (LSE)
On portofolio optimisation with linear habit formation


Wednesday, 11 May, 2011, 3:30 pm, Room B3.02

Midlands Probabilty Theory Seminar
Igor Krasovsky (Brunel / Imperial)
Toeplitz determinants and their applications


Wednesday, 11 May, 2011, 4:30 pm, Room B3.02

Midlands Probability Theory Seminar
M.Pistorius (Imperial College)
Maximum increments of random walks and Levy processes


Thursday, 12 May, 2011, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Mark Peletier (Eindhoven)
Passing to the limit in the Wasserstein Gradient-flow formulation


Thursday, 12 May, 2011, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Irida Altman (Warwick)
Sutured Floer homology distinguishes between Seifert surfaces


Thursday, 12 May, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

PDEs and Geometry
Yann Bernard (Freiburg)
Analysis of branch points for the Willmore functional in arbitrary codimension


Thursday, 12 May, 2011, 4:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Sara Maloni (Warwick)
Bers-Maskit slices of the quasi-Fuchsian space


Friday, 13 May, 2011, 10:00 am, Room R012

OPEN MEETING ON FUTURE OF THE PUBLIC UNIVERSITIES
Nigel Thrift, Maureen Freely, Robin Wensley, Jehanzeb Khan, Hilary Marland (Warwick)
One hour of talks, one hour of questions and discussion


Friday, 13 May, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Alexander Volberg (Michigan)
Sharp estimate of singular integrals with and without stochastic optimal control


Monday, 16 May, 2011, 2:00 pm, Room MS.05

Study Group on Rigid Geometry
Miles Reid (Warwick)
Informal introduction to Grothendieck topologies


Monday, 16 May, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
John Coates (Cambridge)
Some enigmatic number theoretic problems


Tuesday, 17 May, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

PDEs and Geometry
Armin Schikkora (ETH Zurich)
Helein's moving frame technique for fractional harmonic maps


Tuesday, 17 May, 2011, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Lutz Warnke (Oxford)
Achlioptas Process Phase Transitions are Continuous


Wednesday, 18 May, 2011, 12:00 pm, Room MS04

Postgraduate seminar
Georg Ostrovski (Warwick)
Learning Dynamics in Games: Fictitious Play.


Wednesday, 18 May, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Nicolai Brilliantov (Leicester)
Kinetic Theory of Ballistic Aggregation and Fragmentation: Application to Planetary Rings


Wednesday, 18 May, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis Seminar
Simon Harris (Bath)
Branching Brownian motion in an inhomogeneous branching potential


Thursday, 19 May, 2011, 9:30 am, Room B3.02

COW Seminars at Warwick
Shengtian Zhou (Warwick)
Orbifold Riemann-Roch via stacks


Thursday, 19 May, 2011, 11:00 am, Room B3.02

COW Seminars at Warwick
Alan Thompson (Oxford)
Models for threefolds fibred by K3 surfaces of degree two


Thursday, 19 May, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

COW Seminars at Warwick
Domingo Toledo (Utah)
Cubic surfaces with special periods


Thursday, 19 May, 2011, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
TBA


Thursday, 19 May, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis
Miaomiao Zhu (Warwick)
Regularity for harmonic maps into certain Pseudo-Riemannian manifolds


Thursday, 19 May, 2011, 4:00 pm, Room B3.03

COW Seminars at Warwick
Timothy Logvinenko (Warwick)
Relative spherical objects


Friday, 20 May, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Colm Connaughton (Warwick)
Non-equilibrium statistical mechanics of cluster-cluster aggregation


Monday, 23 May, 2011 — Friday, 27 May, 2011

Non Symposium Workshop
Organisers: Charlie Elliott and Andrew Stuart
Inverse Problems and Optimal Control for PDEs


Monday, 23 May, 2011, 11:15 am, Room B3.03

Non Symposium Workshop
T. Banks (North Carolina)
Aggregate Data and Inverse Problems


Monday, 23 May, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
A. Stuart (Warwick)
The Bayesian Approach to Inverse Problems Pt 1


Monday, 23 May, 2011, 2:00 pm, Room MS.05

Study Group on Rigid Geometry
Johan Bosman (Warwick)
The G-topologies of an affinoid space


Monday, 23 May, 2011, 3:00 pm, Room MS.05

Number Theory Seminar
Shaun Stevens (UEA)
Towards explicit L-packets


Monday, 23 May, 2011, 4:15 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
T. Banks (North Carolina)
Propagation of Uncertainty in Dynamical Systems, Random Differential Equations and Stochastic Differential Equations


Tuesday, 24 May, 2011, 9:00 am, Room B3.03

Non Symposium Workshop
F. Troltzsch (Berlin)
Aspects of numerical analysis in the optimal control of nonlinear PDEs Pt 1


Tuesday, 24 May, 2011, 11:15 am, Room B3.03

Non Symposium Workshop
A. Stuart (Warwick)
The Bayesian Approach to Inverse Problems Pt 2


Tuesday, 24 May, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
F. Troltzsch (Berlin)
Aspects of numerical analysis in the optimal control of nonlinear PDEs Pt 2


Tuesday, 24 May, 2011, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Martin Kochol (Slovak Academy of Sciences)
Solution to an Edge-coloring Conjecture of Grunbaum


Tuesday, 24 May, 2011, 4:15 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
O. Scherzer (Vienna)
Variational methods for the Solution of Inverse Problems


Tuesday, 24 May, 2011, 5:00 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
M. Hinze (Hamburg)
Identification of matrix parameters in elliptic PDEs


Wednesday, 25 May, 2011, 9:00 am, Room B3.03

Non Symposium Workshop
C. Elliott (Warwick)
Numerical analysis of an inverse problem for the eikonal equation


Wednesday, 25 May, 2011, 9:45 am, Room B3.03

Non Symposium Workshop
A. Walther (Paderborn)
Solving large-scale inverse electromagnetic scattering problems: A parallel AD-based approach


Wednesday, 25 May, 2011, 11:15 am, Room B3.03

Non Symposium Workshop
A Szesspezy (Stockholm)
Hamilton-Jacobi theory for inverse PDE


Wednesday, 25 May, 2011, 12:00 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
V H Haong (Nanyang)
Bayesian inverse problems for Burgers and Hamilton-Jacobi equations with white-noise forcing


Wednesday, 25 May, 2011, 12:00 pm, Room MS04

Postgraduate seminar
Shengtian Zhou (Warwick)
Hilbert polynomials and Hilbert schemes.


Wednesday, 25 May, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
David Baulcombe (Cambridge)
RNA silencing networks


Wednesday, 25 May, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
D Xiu (Purdue)
An Efficient Surrogate Approach to Bayesian Inference in Inverse Problems


Wednesday, 25 May, 2011, 2:45 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
K Cliffe (Nottingham)
Flow in a channel with a Sudden Expansion


Wednesday, 25 May, 2011, 4:15 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
A Wathen (Oxford)
Preconditioned iterative linear solvers for PDE-constrained optimization problems


Wednesday, 25 May, 2011, 5:00 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
R Herzog (Chemnitz)
On nonlinear optimal control problems with an L^1 norm


Thursday, 26 May, 2011, 9:00 am, Room B3.03

Non Symposium Workshop
N O Ghattas (Texas)
A stochastic Newton method for large-scale statistical inverse problems, with application to seismic inversion


Thursday, 26 May, 2011, 9:45 am, Room B3.03

Non Symposium Workshop
O Dorn (Manchester)
Level set methods for structural inversion


Thursday, 26 May, 2011, 11:15 am, Room B3.03

Non Symposium Workshop
P Barbone (Boston)
Two steps forward and one step back: Improved inversion problem solutions using improved forward solvers


Thursday, 26 May, 2011, 12:00 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
E Casas (Cantabria)
A paradox in the approximation of Dirichlet control problems in curved domains


Thursday, 26 May, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
A Simoni (Milan)
Regularizing priors for linear inverse problems


Thursday, 26 May, 2011, 2:45 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
S Siltanen (Helsinki)
Sparsity-promoting Bayesian inversion


Thursday, 26 May, 2011, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar


Thursday, 26 May, 2011, 4:15 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
N Nichols (Reading)
Conditioning, preconditioning and regularization of the optimal state estimation problem


Thursday, 26 May, 2011, 5:00 pm, Room B3.03

Non Symposium Workshop
M Freitag (Bath)
Resolution of sharp fronts in the presence of model error in variational data assimilation


Friday, 27 May, 2011, 9:00 am, Room B3.03

Non Symposium Workshop
M Hintermueller (Humboldt)
Automated regularization parameter selection in multi-scale total variation models for image restoration


Friday, 27 May, 2011, 9:45 am, Room B3.03

Non Symposium Workshop
C Schoenlieb (Cambridge)
Regularized optimal transport for smoothing and density estimation


Friday, 27 May, 2011, 11:15 am, Room B3.03

Non Symposium Workshop
E Zuazua (BCAM)
Control and numerics: continuous versus discrete approaches


Tuesday, 31 May, 2011 — Saturday, 4 June, 2011

Non Symposium Workshop
Organisers: V Goryunov ; D Mond (Warwick)
Free Divisors


Tuesday, 31 May, 2011, 10:45 am, Room B3.03

Free Divisors
Ragnar-Olaf Buchweitz (Toronto)
Desingularizing Free Divisors


Tuesday, 31 May, 2011, 11:45 am, Room B3.03

Free Divisors
Yoshishige Haraoka (Kumamoto)
Monodromy of rank 3 completely integrable systems singular along free divisors


Tuesday, 31 May, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Vadim Kaloshin (Maryland)
Crumpled invariant cylinder, Arnold diffusion, and the oldest open question in dynamics


Tuesday, 31 May, 2011, 2:00 pm, Room MS.05

Study Group on Rigid Geometry
John Cremona (Warwick)
Tate uniformization of abelian varieties


Tuesday, 31 May, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Free Divisors
David Mond (Warwick)
Some examples almost for their own sake


Tuesday, 31 May, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Free Divisors
Luis Narvaez (Sevilla)
Linearity properties of Jacobian ideals


Tuesday, 31 May, 2011, 4:30 pm, Room B3.03

Free Divisors
Brian Pike (Chapel Hill, North Carolina)
Block representations and their properties


Wednesday, 1 June, 2011, 9:00 am, Room B3.02

Free Divisors
James Damon (Chapel Hill, North Carolina)
On the topology of free divisors and matrix singularities via representations of solvable groups


Wednesday, 1 June, 2011, 10:30 am, Room B3.02

Free Divisors
Paul Cadman (Warwick)
On the delta-constant stratum in the discriminant of a plane curve singularity


Wednesday, 1 June, 2011, 11:30 am, Room B3.02

Free Divisors
Francisco Castro (Sevilla)
Some examples of quasi-free divisors


Wednesday, 1 June, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry seminar
Jean Fasel (Munich)
The category of finite Chow-Witt-correspondences


Wednesday, 1 June, 2011, 2:00 pm, Room A1.01

Midlands Probability Theory Seminar
Nick Bingham (Imperial College)
The transition to long memory (or long-range dependence)


Wednesday, 1 June, 2011, 3:00 pm, Room B3.02

Free Divisors
Jiro Sekiguchi (UAT, Tokyo)
Saito free divisors and uniformisation equations


Wednesday, 1 June, 2011, 3:30 pm, Room A1.01

Midlands Probability Theory Seminar
Amandine Veber (École Polytechnique France)
Long-term behaviour of the spatial Lambda-Fleming-Viot process


Wednesday, 1 June, 2011, 4:30 pm, Room B3.02

Free Divisors
Takuro Abe (Kyoto)
Freeness and chambers in line arrangements


Thursday, 2 June, 2011, 9:00 am, Room B3.03

Free Divisors
Kyoji Saito (IPMU, Tokyo)
The fundamental groups of regular orbit spaces of finite reflection groups, and polyhedral dual to Coxeter arrangements


Thursday, 2 June, 2011, 10:30 am, Room B3.03

Free Divisors
Tadashi Ishibe (Kyoto)
Monoids in the fundamental groups of the complements of free divisors in C3


Thursday, 2 June, 2011, 11:30 am, Room B3.03

Free Divisors
Javier Fernandez de Bobadilla (CSIC Madrid)
Proof of the Nash conjecture for surfaces


Thursday, 2 June, 2011, 2:30 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry/Singularity Theory Graduate Seminar
Ayse Altintas (Warwick)
Multiple point spaces and finitely determined map germs


Thursday, 2 June, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis
Giuseppe Mingione (Parma)
Nonlinear aspects of Calderon-Zygmund theory


Thursday, 2 June, 2011, 4:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry/Singularity Theory Graduate Seminar
Sohail Iqbal (Warwick)
Surfaces of general type via Q-Gorenstein smoothing


Friday, 3 June, 2011, 9:00 am, Room B3.03

Free Divisors
Michel Granger (Angers)
Free divisors and adjunction property for Coxeter arrangements and discriminants


Friday, 3 June, 2011, 10:30 am, Room B3.03

Free Divisors
Michele Torielli (Warwick)
Rigidity of reductive linear free divisors


Friday, 3 June, 2011, 11:30 am, Room B3.03

Free Divisors
Aron Simis (Pernambuco)
The quest for irreducible free divisors


Friday, 3 June, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Free Divisors
Mathias Schulze (Oklahoma State)
Free discriminants in prehomogeneous vector spaces


Friday, 3 June, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Andrea Bertozzi (UCLA)
Mathematics of Crime


Friday, 3 June, 2011, 4:30 pm, Room B3.03

Free Divisors
Eleonore Faber (Vienna)
Normal crossing divisors and Jacobian ideals


Saturday, 4 June, 2011, 9:00 am, Room B3.03

Free Divisors
Susumu Tanabe (Galatasaray)
On wave fronts defining free or almost free divisors


Saturday, 4 June, 2011, 10:30 am, Room B3.03

Free Divisors
Max Wakefield (US Naval Academy, Annapolis)
On wave fronts defining free or almost free divisors


Saturday, 4 June, 2011, 11:30 am, Room B3.03

Free Divisors
Graham Denham (Western Ontario)
Enumerative problems for logarithmic vector fields on hyperplane arrangements


Monday, 6 June, 2011 — Wednesday, 8 June, 2011, Room MS.03

Non Symposium Workshop
Organiser: Andrew Stuart
Nonlinear Diffusion: Algorithms, Analysis and Applications


Monday, 6 June, 2011, 9:30 am, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Gerhard Dziuk (Frieburg)
Time discretizations for ESFEM


Monday, 6 June, 2011, 10:15 am, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Stig Larsson (Chalmers)
Finite element approximation of the Cahn-Hilliard-Cook equation


Monday, 6 June, 2011, 11:30 am, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Ralf Kornhuber (Berlin)
Time discretizations of anisotropic Allen-Cahn equations


Monday, 6 June, 2011, 12:15 pm, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Barbara Niethammer (Oxford)
Self-similar solutions for a kinetic model for grain growth


Monday, 6 June, 2011, 1:15 pm, Room D1:07

Warwick Zeeman Lectureship Presentation
Dr Lorenzo Pellis (Imperial)
Epidemic models in socially structured populations


Monday, 6 June, 2011, 1:45 pm, Room D1:07

Warwick Zeeman Lectureship Presentation
Dr Robert Szalai (Bristol)
Modelling the dynamics of mammalian hearing and other systems


Monday, 6 June, 2011, 2:00 pm, Room MS.05

Study Group on Rigid Geometry
Michael Mourao (Warwick)
Differentials, residues and integration in P^1


Monday, 6 June, 2011, 2:00 pm, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Klaus Deckelnick (Magdeburg)
Identification of matrix parameters in elliptic PDEs


Monday, 6 June, 2011, 2:15 pm, Room D1:07

Warwick Zeeman Lectureship Presentation
Dr Michael Tildesley (Edinburgh)
Mathematical modelling of livestock diseases


Monday, 6 June, 2011, 2:45 pm, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
J Rodrigues (Lisbon)
Remarks on the variational inequality approach to constrained Cahn-Hilliard type systems


Monday, 6 June, 2011, 3:00 pm, Room MS.05

Number Theory Seminar
Andrei Yafaev (UCL)
The André-Oort conjecture


Monday, 6 June, 2011, 4:00 pm, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
James Blowey (Durham)
Analysis of a Nonlinear Parabolic Cross Diffusion Population Model


Monday, 6 June, 2011, 4:45 pm, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Andrea Bertozzi (California)
Diffuse Interface Methods in Image Processing and Data Analysis


Tuesday, 7 June, 2011, 9:30 am, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Yoshikazu Giga (Tokyo)
Hamilton-Jacobi equations with discontinuous source terms


Tuesday, 7 June, 2011, 10:15 am, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Michael Hinze (Hamburg)
A residual-based a posteriori approach to simulation and control of the Cahn-Hilliard Navier Stokes system


Tuesday, 7 June, 2011, 11:30 am, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
John Ockendon (Oxford)
The Perennial Problem of Alloy Solidification


Tuesday, 7 June, 2011, 12:15 pm, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Amy Novick-Cohen (Technion)
Upper bounds for coarsening for various Cahn-Hilliard type equations


Tuesday, 7 June, 2011, 2:00 pm, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Donald French (Cincinnati)
Numerical Approximation of Solutions to Nonlinear Inverse Problems Arising in Olfaction Experimentation


Tuesday, 7 June, 2011, 2:45 pm, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
David Kay (Oxford)
Numerical methods for fractional diffusion


Tuesday, 7 June, 2011, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Jan van den Heuvel (LSE)
TBA


Tuesday, 7 June, 2011, 4:00 pm, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Björn Stinner (Warwick)
On a surface finite element method for biomembranes with phase separation


Tuesday, 7 June, 2011, 4:45 pm, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Jürgen Sprekels (Berlin)
Technological and mathematical problems in the industrial growth of semiconductor bulk single crystals


Wednesday, 8 June, 2011, 9:30 am, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Matthew Turner (Warwick)
Diffusion and patterning on living membranes


Wednesday, 8 June, 2011, 10:15 am, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Stephan Luckhaus (Leipzig)
Blow up in chemotaxis and beyond


Wednesday, 8 June, 2011, 11:30 am, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Mark Ainsworth (Strathclyde)
Rigorous numerical enclosures on the limit load in the analysis of multibody structures


Wednesday, 8 June, 2011, 12:15 pm, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Giles Richardson (Southampton)
The reversing of interfaces in slow diffusion processes with strong absorption


Wednesday, 8 June, 2011, 2:00 pm, Room MS.05

Ergodic Theory and Dynamical Systems
Henk Bruin (Surrey)
Renormalisation and thermodynamics in subshifts


Wednesday, 8 June, 2011, 2:00 pm, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
Harald Garcke (Regensburg)
On a thermodynamical consistent Cahn-Hilliard/Navier-Stokes model for imcompressible two-phase flows with different densities


Wednesday, 8 June, 2011, 2:30 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis
Alexander Grigoryan (Bielfeld)
Escape rate of Brownian motion on complete Riemannian manifolds


Wednesday, 8 June, 2011, 2:30 pm, Room B3.01

Algebraic Geometry Seminar
Stéphane Lamy (Warwick)
Sarkisov links arising from the blow-up of a smooth space curve


Wednesday, 8 June, 2011, 2:45 pm, Room MS.03

Nonlinear Diffusion
John Barrett (Imperial)
Parametric approximation of elastic flow for curves and curve networks


Wednesday, 8 June, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Stochastic Analysis
Stephan De Bièvre (Lille)
Approach to equilibrium in a dynamical Lorentz gas


Thursday, 9 June, 2011, 9:10 am, Room B3.03

Mathematics in the Science of Complex Systems
Robert MacKay and Jeff Johnson (Warwick)
Is there completely new maths out there?


Thursday, 9 June, 2011, 9:30 am, Room B3.03

Mathematics in the Science of Complex Systems
Peter Grindrod (Reading)
Social communication and the digital society


Thursday, 9 June, 2011, 10:00 am, Room B3.03

Mathematics in the Science of Complex Systems
Markus Kirkilionus (Warwick)
From individual to collective behaviour


Thursday, 9 June, 2011, 11:00 am, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Peter Windridge (Warwick)
Stochastic geometry of the Heisenberg model


Thursday, 9 June, 2011, 11:15 am, Room B3.03

Mathematics in the Science of Complex Systems
Hannah Fry (UCL)
Using complex systems methods to model global dynamics


Thursday, 9 June, 2011, 11:40 am, Room B3.03

Mathematics in the Science of Complex Systems
Nick Watkins (British Antartic Survey)
Limit Theorems for heavy tails and effect of human cognitive experience on maths


Thursday, 9 June, 2011, 12:05 pm, Room B3.03

Mathematics in the Science of Complex Systems
Mobilia Mauro (Leeds)
Consensus and polarization in constrained opinion dynamics


Thursday, 9 June, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Mathematics in the Science of Complex Systems
Jeff Johnson (Open)
Messy algebras and perplexing logics


Thursday, 9 June, 2011, 2:30 pm, Room B3.03

Mathematics in the Science of Complex Systems
Clive Blackwell (UCL)
Bigraph models for complex systems


Thursday, 9 June, 2011, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry and Topology Seminar
Graeme Segal (Oxford)
Passing from Riemannian to Lorentzian manifolds: the use of imaginary time in quantum field theory


Friday, 10 June, 2011, 9:00 am, Room B3.03

Mathematics in the Science of Complex Systems
Robert MacKay (Warwick)
Aggreration procedures


Friday, 10 June, 2011, 9:30 am, Room B3.03

Mathematics in the Science of Complex Systems
Maria Letizia Bertotti (Bozen-Bolzano)
Individual interactions and collective properties


Friday, 10 June, 2011, 10:20 am, Room B3.03

Mathematics in the Science of Complex Systems
Alexandra Fonville (Brest)
Thinking morphogenesis with mathematical methods: mutationalanalysis and viability theory


Friday, 10 June, 2011, 11:30 am, Room B3.03

Mathematics in the Science of Complex Systems
Borissov Roumen (Future Emerging Technologies)
European Perspectives on MITSOCS


Friday, 10 June, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Mark Fricker (Oxford)
Biologically-inspired rules for adaptive network design


Monday, 13 June, 2011, 2:00 pm, Room MS.05

Study Group on Rigid Geometry
Sarah Zerbes (Exeter)
Differentials, residues and integration on curves (after Coleman)


Monday, 13 June, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Hung Bui (Oxford)
Zeros of the Riemann zeta function


Tuesday, 14 June, 2011, 12:00 pm, Room D1.07

Joint AMSTAT/CRISM Seminar
Colin Fox (Otago)
MCMC using lessons from CSE (Or: sample-based inference in large-scale inverse problems using algorithms developed for computational optimization)


Tuesday, 14 June, 2011, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Igor Razgon (Leicester)
Understanding the Kernelizability of Multiway Cut


Wednesday, 15 June, 2011, 12:00 pm, Room MS04

Postgraduate seminar
Damon McDougall (Warwick)
Monte Carlo Sampling


Wednesday, 15 June, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry seminar
Josephine Yu (Georgia Tech)
Computing tropical resultants


Thursday, 16 June, 2011, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry and Topology Seminar
TBA
TBA


Friday, 17 June, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Erwin Bolthausen (Zürich)
Asymmetric weakly self-avoiding random walks


Monday, 20 June, 2011 — Friday, 24 June, 2011, Room MS.03


Organisers: Nigel Burroughs, Sam Bryan, Conrad Mullineaux, Olaf Kruse
Complexity and Systems Biology of Microbial Biofuels


Monday, 20 June, 2011 — Friday, 24 June, 2011, Room A0.02

DUNE 2011
Organisers: Andreas Dedner Robert Klöfkorn and Martin Nolte (Warwick)
Warwick/NAIS DUNE Summer School 2011


Monday, 20 June, 2011, 11:00 am, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Getting Started


Monday, 20 June, 2011, 1:15 pm, Room MS.03

Biofuels
Nigel Burroughs (Warwick)
Scope and issues


Monday, 20 June, 2011, 1:30 pm, Room MS.03

Biofuels
Percival Zhang (Virginia)
Replacing crude oil with sugar (before we run out of oil)


Monday, 20 June, 2011, 2:00 pm, Room MS.05

Study Group on Rigid Geometry
David Holmes (Warwick)
Frobenius structure on de Rham cohomology


Monday, 20 June, 2011, 2:00 pm, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Generic programming in C++


Monday, 20 June, 2011, 2:30 pm, Room MS.03

Biofuels
Martin Hagemann (Rostock)
Metabolic and transcriptomic phenotyping of inorganic carbon acclimation among cyanobacteria


Monday, 20 June, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Nigel Byott (Exeter)
Realisable Galois module classes for some metabelian extensions


Monday, 20 June, 2011, 4:00 pm, Room MS.03

Biofuels
Olaf Kruse (Bielefeld)
Biofuels from algae- challenges for industrial levels of productivity


Monday, 20 June, 2011, 4:00 pm, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Generic programming in C++


Tuesday, 21 June, 2011, 9:00 am, Room MS.03

Biofuels
Donald A Bryant (Penn State)
Synechococcus sp. PCC 7002: a robust, versatile, and cosmopolitan cyanobacterial platform for biofuels production


Tuesday, 21 June, 2011, 9:00 am, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Introduction to DUNE


Tuesday, 21 June, 2011, 10:00 am, Room MS.03

Biofuels
Ralf Steuer (Manchester)
Systems Biology of Cyanobacterial Biofuel Production


Tuesday, 21 June, 2011, 11:00 am, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Introduction to DUNE


Tuesday, 21 June, 2011, 11:30 am, Room MS.03

Biofuels
Sam Bryan (QM/Imperial)
Spatial localisation of the hydrogenase in synechocystis sp. PCC6803


Tuesday, 21 June, 2011, 12:00 pm, Room MS.03

Biofuels
Conrad Mullineaux (QM, London)
Colocalisation of electron transport complexes in bioenergetic membranes - does distribution at the 100 nm length scale control the partitioning of reducing power?


Tuesday, 21 June, 2011, 1:30 pm, Room MS.03

Biofuels
Wim Vermaas (Arizona)
Solar-Powered Production of Biofuels by Cyanobacteria: Stoichiometry of Reducing Equivalents and Chemical Energy, and Energy Conversion Efficiency


Tuesday, 21 June, 2011, 2:00 pm, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Parallelization in DUNE


Tuesday, 21 June, 2011, 2:30 pm, Room MS.03

Biofuels
Norio Murata (Okazaki)
Stress sensitivity of photosynthesis and gene-engineered improvement of stress tolerance in cyanobacteria


Tuesday, 21 June, 2011, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Vitaliy Koshelev (Russian Academy of Sciences)
On the Erd s-Szekeres Problem and its Modifications


Tuesday, 21 June, 2011, 4:00 pm, Room MS.03

Biofuels
John Golbeck (Penn)
A Hybrid Biological/Organic Photochemical Half-Cell for Generating Dihydrogen


Tuesday, 21 June, 2011, 4:00 pm, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Parallelization in DUNE


Tuesday, 21 June, 2011, 4:30 pm, Room MS.03

Biofuels
Paul Dalby (UCL)
De novo pathway design and evolution


Wednesday, 22 June, 2011, 9:00 am, Room MS.03

Biofuels
Michelle Chang (Berkeley)
Building new chemical function in E. coli


Wednesday, 22 June, 2011, 9:00 am, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Introduction to DUNE-FEM


Wednesday, 22 June, 2011, 10:00 am, Room MS.03

Biofuels
Patrik Jones (Turku)
Engineering model systems for biofuel production and related fundamental studies in prokaryotes


Wednesday, 22 June, 2011, 11:00 am, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Introduction to DUNE-FEM


Wednesday, 22 June, 2011, 11:30 am, Room MS.03

Biofuels
Alexander Steinbüchel (Münster)
Plasmid addiction systems designed to allow stable production of products during microbial fermentations


Wednesday, 22 June, 2011, 12:00 pm, Room MS04

Postgraduate seminar
Rupert Swarbrick (Warwick)
Stable Homotopy Theory for Spheres.


Wednesday, 22 June, 2011, 12:30 pm, Room MS.03

Biofuels
Nigel Burroughs (Warwick)
Systems Biology modelling: from omics to regulons


Wednesday, 22 June, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Bartek Waclaw (Edinburgh)
A dynamical phase transition in a model for evolution with migration


Wednesday, 22 June, 2011, 2:00 pm, Room MS.03

Biofuels
Christoph Benning (Michigan)
Regulation of Triacylglycerol Synthesis and Turnover in Microalgae


Wednesday, 22 June, 2011, 2:00 pm, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Adaptive finite volume methods


Wednesday, 22 June, 2011, 3:00 pm, Room MS.03

Biofuels
Oliver Ebenhoeh (Aberdeen)
Mathematical models of metabolism and photosynthetic acclimation of Chlamydomonas


Wednesday, 22 June, 2011, 4:00 pm, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Adaptive finite volume methods


Thursday, 23 June, 2011, 9:00 am, Room MS.03

Biofuels
Ed van Niel (Lund)
The extreme thermophilic Caldicellulosiruptor saccharolyticus: a promising hydrogen cell factory


Thursday, 23 June, 2011, 9:00 am, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Finite Element Methods


Thursday, 23 June, 2011, 10:00 am, Room MS.03

Biofuels
António Roldão (Chalmers)
Bringing biofuels closer to reality: engineering yeast cell factories for the production of bio-butanol and next generation of bio-diesel


Thursday, 23 June, 2011, 11:00 am, Room MS.03

Biofuels
Radhakrishnan Mahadevan (Toronto)
Model-based Analysis and Design of Metabolism for Biofuels and Biochemicals


Thursday, 23 June, 2011, 11:00 am, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Finite Element Methods


Thursday, 23 June, 2011, 12:00 pm, Room MS.03

Biofuels
Arvind Chali (Virginia)
Functional integration of transcriptome data reveals broad evolutionary conservation in metabolic subsystems of Chlamydomonas reinhardtii


Thursday, 23 June, 2011, 1:45 pm, Room MS.03

Biofuels
Stéphane Lemaire (CNRS Paris)
Redox based post-translational modifications: a central role in the regulation of cell metabolism


Thursday, 23 June, 2011, 2:00 pm, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Finite Elements on Surfaces


Thursday, 23 June, 2011, 2:45 pm, Room MS.03

Biofuels
Neil D. Clarke (Singapore)
Transcriptome and lipidome analysis in model and non-model algae


Thursday, 23 June, 2011, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry and Topology Seminar
TBA
TBA


Thursday, 23 June, 2011, 4:00 pm, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Finite Elements on Surfaces


Friday, 24 June, 2011, 9:00 am, Room MS.03

Biofuels
Clemens Posten (Karlsruhe)
Process development for hydrogen production with Chlamydomonas reinhardtii


Friday, 24 June, 2011, 9:00 am, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Discontinuous Galerkin Methods


Friday, 24 June, 2011, 10:00 am, Room MS.03

Biofuels
Klaus Hellgardt (Imperial)
Multiple energy vectors from algae processing


Friday, 24 June, 2011, 11:00 am, Room MS.03

Biofuels
Alison Smith (Cambridge)
Sustainable biodiesel production from algae - from life-cycle assessment to life cycle biology


Friday, 24 June, 2011, 11:00 am, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Discontinuous Galerkin Methods


Friday, 24 June, 2011, 12:00 pm, Room MS.03

Biofuels
Chris Herring (Mascoma)
The role of OMICs in the development of Thermoanaerobacterium saccharolyticum for production of ethanol from pretreated hardwood


Friday, 24 June, 2011, 2:00 pm, Room A0.02

DUNE 2011
Andreas Dedner (Warwick)
Further aspects of DUNE


Monday, 27 June, 2011, 12:00 pm, Room MS.05

Study Group on Rigid Geometry
Diane Maclagan (Warwick)
Berkovich spaces


Monday, 27 June, 2011, 4:00 pm, Room MS:03


Professor Nigel Thrift
Vice-Chancellor's Visit to Maths and Stats


Tuesday, 28 June, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Daniel Delbourgo (Monash)
Zeros of L-functions of elliptic curves


Tuesday, 28 June, 2011, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Konstantinos Panagiotou (MPI)
Ultra-Fast Rumor Spreading in Models of Real-World Networks


Wednesday, 29 June, 2011, 12:00 pm, Room MS04

Postgraduate seminar
Michal Adamaszek (Warwick)
Why 1,2,4 and 8 are better.


Wednesday, 29 June, 2011, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Maxim Sviridenko (IBM)
New and Old Algorithms for Matroid and Submodular Optimization


Wednesday, 29 June, 2011, 4:00 pm, Room MS05

DIMAP seminar
Maxim Sviridenko (IBM T.J. Watson Research Centre)
New and Old Algorithms for Matroid and Submodular Optimization


Thursday, 30 June, 2011, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry and Topology Seminar
TBA
TBA


Monday, 4 July, 2011 — Wednesday, 6 July, 2011

Symposium Workshop
Organisers: Henk Bruin (Surrey) and Sebastian van Strien
Piecewise and Low-Dimensional Dynamics


Monday, 4 July, 2011, 9:30 am, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
T. Nowicki (IBM)
Dynamics of the Error Diffusion Algorithm I


Monday, 4 July, 2011, 11:00 am, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
T. Nowicki (IBM)
Dynamics of the Error Diffusion Algorithm II


Monday, 4 July, 2011, 1:30 pm, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
M. Wojtkowski (Arizona)
Symmetries of Berg partitions


Monday, 4 July, 2011, 2:30 pm, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
E. Sander (GMU)
Connecting period-doubling cascades to chaos


Monday, 4 July, 2011, 4:00 pm, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
S. Kiriki (Kyoto)
Renormalized dynamics near heterodimensional tangencies and existence of robust cycles


Monday, 4 July, 2011, 5:00 pm, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
D. Schnellmann (Ecole Normale Superieure)
Typical points for one-parameter families of non-degenerate piecewise expanding unimodal maps


Monday, 4 July, 2011, 5:45 pm, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
C. Wolf (Wichita State University)
Variation of topological pressure for complex Henon maps


Monday, 4 July, 2011, 6:30 pm, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
R. Fokkink (TU Delft)
Dynamics of subtractive algorithms


Tuesday, 5 July, 2011, 9:30 am, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
T. Nowicki (IBM)
Dynamics of the Error Diffusion Algorithm III


Tuesday, 5 July, 2011, 11:00 am, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
D. Sands (Paris-Sud)
Dynamics of continuous piecewise affine maps I


Tuesday, 5 July, 2011, 1:30 pm, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
S. Newhouse (MSU)
TBA


Tuesday, 5 July, 2011, 2:30 pm, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
P. Ashwin (Exeter)
Piecewise isometires - from the line to the plane


Tuesday, 5 July, 2011, 4:00 pm, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
I.B. Yildiz (Max Planck Institute)
Topological entropy of the Lozi maps


Tuesday, 5 July, 2011, 5:00 pm, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
D. Sands (Paris-Sud)
Dynamics of continuous piecewise affine maps II


Tuesday, 5 July, 2011, 6:00 pm, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
Y. Zhang (Exeter)
Invariant measures with bounded variation densities for piecewise area preserving maps


Wednesday, 6 July, 2011 — Friday, 8 July, 2011

2009/10 Warwick Symposium
Organisers: Claude Baesens and Robert MacKay
From Chaos to Complexity


Wednesday, 6 July, 2011, 9:30 am, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
D. Sands (Paris-Sud)
Dynamics of continuous piecewise affine maps III


Wednesday, 6 July, 2011, 10:30 am, Room B3.03

Piecewise and Low-Dimensional Dynamics
S. Akiyama (Niigata University)
Why do piecewise isometries have Pisot scalings?


Wednesday, 6 July, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
S. Newhouse (Michigan)
On the existence of chaos in the Lorenz systems


Wednesday, 6 July, 2011, 2:30 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
M. Misiurewicz (IUPUI, Indianapolis)
Entropy of hypercubes


Wednesday, 6 July, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
D. Goroff (New York)
The origins of chaos theory


Wednesday, 6 July, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Chaos to Complexity
J. Sommeria (CNRS, Grenoble)
Emergence of coherent flows in fluid turbulence


Wednesday, 6 July, 2011, 4:30 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
F. Doveil (Marseille)
Observation of Hamiltonian dynamics and chaos control in wave-particle interaction


Wednesday, 6 July, 2011, 5:00 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
R. Dilão (IST, Lisbon)
Mathematical complexity theory in systems biology: several success stories and new problems


Wednesday, 6 July, 2011, 5:30 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
Y-C. Chen (Academia Sinica, Taiwan)
Family of Julia sets as orbits of differential equations


Thursday, 7 July, 2011, 8:50 am, Room B3.03

Chaos to Complexity
G. Gomes (FCG-IGC Lisbon)
Heterogeneity in antibody range and the evolution of influenza viruses


Thursday, 7 July, 2011, 9:10 am, Room B3.03

Chaos to Complexity
V. Basios (Brussels)
Non-standard aggregation patterns emerging in complex systems


Thursday, 7 July, 2011, 9:30 am, Room B3.03

Chaos to Complexity
A. Politi (CNdR, Firenze)
Collective phenomena in neural networks


Thursday, 7 July, 2011, 10:00 am, Room B3.03

Chaos to Complexity
R. Ramaswamy (Hyderabad)
Synchrony in stochastic dynamical systems: applications to cellular phenomena


Thursday, 7 July, 2011, 11:00 am, Room B3.03

Chaos to Complexity
P. Rapp (USUHS)
Dynamical analysis and complexity measures in neuropsychiatry


Thursday, 7 July, 2011, 11:30 am, Room B3.03

Chaos to Complexity
J-P. Eckmann (Geneva)
Rattling and Freezing in a Model of 1d Heat Conduction


Thursday, 7 July, 2011, 12:00 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
G. Benettin (Padova)
The Fermi-Pasta-Ulam-Problem: main ideas, recent results, open questions


Thursday, 7 July, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
R. May (Oxford)
Stability and complexity in model banking systems


Thursday, 7 July, 2011, 2:30 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
R. Douady (CNRS, Paris 1 & Riskdata)
Financial crisis dynamics: Attempt to define a market instability indicator


Thursday, 7 July, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
B. Legras (ENS, Paris)
Complexity and Climate


Thursday, 7 July, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Charles Fefferman (Princeton)
The breakdown problem for fluid interfaces


Thursday, 7 July, 2011, 4:00 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
D. Turaev (Imperial)
On space-time chaos in driven Ginzburg-Landau equation


Thursday, 7 July, 2011, 4:30 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
L-S. Young (New York)
Dynamics of neuronal networks modeling visual cortex


Thursday, 7 July, 2011, 5:00 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
M. Courbage (Paris 7)
On synchronisation of coupled neural spiking-bursting maps


Thursday, 7 July, 2011, 5:30 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
B. Fernandez (CNRS, Marseille)
Coupled map lattices beyond uncoupled regimes


Friday, 8 July, 2011, 9:00 am, Room B3.03

Chaos to Complexity
T. Gilbert (ULB, Brussels)
Order statistics and the Lyapunov spectra of some classes of high-dimensional billiard systems


Friday, 8 July, 2011, 9:20 am, Room B3.03

Chaos to Complexity
B. Ryals (New York)
Dynamics of N particles in a line segment


Friday, 8 July, 2011, 9:40 am, Room B3.03

Chaos to Complexity
Ben Mestel (Open, Reading & INI Cambridge)
Renormalization in quasiperiodic dynamics


Friday, 8 July, 2011, 10:00 am, Room B3.03

Chaos to Complexity
P. Glendinning (Manchester)
Emergence of polysychrony in adaptive networks


Friday, 8 July, 2011, 11:00 am, Room B3.03

Chaos to Complexity
G. Wayne (Boston)
A dynamical systems approach to metastability


Friday, 8 July, 2011, 11:30 am, Room B3.03

Chaos to Complexity
J-M. Gambaudo (Nice)
Quasicrystal ground states


Friday, 8 July, 2011, 12:00 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
Y. Pomeau (ENS, Paris)
Statistical mechanics with gravitational interaction


Friday, 8 July, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
M. Berry (Bristol)
Fast and Slow


Friday, 8 July, 2011, 2:30 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
M. Campanino (Bologna)
Asymptotic behaviour of connection and correlation functions outside the critical point


Friday, 8 July, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
A. Noronha (IST, Lisbon)
Nonlinear dynamics for the public


Friday, 8 July, 2011, 4:00 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
J. van Zeijts (New York)
From KAM theory to particle accelerators, to the complexity of option trading


Friday, 8 July, 2011, 4:30 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
J. Heldstab (Zürich)
From chaos to environment


Friday, 8 July, 2011, 5:00 pm, Room B3.03

Chaos to Complexity
R.MacKay (Warwick)
Hyperbolicity in mechanics, cosmology and emergence


Monday, 11 July, 2011 — Friday, 15 July, 2011

Symposium Workshop
Organisers: Mark Pollicott and Sebastian van Strien
Final Meeting: Ergodic Theory and Dynamical Systems


Monday, 11 July, 2011, 11:00 am, Room B3.02

Whitney Extension Theory
Charles Fefferman (Princeton)
Extension and Interpolation of Functions, Lecture I


Monday, 11 July, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Károly Simon (Budapest)
Algebraic difference of random Cantor sets


Monday, 11 July, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Gonzalo Contreras (Mexico)
Generically the 2-sphere has an elliptic closed geodesic


Monday, 11 July, 2011, 4:30 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Keith Burns (Northwestern)
On the dimension of the level sets for the Lyapunov exponent of a geodesicflow


Monday, 11 July, 2011, 5:30 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Feliks Przytycki (Warsaw)
Some of Anthony Manning's mathematical achievements


Tuesday, 12 July, 2011, 9:00 am, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Serge Troubetzkoy (Marseille)
Recurrence of the periodic Ehrenfest wind tree model (periodic planar billiards)


Tuesday, 12 July, 2011, 10:00 am, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Omri Sarig (Weizmann Institute)
Symbolic dynamics for surface diffeomorphisms (I)


Tuesday, 12 July, 2011, 11:00 am, Room B3.02

Whitney Extension Theory
Charles Fefferman (Princeton)
Extension and Interpolation of Functions, Lecture II


Tuesday, 12 July, 2011, 11:30 am, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Weixiao Shen (Singapore)
Stochastic stability of non-uniformly expanding interval maps (I)


Tuesday, 12 July, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Sebatien Ferenczi (Marseille)
Ergodic generalizations of the Lagrange spectrum


Tuesday, 12 July, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Nicolai Haydn (Los Angeles)
Return time distribution for unions of cylinder sets for non-uniformly expanding maps


Tuesday, 12 July, 2011, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Leslie Valiant (Harvard)
Holographic Algorithms


Tuesday, 12 July, 2011, 4:30 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Sandro Vaienti (Marseille)
Polynomial decay for Non Markov maps


Wednesday, 13 July, 2011, 9:00 am, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Michal Misiurewicz (Indianapolis)
Concavity implies attraction


Wednesday, 13 July, 2011, 10:00 am, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Omri Sarig (Weizmann Institute)
Symbolic dynamics for surface diffeomorphisms (II)


Wednesday, 13 July, 2011, 11:30 am, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Weixiao Shen (Singapore)
Stochastic perturbation of one dimensional maps (II)


Wednesday, 13 July, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Ilya Goldsheid (London)
Products of random transformations and random walks in random environments


Wednesday, 13 July, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
C. Carminati (Pisa)
The family of generalized bounded type numbers and its bifurcation locus


Wednesday, 13 July, 2011, 3:00 pm, Room B3.02

Final Meeting: ETDS
M.P. Wojtkowski (University of Warmia and Mazury in Olsztyn)
On the Real Baker Map


Wednesday, 13 July, 2011, 3:25 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
D.H. Kim (Suwon)
Diophantine condition of the interval exchange map


Wednesday, 13 July, 2011, 3:25 pm, Room B3.02

Final Meeting: ETDS
C. Dettman (Bristol)
The Lorentz Gas and the Riemann Hypothesis


Wednesday, 13 July, 2011, 4:30 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
C. Wolf (Wichita State University)
The geometry of rotation sets


Wednesday, 13 July, 2011, 4:30 pm, Room B3.02

Final Meeting: ETDS
J. Chen (PSU)
Coexistence of zero and nonzero Lyapunov exponents


Wednesday, 13 July, 2011, 4:55 pm, Room B3.02

Final Meeting: ETDS
D. Simmons (UNT)
Random Iteration of Rational Functions


Thursday, 14 July, 2011, 9:00 am, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Edson Vargas (Sao Paolo)
Dirac physical measures and transitive flows


Thursday, 14 July, 2011, 10:00 am, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Genardi Levin (Jerusalem)
On the problem of "wild attractor" in one-dimensional dynamics


Thursday, 14 July, 2011, 11:00 am, Room B3.02

Whitney Extension Theory
Charles Fefferman (Princeton)
Extension and Interpolation of Functions, Lecture III


Thursday, 14 July, 2011, 11:30 am, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Weixiao Shen (Singapore)
Stochastic stability of non-uniformly expanding interval maps (III)


Thursday, 14 July, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Konstantin Khanin (Toronto)
TBA


Thursday, 14 July, 2011, 3:00 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Andrew Torok (Houston)
Convergence of moments for Axiom A and nonuniformly hyperbolic flows


Thursday, 14 July, 2011, 4:30 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Mary Rees (Liverpool)
Followers are back


Friday, 15 July, 2011, 9:00 am, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Cecilia Gonzalez Tokman (Victoria)
Semi-invertible multiplicative ergodic theorems


Friday, 15 July, 2011, 10:00 am, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Philippe Thieullen (Bordeaux)
Zero-temperature Gibbs measures for some subshifts of finite type


Friday, 15 July, 2011, 11:00 am, Room B3.02

Whitney Extension Theory
Charles Fefferman (Princeton)
Extension and Interpolation of Functions, Lecture IV


Friday, 15 July, 2011, 11:30 am, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Jon Aaronson (Tel Aviv)
Rational weak mixing in infinite measure spaces


Friday, 15 July, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Final Meeting: ETDS
Anatoly Vershik (St Petersburg)
Dynamics of the metric in ergodic theory and scaling entropy


Monday, 25 July, 2011 — Wednesday, 27 July, 2011, Room MS.02

Non Symposium Workshop
Organisers: Brian Bowditch, Saul Schleimer and Javier Aramayona (Galway)
Aspects of Hyperbolicity in Geometry, Topology and Dynamics


Monday, 25 July, 2011, 9:30 am, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
Jean-Marc Schlenker (Toulouse)
A cyclic extension of the earthquake flow


Monday, 25 July, 2011, 11:00 am, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
Kasra Rafi (Oklahoma)
Hyperbolicity in Teichmuller space


Monday, 25 July, 2011, 1:30 pm, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
Jack O. Button (Cambridge)
Establishing largeness for a family of closed hyperbolic 3-manifolds


Monday, 25 July, 2011, 2:40 pm, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
Vaibhav Gadre (Harvard)
Hitting measures on the Thurston boundary


Monday, 25 July, 2011, 4:00 pm, Room B3.02

DIMAP
Laura Galli (Bologna)
Cutting-Planes for the Max-Cut Problem


Monday, 25 July, 2011, 4:15 pm, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
Jeffrey Brock (Brown)
The Weil-Peterson metric on Teichmuller space, and the geometry of hyperbolic 3-manifolds


Tuesday, 26 July, 2011, 9:30 am, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
Bill Goldman (Maryland)
Deformation spaces of 3-dimensional affine space forms


Tuesday, 26 July, 2011, 11:00 am, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
Corinna Ulcigrai (Bristol)
Ergodicity in Z-covers of translation surfaces


Tuesday, 26 July, 2011, 1:30 pm, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
David Dumas (UIC)
Holonomy of projective structures and flat surfaces in hyperbolic space


Tuesday, 26 July, 2011, 2:40 pm, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
Hideki Miyachi (Osaka)
Limits of geodesic rays and non-visible points of Teichmuller space


Wednesday, 27 July, 2011, 9:30 am, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
Dick Canary (Michigan)
Dynamics on character varieties


Wednesday, 27 July, 2011, 11:00 am, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
Frédéric Paulin (Paris-Sud)
On the hyperbolic geometry of binary Hamiltonian forms


Wednesday, 27 July, 2011, 1:30 pm, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
Ken Bromberg (Utah)
Bounded cohomology for groups with hyperbolic actions


Wednesday, 27 July, 2011, 2:40 pm, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
Makoto Sakuma (Hiroshima)
Simple loops on 2-bridge spheres in 2-bridge link complements


Wednesday, 27 July, 2011, 4:15 pm, Room MS.02

Geometry & Topology Workshop
Steve Kerckhoff (Stanford)
Hyperbolic and AdS geometry in dimension 3


Thursday, 28 July, 2011, 2:00 pm

Algebra Seminar
Alexander Hulpke (Colorado State University)
Computing Normalizers in Matrix groups


Thursday, 4 August, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems Seminar
Dan Thompson (Penn State University)
Uniqueness of equilibrium states: Beta-shifts, the Bowen property and Beyond


Wednesday, 24 August, 2011, 9:30 am, Room MS.03

A Symposium on Time
Robin Ball (Warwick)
A Physicist's View on Time


Wednesday, 24 August, 2011, 10:20 am, Room MS.03

A Symposium on Time
Peter Coveney (UCL)
The Direction of Time


Wednesday, 24 August, 2011, 11:10 am, Room MS.03

A Symposium on Time
Julian Barbour (Oxford)
Aspects of Time


Wednesday, 24 August, 2011, 1:00 pm, Room MS.03

A Symposium on Time
Christoph Hoerl (Warwick)
Temporal Experience and Temporal Illusions


Wednesday, 24 August, 2011, 1:50 pm, Room MS.03

A Symposium on Time
Teresa McCormack (Queen's University Belfast)
Time and the Child


Wednesday, 24 August, 2011, 2:40 pm, Room MS.03

A Symposium on Time
Daniel Read (Warwick Business School)
The Economics and Psychology of Time


Wednesday, 24 August, 2011, 4:00 pm, Room MS.03

A Symposium on Time
Nick Roberts (Coull Quartet)
Beating TIme


Wednesday, 24 August, 2011, 4:50 pm, Room MS.03

A Symposium on Time
Jonathan Heron (Fail Better Productions)
The time 'twixt six and now': Shakespeare, Beckett and Theatrical Time


Wednesday, 24 August, 2011, 5:15 pm, Room MS.03

A Symposium on Time
Harvey Brown (Oxford)
The Subtleties of Simultaneity: Spreading Time Through Space


Monday, 5 September, 2011 — Friday, 7 September, 2012

2011/12 Warwick Symposium
Organisers: Neil O'Connell, Martin Hairer, Ben Hambly (Oxford) and Jon Warren
Probability


Monday, 5 September, 2011 — Friday, 9 September, 2011, Room B3.03

Symposium Workshop
Organisers: Ben Hambly (Oxford), Neil O'Connell, Nikolaos Zygouras
Disordered Media


Monday, 5 September, 2011, 9:20 am, Room B3.03

Disordered Media
Timo Seppalainen (Wisconsin-Madison)
The exactly solvable log-gamma polymer


Monday, 5 September, 2011, 10:40 am, Room B3.03

Disordered Media
Jon Warren (Warwick)
The stochastic heat equation and the Karlin-McGregor formula


Monday, 5 September, 2011, 11:40 am, Room B3.03

Disordered Media
Tomohiro Sasamoto (Chiba)
A replica analysis of the one-dimensional KPZ equation


Monday, 5 September, 2011, 2:40 pm, Room B3.03

Disordered Media
Ivan Corwin (Microsoft Research & MIT)
The Airy line ensemble: continuum statistics and Gibbs property


Monday, 5 September, 2011, 4:00 pm, Room B3.03

Disordered Media
Jeremy Quastel (Toronto)
The polymer endpoint distribution


Tuesday, 6 September, 2011, 9:20 am, Room B3.03

Disordered Media
Artem Sapozhnikov (ETH Zurich)
Connectivity properties of random interlacements


Tuesday, 6 September, 2011, 10:40 am, Room B3.03

Disordered Media
Vladas Sidoravicious **CANCELLED** (IMPA Brazil)


Tuesday, 6 September, 2011, 11:40 am, Room B3.03

Disordered Media
Ken Alexander (S California)
Subgaussian concentration and rates of convergence in directed polymers


Tuesday, 6 September, 2011, 2:40 pm, Room B3.03

Disordered Media
Tom Mountford (EPFL)
Lyapunov exponents limits for random walks in random potentials


Tuesday, 6 September, 2011, 4:00 pm, Room B3.03

Disordered Media
Dmitry Ioffe (Technion)
A CLT for stretched polymers at weak disorder


Wednesday, 7 September, 2011, 9:20 am, Room B3.03

Disordered Media
Christophe Sabot (Lyon)
Some aspects of random walks in random Dirichlet environments


Wednesday, 7 September, 2011, 10:40 am, Room B3.03

Disordered Media
Erwin Bolthausen (Zurich)
An iterative construction of solutions of the TAPequations


Wednesday, 7 September, 2011, 11:40 am, Room B3.03

Disordered Media
David Croydon (Warwick)
Spectral asymptotics for stable trees and the critical random graph


Wednesday, 7 September, 2011, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Miguel Pineda (Universite Libre de Bruxelles)
Diffusing opinions in bounded confidence processes


Thursday, 8 September, 2011, 9:20 am, Room B3.03

Disordered Media
Pierre Tarres (Oxford)
Brownian Polymers


Thursday, 8 September, 2011, 10:40 am, Room B3.03

Disordered Media
Francis Comets (Paris)
A truly pathwise approach to polymer localization


Thursday, 8 September, 2011, 11:40 am, Room B3.03

Disordered Media
Amine Asselah (Paris)
Fluctuations for a random growth model


Thursday, 8 September, 2011, 2:40 pm, Room B3.03

Disordered Media
Hubert Lacoin (Paris)
Enhanced superdiffusivity for polymer models in an environment with correlation


Thursday, 8 September, 2011, 4:00 pm, Room B3.03

Disordered Media
Patrik Ferrari (Bonn)
Finite time corrections in KPZ growth models


Friday, 9 September, 2011, 9:20 am, Room B3.03

Disordered Media
Ilya Goldsheid (QMUL)
Random walks in random environment on a strip in sub-diffusive regimes


Friday, 9 September, 2011, 10:00 am, Room MS.01


Madhav Marathe (Virginia Tech)
Pervasive High Performance Computing Meets Network Epidemiology


Friday, 9 September, 2011, 10:40 am, Room B3.03

Disordered Media
Martin Zerner (Tuebingen)
Interpolation percolation


Friday, 9 September, 2011, 11:30 am, Room MS.01


Madhav Marathe (Virginia Tech)
High Performance Computing Meets Network Epidemiology


Friday, 9 September, 2011, 11:40 am, Room B3.03

Disordered Media
Antal Jarai (Bath)
Rate of convergence estimates for the zero dissipation limit in Abelian sandpiles


Friday, 9 September, 2011, 2:40 pm, Room B3.03

Disordered Media
James Martin (Oxfrod)
Last passge percolation in one and two dimensions


Friday, 9 September, 2011, 4:00 pm, Room B3.03

Disordered Media
Peter Morters (Bath)
Percolation on preferential attachment networks


Tuesday, 13 September, 2011, 11:00 am, Room B3.03

Langlands Day - Number Theory
Dave Mendes da Costa (Bristol)
An Introduction to the Langlands Program


Tuesday, 13 September, 2011, 1:00 pm, Room B3.03

Langlands Day - Number Theory
Barinder Banwait (Warwick)
Artin's conjecture and Automorphic Representations


Tuesday, 13 September, 2011, 2:00 pm, Room B3.03

Langlands Day - Number Theory
Dan Loughran (Bristol)
Hasse-Weil Zeta Functions


Tuesday, 13 September, 2011, 3:30 pm, Room B3.03

Langlands Day - Number Theory
Alex Paulin (Nottingham)
New p-adic Aspects of the Langlands Program


Tuesday, 13 September, 2011, 5:00 pm, Room B3.03

Langlands Day - Number Theory
Jo Dwyer (Bristol)
The Trace Formula and Spectral Theory


Tuesday, 20 September, 2011, 12:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry
Diane Maclagan (Warwick)
Topics in toric geometry


Tuesday, 20 September, 2011, 2:30 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry
Miles Reid (Warwick)
Rings and varieties - introduction


Tuesday, 20 September, 2011, 4:30 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry
Gavin Brown (Loughborough)
Fano 3-folds and anticanonical rings


Wednesday, 21 September, 2011, 10:00 am, Room B3.03

Algebraic Geometry
Gavin Brown (Loughborough)
Codimension 4 Fanos, Tom and Jerry


Wednesday, 21 September, 2011, 11:30 am, Room B3.03

Algebraic Geometry
Marco Schlichting (Warwick)
Introduction to Chow groups, motives and motivic cohomology I


Wednesday, 21 September, 2011, 4:30 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry
G Sankaran (Bath)
Elliptic curves and Abelian varieties I


Thursday, 22 September, 2011, 11:30 am, Room B3.03

Algebraic Geometry
Damiano Testa (Warwick)
Cox rings


Thursday, 22 September, 2011, 2:30 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry
G Sankaran (Bath)
Elliptic curves and Abelian varieties II


Thursday, 22 September, 2011, 3:30 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Eamonn O'Brien (Auckland)
Constructive recognition for classical groups


Thursday, 22 September, 2011, 4:30 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry
Timothy Logvinenko (Warwick)
Serre duality I


Friday, 23 September, 2011, 11:30 am, Room B3.03

Algebraic Geometry
Marco Schlichting (Warwick)
Introduction to Chow groups, motives and motivic cohomology II


Friday, 23 September, 2011, 2:30 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry
Miles Reid (Warwick)
Rings and varities - the Buchsbaum-Eisenbud symmetriser


Friday, 23 September, 2011, 4:30 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry
Timothy Logvinenko (Warwick)
Serre duality II


Thursday, 29 September, 2011, 11:30 am, Room B3.02

Algebraic Geometry Seminar
Miles Reid (Warwick)
Gorenstein in codimension 4, a conjectural structure result


Thursday, 29 September, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry Seminar
Wang Qingxue (Fudan)
On the dilogarithm and the Bloch group


Thursday, 29 September, 2011, 3:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry Seminar
Alvaro Nolla (Madrid)
Flops, mutations and crepant resolutions


Friday, 30 September, 2011, 10:00 am, Room B3.02

Kullbach-Leibler
Dan Cornford (Aston)
Introduction to Bayesian Inference


Friday, 30 September, 2011, 10:30 am, Room B3.02

Kullbach-Leibler
Manfred Opper (Berlin)
Introduction to Variational Approximations


Friday, 30 September, 2011, 12:00 pm, Room B3.02

Kullbach-Leibler
Manfred Opper (Berlin)
Variational Gaussian Process Approximations


Friday, 30 September, 2011, 2:00 pm, Room B3.02

Kullbach-Leibler
Dan Cornford (Aston)
Introduction to Data Assimilation


Friday, 30 September, 2011, 2:30 pm, Room B3.02

Kullbach-Leibler
Michail Vrettas (Aston)
VGPA for DA