Skip to main content

Positions Held

Positions held

Centenary Professor, Institute of Governance and Policy Analysis, University of Canberra, 2015-continuing

Professor of Governance, Sir Walter Murdoch School of Management and Governance, 2013-15

Winthrop Professor, Politics, University of Western Australia. 2010 - 2013

Marie Curie Chair, 2004-08, and Professor, Central European University, Budapest Hungary.

Lecturer in Politics and Comparative Public Policy, Manchester Metropolitan University. 1993-95

Fulbright Fellow, Graduate Public Policy Program, Georgetown University in Washington DC. 1991.

Professional Service

Board member, Think Tank Fund, Network of the Open Society Foundations, March 2012 – continuing.

Selection Committee, Australian-American Fulbright Commission Fellowships (Western Australia), 2012 – 2015.

International Advisory Committee, The Centre for Governance and Citizenship of the Hong Kong Institute of Education. March 2011 –

Steering Committee Member, Local Government and Public Service Initiative (LGI), Open Society Foundations network 2010 – 2011.

Co-editor of Global Governance: A Review of Multilateralism and International Organization, Academic Council of the United Nations System (ACUNS) and Lynne Reinner Publishers.

Member, Research Board, Central European University, 2004 - 2006

Consultant, Asian Development Bank Institute, Hanoi, June—September 2005.

Member, International Social Science Council Task Force 1 (Quality, Strategies, Operations of the ISSC) June 2005 – May 2006

Member, Research Board for the Division for the Strategic Priorities of the Research Council of Norway, “Poverty Reduction and Peace”, Planning Committee, 2004-2005 and Research Programme Steering Committee, 2005 continuing for five years.

Committee Member, Research Council of Norway, 5 Year Evaluation of Development Studies in Norwegian universities and research institutes, 2006-07.

Member, International Advisory Council of the Policy Studies Organisation, USA. From September 2004-2010.

Co-Chair, Hungarian Ministry of Foreign Affairs--Central European University Joint Taskforce on ‘Globalisation’; Central European University Co-ordinator 2004-05.

Member, Steering Committee, Research Alliance for Development (RAD) coordinated by European Office, World Bank, Paris, 2003-10.

Member, International Steering Committee, ‘Bridging Research and Policy Project’ Co-ordinated by the Overseas Development Institute, London and the Global Development Network, Washington DC. 2002-05.

Member, Governing Body, Global Development Network, Washington DC. 2001–2004.

Member of Council and Trustee, Overseas Development Institute, London. 2000--11.

Member, International Advisory Council, Institute of Commonwealth Studies, Institute of Advanced Studies, University of London. 2002-10.

Editorial Boards and Other Scholarly Activities

Consulting Editor, Policy and Politics, 2016 -- 2018

Co-Editor, Global Governance: A Review of Multilateralism and International Organization, Lynne Reinner & Academic Council of the United Nations System (ACUNS) 2005 – 2008.

Editorial Board, Journal of Comparative Policy Analysis, Taylor & Francis, 2015 –
Editorial Board, Cambridge Studies in Comparative Public Policy, Cambridge University Press), 2014 –
Editorial Board: Policy and Politics Bristol, Policy Press, 2014 –
Editorial Board, Australian Journal of Political Science 2004 – 2010
Editorial Board, Policy Studies, Frank Cass/Taylor & Francis 2004 – 2009
Editorial Board, Global Social Policy, Sage journal 2000 – 2005
Editorial Board, Policy and Society, Elsevier, 2002 – 2007

Visiting positions

Visiting Professor, Department of Public Policy and School of Public Policy, Central European University, 2009--2017.

Visiting Professor, School of Arts, Monash Malaysia, Kuala Lumpur, December 2007 – March 2008.

Visiting Professor, Hertie School of Governance, Berlin, Germany, July – September 2007.

Visiting Scholar, Asia Research Centre, Murdoch University, March 2001.

Visiting Fellow, Political Science Programme, Research School of Social Sciences, Australian National University, February through May 2000.

Visiting Scholar and Consultant, Economic Policy for Poverty Reduction Division, World Bank Institute, Washington DC., August-December 1999.