Skip to main content

Seminars 2013-2014

Wednesday, 2 October, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate Seminar
Ben Lees (Warwick)
The Classical Heisenberg and Related Models


Wednesday, 2 October, 2013, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Andrey Morozov (Leicester)
Detecting structural sensitivity in biological models: developing a new framework


Wednesday, 2 October, 2013, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry Seminar
Jens Hornbostel (Wuppertal)
Semitopological K-theory and a theorem of Thomason


Wednesday, 2 October, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Probability seminar
Andreas Eberle (Bonn)
Contractivity wrt Kantorovich distances for diffusion processes in high dimensions


Thursday, 3 October, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Elisabetta Candellero (Warwick)
Clustering in random geometric graphs on hyperbolic spaces


Thursday, 3 October, 2013, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry and Topology seminar
Max Karoubi (Université Paris Diderot)
Algebraic and Hermitian K-theory of operator algebras


Thursday, 3 October, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Y. Sire (Marseille)
Small energy regularity for a Ginzburg-Landau equation and harmonic maps


Friday, 4 October, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Jochen Garcke (Bonn)
Nonlinear Dimensionality Reduction for the Analysis of Numerical Simulation Data


Friday, 4 October, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Shagnik Das (Zurich)
The minimum number of disjoint pairs in set systems


Friday, 4 October, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Grégory Miermont (ENS, Lyon)
Random maps and random 2-dimensional geometries


Monday, 7 October, 2013, 4:00 pm, Room D1.07

Applied PDE Working Seminar
Tom Ranner (Leeds)
A computational approach to an optimal partition problem on surfaces


Tuesday, 8 October, 2013, 1:00 pm, Room B3.01

Navier-Stokes Seminar
Yi Zhou (Fudan) and Jianli Liu (Shanghai University)
A Blow up criterion for the strong solutions to 3D incompressible Navier-Stokes equations in $BMO^{-s}$


Tuesday, 8 October, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Jonathan Fraser (University of Warwick)
Scenery flows for non-conformal measures


Wednesday, 9 October, 2013, Room D1.07

Non-Symposium Workshop
Organiser: Andrew Stuart
EQUIP Launch Day


Wednesday, 9 October, 2013, 12:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Thilo Gross (Bristol)
Analytical approaches to network dynamics


Wednesday, 9 October, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate Seminar
Chimere Anabanti (Warwick)
Nature of representatives of equivalence classes of minimal words of lengths 2,3,4 and 5 in a finitely generated free group


Wednesday, 9 October, 2013, 1:10 pm, Room MOAC Seminar Room

MOAC DTC Seminar
Hugo van den Berg (Warwick)
Dynamics of homeostatic regulation in physiological systems


Wednesday, 9 October, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Probability seminar
Bálint Tóth (Bristol)
CLT for random walks in divergence-free random drift field: $H_{-1}$ suffices


Wednesday, 9 October, 2013, 4:00 pm, Room MS.05

Algebraic Geometry
Miles Reid (Warwick)
Orbifolds


Thursday, 10 October, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Daan Krammer (Warwick)
An asymmetric generalisation of Artin monoids


Thursday, 10 October, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Maren Eckhoff (University of Bath)
Vulnerability of robust preferential attachment networks


Thursday, 10 October, 2013, 3:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Magdalena Rodriguez (Granada)
Minimal surfaces in $H^2\times R$


Thursday, 10 October, 2013, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry and Topology seminar
Dmitry Jakobson (McGill)
Conformal invariants from nodal sets


Friday, 11 October, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
B Cheng (Surrey)
Analysis of some nonlinear PDEs from multi-scale geophysical applications


Friday, 11 October, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Guus Regts (CWI, Amsterdam)
Compact orbit spaces, graph limits and limits of edge-coloring models


Friday, 11 October, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Dan Kral (Warwick)
Analytic methods in graph theory


Monday, 14 October, 2013, Room B3.02

MiR@W day
Organisers: Andreas Dedner, Christoph Ortner (Warwick)
Model Coupling and Applications


Monday, 14 October, 2013, 1:00 pm, Room B3.02

MiR@W: Model Coupling and Applications
Matthias Maischak (Brunel University)
Symmetric FEM and BEM coupling, theory and numerics


Monday, 14 October, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

MiR@W: Model Coupling and Applications
Matthias Heil (University of Manchester)
oomph-lib - the object-oriented multi-physics finite-element library


Monday, 14 October, 2013, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Martin Orr (UCL)
Unlikely intersections in abelian varieties and Shimura varieties


Monday, 14 October, 2013, 3:40 pm, Room B3.02

MiR@W: Model Coupling and Applications
Charalambos Makridakis (University of Sussex)
Title TBA


Monday, 14 October, 2013, 4:40 pm, Room B3.02

MiR@W: Model Coupling and Applications
Steven Kenny (Loughborough University)
Title TBA


Tuesday, 15 October, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Terry Soo (University of Warwick)
Ergodic universality


Wednesday, 16 October, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate Seminar
Rosemberg Toala Enriquez
Relativity: Causality and Black Holes


Wednesday, 16 October, 2013, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Richard Blyth (Edinburgh)
Statistical mechanics of lexicon learning in an uncertain and nonuniform world


Wednesday, 16 October, 2013, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry Seminar
Enrico Fatighenti (Warwick)
A new approach to Torelli's Theorem for K3 surfaces (following Verbitsky, O'Grady and Huybrechts)


Wednesday, 16 October, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Probability seminar
Rémi Rhodes (Paris IX)
Complex Gaussian multiplicative chaos


Thursday, 17 October, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Markus Heydenreich (Leiden University)
Spontaneous breaking of rotational symmetry in the presence of defects


Thursday, 17 October, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Bruce Westbury (Warwick)
On enumeration in classical invariant theory


Thursday, 17 October, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Po-Lam Yung (Oxford)
Title TBA


Friday, 18 October, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Peter Mathe (Berlin)
Statistical Inverse Problems


Friday, 18 October, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Oliver Roche-Newton (Reading)
Variations on the sum-product problem


Friday, 18 October, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Robert Calderbank (Duke)
Golay, Heisenberg and Weyl


Monday, 21 October, 2013, Room B3:02

MiR@W Day
Organisers: Nikolaos Zygouras, Partha Dey
Stochastic Growth Models


Monday, 21 October, 2013, 1:00 pm, Room B3.02

MiR@W: Stochastic Growth Models
Pierre Le Doussal (CNRS)
The Replica Bethe Ansatz method and universality for the KPZ/Directed polymer problem


Monday, 21 October, 2013, 2:10 pm, Room B3.02

MiR@W: Stochastic Growth Models
Regine Marchand (Lorraine)
Asymptotic shape theorem for the contact process in random environment


Monday, 21 October, 2013, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Julio Brau (Cambridge)
Selmer groups of elliptic curves in degree p extensions


Monday, 21 October, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

MiR@W: Stochastic Growth Models
Partha Dey (Warwick)
Multiple phase transitions in long-range first-passage percolation on square lattices


Tuesday, 22 October, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Tuomas Sahlsten (University of Bristol)
Ergodic flows and geometric measure theory


Tuesday, 22 October, 2013, 4:00 pm, Room MS.04

Analysis Seminar
Matt Gursky (Notre Dame)
Critical metrics on connected sums of Einstein four-manifolds


Tuesday, 22 October, 2013, 5:15 pm, Room D1.07

Applied PDE
Stefano Bosia (Politecnico Milano)
On some models for binary fluids with non-local interactions


Wednesday, 23 October, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate Seminar
Tomasz Tkocz
On some Sobolev-type inequality


Wednesday, 23 October, 2013, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Frank Schweitzer (ETH Zürich)
Success and failure - A complex network perspective


Wednesday, 23 October, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

Midlands Probability Seminar (joint with the Statistics Department)
Victor Rivero (CIMAT)
Asymptotic behaviour of first passage time distributions for Lévy Processes


Wednesday, 23 October, 2013, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry Seminar
Andrew Chan (Warwick)
Computing Tropical Varieties


Wednesday, 23 October, 2013, 3:00 pm, Room B3.02

Midlands Probability Seminar (joint with the Statistics Department)
Ben Graham (Warwick)
Communicating over a deletion channel: Cmnicainvra etion annl


Wednesday, 23 October, 2013, 4:30 pm, Room B3.02

Midlands Probability Seminar (joint with the Statistics Department)
Marton Balazs (Bristol)
Second class particles can perform random walks (in some cases)


Thursday, 24 October, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Ashkan Nikeghbali (University of Zurich)
Random permutations and prime numbers


Friday, 25 October, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Eric Vanden Eijnden (Courant)
Some data-assimilation problems arising in the context of single molecule experiments


Friday, 25 October, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Jan Volec (Warwick)
Compactness and finitely forcible graphons


Friday, 25 October, 2013, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Andrew Ranicki (Edinburgh)
Surgery theory and braids


Friday, 25 October, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Ashkan Nikeghbali (Zurich)
Random matrices and number theory: some probabilistic aspects


Monday, 28 October, 2013, Room B3.02

MiR@W Day
Organisers: Florian Theil, Tim Sullivan (Warwick)
Model based emission control


Monday, 28 October, 2013, 2:15 pm, Room B3.02

MiR@W: Model based emission control
Kieran McAleer (AVL)
Emissions legislation - future challenges and trends


Monday, 28 October, 2013, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Francesco Lemma (Paris VII)
On higher regulators of Siegel threefolds: the vanishing on the boundary


Monday, 28 October, 2013, 3:45 pm, Room B3.02

MiR@W: Model based emission control
Tom Stone (AVL)
Model based development and engine calibration


Monday, 28 October, 2013, 4:35 pm, Room B3.02

MiR@W: Model based emission control
Charles Brett (Warwick)
An introduction to optimal control and an example of binary source recovery


Tuesday, 29 October, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Anders Oberg (Uppsala University)
Ergodic theory of Kusuoka measure


Tuesday, 29 October, 2013, 4:00 pm, Room MS.04

Analysis Seminar
A. Carlotto (Stanford)
Complete minimal surfaces in asymptotically flat spaces and exotic solutions of the Einstein constraint equations


Wednesday, 30 October, 2013, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Henry Abarbanel (University of California at San Diego)
Building networks from the bottom up


Wednesday, 30 October, 2013, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry Seminar
Tom Ducat (Warwick)
Constructing 3-fold Divisoral Contractions by Unprojection


Thursday, 31 October, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Dmitriy Rumynin
Kac-Moody Reading Group-1: Basic Definitions


Thursday, 31 October, 2013, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry & Topology Seminar
Robert Gray (University of East Anglia)
On groups encoded by the structure of the idempotents in the full linear monoid


Friday, 1 November, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Paul Milewski (Bath)
Two-layer shallow-water flows: recent mathematical results and the modelling of mixing


Friday, 1 November, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Frantisek Kardos (Bordeaux)
One of Barnette's conjectures confirmed: (not only) fullerene graphs are hamiltonian


Friday, 1 November, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
André Neves (Imperial college)
Min-max theory in Geometry


Monday, 4 November, 2013, 1:00 pm, Room B3.02

MiR@W: Modelling and inference for epidemics
Theo Kypraios (Nottingham)
Recent developments in identifying transmission routes of healthcare associated infections using whole genome sequence data


Monday, 4 November, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

MiR@W: Modelling and inference for epidemics
Matt Keeling (Warwick)
Modelling the spread of American foulbrood in honeybees


Monday, 4 November, 2013, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Daniel Barrera (Lille)
Overconvergent cohomology of Hilbert modular varieties and p-adic L-functions


Monday, 4 November, 2013, 3:45 pm, Room B3.02

MiR@W: Modelling and inference for epidemics
TJ McKinley (Cambridge)
ABC for epidemic models


Tuesday, 5 November, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Dave Sixsmith (Open University)
The size of the Julia set of functions outside the Eremenko-Lyubich class


Wednesday, 6 November, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate Seminar
Alejandro Argaez (Warwick)
A brief introduction to Galois Res attached to Elliptic Curves


Wednesday, 6 November, 2013, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Lenka Zdeborová (CNRS in Gif-sur-Yvette)
Module detection in networks: phase transitions and optimal algorithms


Wednesday, 6 November, 2013, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry Seminar
Yang-Hui He (Oxford)
Gauge Theories: Quivers, dessins and Calabi-Yau


Wednesday, 6 November, 2013, 2:30 pm, Room B3.02

Midlands Probability Seminar (Joint with Statistics)
Terry Soo (Warwick)
A monotone Sinai theorem


Wednesday, 6 November, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Midlands Probability Seminar (Joint with Statistics)
Sunil Chhita (KTH)
Coupling functions of domino tilings of the Aztec diamonds


Thursday, 7 November, 2013, 1:00 pm, Room MS.05

Singularity Day
Juan Jose Nuno-Ballesteros (Valencia)
Equisingularity of famlies of islated determinantal singularities


Thursday, 7 November, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Dmitry Savin (Brunel University)
Shifts of resonance widths as a probe of eigenfunction nonorthogonal


Thursday, 7 November, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Karina Kirkina
Kac-Moody Reading Group-2: The Invariant Bilinear Form and the Generalised Casimir Operator


Thursday, 7 November, 2013, 2:00 pm, Room B1.01

Singularity Day
Washington Luiz Marar (Sao Carlos, SP, Brazil)
Sections of corank 1 map-germs


Thursday, 7 November, 2013, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry and Topology Seminar
Haluk Sengun (Warwick)
Torsion homology of arithmetic hyperbolic 3-manifolds


Thursday, 7 November, 2013, 3:30 pm, Room MS.05

Singularity Day
Guillermo Penafort (Valencia)
Multiple points of map-germs


Thursday, 7 November, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Steve Shkoller (Oxford)
Finite-time interface singularities for the Euler equations


Friday, 8 November, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Colin Cotter (Imperial)
Finite element exterior calculus and numerical weather prediction


Friday, 8 November, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Marthe Bonamy (Montpellier)
The Erdos-Hajnal Conjecture


Friday, 8 November, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
David Ruelle (l'IHÉS)
Hydrodynamic turbulence as a problem in nonequilibrium statistical mechanics


Tuesday, 12 November, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Sandro Vaienti (CPT Marseille)
On the loss of memory for non uniformly expanding (and hyperbolic) systems


Wednesday, 13 November, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate Seminar
Florian Bouyer
An Introduction to K3 Surfaces and an Overview of a Certain Family


Wednesday, 13 November, 2013, 1:00 pm, Room D1.07

Comlexity Forum
Sebastian Ahnert (Cambridge)
The complexity, modularity and evolution of self-assembling structures in biology


Wednesday, 13 November, 2013, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry Seminar
Giulio Codogni (Cambridge)
Satake compactifications, Lattices and Schottky problem


Wednesday, 13 November, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Nathan Glatt-Holtz (Virginia Tech)
Inviscid Limits for the Stochastic Navier Stokes Equations and Related Systems


Thursday, 14 November, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Cécile Mailler (University of Bath)
Smoothing Equations for Large Pólya Urns


Thursday, 14 November, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Karim El Haloui
Kac-Moody Reading Group-3: Integrable Res and the Weyl Group


Thursday, 14 November, 2013, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry & Topology Seminar
Vaibhav Gadre (Warwick)
psuedo-Anosov maps and the curve complex


Thursday, 14 November, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Luca Battaglia (Warwick)
The singular Toda system on compact surfaces


Friday, 15 November, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Charalambos Makridakis (Crete)
Self-adaptive methods for singular phenomena


Friday, 15 November, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Ross Kang (Utrecht)
Bounded spectrum list colouring


Friday, 15 November, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Arieh Iserles (Cambridge)
On the importance (and perils) of being skew-symmetric


Monday, 18 November, 2013, Room B3.02

MiR@W day
Organiser: Manuela Bujorianu (Warwick)
Hybrid Control of Complex Systems


Monday, 18 November, 2013, 11:15 am, Room A1.01

MiR@W: Hybrid Control of Complex Systems
Andrea Lecchini (Leicester)
Stochastic optimization on continuous domains by Markov chain Monte Carlo methods


Monday, 18 November, 2013, 12:00 pm, Room B3.01


Xander Henderson (University of Nevada)
Assouad dimension and differences of Cantor sets


Monday, 18 November, 2013, 1:00 pm, Room B3.02

MiR@W: Hybrid Control of Complex Systems
Rafael Wisniewski (Aalbourg)
Barrier Certificates, Converse Results, Algorithms


Monday, 18 November, 2013, 1:45 pm, Room B3.02

MiR@W: Hybrid Control of Complex Systems
Michael Fisher (Liverpool)
Formal Verification of Autonomous Systems


Monday, 18 November, 2013, 2:30 pm, Room B3.02

MiR@W: Hybrid Control of Complex Systems
Adam Kowalewski (Cracow)
Optimal control of parabolic systems with delays


Monday, 18 November, 2013, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Jayanta Manoharmayum (Sheffield)
Universal deformation rings and the inverse deformation problem


Monday, 18 November, 2013, 3:30 pm, Room B3.02

MiR@W: Hybrid Control of Complex Systems
Nikos Athanasopoulos (Eindhoven)
Control of large-scale linear systems


Monday, 18 November, 2013, 4:15 pm, Room B3.02

MiR@W: Hybrid Control of Complex Systems
Ioannis Lestas (Cambridge)
Fundamental limits for noise suppression in biological networks


Monday, 18 November, 2013, 5:00 pm, Room B3.02

MiR@W: Hybrid Control of Complex Systems
James Marco (Warwick)
Energy Management Control Systems for Low Carbon Vehicles


Monday, 18 November, 2013, 5:30 pm, Room B3.02

MiR@W: Hybrid Control of Complex Systems
Vassili Kolokoltsov (Warwick)
Controled CTRW (continuous time random walks), random switching and fractional calculus


Tuesday, 19 November, 2013, 11:00 am, Room B3.01

Mathematical Modelling Seminar
Markus Kirkilionis (Warwick)
Modelling Cellular Transport Processes


Tuesday, 19 November, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Adam Epstein (Warwick)
Rescaling limits of quadratic rational maps


Wednesday, 20 November, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate Seminar
Ben Pooley
On an Eulerian-Lagrangian formulation of the Euler equations


Wednesday, 20 November, 2013, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Ton Coolen (King's College London)
Solvable model of an immune network on a finitely connected heterogeneous graph with extensively many short loops


Wednesday, 20 November, 2013, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry Seminar
Dominic Joyce (Oxford)
A Darboux theorem for shifted symplectic derived schemes; d-critical loci


Wednesday, 20 November, 2013, 4:00 pm, Room B0.06

Mathematics Planet Earth Seminar
Rupert Klein (Freie Universitaet Berlin)
CliMathematics: Models, data, structures


Wednesday, 20 November, 2013, 4:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry Seminar
Dominic Joyce (Oxford)
Extensions of Donaldson-Thomas theory of Calabi-Yau 3-folds


Wednesday, 20 November, 2013, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Alex Grigoriev (Maastricht University)
Bidimensionality on Geometric Intersection Graphs


Thursday, 21 November, 2013, 1:00 pm, Room D1.07

ETDS
Sjoerd Verduyn Lunel (Utrecht)
Calculating the Hausdorff dimension of invariant sets using spectral theory


Thursday, 21 November, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Thomas Ducat
Kac-Moody Reading Group-4: Classification of Generalised Cartan Matrices


Thursday, 21 November, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Peter Moerters (Bath)
Clustering in spatial preferential attachment models


Thursday, 21 November, 2013, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry and Topology Seminar
Jeffrey Giansiracusa (Swansea)
Generalized ribbon graph decompositions of moduli spaces


Thursday, 21 November, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Miles Simon (Magdeburg)
Some local results for the Ricci flow


Friday, 22 November, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Evan DeCorte (TU Delft)
Low-dimensional spherical sets avoiding orthogonal pairs of points


Friday, 22 November, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Sjoerd Verduyn Lunel (Utrecht)
Wasserstein distances in the analysis of time series and dynamical systems


Monday, 25 November, 2013, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Vladimir Dokchitser (Warwick)
Parity of 2-Selmer ranks for hyperelliptic curves


Tuesday, 26 November, 2013, 11:00 am, Room A1.01

DIMAP Seminar
Milan Vojnovic (Microsoft Research Cambridge)
Balanced Graph Partitioning for Massive Scale Computations


Tuesday, 26 November, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Yakov Pesin (Penn State University)
Essential Coexistence of Regular and Chaotic Dynamics


Wednesday, 27 November, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate Seminar
Jan Volec
Applications of entropy compression method to graph colorings


Wednesday, 27 November, 2013, 12:30 pm, Room B3.02

Postgraduate Seminar
Heline Deconinck
Diophantine equations in the form: $x^{p}+y^{p}+lz^{p}=0$


Wednesday, 27 November, 2013, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Barbara Drossel (Technische Universität Darmstadt)
Boolean networks as simple models for gene regulation


Wednesday, 27 November, 2013, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry Seminar
Artie Prendergast-Smith (Loughborough)
Fano manifolds of high index and the cone conjecture


Wednesday, 27 November, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Sebastian Andres (Bonn)
Invariance Principle for the Random Conductance Model in a degenerate ergodic environment


Thursday, 28 November, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar/Graphs, Geometry and Probability Workshop
Nathanaël Berestycki (University of Cambridge)
Condensation of random walks and Wulff crystal


Thursday, 28 November, 2013, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Karina Kirkina
Kac-Moody Reading Group-5: Real and Imaginary Roots


Thursday, 28 November, 2013, 3:15 pm, Room MS.04

Graphs, Geometry and Probability workshop
Imre Leader (Cambridge)
Euclidean Ramsey Theory


Thursday, 28 November, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Filippo Cagnetti (Sussex)
The rigidity problem for symmetrization inequalities


Thursday, 28 November, 2013, 4:15 pm, Room MS.04

Graphs, Geometry and Probability workshop
Agelos Georgakopoulos (Warwick)
Discrete Riemann mapping and the Poisson boundary


Friday, 29 November, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Paul Houston (Nottingham)
hp-Version discontinuous Galerkin methods on polygonal and polyhedral meshes


Friday, 29 November, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Yi Zhao (Atlanta)
Minimum degree thresholds for Hamilton cycles in k-uniform hypergraphs


Friday, 29 November, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Gitta Kutyniok (TU Berlin)
Imaging Science meets Compressed Sensing


Monday, 2 December, 2013, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Samuele Anni (Warwick)
Residual modular Galois res and their images


Monday, 2 December, 2013, 5:00 pm, Room B3.01

Special Lecture
Ricardo Pérez Marco (CNRS Paris)
Unified treatment of Explicit and Trace Formulas via Poisson-Newton formula


Wednesday, 4 December, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Postgraduate Seminar
Francesca Lezzi
Complexes on surfaces and 3-manifold


Wednesday, 4 December, 2013, 2:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum (Complexity Open Day)
Jonathan Cave (Warwick)
Computer trading in complex networked financial markets - self-organised regulation or an unending sequence of crises?


Wednesday, 4 December, 2013, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry Seminar
Alexander Vishik (Nottingham)
Classification of Torsers and Subtle Stiefel-Whitney classes


Wednesday, 4 December, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Hiro Oh (Edinburgh)
Invariant Gibbs measures for NLS on the circle and the real line


Thursday, 5 December, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics
Niels Benedikter (Bonn)
Mean-Field Evolution of Fermionic Systems


Thursday, 5 December, 2013, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry and Topology
Tilman Bauer (KTH)
An algebro-geometric view of unstable cohomology operations


Thursday, 5 December, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
J-Y Chemin (Paris)
About the isotropy of possible blowup for 3D Navier Stokes


Friday, 6 December, 2013, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Adriana Garroni (Rome)
Metastability and dynamics of discrete topological singularities via Gamma-convergence: application to dislocations


Friday, 6 December, 2013, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Tereza Klimo ová (Warwick)
Infinite dimensional finitely forcible graphon


Friday, 6 December, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Andrea Malchiodi (Warwick)
On the structure of spike-layers


Monday, 9 December, 2013 — Friday, 13 December, 2013

Symposium Workshop
Organisers: S. Adams, J. Ball, C. Le Bris, C. Ortner
Computational coarse-graining of many-body systems


Monday, 9 December, 2013, 10:50 am, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Roman Kotecky (Warwick)
From gradient Gibbs measure to nonlinear elasticity


Monday, 9 December, 2013, 11:20 am, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Peter Palffy-Muhoray (Kent State)
The Effects of Polydispersity in Liquid Crystal Systems


Monday, 9 December, 2013, 12:10 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Arghir Zarnescu (Sussex)
The interplay between temperature and statistical constraints in Q-tensor models of nematic liquid crystals


Monday, 9 December, 2013, 1:00 pm, Room MS.01

Junior Warwick-Imperial-Cambridge Geometric analysis Seminar
Alix Deruelle (Warwick)
Stability of non compact Steady and Expanding Gradient Ricci Solutions


Monday, 9 December, 2013, 1:50 pm, Room MS.01

Junior Warwick-Imperial-Cambridge Geometric analysis Seminar
Ezequiel Rodrigues (Imperial)
Upper Bounds for the Width of Compact Riemannian Manifolds


Monday, 9 December, 2013, 2:40 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Jorg Neugebauer (Max-Planck Institut)
Computational coarse-graining in configuration space as basis for a predictive ab initio thermodynamics


Monday, 9 December, 2013, 3:20 pm, Room MS.01

Junior Warwick-Imperial-Cambridge Geometric analysis Seminar
Shiwu Yang (Cambridge)
The Geodesic hypothesis in general relativity


Monday, 9 December, 2013, 4:00 pm, Room A1.01

Joint Applied Mathematics/Statistics Seminar
Harry van Zanten (Amsterdam)
Frequentist coverage of adaptive nonparametric Bayesian credible sets


Monday, 9 December, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Gabor Csanyi (Cambridge)
Recent results on phase diagrams of periodic systems using Nested Sampling


Monday, 9 December, 2013, 4:10 pm, Room MS.01

Junior Warwick-Imperial-Cambridge Geometric analysis Seminar
Brian Krummel (Cambridge)
Structure of branch sets of harmonic functions and minimal submanifolds


Monday, 9 December, 2013, 4:50 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Jonathan Weare (Chicago)
Using multiscale preconditioning to accelerate the convergence of iterative molecular calculations


Tuesday, 10 December, 2013, 9:30 am, Room B3.03

Junior Warwick-Imperial-Cambridge Geometric analysis Seminar
Heudson Mirandola (Imperial)
The ADM mass for graphical manifold


Tuesday, 10 December, 2013, 10:00 am, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Claudio Zannoni (Bologna)
Atomistic and Coarse Grained Computer Simulations of Liquid Crystals: Descriptions and Predictions


Tuesday, 10 December, 2013, 10:20 am, Room B3.03

Junior Warwick-Imperial-Cambridge Geometric analysis Seminar
Panagiotis Gianniotis (Warwick)
Boundary estimates for the Ricci flow


Tuesday, 10 December, 2013, 11:10 am, Room B3.03

Junior Warwick-Imperial-Cambridge Geometric analysis Seminar
Ben Sharp (Imperial)
Interior and free boundary regularity fo Dirac-harmonic maps, harmonic maps and related PDE


Tuesday, 10 December, 2013, 11:20 am, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Ben Leimkuhler (Edinburgh)
Accurate and efficient molecular sampling with very large timestep


Tuesday, 10 December, 2013, 12:10 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Sabine Jansen (Leiden)
Metastability for continuum interacting particle systems


Tuesday, 10 December, 2013, 2:00 pm, Room B3.03

Joint ETDS and GT seminar
Francoise Dal'bo (Université Rennes 1)
Growth of nonuniform lattices in pinched negatively curved manifolds


Tuesday, 10 December, 2013, 2:40 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Art Voter (Los Alamos)
Recent advances in hyperdynamics


Tuesday, 10 December, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Tony Lelievre (ENPC)
Mathematical analysis of accelerated dynamics


Tuesday, 10 December, 2013, 4:50 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Gideon Simpson (Drexel)
Diagnostics and Extensions for Parallel Replica Dynamics


Wednesday, 11 December, 2013, 10:00 am, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Mark Wilson (Pittsburgh)
Computer Simulation of Liquid Crystals using Atomistic and Coarse-grained Molecular Models


Wednesday, 11 December, 2013, 11:20 am, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Apala Majumdar (Bath)
Hybrid models for liquid crystals and their applications


Wednesday, 11 December, 2013, 12:10 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Mitchell Luskin (Minnesota)
Hyper-QC: A method to coarse-grain space and accelerate time


Wednesday, 11 December, 2013, 2:40 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Frederic Legoll (ENPC)
Derivation of Langevin dynamics in a nonzero background flow field


Wednesday, 11 December, 2013, 3:30 pm, Room B1.12

Applied Topology
Lucile Vandembroucq (Minho, Portugal)
On rational Topological Complexity and Poincaré duality complexes


Wednesday, 11 December, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Wolfgang Konig (WIAS)
Cluster size distribution in classical many-body systems with Lennard-Jones potential


Thursday, 12 December, 2013, 10:00 am, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Valeriy Slastikov (Bristol)
On stability of the melting hedgehog solution in Landau-de Gennes model of liquid crystals


Thursday, 12 December, 2013, 11:20 am, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Mark Wilkinson (Oxford)
Dynamic Statistical Scaling in Landau-de Gennes Theory


Thursday, 12 December, 2013, 12:10 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Dimitrios Tsagkarogiannis (Sussex)
Estimation of coarse-grained potentials for polymeric systems


Thursday, 12 December, 2013, 2:40 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Gareth Alexander (Warwick)
Modelling Topological Objects in Liquid Crystals


Thursday, 12 December, 2013, 4:00 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Petr Plechac (Delaware)
Information-theoretic tools for coarse-graining of non-equlibrium extended systems


Thursday, 12 December, 2013, 4:50 pm, Room B3.02

Computational coarse-graining of many-body systems
Yuri Suhov (Cambridge)
The phase picture for a q-type Widom–Rowlinson model


Friday, 20 December, 2013

EQUIP
Organiser: Andrew Stuart
Uncertainty Quantification for Inverse Problems


Friday, 20 December, 2013, 9:30 am, Room B3.02

Uncertainty Quantification for Inverse Problems
Omar Ghattas (University of Texas at Austin)
Bayesian inverse modeling of the flow of the Antarctic ice sheet


Friday, 20 December, 2013, 10:15 am, Room B3.02

Uncertainty Quantification for Inverse Problems
Yousef Marzouk (MIT)
Dimension reduction and forward model approximation for Bayesian inverse problems


Friday, 20 December, 2013, 11:30 am, Room B3.02

Uncertainty Quantification for Inverse Problems
Dean Oliver (Uni Centre for Integrated Petroleum Research, Bergen)
Ensemble-based methods for petroleum history matching and uncertainty quantification


Friday, 20 December, 2013, 12:15 pm, Room B3.02

Uncertainty Quantification for Inverse Problems
Andrew Lorenc (Met Office)
The Bayesian basis of data assimilation for numerical weather prediction


Monday, 6 January, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Adam Morgan (Bristol)
Parity of two-Selmer ranks of hyperelliptic curves over quadratic extensions


Monday, 6 January, 2014, 4:00 pm, Room B1.01

Algebraic Geometry Seminar
Paul Hacking (UMass Amherst)
Threefold flips of type A


Tuesday, 7 January, 2014, 9:00 am, Room MS.05

Algebraic Geometry Seminar
Alessio Corti (Imperial)
Lattice polygons and log del Pezzo surfaces


Tuesday, 7 January, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Weixiao Shen (National University of Singapore)
The topological complexity of attractors for unimodal interval maps


Wednesday, 8 January, 2014 — Friday, 10 January, 2014

Non-Symposium Workshop
Organisers: Hitoshi Nakada, Richard Sharp
Warwick-Keio Seminar in Ergodic Theory


Wednesday, 8 January, 2014, 11:00 am, Room D1.07

Warwick-Keio Seminar in Ergodic Theory
Jon Aaronson (Tel Aviv University)
Absolute normalization of Birkhoff sums in infinite ergodic theory


Wednesday, 8 January, 2014, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Kim Christensen (Imperial College)
A simple model for atrial fibrillation


Wednesday, 8 January, 2014, 2:00 pm, Room D1.07

Warwick-Keio Seminar in Ergodic Theory
Simon Baker (Manchester)
Small bases that admit countably many expansions


Wednesday, 8 January, 2014, 3:15 pm, Room D1.07

Warwick-Keio Seminar in Ergodic Theory
Hiroki Takahashi (Keio)
Lyapunov exponents of ergodic measures at the first bifurcation of the Hénon family


Wednesday, 8 January, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Benedicte Haas (Paris Dauphine)
The stable trees are nested


Wednesday, 8 January, 2014, 4:45 pm, Room D1.07

Warwick-Keio Seminar in Ergodic Theory
Oliver Jenkinson (QMUL)
Joint spectral radius and ergodic optimization


Thursday, 9 January, 2014, 9:30 am, Room B1.01

Warwick-Keio Seminar in Ergodic Theory
Sara Munday (York)
Diophantine approximation and colouring


Thursday, 9 January, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Warwick-Keio Seminar in Ergodic Theory
Zemer Kosloff (Warwick)
A class of inhomogeneous Markov shifts without an absolutely continuous invariant measure


Thursday, 9 January, 2014, 3:15 pm, Room B3.02

Warwick-Keio Seminar in Ergodic Theory
Nikita Sidorov (Manchester)
Open maps: from 1D to 2D


Thursday, 9 January, 2014, 4:45 pm, Room B3.02

Warwick-Keio Seminar in Ergodic Theory
Dong Han Kim (Dongguk)
Subword complexity and Sturmian colorings of regular trees


Friday, 10 January, 2014, 9:30 am, Room MS.04

Warwick-Keio Seminar in Ergodic Theory
Richard Sharp (Warwick)
Convergence of orbital measures for geodesic and hyperbolic flows


Friday, 10 January, 2014, 11:00 am, Room MS.04

Warwick-Keio Seminar in Ergodic Theory
Alan Haynes (York)
Equivalence classes of cut-and-project nets


Friday, 10 January, 2014, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
M.V. Tretyakov (Nottingham)
Numerical integration of SDEs with nonglobally Lipschitz coefficients


Friday, 10 January, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Warwick-Keio Seminar in Ergodic Theory
Ian Melbourne (Warwick)
An operator renewal equation for continuous time dynamical systems


Friday, 10 January, 2014, 2:00 pm, Room MS.03

Combinatorics Seminar
Vitaliy Kurlin (Durham)
Book embeddings of Reeb graphs


Friday, 10 January, 2014, 2:00 pm, Room MS.03

Combinatorics Seminar
Vitaliy Kurlin (Durham)
Book embeddings of Reeb graphs


Friday, 10 January, 2014, 3:30 pm, Room MS.04

Warwick-Keio Seminar in Ergodic Theory
Hitoshi Nakada (Keio)
On the duality between piecewise rotations of the circle and interval exchange maps


Friday, 10 January, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Andrew Blake (Microsoft Research)
Machines that See, Powered by Probability


Monday, 13 January, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Herbert Gangl (Durham)
Multiple polylogarithms in weight 4


Tuesday, 14 January, 2014, 12:00 pm, Room B1.01

Applied Topology and Stochastic Geometry
M Farber (Warwick)
Statistical ranking and combinatorial Hodge theory


Tuesday, 14 January, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
David Marti Pete (Open University)
Escaping points of transcendental self-maps of C *


Wednesday, 15 January, 2014, 12:00 pm, Room MS.03

Postgraduate Seminar
Chris Wiliams (Warwick)
Overconvergent modular symbols over imaginary quadratic fields


Wednesday, 15 January, 2014, 1:00 pm, Room D1.07


Paolo Dini (University of Hertfordshire & London School of Economics)
An algebraic form of emergence: interaction computing for software synthesis


Wednesday, 15 January, 2014, 2:00 pm, Room D1.07

Algebraic Geometry
Timothy Logvinenko (Cardiff)
On braiding criteria for spherical twists


Wednesday, 15 January, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Christophe Garban (ENS Lyon)
Scaling limit of the Minimal Spanning Tree in the plane


Thursday, 16 January, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Nikos Zygouras (Warwick)
Polynomial chaos and scaling limits of disordered systems


Friday, 17 January, 2014, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Carlo Mercuri (Swansea)
On some quasi-linear elliptic problems involving critical nonlinearities


Friday, 17 January, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Colin Cooper (Kings College London)
Random walks and the component structure of the vacant set


Monday, 20 January, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Chris Blake (Cambridge)
Deuring criterion for abelian varieties


Tuesday, 21 January, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Wael Bahsoun (Loughborough University)
Decay of correlations for random intermittent maps


Tuesday, 21 January, 2014, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar Announcement
Viresh Patel (Queen Mary University of London)
A domination algorithm for {0,1}-instances of the travelling salesman problem


Wednesday, 22 January, 2014, 12:00 pm, Room MS.03

Postgraduate Seminar
Mark Bell (Warwick)
Coordinates for curves


Wednesday, 22 January, 2014, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Clémence Magnien (CNRS Paris)
Modelling the Internet topology dynamics


Wednesday, 22 January, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry
Andrew MacPherson (Imperial)
Skeleta in non-Archimedean and tropical geometry


Wednesday, 22 January, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Leonid Koralov (U. Maryland)
Critical and Near-Critical Behavior of Polymer Measures


Wednesday, 22 January, 2014, 4:00 pm, Room MS.04

SIAM Seminar
Ben Cox (Tessella)
Software Engineering: A Mathematician's Perspective


Thursday, 23 January, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics
Anna Maltsev (Bristol)
Fluctuations in the Wigner Ensemble


Thursday, 23 January, 2014, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Brian Bowditch (Warwick)
Products of hyperbolic spaces


Thursday, 23 January, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Huy Nguyen (UQ Brisbane)
An energy identity for minimising sequences of immersions


Friday, 24 January, 2014, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Robert Scheichl (Bath)
Rigorous Numerical Upscaling of Elliptic Multiscale Problems at High Contrast


Friday, 24 January, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Richard Sharpe (Warwick)
A Weil-Petersson metric for metric graphs


Friday, 24 January, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Ian Melbourne (Warwick)
A Huygens principle for anomalous diffusion in spatially extended systems


Monday, 27 January, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Marc Masdeu (Warwick)
Darmon points for fields of mixed signature


Tuesday, 28 January, 2014, 12:00 pm, Room D1.07

Applied Topology and Stochastic Geometry
Wilf Kendall (Warwick)
Curvature measures in applied stochastic geometry


Tuesday, 28 January, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Luna Lomonaco (Roskilde University)
Parabolic-like mappings


Wednesday, 29 January, 2014, 12:00 pm, Room MS.03

Postgraduate Seminar
Italo Cipriano (Warwick)
Some spectral properties of the Perron Frobenius operator in one dimensional dynamics


Wednesday, 29 January, 2014, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Benjamin Graham (Warwick)
Handwriting, signatures and convolutions


Wednesday, 29 January, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry
Hendrik Suess (Edinburgh)
K-stability for T-varieties of complexity one


Wednesday, 29 January, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Xiong Jin (Manchester)
On exact-scaling log-infinitely divisible cascades


Thursday, 30 January, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics
Cyril Labbe (Warwick)
Scaling limits of weakly asymmetric interfaces


Thursday, 30 January, 2014, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Karen Vogtmann (Warwick)
The geometry of Outer space


Thursday, 30 January, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Daniel Seco (Warwick)
Cyclicity in Hilbert spaces of analytic functions and optimal polynomials


Friday, 31 January, 2014, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Emmanuil Georgoulis (Leicester) (Leicester)
Adaptive discontinuous Galerkin methods for mass transfer through semi-permeable membranes


Friday, 31 January, 2014, 3:00 pm, Room MS.04

DIMAP Seminar
Ilias Diakonikolas (Edinburgh)
Learning Sums of Independent Integer Random Variables


Friday, 31 January, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Konstantin Khanin (Toronto)
KPZ Universality and Random Hamilton-Jacobi Equation


Monday, 3 February, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Rachel Newton (Leiden/Bonn)
Computing transcendental Brauer groups of products of CM elliptic curves


Monday, 3 February, 2014, 5:00 pm, Room D1.07

Special Lecture
Zachiri McKenzie (Cambridge)
Ultraproducts in Model Theory


Tuesday, 4 February, 2014, 1:00 pm, Room B3.02

SIS Seminar
Cyril Labbe
KPZ via continuous limit of ASEP, after Bertini-Giacomin


Tuesday, 4 February, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Robert Simon (LSE)
Ergodic Theory and Games of Incomplete Information


Tuesday, 4 February, 2014, 3:00 pm, Room A1.01

Number Theory Seminar
Bart de Smit (Leiden)
Galois theory of radical groups


Wednesday, 5 February, 2014, 12:00 pm, Room MS.03

Postgraduate Seminar
Pravin Madhavan (Warwick)
Numerical methods for partial differential equations on surfaces


Wednesday, 5 February, 2014, 12:30 pm, Room MS.03

Postgraduate Seminar
Celine Maistret (Warwick)
Exploring elliptic curves through the Birch and Swinnerton-Dyer Conjecture


Wednesday, 5 February, 2014, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Peter Swain (University of Edinburgh)
TBA


Wednesday, 5 February, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry
Alessio Corti (Imperial)
More on log del Pezzo surfaces


Wednesday, 5 February, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Richard Nickl (Cambridge)
The Bernstein-von Mises phenomenon in Bayesian Nonparametrics


Wednesday, 5 February, 2014, 5:00 pm, Room MS.04

SIAM Warwick Student Chapter
Neil Cade (Selex ES)
Rocket Science Isn't What It Used To Be: A Selex ES Perspective On Mathematics In Defence


Thursday, 6 February, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics
Daniel Ueltschi (Warwick)
Random loop res for quantum spin systems


Thursday, 6 February, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Erez Sheiner (Bar-Ilan University)
Exploded Layered Tropical Algebra


Thursday, 6 February, 2014, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Alessandro Sisto (ETH)
Bounded cohomology via hyperbolically embedded subgroups


Thursday, 6 February, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Michel Chipot (University of Zurich)
Nonlocal p-Laplace equations depending $L^p$ norm of the gradient


Friday, 7 February, 2014, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Andrea Braides (Oxford & University of Tor Vergata )
TBA


Friday, 7 February, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Danny Hefetz (Birmingham)
On biased Chooser-Picker and Picker-Chooser games


Friday, 7 February, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
David Loeffler (Warwick)
Euler systems


Monday, 10 February, 2014

Nagoya-Warwick Workshop on McKay
Organiser: Miles Reid (Warwick), ITO Yukari (Nagoya) (Warwick/Nagoya)


Monday, 10 February, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Nagoya-Warwick Workshop on McKay
Miles Reid (Warwick)
Introduction to Orbifolds and McKay


Monday, 10 February, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Tim Browning (Bristol)
Arithmetic of large dimensional complete intersections


Monday, 10 February, 2014, 3:30 pm, Room B3.02

Nagoya-Warwick Workshop on McKay
JUNG Seung-Jo (Warwick)
Moduli spaces of quiver res


Monday, 10 February, 2014, 5:00 pm, Room B3.02

Nagoya-Warwick Workshop on McKay
Timothy Logvinenko (Cardiff)
Introduction to Reid's recipe: classical and derived


Tuesday, 11 February, 2014, 10:00 am, Room B3.03

Nagoya-Warwick Workshop on McKay
Alex Collins (Bath)
Graded McKay correspondence and categories of equivariant matrix factorisations


Tuesday, 11 February, 2014, 12:00 pm, Room B3.02

Nagoya-Warwick Workshop on McKay
Nathan Prabhu Naik (Bath)
Toric Fano varieties and tilting bundles


Tuesday, 11 February, 2014, 12:00 pm, Room B1.01

Applied Topology and Stochastic Geometry
Gareth Alexander (Warwick)
Knots in Liquid Crystals


Tuesday, 11 February, 2014, 1:00 pm, Room MS.02

stoch. integrable systems seminar
Oleg Zaboronski (Warwick)
Solving ODE's for ASEP product moments (after Borodin, Corwin, Sasamoto)


Tuesday, 11 February, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

ETDS Seminar
Eric Olson (University of Nevada Reno)
The Weak Separation Condition and Assouad Dimension


Tuesday, 11 February, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry and Nagoya-Warwick Workshop on McKay
Mark Gross (DPMMS, Cambridge)
Positivity of the Laurent phenomenon for cluster algebras (


Tuesday, 11 February, 2014, 3:30 pm, Room B3.02

Nagoya-Warwick workshop on McKay
Ben Wormleighton (Warwick)
G-Hilb for trihedral groups


Tuesday, 11 February, 2014, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
László Végh (London School of Economics)
Strongly polynomial algorithm for generalized flow maximization


Tuesday, 11 February, 2014, 5:00 pm, Room B3.02

Nagoya-Warwick Workshop on McKay
Jesus Tapia (Bath)
Localisation for consistent dimer models


Wednesday, 12 February, 2014, 10:00 am, Room MS.05

Nagoya-Warwick workshop on McKay
Joe Karmazyn (Edinburgh)
Deformations of the reconstruction algebras


Wednesday, 12 February, 2014, 11:30 am, Room MS.05

Nagoya-Warwick workshop on McKay
Tomoaki SHIRATO (Nagoya)
Frobenius splitting for some elliptic fibrations


Wednesday, 12 February, 2014, 12:00 pm, Room MS.03

Postgraduate Seminar
James Thompson (Warwick)
Stochastic Differential Geometry: An Introduction


Wednesday, 12 February, 2014, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Sofia Olhede (University College London)
Making sense of networks: random variation and variable structure


Wednesday, 12 February, 2014, 1:30 pm, Room A1.01

Midlands Probability Seminar
Francois Delarue (Nice)
Rough paths and 1d SDE with a time dependent distributional drift


Wednesday, 12 February, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry and Nagoya-Warwick workshop on McKay
Yukari ITO (Nagoya)
Toward non-abelian Reid's recipe


Wednesday, 12 February, 2014, 2:30 pm, Room A1.01

Midlands Probability Seminar
Jesse Goodman (Technion)
The gaps left by a Brownian motion


Wednesday, 12 February, 2014, 4:00 pm, Room MS.04

Nagoya-Warwick workshop on McKay
JUNG Seung-Jo (Warwick)
Economic resolutions and moduli of res of McKay quivers


Wednesday, 12 February, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Midlands Probability Theory
Zemer Kosloff (Warwick)
Weak invariance principle for the local times of partial sums of Markov Chains


Wednesday, 12 February, 2014, 7:15 pm, Room MS.02

Maths/Stats Public Lecture
Roy Anderson (Imperial)
Plagues and People in the Modern World


Thursday, 13 February, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics
Stephen Tate (Warwick)
Combinatorics and bounds in Mayer's theory of cluster and virial expansions


Thursday, 13 February, 2014, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Chris Wendl (UCL)
When is a Stein manifold merely symplectic?


Friday, 14 February, 2014, 9:30 am, Room MS.04

Nagoya-Warwick workshop on McKay
Ryo KANDA (Nagoya)
Atom spectra of Grothendieck categories and colored quiver construction


Friday, 14 February, 2014, 11:00 am, Room MS.01

Nagoya-Warwick workshop on McKay
Boris Lerner (Nagoya)
Geigle-Lenzing weighted projective spaces via orders


Friday, 14 February, 2014, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Dick (Richard) James (Minnesota)
Unexpected thermodynamic properties of some exact far-from-equilibrium solutions in molecular dynamics


Friday, 14 February, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Jan Foniok (Warwick)
Adjoint functors in graph theory


Friday, 14 February, 2014, 2:00 pm, Room MS.05

Nagoya-Warwick workshop on McKay
Michael Wemyss (Edinburgh)
McKay correspondence for some non-quotient surface singularities


Friday, 14 February, 2014, 3:30 pm, Room MS.05

Nagoya-Warwick Workshop on McKay
Tom Sutherland (Sheffield)
Dimer models and stability conditions from quadratic differentials


Friday, 14 February, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Richard James (University of Minnesota/Oxford)
Materials from Mathematics


Friday, 14 February, 2014, 5:00 pm, Room MS.05

Nagoya-Warwick workshop on McKay
Yusuke NAKAJIMA (Nagoya)
F-signature of invariant subrings and its generalization


Saturday, 15 February, 2014, 10:00 am, Room B3.02

Nagoya-Warwick workshop on McKay
Tom Ducat (Warwick)
Mori extractions from singular curves in smooth 3-folds


Monday, 17 February, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Samir Siksek (Warwick)
Elliptic curves over real quadratic fields are modular


Tuesday, 18 February, 2014 — Wednesday, 19 February, 2014

Non Symposium Workshop
Organisers: Miles Reid (Warwick), Weiyi Zhang (Warwick)
Warwick-Seoul National University Symplectic Geometry Workshop


Tuesday, 18 February, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Ilies Zidane (Toulouse)
On the bifurcation locus of cubic polynomials and the size of Siegel disks


Tuesday, 18 February, 2014, 3:00 pm, Room A1.01

Warwick-Seoul National University Symplectic Geomtery Workshop
Jarek Kedra (Aberdeen)
Braids and concordance classes of knots


Tuesday, 18 February, 2014, 4:30 pm, Room B3.01

Warwick-Seoul National University Symplectic Geomtery Workshop
Dmitry Tonkonog (Cambridge)
Commuting symplectomorphisms and Dehn twists in divisors


Wednesday, 19 February, 2014, 10:00 am, Room A1.01

Warwick-Seoul National University Symplectic Geomtery Workshop
Paolo Cascini (Imperial)
Topological bounds in birational geometry


Wednesday, 19 February, 2014, 11:30 am, Room D1.07

Warwick-Seoul National University Symplectic Geomtery Workshop
Luis Haug (ETH)
The Lagrangian cobordism group of the 2-torus


Wednesday, 19 February, 2014, 12:00 pm, Room MS.03

Postgraduate Seminar
Maria Veretennikova (Warwick)
On well-posedness and regularity of the Cauchy problem for linear and nonlinear fractional in time and space equations


Wednesday, 19 February, 2014, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Alex Arenas (Universidad Rovira i Virgili)
Multiplex networks, structure and dynamics


Wednesday, 19 February, 2014, 1:30 pm, Room A.01

Warwick Tropical Day
Vincent Moulton (UEA)
A quick trip through tight-span theory


Wednesday, 19 February, 2014, 2:00 pm, Room B3.01

Warwick-Seoul National University Symplectic Geomtery Workshop
Yanki Lekili (King's College London)
Floer cohomology and Platonic Solids


Wednesday, 19 February, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Warwick Tropical Day
Jeff Giansiracusa (Swansea)
Scheme theory and tropical geometry


Wednesday, 19 February, 2014, 3:30 pm, Room B3.01

Warwick-Seoul National University Symplectic Geomtery Workshop
Antonio Rieser (Technion, Israel)
Coisotropic Hofer-Zehnder capacities, non-squeezing for relative embeddings, and energy-capacity inequalities


Wednesday, 19 February, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Laure Dumaz (Cambridge)
Tracy Widom beta distributions from the Stochastic Airy Operator point of view


Wednesday, 19 February, 2014, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Paul Spirakis (Liverpool)
Temporal Networks : Optimization and Connectivity


Wednesday, 19 February, 2014, 4:30 pm, Room B3.02

Warwick Tropical Day
Milena Hering (Edinburgh)
Projective normality of tropical curves


Wednesday, 19 February, 2014, 5:00 pm, Room B3.01

Warwick-Seoul National University Symplectic Geomtery Workshop
Jongil Park (SNU)
On Knot surgery 4-manifolds


Thursday, 20 February, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics
Sayan Banerjee (Warwick)
The Brownian Conga Line


Thursday, 20 February, 2014, 3:00 pm, Room MS.03

Groups and Geometry in the South East
Jim Anderson (Southampton)
Subgroups of classical and non-classical Schottky groups


Thursday, 20 February, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Pau Figueras (Cambridge)
The non-linear evolution of black rings


Thursday, 20 February, 2014, 4:00 pm, Room MS.03

Groups and Geometry in the South East
Jongil Park (SNU)
How to construct 4-manifolds with $b_2^+=1$


Friday, 21 February, 2014, 10:00 am, Room MS.04

Groups and Geometry in the South East
Seonhee Lim (SNU)
Colorings of trees and their subword complexity


Friday, 21 February, 2014, 11:00 am, Room MS.04

Groups and Geometry in the South East
Sanghyun Kim (KAIST and SNU)
RAAGs in braids


Friday, 21 February, 2014, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Dorin BUCUR (Université de Savoie)
Spectral optimization problems by free boundary methods


Friday, 21 February, 2014, 1:15 pm, Room MS.04

Groups and Geometry in the South East
Enric Ventura (UPC)
On the difficulty of inverting automorphisms of free groups


Friday, 21 February, 2014, 2:00 pm, Room B1.01

Combinatorics Seminar
Franz Kiraly (UCL)
Algebraic Matroids with Graph Symmetry


Friday, 21 February, 2014, 2:30 pm, Room MS.04

Groups and Geometry in the South East
Pavel Zalesskii (Brasilia)
Pro-p ends


Friday, 21 February, 2014, 4:00 pm, Room B3.03

Groups and Geometry in the South East and Colloquium
Tim Riley (Cornell)
Hyperbolic groups, Cannon-Thurston maps, and hydra


Monday, 24 February, 2014, Room B3.02

MiR@W day: Distances between probability distributions
Organiser: Robert MacKay (Warwick)


Monday, 24 February, 2014, 1:05 pm, Room B3.02

MiR@W day: Distances between probability distributions
Robert MacKay (Warwick)
Survey


Monday, 24 February, 2014, 1:35 pm, Room B3.02

MiR@W day: Distances between probability distributions
Mark Girolami (Warwick)
Integrated squared distance and non-parametric density estimation


Monday, 24 February, 2014, 2:05 pm, Room B3.02

MiR@W day: Distances between probability distributions
Andrew Stuart (Warwick)
Metrics on Probability Measures for Data Assimilation and Inverse Problems


Monday, 24 February, 2014, 2:35 pm, Room B3.02

MiR@W day: Distances between probability distributions
Paul Chleboun (Warwick)
Total variation mixing times, relaxation and related phenomena in kinetically constrained models


Monday, 24 February, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Tom Sanders (Oxford)
Arithmetic progressions of primes: why?


Monday, 24 February, 2014, 3:35 pm, Room B3.02

MiR@W day: Distances between probability distributions
Thomas House (Warwick)
Measures on complex networks and spaces of complex networks


Monday, 24 February, 2014, 3:55 pm, Room B3.02

MiR@W day: Distances between probability distributions
Darek Ceglarek (Warwick)
Fault Classification and Process Adjustment using integrated Mahalanobis-Taguchi System, Rough Sets and non-parametric Kernel Density Estimates


Monday, 24 February, 2014, 4:15 pm, Room B3.02

MiR@W day: Distances between probability distributions
Peter Hammond (Warwick)
Neighbouring expectations in decision and game theory


Monday, 24 February, 2014, 4:35 pm, Room B3.02

MiR@W day: Distances between probability distributions
Manuela Bujorianu (Warwick)
Use of Dobrushin metric to analyse time-inhomogeneous probabilistic cellular automata


Monday, 24 February, 2014, 5:05 pm, Room B3.02

MiR@W day: Distances between probability distributions
John Maddocks (Lausanne)
Absolute v Relative (or Kullback-Leibler) Entropy principles for parameter-fitting in coarse-grain DNA models


Tuesday, 25 February, 2014, 1:00 pm, Room B3.02

Stochastic integrable systems seminar
Chin Lun
Fredholm determinants for tau-exponential moments of ASEP - after Borosdin, Corwin, Sasamoto


Tuesday, 25 February, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems seminar
Ian Melbourne (Warwick)
Smooth approximation of stochastic processes


Tuesday, 25 February, 2014, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Nicolas Gillis (Universite de Mons)
Fast projection methods for robust separable nonnegative matrix factorization


Wednesday, 26 February, 2014, 12:00 pm, Room MS.03

Postgraduate Seminar
Francesca Iezzi (Warwick)
Complexes on surfaces and 3-manifolds (Part II)


Wednesday, 26 February, 2014, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Alastair Rucklidge (Leeds)
TBA


Wednesday, 26 February, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry Seminar
Weiyi Zhang (Warwick)
Blowdown in symplectic birational geometry


Wednesday, 26 February, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Weijun Xu (Warwick)
Nonlinear perturbations of the stochastic Allen-Cahn equation


Thursday, 27 February, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Ines Armendariz (University of Buenos Aires)
Phase transition for the clock model via a generalized random-cluster re


Thursday, 27 February, 2014, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry and Topology Seminar
Moritz Rodenhausen (Warwick)
Centralisers of polynomially growing automorphisms of free groups


Friday, 28 February, 2014, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Chris Budd (Bath)
Mesh grid alignment and the solution of the Monge Ampere equation


Friday, 28 February, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Humberto Naves (Zurich)
Generating random graphs in biased Maker-Breaker games


Friday, 28 February, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Chris Budd (Bath)
Data assimilation for problems in meteorology


Monday, 3 March, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory Seminar
Minhyong Kim (Oxford)
Diophantine geometry and non-abelian reciprocity


Tuesday, 4 March, 2014, 1:00 pm, Room B3.02

SIS ReadingSeminar
Paul Chleboun (Warwick)
Deriving duality relations for Exclusion Processes using a 'Quantum Hamiltonian' approach - After G M Schuetz


Tuesday, 4 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Alexey Korepanov (Warwick)
Spatial structure of SRB measures for billiards


Tuesday, 4 March, 2014, 3:00 pm, Room MS.05

Number Theory Seminar
René Pannekoek (Imperial College London)
The Brauer-Manin obstruction and ranks of quadratic twists


Tuesday, 4 March, 2014, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Guglielmo Lulli (University of Milano-Bicocca)
A new optimization framework for dynamic resource allocation problems


Wednesday, 5 March, 2014, 12:00 pm, Room MS.03

Postgraduate Seminar
Andrew Collins (Warwick)
The speed of hereditary properties and graph coding


Wednesday, 5 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry
Balazs Szendroi (Oxford)
Quantum cluster positivity and cohomological Donaldson-Thomas theory


Wednesday, 5 March, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
David Kelly (University of North Carolina)
Fast-slow systems with chaotic noise


Thursday, 6 March, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics
Konstantin Khanin (Toronto)
On weak universality for directed polymers


Thursday, 6 March, 2014, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry and Topology
Dmitri Panov (Kings)
Definite connections


Thursday, 6 March, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Claude Warnick (Warwick)
Dynamics of anti-de Sitter spacetimes


Friday, 7 March, 2014, 12:00 pm, Room B3.02

Applied Maths Seminar
Mariya Ptashnyk (Dundee)
Locally periodic homogenization and elastic properties of the exoskeleton of a lobster


Friday, 7 March, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Matthias Hamann (Hamburg)
Canonical tree structure of graphs


Friday, 7 March, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Günter M. Ziegler (Freie Universität Berlin)
The story of 3N points in a plane


Monday, 10 March, 2014 — Monday, 3 March, 2014 , Room B3.02

MiR@W day : Microfluidics Modelling
Organiser: Leonor Garcia Gutierrez (Warwick)


Monday, 10 March, 2014, 11:00 am, Room MS.03

MiR@W day : Microfluidics Modelling
James Sprittles (Warwick)
Microflows with Complex Interfacial Dynamics: Modelling & Simulation


Monday, 10 March, 2014, 1:00 pm, Room B3.02

MiR@W day : Microfluidics Modelling
Duncan Lockerby (Warwick, Engineering)
Multi-scale modelling of micro/nano flows


Monday, 10 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

MiR@W day : Microfluidics Modelling
Nikolaos Asproulis (Cranfield)
The boundary condition problem in hybrid continuum-atomistic simulations


Monday, 10 March, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Applied Mathematics
Celia Reina Romo (University of Pennsylvania)
A new self-consistent atomistic - phase field model and its application to Germanium nano-crystallization


Monday, 10 March, 2014, 3:30 pm, Room B3.02

MiR@W day : Microfluidics Modelling
Jens Elgeti (Forschungszentrum Jülich, Institute of Complex Systems)
Simulating Sperm and other Swimmers in Confined Geometries


Monday, 10 March, 2014, 4:30 pm, Room B3.02

MiR@W day : Microfluidics Modelling
Tyler Shendruk (Oxford, Rudolf Peierls Centre for Theoretical Physics)
Mesoscopic Modelling of Electro-Hydrodynamics


Monday, 10 March, 2014, 5:30 pm, Room B3.02

MiR@W day : Microfluidics Modelling
Edo Boek (Imperial College)
Reactive and multi-component flow in model and realistic porous media using combined computer simulation and experiment


Tuesday, 11 March, 2014, 12:00 pm, Room B1.01

ATSG seminar
Armindo Costa (Warwick)
Finding the homology of submanifolds with high confidence from random samples, after Niyogi, Smale and Weinberger


Tuesday, 11 March, 2014, 1:00 pm, Room B3.02

SIS Reading Seminar
Rostyslav Kozhan
Resonances associated with random matrices


Tuesday, 11 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Ana Rodrigues (Exeter University)
Periodic orbits for real planar polynomial vector fields of degree n having n invariant straight lines


Tuesday, 11 March, 2014, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Yun-Bin Zhao (Birmingham)
RSP-based analysis for the efficiency of l_1-minimization for solving l_0-problems


Wednesday, 12 March, 2014, 12:00 pm, Room MS.03

Postgraduate Seminar
Tomasz Tkocz (Warwick)
Can you invert a random matrix?


Wednesday, 12 March, 2014, 1:00 pm, Room D1.07

Complexity Forum
Deirdre Hollingsworth (Warwick)
TBA


Wednesday, 12 March, 2014, 1:30 pm, Room B3.02

Midlands Probability Seminar
Leif Döring (Zürich)
Self-Similarity, Voter Processes and Catalytic Branching SPDEs


Wednesday, 12 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Algebraic Geometry Seminar
Felipe Rincon (Warwick)
sitroids and the totally nonnegative Grassmannian


Wednesday, 12 March, 2014, 2:30 pm, Room B3.02

Midlands Probability Seminar
Lennart Bondesson (Umeå)
On a class of probability distributions that is closed with respect to addition and multiplication of independent random variables


Wednesday, 12 March, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Midlands Probability Seminar
Florence Merlevede (versité de Marne-la-Vallée)
Strong approximations in the dependent case


Wednesday, 12 March, 2014, 4:00 pm, Room D1.07

SIAM Warwick Student Chapter
Matthias Wellers (AVL)
Powertrain Technologies within a Rapidly Changing Global Environment


Thursday, 13 March, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Piotr Milos (Warsaw/Bath)
Delocalisation of the two-dimensional hardcore models


Thursday, 13 March, 2014, 3:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Moon Duchin (Tufts)
Geometry versus group theory in the Heisenberg group


Thursday, 13 March, 2014, 4:00 pm, Room MS.03

Geometry & Topology Seminar
Michael Shapiro (Tufts)
Equations in nilpotent groups


Friday, 14 March, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Andrew Thomason (Cambridge)
Independent sets in hypergraphs


Friday, 14 March, 2014, 3:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Thomas Sauerwald (Cambridge)
Balls into Bins via Local Search


Friday, 14 March, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Robert Marsh (Leeds)
Reflection group s arising from cluster algebras


Monday, 17 March, 2014 — Friday, 21 March, 2014 , Room B3.03

Symposium Workshop
Organisers: R. Seiringer, D. Ueltschi
Many-Body Quantum Systems


Monday, 17 March, 2014, 9:10 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Alain Joyce (Universite de Grenoble)
Spectral properties of non-unitary band matrices


Monday, 17 March, 2014, 10:30 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Sabine Jansen (Universitat Bochum)
Symmetry breaking for the quantum 1D jellium


Monday, 17 March, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Sven Bachmann (Ludwig-Maximilian University, Munich)
Invariants of ground state phases in one dimension


Monday, 17 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Sven Bachmann & Bruno Nachtergaele (Munich & UC Davis)
Gapped ground state phases of quantum lattice systems


Tuesday, 18 March, 2014, 9:10 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Elliott Lieb (Princeton University)
Entropy bounds for reduced density matrices of fermionic states


Tuesday, 18 March, 2014, 10:30 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Nilanjan Datta (Cambridge)
-z relative Rényi entropies


Tuesday, 18 March, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Max Lein (Toronto)
Effective light dynamics in photonic crystals


Tuesday, 18 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Gian-Michele Graf (ETH Zurich)
Bulk-edge duality for topological insulators


Wednesday, 19 March, 2014 — Thursday, 20 March, 2014

Non-Symposium Workshop
Organiser: Adam Epstein (Warwick)
What does it take to prove Fermat's last theorem?


Wednesday, 19 March, 2014, 9:10 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Alessandro Giuliana (Universita de Roma Tre)
The free energy of the quantum Heisenberg ferromagnet: validity of the spin wave approximation


Wednesday, 19 March, 2014, 10:00 am, Room B1.01

What does it take to prove Fermat's Last Theorem?
Colin McLarty (Case Western Reserve)
What do large scale structures add, and not add, to Cohomological Number Theory?: From"a different miracle in each case" to geometrically structured number theory: Weil, Serre, and Grothendieck


Wednesday, 19 March, 2014, 10:30 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Dirk Deckert (UC Davis)
Dynamics of sound waves in an interacting Bose-gas


Wednesday, 19 March, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Simone Warzel (Technische Universitat, Munich)
Title TBA


Wednesday, 19 March, 2014, 11:30 am, Room B1.01

What does it take to prove Fermat's last Theorem?
Colin McLarty (Case Western Reserve)
What do large scale structures add, and not add, to Cohomological Number Theory: what does it take to prove Fermat's Last Theorem?


Wednesday, 19 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Many-Body Quantum Systems
Mathieu Lewin & Jan Philip Solovej (Universite de Cergy-Pontoise & University of Copenhagen)
Effective behavior of mean-field Bose gases


Wednesday, 19 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

What does it take to prove Fermat's Last Theorem?
Angus Macintyre (QMUL)
How much arithmetic can one derive without appeal to set quantification?: PA, its proof theory and model theory


Wednesday, 19 March, 2014, 3:30 pm, Room B3.02

What does it take to prove Fermat's Last Theorem?
Angus Macintyre (QMUL)
How much arithmetic can one derive without appeal to set quantification?: Primes in PA


Thursday, 20 March, 2014, 9:10 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Stefan Teufel (Universitat Tubingen)
Semiclassical approximations to quantum mechanical equilibrium distributions


Thursday, 20 March, 2014, 10:00 am, Room D1.07

What does it take to prove Fermat's Last Theorem?
Colin McLarty (Case Western Reserve)
What do large scale structures add, and not add, to Cohomological Number Theory?:"Unity represents the profound aspect, and generality the superficial aspect" :


Thursday, 20 March, 2014, 10:30 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Serana Cenatiempo (Zurich)
Critical phases for non-relativistic two dimensional interacting bosons: Renormalization group results


Thursday, 20 March, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Antti Knowles (Courant Institute)
The Altshuler-Shklovskii formulas for random band matrices


Thursday, 20 March, 2014, 11:30 am, Room D1.07

What does it take to prove Fermat's Last Theorem?
Colin McLarty (Case Western Reserve)
What do large scale structures add, and not add, to Cohomological Number Theory?: Proving Fermat's Last Theorem in Peano Arithmetic and in Elementary Function Arithmetic: one view of the situation and prospects


Thursday, 20 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Vojkan Jaki (McGill University)
Non-equilibrium steady states and entropy production


Thursday, 20 March, 2014, 2:00 pm, Room D1.07

What does it take to prove Fermat's Last Theorem?
Angus Macintyre (QMUL)
How much arithmetic can one derive without appeal to set quantification?: Analysis in PA


Thursday, 20 March, 2014, 3:30 pm, Room D1.07

What does it take to prove Fermat's Last Theorem?
Angus Macintyre (QMUL)
How much arithmetic can one derive without appeal to set quantification?: Modular forms and modular curves


Friday, 21 March, 2014, 9:10 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Christian Hainzl (Universitat Tubingen)
On the BCS gap equation for superfluid fermionic gases


Friday, 21 March, 2014, 10:00 am, Room B3.02

What does it take to prove Fermat's Last Theorem?
Thomas Forster (Cambridge)
The Category of Sets According to Stratified Set Theories


Friday, 21 March, 2014, 10:30 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Wojciech Dybalski (ETH Zurich)
Coulomb scattering in QFT: A status report


Friday, 21 March, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Phan Tranh Nam (IST Austria)
Collective excitations of Bose gases


Friday, 21 March, 2014, 11:30 am, Room B3.02

What does it take to prove Fermat's Last Theorem
Veronica Borja (Benemerita Universidad Autonoma de Puebla)
Extensions of intuitionistic and Cw logics


Friday, 21 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Giuseppe de Nittis (Universitat Erlangen)
Classification of"Real" Bloch-bundles: topological insulators of type AI


Friday, 21 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

What does it take to prove Fermat's Last Theorem?
Adam Epstein (Warwick)
What does it take to prove Thurston's Rigidity Theorem?


Friday, 21 March, 2014, 2:50 pm, Room B3.03

Many-Body Quantum Systems
Jakob Yngvason (Vienna)
Incompressibility estimates for the Laughlin phase


Friday, 21 March, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Colin McLarty (Case Western Reserve)
Categorical Foundations Today


Tuesday, 25 March, 2014 — Friday, 28 March, 2014

Non Symposium Workshop
Organisers: C. Elliott, B. Stinner, G-Q Chen
Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems


Tuesday, 25 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Sören Bartels (Freiburg)
Finite Element Approximation of Functions of Bounded Variation


Tuesday, 25 March, 2014, 2:45 pm, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Robert Nürnberg (Imperial)
Stable Finite Element Approximations of Incompressible Two-Phase Flow


Tuesday, 25 March, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Shawn Walker (Louisiana State University)
A Saddle-Point Formulation And Finite Element Method For The


Tuesday, 25 March, 2014, 4:45 pm, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Ricardo Nochetto (Maryland)
Optimal Control of Free Boundary Problems with Surface Tension Effects


Wednesday, 26 March, 2014, 9:45 am, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Matthias Röger (Dortmund)
Colliding interfaces in diffuse approximations of the Willmore flow


Wednesday, 26 March, 2014, 11:00 am, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Benoît Merlet (CMAP, Paris)
The bilipidic membrane as a fluid of rods Derivation of the limiting shell theory


Wednesday, 26 March, 2014, 11:45 am, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Matthew Turner (Warwick)
How to use (and misuse) fluctuation measurements to measure the mechanical properties of a membrane


Wednesday, 26 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Dietmar Hömberg (Weierstrass Institute)
Nucleation, growth, and grain size evolution in dual phase steels


Wednesday, 26 March, 2014, 2:45 pm, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
James Sprittles (Warwick)
Mathematical Modelling of the Coalescence of Liquid Drops


Wednesday, 26 March, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
John Billingham (Nottingham)
Some Unsteady, Singular Free Boundary Problems with Surface Tension


Thursday, 27 March, 2014, 11:00 am, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Paola Pozzi (Duisburg-Essen)
On a Willmore-Helfrich L^2-flow of open curves in R^n


Thursday, 27 March, 2014, 11:45 am, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Pierluigi Colli (Pavia)
Gradient flow equations for a phase field approximation of the Willmore functional with constraints


Thursday, 27 March, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Maria Gualdani (Washington)
Global well-posedness for a relaxed Landau equation


Thursday, 27 March, 2014, 2:45 pm, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Harald Garcke (Regensburg)
Incompressible two phase flow with surfactant transport


Thursday, 27 March, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Matthias Heil (Manchester)
Wrinkly fingers - viscous fingering in elastic-walled Hele-Shaw cells


Thursday, 27 March, 2014, 4:45 pm, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Michael Hintermüller (Humboldt University, Berlin)
Optimal Control of the Cahn-Hilliard System with Non-Smooth Homogeneous Free Energy Densities


Friday, 28 March, 2014, 9:45 am, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Eugen Varvaruca (Reading)
Singularities of Steady Free Surface Fluid Flows


Friday, 28 March, 2014, 11:00 am, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Lindgren, Erik (NTNU)
The fractional Cheeger problem and fractional eigenvalue problems


Friday, 28 March, 2014, 11:45 am, Room B3.02

Recent Developments and Challenges in Interface and Free Boundary Problems
Henrik Shahgholian (Stockholm)
A Bernoulli-type free boundary with a Branch point


Monday, 7 April, 2014 — Friday, 11 April, 2014

Symposium Workshop
Organisers: R. Kotecky, A. Sokal, D. Ueltschi
Combinatorics and Statistical Mechanics


Monday, 7 April, 2014, 9:30 am, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Miklós Abért (Hungarian Academy of Sciences)
Benjamini-Schramm convergence, graph polynomials and entropy of cellular automata


Monday, 7 April, 2014, 11:00 am, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Elena Pulvirenti (Leiden)
Phase transitions and coarse graining for a system of particles in the continuum


Monday, 7 April, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Nathanaël Berestycki (Cambridge)
Ricci curvature and mixing times on the permutation group


Monday, 7 April, 2014, 3:30 pm, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Alexey Gladkich (Tel Aviv)
The cycle structure in random Mallows permutation


Tuesday, 8 April, 2014, 9:30 am, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Balint Tóth (University of Bristol)
Random walks with self-interactions: exotic scaling limits


Tuesday, 8 April, 2014, 11:00 am, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Gady Kozma (Weizmann Institute)
Random walks in divergence-free random environment


Tuesday, 8 April, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
June Huh (Michigan)
Rota's conjecture and positivity of algebraic cycles in toric varieties


Tuesday, 8 April, 2014, 3:30 pm, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Christian Scullard (Lawrence Livermore)
The polynomial method for percolation and the Potts model


Wednesday, 9 April, 2014, 9:30 am, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Roberto Fernández (Utrecht)
Convergence of cluster expansions: A review of the main strategies and their relations


Wednesday, 9 April, 2014, 11:00 am, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Stephen Tate (Warwick)
The combinatorics of the virial expansion


Wednesday, 9 April, 2014, 12:00 pm, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Aldo Procacci (Minas Gerais)
Witness trees in the Moser-Tardos algorithmic Lovász Local Lemma and Penrose trees in the hard core lattice gas


Thursday, 10 April, 2014, 9:30 am, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Peter Mörters (Bath)
The universal shape of Bose-Einstein condensates


Thursday, 10 April, 2014, 11:00 am, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Márton Balázs (Bristol)
A new connection between irreversible random walks and electric networks


Thursday, 10 April, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Jan Swart (Czech Academy of Sciences)
Random 3-colorings and a phase transition for the 3-state Potts antiferromagnet on a class of planar lattices


Thursday, 10 April, 2014, 3:30 pm, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Ohad Feldheim (Tel Aviv)
Rigidity of 3-colorings of high dimensional discrete torus


Friday, 11 April, 2014, 9:30 am, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Christoph Temmel (VU Amsterdam)
The non-physical singularity of the one-dimensional hard-sphere model


Friday, 11 April, 2014, 11:00 am, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Yinon Spinka (Tel Aviv)
The loop O(n) model


Friday, 11 April, 2014, 12:00 pm, Room B3.03

Combinatorics and Statistical Mechanics
Adrian Tanasa (University of Paris 13)
Combinatorics and Statistical Mechanics


Tuesday, 15 April, 2014, 2:00 pm, Room MS.03

Ergodic Theory and Dynamical Systems seminar
Dan Thompson (Ohio State University)
Equilibrium states for certain robustly transitive diffeomorphisms


Thursday, 17 April, 2014, 3:00 pm, Room MS.05

Ergodic Theory and Dynamical Systems seminar
Abel Farkas (St Andrews)
Projections and other images of self-similar sets


Wednesday, 23 April, 2014, 12:00 pm, Room MS.04

Postgraduate Seminar
David Morris (Warwick)
Polynomial Straightening


Friday, 25 April, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Gunther Cornelissen (Utrecht)
Differential geometric methods in number theory


Monday, 28 April, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory
Lenny Taelman (Leiden)
Arithmetic of Drinfeld Modules


Tuesday, 29 April, 2014 — Friday, 2 May, 2014

Non-Symposium Workshop
Orgainsers: Robert MacKay, Vassili Kolokoltsov
Dynamics Games and Optimisation


Tuesday, 29 April, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems seminar
Peter Balint (Technical University of Budapest)
Rare interaction limit of two particle syst


Tuesday, 29 April, 2014, 3:00 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
S. Alpern (Warwick Business School)
Search Games (1st lecture)


Tuesday, 29 April, 2014, 4:00 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
P. Saint Pierre (Paris-Dauphine)
Viability Theory (1st lecture)


Tuesday, 29 April, 2014, 5:00 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
P. Bernhard (INRIA-Sophia Antipolis)
Sexual selection: the Handicap Principle and adaptive dynamics


Wednesday, 30 April, 2014, 9:00 am, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
P. Saint Pierre (Paris-Dauphine)
Viability Theory (2nd lecture)


Wednesday, 30 April, 2014, 10:30 am, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
S. Alpern (Warwick Business School)
Search Games (2nd lecture)


Wednesday, 30 April, 2014, 11:30 am, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
D. Sornette (ETH, Zurich)
Econophysics (1st lecture)


Wednesday, 30 April, 2014, 12:00 pm, Room MS.04

Postgraduate Seminar
Matthew Dunlop (Warwick)
Bayesian geometric inverse problems in groundwater flow


Wednesday, 30 April, 2014, 1:00 pm, Room MS.01

Noncommutative Geometry, Number Theory and Dynamics
Bram Mesland, (Warwick)
Noncommutative geometry and boundary actions


Wednesday, 30 April, 2014, 2:00 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
P. Saint Pierre (Paris Dauphine)
Viability Theory (3rd lecture)


Wednesday, 30 April, 2014, 2:30 pm, Room MS.04

Algebraic Geometry
Adam Boocher (Edinburgh)
Closures of a linear space


Wednesday, 30 April, 2014, 2:55 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
S. van Strien (Imperial)
Some interesting dynamics associated to games: properties of fictitious play


Wednesday, 30 April, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Jon Warren (Warwick)
Convex solutions to an elliptic pde


Wednesday, 30 April, 2014, 4:05 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
W. Yang (Strathclyde)
Inspection game in mean-field setting


Wednesday, 30 April, 2014, 4:45 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
R. Belavkin (Middlesex)
Fitness-Distance Information in Stochastic Landscapes


Wednesday, 30 April, 2014, 5:20 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
M. Kirklionis (Warwick)
Title TBA


Wednesday, 30 April, 2014, 6:15 pm, Room MS.02

Public Mathematics/Statistics Lectures
Professor Nando de Freitas (Oxford)
Data and the Brain


Thursday, 1 May, 2014, 9:00 am, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
M. Kilgour (Wilfrid Laurier University, Canada)
Inspection, Negotiation and Election (1st lecture)


Thursday, 1 May, 2014, 10:30 am, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
D. Sornette (ETH, Zurich)
Econophysics (2nd lecture)


Thursday, 1 May, 2014, 11:30 am, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
M. Kilgour (Wilfrid Laurier University, Canada)
Inspection, Negotiation and Election (2rd Lecture)


Thursday, 1 May, 2014, 2:00 pm, Room MS.03

Oxford Warwick Seminar
David Dunson (Duke)
Robust and scalable Bayes via the median posterior (joint work with Stas Minsker, Lizhen Lin and Sanvesh Srivastava)


Thursday, 1 May, 2014, 2:00 pm, Room MS.03

Oxford Warwick Seminar
Eric Moulines (Paris)
Proximal Metropolis adjusted Langevin algorithm for sampling sparse distribution over high-dimensional spaces (joint work with Amandine Schreck, Gersende Fort, Sylvain Le Corff)


Thursday, 1 May, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics Seminar
Shirshendu Chatterjee (Courant Institute, NYU)
The order-chaos phase transition for a general class of complex Boolean networks


Thursday, 1 May, 2014, 2:15 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
D. Sornette (ETH, Zurich)
Econophysics (3rd lecture)


Thursday, 1 May, 2014, 3:10 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
J. Engwerda (Tilburg University)
Hedging in Interval Models


Thursday, 1 May, 2014, 4:25 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
A. Ostaszewski (LSE)
Filtering and valuation given intermittent voluntary disclosures


Thursday, 1 May, 2014, 5:05 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
Yu. Averboukh (Yekaterinburg)
Minimax Approach to First-Order Mean Field Games


Thursday, 1 May, 2014, 5:45 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
A. Pinto (Porto)
A Linear Hoteling Town with Uncertainty


Thursday, 1 May, 2014, 6:25 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
B. Oliveira (Porto)
Cournot Duopolies with R&D Investment


Friday, 2 May, 2014, 9:00 am, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
M. Kilgour (Wilfrid Laurier University Canada)
Inspection, Negotiation and Election (3rd lecture)


Friday, 2 May, 2014, 10:30 am, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
V. Mazalov (Karelia Research Center)
Competitive Services in Queueing System with Transportation Costs


Friday, 2 May, 2014, 11:10 am, Room D1.07

Dynamics Games and optimisation
R. Malhame (Polytechnique Montreal)
A Class of Mean Field Control Based Collective Target Tracking Problems in Energy Systems


Friday, 2 May, 2014, 11:50 am, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
D. Bauso (Italy)
Robust mean-field games and two-point boundary value problems


Friday, 2 May, 2014, 12:30 pm, Room D1.07

Dynamics Games and Optimisation
G. Zaccour (GERAD and HEC Montreal)
Node-Consistent Solutions in Cooperative Dynamic Games Played on Event Trees


Friday, 2 May, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Johannes Carmesin (Hamburg)
An introduction to infinite matroids


Friday, 2 May, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Peter Topping (Warwick)
Ricci flow and uniformisation


Monday, 5 May, 2014 — Friday, 9 May, 2014

Symposium Workshop
Organisers: A. Coja-Oghlan, M. Jerrum, O. Pikhurko, G. Sorkin
Phase transitions in discrete structures and computational problems


Monday, 5 May, 2014, 9:00 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Mihyun Kang (TU-Graz)
Phase Transition in the Size of the Largest Component in Random Hypergraphs


Monday, 5 May, 2014, 10:30 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Oliver Riordan (Oxford)
Counting Connected Hypergraphs via the Probabilistic Method


Monday, 5 May, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Lutz Warnke (Cambridge)
Phase Transitions in Achlioptas Processes


Monday, 5 May, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Ton Coolen (Kings College, London)
New Approaches to Loopy Random Graph Ensembles


Monday, 5 May, 2014, 3:30 pm, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
David Saad (Aston)
Self-sustained Clusters in Spin Models and their Link to Ergodicity Breaking


Monday, 5 May, 2014, 4:30 pm, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Charilaos Efthymiou (Frankfurt)
MCMC Sampling Colourings and Independent Sets of G(n,d/n) Near Uniqueness Threshold


Tuesday, 6 May, 2014, 9:00 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Perla Sousi (Cambridge)
Uniformity of the Late Points of Random Walk on $Z^d_n$ for $d\ge3$


Tuesday, 6 May, 2014, 10:30 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Dana Randall (Georgia Tech)
TBA


Tuesday, 6 May, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Eric Vigoda (Georgia Tech)
Inapproximability for Counting Colorings via Second Moment Analysis of Random Regular Graphs


Tuesday, 6 May, 2014, 12:00 pm, Room B3.02

Stochastic Integrable Systems Reading Seminar 2013-14
Bruce Westbury (Warwick)
$U_q(SL_2)$ and models of statistical physics


Tuesday, 6 May, 2014, 1:30 pm, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Svante Janson (Uppsala)
Patterns in Random Permutations Avoiding Another Pattern


Tuesday, 6 May, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems seminar
Matthieu Arfeux (University of Toulouse Paul Sabatier)
Deligne-Mumford compactification and Berkovich spaces


Tuesday, 6 May, 2014, 2:30 pm, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Dimitris Achlioptas (UCSC/RACTI)
The Lovasz Local Lemma as a Random Walk


Tuesday, 6 May, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Algebraic Geometry
Nick Addington (Duke)
On Lehn et al's hyperkaehler 8-fold


Tuesday, 6 May, 2014, 4:00 pm, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
David Garmarnik (MIT)
Limits of Local Algorithms for Randomly Generated Constraint Satisfaction Problems


Tuesday, 6 May, 2014, 5:00 pm, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Victor Bapst (Frankfurt)
The Condensation Phase Transition in Random Graph Coloring


Wednesday, 7 May, 2014, 9:00 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Florent Krzakala (Paris)
TBA


Wednesday, 7 May, 2014, 10:30 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Nicolas Macris (EPFL)
New Bounds for Random Constraint Satisfaction Problems via Spatial Coupling


Wednesday, 7 May, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Eyal Lubetzky (Microsoft, Seattle)
TBA


Wednesday, 7 May, 2014, 12:00 pm, Room MS.04

Postgraduate Seminar
Daniel Rogers (Warwick)
The Sims `Verify algorithm


Wednesday, 7 May, 2014, 1:00 pm, Room MS.01

Noncommutative Geometry, Number Theory and Dynamics
Xin Li, (Queen Mary)
Dynamical systems and C*-algebras


Wednesday, 7 May, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
David Cimasoni (Geneva)
Studying the two-dimensional Ising model using Kac-Ward matrices


Thursday, 8 May, 2014, 9:00 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Silvio Franz (Paris Sud)
Phase Transition and Glassiness in Finite D XOR-SAT Models


Thursday, 8 May, 2014, 10:30 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Riccardo Zecchina (Torino)
A Message Passing Approach to Inverse Dynamical Problems


Thursday, 8 May, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Guilhem Semerjian (ENS, Paris)
Minimal Contagious Sets in Random Regular Graphs


Thursday, 8 May, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
David Galvin (Notre Dame)
Taxi Walks and the Hard Core Model on Z2


Thursday, 8 May, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Bruce Westbury (Warwick)
Classification of Simple Lie Algebras–2


Thursday, 8 May, 2014, 3:30 pm, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Kosta Panagiotou (Munich)
TBA


Thursday, 8 May, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Jan Kristensen (Oxford)
Rank-one convexity and integral estimates


Thursday, 8 May, 2014, 4:30 pm, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Mike Molloy (Toronto)
Cores of random hypergraphs and clustering in random XOR-SAT


Friday, 9 May, 2014, 9:00 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Marc Mezard (Paris Sud)
TBA


Friday, 9 May, 2014, 10:30 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Leslie Ann Goldberg (Oxford)
Phase Transitions and Hardness of Approximating Partition Functions


Friday, 9 May, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Phase transitions in discrete structures and computational problems
Federico Ricci-Tersenghi (La Sapienza)
TBA


Friday, 9 May, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
David Gamarnik (MIT)
Convergent sequences of sparse graphs: A large deviations approach


Friday, 9 May, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Luigi Ambrosio (Scuola Normale Superiore, Italy)
Recent developments of calculus on metric measure spaces


Monday, 12 May, 2014 — Wednesday, 14 May, 2014

Non-Symposium Workshop
Organiser: Andrew Stuart (Warwick)
Reading-Warwick Data Assimilation Meeting


Monday, 12 May, 2014, 9:40 am, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Daan Crommelin (CWI Amsterdam)
Stochastic parameterization through statistical inference


Monday, 12 May, 2014, 10:20 am, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Melanie Ades (Reading)
Estimating the full posterior pdf with particle filters


Monday, 12 May, 2014, 11:00 am, Room B3.03

Number Theory
Elisa Lorenzo Garcia (Barcelona)
On some arithmetic properties of the twists of the Klein quartic


Monday, 12 May, 2014, 11:40 am, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Sergios Agapiou (Warwick)
High dimensional analysis of the Gibbs sampler for hierarchical inverse problems


Monday, 12 May, 2014, 12:20 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Javier Amezcua/Matthew Lang (Reading)
Improved proposal densities for particle filters / Parametrization estimation using data assimilation


Monday, 12 May, 2014, 2:00 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Tom Kent/Adam El-Said (Leeds/Reading)
A modified shallow water model for investigating convective-scale data assimilation / Optimisation and Conditioning in Variational Data Assimilation


Monday, 12 May, 2014, 2:40 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Abhishek Shukla/Daniel Sanz-Alonso (Warwick)
Controlling unpredictability with observations in the partially observed Lorenz '96 model / Accuracy of the Optimal Filter for Partially Observed Deterministic Dynamical Systems


Monday, 12 May, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory
James Newton (Cambridge)
Level optimisation for p-adic Hilbert modular form


Monday, 12 May, 2014, 3:20 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Philip Browne (Reading)
Numerical issues when applying a particle filter to a coupled climate model


Monday, 12 May, 2014, 4:40 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Ross Bannister (Reading)
How is balance of a forecast ensemble affected by adaptive and non-adaptive localization schemes?


Monday, 12 May, 2014, 5:20 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Patrick Farrell (Oxford)
Adjoints of finite element models


Tuesday, 13 May, 2014, 9:00 am, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Igor Gejadze (IRSTEA)
On verifiability of optimal solutions in variational data assimilation problems with nonlinear dynamics


Tuesday, 13 May, 2014, 9:40 am, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Bertrand Bonan (Reading)
Data assimilation and moving point models in ice sheet modelling


Tuesday, 13 May, 2014, 10:20 am, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation
Jochen Broecker (Reading)
Realistic performance estimates in data assimilation experiments without the possibility of replication


Tuesday, 13 May, 2014, 11:40 am, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Marco Iglesias (Nottingham)
Regularising Ensemble Kalman Methods for Inverse Problems


Tuesday, 13 May, 2014, 12:20 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Mike Christie (Heriot-Watt)
Comparison of Stochastic Sampling Algorithms and MCMC Methods for Uncertainty Quantification


Tuesday, 13 May, 2014, 2:00 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation
Jochen Voss (Leeds)
MAP estimators and 4DVAR


Tuesday, 13 May, 2014, 2:40 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Matt Dunlop/Sean Lim (Warwick/Oxford)
MAP estimators and discontinuous permeabilities in groundwater flow / A Model Problem for Seismic Migration


Tuesday, 13 May, 2014, 3:20 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Daniel Rey (San Diego)
Accurate Data Assimilation with Sparse Data


Tuesday, 13 May, 2014, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Einar Steingrimsson (Strathclyde)
The topology and Möbius function of the permutation pattern poset


Tuesday, 13 May, 2014, 4:40 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Kody Law (KAUST)
A deterministic approach to filtering and EnKF for continuous stochastic processes observed at discrete times


Tuesday, 13 May, 2014, 5:20 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation
Chris Jones (North Carolina)
Joint state-parameter data assimilation by a two-stage filtering technique


Wednesday, 14 May, 2014, 9:00 am, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Nancy Nichols (Reading)
Correlated observation errors in data assimilation


Wednesday, 14 May, 2014, 9:40 am, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Joanne Waller (Reading)
Diagnosing observation error statistics for Doppler radar radial wind


Wednesday, 14 May, 2014, 10:20 am, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Peter Jan Van Leeuwen (Reading)
What numerical weather prediction centres are doing and what they should be doing


Wednesday, 14 May, 2014, 11:40 am, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Amos Lawless (Reading)
oring coupled data assimilation using an idealised model


Wednesday, 14 May, 2014, 12:00 pm, Room MS.04

Postgraduate Seminar
Tomasz Tkocz (Warwick)
Colouring sets and balancing vectors


Wednesday, 14 May, 2014, 12:20 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation meeting
Noeleene Mallia (Reading)
Assessing the Performance of Data Assimilation Algorithms with Linear Error Feedback


Wednesday, 14 May, 2014, 12:20 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation meeting
Katherine Howes (Reading)
Developing coupled data assimilation methods in the presence of model error


Wednesday, 14 May, 2014, 1:30 pm, Room B3.02

Midlands Probability Theory Seminar
Christina Goldschmidt (Oxford)
Behaviour near the extinction time in self-similar fragmentation chains


Wednesday, 14 May, 2014, 2:00 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Aretha Teckentrup (Florida State)
Multilevel Markov chain Monte Carlo algorithms for uncertainty quantification


Wednesday, 14 May, 2014, 2:30 pm, Room B3.02

Midlands Probability Theory Seminar
Enrico Scalas (Sussex)
On the compound fractional Poisson process


Wednesday, 14 May, 2014, 2:40 pm, Room MS.03

Reading-Warwick Data Assimilation Meeting
Alexey Chernov (Reading)
Estimation of central statistical moments with the Multilevel Monte Carlo Method


Wednesday, 14 May, 2014, 3:00 pm, Room MS.01

Noncommutative Geometry, Number Theory and Dynamics
Haluk Sengun, (Warwick)
Noncommutative geometry and arithmetic manifolds


Wednesday, 14 May, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Midlands Probability Theory Seminar
Alan Sola (Cambridge)
Small-particle limits in a regularized Laplacian random growth model


Thursday, 15 May, 2014, 10:00 am, Room B3.03


Peter Markowich (Cambridge)
Boltzman-type Models and Free Boundaries for Price Formation


Thursday, 15 May, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
George Willis
A Canonical Form for Almost Automorphisms of Trees


Thursday, 15 May, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Peter Markowich (Cambridge)
Bohmian Dynamics and Wigner Measures


Friday, 16 May, 2014

Non-Symposium Workshop
Organiser: Andrew Stuart (Warwick)
EQUIP Brainstorm


Friday, 16 May, 2014, 9:30 am, Room B3.03

EQUIP Brainstorm
Mark Girolami/Andrew Stuart (Warwick)
Inference Challenges in EQUIP


Friday, 16 May, 2014, 10:00 am, Room B3.03

EQUIP Brainstorm
Daniel Simpson (NTNU)
Practical spatial statistics


Friday, 16 May, 2014, 11:30 am, Room B3.03

EQUIP Brainstorm
Dave Woods (Southampton)
Design of Experiments for Computational Models


Friday, 16 May, 2014, 12:15 pm, Room B3.03

EQUIP Brainstorm
Joris Bierkens (Nijmegen)
Non-reversible Metropolis-Hastings


Friday, 16 May, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Anita Liebenau (Warwick)
What is Ramsey-equivalent to the clique?


Friday, 16 May, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Peter Latham (UCL)
Neuroscience from a physicist's perspective


Monday, 19 May, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory
Sir Peter Swinnerton-Dyer (Cambridge)
Solubility and insolubility of certain diagonal quartic surfaces


Tuesday, 20 May, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems seminar
Luchezar Stoyanov (Western Australia)
Spectra of Ruelle transfer operators and large deviations


Tuesday, 20 May, 2014, 4:00 pm, Room MS.03

Algebraic Geometry
Angela Gibney (University of Georgia)
Non-vanishing of conformal blocks divisors


Tuesday, 20 May, 2014, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Jan Volec (Warwick)
Subcubic triangle-free graphs have fractional chromatic number at most 14/5


Wednesday, 21 May, 2014, 11:05 am, Room B3.02

DIMAP Algorithms Day
Aleksander M dry (EPFL)
From Graphs to Matrices, and Back: Bridging the Combinatorial and the Continuous


Wednesday, 21 May, 2014, 12:05 pm, Room B3.02

DIMAP Algorithms Day
Edith Elkind (Oxford)
Preference Aggregation on Structured Domains


Wednesday, 21 May, 2014, 1:30 pm, Room MS.02

One Day Ergodic Theory Meeting,
Markus Fraczek, (Warwick)
Zeros of the Selberg zeta function and involutions of Maass wave forms


Wednesday, 21 May, 2014, 2:30 pm, Room B3.02

DIMAP Algorithms Day
Leszek G sieniec (Liverpool)
Ephemeral Networks with Random Availability of Links


Wednesday, 21 May, 2014, 2:45 pm, Room MS.02

One Day Ergodic Theory Meeting,
Gunther Cornelissen, (Utrecht)
Graph reconstruction and noncommutative geometry


Wednesday, 21 May, 2014, 3:30 pm, Room B3.02

DIMAP Algorithms Day
Graham Cormode (Warwick)
Parameterized Streaming Algorithms for Vertex Cover


Wednesday, 21 May, 2014, 4:15 pm, Room MS.02

One Day Ergodic Theory Meeting,
Bogdan Nica, (Goettingen)
Boundaries of hyperbolic groups: dynamics and analysis from a noncommutative viewpoint


Wednesday, 21 May, 2014, 5:00 pm, Room B3.02

DIMAP Algorithms Day
Alexandr Andoni (Microsoft Research)
Parallel Algorithms for Geometric Graph Problems


Thursday, 22 May, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Dmitriy Rumynin
D-Modules and Projective Stacks


Thursday, 22 May, 2014, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry and Topology
Vaibhav Gadre (Warwick)
Partial sums of excursions along random geodesics


Thursday, 22 May, 2014, 3:00 pm, Room D1.07

Highlights and Prospects in the Mathematics of Complexity Science
Samuel Johnson (DNV GL, London)
Learning from food webs: The role of trophic coherence in complex systems


Thursday, 22 May, 2014, 3:30 pm, Room D1.07

Highlights and Prospects in the Mathematics of Complexity Science
Young-Ho Eom (Physique Theorique, Universite de Toulouse III)
Mathematical understanding of complex systems: complex network and data science approach


Thursday, 22 May, 2014, 4:00 pm, Room D1.07

Highlights and Prospects in the Mathematics of Complexity Science
Ahmet Sensoy (Borsa Istanbul, Turkey)
Dynamic spanning trees in stock market networks: the case of Asia-Pacific


Thursday, 22 May, 2014, 4:30 pm, Room D1.07

Highlights and Prospects in the Mathematics of Complexity Science
Tiago Pereira (Imperial College London)
Dynamics in heterogeneous networks: emergence at various scales


Thursday, 22 May, 2014, 5:00 pm, Room D1.07

Highlights and Prospects in the Mathematics of Complexity Science
Dario Bauso (Universita di Palermo)
Robust mean-field games


Friday, 23 May, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Natan Rubin (Paris)
How many times a Delaunay triangulation can change?


Friday, 23 May, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Henry Abarbanel (UCSD)
Data Assimilation as a Physics Inverse Problem


Monday, 26 May, 2014 — Friday, 30 May, 2014

Symposium Workshop
Organisers: S. Adams, J.-D. Deuschel, R. Kotecky
Gradient random fields


Monday, 26 May, 2014, 10:00 am, Room MS.01

Gradient Random Fields
Marek Biskup (UCLA)
Extrema of Two-Dimensional Gaussian Free Field


Monday, 26 May, 2014, 11:30 am, Room MS.01

Gradient Random Fields
Roland Bauerschmidt (IAS Princeton)
Renormalisation Group Analysis of | |4 Models in 4D


Monday, 26 May, 2014, 2:30 pm, Room MS.01

Gradient Random Fields
Rémi Rhodes (Paris)
Liouville Field Theory


Monday, 26 May, 2014, 4:15 pm, Room MS.01

Gradient Random Fields
Abdelmalek Abdesselam (Virginia)
A Renormalization Group Construction of a Bosonic Com posite Field with Anomalous Scaling Dimension


Tuesday, 27 May, 2014, 9:30 am, Room MS.01

Gradient Random Fields
Takashi Kumagai (Kyoto)
Simple Random Walk on the Two-dimensional Uniform Spanning Tree and the Scaling Limits


Tuesday, 27 May, 2014, 11:00 am, Room MS.01

Gradient Random Fields
Hendrik Weber (Warwick)
Large Deviations for White-Noise Driven, Nonlinear Stochastic PDEs in Two and Three Dimensions


Tuesday, 27 May, 2014, 2:00 pm, Room MS.01

Gradient Random Fields
Ofer Zeitouni (Rehovot)
Extremal Processes and Freezing


Tuesday, 27 May, 2014, 3:00 pm, Room MS.01

Gradient Random Fields
Erwin Bolthausen (Zürich)
Scaling Limits for a Weakly Pinned Gaussian Random Field at a Critical Parameter


Tuesday, 27 May, 2014, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Agelos Georgakopoulos (Warwick)
Some problems around random walks


Tuesday, 27 May, 2014, 4:30 pm, Room MS.01

Gradient Random Fields
Tyler Helmuth (UBC Vancouver)
Loop Weighted Walk


Wednesday, 28 May, 2014, 9:30 am, Room MS.01

Gradient Random Fields
Thomas Spencer (IAS Princeton)
Statistical Mechanics and Random Matrices


Wednesday, 28 May, 2014, 11:00 am, Room MS.01

Gradient Random Fields
David Brydges (UBC Vancouver)
Control of Irrelevant Terms in the Wilson Renormalisation Group


Wednesday, 28 May, 2014, 12:00 pm, Room MS.01

Gradient Random Fields
Codina Cotar (UCL London)
Gradient Interfaces with Disorder


Wednesday, 28 May, 2014, 1:00 pm, Room B3.02

Noncommutative Geometry, Number Theory and Dynamics
Robin Deeley (Clermont-Ferrand)
Correspondences for Smale spaces


Thursday, 29 May, 2014, 9:30 am, Room MS.01

Gradient Randon Fields
Vincent Vargas (Paris)
Complex Gaussian Multiplicative Chaos


Thursday, 29 May, 2014, 11:00 am, Room MS.01

Gradient Random Fields
Margherita Disertori (Bonn)
Some Results on History Dependent Stochastic Processes


Thursday, 29 May, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Bob Gilman
Progress on the Andrews Curtis Conjecture


Thursday, 29 May, 2014, 2:00 pm, Room MS.01

Gradient Random Fields
Jian Ding (Chicago)
On Multiple Peaks for General Gaussian Processes


Thursday, 29 May, 2014, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry and Topology
Cliff Earle (Cornell)
Some global coordinates for Teichmüller space


Thursday, 29 May, 2014, 3:00 pm, Room MS.01

Gradient Random Fields
David Brydges (UBC Vancouver)
Pierluigi Falco Memorial


Thursday, 29 May, 2014, 4:00 pm, Room MS.01

Gradient Random Fields
Alex Tomberg (UBC Vancouver)
Critical Correlation Functions for the 4-dimensional n-component | |4 Model


Thursday, 29 May, 2014, 5:30 pm, Room MS.02

Regius Professorship Award Lecture
Martin Hairer (Warwick)
Taming Infinities


Friday, 30 May, 2014, 9:30 am, Room MS.01

Probability Seminar
Jean-Christophe Mourrat (ENS Lyon)
Fluctuations in homogenization


Friday, 30 May, 2014, 11:00 am, Room MS.01

Gradient Random Dynamics
Martin Hairer (Warwick)
Weak Universality of the KPZ equation


Friday, 30 May, 2014, 12:00 pm, Room MS.01

Gradient Random Fields
Ajay Chandra (Virginia)
Proving Scale Invariance of a Massless QFT over the p-adics


Friday, 30 May, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Ofer Zeitouni (Weizmann)
The Barvinok-Godsil-Gutman permanent estimator and singular values of Gaussian matrices


Friday, 30 May, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Gabor Elek (Lancaster)
Limits of finite structures


Monday, 2 June, 2014 — Friday, 6 June, 2014

Non-Symposium Workshop
Organiser: John Cremona
LMFDB workshop


Monday, 2 June, 2014, 10:00 am, Room D1.07

LMFDB workshop
John Jones (Arizona State University)
The tame-wild principle: a users guide


Monday, 2 June, 2014, 1:00 pm, Room B3.02

MiR@W day/CoSyDy Meeting: Complex Dynamics in Neuroscience
Stephen Coombes (Nottingham)
Neural interface dynamics: from spots to spirals


Monday, 2 June, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

MiR@W day/CoSyDy Meeting: Complex Dynamics in Neuroscience
Wessel Woldman (Exeter)
Modelling of epileptic seizures: internal dynamics and network connectivity structure in a bistable setting


Monday, 2 June, 2014, 2:20 pm, Room B3.02

MiR@W day/CoSyDy Meeting: Complex Dynamics in Neuroscience
Roman Borisyuk (Plymouth)
Mathematical modelling of oscillatory basal ganglia activity in normal and Parkinsonian condition


Monday, 2 June, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory
Robert Osburn (Dublin)
The mock modularity of q-hypergeometric series


Monday, 2 June, 2014, 3:30 pm, Room B3.02

MiR@W day/CoSyDy Meeting: Complex Dynamics in Neuroscience
Maciej Krupa (INRIA)
Multiple timescales, canards, mixed-mode oscillations and bursting in mathematical neuroscience


Monday, 2 June, 2014, 4:30 pm, Room B3.02

MiR@W day/CoSyDy Meeting: Complex Dynamics in Neuroscience
Francesco Fermani (Warwick)
From experimentally verified neuron models to the spatiotemporal dynamics of neuronal fields


Monday, 2 June, 2014, 4:50 pm, Room B3.02

MiR@W day/CoSyDy Meeting: Complex Dynamics in Neuroscience
Rachel Nicks (Birmingham)
Standing and travelling waves in a spherical brain model


Tuesday, 3 June, 2014, 9:30 am, Room D1.07

LMFDB workshop
Sally Koutsoliotas (Bucknell)
A short introduction to the brief introduction to motives


Tuesday, 3 June, 2014, 10:00 am, Room D1.07

LMFDB workshop
David Roberts (Minnesota)
A brief introduction to motives


Tuesday, 3 June, 2014, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Bartosz Walczak (Jagiellonian University in Krakow)
Minors and dimension


Wednesday, 4 June, 2014, 10:00 am, Room D1.07

LMFDB workshop
Aurel Page (Bordeaux)
Computing Kleinian Modular Forms


Wednesday, 4 June, 2014, 12:00 pm, Room MS.04

Postgraduate Seminar
David McCormick (Warwick)
Fractional derivatives, functional analysis and fluid dynamics


Wednesday, 4 June, 2014, 1:00 pm, Room B3.02

Noncommutative Geometry, Number Theory and Dynamics
Magnus Goffeng, (Hannover)
Finite summability on Cuntz Krieger algebras


Wednesday, 4 June, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Zhongyang Li (Cambridge)
Self-avoiding walks on regular graphs


Thursday, 5 June, 2014, 10:00 am, Room D1.07

LMFDB workshop
Maarten Derickx (Leiden)
The rational group structure of modular Jacobians


Thursday, 5 June, 2014, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry and Topology
Grant Lakeland (UIUC)
Systoles and Dehn surgery for hyperbolic 3-manifolds


Friday, 6 June, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Benjamin Schlein (Bonn)
Hartree-Fock dynamics for weakly interacting fermions


Monday, 9 June, 2014, Room MS.03

Non-Symposium Workshop
Organiser: Paul Chleboun (Warwick)
Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics


Monday, 9 June, 2014, 10:00 am, Room MS.03

Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics (MiR@W day)
Fabio Martinelli (Roma Tre)
East model: mixing time, cutoff and dynamical heterogeneities


Monday, 9 June, 2014, 11:00 am, Room MS.03

Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics (MiR@W day)
Alessandra Faggionato (La Sapienza)
East-like processes


Monday, 9 June, 2014, 2:00 pm, Room MS.03

Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics (MiR@W day)
Peter Sollich (King's College London)
Large deviations of the dynamical activity in the East model: analysing structure in biased trajectories


Monday, 9 June, 2014, 3:00 pm, Room MS.03

Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics (MiR@W day)
Robert Jack (Bath)
Metastable states and their consequences, in kinetically constrained models and plaquette spin systems


Monday, 9 June, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory
Peter Bruin (Warwick)
Computation aspects of modular Galois res


Monday, 9 June, 2014, 4:40 pm, Room MS.03

Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics (MiR@W day)
Oriane Blondel (Paris 7)
Front progression in the East model


Tuesday, 10 June, 2014, 9:30 am, Room MS.03

Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics
Juan P. Garrahan (Nottingham)
Kinetically constrained models, from classical to quantum


Tuesday, 10 June, 2014, 11:00 am, Room MS.03

Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics
Vivien Lecomte (Paris VII)
Finite-size effects for the dynamical phase coexistence in a mean-field kinetically constrained model


Tuesday, 10 June, 2014, 2:00 pm, Room MS.03

Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics
Takahiro Nemoto (Kyoto)
Computation of Large Deviation Statistics via Iterative Measurement-and-Feedback


Tuesday, 10 June, 2014, 3:00 pm, Room MS.03

Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics
Frédéric van Wijland (Paris 7)
Comparing two dynamics with the same energy landscape


Tuesday, 10 June, 2014, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Laszlo Miklos Lovasz (MIT)
The height of the tower in Szemeredi's regularity lemma


Tuesday, 10 June, 2014, 4:40 pm, Room MS.03

Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics
Arturo Leos Zamorategui (Paris VII)
Anomalous scaling in the glassy dynamics of the Fredrickson-Andersen model in 1+1 dimensions


Wednesday, 11 June, 2014, 9:30 am, Room MS.03

Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics
Mike Moore (Manchester)
Glasses and Jamming: lessons from hard disks in a narrow channel


Wednesday, 11 June, 2014, 10:50 am, Room MS.03

Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics
Ludovic Berthier (Universite de Montpellier II)
Thermodynamic fluctuations in spin and atomic models of supercooled liquids


Wednesday, 11 June, 2014, 11:50 am, Room MS.03

Glassy Systems and Constrained Stochastic Dynamics
Gilles Tarjus (Paris VI)
Effective theories of the glass transition: thermodynamic versus dynamic approaches


Wednesday, 11 June, 2014, 12:00 pm, Room MS.04

Postgraduate Seminar
Gareth Tracey (Warwick)
How many elements does it take to generate a finite permutation group?


Wednesday, 11 June, 2014, 4:00 pm, Room B3.03

SIAM Warwick Student Chapter
Jonathan Carter (E.On)
Equations I Have Known in the Petroleum Business


Wednesday, 11 June, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Thomas Duquesne (Paris)
Exceptionnally small balls in stable trees


Thursday, 12 June, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Analysis Seminar
Ben Sharp (Imperial)
Global estimates and energy identities for harmonic maps


Thursday, 12 June, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Alina Vdovina
Combinatorial structure of fake algebraic surfaces


Thursday, 12 June, 2014, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry and Topology
John Mackay (Bristol)
Low density random groups and conformal dimension


Thursday, 12 June, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Analysis Seminar
Giuseppe Tinaglia (KCL)
On the topology of the limits of a sequence of embedded minimal disks


Friday, 13 June, 2014, Room B3.03

Non-Symposium Workshop
Organiser: Vaibhav Gadre (Warwick)
SL(2,R) dynamics on moduli space


Friday, 13 June, 2014, 9:30 am, Room B3.03

SL(2,R) dynamics on moduli space
Jonathan Chaika (Utah)
The limit set in PMF of some Teichmueller geodesics


Friday, 13 June, 2014, 11:15 am, Room B3.03

SL(2,R) dynamics on moduli space
Alex Eskin (Chicago)
SL(2,R) invariant splittings of the Hodge bundle


Friday, 13 June, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Andrzej Grzesik (Krakow)
Around the Caccetta-Haggkvist Conjecture


Friday, 13 June, 2014, 2:15 pm, Room B3.03

SL(2,R) dynamics on moduli space
Jaydev Athreya (Illinois)
Counting for Right-Angled Billiards


Friday, 13 June, 2014, 4:00 pm, Room B3.03

SL(2,R) dynamics on moduli space
John Smillie (Warwick)
Translation surfaces and number fields


Monday, 16 June, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

MiR@W day: Mathematical Biology
Professor Karl Hadeler (Universitat Tubingen)
Damping and excitation by quiescent or dormant phases


Monday, 16 June, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory
Fredrik Strömberg (Nottingham)
Subgroups of the modular group and symmetries


Wednesday, 18 June, 2014, 12:00 pm, Room MS.04

Postgraduate Seminar
Giannis Moutsinas (Warwick)
Asymptotic series and Borel-Laplace summation


Wednesday, 18 June, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Probability Seminar
Greg Pavliotis (Imperial)
Accelerating convergence to equilibrium for diffusion processes


Thursday, 19 June, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Algebra Seminar
Dmitriy Rumynin (Warwick)
D-Modules and Projective Stacks, part 2


Thursday, 19 June, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Statistical Mechanics
Dmitry Belyaev (Oxford)
Random plane wave


Friday, 20 June, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Balazs Udvari (Szeged)
The rectilinear crossing number of $K_n$


Friday, 20 June, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Colloquium
Yves Le Jan (Orsay)
Markov loop ensembles


Monday, 23 June, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory
David Loeffler (Warwick)
The finiteness of p-parts of Tate–Shafarevich groups


Thursday, 26 June, 2014, 12:30 pm, Room B3.03

Analysis Seminar
Luan Hoang (Texas Tech University)
Single and Multi Phase Forchheimer Flows in Porous Media


Friday, 27 June, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Combinatorics Seminar
Jon Noel (Oxford)
Choosability of Graphs With Bounded Order


Sunday, 29 June, 2014, Room MS.B3.03

Non Symposium Workshop
Organiser: Andrew Stuart (Warwick)
Short Course in High Dimensional Filtering


Sunday, 29 June, 2014, 9:15 am, Room MS.B3.03

Short Course in High Dimensional Filtering
Andrew Stuart (Warwick)
Lecture 1


Sunday, 29 June, 2014, 11:30 am, Room MS.B3.03

Short Course in High Dimensional Filtering
Konstantinos Zygalakis (Southampton)
Lecture 2


Sunday, 29 June, 2014, 2:30 pm, Room MS.B3.03

Short Course in High Dimensional Filtering
Kody Law (KAUST)
Lecture 3


Sunday, 29 June, 2014, 4:45 pm, Room MS.B3.03

Short Course in High Dimensional Filtering
Di Qi and Nan Chen (NYU)
Lecture 4


Monday, 30 June, 2014 — Wednesday, 2 July, 2014 , Room B3.03

Non Symposium Workshop
Organisers: Andy Majda, Andrew Stuart
Filtering High Dimensional Complex Systems


Monday, 30 June, 2014 — Thursday, 3 July, 2014

Non-Symposium Workshop
Organisers: Florian Bouyer, Jenny Cooley, Heline Deconinck, Karim El Haloui, David McCormick, Ben Pooley
YRM 2014


Monday, 30 June, 2014, 9:15 am, Room MS.B3.03

Filtering High Dimensional Complex Systems
Andy Majda (NYU)
Data Driven Methods for Complex Turbulent Systems


Monday, 30 June, 2014, 10:00 am, Room MS.B3.03

Filtering High Dimensional Complex Systems
Marc Bocquet (CEREA)
Parameter Estimation with the Iterative Ensemble Kalman Smoother and Application to a Coupled Meteorological/Tracer Low-order Model


Monday, 30 June, 2014, 11:30 am, Room MS.B3.03

Filtering High Dimensional Complex Systems
Michal Branicki (Edinburgh)
Quantifying Bayesian Filter Performance Through Information Theory


Monday, 30 June, 2014, 2:00 pm, Room MS.02

YRM 2014: Analysis & PDEs Keynote
Prof. John Ball (Oxford)
Mathematics of Interfaces in Solids


Monday, 30 June, 2014, 2:45 pm, Room MS.B3.03

Filtering High Dimensional Complex Systems
Mike Fisher (ECMWF)
Time-parallel algorithms for Variational Data Assimilation


Monday, 30 June, 2014, 3:30 pm, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Oliver King (City University of London)
The modular re theory of diagram algebras


Monday, 30 June, 2014, 3:30 pm, Room MS.03

YRM 2014: Analysis & PDEs
Pravin Madhavan (Warwick)
Adaptive Refinement for Partial Differential Equations on Surfaces


Monday, 30 June, 2014, 3:30 pm, Room MS.04

YRM 2014: Topology
Samuel Evington (Glasgow)
Classification of C*-algebras


Monday, 30 June, 2014, 4:00 pm, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Wenqing Tao (QMUL)
Deformation of differential graded algebra and pre-Lie algebra


Monday, 30 June, 2014, 4:00 pm, Room MS.03

YRM 2014: Analysis & PDEs
Katharina Schade (TU Darmstadt)
Strong Dynamics of Nematic Liquid Crystal Flows: The Quasilinear approach


Monday, 30 June, 2014, 4:00 pm, Room MS.04

YRM 2014: Topology
Robert Kropholler (Oxford)
CAT(0) structures for Free-by-Cyclic Groups


Monday, 30 June, 2014, 4:15 pm, Room MS.B3.03

Filtering High Dimensional Complex Systems
Ian Grooms (NYU)
Multiscale Filtering with Superparameterization


Monday, 30 June, 2014, 4:30 pm, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Christopher Fish (Sheffield)
Quantized connected Weyl algebras


Monday, 30 June, 2014, 4:30 pm, Room MS.03

YRM 2014: Analysis & PDEs
Andrew Lam (Warwick)
Modelling surfactants in two phase flow


Monday, 30 June, 2014, 4:30 pm, Room MS.04

YRM 2014: Topology
Bei Liu (Göttingen)
Uniqueness of T-duality isomorphism


Monday, 30 June, 2014, 5:00 pm, Room MS.02

YRM 2014: Probability & Statistics Keynote
Dr. Hugo Duminil-Copin (Geneva)
The self-avoiding walk on the hexagonal lattice: from combinatorics to Conformal Field Theory


Tuesday, 1 July, 2014, 9:15 am, Room MS.B3.03

Filtering High Dimensional Complex Systems
Ibrahim Hoteit (KAUST)
Targeted Sampling for Gaussian-Mixture Filtering High Dimensional Systems with Small Ensembles


Tuesday, 1 July, 2014, 9:30 am, Room MS.02

YRM 2014: Plenary Lecture
Prof. Jeremy Gray (Open/Warwick)
It's too late now! What you might have done starting out a long time ago


Tuesday, 1 July, 2014, 10:00 am, Room MS.B3.03

Filtering High Dimensional Complex Systems
Kayo Ide (UMD)
Coping with Multi-scale in Ensemble Data Assimilation


Tuesday, 1 July, 2014, 11:00 am, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Emilio Pierro (Birkbeck)
Beauville Surfaces and Beauville Groups


Tuesday, 1 July, 2014, 11:00 am, Room MS.03

YRM 2014: Analysis & PDEs
Daniel Seco (Warwick)
Cyclic functions in the bidisk


Tuesday, 1 July, 2014, 11:00 am, Room MS.04

YRM 2014: Number Theory
Coline Wiatrowski (Lyon 1)
Some algebraic properties of Stark units


Tuesday, 1 July, 2014, 11:00 am, Room MS.05

YRM 2014: Fluid Mechanics
Leonor Garcia Gutierrez (Warwick)
Multi-particle collision dynamics modelling of microflows


Tuesday, 1 July, 2014, 11:30 am, Room MS.B3.03

Filtering High Dimensional Complex Systems
Kody Law (KAUST)
A Deterministic Approach to Filtering and EnKF for Continuous Stochastic Processes Observed at Discrete Times


Tuesday, 1 July, 2014, 11:30 am, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Anna Schroeder (St Andrews)
The Building Blocks of Group Theory and the Structure of Classical Groups


Tuesday, 1 July, 2014, 11:30 am, Room MS.03

YRM 2014: Analysis & PDEs
Richard Awonusika (Sussex)
The Selberg Zeta Function and Determinant of the Laplacian on Compact Hyperbolic Surfaces


Tuesday, 1 July, 2014, 11:30 am, Room MS.04

YRM 2014: Number Theory
Yukako Kezuka (Cambridge)
On the p-part of the Birch–Swinnerton-Dyer conjecture for elliptic curves with CM by the ring of integers of $\mathbb{Q}(\sqrt {-3})$


Tuesday, 1 July, 2014, 11:30 am, Room MS.05

YRM 2014: Maths & Physics
Gary Willis (Imperial)
Correlation functions and the wave-vector dependent surface tension in a toy density functional model of the liquid-vapour interface


Tuesday, 1 July, 2014, 12:00 pm, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Tom Harris (Southampton)
Binary complexes and algebraic K-theory


Tuesday, 1 July, 2014, 12:00 pm, Room MS.03

YRM 2014: Analysis & PDEs
Javed Hussain (York)
Non-linear Heat equation on Hilbert Manifold


Tuesday, 1 July, 2014, 12:00 pm, Room MS.04

YRM 2014: Number Theory
Yuchao Wang (Bristol)
Almost prime points on certain cubic surfaces


Tuesday, 1 July, 2014, 12:00 pm, Room MS.05

YRM 2014: Maths & Physics
Emilio Zappa (York)
An introduction to the mathematics of quasicrystals


Tuesday, 1 July, 2014, 2:00 pm, Room MS.01

YRM 2014: Maths & Biology Keynote
Prof. Rebecca Hoyle (Surrey)
Maternal effects and environmental change


Tuesday, 1 July, 2014, 2:00 pm, Room MS.02

YRM 2014: Algebra Keynote
Dr. Colva Roney-Dougal (St Andrews)
Groups, diagrams and geometries


Tuesday, 1 July, 2014, 2:45 pm, Room MS.B3.03

Filtering High Dimensional Complex Systems
Maella Nodet (INRIA)
Accounting for Correlated Observation Errors in Image Data Assimilation


Tuesday, 1 July, 2014, 3:30 pm, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Dandan Yang (York)
Maximal subgroups of free idempotent generated semigroups


Tuesday, 1 July, 2014, 3:30 pm, Room MS.03

YRM 2014: Analysis & PDEs
Katie Gittins (Bristol)
Heat Flow Problems in \R^m, m >= 2


Tuesday, 1 July, 2014, 3:30 pm, Room MS.04

YRM 2014: Number Theory
Chris Williams (Warwick)
Overconvergent modular symbols over imaginary quadratic fields


Tuesday, 1 July, 2014, 3:30 pm, Room MS.05

YRM 2014: Maths & Biology
Laila Alsharief (York)
Bioconvection as a Mechanism to Promote Biodiversity


Tuesday, 1 July, 2014, 4:00 pm, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
James Hyde (St Andrews)
Sierpinski Rank


Tuesday, 1 July, 2014, 4:00 pm, Room MS.03

YRM 2014: Analysis & PDEs
Matthew Thorpe (Warwick)
Convergence of the k-Means Method Using Gamma-Convergence


Tuesday, 1 July, 2014, 4:00 pm, Room MS.04

YRM 2014: Number Theory
Simon Myerson (Oxford)
"Moat lemmas" and mean values of exponential sums


Tuesday, 1 July, 2014, 4:00 pm, Room MS.05

YRM 2014: Maths & Biology
Rudianto Artiono (York)
A Simple Transmission Model of Leptospirosis in Rodent Populations


Tuesday, 1 July, 2014, 4:15 pm, Room MS.B3.03

Filtering High Dimensional Complex Systems
Sebastian Reich (Potsdam)
Particle Filter for High-dimensional Problems: Combining Optimal Transportation with Localisation


Tuesday, 1 July, 2014, 4:30 pm, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Rida-e Zenab (York)
lambda-Zappa-Szép products


Tuesday, 1 July, 2014, 4:30 pm, Room MS.03

YRM 2014: Analysis & PDEs
Michael Tsardakas (Heriot-Watt)
Mathematics of Crime


Tuesday, 1 July, 2014, 5:00 pm, Room MS.01

YRM 2014: Maths & Physics Keynote
Prof. Robert Mackay (Warwick)
A kinematic explanation for gamma-ray bursts


Tuesday, 1 July, 2014, 5:00 pm, Room MS.02

YRM 2014: Set Theory & Logic Keynote
Dr. Thomas Forster (Cambridge)
The Axiom of Choice: what it means and what it does


Wednesday, 2 July, 2014, 9:15 am, Room MS.B3.03

Filtering High Dimensional Complex Systems
Daniel Sanz-Alonso & Abhishek Shukla (Warwick)
Controlling Unpredictability with Partial Observations


Wednesday, 2 July, 2014, 9:30 am, Room MS.01

YRM 2014: Differential Geometry Keynote
Prof. Peter Topping (Warwick)
An introduction to Differential Harnack Inequalities


Wednesday, 2 July, 2014, 9:30 am, Room MS.02

YRM 2014: Number Theory Keynote
Prof. Roger Heath-Brown (Oxford)
Diophantine equations: Algebra, Geometry, Analysis & Logic


Wednesday, 2 July, 2014, 10:00 am, Room MS.B3.03

Filtering High Dimensional Complex Systems
Peter Jan Van Leeuwen (Reading)
Non-degenerate particle filters for high-dimensional systems


Wednesday, 2 July, 2014, 11:00 am, Room MS.01

YRM 2014: Algebraic Geometry
Ian Vincent (Warwick)
Bounding lines on K3 Surfaces


Wednesday, 2 July, 2014, 11:00 am, Room MS.03

YRM 2014: Analysis & PDEs
Evangelos Papoutsellis (Cambridge)
Total Variation Regularisation in Measurement and Image space for PET reconstruction


Wednesday, 2 July, 2014, 11:00 am, Room MS.04

YRM 2014: Dynamical Systems
Luke Adamson (Portsmouth)
Renormalisation of correlations in a barrier billiard: Quadratic irrational trajectories


Wednesday, 2 July, 2014, 11:30 am, Room MS.B3.03

Filtering High Dimensional Complex Systems
Andy Majda (NYU)
Algorithms for Multiscale Filtering of Complex Turbulent Systems


Wednesday, 2 July, 2014, 11:30 am, Room MS.01

YRM 2014: Algebraic Geometry
Lore Kesteloot (KU Leuven)
The specialization index


Wednesday, 2 July, 2014, 11:30 am, Room MS.03

YRM 2014: Analysis & PDEs
Giovanni Alberti (Oxford)
Elliptic regularity theory applied to time harmonic Maxwell's equations


Wednesday, 2 July, 2014, 11:30 am, Room MS.04

YRM 2014: Dynamical Systems
Sascha Troscheit (St Andrews)
Have I been here before? — Recurrence in dynamical systems


Wednesday, 2 July, 2014, 12:00 pm, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Jenni Awang (St Andrews)
Semigroups: Spot The Difference


Wednesday, 2 July, 2014, 12:00 pm, Room MS.03

YRM 2014: Analysis & PDEs
Judith Campos Cordero (Oxford)
Sufficient conditions for regularity of extremals in the Calculus of Variations


Wednesday, 2 July, 2014, 12:00 pm, Room MS.04

YRM 2014: Number Theory
Christopher White (Bristol)
Primes in an arithmetic progression in short intervals


Wednesday, 2 July, 2014, 12:30 pm, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Josephine French (Oxford)
Loop spaces, ind-schemes and other stuff


Wednesday, 2 July, 2014, 12:30 pm, Room MS.03

YRM 2014: Analysis & PDEs
Michela Egidi (Durham)
Lifted Pestov's identity for principle bundles and dynamical applications


Wednesday, 2 July, 2014, 12:30 pm, Room MS.04

YRM 2014: Number Theory
Mairi Walker (Open)
Even integer continued fractions: A geometric approach


Wednesday, 2 July, 2014, 2:00 pm, Room MS.01

YRM 2014: Dynamical Systems Keynote
Prof. Gwynneth Stallard (Open)
The role of the escaping set in complex dynamics


Wednesday, 2 July, 2014, 2:00 pm, Room MS.02

YRM 2014: Algebraic Geometry Keynote
Dr. Tom Coates (Imperial)
Mirror Symmetry


Wednesday, 2 July, 2014, 3:30 pm, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Rachael Carey (St Andrews)
Graph Automatic Semigroups


Wednesday, 2 July, 2014, 3:30 pm, Room MS.03

YRM 2014: Financial Maths
MingJie Hao (Kent)
Multiple Equilibria, Adverse Selection and Loss Coverage in Insurance


Wednesday, 2 July, 2014, 3:30 pm, Room MS.04

YRM 2014: Number Theory
Christophe Debry (KU Leuven)
Special L-values in positive characteristic


Wednesday, 2 July, 2014, 4:00 pm, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Alex McLeman (St Andrews)
Cayley Automaton Semigroups


Wednesday, 2 July, 2014, 4:00 pm, Room MS.03

YRM 2014: Probability
Stefan Walter (TU Darmstadt)
Mean curvature motion for a model of spatial random permutations


Wednesday, 2 July, 2014, 4:00 pm, Room MS.04

YRM 2014: Number Theory
Alejandro Argaez-Garcia (Warwick)
Galois Res


Wednesday, 2 July, 2014, 4:30 pm, Room MS.01

YRM 2014: Set Theory & Logic
Anja Komatar (Leeds)
Classification of Ramsey classes of coloured partial orders


Wednesday, 2 July, 2014, 4:30 pm, Room MS.04

YRM 2014: Number Theory
Francesca Balestrieri (Oxford)
Methods to solve Diophantine equations


Wednesday, 2 July, 2014, 5:00 pm, Room MS.01

YRM 2014: Financial Maths Keynote
Prof. Saul Jacka (Warwick)
An introduction to math finance with transaction costs


Wednesday, 2 July, 2014, 5:00 pm, Room MS.02

YRM 2014: Topology Keynote
Dr. Saul Schleimer (Warwick)
Algorithmic topology


Thursday, 3 July, 2014 — Friday, 4 July, 2014 , Room B3.03

Non Symposium Workshop
Organisers: Charlie Elliott, Andrew Stuart
Short Lecture Course on Rare Events


Thursday, 3 July, 2014, 9:30 am, Room MS.B3.03

Short Lecture Course on Rare Events
Eric Vanden Eijden (Courant)
Lecture 1


Thursday, 3 July, 2014, 9:30 am, Room MS.01

YRM 2014: Fluid Mechanics Keynote
Prof. John Gibbon (Imperial)
The incompressible 3D Euler and Navier-Stokes equations: how much do we know?


Thursday, 3 July, 2014, 9:30 am, Room MS.02

YRM 2014: Combinatorics Keynote
Dr. David Conlon (Oxford)
On the grid Ramsey problem and related questions


Thursday, 3 July, 2014, 11:00 am, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Charles Cox (Southampton)
Automorphisms and The Conjugacy Problem for Houghton's Groups


Thursday, 3 July, 2014, 11:00 am, Room MS.03

YRM 2014: Probability
Owen Daniel (Warwick)
Loops, Soups, and Bosons


Thursday, 3 July, 2014, 11:00 am, Room MS.04

YRM 2014: Combinatorics
Balázs Udvari (Warwick)
On the minimum number of convex quadrilaterals


Thursday, 3 July, 2014, 11:30 am, Room MS.01

YRM 2014: Algebra
Louise Sutton (QMUL)
The graded dimension of Specht modules


Thursday, 3 July, 2014, 11:30 am, Room MS.03

YRM 2014: Probability
Martine Barons (Warwick)
Algebraic Statistics for Bayesian Networks


Thursday, 3 July, 2014, 11:30 am, Room MS.04

YRM 2014: Combinatorics
Andrew Collins (Warwick)
The speed of hereditary properties of graphs


Thursday, 3 July, 2014, 11:45 am, Room MS.B3.03

Short Lecture Course on Rare Events
Eric Vanden Eijden (Courant)
Lecture 2


Thursday, 3 July, 2014, 2:00 pm, Room MS.02

YRM 2014: Plenary Lecture
Prof. Ian Stewart (Warwick)
Network Models of Visual Illusions and Rivalry


Thursday, 3 July, 2014, 2:15 pm, Room MS.B3.03

Short Lecture Course on Rare Events
Weinan E (Princeton)
Research Seminar 1


Friday, 4 July, 2014, 9:30 am, Room MS.B3.03

Short Lecture Course on Rare Events
Weinan E (Princeton)
Lecture 3


Friday, 4 July, 2014, 11:45 am, Room MS.B3.03

Short Lecture Course on Rare Events
Weinan E (Princeton)
Lecture 4


Friday, 4 July, 2014, 2:15 pm, Room MS.B3.03

Short Lecture Course on Rare Events
Eric Vanden Eijden (Courant)
Research Seminar 2


Thursday, 31 July, 2014, 3:00 pm, Room MS.04

Geometry and Topology seminar
Grace Work (UIUC)
Gap distributions for saddle connections on the octagon


Friday, 1 August, 2014, Room B3.02

Non Symposium Workshop
Organiser: Andrew Stuart (Warwick)
EQUIP Familiarization


Thursday, 28 August, 2014, 2:00 pm, Room MS.B3.02

East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Michael Scheutzow (TU-Berlin)
Synchronization by noise


Thursday, 28 August, 2014, 3:30 pm, Room MS.B3.02

East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Robert Philipowski (Luxembourg)
Martingales on manifolds with time-dependent connection


Thursday, 28 August, 2014, 4:30 pm, Room MS.B3.02

East Midlands Stochastic Analysis Seminar
Atsushi Atsuji (Keio)
Diffusions and some function theoretic properties of complex lamination


Monday, 1 September, 2014 — Friday, 5 September, 2014

Non-Symposium Workshop
Organisers: A. Atsuji, K.D. Elworthy, Xue-Mei Li, H, Matsumoto
UK-Japan Stochastic Analysis School


Monday, 1 September, 2014 — Thursday, 9 July, 2015

Derived Categories and Applications
Organisers: Miles Reid, Timothy Logvinenko, Dmitry Rumynin, Toby Stafford
2014-15 Warwick EPSRC Symposium on Derived Categories and Applications


Monday, 1 September, 2014, 10:30 am, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
H. Kunita (Kyushu)
Stochastic Flows and Adjoint Processes


Monday, 1 September, 2014, 11:30 am, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
H. Osada (Kyushu University)
Infinite-dimensional Stochastic Differential Equations Arising From Random Matrix Theory I


Monday, 1 September, 2014, 2:00 pm, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
Tom Cass (Imperial)
Constrained Rough Paths


Monday, 1 September, 2014, 2:30 pm, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
Horatio Boedihardjo (Oxford)
Iterated Integrals of a Rough Path: Uniqueness


Monday, 1 September, 2014, 3:45 pm, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
Seiichiro Kusuoka (Kyoto)
Hölder and Lipschitz Continuity of the Solutions to Parabolic Equations of Non-divergence Type


Monday, 1 September, 2014, 4:15 pm, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
Martin Hairer (Warwick)
Regularity Structures I


Tuesday, 2 September, 2014, 9:30 am, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
Kazuhiro Kuwae (Kumamoto)
Gaugeability and Conditional Gaugeability for Generalized Feynman-Kac Functionals


Tuesday, 2 September, 2014, 10:00 am, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
H. Zhao (Loughborough)
Random Periodic Solutions


Tuesday, 2 September, 2014, 11:15 am, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
Tomoyuki Shirai (Kyushu)
Absolute Continuity and Singularity for the Ginibre Point Process and its Palm Measures


Tuesday, 2 September, 2014, 11:45 am, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
H. Osada (Kyushu University)
Infinite-dimensional Stochastic Differential Equations Arising From Random Matrix Theory II


Tuesday, 2 September, 2014, 2:00 pm, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
Yue Wu (Loughborough)
Random Periodic Solutions of SDEs With Linear Multiplicative Noise


Tuesday, 2 September, 2014, 2:15 pm, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
James Thompson (Warwick)
An Asymptotic Relation for the Integrated Heat Kernel


Tuesday, 2 September, 2014, 2:30 pm, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
Nobuaki Naganuma (Tohoku)
Exact Convergence Rate of the Wong-Zakai Approximation to RDEs Driven by Gaussian Rough Paths


Tuesday, 2 September, 2014, 2:45 pm, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
Wilfrid Kendall (Warwick)
Shy Couplings, CAT(0) Spaces, and the Lion and Man


Tuesday, 2 September, 2014, 3:45 pm, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
Kazumasa Kuwada (Tokyo Institute of Technology)
On the Speed in Transportation Costs of Heat Distributions


Tuesday, 2 September, 2014, 4:15 pm, Room MS.02

UK-Japan Stochastic Analysis School
Thierry Levy (Paris 6 )
Two Dimensional Yang-Mills Theory: A Case Study in Non-perturbative Gauge Theory I


Wednesday, 3 September, 2014, 9:30 am, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Martin Hairer (Warwick)
Regularity Structures II


Wednesday, 3 September, 2014, 11:00 am, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Kiyotaki Suzaki (Osaka)
An SDE Approach to Leafwise Diffusions on Foliated Spaces and its Applications


Wednesday, 3 September, 2014, 11:15 am, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Tusheng Zhang (Manchester University)
Smoothness of Solutions of SDEs With Singular Coefficients


Wednesday, 3 September, 2014, 11:45 am, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Thierry Levy (Paris 6 )
Two Dimensional Yang-Mills Theory: A Case Study in Non-perturbative Gauge Theory II


Thursday, 4 September, 2014, 9:30 am, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
D. Crisan (Imperial)
Kusuoka-Stroock Gradient Bounds for the Solution of the Filtering Equation


Thursday, 4 September, 2014, 10:00 am, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Michela Ottobre (Imperial)
Diffusion Limit for Random Walk Metropolis Algorithm out of Stationarity


Thursday, 4 September, 2014, 11:15 am, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Neils Jacob (Swansea)
Transition Functions of Levy Processes and Geometry


Thursday, 4 September, 2014, 11:45 am, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
H. Osada (Kyushu University)
Infinite-dimensional Stochastic Differential Equations Arising From Random Matrix Theory III


Thursday, 4 September, 2014, 2:00 pm, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Maria Veretennikova (Warwick)
Controlled Fractional Dynamics


Thursday, 4 September, 2014, 2:15 pm, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Christian Fonseca-Mora (Sheffield)
Stochastic Partial Differential Equations with Lévy Noise in Duals of Nuclear Spaces


Thursday, 4 September, 2014, 2:30 pm, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Carina Geldhauser (Bonn)
Existence of Solutions to an SPDE with Longrange Interactions


Thursday, 4 September, 2014, 2:45 pm, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Yuzuru Inahama (Nagoya)
Short Time Kernel Asymptotics for Rough Differential Equation Driven by Fractional Brownian motion


Thursday, 4 September, 2014, 4:00 pm, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Martin Hairer (Warwick)
Regularity Structures III


Friday, 5 September, 2014, 9:30 am, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Takafumi Amaba (Ritsumeikan University, Shiga)
An Integration by Parts on Space of Loops


Friday, 5 September, 2014, 10:00 am, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Yuxin Yang (Imperial)
The Clark-Ocone Approach to Hodge Theory by Examples


Friday, 5 September, 2014, 11:15 am, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Ryoichi Suzuki (Keio)
Explicit Res of Locally Risk-minimizing Hedging Strategy for Lévy Markets


Friday, 5 September, 2014, 11:30 am, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
David Applebaum (Sheffield)
Stationary Random Fields on Unitary Duals of Compact Groups


Friday, 5 September, 2014, 12:00 pm, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Thierry Levy (Paris 6 )
Two Dimensional Yang-Mills Theory: A Case Study in Non-perturbative Gauge Theory III


Friday, 5 September, 2014, 2:00 pm, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Hiroshi Kawabi (Okayama University)
Weak Convergence of Laws of Nonsymmetric Random Walks on Crystal Lattices


Friday, 5 September, 2014, 2:30 pm, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Naotaka Kajino (Kobe University)
Continuity and Estimates of the Transition Density of the Liouville Brownian Motion


Friday, 5 September, 2014, 3:45 pm, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Setsuo Taniguchi (Kyushu University)
Diffusion Processes on CR-manifolds


Friday, 5 September, 2014, 4:15 pm, Room MS.01

UK-Japan Stochastic Analysis School
Masatoshi Fukushima (Osaka)
Stochastic Komatu-Loewner Evolutions and Brownian Motion With Darning


Monday, 8 September, 2014 — Friday, 12 September, 2014

Symposium
Organisers: A. Efimov, T. Logvinenko, M. Reid
Introductory School on Derived Categories


Monday, 8 September, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Tom Bridgeland (Sheffield)
Introduction to derived categories and stability conditions I


Monday, 8 September, 2014, 3:30 pm, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Alexander Kuznetsov (Steklov Institute)
Semiorthogonal decomposition of derived categories I


Monday, 8 September, 2014, 5:00 pm, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Timothy Logvinenko (Cardiff)
Introduction to DG-categories I


Tuesday, 9 September, 2014, 10:00 am, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Tom Bridgeland (Sheffield)
Introduction to derived categories and stability conditions II


Tuesday, 9 September, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Alexander Kuznetsov (Steklov Institute)
Semiorthogonal decomposition of derived categories II


Tuesday, 9 September, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Timothy Logvinenko (Cardiff)
Introduction to DG-categories II


Tuesday, 9 September, 2014, 4:00 pm, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Alexander Kuznetsov (Steklov Institute)
Semiorthogonal decomposition of derived categories III


Wednesday, 10 September, 2014, 10:00 am, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Tom Bridgeland (Sheffield)
Introduction to derived categories and stability conditions III


Wednesday, 10 September, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Alexander Kuznetsov (Steklov Institute)
Semiorthogonal decomposition of derived categories IV


Wednesday, 10 September, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Timothy Logvinenko (Cardiff)
Introduction to DG-categories III


Wednesday, 10 September, 2014, 4:00 pm, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Hiraku Nakajima (RIMS)
TBA


Thursday, 11 September, 2014, 10:00 am, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Tom Bridgeland (Sheffield)
Introduction to derived categories and stability conditions IV


Thursday, 11 September, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Alexander Kuznetsov (Steklov Institute)
Semiorthogonal decomposition of derived categories V


Thursday, 11 September, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Timothy Logvinenko (Cardiff)
Introduction to DG-categories IV


Thursday, 11 September, 2014, 4:00 pm, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Tom Bridgeland (Sheffield)
Introduction to derived categories and stability conditions V


Friday, 12 September, 2014, 10:00 am, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Tom Bridgeland (Sheffield)
Introduction to derived categories and stability conditions VI


Friday, 12 September, 2014, 11:30 am, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Alexander Kuznetsov (Steklov Institute)
Semiorthogonal decomposition of derived categories VI


Friday, 12 September, 2014, 2:00 pm, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Timothy Logvinenko (Cardiff)
Introduction to DG-categories V


Friday, 12 September, 2014, 4:00 pm, Room B3.03

Introductory School on Derived Categories
Dominic Joyce (Oxford)
D-manifolds and derived differential geometry


Monday, 15 September, 2014 — Thursday, 18 September, 2014 , Room MS.02

Non-Symposium Workshop
Organisers: Giovanni Leoni (CMU), Christoph Ortner (Warwick) and Florian Theil (Warwick)
PIRE Workshop: Atomistic and Multi-Scale Models of Materials


Monday, 15 September, 2014 — Friday, 19 September, 2014

Symposium Workshop
Organisers: A. Craw, M. Reid, T. Logvinenko
McKay Correspondance, Orbifolds, Quivers


Monday, 15 September, 2014, 10:00 am, Room MS.02

PIRE Workshop
Michael Ortiz (Caltech)
Atomistic Long-term Simulation of Heat and Mass Transport


Monday, 15 September, 2014, 10:50 am, Room MS.02

PIRE Workshop
Nicholas Zabaras (Warwick)
Bayesian Uncertainty Quantification in the Evaluation of Alloy Properties with the Cluster Expansion Method


Monday, 15 September, 2014, 11:40 am, Room MS.02

PIRE Workshop
Valery Smyshlaev (UCL)
Two-scale Homogenization of Dynamics of Micro-resonant Materials


Monday, 15 September, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Miles Reid (Warwick)
Introduction to McKay correspondence and G-Hilb schemes


Monday, 15 September, 2014, 2:10 pm, Room MS.02

PIRE Workshop
Vikram Deshpande (Cambridge)
A Coupled Framework For Climb-Assisted Glide In Discrete Dislocation Plasticity


Monday, 15 September, 2014, 3:30 pm, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Timothy Logvinenko (Cardiff)
Derived categories and McKay correspondence


Monday, 15 September, 2014, 3:50 pm, Room MS.02

PIRE Workshop
Marcello Ponsiglione (Sapienza)
Discrete Variational Models for Screw Dislocations in Crystals


Monday, 15 September, 2014, 4:40 pm, Room MS.02

PIRE Workshop
Thomas Hudson (Oxford)
Stability of Screw Dislocations in an Anti-plane Lattice Model


Monday, 15 September, 2014, 5:00 pm, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Ian Shipman (UMich)
T-structures induced by the Bridgeland-King-Reid equivalences


Tuesday, 16 September, 2014, 9:00 am, Room MS.02

PIRE Workshop
Charalambos Makridakis (Sussex)
Ghost-force Free Coupled Energies Based on Bond Volumes


Tuesday, 16 September, 2014, 9:50 am, Room MS.02

PIRE Workshop
Johammes Zimmer (Bath)
Scale-bridging for Entropic Flows in the Presence of Energy or Noise


Tuesday, 16 September, 2014, 10:00 am, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Akira Ishii (Hiroshima)
Dimer models and group actions


Tuesday, 16 September, 2014, 11:20 am, Room MS.02

PIRE Workshop
Dennis Kochmann (Caltech)
Avoiding Spurious Force Artifacts in a Fully-nonlocal Energy-based Quasicontinuum


Tuesday, 16 September, 2014, 11:30 am, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Amihay Hanany (Imperial)
Coulomb Branch Hilbert Series and the Moduli Space of Instantons


Tuesday, 16 September, 2014, 12:10 pm, Room MS.02

PIRE Workshop
Lei Zhang (Shanghai Jiao Tong)
Construction of Consistent Atomistic/Continuum Coupling Methods


Tuesday, 16 September, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Alastair King (Bath)
Orbifolds and frieze categories


Tuesday, 16 September, 2014, 2:20 pm, Room MS.02

PIRE Workshop
Ken Elder (Oakland)
Multi-scale Modeling From the Top Down


Tuesday, 16 September, 2014, 3:10 pm, Room MS.02

PIRE Workshop
Arnd Scheel (Minnesota)
Defects in Striped Phases


Tuesday, 16 September, 2014, 3:30 pm, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Tom Sutherland (Sheffield)
Stability conditions and dimer models


Tuesday, 16 September, 2014, 5:00 pm, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Hiraku Nakajima (RIMS)
BGG reciprocity and Betti numbers of quiver varieties


Wednesday, 17 September, 2014, 9:00 am, Room MS.02

PIRE Workshop
Andrea Braides (Universita di Roma Tor Vergata)
Variational Problems for Antiferromagnetic Systems


Wednesday, 17 September, 2014, 9:50 am, Room MS.02

PIRE Workshop
Hosni Idrissi (EMAT)
Recent Review on Nanoscale Deformation Mechanisms in Coarse-grained and Nanocrystalline Materials Using Advanced TEM


Wednesday, 17 September, 2014, 10:00 am, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Seung-Jo Jung (Warwick)
Moduli spaces of G-constellations and terminal quotient singularities in dimension 3


Wednesday, 17 September, 2014, 11:20 am, Room MS.02

PIRE Workshop
Benedikt Wirth (Muenster)
Optimal Fine-scale Structures in Composite Materials


Wednesday, 17 September, 2014, 11:30 am, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Cristina Manolache (Imperial)
Mirror symmetry without localisation


Wednesday, 17 September, 2014, 12:10 pm, Room MS.02

PIRE Workshop
Elisa Davoli (Carnegie Mellon)
Stress Regularity for a New Quasistatic Evolution Model of Perfectly Plastic Plates


Thursday, 18 September, 2014, 9:00 am, Room MS.02

PIRE Workshop
Andrey Piatnitski (Narvik)
Homogenization of Surface and Length Spin Energies


Thursday, 18 September, 2014, 9:50 am, Room MS.02

PIRE Workshop
Pedro Ponte-Castañeda (Pennsylvania)
Macroscopic Response, Instabilities and Phase Transitions in Elastomer Composites with Nematic Symmetry


Thursday, 18 September, 2014, 10:00 am, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Joe Karmazyn (Edinburgh)
Quiver GIT and resolving rational surface singularities


Thursday, 18 September, 2014, 11:30 am, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Chunyi Li (Edinburgh)
The birational geometry of deformations of the Hilbert scheme of points on the projective plane


Thursday, 18 September, 2014, 12:20 pm, Room MS.02

PIRE Workshop
Lev Truskinovsky (CNRS)
Critical Behavior of Skeletal Muscles


Thursday, 18 September, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
David Ploog (Essen)
Exotic autoequivalences of Hilbert schemes of K3 surfaces


Thursday, 18 September, 2014, 3:30 pm, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Pawel Sosna (Hamburg)
Derived categories of Hilbert schemes of points on Enriques surfaces


Thursday, 18 September, 2014, 5:00 pm, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Yukari Ito (Nagoya)
Open Problems on Quiver and Resolution of Singularities


Friday, 19 September, 2014, 10:00 am, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Christian Böhning (Hamburg)
Some questions and results related to the birational geometry of cubic hypersurfaces


Friday, 19 September, 2014, 11:30 am, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Evgeny Shinder (Edinburgh)
The Fano variety of lines and rationality problem for cubic hypersurfaces


Friday, 19 September, 2014, 2:00 pm, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Sergey Galkin (HSE, Moscow)
TBA


Friday, 19 September, 2014, 4:00 pm, Room MS.04

Symposium: McKay correspondence, Orbifolds, Quivers
Michael Wemyss (Edinburgh)
Auslander-McKay Correspondence in Dimension 3


Monday, 22 September, 2014 — Wednesday, 24 September, 2014

Non-Symposium Workshop
Organisers:Arend Bayer, Milena Hering, Diane Maclagan, Balazs Szendroi
BrAG (British Algebraic Geometry meeting)


Monday, 22 September, 2014, 2:30 pm, Room MS.02

BrAG
Orsola Tommasi (Hannover)
Stable cohomology of toroidal compactifications of the moduli space of abelian varieties


Monday, 22 September, 2014, 5:00 pm, Room MS.02

BrAG
Tom Bridgeland (Sheffield)
Stability conditions and cluster varieties


Tuesday, 23 September, 2014, 9:00 am, Room MS.02

BrAG
Claire Voisin (Ecole Polytechnique)
Decomposition of the diagonal and new stable birational invariants


Tuesday, 23 September, 2014, 11:00 am, Room MS.02

BrAG
Mark Gross (Cambridge)
Degeneration formulas for logarithmic Gromov-Witten invariants


Tuesday, 23 September, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

Ergodic Theory and Dynamical Systems seminar
Yuri Lima (Maryland)
Symbolic dynamics for three dimensional flows with positive topological entropy


Tuesday, 23 September, 2014, 2:00 pm, Room MS.02

BrAG
Anne-Sophie Kaloghiros (Brunel)
Volume preserving maps between uniruled log Calabi-Yau pairs


Tuesday, 23 September, 2014, 4:00 pm, Room MS.02

BrAG
Geordie Williamson (Bonn)
Kazhdan-Lusztig conjectures and shadows of Hodge theory


Tuesday, 23 September, 2014, 4:00 pm, Room B3.02

Applied PDE Working Seminar
Klaus Deckelnick (Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg)
Double obstacle phase field approach for an elliptic inverse problem with discontinuous coefficients


Wednesday, 24 September, 2014, 9:00 am, Room MS.02

BrAG
Jonathan Pridham (Edinburgh)
Motives and derived Tannaka duality


Wednesday, 24 September, 2014, 11:00 am, Room MS.02

BrAG
Paolo Cascini (Imperial)
Birational geometry in positive characteristic


Monday, 29 September, 2014, 11:00 am, Room B3.02

Infectious disease modelling
Rachid Ouifki (University of Stellenbosch)
Modelling the control of Trypanosoma brucei rhodesiense through mass chemoprophylaxis and insecticide-treated cattle


Monday, 29 September, 2014, 3:00 pm, Room B3.03

Number Theory
Jim Stankewicz (Bristol)
Torsion points on CM elliptic curves over prime degree fields


Tuesday, 30 September, 2014, 2:00 pm, Room B3.02

ETDS Seminar
Gerhard Keller (Erlangen)
An elementary proof for the dimension of the graph of the classical Weierstrass function


Tuesday, 30 September, 2014, 4:00 pm, Room MS.05

DIMAP Seminar
Barnaby Martin (Middlesex University London)
A tetrachotomy for positive equality-free logic


Tuesday, 30 September, 2014, 4:00 pm, Room MS.04

Applied PDE Working Seminar
David McCormick (Warwick)
Non-resistive magnetohydrodynamics in Sobolev and Besov spaces